Brieven uit „de Streek". hoogstens 5 minuten, het mijne minstens 10 mi nuten. Maar gij, dokter, moet als ge het verliest, eveneens f 100 aan de armen geven De dokter durfde de uitdaging niet aan, volgens mijn draaimolenman. Audacein fortuna juvat! Op onze kermis maakte de kwakzalver Sin vriendelijk praatje met onze politieagent; deze glimlachte goedig, de man besteeg zijn tafeltje en onder de oogen der politie ging de man zijn gang. Is dat de belangen der burgerij behartigen? Heer-Hugo waard. Donderdag den 13den dezer vergaderde voor den eersten keer het Be stuur der pas opgerichte Handels- en Landbouw- vereeniging Nieuw leven" alhier. De zoorz. deelt mede, dat aan de gemeente besturen van Heer-Hugowaard en Noord-Scharwoude een adres is verzonden met het verzoek, verbetering te wil len aanbrengen aan den toegangsweg naar het station Noord-Scharwoude. Tevens werd besloten in 't laatst van Novem ber eene vergadering te houden bij den heer D. de Jong te Veenhuizen, waar door den heer Van der Goes zal besproken worden de wenscheljjk- heid van toetreding tot de vereeniging „Nieuw leven." Op de eerstvolgende huishoudelijke vergade ring, welke 27 dezer zal worden gehouden in „De Hengstman" alhier, zullen de leden door den heer Van der Goes ingelicht worden, omtrent 't bewaren van zaaiaardappels, 't verbouwen van vroege aardappels, groenten enz. waarbij gele genheid tot debat zal worden gegeven. In die vergadering zal mede een punt van bespreking uitmaken, de vraag, of gezamenlijke aankoop van meststoffen, zaaiaardappels, enz. niet op den weg der vereeniging ligt. O. a werd opgemerkt, dat z.g. tramstalmest voor hoogstens 45 gld. (koopprijs en vracht) 10.000 K.G. aan het station Noordscharwoude te verkrijgen zal zijn, wanneer men zich tot eene of andere tram- maatschappij vervoegt. In „de Streek" en te An- dijk wordt hiervan een veelvuldig gebruik ge maakt. Eene commissie werd aangewezen, om met het Bestuur der vereeniging in het Waarland en daarna met dat van „de Niedorpcr Kogge" samenspreking te houden, omtrent 't marktwe zen enz., ten einde in dit opzicht in de verga dering van 27 dezer met voorstellen voor den dag te kunnen komen. Eveneens werd eene commissie benoemd tot onderzoek van de vaarten, ten einde een vast plan te ontwerpen, dat aan de vergadering kan worden voorgelegd. Hoofddoel van dit onderzoek is, een toestand in het leven te roepen, waarbij de landbouwers in de gelegenheid worden ge steld, met schuiten naar 't station Noordschar woude te kunnen komen. "Wel werden reeds bezwaren geopperd, doch men was van oordeel, dat, waar het zulk een groot belang geldt, bezwaren ons niet mogen af schrikken, om handelend op te treden. Door het omvallen van een petroleumlampje ontstond "Woensdagavond ongeveer 8 uur brand ten huize van den heer P. Bruins aan de Jan- Gleynisweg alhier, waarbij huis en have een prooi der vlammen werd. Een opgewonden dame van middelbaren leeftijd loopt driftig eeu politiebureau binnen en stormt op den inspecteur van dienst af. „"Waar is mijn Piet?" vraagt ze. „Pardon, mevrouw een hond of een vo geltje?" vraagt de inspecteur. „Wat hond? Wat vogeltje? Ja, een hond is 't. Mijn man is weg, hij is verdwenen, weg- geloopen..." „Dat hadt u niet gezegd." „Maar ik zeg 't u nu, mijnheer! Wat blijft u daar kalm met dat vouwbeen zitten spelen; ik zal daar een klacht over indienen. Verstaat u? Waar is mijn man?" „Mijn waarde mevrouw „Ik ben geen waarde mevrouw voor u. Denkt u, dat ik hier beleedigd wil worden? Ik vertel u, dat mijn man weggeloopen is, en u blijft hier zitten als een uilskuiken. Zeg dan ten minste wat u er van denkt." „Wel, mevrouw," antwoordde de inspecteur, „ik heb niet het genoegen uw man te kennen, maar ik zou zeggen, dat hij een heel verstandig mensch is. AgentLaat mevrouw uit." Van een intoehtsweg. In eene gemeente, gelegen aan den Ccutraal- spoorweg op ongeveer 7 uur afstands van Njj- kerk zoo verhaalt de „Njjkerksehe Courant" wérd bij gelegenheid der troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhelmina ook ieest gevierd en werd o.a. de intocht van H. M. de Koningin voorgesteld. Een wegwijzer werd uitgegeven, waarop de route vermeld stond, welke de stoet zou volgen. Of deze in 't licht gegeven is door de feestcommissie of door particulieren in bedoelde gemeente, weten we niet, doch in elk geval is, om de wijze van samenstelling, de inhoud wel vermeldenswaardig. Er staat n.l. Intocht van H. M. de Koningin te. Kleine poort in: Middenstraat recht door de Vischpoort uit bij Mietje draaien, de Vischpoort in dan linksom op den Eendenhoek aan tot aan Gerrit P. dan rechtsom de Kerkstraat in en deze uit tot de kerk, dan rechtsom rechtuit tot aan F. dan rechtsom de Bloemstraat in en deze rechtuit tot Isaak V. dan rechtsom tot Jan B. dan rechtsom de Middenstraat in tot aan boekh. H. dan rechtsom tot O. dan linksom langs J. C. tot H. dan linksom en langs wed. K. tot Jacob do F. dan linksom de Midden straat in tot aan de Kleine poort, dan rechtsom het warme land door tot H. dan rechtsom tot J. C. dan rechtsom tot aan Sociëteit, daarna bij B. rechtsom, tot aan de Ledige Stede, aldaar afstijgen. Vivisectie. Nu de „Nederlandsche Bond tot bestrijding der Vivisectie" weder veel van zich doet hooren, is 't zeker geen ongeschikt oogenblik, op het boekje „Is Vivisectie onzedelijk??" Open briet aan de Redactie van het „Maandschrift aan de belan gen der Dieren gewijd", door Dirk Beerends welke brochure weder tot verschillende lectuur over dit onderwerp heeft geleid. De strekking der brochure blijkt voldoende aan de volgende zinsneden, daaraan ontleend „'t Lag niet zoozeer in onze bedoeling de vivi sectie tegenover hare vijanden te verdedigen neen, deze open brief is minder een pleidooi voor de vivisectie; dan wel een protest tegen de ver achtelijke wijze, waarop men den strijd tegen haar voert. Onder de vivisectoren, wij hebben het gezien, telt men sterren van eerste grootte, beroemde genees heeren, die tevens banierdragers zijn der humani teit. De geneesheeren behooren tot een der nuttig ste standen onzer maatschappij. Zoo gemakkelijk de taak is der dierenbeschermers, zoo moeilijk is die der geneesheeren. Hun leven, zoo vol toewij ding, is rijk aan zorg, moeite en gevaren, en zoo arm, wat Gij, Androcles, genot, vermaak en uit spanning noemt. Gij wordt 's nachts geen enkel oogenblik in uw rustige rust gestoord uw geneesheer trotseert kou en vermoeienis en spoedt zich in het holst van den nacht naar uw ziekbed. Schoon en waar drukt de Vries het uit, als hij van de genees heeren sprekende, zegtMartelaars der weten schap. „Wie telt ze, die zeiven als offers zijn geval len onder vermoeienis, ziekten en besmetting, met hun leven menschenlevens reddend. Een gansch leger staat op van helden, die in eenvoud hun moeilijke taak hebben volbracht, den dood onder de oogen hebben gezien en die samen getuigen, ten gunste van het menschenhart en van den onuitsprekeljjken schat van menscheljjkheid, die in onzen boezem is weggelegd." Het bezwalken van den goeden naam van zulke mannendeze edele weldoeners der menschen op eene lijn te stellen met gedebaucheerde indi viduen, moge voor velen een psychologisch pro bleem zijn; in elk geval is het een bewijs voor en een bevestiging van hetgeen wij vooropstel den Overdreven philotherie voert tot misantro pie." Door den Nederlandschen Bond tot bestrij ding der Vivisectie wordt in een lijvige brochure de vraag gesteld Is de Vivisectie in het belang der menschlieid De inhoud is als het ware een beroep op alle medici van Nederland tot afschaffing der vivi sectie, omdat deze door bevoegde beoordeelaars nutteloos geacht wordt en ookomdat de vivi sectie een immoreele daad isomdat het den mensch niet geoorloofd is andere gevoelende schepselen te doen lijden in plaats van zooveel mogelijk het lijden, dat onvermijdelijk is inden natuurlijken loop der dingen te verzachten om dat liefde en mededoogen de hoogste mensche- lijke deugden zijn. LI. 6 13 October. Dat een ruim aanbod van producten niet altijd lage prijzen veroorzaakt, werd in de gepasseerde week opnieuw bewe zen. Vooral Zaterdag scheen er geen eind te zullen komen aan de lange reeks met bloem kool, kool en uien beladen schuiten, die het markthuisje aan het station Bovenkarspel pas seerden. De kooplust was evenwel niet minder groot dan de aanvoer, zoodat over 't geheel flinke prijzen werden gemaakt. Vooral reuzen- bloemkool is zeer gewild en wordt, in hoofd zaak voor verzending naar Duitschland, tegen hoogen prijs gekocht. Toch is de prijs van dit product, hoewel voortdurend hoog, sterk afwisselend, zoodat ook in deze week op elkaar volgende dagen verschillen te zien gaven van f3 per 112 stuks. Maandag was de hoogste markt f 12, terwijl Dinsdag slechts één enkele partij f9,50 opbracht. Woensdag bracht de gelukkigste 't tot f8 en hedenmorgen tot f9,25. De handel in sluitkool is eveneens vrij le vendig. Niet alleen trachten dagelijks tal van schippers en schippertjes hun aandeel te be komen, doch ook voor verzending naar het buitenland komt er meer liefhebberij. Deze uitvoer bepaalt zich echter vrijwel tot witte kool en 't is dan ook deze soort waarvoor de beste prijzen worden gemaakt. Eerste kwali teit witte kool wordt met f6 a f7 betaald, terwijl mindere kwaliteit en roode en gele sa- voye f 4 tot f 6 opbrengen. Is de handel in bloemkool en kool geani meerd, niet minder is dit het geval met den uienhandel. Reeds de vorige week kon ik eene belang rijke verbetering van de uienprijzen berichten, doch sedert dien tijd zijn ze nog voortdurend gestegen. Voor 8 dagen werd op de markt f 1,35 a f 1,40 en uit de hand reeds f 1.50 per H.L. besteed. Eiken dag kwam er daarna eene stui ver bij, zoodat thans op de markt f 1,90 wordt gemaakt. Zelfs de zoogenaamde bouters wor den, vooral door de schippertjes, gaarne ge kocht en met flinke prijzen, fl tot f 1,20 per HL. betaald. Kleine uien, waarvan de voorraad nog slechts klein is, worden verhandeld tegen f 1,30 a f 1,40 per HL. Met de aardappelen blijft het nog steeds bij 't oude; n.l. kleine aanvoer en kleine prijzen. Slechts tegen f 1,05, hoogstens f 1,15 kan men aan de markt koopers vinden. Nu zou deze prijs nog geene reden tot klagen geven, indien de teelt normaal ware, doch deze is dooreen geno men zeer klein. Zij die */4 H.L. van de oude roede teelen, behooren tot de gelukkigen, ter wijl y8 H.L. lang geen zeldzaamheid is. Zooals ik reeds vroeger mededeelde heeft ook de kwa liteit zeer veel door de ziekte geleden. Hoe langer de plant weerstand aan de ziekte heeft geboden, hoe beter is de kwaliteit. De beste partijtjes zijn dan ook tegen marktprijs niet te koop, doch worden meest aan particulieren tegen hoogere, zeer uiteenloopende prijzen van de hand gedaan. De aanvoer van slaboonen begint thans snel te verminderen en zal waarschijnlijk na enkele dagen geheel ophouden. De prijs varieert van f 0,30 tot f 0,40 per 1000 stuks. De weersge steldheid is voor de boonenteelt byzonder gun stig geweest, zoodat daarmede goede zaken zijn gemaakUDe fruithandel bleven onbeduidend de prijs daarentegen even hoog als te voren. Gaf de handel in tuinbouwproducten over 't algemeen groote reden tot tovredenheid, jam mer dat de verzending met zooveel moeite gepaard ging. Gebrek aan waggons is een telken jare we derkeerend verschijnsel, doch 'twil mij toe schijnen, dat wij thans al zeer karig worden bedeeld. Doch niet alleen gebrok aan waggons geeft onzen handelaren groot ongerief, doch ook gebrek aan tijd om hunne waar te verpakken en te laden. Tot voor enkele dagen werd met het rangeeren der beladen waggons niet voor 11 a 12 uur begonnen, doch daarin is plotseling eene verandering gebracht en de handelaren aange zegd dat de belading om halftien moet zijn afgeloopen. Toch vertrekt de trein niet voor 's middags twee ure. Klachten, zoowel van de zijde der handelaren, als van „de Tuinbouw," bij de directie en bij den minister van Waterstaat bleven dan ook niet uit. Zal het baten? K. Van hier en ginds. Wie de door Hildebrand beschreven „Kinder rampen" heeft gelezen, zal ongetwijfeld hebben meegeleden met den jongen, wiens „albasten knikker, gezegd alikas, zonder een enkel rood aartje," verdween in de hand van den onder meester, die haar misschien verder deponeerde in de onderste glijbaan van het schoolbord. Zulk verdriet is voor den eigenaar van zoo'n kostbaar kleinood bjjna niet om overheen te komen. Maar zet daartegenover eens het feit, dat een kleinen jongen van 3 jaar oud zijn boterham wordt ontnomen. De moeder van dien kleinen baas be hoeft ge niet te vragen welke ramp grooter is. Lees maar. Zondagmorgen 10 uur. De oudste van het 3-tal kindereu uit een gezin te Am sterdam, kleine Jan, drie jaar oud, is gekleed, en daar moeder het nog erg druk heeft, zet zij haar oudsten telg met een dikken boterham op de stoep. Jan gaat zitten, kijkt naar zjjn boter ham en begint er lustig aan te knabbelen. Daar komt het hondje van buurman, die gretig de gevallen kruimels oppeuzelt en den kleinen eige naar van den grooten schat vragend aankijkt. Maar Jan lust zijn boterham zelf wel. De hond loopt vruchteloos te kwispelstaarten en tracht Jan blijkbaar met zijn hondegebaren te overre den hem ook iets te geven. Maar Jan is onmee- doogond. De hond wordt het blijkbaar zat en gaat druipstaartend weg om zich in de naaste por tiek in de zon te gaan koesteren. Dat is voor kleine Jan te erg. Hij legt zijn boterham neer, richt zich met beide handen op en wandelt met zijn kromme beentjes naar de portiek om te kijken, waar de hond is. Dat had de schelm afgewacht. Als een haas schiet hij uit de por tiek weg, Jan voorbij en eer de eigenaar van den boterham bemerkt -waar het op gemunt is, zit de sluwe hond een halve straat ver, listig Jan's ontbijt te verschalken. „Moedèèèr! mijn bo', moedèèèr!".... Kleine Jan zal zijn leed wel spoedig zijn vergeten bij de ontvangst van een nieuwen boterham. Anders zal het zeer zeker zijn gesteld met den burgemeester te IJlst, die nog langen tijd in herinnering zal houden het geen ZEd. Achtb. is wedervaren. Uit zijne wo ning is nl. ontvreemd eenig goud en zilverwerk, wat tafellinnen en een ham, zonder dat eenig spoor van inbraak ontdekt is kunnen wor den. „Van eigen honden gebeten" zegt men wel eens, en men vermoedt dat trouwens dan ook. Toch heeft men iedere verdenking tot dusverre moeten laten varen. Misschien, wie weet, weg- gegoocheld met een „okes, pokes" of weggetoo- verd, weggehekst, misschien wel weggespookt, want spoken, brrr ze zijn er nog altijd. Daar weet de landbouwer H. Bengel te Brunsting van mee te praten, want daar spookt het gewel dig. Bijna eiken avond op gezette tijden ver schijnen de gestalten. Een zacht gekraak en ge knars aan deuren en vensters wordt vernomen en bijna op 't zelfde oogenblik zweeft een spook in de gedaante van een vogel of in die van een grooten zwarten kater door de kamer. Op on verklaarbare wijze gaat het lamplicht uit en in de duisternis hebben dan afgrjjseljjke zaken plaats. Steekt men het licht weer op, dan duurt 't maar een oogenblik of 't is weer uit. Buren houden met de huisgenooten de wacht en zien dan hetzelfde. Een onverschrokken kerel sloeg onlangs op een avond dwars door het spook heen (een zwarte kater met gloeiende oogen), maar 't baatte niet, het monster ging er niet om vandaan. Aangewakkerd misschien door het vuurtje der fantasie, vindt vooral bij lichtgeloovige „luidjes" een dergelijk praatje voedselgelukkig zijn echter dergelijke gevallen zeldzaam, maar komen er ver dachte geluiden bij, danja dan zou zelfs het hart van een douaan van angst gaan kloppen. En ongetwijfeld heeft ook het hart van Hugo de Groot destijds geklopt; wie kent die geschie denis niet. Maar dat geval staat nu niet meer alléén. Eene jonge Spaansche in Mexico wilde gaarne trouwen met den zoon van een rijken landbouwer. Haar vader wilde er niet van hooren. In wanhoop liet zij zich op raad harer voedster opsluiten in een grooten koffer, behoorlijk van luchtgaten voorzien, en zoo als bestelgoed naar Texas zenden, waar haar beminde haar in ont vangst zou nemen. Ongelukkig moest niet ver van de grens de koffer worden overgeladen en men ging daarbij zoo ruw te werk, dat het arme meisje een gil gaf. De koffer werd opengebroken, zij moest weenende alles bekennen en werd door de politie onbarmhartig naar huis teruggezonden. Jammer, dat zij niet onder bescherming stond der „witpetten." Dezen naam hebben de leden van een bond, die te Princetown in den staat Indiana heeft gevormd tot bescherming van het schoone geslacht. De wijze waarop de bond zich kwijt van zjjn taak, blijjkt uit het volgende voor val. Een zekere juffrouw Keiler meende over het gedrag van haar wederhelft te moeten klagen; hij sloeg ze herhaaldelijk, zeide zij. Dadeljjk be gaven zich een dertigtal „witpetten" des avonds naar het huis van den beklaagde, lichtten hem van zijn bed en, na hem tot op zijn middel ont bloot te hebben, bonden zij hem aan een boom voor zjjn huis en dienden hem een vjjtigtal zweep slagen toe. Het vreemdste van het avontuur was, dat al de deelnemers aan deze rechtspleging als 7rouwen waren gekleed. Hoe zou de onderlinge verstandhouding tusschen de leden van den bond nu zjjn? Buitenland, De Dreyfus-zaak met al wat daarmee samenhangt. Mevrouw Dreyfus deed aanvragen zich door haren advocaat, den Heer Marand, bjj do be handeling der zaak van haren echtgenoot bjj het Hof van Cassatie te mogen doen vertegen- woondigen. Overste Picquart heeft nu eindeljjk zjjn zwa ger mogen spreken. Naar aanleiding daarvan richtte Mr. Labori andermaal tot den Minister van Justitie tot dringend verzoek zjjn cliënt te mogen zien. Zou het hem zjjn vergund? In het jongste nummer van „1' Aurore brengt Clémenceau weer eene nieuwe onthulling. Hij verzekert namcljjk te kunnen bewjjzen dat Es- terhazy, tjjdens het tegen hem ingesteld onder zoek, voortdurend betrekkingen heeft onderhou den met den toenmaligen Staf-chef Generaal Boisdeffre. De rechter van instructie Bertulus, zegt Clémenceau, heeft de stukken, waaruit zulks en nog meer blijken kan, en zou niets liever doen dan ze overleggen. Weer een nieuw spoor dus! De „Signal de Geneve" vermeldt andermaal het gerucht, dat achter de zaak-üreyfus eigenljjk een militair Panama-schandaal schuilt. De Re geering stelt jaarljjks een bedrag van fr. 850,000 ter beschikking van het bureau van den infor matiedienst. Dit geld werd niet altijd besteed, maar enkele officieren zouden het onder elkander verdeeld en ter dekking van hun misdrijf val- sche rapporten en valsche regu's gemaakt heb ben. Het meerendeel der spionnendossiers zou uit dus vervaardigde valsche stukken bestaan. Welke tooneelen nog in de Republiek zullen worden afgespeeld is niet te doorzien, maar dat ernstige tjjden zullen aanbreken, bewjjzen ons de telegrammen, gisteren in de dagbladen voor komende. Onder het opschriftAlarmeerende geruchten uit Parjjs, wordt in „De Tel." o.m. een bericht bekend gemaakt, dat in een Parjjsch blad de „Rappel" voorkwam en luidde als volgt „Yan verschillende kanten bereikten gisteren aan eenige republikeinen, hoog genoeg geplaatst om daaraan waarde te hechten, geruchten om trent aanwjjzingen, die zouden doelen op een aanslag, welke tegen de tegenwoordige regeering wordt gesmeed. Een generaal, althans iemand, die een hoogen post in het leger bekleedt, zou telegrammen ge schreven of ontvangen hebben van een zoodanig karakter, dat geen twjjfel kan bestaan omtrent de bedoeling daarvan. De regeering werd terstond van een en ander verwittigd. De staatsgreep was beraamd tegen Zaterdag. Wjj herhalen echter, dat de regeering hiervan in kennis was gesteld." Eenige politici bezochten den minister Brisson om hem op de hoogte te stellen van hetgeen aanstaande was. De Minister-President luisterde met aandacht naar hen en verklaarde aan de bezoekers, dat hjj de noodige stappen zou doen. Ten slotte nog een niet onbelangrjjk bericht, dat men als een goed voorteeken voor de ge- wenschte beslissing van het Hof van Cassatie beschouwt. De heer Bard, de rapporteur, heeft gunstig geantwoord op het verzoek van den heer Mornhardt, den advocaat van Mevr. Dreyfus, om mededeeling van het dossier-Dreyfus te mogen ontvangen. De Temps zegt, dat het ministerie van oorlog beslist het bestaan van een militair complot ont kent. De minister van Binnenlandsche Zaken be waart het meest strikte stilzwjjgen over het be weerde complot dat door de ochtendbladen werd verspreid. De chef van het Kabinet en president van den ministerraad verklaarde, dat hjj geen enkele ver klaring had te doen. Bourgeois had een onderhoud met den presi dent van den ministerraad. Het bureau Havas maakt melding van alle geruchten die in omloop zjjn in de bladen en voegt er aan toe dat zjj geen vaste basis hebben. De laatste lezing zegt dat er eenvoudig sprake is van onvoorzichtigheden begaan door eenige raals tot het uiterste gebrachj door de tegen gerichte aanvallen in de polimiek, in de zaak Dreyfus. De werkstaking. Woensdag waren 6000 arbeiders te Parjjs op verschillende plaatsen aan het werk, zoodat de staking langzamerhand afneemt. Wel staat daar tegenover, dat de metaalbewerkers besloten heb ben, het werk neer te leggen, doch de antwoor den, die uit de provincie aankomen, be:reffende de voorgestelde staking onder de spoorwegarbei ders, luiden bjjna alle afwijzend. Een deputatie uit den stakers met den president van den Pa- rjjschen gemeenteraad, Navarre, aan het hoofd, is ontvangen door de ministers van openbare werken en van handel, doch toezeggingen wer-

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2