HEER HUGOWAARD. groote ei zware partij HOUT, HOUTVEILING Brieven uit „de Streek." Advertentiën. Landbouwersknecht S. ROL aan don Waarddyk, Wesasd&g 25 Januari 1589, Woonhuis met Schuur, "Wei- en Bouwland, EEN WOONHUIS, verdeeld in twee woningen, mot ERVEN, HOUTVEILING, P. Groet-Gootjes ■wij onzen veestapel gingen onderzoeken, bleek het, dat ook hier veel tuberculeus vee is (hoe wel lang niet zooveel als in 't buitenland.) Yooral in de omstreken onzer groote steden, bepaalde lijk in Zuid-Holland, is het aantal besmette koeien, volgens hem, schrikbarend hoog. De toestand op de Yeluwe is iets gunstiger, doch ook nog tamelijk hoog; alleen in de kleistreken, b. v. in de Betuwe, is het percentage gering. Thans zijn de grenzen geopend, doch met de bepaling, dat al het in te roeren vee moet in gespoten worden en enkele dagen in quarantaine doorbrengen. Deze bepaling is zeer bezwarend, doch men kan de Belgische Regeering, die jaar lijks tonnen gouds uitgeeft voor de zuivering van haren veestapel, niet geheel ongelijk geven, dat zij ons vee, waarop hoegenaamd geen toezicht gehouden wordt, blijft weigeren. En door inspui ting kan men te weten komen of het vee lijdende is aan tuberculose. Het zal dan ook niet lang meer duren of de groote koopers van melk zul len eischen, dat de melk afkomstig moet zijn van ingespoten en gezond bevonden koeien. Het ko ken van de melk, hoe uitstekend ook, is niet geheel afdoende. Van de inspuiting ter constateering van de tuberculose, zegt hijMen onderzoekt vooraf de gemiddelde temperatuur van het beest. Is deze 8 9 uur na de inspuiting met tuberculine, een afscheidingsproduct der bacteriën, hooger gewor den, dan kan men bijna met zekerheid zeggen, dat de koe lijdende is aan de gevreesde ziekte. In Friesland is men ons voor; daar zijn, naar zijn gissing, reeds meer dan 20.000 koeien ingeënt. Het is beter, dat wij er zelf mede be ginnen, dan dat wij er toe gedwongen worden. En wanneer wij nog lang wachten, zal de naam van ons vee zoo te loor gaan, dat geen enkel land ons vee nog zal toelaten en er dientenge volge nog veel grooter daling der veeprijzen zal komen. Bij jonge koeien komt de ziekte weinig voor bij ossen en stieren iets meerdoch vooral bij de oude melkkoeien is het percentage groot. Ook van andere zijde dreigt gevaar. In de laat ste jaren is de ziekte onder de varkens, volgens hem, van nog niet één pet. tot bijna 3 pet. gestegen. Worden hiertegen niet intijds maatrege len genomen, dan zullen ook onze varkens in het buitenland geweerd worden. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Heer Hugowaard door den theol. cand. H. G. Brink te Ruinerwolde. Naar uit vertrouwbare bron wordt verno men, bestaat er alle kans, dat met den a. s. Zo merdienst door de H. IJ S. M. een halte zal ge pend worden in de Schagerwaard, bij Dirks- horn. Het jaar 1899. 1899 is voor alles een jaar van geluk. Niet alleen toch heeft het in zijn naamcijfer twee ne gens, maar het eerste en tweede cijfer samen vormen een derde negen, de som der cijfers 27 driemaal negen en deze cijfers vormen samen nog eens negen. Dezer dagen werd in de middelklasse eener lagere school een lesje gelezen over „Sint Nico- laas." Het slot is, dat de kinderen uit het lesje ten toppunt van geluk zijn, terwjjl vader er met een vergenoegd gezicht naar zit te kijken en moeder een traan wegpinkt. De onderwijzer vraagt, waarom moeder dit deed. Eerst geen antwoord; dan steekt een ventje achter in de klasse zijn vinger op en zegt: „Omdat het haar zooveel geld gekost had, meester Een reuzin! Te Oud-Yosmeer woont een meisje van 14 jaren, dat door haar reuzengestalte aller aandacht trekt. Den vader van het kind zijn reeds vele malen aanbiedingen gedaan om het meisje op kermissen enz. te vertoonen, maar heeft dit tot heden nog niet willen doen. Thans meldt men dut, wanneer serieuze aanbiedingen komen, hij deze zal aannemen. Yoor het meisje werden een paar klompen gemaakt, die niet minder dan f 1,25 kostten! De schoenmakers te Vosmeer hebben geen lees ten om voor haar schoenen te maken. Een uitstekend middel om bont schoon te maken, is het op een 'handdoek te leggen en met tarwemeel te bestrooien. Dit wrijft men met een anderen doek zoolang in de haren, tot deze schoon zijn, dan klopt men het vuilgeworden meel er uit, en borstelt het bont tegen het haar in. Zelfs wit bont wordt daarmede zoo poed als nieuw. 7 Januari 1816, Nederlandsch-Hervormde Kerk georganiseerd Door de Fransche revolutie was de betrek king tusschen kerk en staat veranderd, vroeger was de Ned. Herv. Kerk de staatskerk, nu niet meer. Aangezien er geen bestuur der Hervormde Kerk bestond, meende de regeering deze aan gelegenheid ter hand te moeten nemen en raad pleegde daartoe eene commissie, waarin onder scheidene predikanten zitting hadden. De regee ring bepaalde zich tot het houden van' toezicht, zij wilde geen gezag uitoefenen in de kerk. Zoo kregen ook de andere Protestantsche gezindheden en de Joden een kerkordening. LXIII. 29 Dec. 5 Januari J Sedert Maandag is het aantal marktdagen, door het bestuur van de vereeniging de Tuinbouw, met twee per week verminderd, zoodat slechts Dinsdags, Woens dags, Donderdags en Zaterdags bloemkoolvei lingen gehouden worden. Toch is de aanvoer nog vrij aanzienlijk en werd bijv. Zaterdag nog voor omstreeks f 1000 verkocht. Dinsdag kwamen 15000 reuzenbloemkoolen ter markt, terwijl Woensdagmorgen 16000 stuks werden aangeboden. Ook de prijzen houden zich flink, hoewel zij, evenals de omvang van de bloem, tamelijk uiteenloopen. Voor de beste partijen werd f6 tot f 7,75 per 112 stuks betaald. Door één werden ze Dinsdag met f5 en Woensdag met f 4 betaald. Dat men, bij dezen gunstigen stand der markt, de bloem niet groot laat worden, is zeer verklaarbaar. 't Is toch niet zeer waarschijnlijk, dat de winter geheel zal uitblijven, zoodat er, even als het vorig jaar, zelfs in Maart nog bloem kool kan worden gesneden. Naar ik verneem heeft de omzet aan de markt van de vereeniging de Tuinbouw voor enkele dagen de f450,000 reeds overschreden. Dat geeft dus bij den omzet van 1897 reeds eene vermeerdering van f125,000. De ontvangst van marktgelden bedraagt thans omstreeks f6800 waarvan 40% weder aan de leden wordt uitgekeerd. Vooral voor de zoogenaamde vrachtvaarders, die op één marktdag dikwijls f3 tot f6 marktgeld beta len, geeft dit nog een aardig buitenkansje. Do arbeid,die den groententeelt in zoo groote mate eischt, is dus blijkbaar goed beloond en dit resultaat zal er zonder twijfel toe leiden, dat, vooral aan de cultuur van reuzenbloem- kool, reeds in dit jaar eene belangrijke uitbrei ding zal worden gegeven. Doch niet alleen deze cultuur, ook die van sluitkool en vroege aardappelen zal in omvang toenemen. Te Grootebroek en Lutjebroek wor den tal van Hectaren weiland gestroopt, d. i. in bouwland herschapen. De te Andijk opge richte fabriek tot het conserveeren van groen ten, kortweg de slaboonenfabriek genoemd, blijkt thans, na vele tegenspoeden te hebben oorleefd, succès te hebben. Naar mij werd medegedeeld werd de geneele productie van 1898 reeds verkocht en heeft het bestuur vrij groote zekerheid, dat van den volgenden oogst nog aanzienlijker hoeveelheden zullen kunnen worden geplaatst. Het plan schijnt te bestaan ook andere producten, als snijboonen, doperw ten en tuinboonen in te maken. Ook te Bovenkarspel gaan reeds stemmen op, om eene dergelijke inrichting in het leven te roepen en ik juich dit van harte toe. Niet alleen wordt op die wijze eene flinke prijs voor de te conserveeren producten bedongen, doch het verschaft bovendien aan vele handen ar beid. De teelt van tuinzaden gaf gedurende het gepasseerde jaar slechts matige resultaten. De zaadopbrengst was van enkele soorten zeer ge ring; van de meeste beneden het gemiddelde. Daarentegen vielen de prijzen in den regel mede. Spinazie bijv., waarvoor gewoonlijk 7 a 8 cent per V2 Kilo wordt uitbetaald, vond nu tegen 14 h 15 cent grage koopers. Koolzaad, n.l. witte roode en Savoye, varieerde, al naar de soort, van f 0.30 tot f 0,80 per y2 Kilo. Slaboonen zijn bijzonder gewild en worden goed betaald. Enkele en dubbele stam Prinsessen bedingen f0,20 per Kilo. Ook uienzaad is zeer in trek en wordt ver handeld tot f 1,50 per Kilo. Deze prijs is grootendeels toe te schrijven aan de meerdere animo die dezen winter in den uienhandel werd opgemerkt. Daardoor wordt door menigeen weder grootere aandacht aan deze cultuur gewijd. De bloembollenteelt, hoewel nog slechts door enkelen beoefend, gaf reden tot tevreden heid. De bollen ontwikkelden zich krachtig en vermenigvuldigden zich vrij sterk. De oogst van '98 werd tegen bevredigende prijzen van de hand gedaan. Ware het niet, dat het rooien der bollen in het drukst van de aardappelcam pagne moet geschieden, dan zou deze cultuur stellig ingang vinden. Gedurende dezen winter wordt door de bollenkweekers geklaagd over de schade, die door ratten aan de te veld staande tulpén wordt aangebracht. Nu slechts enkelen zich met deze cultuur bezighouden, is 't echter bezwaarlijk, daartegen doeltreffende middelen aan te wenden. K. INGEZONDEN. M. de R.< Iets, dat eeuwen een gebruik geweest is, wordt niet in één dag omgezet; een kluwen van eeu wen, is een reuzenwerk dien te ontwarren. Wet ten zijn te veranderen, maar gewoonten o zoo moeielijk. Dat ondervond ook de Landbouw- en Handels- vereeniging te Broek op Langedijk. Zij had nl. besloten, de toetallen op de kool en andere groen ten af te schaffen, maar wat waren daaraan vele bezwaren verbonden. De landbouwers, zoo gewoon_ aan het tellen van 112 stuks, konden maar moeielijk scheiden van die oude gewoonte; want zoo had vader gedaan en zij hadden hem in die gewoonte na gevolgd. De gewoonte was hun een tweede na tuur geworden. Wel waren ze het volkomen eens met het voorstel van het Bestuur der genoemde vereeniging, maar de uitvoering er van was maar zoo moeielijk Eens werd het op eene algemeene vergadering aangenomen bij acclamatie, maar toen het tot de uitvoering van het besluit kwam, trok men zich schuchter terug en ziedaar, de eele zaak spatte uit elkander als een zeep- de geheele vereeniging lag aan den grond als een ontwortelden boom Doch neen, niet de geheele vereeniging. En kele leden en het bestuur stonden pal in den strijd, als een eenig man voor hen was het een levenskwestie in den strijd om het bestaanmoe dig als een leeuw, trok men weer te veldever gadering op vergadering werd belegd, organisee- rende met wijs beleid van Noord tot Zuid van Oost tot West; er kwam weer veerkracht inde vereeniging en op 28 Nov. 1898 nam ze an dermaal het besluit, om, op voorstel van eenige kooplieden, 1 Januari 1899 de overtallen af te schaffen. Hoewel er vele bezwaren geopperd werden, zoowel van enkele handelaars als van landbou wers, toch, het begin was zeer bemoedigend. En na eene hevige worsteling, slaagde in den vroegen morgen van den 2en Januari de le bloemkoolveiling per 100 stuks volkomen, dank zij de krachtige houding van twee groot handelaars, de HH. K. Wagenaar en C. Vroegop, die veel hebben bijgedragen tot het welslagen van deze groote zaak. Het beginsel was gelegd de landbouwers stonden pal als één man, de strooming werd al breeder en breeder en vloeide door tot de andere dorpen en sinds den tweeden dag van het nieuwe jaar, zijn duizenden en duizenden geele en roode kooien per 100 stuks verkocht. Zal het dan nu gelukt zijn, zoo hoor ik u be langstellend vragen, om de overtallen weg te krijgen Beslist en zeker. Maar, de landbouwers moe ten voortgaan op den ingeslagen weg, strijdend voor het goede recht der vereeniging, getrouw blijvende aan het eenmaal gegeven woord; over de geheele linie pal gestaan en zijn kool per 100 stuks gepresenteerd. Geloof mij, men zal wel koopers vinden. En is het eenmaal een voldon gen feit, de grondslag is gelegd, nooit zullen wij, nog onze kinderen de overtallen terug wenschen. Wij zullen blijde zijn zoowel koopman als land bouwer dat wij daarvan zijn verlost. B. W. Mijnheer de Redacteur Mag ik u om eenige plaatsruimte verzoeken in uw geacht blad? Ik heb eens de uitdrukking gehoord van een lid der naaml. Landbouw- en Handelsvereeniging a/d Langedijk, dat het lakschheid is van hen, die zich niet aansluiten bij de vereeniging. Ik wil dat niet tegensprekenook ik wilde wel, dat ieder bouwer lid der vereeniging werd maar wat te zeggen van hen, die wèl lid der vereeni ging zijn en die hun kool aan 't einde van het vorige jaar hebben verkocht om ze op of na 2 Januari te leveren per 112 stuks? Dit is mijns inziens sterker aftekeuren. Stel, dat men op dat oogenblik er eenige schade bij gehad zou hebben, indien men ze per 100 stuks had verkocht heelt men dan niets over voor zijn beginsel Het beginsel der vereeniging is toch immers het beginsel van ieder lid in 't bij zonder? Nu nog iets over de niet-leden. Gewoonlijk geeft men als reden op dat men geen lid der ver eeniging wenscht te worden omdat men liever in z'n handelen vrij blijft. Men ontkent het nut van vereenigen niet en men wil ook gaarne erkennen dat de vereeni ging al veel nut heeft gesticht, maar, ziet ge, eerst was de contributie 50 cent en door het vor men van afdeelingen komen er weer 25 cent bij. Aha, is het dat! juist, dat wordt te erg. Van de voordeelen profiteren o, zoo gaarne, maar daarvoor eenige geldelijke offers brengen ja, als het echter maar niet te veel kost. Een andere reden. Er wordt nl. ook beweerd, dat de vereeniging in geen goede richting werkt, want al is het waar dat de vereeniging voordeelen geeft (men wil ze veeal niet zien) dan komen die voordee len ten slotte toch in de zakken der landeige naren terecht. (De eigengeërfden ziet men in den regel over het hoofd.) M. de R., men zou dus evengoed kunnen wen schen, dat onze producten altijd laag in prijs bleven, nietwaar! want het komt toch terecht in de zakken der landeigenaren en in in onze zakken dus niet. Voorts wilde men, dat de vereeniging er in werkte om een pachtcontract te krijgen, want, wat geeft anders het heele vereenigen, immers toch niets?!! Nu, ik wil niet ontkennen dat hier wel veel waars in ligt, ik ben sterk voor een pachtcon tract, maar hun, die het der vereeniging als een fout aanrekenen, dat zij in die richting nog niets heeft gedaan, zou ik willen toeroepen: Maar treedt dan toch toe tot de vereeniging; wordt lid en bepleit daar uwe zaak en laten wij zien of wij als vereeniging in die richting kunnen sturen. En zouden wij van de regeering geen pacht contract krijgen, laten wij dan zien of er in vereeniging met elkander geen middel is te vin den om te voorkomen, dat wij bij verhuringen elkander het geld uit de zak jagenwant ook dit euvel kan alleen door eendracht worden uit den weg geruimd. Met dank voor de plaatsing, noem ik mij M. de R. Uw Dw. Dien. Noordscharwoude. G. BARTEN Kz. Voorspoedig bevallen van eene doch ter, M. E. VOGELENZANG- Remme. Oudkarspel 6 Jan. '99. "Voor de vele blijken van vriendschap en hartelijke belang-stellingr, welke wij mochten ondervinden bij gelegenheid van ons vijf en twintigjarig huwelijksfeest op 1 Jan. j.l. waardoor die dag in aangename herinnering bij ons zal blijven voortleven, betuigen wij met deze onzen innigen, welgemeende!! dank. J. JONKER Noordscharwoude en Echtgenoote. 8 Jan. 1899. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden, mijne innig geliefde Echt genoote Elisabeth Pranger, in den ouderdom van slechts 20 jaar en 8 maanden. N. A. WIJKER. Oudkarspel 5 Januari '99. Heden overleed na een smartelijk lijden van 16 weken, onze geliefde dochter en zuster Elisabeth Pranger, in den ouderdom van 20 jaar en 8 maanden. J. PRANGER en Kinderen. Oudkarspel 5 Jan. 1899. Op verzoek der overledene zullen geen uiterljjke kenteekenen van rouw worden ge dragen. gevraagd, P. O., om met 2 FEBRUARI in dienst te tre den bij gem. Zuidscharwoude. De Notaris DUKER is voornenemens, op des avonds ure, in de herberg de Hengst man''' aldaar, publiek te verkoopen, ten verzoeke van de erfgenamen van den Heer E LI AS OTT Ken üoccI onderhouden VruchtentuinErj\ en daarachter gelegen aan de westzijde van den MIDDENWEG, nabij den Hasselaarswe g,gemeente Heer Hu- waard, kadaster sectie D, N°. 888,889,677, te zamen groot 2,31,20 H.A., zeer geschikt voor groententeelt. En ten verzoeke van den Heer KLAAS KU1LEMAN en anderen aan het VERLAAT, gemeente Oude iVie- dorp, kadaster sectie B, N°. 340, groot 2 a. 36 c.a. In huur bij JAN KOELEMIJ. Breeder bij biljetten omschreven. in het Bosch Scharpenheuvelaan den WEST- DIJK te Heer Hugowaard, van een op MAANDAG 9 JANUARI 1899, des voor middags ten ÏO ure, komende in het Boschhuis, in het Bosch aan den Middenweg te HEER HUGOWAARDop Vrijdag 13 Januari 1899, des voormiddags ten 11 ure 5 komende bij P. WONDER Pz. en C. KORYER aan den Don kere weg ten IQ ure. Ondergeteekende be- veelt zich beleefd aan als NAAISTER, en voor het ma ken van kappen. Oudkarspel.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 2