Plaatselijk Nieuws. Groentenvervoer. meeste paartjes eerst op rijperen leeftijd beste gen wordt. Tusschen de 20 en 25 jaar zijn, als gezegd, de vooruitzichten van het schoone ge slacht, om onder dak te komen, het gunstigst. Hoe verder een meisje de 25 jaar achter zich krijgt, des te geringer worden haar huwelijks- kansen. Tot aan de hatelijke drie kruisjes luiden nog voor 22 van de 100 maagdeljjnen de huwelijks- klokken. Dan gaat het echter snel achterwaarts. Tusschen 30 en 35 jaar huwen slechts 12 van de 100van 35 tot 40 jaar zes van de 100 van 40 tot 45 vijf van de 100. Tusschen 45 en 50 jaar wordt van de 110 oude-jongejuffrouwen nog slechts één gelukkige bruid en vrouw. Dat er ook voor zestigjarige jonge dames nog een liefdes lente bestaat, bewijst de volgens de statistiek vast gestelde omstandigheid, dat op den patriarchalen leeftijd van 60 tot 65 jaar één van de 365 maagden den rechten Jozef vindt. De grootste concurrenten der huwbare jongedochters zijn de weduwen. Op iederen leeftijd huwen zij, percents gewijze berekend, zekerder en vlugger. Van iedere 1000 huwelijken worden er 858 gesloten tusschen personen, die nimmer getrouwd zijn geweest, 66 tusschen weduwnaars en jon gedochters, 35 tusschen vrijgezellen en weduwen en 41 tusschen weduwnaars en weduwen. Hieruit volgt, dat meisjes, die reeds de 20 voorbij zijn, den moed niet behoeven te laten zakken, maar dat zij integendeel tot haar 26ste jaar „den allerbesten kans" hebben, tot haar 30ste jaar nog betere kansen, dan de meisjes tusschen 15 en 20 en zelfs tot haar 36ste jaar nog even goede kansen als de „bakvischjes." Daarna echter heet het als in het begin van Mozart's opera „De Tooverfluit„Zu Hilfe, zu Hilfe, sonst bin ich verloren 1" (Help, help, anders is het met mij gedaan 1) De volkstelling, welke zes jaar voor de troonsbestijging van koningin Victoria heeft plaats gehad, kende onder de vrouwen, die een beroep uitoefenden, alleen dienstboden. Volgens de laatste volkstelling daarentegen telt Engeland 60000 kleermaaksters, 70000 vrouwen, die in café's, 4500 die in drukkerijen, 4721 die in de mijnen werkzaam zijn. Bij de posterijen zijn 35000 vrou wen in betrekking. In het Vereenigde Koninkrijk zijn 130000 onderwijzeressen. Een nieuwe wedstrijd. In Whitechapel (Londen) heeft een eigenaar dige wedstrijd plaats gehad: twee barbiers daag den elkaar uit, wie het vlugst kon scheren. De twee kampioenen zijn buren; zij wonen deur aan deurde een is een Italiaan, de andere een Engelschman. De concurrentie had twist tusschen hen doen ontstaan en die diende uitgevochten te worden op het terrein, waarop zij zich het best thuis gevoelden op de gezichten hunner klanten. Elk hunner riep zes klanten op en voor een jury, gekozen uit de bewoners der buurt, zouden zij de bewijzen hunner vaardigheid afleggen. Er werd een starter benoemd deze gaf een signaal en de messen kwamen in bewegingDe Italiaan deed de zes baarden verdwijnen in 4 mi nuten 33 seconden; de Engelschman werd gesla gen met 21 secondenwant hij had 3 minuten 54 seconden werk. In den beginne had de Engelschman de leiding, doch de Italiaan maakte zulk een geduchten scheer-spurt, dat hij zijn concurrent niet alleen inhaalde, maar sloeg met hoeveel „gezichts" lengten zegt de historie niet. De snelste „gezichts"- ronde deed het scheermes van den Italiaan in 35 seconden. Record! 27 Januari 1865. De slavernij in de Vereenigde Staten afgeschaft In deze eeuw heeft in de Vereenigde Staten van Noord-Amorika een hevige oorlog plaats ge had tusschen de Noordelijke Staten met president Lincoln aan het hoofd tegen de Zuideljjke Staten. Het doel was van Lincoln een einde te maken aan de schandelijke, mensch-onteerende slavernij. Ten slotte werden de Zuidelijke Staten, waar de slavernij onder de katoen planters het sterkst ont wikkeld was, overwonnen en werd dezen dag de afschaffing ingevoerd. Een groot deel in het wel slagen hiervan had het boek van Harriet Bee- cherStowe„De Negerhut van Oom Tom", dat over de geheele wereld beroemd is. Zware straf. Drie reservisten te Darmstadt, huisvaders, die één dag moesten opkomen, dronken 's avonds een glaasje te veel on kregen in beschonken toe stand twist met een paar hooger geplaatste mili tairen. Zij zijn deswege voor de krijgsraad gebracht, dien éénen dag stonden zij weder onder militaire rechtspraak, en werden tot vijf jaar tuchthuis straf, het minimum bij de wet bepaald, veroor deeld. Henri Rochefort komt thans in de „Intran- met het zonderling voorstel aandragen, om aan den Duitschen Keizer, wanneer deze de gast van Frankrijk zal zijn, aan te bieden den afstand van geheel Indo-China met inbegrip van Tonkin, in ruil voor Lotharingen. Duitschland zou dan den Elzas, dien Bismarck steeds „de sleutel van zijn huis" noemde, kunnen behouden. Amsterdam heeft zijn vrouwenmoordenaar; "Brussel eveneensen nu komt uit enkele plaat- isen in Duitschland bericht, dat ook daar zich iemand ophoudt, die er behagen in schept vrou wen onverwachts aan te vallen. Hij heeft zich o. a. vertoond te Keulen en Munster en een paar dagen geleden ook te Brunswjjk. In laatst genoemde stad werd een dame onverwachts van achteren aangegrepen door een jongen man, die haar met een scherp voorwerp, vermoedelijk een vijl, een stoot in de buik gaf. Gelukkig gleed de stoot af op een verband van 3 c.M. dikte, dat de dame droeg wegens een operatie, welke zij kort geleden ondergaan had. De dader is ontsnapt. Telegrafie zonder draad naar den Eifeltoren. In de Parijsche academie van wetenschappen zijn de resultaten der proefnemingen met de te legrafie zonder draad tusschen Eifeltoren en Pan theon medegedeeld. Hoewel de aistand tusschen beide gebouwen 4 kilometer bedraagt, waren de ontvangen teekens op Pantheon, zelfs bij dichten nevel, zoo duidelijk, dat men veilig kan aanne men, dat proefnemingen op grooter afstand met gunstig resultaat zullen bekroond worden. Deze uitslag is des te merkwaardiger, omdat de ge meenschap over de hooge huizen der stad plaats had. Het apparaat, waarmede de teekens ontvan gen werden, toonde zich zoo gevoelig, dat men het zelfs kon „hooren" werken. De Grieksche generaal Smolenski heeft verlof gevraagd om te mogen antwoorden op de beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht in het rapport van kroonprins Constantjjn over den Grieksch-Turkschen oorlog. Mocht afwijzend op zijn verzoek worden beschikt, dan zou de ge neraal zijn ontslag nemen uit het leger, om vol komen vrijheid van handelen te verkrijgen. Wel heeft het rapport van den kroonprins groote be strijding uitgelokt in militaire kringen, doch het gerucht, dat hij zou zijn uitgedaagd door twee hoofdofficieren, wordt ongegrond geheeten, De bankdiefstal te Londen. Hoe de Londensche politie zich ook inspant, hoeveel steun zij ook ontvangt van de bestolen firma en van de bankiers, tot nog toe heeft zij op alle vragen van nieuwsgierige reporters, of zij al iets hadden ontdekt, moeten antwoorden, dat zij nog niets weet, dat zij nog even ver is als toen de diefstal haar bekend werd gemaakt. Men weet niet wat men moet aanvangen, met zooveel geheimzinnigheid en zooveel brutaliteit is de diefstal uitgevoerd. De heer Bosanquet is overtuigd, dat een Ame rikaan bij deze zaak betrokken is, maar ook alleen op dezen grond, dat sommigen dezer van dit soort misdrijf eene bepaalde studie hebben ge maakt. Wat men tot nog toe van den diefstal kan zeg gen, is slechts dit: dat Parr's Bank, de politie en de „Banking Association" nog in het duister rondtasten. Met hoe groote snelheid de daad gepleegd is, bewijst het feit, dat de kassier tien minuten voor dien diefstal bij de lade geweest is en toen nog alles in orde bevonden heeft. De Londensche avondbladen komen met het heugelijk bericht, dat een deel der biljetten is te ruggekregen. Donderdag hield de Parr's Bank haar jaarlijksche algemeene vergadering, en toen deze afgeloopen was, deelde de voorzitter mede, dat hij juist in het bezit was gesteld van 40000 pond der gestolen biljetten, welke hem per post waren toegezonden. Het zijn de biljetten van dui zend pond en enkele van vijfhonderd. Hieruit blijkt dus, dat de biljetten wel dege lijk „gestolen" zijn. Men is daardoor echter nog niet dichter gekomen bij de oplossing van de vraag, hoe die diefstal gepleegd is kunnen worden Het bedrag van den grooten banknoten- diefstal blij kt tusschen 60.000 en 70.000 p. st. (f720.000 en f840.000) te zijn. Echt Amerikaan8ch is het volgende verhaal Op „New-Yor-Central" is een jonkman uit den trein gevallen en heelt zich ernstig aan het hoofd bezeerd. Men bracht hem onmiddellijk naar het Fitch-Hospital, waar hij na verloop van vijf en negentig uur stierf, zonder een oogenblik het bewustzijn te hebben herkregen. Tot dusver is er niets Amerikaansch in het bericht te vinden. Dat komt eerst aan het slot. Het blad, dat melding maakt van dit ongeval, eindigt zijn verhaal dus: Ongehoorde bijzonderheid, welke alle genees- heeren uit de omgeving in verbazing heeft ge bracht: de gewonde heeft, zoolang zjjn doodstrijd duurde, onafgebroken allerlei deuntjes gefloten De Berliner Neuesten Nachrichten, die eenige jaren geleden door eenige rijke Duitschers gekocht was om als persoonlijk orgaan van Bis marck te dienen is thans wederom voor 500.000 mark verkocht aan den Bond van Duitsche in- dustrieelen. Het aantal in den oorlog op Cuba omge komen Spaansche soldaten beloopt 80.000, waar van de meesten gestorven zijn tengevolge van ziekten. Op het oogenblik wachten nog 21.000 man op gelegenheid om naar het Vaderland te rug te keeren. Assendelft 1924; M. Leguit, Krommenie f 1896 T, Mets, Assendelft f 1878 A. de Munk, Alk maar f1876; J. Kater, Markenbinnen f1840; J. Schuit, 1800; A. Rooker 1785, beiden te OudkarspelC. Grootegoed f 1725 J. Dorregeest f1698, beiden te Alkmaar. De gunning werd aangehouden, als zjjnde boven de raming. J. 1. Zaterdagavond hield de vereeniging tot ondersteuning bij ziekte, onder de zinspreuk „Helpt Elkander" te Zuidscharwoude, eene vergadering ten lokale van den heer A. Kist, aldaar, welke door een vijftigtal leden en enkele belangstellenden werd bijgewoond. De voorzitter deelde mede dat de II.H. C. Rootlieb en W. Stolp, geneesheeren te Zuidschar woude en Broek op Langedjjk gratis hunne hulp hadden toegezegd bij het constateeren van ziekte, wanneer eene aanvrage om uitkeering was in gekomen. De vergadering gaf op deze mededeeling on dubbelzinnige blijken hoezeer men deze belang- looze hulp van den kant van H.H. Medici op prijs stelde. Eveneens werd een woord van dank gebracht aan H.H. begunstigers voor hunne financieelen steun, en eveneens werd waardeerend gesproken over de medewerking, die de vereeniging over 't algemeen van de zijde van het publiek ont vangt; het ledental is reeds geklommen tot 102 terwijl het aantal begunstigers reeds is gestegen tot ongeveer 70. Tevens werd met meerderheid van stemmen besloten dat alleen uitkeering zal geschieden, wanneer de aanvrage geschiedt op vertoon van een bewijs van een der beide genoemde genees heeren terwijl eveneens voor het voorstel, dat nieuwe leden inplaats van een half jaar nu drie maanden lid moeten zjjn om recht op uitkeering te hebben, eene meerderheid werd gevonden. Van de Langendijk. Wat booze tongen al niet durven beweren, 't Is bijna niet om aantenemen, dat dat hier is voor gevallen en toch ja, er zjjn wel gekker din gen gebeurt. Verbeeldt u, lezers, op een Zondagavond ont ving iemand bezoek, of beter hjj hoorde zjjn deur gaan. Dat is nu echter geen bijzonderheid, maar, die iemand heeft ook als iedereen, dat kan al niet anders, z'n vjjanden, doch daaraan denkt hjj op dat oogenblik niet, als hjj opstaat om z'n bezoeker welkom te heeten. Het verwondert hem echter dat zijn bezoeker staan blijftzeker vreemd volk, denkt hjj doch niet zoodra staat hjj van aangezicht tot aangezicht met z'n bezoeker of een breede, groote hand zwaait met dreigend gebaar door de lucht en pats valt neer op het ge zicht van den niets kwaads vermoedenden man, die, verbouwereerd van dien „mep", niet wist wie hem op dat oogenblik dien vriendendienst bewees. Maar, dat is niet het eenige, luister of liever lees. Een koopman uit den vreemde komt a/d Lan gedjjk en gaat daar, een stuk zwarte stof over den arm houdende, bjj iemand binnen en presen teert die „laatste lap" zoo hjj zegt, voor f 10 aan; een koopje weggegeven. De koopman komt echter niet verder, want „de vrouw" wil bepaald niets koopen zonder voorkennis van haar man. De koopman dringt er dan ook niet verder op aan en gaat over tot een ander praatje. „Slecht weer voor de gezondheid, vrouwtjezegt de koopman. „Ik zie, dat u op het oogenblik ook de rechte niet is." De vrouw moet dit erkennen; zjj gevoelt zich de laatste dagen niet „lekker". Een Oliekoop, niemand anders, denkt ze. „Ja, dat zie ik wel" zegt de koopman. „Maar, je bent er wel van te genezen, o, zeker, zie, en de koopman begint zjjn eerste geneesme thode, doch met zulke beweeglijke gebaren, op zalvenden toon sprekende, en nu en dan iets preve lende, haar over het voorhoofd strjj kende dat de vrouw er verlegen onder wordt en den koopman in heftige gemoedsbeweging het voor stel doet heen te gaan als zij die laatste lap koopt voor drie Rjjksdaalders. De vrouw is eigenares van die laatste lap en de koopman drie Rjjks daalders rjjker geworden. Toen een paar dagen later de vrouw vroeg aan iemand, die verstand had van „laatste lap pen", hoeveel dat stuk zwarte stof wel waard kon zjjn kwam zjj tot de ontdekking, dat die laatste lap nog geen gulden zou kosten. Wat zijn er toch een booze tongen in de we reld, die dergeljjke tooneelen aan den Langend jjk laten afspelen. Witte Kruis. A.s. Donderdagavond den 2 Februari, 's avonds 7 uur, zal de afd. Langedjjk van de Noord- Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis," in het lokaal van den heer A. Kist te Zuidschar woude, eene openbare vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de WelEd. ZeerGel. Heer H. van den Berg, arts te Haar lem, met het onderwerp Ademhaling en Lucht- verversching. De vergadering is ook toegankeljjk voorniet- leden en dames. Naar wjj vernemen is door eenige dames en heeren te Oud-Karspel in studie genomen de operette „De Woudkoningin", om binnen enkele weken door hen te worden opgevoerd. Oudkarspel. Bjj de aanbesteding van twee woningen onder één dak voor mej. wed. M. Kuilman, onder beheer van den bouwkundige A. Yis, aldaar, werd ingeschreven als volgt: P. de Jong, Wormerveer f2150; J. Veenis f2029 M. Noë f2020; A. Noë f1953, allen te Assen delft G. J. Minema, Wormer f 1925 A. Boekei, PREDIKBEURTEN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 29 Jan. geen dienst wegens ongesteld heid. NED. HERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 29 Jan. v.m. 9.30, ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 29 Jan. v.m. 9 uur, n.m. 2 uur. Woensdag 1 Febr. 's avonds 6,30. ds. Boeijenga. NED. HERY. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 29 Jan. n.m. 1.30 (afscheid) ds. Mei- chers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 29 Jan. v.m. 9 u. n.m. 2 u. ds. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 29 Jan. v.m. 9,30 n.m. 2,30. Gods dienstoef. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 29 Jan. vm. 9.30 nm. 2.30 Gods dienstoef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 29 Jan. v.m. 9.30 ds. Fleischer. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGOWAARD. Zondag 29 Jan. v.m. 9.30 ds. Schermerhorn, van Nieuwe Niedorp. Zondag 5 Febr. nm. 1,30 ds. De Boervan Dirkshorn. Marktberichten. 3CEAGEN, den 26 Jan. 1899. 2 Paardenf 0 Veulen Ossen 0 Stieren 0 Geldekoeien (magere) 30 Idem (vette) 7 Kalf koeien Vaarzen Graskalveren. 16 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) 20 Idem (vette) 300 Overhouders Lammeren 3 Bokken en Geiten 9 Varkens (magere). 38 Vette varkens p. kilogr.,, 45 Biggen Konflnen Kippen 05 150 Duiven 1300 Kipeieren (per 100) Eendeieren 1000 Boter (Kilogram) 300 Kaas De prijzen der kalf koeien bleven heden stationnair. De handel in vette koeien was trekkende: le. quali- teit gold 27 en een halve ct. p. halve kilogram. Vette schapen en overhouders waren prijshoudend. De prij zen der vette varkens blijven steed8 zeer laag. ALKMAAR, 27 Jan. 1899. Aangevoerd stapel Kaas, wegendeKg. Kleine f Commissie a fMiddelbare f ALKMAAR, 28 Jan. 1899. Aangevoerd: 3 Paarden f 150,— a f 400,—7 KoeienJ f 140 a 170; 47 Nuchtere kalveren f 7.00 a f 16. 0 Vette Kalveren t a f per kilo f 0.— a 0, 17 Schapen f8,00 a f20,— 0 Lammeren f0. Vette varkens per kilo fO,— a f0,— 51 Magere varkens f 12.a f 16.247 Biggen f 5.— a f 8,50 4 Bokken f2. af 6. 0 kleine id. f 0.a f 0.— Boter per halve K.G. f 0.55 a t0.65. Aardappelen fl.30 a f2.25; bieten f0.70at 0. uien f 1.50 a t 0.— Bloemkool f10,a f 0,- per 100wortelen per 100 bos 10,roode kool f3,— f6,— savooische 14.— f7,— Koolrapen f 0,50 Meirapen 10.per 100 bos. Peren f0,— a f 0, Appelen f0,— a f0.Pruimen f0.a f0,per mar.dje. Witte kool f0, Kippen f 0.40 a f 1.20; eenden 0.80 a f '1,40 konijnen f 0.15 af 1.50; kippeneieren f4.a f4.50 eendeneieren f0.a 0.kuikens f 0.30 a f 4.— Groentemarkt. BROEK OP LANGEDIJK. Zaterdag 21 Jan. Aangevoerd: 1414 reuzenbl. f4,— a f4,75. Maandag 23 Jan. Aangevoerd 1214 reuzenbl. f3,50 a f6,50. Dinsdag 24 Jan. Aangevoerd2418 reuzenbl. f3.50 a f5,50. Woensdag 25 Jan. Aangevoerd1488 reuzenbl. f5.— a f5,75. Donderdag 26 Jan. Aangevoerd 1600 reuzenbl. f 1,25 a f3,75. De prijs der Roode kool is p. 100 st. f 4,a f8,50. Geele f4,a f8,Witte kool f4,a f8,Uien f2,— a f2,25 per baal, (50 kilo). Bieten, f 14,— a f22,50 p. 1000. Koolrapen f2,— a f3,per 100 st. Wortelen f2,50 a f3,50 per 1000 st. De prijzen der Deensche witte kool per 100 st. is van t 5,tot f9,De handel was iets vlug ger dan de vorige week, zeker wel tengevolge van het weer, dat in den loop der week voor Langedjjk iets beter geworden is. Het aantal Reuzenbl. deze week aangevoerd, bedraagt te zamen 8134 st. De aanvoer hierin zal nu wel spoedig gedaan zjjn, daar de grootste bouwers van dit product in den loop dezer week hun land leeg gemaakt hebben. Met het oog op den vorst werd het ze ker tijd ook. Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar het buitenland, bedroeg deze week 42. -T Van 20 Dec. tot en met 27 Jan. zijn van het station HEER-HUGOWAARD verzonden 60 wagons groenten met bestemming naar het buitenland. Advertentiën. Op den 8stën Februari a. onze geliefde ouders, Willem Kansen Trijntje Schoenmaker, hunne 35-jarige Echtver- j eenigfingr te herdenken. Hunne dankbare kinderen, i Noordscharwoude 28 Jan. '99.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3