Plaatselijk Nieuws. mogen met het oog op den binnenlandschen handel en de schipperij eenige voordeelen bie den, deze kunnen niet opwegen tegen het feit, dat hare markten voor den handel op het bui tenland zeer ongunstig zijn gelegen. Het bui tenland is onze groote afnemer en wij moe ten er naar streven het hem zoo gemakkelijk mogelijk te maken. K. Buitenland. De zaak Dreufus en alles wat daarme de samenhangt. Over de zaak-Dreyfus en wat daarmede in ver band staat, krijgt men eiken dag niet anders dan geruchten te hooren. Slechts het bericht dat de Kamer van Strafzaken Maandag is bijeen geko men om haar onderzoek voort te zetten, valt niet ander deze rubriek, maar is overigens van ge ringe waarde, want van de beraadslagingen dringt niets tot de buitenwereld door. Alle deuren wor den streng bewaakt, hetzij door republikeinsche gordes, hetzij door boden van het Hof. Het Hof van Cassatie is Dinsdag begonnen met het verhoor der oud-ministers van oorlog. Generaal Mercier kwam om tien minuten over halfeen aan het paleis van justitie en werd on- middeljjk de zittingzaal binnengeleid. Generaal Billot en de heer Cavaignac kwamen tusschen twee en drie uur. Laastgenoemde vertrok om 2 uur 40 min. weder, doch keerde precies te drie uur terug en werd toen dadelijk binnengelaten. Op dat uur had men nog geen der beide gene raals zien vertrekken. Het Hof heeft nog maar alleen de generaals Mercier en Billot, benevens de heer Cavaignac, gehoord, Generaal Zurlinden, die tegen Woens dag gedagvaard was, moest onverrichterzake te- rugkeeren, aangezien het verhoor van Cavaignac nog niet ten einde was. Over deze verhooren is niets tot de buitenwereld doorgedrongen. Van negen uur tot den tijd van het déjeuner (dat maar een half uur duurde) en daarna tot 's middag3 half zes in het Hof met Cavaiguac doende geweest. Dus een acht uur in 't geheel, en toen was het verhoor nog niet uit! Mercier is Dinsdag vier uur achtereen voor de heeren met electrische liften, het geheele eiland voor zien van electrisch licht, nieuwe aanlegplaats voor 8toombooton, electrische tram om het eiland, bodega's, oester-salons, een passage geheel over dekt om de gevangenis van Dreyfus hoen, in één woordeen plan van een gemoderniseerde badplaats volgens de laatste verbeteringen. De heer Blessure biedt der Fransche regeering 25.000 dollars pacht, zoodra liera de vrije be schikking wordt gelaten over het eiland, nadat Dreyfus dit zal hebben verlaten, en verbint zich het eiland bij hernieuwde veroordeeling in den vorigen toestand op te leveren, mits hem een maand vooraf wordt kennis gegeven. De heer Blessure stelt voor zijn aanbod met 5000 dollar te verhoogen indien de regeering wil toesaan, dat de wachters van den gevangene gedurende den pachttijd op het eiland blijven, ten einde alle inlichtingen over het leven van Dreyfus te geven en op gezette tijden voordrachten te hou den, waardoor men zich geheel zou kunnen ver plaatsen in het leven van den banneling. Deze „practische" opera-directeur heeft het voornemen om wekeljjks een stoomschip te doen vertrekken van Bahia-Nord-Point, dat in 24 uur het eiland zou bereiken, zoodat de reis van New- York slechts 55 uren zou duren. Rond reisbiljet ten naar het Duivelseiland zouden 12 dagen gel dig zijn en 125 dollars kosten. Maar het komiekste of treurigs;e van alles is, dat zeer kort na het bekend worden van dit plan reeds op de twee eerste booten alle plaatsen be waren De Parijsche correspondent van de Times maakt melding vau het gerucht, dat het Hot van Cas satie aan de regeering van Duitschland en Italië verzoeken zal, kolonel v. Schwartskoppen en ko lonel Panizardi door een rogatoire commissie te laten verhooren. Naar de Figaro mededeelt, heeft eergister, op last der strafkamer van het Hof, eene huiszoeking plaats gehad bij een persoon te Parijs, die met Esterhazy heeft in betrekking gestaan, en zouden daar stukken zijn gevonden, die, volgens de Aurore, het stellig bewijs leve ren van Esterhazy's schuld. Een ander bericht echter is, dat do huiszoe king zich heeft bepaald tot de inbeslagneming van een brief van Esterbazy bij den deurwaar der, door hem belast met het innen van eenige vorderingen. De beteekenis van dat stuk zou niet in den inhoud gelegen zijn, maar in bet mail papier waarop het geschreven is, en dat volko men gelijk zou zijn aan dat van het borderel. Dit moet zulk bijzonder papier zijn, dat Coche- fert en Bertillon er zich in '94 geen tweede staal van hebben kunnen verschaffen. De inbe slagneming is geschied op een vordering van Mornard. Toen kapitein Alfred Dreyfus 5 Januari 1895 te Parijs de militaire degradatie onderging in te genwoordigheid van zijn gelijken in rang, zijn superieuren en zijn minderen (hij was 22 Dec. 1894 veroordeeld tot levenslange verbanning naar een versterkte plaats wegens landverraad) waren er natuurlijk ook teekenaars en photografen ter plaatse om het verschrikkelijke schouwspel te vereeuwigen en in de Illustration, het bekende Fransche tijdschrift, werd op pag. 28 van den jaargang 1895 een waarheidgetrouwe afbeelding opgenomen. Wat kreeg men evenwel te zien? Behalve de degradatie van Dreyfus op den voor grond, een voorstelling van goochelaars op den achtergrond wel een zonderlinge, bjjna zou men nu (na de onthullingen van den laatsten tijd over de strafwaardige praktijken der militaire rechters) zeggen symbolische combinatie! Eigenaardig is wel, dat Dreyfus ondanks zijn ballingschap van nu bijna vier jaren, door de Fransche teekenaars nog immer even jeugdig en welvarend wordt afgebeeld. Den dag, volgend op Dreyfus' degradatie, zeide een majoor van den geneeskundigen dienst tot de studenten in een der Parijsche hospitalen: „Heeren, gisteren is een onschuldige veroordeeld!" Toen men zijn verbazing en verontwaardiging over deze meening uitsprak, deelde hij het vol gende mee: Gisteren is generaal Barras onder den ge weldigen indruk van de treurige plechtigheid, waarvan hjj de leiding had, ziek geworden en toen ik hem bezocht, zeide hij diep bewogen: „Mijn vriend, we hebben hedenmorgen een onschuldige gedegradeerd." Wie weet hoe spoedig de generaal zal blijken gelijk te hebben gehad! Als praktische menschen trachten de Ame rikanen uit alles geld te slaan. Het volgende overtreft echter alles wat men zich kan voor stellen Op den dag nadat door de Strafkamer van het Hof van Cassatie tot een nader onderzoek in de zaak-Dreyfus besloten was, diende de heer Blessure, directeur van de Opera te Chicago, bij de Fransche regeering een volledig plan in van het Duivelseiland, geheel herschapen en voorzien van een groot gebouw voor amusementen, hotels, een toren van 250 voet hoog voor vergezichten De moordenaar van de keizerin van Oos tenrijk heelt te Genève terechtgestaan. In de acte van beschuldiging wordt staaudegehouden, dat Luccheni niet op eigen hand heeft gehandeld, doch als werktuig eener samenzwering. De pro- cureur-genoraal, de heer Navarra, wijst er vooral op, dat de bekentenissen van den beschuldigde zeer duister zijn en recht geven tot de veronder stelling, dat hjj veel verbergt, om zjjn med plich- tigen te sparen. De procureur-generaal wijst vooral op de noodzakelijkheid oin met juistheid te weten, in welke plaatsen Luccheni zich in den laatsten tijd heeft opgehouden en met welke p r- sonen hij kort voor den moord omgang heeft gehad. Uit een in dit nummer opgenomen telegram blijkt, dat op Luccheni de zwaarste straf is toe gepast, welke in Zwitserland bestaat. Hjj zal, volgens de „Daily Telegraph, zo3 maanden worden opgesloten in een onderaardschen kerker, welke bjjna geheel van licht verstoken is en welke hjj slechts twee maal per maand, telkens gedurende één uur, mag verlaten. Zjjn voedsel bestaat tweemaal per week uit water en brood; den overigen tjjd geniet hjj do gewone gevangeniskost. Zoodra de eerste zes maanden verstreken zjjn, wordt hjj overgebracht naar een werkinrichting, waar hjj met de andere gevangenen zal mooten arbeiden. Zoodra hij echter slechts eenigszins een overtreding togen de discipline maakt, wordt hij des avonds weer in een afzondelijke cel opge sloten. Leerzaam is wat de correspondent van den „Standard" uit Konstantinopel seint. Zjjn woorden maken de keizerljjke reis door het Oosten minder aantrekkelijk. Hjj seint: „Ontzaggeljjke kosten zjjn gemaakt. „De kiosk voor den Keizer opgericht kostte be halve de meubelen f 1,300,000. De nieuwe uni formen voor deze gelegenheid aanges'chaft kostten aan laken alleen f456, duizend. De geschenken van den Sultan aan Keizer, Keizerin en gevolg hadden een waarde van 11/2 millioen gulden. Op de boddesprei van do Keizerin was de keizerljjke kroon met diamanten en pareleu geborduurd. Toen II. M. hare bewondering er over uitsprak werd die sprei haar onmiddelljjk geschonken, enz. enz. „Het zal niemand verwonderen dat do Turken, wier salarissen sinds een jaar niet betaald zijn, bitter ontevreden zjjn over die verkwistende vrij gevigheid. „Toen er zand geworpen werd in do straten waardoor de Keizer zou trekken, hoorde ik een man zeggen: „Inplaats van met piasters betaalt men ons met zand „Hjj werd onmiddellijk in hechtenis genomen, De geldnood van de schatkist is op het oogen- blik onbeschrijfelijk. Als laatste redmiddel wordt elke kleine handelsbelasting verdrievoudigd. Bo vendien moet van nu af elke Ottomanische on derdaan zeven piasters hoofdgeld betalen in plaats van één als tot heden." Ook een concurrentie. Het bestuur der stad New-York kreeg onlangs twee aanbiedingen tothet poetsen der schoe nen van de 7600 politie-agenten. De een nam aan dit werkje voor één rijksdaalder per maand en per hoofd of liever per twee voeten te doen, daarbjj beloovende f12.500 in het politiepensi- oenfonds te storten, in eiken politie-post één of meerdere fauteuils ten gerieve van inspecteurs en commissarissen te plaatsen en het werk door schoenpoetsers in uniform te doen verrichtenDe ander zeide op dezelfde voorwaarden een bedrag van f15.000 aan het pensioenfonds toe, terwij L hjj ook nog op zich nam de jassen af te borste len en te onderhouden! De gemeenteraad stelt echter nog hoogere eischen en wil f25.000 in het pensioenfonds gestort zien. Eenige jaren ge leden werd het voorstel van een barbier ver worpen om de politie-agenten te scheren, omdat hij niet geneigd was een deel zijner ontvangsten aan dat fonds af te staan. Uit de Schelde zjjn drie doozen met dyna miet opgehaald door den baggerdienst. De auto riteiten werden gewaarschuwd en bjj onderzoek bleek dat de doozen nitro-glycerine bevatten. Al gemeen gelooft men, met 'toog op de strenge bepalingen, die op 't vervoeren van dynamiet wor den toegepast, dat hier een misdaad beraamd is. Met 't oog op 't bezoek dat de koning 16 Oc tober aan de haven zou brengen, een bezoek dat wegens het slechto weer werd uitgesteld, kon 't wel zjjn, zegt de „Petit Bleu", dat do anarchis ten de hand in 't spel hebbeïi gehad. HET VREDESCONGRES. De bekende Engelsche journalist William F. Stead is in Livadia door den Czaar ontvangen geworden en bericht in den „Lokal-Anzeiger, dat het den Czaar volkomen ernst is met de vrede- conferentie, die eerst in 't voorjaar bjjeen zal ko men. Noch de Czaar noch een zjjner ministers denken aan ontwapening in eigenlijken zin, deze zal ook niet worden voorgesteld. Het praktische doel van het congres zal beoogen een stilstand in de anders steeds toenemende uitgaven voor militaire doeleinden aan te brengen. Er zal een tjjd van rust bij de oorlogstoebo- reidselen in werking treden, waardoor het gevaar van oorlog voor do toekomst meer en meer op den achtergrond wordt geschoven. Het is ook mogelijk dat getracht zal worden om naar aanlei ding van het voorstel van Czaar Alexander tot eene internationale vermindering van het ont- ffoffingsgeschut dit ook bjj de wapens van klein caliber ter sprake te brengen. Yerder zal op het congres de vraag overwogen worden, of het niet mogeljjk is plotselinge en verhaaste oorlogsver klaringen te voorkomen, al was het maar zooda nig dat men een uitstel tracht te verkrjjgen om de neutrale mogendheden van den toestand op de hoogte te stellen en deze dan haar bemiddelen den invloed zouden kunnen doen gelden. De Czaar schijnt te willen voorstellen, dat alle mogendheden zich zullen verplichten bij een oor logsverklaring de neutrale mogendheden van de quaestie waarover de zaak loopt in te lichten, waarop deze dan als bemiddelaars zullen optre den doch niet als scheidsrechters. President Faure, zegt men, ontvangt dage lijks gemiddeld 700 brieven, te weten: 250 be delbrieven, 150 verzoekschriften over politieke zaken, 100 verzoekschriften van misdadigers, 100 klachten tegen ambtenaren, 80 naamlooze hoon- brieven, 20 dreigbrieven. Exuzes du peu! Ook met dit gezelschap is zulks het geval. Wjj willen het niet ontkennen, dat onder hen enkelen zjjn mot zeer goeden aanleg, welke spoe diger tot ontwikkeling zal komen, naar gelang de drang, door volmaakt spel een beeld der wer- keljjkheid te leveren, begrepen en gevoeld wordt. Wjj gelooven echter dat den beoefenaars dezer kunst eenige leiding ontbreekt, en dat behoeft niet, als men nagaat welke krachten en personen van ontwikkeling deze vereeniging van geheel onthouders telt. Het streven naar volmaking zal toch ongetwjj- feld ook wel bjj deze dilettanten voorzitten, en het kan slechts het hooge doel ten goede komen, dat men vooropstelt of voor oogen heeft, wanneer men in de eerste plaats let op beschaafde uit spraak, goeden klemtoon en juisten stand. Verwaarloozing of liever veronachtzaming de zer factoren doet aan de ernst en aan de goede stemming bjj het publiek afbreuk, doet den in druk verliezen, die het spel moet teweeg brengen op de harten der hoorders en hoorderesson. Wij weten hoe dikwijls teleurstelling volgt en daarop ontmoediging na ernstig pogen, en 't is daarom dat ons dit van het hart moest. Wel licht dat bjj eene ernstige beoefening van deze kunat het loon eenmaal zjj, dat het aanschouwe lijk weergeven der feiten, ontleent aan het werke lijke leven, niet berusten op fictie maar als een algemeen erkende waarheid zal worden gevoeld. Het nastukje „De Coloradokevers" viel onge twijfeld zeer in den smaak van het publiek en verwierf een onverdeeld succes. De heer Van der Sluis, onderwijzer te Sint Pancras heeft het publiek ten zeerste aan zich verplicht door het geven van eenige muziekstuk ken met enkelen zijner jeugdige leerlingen, waar door in de waren zin des woords de uitvoering werd opgeluisterd. INGEZONDEN. Dinsdag j. 1. trad de heer Horn op met zijn scioptikon. Een groote schare, jongeren en ouderen, was in het gebouw aanwezig. Met een „Harteljjk welkom" op het transparant gemaakte doek, werd men begroet. Na gebed en het zingen van Ps. 6810, begon de vertooning der licht beelden in de aangegeven volgorde. Luide toe juichingen werden bjj de beelden der eerste af- deeling gehoord, die dan ook even als die van de laatste, de plaatjes bjj de praatjes van Jan Ploeger, het best voldeden. Menige nuttige wenk werd door den heer Horn gegeven. Do vertoo ning werd nu en dan afgewisseld door het zin gen van een lied en met dankzegging gesloten. Vopr de betrekking van onderwjjzeres aan de openbare school te Oudkarspel hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. - In de gehouden vergadering van Djjkgraaf Heemraden van het Ambacht van West- Friesland genaamd Geestmer-Ambacht is in de ffaats van den heer A. Frajj wegens overlijden, jenoemd tot opzichter de heer J. Wartenhorst timmerman te Dirkshorn. De heer J. Sluis gaf jl. Zaterdagavond in het lokaal van den heer D. Stam, alhier, met medewerking van de dames Aafje Slikker en Jeanne van der Lee het aangekondigde Concert. Reeds vroeger waren wij in de gelegenheid te kunnen gewagen van het talent van dezen veel- belovenden violist, die, zouden wjj bijna zeggen, reeds de eerste schrede heeft gezet op zjjn kun stenaarsloopbaan. Ook nu heeft hij wederom aan de snaren die tonen weten te ontlokken die bezieling en be geestering verwekten onder het klein auditorium, dat heeft mogen genieten van zijn rein spel. Har monisch zuiver, nu eens rustig en ernstig dan weer levendig, hartstochtelijk en ontstuimig be reikte ons oor de klanken die hij aan zjjn instru ment wist te ontvoeren en nog naklonken als een nagalm van wegstervende muziek. Het accompagnament van Mej. Aafje Slikker is ver boven onzen lof verheven. De technische bekwaamheid, de macht waarmede zjj het klavier beheerscht, de vlugheid waarmede hare vingeren over de toetsen zweven, dwingen onze bewonde ring in hooge mate af. Ik ken een lied van zoete min Dat doordrong in mjjn harte Melodieus, vol en met hoogst aangenaam timbre werden de liederen, waarop mej. van der Lee ons vergastte, vertolkt. Haar aplomb optreden was voor haar een succes, groot genoeg om deze zangeres te scharen in de rij der enkelen, die met eene „gave" zjjn geboren. Het was een avond van kunstgenot, dat, het gure weer in aanmerking genomen, nog velen hebben willen smaken. Eenige dames en heeren, leden van de ge- heel-onthouders-vereeniging aan doLangedijk, voerde Vrijdagavond ten tooneele het drama „Ri chard Torly" door Johnson. Wjj vonden het aangenaam in de gelegenheid te zjjn gesteld deze opvoering bjjtewonen: Waar een hooger doel aan de vertolking van dergelijke stukken door aan een dusdanig optre den van de leden ten grondslag ligt en deze uit voering uitsluitend gold voor leden en geïntro- duceerden, zullen wij ons van critiek onthouden Hoe hoog het peil der ontwikkeling op het ge bied van tooneelspel door dilettanten óf zelfs tooneelspelers van beroep ook is bereikt de een acteert beter dan de ander. Aan den Heer P. Az. DE GEUS, te Noordscharwoude. Op uw vraag, voorkomende in de „Nieuwe Langedjjker Courant," van 6 Nov. j.l. „Hoe staat het nu met de overtallen?" diene het vol gende Het besluit, genomen in do vergadering van het bestuur van de Landbouw- en Handelsver- vereeniging met do groentehandelaren op 20 Juli 1.1., zal in 't laatst van November op de algemeene vergadering, den leden van de vereeni ging worden voorgelegd. Zoo u bekend is,werd inet bjjna algemeene stemmen door do kooplieden aangenomen met 1 Januari 1899 de overtallen af te schaffen. Het zal dus verder van de land bouwers afhangen of het door hen gewild is. Wordt ook dan door hen besloten om do overtallen af te schaffen, dan is de zaak beslist. Maar komt men niet ter vergadering, blijft men op een afstand staan als of men er geen belang bjj heefthetgeen zooveel zou beteekenen als „laat anderen do kastanjes maar uit het vuur halen," ik verbind mij nietofik wil o zoo gaarne honderd stuks verkoopen, maar weusch vrij te bljjven, omdat ik mjj zou benadeelen wanneer een enkele koopman iets meer gaf per 112, en ik door mjjn goedkeuring aan dat be sluit te hechten, daarvan niet zou kunnen profi- teeren, dan zullen misschien die wijfelende landbouwers de eer genieten te hebben mede gewerkt dat het verouderde zevendeelige stelsel bestaan bljjft en het schoone tiendeelige stelsel niet wordt ingevoerd. Terecht heeft u opgemerkt „er moet eendrachtig gehandeld worden." Daar om: Wek de Landbouwers van Noordscharw oude daartoe op, neem ze mee ter algemeene vergade ring en wil hen allen krachtig aansporen om het devies onzer vroode vaderen „Eendracht maakt macht" te huldigen. B. W. Burgerlijke Stand. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 131 October 1898. GeborenKlaas, z. van Maarten Koorn en Aaltje Vries. Simon Pieter, z. van Jan de Groot en Wilhelmina Grootes. Nicolaas, z. van Nicolaas Jacobus Stam en Pietertje Houtkoper. Ondertrouwd en Getrouwd: Dirk Buisman te Oudorp en Catharina Bleeker, alhier. OverledenJohan Pool, echtgen. van Grietje de Wit, 28 j. Levenloos aangegeven zoon van Klaas de Jong en Frederika Cornelia Rikze. Arie Blaauw, 13 m. Gemeente Heer Hugowaard. Ingeschreven van 131 October 1898. Geboren: Elisabeth, d. v. Jan Ros en Trijntje Kapteijn. Anthonius, z. v. Jan Does en Anna Zjjp. Guurtje, d. v. Arie Miessen en Aagje van Putten. Baafje, d. v. Aarie Koojj en Elisabeth Iloogvorst. Matia, d. v. Sjoert van den Berg en Adriana van Steenbergen. Ondertrouwd: Klaas van der Gragt en Aaltje Balsema. GetrouwdGeenc. Overleden: Cornelia, d. v. Cornelis Mul en Niesje Appelman, 14 j. Jantje Wester, 76 j. Anna Maria Bernardina Reidinger, 31 j. Geertje, d. v. Pieter Ursem en Aaltje Klaver, 9 j. Jacob Kuil man, wed. van Maartje Geel, 70 j. Willem Ilui- berts, echtg. van Aaltje Koppes, 52 j. Johannes Wilhelmus, z. v. Pieter Wit en Wilhelmina Koopman, 4 w. Gemeente Haringcarspel. Ingesohreven van 1—31 October 1898. Geboren: Maria, d. v. Dirk Groothuizen en Trijntje Smit. Jan, z. v. Jan Strooper en Agatha Somerdijk. Marie, d. v. Petrus Bruin en Antje

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2