28. Een WoonMs, it Me werkplaats, JÉgMt Hiep Erf itScl^ Plaatsel ij k Nieu ws. Groentenvervoer. Dankbetuiging. Heer Hugowaard. Op Donderdag 24 November 1898, 1$, E«w rentoierswomng art tuin, Schagerwaard. op Woensdag 9 November 1898, te3ten op alle banken). De oorlogsminister nam daarop zjjn ontslag en liep de zaal uit. Ten slotte kwam men, bij de hervatting der zi ting tot stemming van de verschillende moties en de daarop i Dgediende amendementen. Toen Cavaignac sprak, werd, heel karakteris tiek, geroepen de sabelhet valsche stuk Geef ons een scheermesEn toen hij de tri bune vorliet, werd hij uitgejouwd Daarop volgden de stemmingen. Een blaam voor het kabinet, omdat het de aanvallen op het leger niet vervolgde, werd verworpen, (met 274 tegen 271 stemmen). Een uitnoodiging om voort aan een einde te maken aan de campagne tegen het leger, werd, ondanks het verzet van den premier, aangenomen (296 tegen 248). Toen waagde Berteaux, een sociaal-democratische ma kelaar ter beurze, nog een poging tot redding van het kabinet met zijn voorstel, om aan dit amendement toe te voegen de woorden „en vertrouwende in het ministerie om de voor dit doel noodige maatregelen te nemen." Er werd stemming in tweeën gevraagd, en zoo moest de Kamer zich eerst uitspreken over do woorden „en vertrouwen stellende in het ministerie." Dus de quaestie van vertrouwen vierkant gesteld zijnde, sprak de Kamer zich met 280 tegen 254 stemmen tegen het Kabinet uit, en toen gingen de ministers heen. Het Kabinct- Brisson was afgetreden. Om vijf minuten over half negen werd de zitting der Kamer gesloten. Nog denzeliden avond boden de ministers den president hun ont slag aan. Faure nam het ontslag aan en ver zocht het kabinet de leiding der zaken te be houden tot na de vorming van een nieuw ministerie. En wat betreft de groote zaak de Dreyfus- zaak zij is voor het Hof van Cassatie. Yan 12 uur tot half zes duurde den 27 Oct. de zitting van Frankrijke hoogste rechtbank. Snij dend was de logica, glasheldor de uiteenzetting der geschiedenis door den rapporteur. Wij kunnen hem niet op den voet volgen en stippen enkele gezeg den aan. Na zijn conclusiën nader te hebben toege licht, zeide hijIndien het borderel het voor naamste, beslissende stuk is, waarop Dreytus is veroordeeld, dan moet hij van die veroordeeling worden ontheven. Ook leest hij een brief voor van kolonel Picquart, waarin o.a. gezegd wordt, dat Dreyfus op geen anderen grond is gevangen genomen, dan op het vermoeden, het borderel te hebben vervaardigd. En verder: Men heeft ge tracht het dossier-Dreyfus sterk te maken door er aan toe te voegen stukken, welke in de ge hoorzaal zijn medegedeeld. Bard, zijn rapport vervolgende, zegt, dat indien het Hof Dreyfus onmiddellijk voor den krijgsraad zou doen te rechtstaan, de beschuldiging zou worden terug genomen. Dreyfus moet worden vrijgelaten, om dat er geen enkele reden tot twijfel bestaat. In het slotbetoog zegt de rapporteurGij, aan wie de wet de zorg toevertrouwde, om elk on derzoek te doen plaats hebben dat uw licht zou kunnen verschaffen, Gij zult doen wat het ge weten U voorschrijft. Na den advocaat Mornhard, den verdediger van Mevrouw Dreyfus, die verzoekt dat een nieuw onderzoek worde bevolen van verschillende documenten, volgt het requisitoir van den pro cureur-generaal Maneau, waarin hij vraagt, de revisie en do vernietiging van het proces-Drey- fus en zijne verwijzing naar een nieuwe recht bank en de opheffing van de straf. De verval- schingdoor Henrv, de inschuiving van een vreemd stuk is een historisch feit. Dreyfus moet genieten van het vermoeden, dat zijn onschuld kan bestaan. De vervaardiger van het bordereau moet ge zocht worden. Esterhazy kan immers zonder vrees zeggen, dat bjj die vervaardiger is, want hij is immers vrijgesproken. Als hij dat deed, zou hij een weldaad bewijzen aan zijn land en aan den ongelukkigen Dreyfus. De Heer Manan requireert dat het Hof de straf van den gevangene onder voorbehoud van administratieve maatregelen opschorte. Over gaande tot de rechterlijke dwaling van 1894 vraagt hijZjjt gij dan zelf onteerd, wanneer de vereenigde Kamers een uwer vonnissen ver nietigt? En wat is het leger dan Dat is Frank rijk, verdedigd door al zijne kinderen, door de uwe, door de onze en wij zouden beleedigors zijn van onze kinderen en onze vrienden Welke dwaasheid. De heer Labori, verdediger van Picquart, beeft nogmaals machtiging gevraagd om met dezen een onderhoud te hebben, opdat hij hem in kennis kan stellen met de valsche aantijging van gene raal Gonoe, om daarop te kunnen antwoorden. In politieke kringen verwacht men, dat het Hof van Cassatie noch de revisie met onderzoek der zaak, noch de vernietiging van het vonnis zal uitspreken, omde gevolgen, die dit na zich zou slepen. Het Hof, zoo meent men, zal alleen beslissen, dat onder de voorwaarden waaronder de zaak zich voordoet, er geen misdaad van verraad be staat, en dat bijgevolg de veroordeeling van Drey fus niet kan gehandhaafd worden. Intusschen is het nieuwe ministerie weder sa mengesteld. De stakende typografen te Antwerpen hebben met den directeur der Matin willen on derhandelen, doch deze weigerde de stakers we der in dienst te nemen, daar alle plaatsen reeds door anderen bezet zijn. De Opinion, die zet machines heeft besteld, zal evenmin toegeven, zoodat de toekomst voor de stakers verre van rooskleurig is. Een drinkwaterleiding cadeau. In een dorp in Engeland, in Devon, heeft een der ingezetenen aan de gemeente een drinkwa terleiding ten geschenke gegeven een geschenk van 3000 p. st. waarde. Zjjne vrouw opende de leiding met een gouden sleutel en het gehecle dorp vierde feest. Menig dorp hier te lande zou met een dergelijk geschenk niet minder gebaat zijn, maar inwoners die zoo iets geven kunnen en willen, zijn er in do meeste niet te vinden. De cycloon op Curasao Uit Curasao wordt aan het Centr geschreven De orkaan van 11 September jl. is de vree- ljjksto ramp, dio ons eiland ooit getroffen heeft. De schade, aangericht aan kerken, scholen en andere gebouwen is erger dan de eerste berich ten meldden. 4 kerken, 3 pastorieën en 3 scholen zjjn totaal vernield de kerk van Bogina voor drie kwart, terwijl de kerk en pastorie vau Kingstown ern stige schade leden aan de daken. De school van Kingstown is het eenigo missiogebouw dat gespaard is gebleven. Onmogelijk als een denkbeeld te geven van de ellende waartoe het arme volk gebracht is. Van de 42000 bewoners van het eiland zijn er minstens 38000 zonder huisvesting. Overal is men thans in de weer oin hutjes te bouwen ten einde onder dak te komen. Het droe vigst echter is, dat de oogsten geheel door den orkaan zijn vernield, zoodat de vooruitzichten niet bemoedigend zijn. 300 personen zijn omgekomen, een 30-tal is nog vermist. Men telde 2000 gewonden, waarvan velen zeer ernstig. A. S. Dinsdag den 1 November zal de heer J. Horn, Stads-Zendeling te Groningen in de Ned. Ilerv. Kerk te Noordscharwoude, op treden met zijn sciopticon ter vertooning van lichtbeelden in fraaie kleuren. De Volkscourant van Appingendam zegt van deze lichtbeelden o. m. het volgende: Schoon en helder worden de scharlaken kleuren der oostersche kleedjj, de groene tinten der na tuurtooncelen en schakeeringen van verschillen den aard in Lichtbeelden weer gegeven Ver melding verdienen de beweegbare platen o. m. waar men de Maas bij maanlicht ziet, op 't oogen- blik dat een sleepboot met driemastschepen pas seert, alsmede waar men een spoortrein ziet rij den over een viaductde soms snedige opmer kingen van den heer H., in den geest van Spur- geon, verhoogden het genot. Voor liefhebbers van muziek en zang is weder een avond van waar kunstgenot in het vooruitzicht. Do Heer J. Sluis en Mejuffr. Aafje Slikker zullen bij enkelen geen onbekenden ineer zijn en zich beiden herinneren, toen door hen met medewerking van Mejuffr. de Lange, alhier in het loka&l van den Heer Stam een concert werd gegeven. Was het wegens do onbekendheid of wel eene oververzadiging van Tooneel, Muziek en Zang, dat de opkomst bij hun vorig optreden te gering was om met succes te kunnen gewagen van dat concert, zij die het genoegen hadden te genieten van hun spel zullen ongetwijfeld met blijdschap vernemen, dat den 5 November wederom door hen een concert zal worden gegeven, doch nu met medewerking van Mej. Jeanne van der Lee, die door haar schoone stem reeds een grooten naam in de kunstenaarswereld heeft verworven. Naar wij vernemen zal door Mej. Slikker een solo voor piano worden gegeven. Wij hopen van harte dat de Heer J. Sluis met zijn gezelschap dat succes mag hebben, het welk dezen toekomstigcn kunstenaar toekomt. De te Zuid-Seharwoude bestaande veree- niging tot geldelijke ondersteuning bij ziektege vallen, onder de zinspreuk: „Helpt elkander," hield de vorige week eene vergadering tot het verkiezen van een nieuw bestuur en het benoe men van een bode, met het oog op de meerdere omvangrijkheid der vereeniging. Ook particulie ren waren tot deze vergadering uitgenoodigd om hen, na het doel en het streven der vereeniging te hebben uiteengezet, als leden voor de veree niging trachten te winnen. Uit hetgeen de voorzitter, de heer W. van der Molen, in zijn openingswoord meedeelde, bleek, dat de vereeniging op het oogenblik heeft 50 le den en 21 begunstigers, terwijl nog slechts de helft der gemeente kon worden gerekend te zijn aangezocht. Niettegenstaande uit de wijze waarop velen zich over het plan tot oprichting dezer vereeni ging hadden uitgelaten, het succes vrij groot ge noemd mag worden, was, volgens spr. nog bij lange na niet genoeg gedaan en noodigde hij iederen arbeider uit lid der vereeniging te wor den om in tijden van nood zich voor zedelijken zoowel als voor stoffeljjken ondergang te behoe den. Met enkele goed gekozen voorbeelden lichtte spr. zijn rede toe. Na lezing van het reglement door den heer S. Rol, werden tot bestuursleden gekozen de II. H.W. v. d. Molen, voorzitter, S. Ról, secre taris, J. Kramer, penningmeester, S. Mettes en P. de Ruiter. Zuidscharwoude, 25 Oct. Ter voorzie ning in de vacature aan de O. L. School alhier is de volgende voordracht opgemaakt. 1. C. Nagtraam, onderw. te Limmen, 2. C. B. Kruik, volontair te Nieuwenhoorn, 3. C. Vennik Kz., volontair te Limmen. 26 Oct. In den loop dezer maand is eene der nuttigste instellingen van ons dorp wederom ge opend, nl. de leesbibliotheek. Uit de ruim 1200 nummers kunnen leesgrage ingezetenen iederen Zaterdagavond van half zes tot half zeven, in de zaal der Ned. Ilerv. diakonie, twee boekdeelen ter lezing bekomen gedurende een week. Den ganschen winter door kan men hiervan gebruik maken, tegen betaling van slechts 10 cents. 27 Oct. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den raad dezer gemeente, js gekozen de heer P. Molenaar met 82 stemmen. Op den heer Jb. Berkhout werden 54 stemmen uitgebracht, terwijl 8 billetten van onwaarde wer den verklaard. Ook te Broek-op-Langedijk is jl. Dinsdag, 26 October, voor het laatst de premie uitgekeerd op het vangen van ratten. Voor deze gemeente bedraagt het aantal langstaarten dat van 15 April tot 26 October is omgebracht 5864waarlijk do moeite wel waard om vermeld te worden. Men schrijft ons uit Oud-Karspel, dat in de vergadering van het dageljjksch bestuur en hoofdingelanden van de Banne Oud-Karspel is herbenoemd tot Lid van het bestuur der banne, de Ileer A. Eecon Pz. Door het Bestuur van den polder Geest- mer-Ambacht (Oosterdijk en molengeersen) is tot mo!enmee8ter en tevens tot voorzitter herkozen de heer D. de Geus Dz., terwijl tot Hoofdinge land van Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en mo lengeersen) voor het Polderdistrict-Zuidscharwoude is herbenoemd de heer J. Boon en voor Oudorp de heer J. Bjj man. De Directie der Brandwaarborg Mjj. te Oud- karspel, heeft f25,geschonken aan de brand weermannen te Broek op Langedjjk voor hun krachtig optreden bij den brand, welke kortge leden te Zuidscharwoude heeft gewoed. INGEZONDEN. Geachte Redacteur! Verzoeke beleefd onderstaande regelen in uw blad op te nemen. Een vreemde gewaarwording heeft zich na de Maandag gehouden loting voor de Nationale Militie van mij meester gemaakt. Van verschillende zijden werd ik geluk ge- wenseht met de vrijloting mijner vier zoons. En vreemd keek ik op, toen zelfs eenige bladen, ook uw blad, gewag maakte van dit feit. Had ik deze gelukwenschen onkel ontvangen van mensehen, die niet meer dweepen met Oranje en Vaderland, dan zou dit te verklaren zijn ge weest. Maar dat bijna alle gelukwenschen kwa men van menschen, van wie ik voor eenige we ken gedacht zou hebben, dat zij hun leven voor Koningin en vaderland zouden hebben willen geven, is mjj een raadsel. Liefde voor iemand gevoelen bljjkt voor mjj niet alleen in het uiten van woorden, maar hoofd zakelijk in het brengen van daden. Zou men bjj 't laatste Oranjefeest gezegd heb ben, dat er nog personen waren, die 't ongeluk kig zouden vinden, Koningin en Vaderland te dienon, de Koningin die, omdat Zjj 't bewind in handen zou nemen, is toegejuicht uit duizende keelen, alleen uit opgetogenheid? 'tls haast niet te gelooven, dat al dit juichen huichelen zou zjjn geweest! Dankend voor de plaatsing, Uw Dw., Zuidscharwoude, Wm. KOK. 29 Oct. '98. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 30 Oct. v.m. 9.30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 30 Oct. v.m. 9,30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 30 Oct. v.m. 9 uur, n.m 2 uur ds. Boeijenga. Woensdag 2 November n.m. 6'/2 uur, ds. Boeijenga. Dankstond voor het gewas. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 30 Oct. geen dienst. Maandag 31 Oct. n.m. 6,30. Hervormingsdag. ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 30 Oct. v.m. 9 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 30 Oct. v.m. 9,30 u. n.m. 2,30 u. ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 30 Oct. vm. 9.30 nm. 2.30 godsdienst oefening. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 30 Oct. v.m. 9.30 ds. Fleischer. Collecte voor de Doopsgez. Zendings vereeniging. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGOWAARD. Zondag 30 Oct. n.m. 1.30 u. ds. Melchers van Zuidscharwoude. Mar ktberichten. ALKMAAR, 28 Oct. 1898. Aangevoerd428 stapel Kaas, wegende 142478 Kg. Kleine 128,50 Commissie a f 27,50 Middelbare f 29.50. ALKMAAR, 29 Oct. 1898. Aangevoerd5 Paarden f 80—, a f 100,36 Koeien f 150 a 20045 Nuchtere kalveren f 8.a f 16. Vette Kalveren t a f per kilo f 0.— a 0. 136 Schapen f10, a f20,— 0 Lammeren f0, Vette varkens per kilo f0,— a f 0, 83 Magere varkens t" 12.a f 15.—405 Biggen f 5.a f 8,— 13 Bokken f 2.a f 6. 3 kleine id. f 0.75 af 1.50. Boter per halve K.G.f 0.55 a f0.65. Aardappelen fl.30 a f2.—; bieten fl.50af0.-s- uien f 1.40 a t 0.- Bloemkool f 5,a f 10, per 100; wortelen per 100 bos f0,70 roode kool f4,f 6,savooische f3.— f 6,Koolrapen f4, Meirapen 10.per 100 bos. Peren f'1,75 a f5, Appelen fl,50 a f4.Pruimen f0.— a f 0,per mar.dje. Witte kool f9,—. Kippen f 0.30 a f 0.90; eenden 0.40 a f 0,60 konijnen fO.lOaf l.- -; kippeneieren f5.a f5.50 eendeneieren f0.a 0.—; kuikens f 0.10 a f 1.— Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar het buitenland, bedroeg deze week 78. Van 15 tot en met 28 Octoberzijn van het station HEER-HUGOWAARD verzonden 205 wagons groenten met bestemming naar het buitenland. Groentemarkt. BROEK OP LANGEDIJK. Van 22—28 Oct. 22 Oct. Wortelen, 578 bos, f 1,30 a f 1,90 per 100 bos. Aardappelen, 0 mnd., f 0,a f0,per 17w2 kilo. Bos uien (halve bossen) f 8,— a f0,—Bloemkool. 5200 st., f3,50 a f 13,50 (per 100 st.) balen nep f0.— afO,— per 50 kilo. stuks roode kool f3,50 a f4, Geele kool f3.50 a f5.Rammenas, per 1000, 24 Oct. Wortelen,bos, f0,— a f0, per 100 bos. Aardappelen, mnd., f0,— a f0,per 17 y2 kilo. Bos uien (halve bossen) t0,a 0,—. Bloemkool, 13700 st., f2,60 a f 13, (per 100 st.) 0 balen nep f 0,— afO,— per 50 kilo. stuks roode kool f3.50 a f4,—. Geele kool f 3.50 a f 5, 25 Oct. Wortelen,bos, f 0,a f 0, per 100 bos. Aardappelen, mnd., f0,— a f0,— per 17»/2 kilo. Bos uien (halve bossen) f 0,a f0,— Bloemkool, 16500 st., f2,— a f 8,50 (per 100 st.) baal nep f0,a f0, per 17'/2 kilo. stuks roode kool f 3,50 a f 4, Geele kool f3.50 a f5.—. Rammenas, per 1000, 26 Oct. Wortelen,bos, f0,— a f0, per 100 bos. Aardappelen, 0 mnd., f 0,— a 0,— per 17'/2 kilo. Bos uien f 0,—a f 0,— fhalve bossen). Bloemkool 14300 st. f 1,a 5,75 per 100 stuks, baal nep f0,afO,— per 17'/2 kilo. stuks roode kool f 3,50 a f 4,25. Geele kool f 4.a f5.25. 27 Oct. Wortelen,bos, f0,— a f0, per 100 bos. Aardappelen, mnd., f0,a f 0,per 171 2 kilo. Bloemkool 16300 st. f 1,— a f 4,75 por 100 stuks. 0 Bos uienfO,afO, (halve bossen). mnd. zilveruien f0.— a f 0,baal nep f 0,— a f0,— p. 17>/2 kilo. Geele kool f4.— a f5.—. Roode kool, "f3.50 fa f4.25. 28 Oct. Wortelen, bos, f 0,a f 0, per 100 bos. Aardappelen, mnd., f 0,a f0,per 17y2 kilo. —Bos uien f 0,a f 0, (halve bossen). Bloemkool 11600 st. fl,a f 5,per 100 stuks. baal nep f0,afO, p. 17V2 kilo. Uien p. baal, 50 kilo, f 1,80ai 2,10. Geele kool f4.— a f5.—. Roode kool f3.50 a f 4.25 Rammenas, per 1000, f'O.—Witte kool f6,— f7,50. Rapen f2,a f2,50. Bieten, per 1000, f 8,— a f 10, I11 'tgeheel werden aangevoerd: 77600 bl. 578 bos w. Advertentiën. H Heden overleed na een leven vol liefde en toewijding, mjjn innig geliefde en eenige dochter Aagje, in den jeugdigen leeftijd van bjjna 27 jaar. Allen- die haar gekend hebben zullen beseffen, wat ik in mjjn diorbaar kind verlies. Wed. BOUWENS- Zuidscharwoude, Otto. 23 Oct. '98. De lotelingen van 1897 te ZUIDSCHAR WOUDE, betuigen door deze hunnen har- telij Icon dank aan den Heer on Mevrouw DUKER, voor de traktatie hun dezer dagen toegezonden wegens de vrjjloting van hun oudsten zoon. des avonds te 6 ure, in de herberg „d« Zwaan aldaar, is de ."Vota,ris DUKEIt, ge vestigd te Zuidscharwoude, voornemens, ten ver zoeke van den eigenaar den Heer DIRK ER1KS, publiek te verkoopen, alles Tiendvrij. aan de zuidzjjde van den Broekerweg, groot 10 a., 35 c.a. voor alles geschikt, benevens EUt-F", aan den Broekerweg, groot 11a. 3e. BOUWLAND, ten noorden van den Broekerweg, ge schikt voor bouwterrein, groot 25 a., 35 c.a. Alles in de gemeente Heer Hugo waard, nabjj het thans zeer drukke station. De Notaris DUKER is voornemens, ten verzoeke van de erven den Heer PIETER KONING, vroeger Dijk graaf van den Schagerwaard, des voormiddags te 10 ure, in het Café „Het wapen van HarenkarspeV te DlRKS- HORN, publiek te verkoopen: benevens uitmuntend WEI- en BOUWLAND, geschikt voor groententeelt, in den Schagerwaard, gemeente Harenkarspel, aan en ten zuiden van den MIDDELWEG, ka daster sectie C, no. 542, 543, 301 en 552, te zamen groot 6 h., 96 a., 60 c.a.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3