Brieven uit „de Streek," Plaatselijk Nieuws. in het geheel niet eens en zagen zij met hun ver liefde blikken de toekomst lang zoo donker niet in. Yan de verkeering afbreken kon dan ook vol gens hen geen sprake zijn, dan liever alles trot- seeren, dan aan dien eisch der ouders toe te gé ven wanneer het er op aan kwam, zouden zij hun weg best weten te vinden enz. Dat het hun ernst was, bleek maar al te spoedig, toen op een gegeven oogenblik beiden waren verdwenen en bij onder zoek aan het licht kwam, dat zij zich over Maas tricht naar Antwerpen hadden begeven en daar hun tenten hadden opgeslagen. Intusschen hadden de ouders van het meisje de hulp der politie ingeroe pen en dit den vluchtelingen doen weten, waarop dezen, blijkbaar beangst geworden, doch misschien ook wel omdat zij den bodem van hun geldkist wat al te duidelijk zagen, met hangende pootjes naar de ouderljjke woning zijn teruggekeerd. Tegen den verliefden jonker is inmiddels een vervolging wegens schaking ingesteld, zoodat dit zaakje voor hem nog wel eens ernstiger gevolgen zou kunnen hebben, dan hij zal hebben vermoed. Rustende schutters. Als uit de rustende schutterij nu nog geen corps kan gevormd worden, waarvan voor onze landsverdediging kracht uitgaat, dan ligt het er zeker niet aan, dat te weinig rigisters of staten worden ingevuld. Zoo is b. v. de laatste nieuwigheid sedert eenige jaren, dat de gemeentebesturen een numerieken staat moeten inzenden waarop 95 kolommen voorkomen, altemaal rustende schutters. Dat een onderwijzer op zijn vraag: „Waar is Jan, Klaas of Piet?" in den regel op school tot antwoord ontvangt: „Op't kind passen, mees ter!" of „op de koe passen", behoort tot hetal- ledaagsche. Toen echter dezer dagen aan een school in het Noorden een dergelijke vraag werd gedaan naar een jongetje van 8 jaar, klonk het antwoord: „Op de kommiezen passen, meester De lezers zullen begrijpen, in welke beteekenis dit moet worden opgevat, 't Gaat tegen Nieuw jaar! In de laatste 20 jaren zijn alle Neder- landsche meelfabrieken op vier na, verbrand, enkelen zelfs tweemaal. De nog niet afgebrande fabrieken zijn: De Maas te VlaardingenRijst en Pelmolen en Viruly en Ravenswaay te Rot terdam, en Smeets te Roermond. De meeste mo lens verbrandden tusschen Zaterdagavond en Zon dagmorgen. De hop uit branderijen, die soms aan de paarden te eten wordt gegeven, en soms als waar deloos van de hand wordt gedaan, kan met be hulp van melasse tot een uitstekend voedsel voor het vee gemaakt worden. Droge, gebruikte hop bevat gemiddeld 5 a 6 eiwitachtige stoffen en 30 °/0 proteïne, dat is meer dan de beste lijnkoeken. Voegt men bij een hoeveelheid hop een gelijk gewicht melasse, dan verkrijgt men een uitnemend voedsel met nog meer voedende kracht dan haver, dat de dieren met graagte eten. Wat aan een apotheker gevraagd werd. Menheer wilt u niet es een doosje poeder of pillen geve, dat tot versterking van de maag en voor de zenuwen, niet om de zenuwen te verster ken, want ze werke genoeg maar om de slijme die er voorkomen te verteeren in mijn maag en de wind want die verharde en perse mijn iuge- wande en verslappe en geen pugeergoed er in geen zuur of zout goet maar bitter ook geen wringend zooals floritaan en ander versterkend zenuwgoed dat muf of juinachtig of stink. Na groete as je blief geen drank van die kan ik glad niet gebruike het is om de zenuwen te verzagten en maar lugt goed. (Med. Wkbl.) Aardappelprijzen in de Gron. veenkoloniën. Door de vereenigde Nederlandsche aardappel meelfabrieken „Eureka" zijn de volgende voor koopprijzen vastgesteld: Hall. Gelen en Motké één gulden per II. L. Bella en Gloria f0.97 72. Champion, Eureka, Frans Drake, en Simson f 0.95. Athene, Aurora, Bremer Rooden, Eigenheimer, Engelschen en Richters f 0.90. Blauwe Riesen, Magnumbonum, en Turken f 0.80. Voor aardappelen, welke op het Slochterdiep ontvangen moeten worden, is de prijs 2 '/2 cent per H. L. lager. De volgende soorten kunnen op zetmeel ver kocht worden: Athene, Bella, Eigenheimer, Eu reka, Frans Drake, Gloria, Hall. Gelen, Motké, en Simson. De prijs is hiervoor f 0.90 per 400 gram, met bjjbetaling van 1 ct. voor elke gram meerder gewicht. Een sollicitant. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter te Winschoten hadden van de zestig sollicitanten 33 eene proeve van bekwaamheid af te leggen in het schrijven van een proces-verbaal. Onder hen was er een, die zich niet liet voorstaan op zijn capaciteiten in het stellen van een proces verbaal, maar op zijn herculiesche kracht. Zie, zoo zei hij, best schrijven kan ik niet, maar laat men maar eens een ijzeren kram in den muur slaan en daaraan al de sollicitanten rukken en trekken, dan durf ik wedden, dat ik de eenige ben, die de kram uit den muur haalt! Een type! Strenge winter? Als een bijzonderheid meldt men dat menWoens- dag onder West-Souburg een wilde zwaan zag. Dit is, zegt men, een zeldzaamheid en wordt ge houden als een teeken van een zeer strengen winter, (M. C.) Een totale maansverduistering op 27 December. In den avond van Dinsdag 27 Dec. heeft er een totale maansverduistering plaats, die in ons land in haar geheel zichtbaar zal zijn. Wanneer wolken of nevels ons ditmaal het vrije uitzicht op den hemel niet benemen, zal deze verduistering zelfs ouder zeer gunstige om standigheden kunnen gezien worden. Vooreerst bereikt de volle maan (tijdens een Maan-eclips is het altijd volle maan) in den winter een veel grootere hoogte dan in den zomer, en op grootere hoogten worden de beelden niet alleen minder vervormd door de straalbreking, maar is de atmosfeer gewoonlijk ook zuiverder dan dicht bij den horizon. Ten tweede heeft de eerste aan raking met de kernschaduw plaats, wanneer de maan reeds vrij hoog staat. Begin der verduistering 8 u. 54 min., einde 1 u. 56 min. Van veel belang, vooral bij een totale eclips, is de waarneming van de kleur van het verduis terde deel en van de verschillende tinten, die daarin kunnen voorkomen. Het verduisterde gedeelte van de schijf wordt niet onzichtbaar, maar heeft een grijze of ros sige tint. Ook zelfs tijdens de totaliteit blijft de maan zichtbaar als een schijf met een koper kleurig licht. Dat licht vertoont zich bij elke totale eclips weer anders dan bij een vorige en kan alle tinten van rood aannemen. Nu en dan is de kleur zelfs vuurrood, zoodat de maan zich voordoet als een gloeiende schijf. Een enkele maal, maar hoogst zelden, komt het voor, dat de totaal verduisterde maan geheel onzichtbaar wordt. Tuberculine, een geneesmiddel of niet? Te genwoordig spreekt ieder over het oprichten van sanatoria voor longlijders. Nu wordt reeds sedert 1890 de tuberculine van prof. Koch, door hem in 1897 verbeterd, gebruikt. Eenige dagen geleden heeft Prof. Middendorp van Groningen een adres aan den min. v. binn. zaken gericht, waarin Z.Hooggel. zegt, dat de uitkomsten zijner onderzoekingen niet overeen stemmen met die van prof. Koch. Volgens prof. Middendorp is de verbeterde tuberculine van geene werkelijke waarde en zelfs schadelijk en gevaarlijk. Prof. Middendorp, het van beslist belang reke nende, te onderzoeken of de leer van Prof. Koch al of niet juist is, dringt er bij den min. op aan, de oplossing van dit vraagstuk aan onze Univer siteiten (b. v. te Amsterdam) te zoeken. In de vacantie. Naar aanleiding van de aanschrijving der Rot- terdamsche schoolcommissie dat aan onderwijzers slechts bjj uitzondering verlof zal worden ver leend om aan te teekenen of te trouwen, daar zij dit in de vacantie kunnen doen, zendt een onderwijzer aan de „Vacature" een versje, waar uit wij de volgende coupletten overnemen Wanneer gij in de wereld komt, Zoo komt in de vacantie Uw eerste en laatste levenslicht Straal slechts in uw vacantie! Houdt er geen feestgetij op na, Geen dagen van dolentie Dan omstreeks Paasch- of Kerstfeest, of 't Liefst zomers bjj vacantie. Wordt ge ooit, wat moog'ljjk is verliefd, Gebruikt wat tolerantie. En stelt uw groot verlovingsfeest Dan uit tot de vacantie, Heb nooit een groene of zilvren bruid, (En worde dit usantie?) Dan op die dagen van het jaar, Waarin gij hebt vacantie. Onze mooie, nieuwe geweren! Het is gebleken, naar de „Maasbode" meldt, dat de monding der geweren, M. 95, door het veelvuldig en niet altijd volgens de regelen uit pompen met een pompkoord, zoodanig kan uit slijten, dat de trefkans daardoor vermindert. Daarom is door den directeur der artillerie-in richtingen voorgesteld, wederom als van ouds pompstokken in te voeren. Kunstgebitten? In eene plattelandsche gemeente zegt, naar de „N. R. Ct." meldt, de politieverordening „Het is verboden de paarden van hun gebit te ontdoen." PERSNIEUWS. In „De Amsterdammer" weekblad voor Ne derland, lezen wij het volgende: Revisie van strafvonnissen. De heeren Harte v. Tecklenburg c. s. hebben hun Memorie van Antwoord op het verslag der afdeelingen, nopens hun ontwerp tot wijziging der bepalingen van het Wetboek van Strafrecht betreffende revisie van strafvonnissen, zoo spoedig mogelijk ingediend, en daardoor de Kamer in de gelegenheid gesteld zonder verwjjl daarover een beslissing te nemen. Indien dus niet ten spoedigste dit ontwerp wet wordt, kan men dat geenszins hun wijten. Wil de Kamer, dan kan over een paar weken de zaak gebr. Iloogerhuis aan het oordeel van den Hoogen Raad worden onderworpen, en zoo noodig, tot herziening worde overgegaan. Wat zal de Kamer nu doen? Zoo zij niet voor het kerst-reces in staat is, het wetje in behandeling te nemen, dadeljjk na Kersttijd terugkeeren, en toonen dat bij haar niets gaat boven het prestige van de rechtspraak óf een paar maanden laten verloopen eer zij zich verwaardigt het hare te verrichten,om de baan van het recht te effenen? Haar houding in dezen kan voor de overgroote meerderheid der Nederland sche natie zeer leerrijk zijn. Daar zitten drie menschen in de gevangenis, aan wier schuld wordt getwijfeld; hebben de heeren er een reisje naar den Haag voor over om den twijfel op te heffen, of zullen zjj zeggen laat die drie nog maar een poosje misschien onschuldig onder het vonnis zuchten. Bij ge rechtigheid is voor Nederlandsche volksvertegen woordiging geen haast! De commissie van rapporteurs uit do Tweede Kamer pleit nu reeds voor den langsten weg. Nogmaals een onderzoek in de Afdeelingen. Hoe is 't mogelijk, na alles wat over dat onder werp reeds gesproken en geschreven is ter wijl heel de natie weet, waarom dit wetje werd voorgesteld. Zal men dan nooit wijs worden? LXI. 15 22 December. Het aanbod van bloem kool w$s deze week, hoewel kleiner dan ge durende de vorige, nog vrij aanzienlijk en be droeg omstreeks 65000 stuks. De kwaliteit is zeer goed en de bloem flink van stuk, wat in 't laatst van December wel tot de uitzon deringen behoort. Dat de weersgesteldheid eene gunstige in vloed op de ontwikkeling van de bloemkool uitoefent, blijkt wel uit het feit, dat de vele duizenden planten, die nog op het veld staan bijna zonder uitzondering bloem vertoonen. De handel is vrij levendig, ofschoon de prij zen langzaam dalen. Zaterdag werd van f3,50 tot f 7,75 bedongen, terwijl Maandag, Dinsdag en Woensdag slechts eene betrekkelijk kleine daling n.l. f 3 a 6,75, kon worden geconstateerd. Heden morgen was de daling belangrijker en werden de beste partijen voor f5 per 112 stuks van de hand gedaan. De mindere kwa liteit bracht echter slechts weinig minder op, dan gedurendo de voorafgaande marktdagen. De orders uit Venloo waren vrij belangrijk, wat waarschijnlijk moet worden toegeschreven, aan de hoogere prijzen, die sedert eenige da gen aan den Langedijk worden besteed, ter wijl de daling van hedenmorgen werd veroor zaakt, door de aanstaande feestdagen. De aanvoer van witte, savoije en roode kool is als afgeloopen te beschouwen, terwijl de voorraad uien zoozeer is ingeslonken, dat daarin weinig zaken meer kunnen worden ge daan. De totale omzet aan de markt van de ver- eeniging „de Tuinbouw", die sedert de oprich ting elk jaar grooter werd, is vooral dit jaar belangrijk toegenomen en hoewel het seizoen nog niet is gesloten, kan toch reeds worden medegedeeld, dat deze ruim f 100,000 grooter is dan in 1897. Verleden jaar werd voor f324657,93 aan tuinbouwproducten verhandeld, terwijl nu reeds ruim f 440,000 werd ontvan gen. Is deze grootere omzet voor oen deel toe te schrijven aan de voortdurende uitbreiding die zoowel aan den aardappel- als aan den groen teteelt wordt gegeven, voor het grootste deel kan dit op rekening worden gesteld van den hoogen prijs, die voor de meeste tuinbouwpro ducten werd bedongen. Reeds de Meirapen, het product dat het eerst voor den verkoop gereed is, werden tegen hoogen prijs verkocht. De vroege aardappelen, die slechts enkele dagen daarna worden aangeboden, werden flink betaald. Bloemkool gaf, zoowel dezen zomer als de zen herfst en winter reden tot groote tevre denheid. Roode, witte en savoyekool werd steeds graag gekocht en ruim betaald. De uienprijs was in doorsnede zeer bevredigend, terwijl eindelijk de bieten of kroten een hoogen prijs opbrachten. Alleen de boomgaarden schonken, niettegen staande de ongekend hooge prijzen der vruch ten, onvoldoende finantieele resultaten. Menigeen maakt dit jaar dan ook een aar dig spaarpotje Het onmiddellijk gevolg daar van is, dat de prijs der landerijen eene belang rijke rijzing ondergaat. Gunstig gelegen land, van goede kwaliteit, vindt tegen f3000 per H. A. gemakkelijk koopers, terwijl enkelen zelfs reeds f4000 en daarboven durven bestoden. Te Lutjebroek werd voor omstreeks 3 H.A. weiland tevergeefs f 4000 per H.A. geboden. Ook de pachten zijn belangrijk gestegen, wat vooral te Lutjebroek werd opgemerkt. Bestaat er voor deze opdrijving van pacht en koopprijzen wel reden? Mij dunkt van neen. Hoe werd er niet geklaagd over te hooge pachten, die niet in overeenstemming wa ren met de waarde van het land! Ook hier werd aangedrongen op verlaging van pacht, omdat te geringe winsten konden worden be haald en één enkel voordeelig jaar is in staat, niet alleen om aan die bedenkingen en klach ten een einde te maken, doch zelfs om zoo wel pacht als koopprijzen op te drijven. De grondeigenaar lacht in zijn vuistje, doch zal dit na enkele jaren met huurders en koo pers ook nog het geval zijn? Ik hoop het van harte, doch net is zeer wel mogelijk, dat 1898 voor menigeen in plaats van een voordeelig, een nadeelig jaar zal blijken te zijn geweest. Een flinke oogst en hooge prijzen, waardoor dit jaar zich kenmerkt, verhoogt de kansen daarop voor volgende jaren in 't minst niet en toch worden de pacht- en koopprijzen daarop gebaseerd. K. Crescendo De alhier bestaande Zangvereeniging „Cres cendo", gaf, onder leiding van haren directeur den Heer W. Dorsman, jl. Woensdagavond ten lokale van D. Stam eene openbare uitvoering, welke door een groot publiek werd bijgewoond. In den regel heeft „Crescendo" een auditorium waarop het zeer terecht trotsch mag zijn,niet alleen door de groote belangstelling die do vereeniging van de zijde van het publiek te beurt valt maar ook wegens zijn gehalte. De burgerij zal zoo licht zulke avonden niet overslaan, maar het kan de vereeniging tot haar eer worden gezegd, dat zij weet op prijs te stellen, dat men haar huldigt, haar eert. In de eerste plaats zorgt zjj voor een uitnemend programma en in de tweede plaats voor afwisseling, die in den regel hare kas niet spaart voor eenige geldelijke offers. Maar wat wel zeer zeker tot een harer grootste verdiensten behoort: geen overschatting van haar krach ten. Zij gevoelt en begrijpt, dat ook door het geven van eenvoudige, lieve toonwerken een avond van kunstgenot kan worden verkregen. Voor haar is die geleidelijke ontwikkeling, die daardoor wordt verkregen, een vaste waarborg dat zij haar ideaal zal bereikenhet crescendo dat haar zal brengen op dat standpunt van ont wikkeling, dat mede zal bijdragen tot veredeling van het volkskarakter. Want de zangkunst werkt beschavend en veredelend op het karakter van den mensch. De beoefening van deze kunst doet hooger gevoel ontkiemen, de poëzie des levens meer ontwakende strijd tegen het lage en ge- meene lichter overwinnen; het beschavingswerk voltooien. „Crescendo" heeft ook met deze uitvoering daad werkelijk getoond, dat van oefening en ernstige studie het welslagen van een dergelijken avond afhangt. Het programma, met tal van keurige nrs., werd zeer verdienstelijk uitgevoerd, daar mede kunnen wij dan ook volstaan. Dit optreden van de vereeniging is voor haar een succes ge weest, door den goeden wil der leden, maar bo venal door de uitnemende leiding van haren ver dienstelijken directeur verkregen. De twee duetten, „Avondrust" en „Lente" werden door de jonge dames J. Bierman, B. van der Oord, L. Frank en A. van der Oord zeer lief gezongen, terwijl de begeleiding met piano in handen van Mej. P. Dorsman mede heel goed werd uitgevoerd. „Crescendo" had ook voor dit keer gezorgd voor afwisseling, en den Heer Th. Groen, Holl. karakterkomiek, van Alkmaar uitgenoodigd. Enkele zijner voordrachten voldeden ons zeer goed, wij moeten het erkennen, en tot z'n eer gezegd, hieven zij binnen de perken der welvoe glijkheid of vergistte hij zich éénmaal? maar een goeden raad willen wij den heer Groen niet onthouden. Hij speculeere niet al veel op de lachlust van het publiek; zijn repertoire zij met zorg samengesteld zóó, dat men daaruit kan afleiden dat het als délettant zijn streven is eene uitzondering te willen maken, en zijn stuk ken die degelijkheid en pittigheid ademen, die bij beroepskomieken somtijds worden verwaar loosd, en plaats maken voor flauwe moppen. Een woord van lof en dank door den WelEerw. Heer Ds. Ilabbema aan allen gebracht die tot het welslagen van den avond hadden bijgedragen, en bovenal aan den directeur, vond algemeene instemming. Nog een toegiftje van den Heer Groen en de avond van kunstgenot behoorde tot het ver- ledene, doch wij kunnen met groot genoegen aan dien avond terug denken. De door den Notaris Van Bommel te An- dijk in publieke veiling verkochte landerijen, liggende aan de Krommezool te Oudkarspel, groot 1,62,10 H.A. hebben opgebracht f3960.— Oudkarspel. Op den 17en December jl. gaf de heer D. van der Sluis, onderwijzer te St. Pancras, in het lokaal van den heer J. van Za- linge alhier, eene openbare les of zoo men wil eene uitvoering met zijne leerlingen voor vioolspel. Het doet ons, en voorzeker ook Oudkarspels ingezetenen, genoegen, dat de heer v. d. Sluis bij deze gelegenheid zijn naam als uitstekend onderwijzer weer handhaafde. De verschillende nos. voor violen voldeden al gemeen en meer dan eens hoorde men met ver wondering vragen hoe is het mogelijk dat zoo iets door zulke jonge kinderen en mot zooveel juistheid gemaakt kan worden. Jammer voor ons, maar meer nog voor de ge meente St. Pancras, waar hij zich evenals te Oud karspel de liefde en achting van ouders en kin deren heeft verworven, jammer zeggen wij, dat we den Heer V. d. S. door zijn vertrek naar Almelo, niet een „tot weerziens" mogen toeroepen. Dank aan hem, maar tevens ook aan de mede werkers, die door hunne keurige voordrachten afwisseling in 't programma hrachten, voor den genotvollen avond ons bereid. Als een bewijs van tevredenheid vereerden de ouders der leerlingen den geliefden onderwijzer als aandenken eene photographie in Salonfor maat met keurige lijst, voorstellende den Onder wijzer met zijne leerlingen, gereed staande om het spel te beginnen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2