Brieve» uit „de Streek." Fiaatselijk Nieuws. Hij volbracht dit voor iemand, die met hem het volgende gesprek hield: Hoe is uw naam? Reinier. En uw familienaam? Kazak. Hoe heet uwe vrouw? Anna. Hoe is haar familienaam? Kortrok. Gepaste namende familienaam vooral wordt nog al eens gekeerd. Maar hoe heet uw vader? Otto. En uwe moeder? Ada. Ik moet zeggen, 't is aardig. Hebt ge ook kin deren Neen. Welke familieleden hebt ge dan nog? Neven. Hoe heet de straat waar gij woont? Taartstraat. En welk nummer? Negen. Drommels, 't is toevallig; ge zegt, dat uw vader een deftig man was; wat was hij? Re(e)der. Dat zou men aan u niet zeggenen wat waart gij op het schip, waarop ge zoolang dienst hebt gedaan Kok. En wat maakt ge thans om uw brood te ver dienen Netten. Daar is niet veel meê te verdienen. Wat is uw gewone eten? Pap. Jammer dat ge een trap moet afgaan om in uw woning te komenmaar wat doet ge om be neden in dien kelder te geraken? Nedertreden. Uw vrouw is ziek geweest; hoe zag ze er uit, toen ze de koorts had? Anna keek raar. Daar krijg ik ten minste een antwoord, dat wat langer isdat is een dubbeltje waardals ik het u eens gaf, wat zoudt ge dan doen? Nemen. Geef nu eens een langer antwoord. Zorgdet gij goed voor uw vrouw tijdens hare ziekte? Reinier Kazak deed Anna Kortrok tot negen lepel pap nemen. Bravo voor het antwoord en voor de medicijn zij is er stellig terstond van genezen! En wat was toen haar eerste woord? Redder Wie weet of ge geen betere dokter voor haar waart dan dokter Mezger had kunnen zijn? Tut! tut! Wat meent ge, dat deze haar gegeven zou hebben Nepen. Juist. Nu ik moet zeggen, dat ik zeer tevreden ben over uwe antwoorden. Hier is wat ge ver diend hebt. Kijk! kijk! „Amst. Ct." Een der Friesche bladen bevat de volgende hisiorische mededeeling over hetgeen een collec tant alzoo ondervinden kan Bij een onzer gezeten winkeliers kwamen de collectanten en ontvingen, als gewoonlijk, een kleine gift. Niet lang daarna komt genoemde aan het lokaal waar de collectanten gewoon zijn het geld uit te tellen, en verhaalt, dat hij bij vergissing een kwartje in de collecte had ge daan of hij dat terug mocht hebben, dan zou hij den gewonen cent geven. De heeren zijn nog niet van de collecte terug, wordt hem ten antwoord gegeven, maar als mijn heer over een half uur terug wou komen, dan zouden ze er wel zijn. Mijnheer belooft het en houdt woord ook, Na verloop van een half uur komt hij terug en vertelt aan de collectanten zjjn wedervaren. Ja, zeggen ze verbaasd, maar dat gaat niet, mijnheer! Als iedereen hier kwam met ons te vertellen, dat hij een kwartje voor een cent had gegeven, dan zou er drommels weinig voor de armen overschieten. Daarenboven, zonder u te wantrouwen, wie bewijst, dat een van die kwar tjes in de schalen het uwe is? De man gaat na dat bescheid erg kwaad heen en zegt, dat ze om zijn cent nooit weer bij hem behoeven te komen. Nog een paar keer probeeren de collectanten het, maar telkens klonk het bescheid: Aan jimme geef ik niks. Ze gaan nu niet meer naar dien mijnheer en getroosten zich met het verlies van één cent Geen plaats in de rijksopvoe dingsgestichten Het bevel van de rechtbank te 's Hertogen bosch Dinsdag jl. gegeven om den 11-jarigen C. A. Yan Boxtel uit Grave, die beschuldigd wordt van diefstal, bedelarij en brandstichting te hebben gepleegd en door genoemde rechtbank van rechtsvervolging werd ontslagen, ter opvoe ding in een rijksopvoedingsgesticht op te nemen, zal voorloopig niet ten uitvoer kunnen gelegd worden omdat in die inrichtingen alle plaatsen bezet zijn. Gebr. Hogerhuis. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft heden, Donderdag, in hooger beroep uitspraak gedaan in de bekende zaak van G. Hoitenga, D. Bakker en B. van der Ploeg, allen arbeiders te Beet gumermolen, die door de rechtbank te Leeuwar den, wegens beleediging van Allard Dijkstra „dat is de inbreker van Britsum, moordenaar", enz. ieder zijn veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd. Onlangs vervoegde zich een boertje ten postkantore van een gemeente nabij Rotterdam en vroeg aan den beambte of hij briefkaarten mocht zien. De dienstdoende beambte verwonderd over deze vraag, legde hem er eenige voor. Na ze goed be keken en naar den prijs geïnformeerd te hebben, vroeg het boertje of bij ze niet in andere klouren kon krijgen, daar hij in den rouw was en dus zwarte wilde hebben! Schadepost van f25.000. De heer II. A. Bogaects. kunstschilder te Box tel, heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin hij mededeelt, dat hij bij de Inhuldiging van II. M. de Koningin een serie portretten van H. M. van 30 cents tot f 400 per stuk in den handel bracht, terwijl kort daarop van Rijks wege een portret van II. M. gratis aan gemeen tebesturen, scholen enz. werd verstrekt. Door het besluit van den Minister hielden bij den heer Bogaerts onmiddeljjk alle aanvragen voor gemeentehuizen, scholen enz. op. Adressant, die zich te vergeefs tot den Minister wendde, verzoekt nu aan de Tweede Kamer te willen bewerken, dat hem vergoeding worde toe gekend van de hem toegebrachte schade, welke hij op minstens f25.000 raamt. Aan de grenzen. Op allerlei wijzen trachten de smokkelaars de douanen op een dwaalspoor te brengen. Als be wijs hoe slim ze dat soms weten aan te leggen, diene het volgende, dat door een smokkelaar ver haald werd. Op zekeren nacht zouden weer eenige koeien gesmokkeld worden. Reeds een heel eind over de grenzen meenden de drijvers onraad te bespeuren. Een hunner, de zoogenaamde voorpost vulde een baal met hooi en ging in de richting, waar de commiezen in hinderlaag lagen. Zoodra dezen den man met den zak op den rug zagen, gingen ze hem achterna, doch de eerste zette het op een loopen. Eindelijk liet hij zjjn vrachtje val len de ambtenaren namen de baal tabak o par don, 't was hooiop, en stonden leeljjk op hun neus te kijken. Onder die bedrijven waren even wel de koeien langs een anderen weg in veilig heid gebracht. („Vliss. Ct.") Groote voet! Bij een schoenmaker te Bergen-op-Zoom is in de winkelkast te zien de leest van een schoen van een 14-jarig meisje, die 51 steek lang is dat is 2 8teek langer dan de maatstok van een schoenmaker gewoonlijk haalt Wijn en kaas! De Kamer van Koophandel te Purmerend nam het voorstel aan van een harer ledeD, om zich te wenden tot de Tweede Kamer met een adres, waarin met nadruk zal worden gewezen op het dreigend gevaar, dat Frankrijk als repressaille- maatregel tegenover de verhooging van onzen wijn-accijns het invoerrecht op de Hollandsche kaas zal verzwaren. Een opvatting. Uit het volgende blijkt, hoe door sommige ouders het schoolonderwijs op prijs wordt gesteld. Een jongen te R. in de provincie Drente had dezen zomer, evenals andere jaren, weken en we ken de school verzuimd. Toen nu de onderwijzer naar de knaap liet vragen en er op wees, dat hij zoodoende niet vooruitkwam, kreeg hij ten antwoord „Mien jong huuft gien perfester worden. Als ie laoter maor zoo wied hen is, dat ie een rieksdaolder kan wis selen, dan is ie klaor. Meer geld heb wij toch nooit en as ie meer krig, dan zal ie zich der ook nog wel met redden". Thans heeft zich ook de Volksbond gewend tot H. M. de Koningin met een adres, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en den wijn, zooals dat thans bij de Tweede Kamer aanhan gig is gemaakt. Fin de siècle. Als historisch deelt de „Echo" het volgende mede: Volgens oud gebruik krijgt mevrouw K. op 6 November te Amsterdam een nieuwe dienstbode. Mevrouw is over het algemeen nogal over hare handigheid en vlugheid tevreden. 's Avonds van den tweeden dag is de dienst bode wel zoo vriendelijk om op te merken: „Mevrouw, het bevalt me hier welik zal mor gen me fiets laten brengen". Tableau Mevrouw „Je fiets Ben je dwaas Dat zal ik niet permiteeren Zij: „Maar mevrouw, dat is toch niet zoo dwaas. Stel, u hebt een haastige verre boodschap, dan heb ik mijn costuum maar even aan te doen en ik ben in een oogwenk terug." Mevrouw gaat zonder te antwoorden heen, denkende dat het meisje het niet meent. Den volgenden ochtend komt echter inderdaad de fiets. Mevrouw is woedend over zooveel onbe schaamdheid en weigert de fiets in huis te nomen. Het nieuwe meisje kleedt zich aan, komt in fiet8costuum beneden, en zegt mevrouw, dat ze bij zulke achterlijke lui niet blijven wil; stijgt op en rijdt groetend heen. Amsterdam in 1898! Verzet tegen een faillissement. De Belgische Stoomtram-Maatschappij die ook de lijn HaarlemAlkmaar exploiteerd, heeft ver zet aangeteekend tegen het besluit waarbij zij in staat van faillissement is verklaard. Het gebruik van Paardenvleesch. Het vooroordeel tegen het gebruik van paar denvleesch is in den laatsten tijd sterk afgeno men, zoodat het in vele landen een voorname plaats in de voeding begint in te nemen. Vooral in Frankrijk, waar een speciaal veeartsenij kun dig toezicht op het ter markt te koop aangebo den paardenvleesch bestaat, neemt het gebruik sterk toe. Ook in België, vooral in Antwerpen en Gent, neemt de handel in paarden, bestemd om geslacht te worden, eene groote uitbreiding. Een groot aantal zulke paarden komen daar per stoomboot uit Amerika eu Engeland. De opzich ter der gezondheid is bij de ontscheping tegen woordig en onderzoekt nauwkeurig de dieren, om die uit te zoeken, welke naar het slachthuis mogen gaan. Een bediende steekt elk dezer dieren een koperen ring in het oor. De aldus gemerkte dieren bljjven drie dagen op eenen stal staan, waar men bijzondere inspui tingen doet om te zien, of de dieren niet door den droes zjjn aangetast. Zijn zij na een verblijf aldaar gezond bevonden, dan eerst mogen zij geslacht worden. De zieke paarden worden afge maakt en begraven. De ondervinding heeft bewezen, dat paarden vleesch zeer geschikt is voor de voeding. Het bevat o. a. meer eiwitstoffen dan ossen-of koeien vleesch. Gerookte paardentong is verre te ver kiezen boven buffeltong. Als soervleesch aangewend is paardenvleesch voordeeliger dan ander, maar het moet langer gekookt worden. Gekookt zjjnde is het gemakkelijk te verteren, gebraden doet het denken aan wildbraad. Nu de automobielen en de electrische trams meer en meer in gebruik raken, zal het verbruik van paardenvleesch ook in ons land langzamer hand meer en meer toenemen. LVI. 10-17 November. De markten te Enkhui zen, Broekerhaven en Hoogkarspel zijn de win terslaap ingegaan. Per advertentie wordt namelijk in de Enk- huizer Courant bekend gemaakt dat de laatste marktdag zal worden gehouden op Vrijdag 18 November. Alleen de vereeniging de Tuinbouw zet hare werkzaamheden nog geregeld voort. Toch is ook aan hare markt, aan het station te Bovenkarspel reeds vermindering in den aan voer te bespeuren. Ten eerste worden aard appelen en uien nog slechts bij uitzondering aangeboden, terwijl witte, savoije en roode kool ook nog slechts in geringe hoeveelheid wordt aangeboden. De aanvoer van boonen, die dit jaar zeer belangrijk is geweest en lan gen tijd heeft voortgeduurd, heeft thans ge heel opgehouden en ook appelen en peren zijn nagenoeg van de markt verdwenen. Alleen bloemkool wordt nog dagelijks in aanzienlijk aantal ter markt gebracht. Bij gun stige weersgesteldheid kan daarmede nog we ken lang worden doorgegaan, want de voorraad is op verre na nog niet uitgeput. Toch was de omzet in dit product niet zoo groot als ge durende de vorige week, doch kan deze op omstreeks 50,000 minder, dus op 150,000 stuks worden gesteld. Omtrent den handel valt wei nig verandering te vermelden. Voor bloemkool bleef de prijs varieeren van f3 tot f5,75 per 112 stuks. De inmakerijen zijn nog steeds druk aan den arbeid, doch hare aankoopen op de markt worden minder belangrijk. Waarschijn lijk is dit voor een groot gedeelte toe te sch rij ven aan onderhandschen verkoop.Zijn de markt prijzen thans niet hoog te noemen, toch wil :iet binnenland er niet aan. De schippers koch ten dan ook slechts enkele partijen, veelal van mindere kwaliteit. Duitschland liet ons evenwel niet in den steek en zond geregeld hare orders in. De verpakking geschiedt meer en meer in manden. Voorheen was daarvan geen sprake en werd geregeld los in den wagon geladen. Dat deze wijze van verzending den geadresseerde op den duur niet kon voldoen, zal niemand die meermalen bij de „laderij" tegenwoordig was verwonderen. Wij hebben daarbij slechts te denken aan het uitspreiden der kleverige dekkleeden der spoorwegmaat schappij. Eenige mannen klimmen boven op de lading en zetten de klompen schrap in de bloemkool om de dekkleeden uit de vouwen te rukken. Maakt men daarop, als niet direct belanghebbende, aanmerking, dan loopt men de meeste kans te worden uitgelachen. De bloemkool is immers verkocht en gele verd! Wat gaat het hem dus aan of er enke len worden vertrapt en bovendien hoe zal men er het kleed anders over krijgen? 't Is toch een feit dat de meesten onzer groentebouwers slechts goede zorg voor hunne producten dra gen, zoolang ze onverkocht zijn. Dat zij per soonlijk eenige schade kunnen lijden doorslechte verpakking en belading, zij zullen 't u, wan neer gij tracht 't hen duidelijk te maken, toe- ;even, doch die overtuiging is blijkbaar niet liep geworteld. De verpakking in manden heeft evenwel eene groote verbetering aange bracht en zou dit ongetwijfeld nog meer doen, wanneer elke handelaar er voor zorgde dat zulks steeds onder voldoend toezicht ge schiedde. Nog niet allen schijnen overtuigd te zijn van de waarheid, dat het oog van den meester de paarden vet maakt. Gelukkig zijn zij echter slechts uitzonderingen. Sluitkool was in de afgeloopen week minder gewild dan te voren, waardoor ook de prijzen iets lager wer den en van f2,50 tot f 5,- varieerden. Dien blijft o)> dezelfde hoogte, terwijl aardappelen langzaam dalen, zoodat deze thans tegen f 0,90 a f 1,per '/2 HL. worden verhandeld. Bieten of kroten blijven even graag en worden nog steeds tegen flinke prijzen door de kaagschip pers gekocht. De snel op elkaar volgende pu blieke verkoopingen van wei- en bouwland lok ken te Grootebroek sedert enkele dagen vele belangstellenden en grage koopers. Goed land wordt tegen f 3000 en daar boven per Hectare gekocht, terwijl mindere kwaliteit, naar even redigheid, hooger wordt betaald. Het verkochte weiland wordt in hoofdzaak „gestroopt", dat is in bouwland herschapen. We zien dit laatste trouwens sedert eenige jaren. De bouwerij breidt zich gestadig uit en de tijd is niet verre, dat men in de bannen Grootebroek en Boven karspel, tevergeefs naar weiland zal zoeken. K. Buitenland, De vrouwenbeweging in Amerika. In 1870 telden de Vereenigde Staten 692 ac trices; in 1897 was dit cijfer gestegen tot 3863. In liet eerstgenoemde jaar hadden de Statenslechts één vrouwelijke architect; thans zijn er 53. Het aantal schilderessen en beeldhouwsters is schrik barend toegenomen: 412 in 1870 tegen 16 000 in 1897. De schrijfsters hebben zich in datzelfde tijds verloop vermeerderd van 159 tot 3163de vrou welijke geestelijken van 67 tot 1522; de vrou welijke tandartsen van 24 tot 417. In enkele andere beroepen heeft de volgende vermeerdering plaats gehadjournalisten 35 in 1870 tegen 1436 in 1897; advocaten 5 in 1870 tegen 471 in 1897: ambtenaren: 414 in 1870 tegen 6712 in 1897: geneeskundigen: 527 in 1870 tegen 6882 in 1897 directrices van schouw burgen 100 in 1870 tegen 943 in 1897. Het aantal particuliere secretarissen en copiïsten is toegenomen van 8016 tot 92,824; dat der steno grafen van 7 op 52,000! Die arme mannen D9 te Washington gevestigde correspon dent der „Daily Chronicle" beweert, vaneen lid der Amerikaansche regeering het volgende te hebben vernomen: Wanneer de Spaansche com missarissen blijven volharden bij hun weigering om de Philippijnen af te staan, zullen de onder" handelingen worden afgebroken en de Vereenigde Staten met geweld nemen, wat met behulp der diplomatie niet kan worden verkregen. Zoodra de onderhandelingen worden gestaakt, zullende vijandelijkheden onmiddellijk weer beginnen. Waarschijnlijk zal dan een Amerikaansch escader naar de Spaansche kusten stevenen. J.l. Donderdagavond vergaderde de Afd. Langedjjk der N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" in het lokaal van den Heer D. Stam, te Noordscharwoude. De Voorzitter, de Heer G. W. Melchers, opende de vergadering met een gepast woord, waarna de Secretaris, de Heer J. Vis, de notulen las der beide vorige gehouden vergaderingen. De beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering was spoedig afgehandeld, daar hij wei nig belangrijks bood, en ging men over tot het benoemen van afgevaardigden naar de algemeene vergadering op a.s. Dinsdag te Amsterdam te houden. De vraag, of de afdeeling 1 of 2 afge vaardigden zal zenden, werd in rondvraag ge bracht, waarna tot het zenden van 2 afgevaardig den werd besloten. Tot afgevaardigden werden benoemd de H.H. J. Boejjenga en J. H. Keizer, als plaats ver van- sr de Heer C. Klejjer, welke benoeming door heeren werd aangenomen. Voorts werd besloten aan het Hoofdbestuur te verzoeken, den beschrijvingsbrief iets vroeger aan de Afdeelingen toe te zenden, opdat men be hoorlijk tijd hebbe voor het beleggen eener ver gadering en het inzien van den brief. Besloten werd verder, dit jaar een spreker uit te noodigen om een onderwerp van gezondheids leer te behandelen. Op verzoek van den Heer Boejjenga zal een l|jst van sprekers worden aan gevraagd aan het Hoofdbestuur. Hierna las de voorzitter een schrijven voor van den Raad der gemeente Zuidscharwoude, als eenig antwoord op het verzoek, destijds ge richt tot de raden der verschillonde gemeenten aan de Langedjjk, om mestvaalten, in het be lang der algemeene gezondheid op behoorlijken afstand van en niet aan den openbaren weg op te werpen waarin wordt medegedeeld, dat met het oog op plaatselijke toestanden, daarin moei- ijk verandering is te brengen, maar dat aan eze zaak voortdurend de noodige aandacht zal worden gewjjd. Hierna deed de voorz. het voorstel een tweede magaz|jn te Oud-Karspel te bouwen, aangezien Spr. het met het oog op het groot aantal leden en de groote verplichtingen, die de Afd. als zoodanig tegenover hare leden heeft, een zede lijke eisch acht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2