Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 48. Zondag 27 November 1898. 7e Jaargang. Nieuwstijdingen. NIEUWE (01 lit VI Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS ▼oor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post ÖO ct. UITGEVER: J. EI. KEIZER. BUREEL: Noordscharwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct-, elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel, „NIEUW LEVEN". Donderdag 24 dezer werd ten huize van den heer D. do Jong te Veenhuizen eene openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door boven genoemde vereeniging. Na opening der vergadering werd het woord gegeven aan den heer van der Goes, stationschef te Noord-Scharwoude. Spreker begon met te zeggen, dat we z. i. wat den toestand der landbouwers betreft, staan aan den vooravond van een beteren dageraad. Was voor nog enkele jaren de landbouwstand zeer in verval, thans begint hij weer 't hootd op te beu ren, en, naar sprekers overtuiging ligt welvaart in 't verschiet, mits de landboewers zich zeiven opwerken. En dit kan en zal gebeuren, wanneer velen, neen, allen de handen in elkaar slaan, wanneer de landbouwers zich vereenigen. Men zij gedach tig aan de stellige waarheid opgesloten in de enkele woorden: „Eendracht maakt macht", maar vergete tevens niet, dat tweedracht macht breekt. Als van zelf komt spreker op zijne ervaringen in „De Streek" opgedaan en door voorbeelden en cijfers en vergelijkingen toont hij aan, hoe de toestand daar in betrekkelijk korten tijd is verbeterd. Ook bier zegt spreker is ongetwijfeld een be tere toestand in 't zicht. Men zoeke den beteren toestand elders niet uitsluitend in den grond zelf, neen, de hoofdzaak is, hoe deze gebruikt wordt en welken weg men inslaat, om zijn producten op de beste ma nier kwijt te raken. Wanneer door een bekend landbouwer in deze omgeving van een snees land 14 gld. wordt gemaakt aan vroege aardappelen en hij als navrucht de daarop geplante gele kool voor nog geen 14 gld. wil geven, zoodat er op een opbrengst van minstens 28 gld. kan worden gewezen, daar zien we immers duidelijk, dat ook 't land hier zeer dankbaar is voor eene uitste kende behandeling! Ook hebben reeds enkele proeven bewezen, dat vroege aardappelen met succes hier verbouwd kunnen worden en stellig wordt dit beter, wan neer men er zich beter op toelegt, zich er beter op inricht. Vooral wil spreker er ook uitdrukkelijk op wijzen, dat voor een geregelden aftrek, zooveel mogelijk alle producten uit de omgeving naar één centraal punt ter markt moeten worden ge bracht, waarvoor meer samenwerking van ver schillende vereenigingen noodzakelijk is. Is tot nu toe voor den landbouw door de re geering nog weinig gedaan, mogen we ons nog niet verheugen in een ministerie van Landbouw, vereeniging van de landbouwers zal 't ons met tertijd bezorgen. Maar dan moet men ook zelf voor zijn belangen opkomen, dan moet men er zich warm voor maken, dan moet de een den ander tot handelend optreden trachteD op te wekken. Het kan niet anders, besluit Spr. zijne rede, of door aller samenwerking moet onze provincie meer en meer worden de groententuin van Europa, laten wij alles doen, wat in ons ver mogen is, om onze omgeving tot een heerlijk hoekje van dien tuin te maken. Uit de gedachtenwisseling, die hier op volgde, meende de voorz. te mogen opmaken, dat de Spr. de aanwezigen, al was hun aantal dan niet zeer groot, duidelijk den weg had gewezen, die be wandeld moet worden, en vertrouwde, dat ieder in zijn kring zooveel mogelijk tot eendrachtig samenwerken zal aansporen. Met enkele woorden toont de Voorz. nog aan, waarom hij voor Heer Hugowaard eene zelfstan dige vereeniging noodig acht en wijst daarbij op het feit, dat de bijzondere belangen van de eene vereeniging vaak niet hebben uit te staan met die eener andere vereeniging. Wel wenschtook hij samenwerking van verschillende vereenigin gen, vooral met 't oog op 't marktwezen. Hij hoopt, dat deze verg. aanleiding moge geven, dat ook de landbouwers uit Veenhuizen zich bij „Nieuw leven" zullen aansluiten. Na nog namens het bestuur en stellig ook na mens al de aanwezigen den hr. Van der Goes dank te hebben gezegd voor zijn welwillend op treden, sluit de Voorz. de openbare vergadering, waarna nog bestuursvergadering wordt gehouden. In deze wordt besloten, dat de vereeniging in haar geheel zal toetreden tot de vereeniging Niedorper Koggen, terwijl Voorz. en Secr. de opdracht ontvangen aan het Dagel. Best. van den Polder Heer Hugowaard nadere toelichtingen en begrooting te doen toekomen bij het reeds inge diende plan omtrent verbetering van de water wegen in genoemden polder. Men schrijft ons uit Schagen: Wie twee personen uit Schagen ziet, kan er van overtuigd zijn, dat er een bij is die in mu ziek liefhebbert. Deze aanbidding van de Muzen, openbaart zich vooral in de instrumentale en vo cale vereenigingen, die hun zetel in ons muzi kale stadje hebben gevestigd. Om bij de vocale te blijven, hebben wij er een Dames-zang veree niging, een mannen-zangvereeniging, een Grego- riaansch Koor, eene voorbereidende klasse voor dit koor, en eene Nutszangschool, die gezamenlijk 175 leden tellen. Volgens geruchten is er thans nog een kerkeljjk koor in wording, dat op enkele Christelijke feestdagen, gewijde koralen ten ge- hoore zal brengen. Jammer, dat bij zooveel harmonie, de ware harmonie tusschen de toongevende personen ont breekt. Wel hebben wjj bij de Kroningsfeesten eene gecombineerde uitvoering gehad, die zeer in den smaak viel, wel hebben de koren bij eene her haalde uitvoering in het Noord-Hollandsch Kof fiehuis hulde gebracht aan den verdienstelijken leider, den heer Schouten, directeur van Scha- gens Harmonie-kapel, doch met deze uiting is de samenwerking weder als kaf voor den wind uiteen gestoven. Wie in deze de hoofdschuldige is, willen wij voor ditmaal buiten bespreking laten, doch wij keuren het ten zeerste af, dat deze tweedracht weder tot verbrokkeling van krachten zal leiden. Het plan toch bestaat bij den heer Ter Linden, directeur der dames-zang- vereeniging, om een tweede mannenkoor op te richten, wat naar onze meening de bestaande koren moet verzwakken. Wij geven daarom als nog aan de leiders in overweging om in 't be lang der muziek en hare beoefenaars, kleine ge schillen bij te leggen en te trachten een groot, krachtig en ontwikkeld gemengd koor samen te stellen, dat bij de hoogte, waarop thans vele da mes en heeren staan, in staat zal zijn, toonwer ken van naam en omvang nit te voeren. (Voor het vorig nummer te laat ontvangen. Red.) Nederl. Onderw. Genootschap. De uitslag van het referendum over het voor stel Schagen in zake salaris-regeling, vroeger in dit blad nader uiteengezet, is beslist gunstig voor dat voorstel: 1418 stemmen verklaarden zich er voor, 545 tegen, zoodat het besluit der Algemeene Vergadering in deze is bekrachtigd. Aan de stemming, die van 29 September tot 15 November gehouden werd, namen 181 afdeelin- gen deel, tezamen uitbrengende 1963 geldige stemmen, terwijl nog 42 stemmen blanco waren. 't gaat er mooi uitzien in Amsterdam Reeds eenige dagen geleden, aldus meldt het rapport der Amsterdamsche politie, had een juf frouw, die gewoonlijk 's avonds laat haar betrek king verlaat, aan de politie kennisgegeven dat zij onder het naar huis gaan steeds lastig werd gevallen door een heer, die haar telkens vroeg met hem uit te gaan, waaraan door haar geen gevolg werd gegeven. Hij heeft daarop een dreigbrief geschreven en gemeld, dat hij haar op een bepaalde plaats wenschte te ontmoeten. Toen zij hem daar had laten wachten, volgde weldra een tweede brief van denzelfden dreigen den aard. Naar aanleiding van dezen brief mocht het der politie gelukken, gisteravond den man te ar resteeren. Door twee rechercheurs van de Elands gracht naar het bureau Lauriergracht gebracht, bekende hij de schrijver van de brieven te zijn, dochvolstrekt geen kwade bedoelingen te hebben gehad Van 't gestolene. Te Molenaarsgraaf (Z.-H.) heeft een der huis- geuooten van P. v. Gilst in een doornenhaag op zijn erf een couvert gevonden, inhoudende de hem Zondagavond 6 Nov. door twee gemaskerde man nen die eerst zijn vrouw handen en voeten bonden ontstolen f 300 aan bankbiljetten. Daarbij was een brief gevoegd, welke inhield, dat die-en-die wier namen niet werden genoemd niet moesten verdacht worden, en dat zij het geld teruggaven omdat zij er niet om verlegen waren. V erschrikkelijk. Reeds meer dan 8 dagen, zit een huisgezin met 5 kinderen, te Monnikendam wonende, onder den blooten hemel. Wel hebben zij een met zeilen be hangen schuilplaats gevormd, grenzende tegen een pakhuis, waardoor zij voor den oostenwind be schermd worden, maar bij de heerschende stormen zal men zich slechts een flauw denkbeeld kunnen vormen, hoe aangenaam het onder die tent zal zijn. Zooals gewoonlijk hebben medelijdende buren, even arm en nooddruftig als de door wanbetaling uit hnn woning gezetten, de kinderen 's nachts onder hunne hoede genomen, maar van afdoende hulp door diakonie of armbestuur hoort men nog niets. De brandstichter? In den nacht van den 14en op 15en Aug. j.l. brandden te Wormerveer de oliefabriek „De Tijd" en de meelfabriek „De Vlijt" van de firma Wes- sanen Laan af, zonder dat een oorzaak daar voor te vinden was. Het was en bleef een raad sel hoe het mogelijk was, dat op Zondagavond, omstreeks 10 uur, terwijl de fabrieken stil ston den, aldaar brand Jkon ontstaan. Dezer dagen ontving een der leden van bovengenoemde firma een ongeteekend briefje van den volgenden in houd Aan den heer C. Laan, Wormerveer. Mijnheer C. Laan, Uw fabrieken zijn verbrand. Ze zijn in brand gestoken door den geen die dit heeft geschreven. Ik ben een liefhebber van molens en een vijand van fabrieken. Dus daarom zijn tijd en vlijt verbrand. Liet gij molens bou wen, geen nood dat zij zouden verbranden. Maar van de nieuwe fabrieken he'b het weer kans. Vinden doet gij mij nooit. Dat nooit!!! Laat molens bouwen. Nogmaals gewaarschuwd! molens hoor! Geschreven door Fascimilés van den brief zijn verspreid, ter wijl het origineel bij den politie berust. Het daar voor gebruikte papier is van geringe qualiteit. De enveloppe is van dezelfde soort gering papier en schijnt niet machinaal gemaakt doch zelf ge plakt te zijn. Er is een som van f 300 beloofd aan dengene die aanwijzing geeft waardoor de schrijver van bovenstaand briefje bekend wordt. Opnieuw aanrandingen. Weer hebben te Amsterdam aanrandingen plaats gehad evenals in den winter van '97 op '98. (Toen voor de eerste maal op 27 Nov.) Zelfs zou men zeggen, dat de onverlaat die toen de-stille stadsgrachten en buitenwijken onveilig maakte, dezelfde is, die Maandagavond tot tweemaal toe een meisje aanrandde en ver- verwonde. Ziehier, wat er thans weer geschied is Margaretha Martinus, een meisje van 21 jaar, wonende in de Korte Leidsche Dwarsstraat, begaf zich omstreeks zes uur naar haar aanstande in de Govert Plinckstraat. Op de Nicolaas Witsen- kade bij de Pieter Pauwstraat voortgaande, voor overgebogen wegens den regen, liep een man op haar toe, die haar met den uitroep „daar 1" naar het scheen met de vuist een stomp gaf op den rechterschouder. In de Govert Flinckstraat aan gekomen, bleek haar een een lichte verwonding te zijn toegebracht met een scherp voorwerp. Zij deed aangifte van het geval bij den commissaris van politie in de Ferdinand Bolstraat, liet zich in het Binnengasthuis verbinden, en ging daarop naar huis. Zij heeft eene lichte wonde, onge vaarlijk, 11/2 cM. diep. Het tweede geval betreft een 15-jarig dienst meisje Cato Heilo, dienende bij mevr. Geerling in de Yan Eeghenstraat en wonende in de 3e Oosterparkstraat. Zij was op weg naar huis, en werd ongeveer op dezelfde plaats, dus op de Ni colaas Witsenkade bij de Pieter Pauwstraat, in de rechterborst gestoken ter hoogte van het sleu telbeen. Het lemmet is op het sleutelbeen afge- stooten, veroorzaakte dus ook in dit geval een ondiepe wonde, maar veel bloedverlies. Een 21-jarige voermansknecht, in dienst bij een wasinrichting, zekere Melcher Tilmers, stond met zijn kar op de kade, van zins ergens kaarsen te gaan koopen om zjjne lantaarns te ontsteken. Een man van middelbaren leeftijd komt hem voorbij, snel loopend, voorovergebogen, met de rechterhand iets voor de borst houdend en deze woorden mompelend „ziezoo die vermei den Tegeljjkertijd hoort de voerman in zjjne nabijheid schreeuwen. Hij loopt den vluchteling na, dien hij de Nicolaas Witsenstraat heeft zien ingaan. Daar stuit hij op een heer, wien hij vraagt waarheen de man gegaan is, die zoo hard liep. Antwoord: „de (Wetering-) schans op." De voer man gaat terug naar de Witsenkade en vindt daar Cato Heilo, die hem mededeeld, dat zij eerst meende door den aanrander gestompt te zijn, maar nu bloed langs haar lichaam voelt vloeien. De jongen maakt haar halsbontje los en ontdekt de verwonding. Hij brengt haar bij den apotheker aan de overzijde, op den hoek van Stadhouders kade en van Woustraat, waar haar hulp werdt geboden. Dr. Van Rossem uit dè van Woustraat wordt geroepen, neemt zijn maatregelen, en adviseert tot overbrenging naar het Binnengasthuis, waar het meisje verbonden en opgenomen werd. De nasporingen der politie bleven tot heden vruchteloos, ondanks het uitloven der belooning van 500 gulden. De toestand der beide meisjes is thans bevredigend. Toch laten de geneeshee- ren in de eerste dagen geen verhoor toe van Cato Heiloo, die in het Binnengasthuis verpleegd wordt. Kleine kinderen maken een waakhond overtollig. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een man trachten) in te breken in de boerderij van den heer Verbeek aan den Sloterweg bij Amsterdam. Een klein kind deed moeder door zijn geschreew ontwaken en deze meende toen onraad aan het keukenvenster te bemerken. Haar man wekken is haar eerste werk. Deze is spoedig bij de hand en komt ook tot de overtuiging, dat iemand be zig is zich toegang tot zijn huis te verschaffen op een minder gewenscht uur. De knechts, twee in getal, worden door den boer in hun zoete rust gestoord en deze vernemende, wat er aan het handje is zijn dadelijk bij de pinken. Een der knechts blijft binnen en de ander met den boer gaan, ieder met een mes gewapend, het huis uit. De man echter, die om de een of andere reden

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 1