Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 46. Zondag 13 November 1898. 7e Jaargang. Nieuwstijdingen. Briove» uit „de Streek". NIEUWE a LHtEJIJkLIt («IIR4HT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk por drie maanden 50 ct.„ franco p. post 0O et. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: Noordscharwoüde. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. B|| dit nummer behoort een bijvoegsel. Sint Pancras. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Openbare School alhier (jaar wedde f600) hebben zich 10 Sollicitanten aan gemeld. Het herhalingsonderwijs is deze week hier weder begonnen met 9 leerlingen. Door de meesten wordt ook hier nog steeds dit onderwijs als inhalingsonderwijs beschouwd. En 't is meer dan waarschijnlijk, dat't school verzuim hierdoor in de hand wordt gewerkt. Men kan immers later de schade op de avond school inhalen. Och, dat men dit toch beter inzag Te Brussel is op ruim zeventig jarigen leeftijd overleden den graaf O. C. L. G. Duras D' Oultremont Heer van Schagen en de Schager Kogge. Hoewel de banden tusschen de heeren van Schagen en hunne vroegere heerlijkheid reeds sedert de revolutie verbroken zijn ontvangt Scha gen toch nog jaarlijks een bewijs van belang stelling van de nakomelingen zjj nor vroegere hee ren. Bij testament van Maria van Schagen gehuwd met Francisous Paulus Emilius graaf D' Oultre mont (1707) werd aan de algemeen armen van Schagen een jaarlij ksch legaat van f 400 vermaakt dat nog geregeld door de nu overleden graaf D' Oultremont werd uitgekeerd. Ook bezit de fami lie nog uitgestrekte landerijen onder Schagen, die door den rentmeester, de heer C. Hoogscha- gen worden beheerd. Een vermomming. Een vreemd verhaal brengt sedert eenige dagen de tongen van de bewoners der Kinkerstraat te Amsterdam in beweging, een tegenhanger van andere min of meer romaneske geschiedenissen, die nu en dan in de bladen opduiken en waarhij men dadelijk herinnerd wordt aan de laatste vroo- lijke operette waarin mej. X. of mèj. Y er zoo lief uitzag in haar beeldig travesti. Deze geschiedenis uit de Kinkerstraat heeft evenwel een meer vulgair dan romantisch tintje. Wij hebben hier niet te doen met een mooi blond meisje, dat gedurende eenigen tijd de we reld verschalkt, door zich in een soldatenpakje te steken en voor haar land te strijden, noch met een aanvallige brunette, die, in de dagen toen vrouwen zich niet mochten laven aan de bron der wetenschappen, een beetje list te baat nam en het costuum van haar jongeren broer leende om met de studenten naar professoren - wijsheid te luisteren. In de Kinkerstraat heeft langen tijd,'tis vree- selijk, een juffrouw gewoond, die te langen leste bleek geen juffrouw te zijn. Ze hield een paar jaar een komenijswinkel in het perkeel 129 ze gaf volgens sommigen zelfs les aan een Zondags school. Haar bovenburen converseerden druk met haar en zij toonde zich geheel op de hoogte van de koffiepraatjes. Men kan zich dus de consternatie van de vrien dinnen voorstellen, nu het bleek, dat de „zij" toch eigenlijk een „hij" was, die dezer dagen met grjjze demie en deukhoed door de straat wandel de en eerstdaags met een andere juffrouw uit de buurt in 't huwelijk zal treden. De vermomming moet van de geboorte af heb ben plaats gehad en haar oorzaak hebben in de poging een bloedverwante te foppen, die had be loofd een som geld aan de betrokken persoon te vermaken, als het bij de geboorte een meisje zou zijn, van welke som eerst na bereiking van den 23-jarigen leeftijd het gebruik zou worden ver kregen. De zij was nu onlangs 23 jaar geworden en kon dus het masker afwerpen. Woensdag is te Amsterdam de laatste der 5000 palen, die voor den bouw der nieuwe beurs op het Damrak moesten worden geheid, met eenig feestbetoon in den grond gedreven. Gelijkelijk tusschen de diaconieën der Ned. Herv. en Geref. gemeente te Tienhoven ia ver deeld het saldo der kroningsfeesten, ten bedrage van drie centen. Belangrijke aanwinst. De „Amst. Ct." deelt het volgende mede: De Rembrandttentoonstelling heeft als eerste ge volg van blijvende waarde, dat ons lsnd weer een schilderij van Rembrandt rijker is geworden. Wij vernemen toch, dat Dr. A. Bredius voor de som van 200.000 francs de schilderij David, harpspelend voor Saul, van den tegenwoordigen eigenaar, den heer Durand Ruel, te Parijs, heeft gekocht. Deze schilderij (in den catalogus der Rembrandt tentoonstelling no. 118) is omstreeks 1665 ge schilderd en is een der groote doeken van den meester. Het is 1.305 M. hoog en 1.640 M. breed en geeft de levensgroote, tot aan de knieën zichtbare figuren van David en Saul te zien. Het stuk bevindt zich in goeden toestand. Het „Haagsche Dagblad" deelt mede, dat de heer Bredius voornemens zou zijn, de door hem gekochte schilderij in bruikleen aan het Maurits- huis af te staan. Zeldzaam brutaal! Toen een bewoner van de Johan Melchior Kemperstraat te Amsterdam Dinsdagavond 10 uur thuis kwam, kwam hij tot de ontdekking, dat twee jongens van 13- en 15-jarigen leeftijd zich op de tweede étage in het privaat hadden opgesloten, om natuurlijk des nachts hun'slag te slaan. De man wist hen echter te grijpen en naar het politieposthuis Hogendorpsplein te brengen, vanwaar zij naar het bureau in de Spaandam- merstraat werden overgebracht. Onder socialisten. Een Amsterdamsche partjjgenoot schrijft aan de „Sociaal-Democraat" „Hermans is afgetreden als redacteur van „Recht voor Allen", omdat hij meent, dat de achteruitgang van het blad aan antipathie tegen zijn persoon te wijten i8. Voor- loopig zal nu Hartorff de redactie voeren. Alweer is een adres gericht tot de Tweede kamer met bezwaren tegen de verhooging van den accijns. Ook het hoofdbestuur van den Nederlandschen Vrouwenbond voor Geheelonthouding heeft zich namelijk met een adres tot de kamer gewend, waarin het, in aansluiting aan het adres der Ne- derlandsche Yereeniging tot afschaffing van ster ken drank, dringend verzoekt het wetsvoorstel tot verhooging van den accijns niet aan te nemen. Een nieuw soort aardappelen. De landbouwer P. Prosje, te Jelsum, heeft een nieuw soort aardappel verkregen, waarvan hij de wordingsgeschiedenis mededeelt in een schrijven aan het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw. Hij vertelt„Voor eenige jaren kreeg ik pootaardappelen van Beetsterzwaag, daar Fransche gele genoemd. Deze heb ik twee jaren verbouwd, maar wegens de ziekte heb ik ze weer moeten afschaffen, alhoewel het een zeer goed soort was en de plant buitengewone zaadknoppen had. Het volgende jaar heb ik op een dezer akkers uien verbouwd en bij het verwijderen van het onkruid ontdekte ik, dat er iets vreemds voor den dag kwam. Ik liet het staan en ontdekte toen later, dat het aardappelzaad was. Daarop werden alle pogingen aangewend, om dat te be houden en dit werd beloond met de opbrengst van 10 k 11 kleine aardappeltjes, zoo groot als een groene erwt. Deze werden het volgend jaar uitgepoot en toen kreeg ik 10 kop. Zoo van jaar tot jaar voortgaande, ben ik er in geslaagd on derscheidene soorten te verkrijgen en met veel werk heb ik uit deze nu een aardappel verkre gen geel op schotel, lekker van smaak, over treffende vele andere nieuwe soorten en van ziekte vrij." Deze aardappel wordt in de omstreken van Jelsum, aldus bericht de A. Crt., zeer geroemd en reeds „de aardappel der toekomst" gonoemd. (Landb.-weekbl.) Een wraakneming? Donderdagnacht is aan den Nieuwen Weg te Groningen het huis van den blikslager J. Imel- man zoowel aan de voorzijde als op zij (het huis staat op den hoek van het Achterom) met teer bestreken. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een wraakneming van iemand, die in een woning van den heer I. woont en die gerechte lijk uit die woning zou worden gezet. Grond voor dit vermoeden vindt men in de omstandig heid, dat de verdachte zich heeft uitgelaten, dat hij Imelman wel eens een hak zou zetten, en ook hierin, dat bij hem onder de bedstede een plank met versche teer is gevonden. (N. G. Ct.) Dankbaarheid. Op den dag Harer inhuldiging ontving K. M. de Koningin een gedicht van mevrouw de wed. Hoeben, geboren Johanna van Beek, waar in deze dankbaar in herinnering bracht, dat zij door Koning Willem III bij den watersnood van 1861 in de Bommelerwaard werd gered. De „Nieuwe Tielsche Cour." deelt een en ander uit den levensloop dezer dame mede Na de redding van Johanna van Beek, welke geschiedde nadat zjj 7 dagen op een stukje rieten dak op den onstuimigen vloed had rondgedobberd heeft Koning Willem III herhaaldeljjk Zijne belangstelling voor haar doen blijken en naar de bevinding der geredde gevraagd, met het aanbod tevens om voor haar opvoeding te zorgen. Omdat aan Z. M. de verzekering was gegeven, dat het onnoodig was, heeft de geredde echter nimmer eenige ondersteuning, noch eenig privi lege genoten. Slechts later, toen Johanna van Beek de verloofde was van den heer Hoeben, candidaat-notaris, werd bij de sollicitatie van dezen naor het notariaat te Leeuwen, Z. M. herinnerd aan Zijne in 1861 gedane toezegging. Onverwijld en zonder bedenking werd de koninklijke belofte vervuld. Zelfs geen voordracht is toen opgemaakt. Uit den mond van den tocn- maligen minister, graaf van Lijnden van San- denburg, vernam wijlen de heer Iloeben toen, dat hij het voorrecht zijner vioegtjjdige benoe ming te danken had aan de belofte, eenmaal door den Koning gedaan aan den voogd zjjner aanstaande Trouw, den overleden heer Kolfscho ten, destijds burgemeester van Wamel, in bijzijn van verschillende kameraden. De hekken verhangen. Men is er altijd aan gewoon geweest, dat over vloedige Duitsehe werkkrachten naar ons land kwamen, om hier in veel gevallen arbeid te vin den. Thans is dat omgekeerd en heeft Duitsch- landNederlandsche werkkrachten noodig. Wel een bewijs, dat de Duitsehe industrie bloeit In de vorige week zijn een 80-tal arbeiders van Amsterdam naar Keulen vertrokken. Deze week gingen er weer 100, en in de volgende week gaan er weer 100. De werklieden zijn bestemd voor den arbeid in briquetten-fabrieken en verdienen een loon van 4,50 Mark per dag. Tot zooverre een bericht in „de Tijd". De hekken zijn dus wel verhan gen. Maar vooruitgang is dit zeker niet! Orde in den Effectenhoek. Naar aanleiding van het molesteeren van vreem delingen op de Groote Koopmansbeurs in den „Effectenhoek", zijn heden aldaar plakkaten aan geplakt van commissarissen van de Groote Koop mansbeurs, waarin herinnerd wordt aan de art. 5 en 6 van de verordening, die luiden „Al wie ter Beurze de orde verstoort of iemand in de uitoefening zijner zaken, op welke wjjze ook, belemmert, wordt gestraft met een boete van f3 tot f10. De beursopzichters zorgen be paaldelijk voor do naleving dezer verordening en zijn bevoegd tot het constateeren der over tredingen." LV. 3 10 November. De verwachting, door mij in mijn vorigen brief uitgesproken, dat het op de aanstaande publieke verkoopingen wel zou blijken, dat onze groentebouwers dit jaar goede zaken hebben gemaakt, is reeds bewaarheid. Gisteravond had n.l. eene belangrijke verkoo- ping te Grootebroek plaats en bleek bij velen eene groote kooplust aanwezig te zijn. Gepre senteerd werden 20,88,89 H.A. met een woon huis, waarvoor de som van f51980 werd be dongen. Na aftrek van de voor het woonhuis bedongen som, omstreeks f 3700, werd dus het land verkocht voor f48000 of ongeveer f 2250 per H.A. Dit cijfer is nu op zichzelf beschouwd niet zoo buitengewoon hoog, doch wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat om streeks 5 H.A. op eene werkelijke waarde van ongeveer f 1000 per H.A. worden geschat en ook het resteerende niet alles als eerste kwaliteit kan worden aangemerkt, dan verschijnt dit in een geheel ander licht. De eerst aangebodene 14 H.A. van middelmatige, góede en zeer goede kwaliteit, werden gemiddeld verkocht tegen f 2910 per H.A. Enkele perceelen brach ten 'ttot boven de f3000. Zou in gewone jaren het aanbod van een twintigtal H.A. voor Grootebroek wel wat groot zijn, thans bleek dit volstrekt niet het geval te zijn en blijven er ook voor volgende, kleinere verkoopingen nog wel gegadigden over. De handel in bloemkool was in deze week nog steeds zeer levendig, hoewel de prijzen eenigszins terug liepen en hedenmorgen vari eerden van f3 tot f5,75 per 112 stuks. De inmakerijen zijn nog in volle werking en ne men een groot deel van de dagelijksche aan voer voor hunne rekening. Ook de vraag voor Duitschland schijnt grooter dan gedurende de vorige week, terwijl de kaagschippers tegen thans geldende prijzen, meer neiging tot koo- pen toonen. Roode, witte en Savoyekool, waar voor de aanvoer nog slechts op enkele markt- marktdagen van eenige be teekenis is, blijft als te voren een gewild artikel, waarvan de prijzen sinds eenigen tijd weinig verandering ondergaan. Witte kool wordt verhandeld tegen f3 a f6, roode en savooye tegen f 2,50 k f 5,50 per 100 stuks. De uienhandel waarvan men voor 2 h 3 weken zulke goede verwachtingen koesterde, is tamelijk stug. De handelaar heeft groote partijen in voorraad en de verzending is zeer gering. Slechts schoorvoetend worden enkele partijtjes tegen fl,70 a f 1,80 per H.L. gekocht. Aan de markt heeft de aanvoer van uien bijna geheel opgehouden en wat er nog verschijnt is in den regel geen prima kwali teit. Met aardappelen is het al niet beter gesteld. Ook daarvan komt weinig ter markt, terwijl de besteedde prijzen zelfs nog iets lager, n.l. 10,92 f 1, zijn geworden. De marktmeesters en afslagers te Broeker haven en Enkhuizen kunnen thans hun werk dan ook wel af en zullen ongetwijfeld binnen enkele dagen weder tijdelijk op nonactief wor den gesteld. Blijft de weersgesteldheid gunstig, dan kan te Bovenkarspel nog wel eenige weken wor den doorgewerkt. De voorraad bloemkool toch is belangrijk genoeg, om de aanvoer, die deze week p.m. 200,000 stuks bedroeg, onverminderd tot Kerst mis te doen voortduren. Deze markt verheugt zich dit jaar in een ongekenden bloei. Reeds sedert hare stichting werd de omzet jaarlijks grooter. Dat het in 1897 omgezette kapitaal van f325000 gedu rende dit jaar zou worden overschreden, werd dan ook niet onwaarschijnlijk geacht. Dat het verschil evenwel reeds nu zoo groot zou zijn, als mij werd medegedeeld, had niemand dur ven verwachten. Reeds in den loop der vórige week werd n.l. de f400,000 overschreden en by het verschij nen van dezen brief zal daaraan vermoedelijk nog omstreeks f 15000 kunnen worden toege voegd. Eene vergrooting van den omzet, voor dit jaar met f 100,000 kan dus veilig worden Voor een groot gedeelte kan deze vermeer dering natuurlijk op rekening van de hoogere marktprijzen worden gesteld, doch ook de ge stadige uitbreiding van het ledental heeft daartoe bijgedragen. Zij het ook tegen wil on dank, toch moet de overtuiging, dat de markt te Bovenkarspel de markt moet worden, meer en meer veld. Broekerhaven en Enkhuizen

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 1