Britven uit „de Streek", „Vienw lieven/' Jl. Donderdagavond hield de Handels- en Land- bouwvereeniging, „Nieuw Leven" te Heer-liugo- waard in het lokaal van den Heer Hofdijk eene algemeene vergadering, ter behandeling der op het convocatiebiljet voorkomende punten, welke door den voorzitter, den Heer S. Brugman, werd geopend met een woord van welkom aan de te genwoordig zijnde leden en ook aan hen die ter vergadering waren gekomen, wellicht om zich als nieuwe leden der vereeniging te laten in schrijven, hetwelk pleitte voor veel belangstel ling in het doel en streven der vereeniging, het geen de voorzitter zeer verheugde. De heer Wonder leest daarna de notulen dei- vorige gehouden vergaderingen, welke beide wor den goedgekeurd. Hierna doet de voorzitter mededeeling dat is ingekomen een schrijven van den gemeenteraad van Heer Hugowaard, inhoudende dat de raad heeft besloten op verzoek der vereeniging van den toegangsweg tot het station Noordscharwoude, nl wat betreft het bij de gemeente Heer-Hugowaard in onderhoud zijnde gedeelte, het paarden pad te bestraten. De voorzitter verzocht nu aan hen die vroege aardappelen wenschen te telen, op te geven het aantal H.L. dat wordt verlangd, opdat de ver eeniging bereids inkoopen zal kunnen doen te vens deelt hij mede, dat reeds 50 H.L. door het Bestuur zijn aangekocht, en door den heer Pool een klein partijtje voor 34 stuivers per 2 H.L. met inbegrip van zak. De pootaardappelen moeten contant worden betaald en op een dag worden weggehaald. Verder kan de voorz. nog mededeelen, dat is geschreven naar teelders to Grootebroek, Wervershoof en Venhuizen om op gave voor welken prijs en hoeveel zij kuo°en leveren, daar men van hen in den regel beter kwaliteit betrekt dan van den handelaar. Vijf en twintig leden geven hierna de door hen verlangende hoeveelheid op, tezamen 126 ^Betreffende punt 3 der agenda: Geregelde aan koop van mest, wordt besloten, met het nemen van proeven tot een volgend jaar te wachten, aangezien men zich nog liever wat meer op de hoogte wil stellen van resultaten met don aan- koop van mest op andere plaatsen verkregen. Hierna komt de heer Van der Goes aan het woord om zijn wenken en raadgevingen ten beste te geven, den leden eene handleiding te verschaf fen bij den verbouw van vroege aardappelen, eene methode welke ook in „De Streek met zeer gunstige resultaten wordt toegepast. Deze handleiding, waarvan de leden der ver eeniging een gedrukt exemplaar zal kunnen be komen, kan wegens haar uitgebreidheid geen plaats vinden in dit verslag. Een daverend applaus, dat den Heer Van der Goes ten deel viel, bewees zeer zeker, dat de vergadering dankbaar was voor de door hem ver schafte inlichtingen. Op enkele gevraagde inlichtingen volgen eenige mededeelingen welke met den aardappelteelt in verband staan; zoo vertelt de Heer Van der Goes o. a. dat hij mag afleiden uit de resultaten in De Streek verkregen, deze methode de beste is, want zegt Spr.de vraag naar aardappelen uit de Streek is zóó groot, een gevolg toch zeer zeker van de goede kwaliteit, dat niet een machine neen 2 machines noodig waren om, zoo- als dat dit jaar is gebeurd, een trein van 8' wagens, waarvan de meesten van 10,000 KG aardappelen te vervoeren. Nu doet de voorzitter mededeeling van de sa menspreking met het bestuur der vereeniging in het Waarland, welke tot uitslag had, dat die vereeniging zeer gaarne met deze te Heer Hugo waard zou willen samenwerken met betrekking tot het houden van een markt aan het Station Noordscharwoude. Daartoe was aan de vereeniging de „Niedor- per Kogge" de vraag gesteld, of deze het vol gende jaar weder haar afslag aan het bedoeld Station zou houden, aangezien reeds van terzijde was vernomen, dat de vereeniging plan had een markt te Nieuwe Niedorp te stichten. In het laatste geval kwam de markt dan vrij, doch mocht het vermoeden van alle waarheid ontbloot zijn, dan zou het verzoek tot de vereeni ging N. K. worden gericht of zij zou kunnen toestaan dat, zonder dat men als lid tot die ver eeniging toetradt, ook de producten der leden van Nieuw Leven" en der vereeniging in het Waar land tijdens de door de N. K. te houden markt door de door haar aangestelde afslagers worden geveild tegen eene vooraf te bepalen vergoeding. Door de vereeniging de N. K. was echter nog geene beslissing kunnen worden genomen, omdat door haar nog geene vergadering was belegd. Deze zou echter spoedig plaats hebben en werd besloten, de verdere behandeling dezer zaak aan het bestuur overtelaten. De Heer Van der Goes deelt nog mede, dat verschillende landbouwers de markt aan het Sta tion Noordscharwoude wenschen te handhaven en ongetwijfeld het volgend jaar daar weder zullen komen markten. De heer Brugman brengt thans namens de commis sie van onderzoek omtrent den toestand der kavel en polderslooten rapport uit, waarbij eene kaart van de viif Noordelijke polders met de z g. Kilpolder, door hem ontworpen, ter verduidelijking, zeer de waarde van dit rapport verhoogde. In hoofdzaken moge dite- rapport hier volgen, aan gezien het eeno zaak geldt, waar omtrent Hugo- waards noordelijk gedeelte niet onverschillig kan zyn, M. H.l zoo vangt hij aan, naar aanleiding van de opdracht, die het Bestuur uwer vereeniging van u ontving, teneinde een onderzoek in te stellen naar de waterwegen in het arbeidsveld der vereeniging „Nieuw leven," werd ik met de heeren P. Wonder Pz. en N. Pool in de op 13 dezer gehouden bestuursvergade ring tot dat onderzoek aangewezen. Van de beide medeleden dezer commissie van onderzoek ontving ik de opdracht rapport van onze bevinding in de verga- doring van heden uit te brengen. Mn overtuigt houdende van uwe belangstelling in eene zaak van zoo'n groot algemeen belang, vraag ik dan eenige oogenblikken uwe onverdeelde aandacht. Met de pols gewapend begaven we ons naar liet punt van uitgang n.l. de hier wel bekende Spoorput, we zouden haast zoggen, het ideaal voor een tookom- stige haven voor onze voreeniging, indien - ja indien we hier konden varen als te Langedyk of in De Stieek. Van hieruit noordwaarts trekkende, kwamen echter tot de ervaring, dat vele slooten bij lange na nog niet genoemd mochten worden flinke vaar slooten, even min, dat ze aanspraak mochten maken op den naam van'behoorlijke waterberging en waterloop Op de grens van de polders Pannekeet en Amers- wiel gekomen, vroegen we ons af, of de waterstand van beide polders wel zulk een groot verschil ople vert, dat de bezwaren tegen samenvloeiing niet te overwinnen zouden zijn, wanneer alle kavel- en pol derslooten benevens de particuliere slooten, op eene slootwaardige breedte en diepte worden gemaakt en gohouden. Oppervlakkig oordoelde de commis sie," dat de mogelij klieid daarvoor misschien bestond. Dat met de handhaving der verordeningen en keuren zooals die thans voor onzen polder zij n, reeds ontzag gelijk veel verbeterd zou kunnen worden, ziet M. H. dat valt door niemand te betwisten. Dan hier en daar eene brug en voor vele landbou wers was eene waterweg naar de straks genoemde Spoorput geopend. Zelfs voerde onze verbeelding zich zoover, dat we een oogenblik reeds droomden van eene sluis in onzen ringdijk en aan de overzijde eene sluis van uit net Waarland en onze haten (meer genoemde Spooiput bedoel ik) ware voor Waarland en Langereis bereik baar per schuit. Maar we moesten ons 't bouwen van verdere (ja, hioeten we dat luclitkasteelen noemen 0 nu dan 't bouwen van verdere luchtkasteelen ont zeggen, want we moesten voortgang maken met ons °nWoZstapten dan. 't Amorswiel, onze noordelijkste polder, in, en bevonden daar, dat ook hier metetrengo handhaving van verordeningen en keuron heel wat te verbeteren zou zijn; want een enkelen maal kwa- men we voor slooten, die een twistappel schenen te vormen tussohen de eigenaars van buide zyden. „Wie zal er 'r meest van hebben scheen wel de levens- vraag te zyn, niet voor de sloot, maar voor hare ge- zamenlijke droogleggers. We willen den rapporteur met geheel op den voet volgen, en wat het onderzoek van dien dag betielt nog mededeelen, dat de commissie tot de conclusio kwam, dat er bij eene strenge handhaving der Vei- ordeningen en Keuren eene waterberging to verkrij gen zoude zün van duizenden bij duizenden kubieke meters meer, dan bij den bestaanden toestand ente vens een veel betere waterloop. En - wanneer dan de Langedykers beweren„Als De Waard slooten gaat maken, krijgen wy een geduch- ten concurrent" ziet, zegt de rapporteur, dan zou men wel één slag alle slooten tot wezenlyke slooten en alle greppels tot slootjes willon omtooveren Verder deelt hij mede, dat de commissie hierby het onderzoek in velden en langs wegen heeft geëindigd met de verzuchting: „Waar moot het-eerst begonnen worden, welk plan kunnen en zullen we maken, wat znllen we de vergadering voorstellen het Polderbe- stuur te vragen doch tevens, dat de Comm. besloot nog eens een avond, zoo noodig een langen, te beste den met een onderzoek binnenshuis, gewapend met kaart en keuren, met pen en passer, ten einde zich behoorlijk van de opgedragen taak te kwyten, en zoo mogelijk toch te komen met een bepaald plan, of althans met een of meer voorstellen. Met de noodige aanwijzingen op de straks genoemde aart leut de rapporteur in hoofdzaken dit plan voor op den den 26 en 27 October in het lokaal van don heer D. Vissor werd den prijs f 60 gewonnen door den heer A. Kist te Zuid Scharwoude met 148 p.de tweede prijs f 30 door den heer H. Ton te Oudkarspel met 142 p.; de derde prijs f 15 door den heer W. Kraakman te Zuid-Scliarwoude met 136 p; de vierde prijs f 10 door den heer N. v.Calcar te Koog Zaandijk met 135 p.; de vijfde prijs f5 door den heer P. Dekker te Schel linkhout met 134 p. Op den terzelfder tijd gehouden biljartwedstrijd om contanten won A. Kist te Zuid-Scliarwoude de le prijs, Jb. Slotemaker te Oudkarspel de 2e prijs, D. Kist te Kolhorn de 3e prijs. "Welken invloed de geduchten rupsenplaag van dezen nazomer op de prijzen der kooien heeft uitgeoefend, komt maar al te duidelijk aan den dag. Grooto witte kool, die men te GoöS anders voor 3 a 4 c. koopt gelden nu 8, 10 en 12 c. Haringcarspel. Het bestuur van de ban- ne Haringcarspel heeft in zijne vergadering van 24 dezer afwijzend beschikt op het verzoekschrift, ingediend door het bestuur der Groentcnvcreeni- eeniging „Waarland en omstreken" om door overbrugging van de ringvaart en den aanleg van een weg door den Smeugelpolder, een ver bindingsweg te verkrijgen tusschen den polder Waarland en het station Noordscharwoude. Als een curiositeit vermelden wij dat in het Westland door een koopman voor een 1I.L. tafelappelen tevergeefs f 100 werd geboden Bloedvergiftiging. Een' meisje te Alkmaar bezeerde zich, tenge volge waarvan zij een klein wondje kreeg. Blyli- baar werd daaraan niet dadelijk de noodige aandacht geschonken en bloedvergiftiging was het gevolg, waardoor nu het leven van het kind in ernstig gevaar verkeert. Zij zijn allemaal goed? Uit Barcelona kwam te Amsterdam een brief met het volgende niet alledaagsche adres: „Mjjnheer den Brief vendrager Heb de Gouhijd van dezen brief an eene Avokat te geven et is eender de Welken Amsterdam Olland." De brievendrager bracht hem bij mr. J. C. de Yries. Mot de noodige aaiiwyzingcn oy kaart legt de rapporteur in hoofdzaken dit plan voor de vergadering uit, waardoor men een tamely k duide lijke voorstelling kreeg, van wat de commissie wen- schelijk zou achten, althans wanneer dit voor yerwe- zenlijking vatbaar blijkt te zijn. Met nadruk wyst hy er op, dat 't de comm. een waar genoegen zal zyn, wanneer ieder, die zich daartoe geroepen gevoelt, vry zijne op- en aanmerkingen ten beste zal geven, want zegt hij, laat ons niet uit het oog verliezen, dat het hier geldt eene zaak van zooveel gewicht, inzonderheid voor onzen Noordhoek, dat de gezegende gevolgen daarvan zelfs by benadering niet zyn te bepalen; en van zulk een zaak mag men zich niet meteen „jaen amen" afmaken. De hoofdvraag is, vervoigt do rapporteur, of de mogelijkheid bestaat, 't zij dan onder de tegenwoordige Verordeningen en Keuren, 'tzy met meer of minder belangrijke wijzingen daarvan, om de polders Ameis- wiel, Pannekeet, Veenhuizorpolder (d. beoosten en bewesten de Veenhuizer-Middenweg,) Middel-Berkmeer - dük- on do z.g. Kilpolder in elkaar te laten vloeien door 't wegnemen van bestaande waterkeenngen en het leggen van bruggen; desnoods met aanlegging van eene sluis, waar, (door verschil in hoogte) dit bepaald noodzakelijk blijkt. Natuurlijk, zegt spreker, gaat dit niet by don tegen- woordigen toestand der slooten. Maar waar zooveel gedaan kan worden voor meerdere waterberging, voor beteren waterafvoer, meent hij, moeten de bezwaren al zeer groot zyn, wanneer die niet overwonnen zou den kunnen worden. Om maar iets te noemenzou ei- zooveel bezwaar tegen zyn, om de slooten, waar ait noodig blykt, nog één of twee palm dieper te maken, dan in de tegenwoordige keuren vereischt wordt 't Spreekt van zelf, men zou betrekkelyk hoog- en laagland krijgen. Waar is dat een onoverkomelyk bezwaai De mogelijkheid van samenvloeiing der genoemde polders noemt spreker den hond, 't verdere gedeelte van het plan der comm. de staart. Daarom wordt, na breedvoerige discussie het voor- StHeteBestüur wende zich tot het Polderbestuur van Heer-Hugowaard met het verzoek, door oen deskun dige te willen laten onderzoeken, of samensmelting van genoemde polders mogelijk is, en doet mededeeling van het plan, door de comm. gevormd, om voor die polders de gelegenheid open te stellen, om per schuit de markthaven te kunnen bereiken, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Nog merkt de rapporteur met een enkel woord op, dat door middel van eene sluis in de Groenodyk ook het dorp Veenliuizen in verbinding met de markt haven zou kunnen komen. Nu gaan de Atjehersmet spek schieten Bij het jongste Atjehigevecht (nabij Telok Se- mawé in Kertie) kaapte de vijand van ons een aantal vaten met ingemaakt varkensvleosch en spek, in de meening dat zij kruit en lood bevatten Henderik de Jong! Aan het „Vaderland" wordt medegedeeld, dat to Weenen inderdaad een Hollander, De Jong genaamd, in hechtenis werd genomen. Het was evenwel niet de beruchte Hendrik, doch iemand, die zich te Weenen in het tailleursvak kwam bekwamen. Natuurlijk liet men hem weder los. Dit heldert de tegenstrijdige berichten uit Wee nen op, die in de laatste dagen hieromtrent ge meld werden. De hazen schijnen het in den omtrek van Beilen erg benauwd te krijgen. Geen wonder, zjj worden vervolgd door jagers, stroopers, vos sen en zelfs door katten. Vrijdagavond sprong een haas door een kat achtervolgd door een ruit van het kelderraam bij den spoorwegwachter Bremer. De huisgenoo- ten wisten eerst niet wat alarm er kwam en zochten te vergeefs de oorzaak in de omgeving der woning. Een poosje later hoorde men leven in den kelder en daar vond men poes bezig met een haas. Zij had den kop en een poot er reeds afgepeuzeld. De kat werd toen uit den kelder o-ejaagd en de haas door den spoorwachter buit verklaard, 't Was een dikke, die uog 8 halve ki lo 's woog. litoifc wordt ter markt gebracht, wat er na tuurlijk niet toe bijdraagt om de prijzen te verbeteren. Slaboonen, hoewel in minder groote partijen verschijnen nog eiken dag op het appèl en worden thans met f 0,50 per 1000 stuks betaald. Bieten, of Kroten, die slechts bij uit- I zondering aan den afslag verschijnen, doch in 1 den regel uit de hand worden verkocht, vin- i den in onze kaagschippers geregeld grage koo- 1 pers. Met dit artikel schijnen dezen herfst goede zaken te worden gemaakt. Nu't zij hun gegund, want de handel op Amsterdam, waarin zij hun bestaan trachten te vinden, levert in den regel geen groote voordeelen meer op. Voor het stichten, van onze markten, toen de bouwers vrijwel aan de genade van de kaagschippers waren overgeleverd, was dit anders. Toen wisten zij van hunne gunstige positie te profiteeren door, ten koste van hun leve ranciers, dikwijls grove winsten te behalen. Die schippers zijn thans meest door anderen vervangen, die zich, door de zoer gewijzigde toestanden, met veel kleinere winsten moeten tevreden stellen. De in mijn vorigen brief geuitte veronder stelling, dat de uienprijs voorloopig zijn hoog ste punt zou hebben bereikt, schijnt reeds be- waarheid te worden. Boven de f2 tl f2,05 per H.L. is hij niet meer gerezen, terwijl de prijs aan de markt thans reeds niet meer wordt besteed. Tegen omstreeks f 1,75 worden ze thans verhandeld. Tamelijk groote partijen werden door de handelaren ontvangen, terwijl de verzending daarmede geen gelijken tred hield. Het gevolg daarvan is, dat zij, bij de eenigzins gereserveerde houding van de buiten- landsche markt, liever eerst wat meer van hunne voorraad opruimen, voor zij weder nieuwe inkoopen doen. Daarbij komt, dat ze thans in den regel niet zoo droog worden aan geboden als voor enkele dagen. Omtrent onze fruitmarkt valt weinig bijzon ders te vermelden. De aanvoer blijft, als te voren, weinig beteekend en de prijzen hoog. Hoe gering de oogst dezen herfst ook was, toch blijkt de overtuiging, dat deooftteeltééneder meest winstgevende culturen is, steeds meer gevestigd te worden. Niet alleen in ons land, doch ook in het buitenland vertoond zich eene sterke neiging om de teelt van Appels en Pe ren uittebreiden en wordt de vraag naar vruchtboomen steeds grooter. In de Streek schijnt men eindelijk te willen breken met de oude sleur, om maar steeds Dirkjesperen, Van Assems, Jutten en Kandijen aan te planten en wordt thans meer het oog gericht op soor ten van betere kwaliteit, grootere handels waarde of grootere vruchtbaarheid. Dat menig een daarbij nog wel wat in het duister ïond- tast, is met het oog op de meestal Fransche of Engelscho benamingen, verklaarbaar, doch de prachtige resultaten die met deze cultuui worden verkregen, zullen er ongetwijfeld toe leiden, dat de soortenkeus weldra minder be zwaren oplevert. k V Oil WU «-uiinui» In het breede wordt over dit rapport gedis cussieerd, en ten slotte besloten aan het polder bestuur te verzoeken, ernstig een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot uitvoering van het plan zooals de Commissie het zich heeft ge vormd, ter verkrijging van een betere communi catie te water tot vervoer van groenten uit alle polders. Nadat nog werd besloten op den 24 November eene vergadering te houden in het lokaal van den heer De Jong te Veenhuizen, waarin de Heer Van der Goes wederom als spreker zal optreden wordt bij monde van laatstgenoemde der Com missie een woord van dank gebracht voor hare bemoeiingen en de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen voor hunne be toonde belangstelling en onverdeelde aandacht door den voorzitter gesloten. Door Ds. A. Stramrood van Ursem is het beroep naar Twisk aangenomen. -- Sint-Pancras. Ter benoeming van een hoofd der School te Ankeveen (bij Hilversum) is na vergelijkend examen door den districts schoolopziener als No 1 voorgedragen den heer D. v. d. Sluis, onderwijzer alhier. No 2 der voordracht is echter benoemd. Op den door de Kolfvereening „De Vriend schap gehouden Kolfwedstrijd te Hoogkarspel LÏÏL zO 27 October. Tot aan het einder der vo rige week hielden de hooge bloemkoolprijzen stand, doch Maandagmorgen kwam daarin ver andering en liepen ze terug tot f6 a f 10. Ook de daarop volgende dagen viel eene ge stadige daling te constateeren, waardoor heden morgen, naar kwaliteit, f4 a f7,25 per 112 stuks werd besteed. Verschillende oorzaken hebben tot deze daling geleid. Ten eerste was de prijs te hoog, om de vraag naar bloemkool levendig te houden; ten tweede is de kwali teit op het oogenblik minder goed, dan voor enkele dagen en ten derde worden op de markt te Venloo thans aanzienlijke hoeveelheden bloemkool uit de omstreken aangevoerd. V?onn deze laatste omstandigheid moet ongetwijfeld grooten invloed op de prijzen uitoefenen. Geeft eene groote prijsvermindering den tuinier in den regel aanleiding tot klagen of mindere opgewektheid, thans merkt men daar van niets en terecht, want de te bedingen prijs geeft ook nu nog reden tot groote tevre- snneia. De mildere weersgesteldheid en de overvloe dige regen der laatste dagen hebben reeds ta melijk grooten invloed op de ontwikkeling van do bloemkool uitgeoefend, zoodat de aanvoer, niettegenstaande er zeer krap was gesneden, grooter wordt en voor deze week op omstreeks 140.000 stuks kan worden geschat. Het aanbod van "Witte, Roode en Savooije- kool was, vooral de laatste dagen, minder groot dan te voren en ook de besteedde prijzen iets lager. Witte kool vindt thans, naar kwaliteit, tegen f4 a f6,50 koopers. Roode kool wordt verhandeld tegen f2,50 k f4,50, terwijl voor gele of savoijekool ongeveer dezelfde prys wordt bedongen. Aardappelen staan nog steeds op f 1 a f 1,05 per >/2 H.L. Dit lokt de ver bouwers dan ook niet uit om het aanbod ter markt te vergrooten. Alleen de mindere kwa- Buitenland. Frankrijk doorleeft ernstige tijden! In do eerste plaats het scherpe conflict met Albion, waarop veler aandacht is gevestigd; in de tweede plaats de binnenlnndsche roerselen, als daar zijn werkstakingen, opening der Kamer en de Dreyiuszaak. Over het algemeen wordt gelooid, niettegen staande Engeland geen duimbreedte zal toegeven, dan de Fashodakwestie een vreedzame oplossing zal hebben. Leest men de Engelsche bladen ech ter dan zou men bijna van het tegendeel over tuigd worden, want de bluffende Jingo's spelen aan Frankrijk een neval Sedan in een minium van tijd. En dat de Britten ongetwijfeld sterker zijn ter zee, is een onmiskenbaar feit, maar, niet tegenstaande de rjjkdom des lands aan kolen en geld bijna niet is om te schatten, heeft er de natuurlijke productie van voedingsmiddelen zoo o-oed als niets te beteekenen. De eigen graanbouw 3.V., die in het eerste gedeelte dezer eeuw nog voor geen negentiende in de behoeften voorzag, zou nu ternauwernood één vijftiende deel van alle Britten kunnen onderhouden. En dan deuke men aan al wat er nog meer moet ingevoerd van buitenaf: vee, aardappelen, groenten, vruchten en zuivelproducten. Met deze wetenschap verstaat men wat lord Charles Beresford bij de opening van eene mee- tiag ter bescherming van den Engelschen handel, sprak: „Indien ooit de invoer van eetwaren en der noodzakelijkste levensmiddelen wordt „onder broken" dan houden wij, zeelui, het er voor, dat niettegenstaande onze overwinningen in geregelde zeeslagen, wij in ongunstiger toestanden komen dan na een nederlaag. Voegt men daarbij dat tengevolge van een oorlog het brood meer dan de helft in den prijs zou stijgen, zou een Industrieele paniek niet te voorkomen zijn en hoogst ernstig zijn in hare ge- volgen. En dan zwijgen wij nog van de kansen aat Rusland zijn bondgenoot te hulp komt. Neen waarlijk, John Buil zal zich nog wel eens bedenken, voor aleer door hem een eerste schrede op het pad van oorlog wordt gezet. Dit komt dus Frankrijk ten goede in doze ernstige dagen, nu het juist zijn kracht moet zoeken in éénheid. En juist de strijd tusschen de burgerlijke en militaire autoriteiten, is de oorzaak geweest, dat het tegonwoordige Ministe rie moest vallen. Het was bij gelegenheid der opening van de Kamer. De minister Bnsson herinnerde er aan, dat hij de Dreyfus-zaak voor het Hof van Cassatie gebracht had. Een vreese- ljjk tumult brak los. Dêroulède verweet der Re geering dat zij zich met geweld op het kussen handhaafde, hij zou dit verwijt handhaven, ook al moest hij daarvoor een smet werpen op ge neraal Chanoine, den minister van oorlog. (Pro-

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2