Brieven uit „de Streek," Plaatselijk Nieuws. machtigen, maatregelen te treffen tot stijving der kas, terwijl tevens een paar posten van de uit gaven voor dit jaar worden geschrapt als maat regel van bezuiniging. Bij de verkiezing van bestuursleden worden de aftredenden, de heeren J. Winkel, C. de Boer, P. Meereboer en A. Over herkozen. De heer P. Wonder Pz. brengt verslag uit over 't afgeloopen dienstjaar, waarvoor hem den dank der verg. wordt toegebraoht. Naar aanleiding van dit jaarverslag komt de slechte dienstregeling der treinen HelderAlk maar en Alkmaar—Hoorn ter sprake, wat den voorz. brengt tot het voorstel, aan H. S. M. eene betere regeling te vragen. Hiertoe wordt besloten, terwijl tevens aan het bestuur wordt opgedragen, andere corporaties in en buiten de gemeente te verzoeken adhesie daaraan te willen schenken. Verder wordt aan 't bestuur opgedragen voor Tweede Kamer en Prov. Staten verkiezing tjjdig samenspreking te houden met kies ve reen igingen uit andere gemeenten, teneinde bij de candidaat- stelling tot eenstemmigheid te komen. Hierna wordt overgegaan tot het 5e punt der agenda: candidaatstelling voor Hootd-Ingeland. Reeds bij de le stemming wordt de hr. N. Pool, aftr. H. J., als candidaat aangewezen, terwijl bij volgende stemming de heer J. Prins Stuij als tweede candidaat wordt gekozen. Ten aanzien van polderverkiezingen worden een paar voorstellen ter tafel gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Aan het be stuur wordt nl. opgedragen het Polderbestuur te verzoeken, bij voorkomende verkiezingen, de stem- gerechten te willen aanschrijven, alsmede het minimum van grondbezit, dat stemrecht geeft en dat, wat vereischt wordt om tot H. I. te kunnen worden gekozen, zoo mogelijk te verlagen. Het bestaande minimum 3 H.A. en 10 H.A. grondbezit wordt algemeen veel te hoog geacht, vooral nu de landbouw bedrijven kleiner worden. Nadat nog de menschelijkheid wordt uitgespro ken, dat verslagen van poldervergaderingen, die toch publiek zijn,in de plaatselijke bladen mochten verschijnen, wordt de verg. door den voorz. ge sloten, met den wensch, dat bij volgende gele genheden, waar polderzaken worden behandeld, vooral de H. I. wat meer blijk van belangstel ling mochten gevenslechts één van het geheele corps was ter verg. opgekemen. Winkel. In de vergadering van 't Depar tement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gehouden Maandag 20 Feb. bij A. Wit, bracht de secretaris, de heer J. H. Bergman, verslag uit van den toestand der spaarbank over 1898. Hieruit bleek, dat het tegoed op 1 Jan. '99 f 16587,05, makende met de in kas zijnde som, groot f 106,08 een actief van f 16693,13. Aan de deelhebbers is do spaarbank schuldig f 12263,075, zoodat de reserve bedraagt f 4430,055. Als beheerder werd herkozen de heer J. II. Berg man, die deze betrekking weder aanvaardde. Na deze werkzaamheden trad de heer Albr. Sloos op als lezer en werden door verschillende leden bij dragen geleverd, die evenals de lezing met zeer veel genoegen werden aangehoord. Heer Hugowaard. Tot postbode aan het hulpkantoor alhier werd aangesteld de heer P. M. de Yries, aan wien reeds tijdelijk de ver vulling dier betrekking was opgedragen. Plattelands-zeden. Te Bovenknijpe werd Donderdagavond een keteloptocht gehouden. Een gehuwd man aldaar wordt beschuldigd van te intiemen omgang met een 19-jarig meisje, waarvan de gevolgen niet zijn uitgebleven. Eerst klein, groeide de optocht allengs aan, zoodat pl.m. 200 personen door het dorp trokken.' De gemeenteveldwachter v. d. Brug hield een oog ie 't zeil, ongeregeldheden hadden niet plaats. Ongewenschte gasten. Het „Algemeen Politieblad" bevat weder een opgave van 15 in het buitenland over de grenzen verwijderde arna- chisten of personen, „die de veiligheid van den Staat in gevaar brengen." Te Haarlem, waar de Nederlandsche Opera Willem Teil zou spelen, moesten de vele bezoekers ODverrichterzake huiswaarts keeren, omdat het gezelschap niet verschenen was. Bakkers in Noord-Holland. In de te Hoorn gehouden vergadering van bakkers uit Noord-Holland werd eene motie aangenomen, waarin bij den minister van Waterstaat wordt aangedrongen meer aan de belangen der bakkers te gemoet te komen door den minimum werktijd hooger te stellen. Nachtarbeid werd eenstemmig veroordeeld. Voordeelige kermis! De raad der gemeente Gouda ontving reeds nu van een stoomcaroussel, waarvoor met aanslui ting van andere gelijksoortige tenten op de aan staande kermis in Juli eene plaats is gegeven, een bedrag van f2050, zijnde f600 staangeld en f 1450 premie voor het monopolie. Tegen verschillende aangifte-kiezers te Hel der is proces-verbaal opgemaakt wegens vermoe delijk valsche aangifte. Het is misschien niet van algemeene be kendheid, dat de nieuwe president der Fransche Republiek, de heer Loubet, geen onbekende is in Limburg. Is de „L. K." goed ingelicht dan was hij een der vermetele reizigers, die in 1870 uit het belegerde Parijs met een luchtballon opste gen en te Venraai belandden. Voor een paar jaar werd te Venraai deze ge beurtenis feestelijk herdacht en op de plaats waar de ballon neerkwam een steenen zuil ter herin nering aan deze gebeurtenis opgericht. Belastingen en kiezers. Naar men aan het „Hbl." mededeelt, zijn in 1898 door de admiuisfratie der rijksbelastingen krasse maatregelen genomen tegen wanbetalers. Velen, die dit vroeger niet deden, hebben dien tengevolge in dat jaar de belastingen wel be taald. Een vrij aanzienlijke aanwas van het getal kiezers zal in 1899 daarvan het gevolg zijn. Ontboezeming op een bankbiljet. Er is een bankbiljet van f 100 in omloop, waarop aan de rugzijde met blauwe inkt gestein peld staat Wat rechtvaardig is ledereen onderwezen Iedereen kiezer Iedereen soldaat. Bij het afbreken van den muur van den Farnesiaanschen tuin te Rome vond men de overblijfselen van een marmeren plan van het oude Romehet plan is uitstekend bewaard ge bleven. Tien jaar geleden vond men in den zelfden omtrek het andere deel van het plan. Dit is nu in het trappenhuis van het museum van het Kapitool tentoongesteld. Revisie Strafzaken. De commissie van rapporteurs over het wets voorstel van den heer Harte van Tecklenburg c.8. tot wijziging van den achttienden titel van het Wetboek van Strafvordering heeft op onder scheidene artikelen amendementen voorgesteld. Zij stelt o.a. voor: art. 375, le lid te lezen als volgt: „Herziening van een in kracht van gewijsde gegaan arrest of vonnis, kan plaats hebben op grond van eenigo omstandigheid, die bij het on derzoek ter terechtzitting den rechter niet bekend was en die, op zich zelve of in verband met de vroeger geleverde bewijzen, ernstigen twijfel doet ontstaan aan de juistheid der uitspraak en, ware zij bekend geweest, zoude hebben kunnen leiden hetzij tot vrijspraak van den veroordeelde, hetzij tot ontslag van rechtsvervolging op grond dat deze niet strafbaar was, hetzij tot niet-ontvan- kelijkverklaring van het O. M., hetzij tot toe passelijk verklaring van eene minder zware straf bepaling." en art. 375, 2e lid te lezen aldus: „Iudien twee of meer beklaagden bij onderscheidene arresten of vonnissen als schuldig aan hetzelfde straf bare feit zijn veroordeeld en die beslissingen niet zijn overeen te brengen, kan op dien grond herzie ning van deze uitspraken plaats hebben, ook al mochten zij niet alle in kracht van gewijsde zijn gegaan, maar een of meer daarvan zijn gewezen bij verstek." Aan art. 378 stelt de commissie voor toe te voegen de bepaling, dat „de gemachtigde vóór de behandeling in raadkamer ter griffie inzage kan nemen van de stukken." Tevens heelt de commissie eindverslag uitge bracht. Er zijn al nieuwe aardappelen Vroeger dan in eenige andere provincie, zijn in Groningen, en wel te Boertange, thans reeds de eerste nieuwe muisjes-aardappelen van den kouden grond geoögst door den heer II. Meijer. Deze aardappelen laten aan hoedanigheid niets te weDschen over. De moederknollen van den oogst van 1898 worden in het begin van October gepoot, en 15 November hadden de stammen reeds een hoogte van 11/2 decimeter bereikt. Door eene zorgvul dige behandeling kwamen de planten den win ter door, tot de vorst der vorige week ze tot in den grond deed afsterven, zonder echter aan de nieuwe aardappels kwaad te doen. Koningin Wilhelmina aan Mevrouw Fanre. De Koningin zond het volgende telegram van rouwbeklag. „Ik kom u, Mevrouw, ook uit naam mijner Moeder, de uitdrukking aanbieden van mijne le vendige en oprechte deelneming in het schrik kelijke verlies, dat gij door den dood des Pre sidents geleden hebt." „Wilhelmina." II. M. Koningin Wilhelmina heeft naar het „Journaal" meldt, op de lijkkist van pre sident Faure doen neerleggen een krans van vio len en seringen, waaraan een Oranjelint, ver sierd met de Koninklijke Kroon. Voorteekenen van regen en mooi weer. Deze worden door de dieren en de bloemen aldus aangegeven De regeu door de diereu. De zwaluwen vliegen laag langs den grond. De vogels strijken hun veeren glad. De vliegen steken sterk De kippen krabben zich en wentelen zich in 't stof. De visschen springen boven het water. De eenden en de ganzen slaan met de vleugels, schreeuwen en baden zich. De kikvorschen kwaken. De boorndieren ste ken den neus in den wind om de lucht in te ademen, scharen zich vervolgens bijeen aan de hoeken der weilanden of in de schaduw, terwijl zij met den kop achter den wind gaan staan. De ezels balken lang en dikwijls en schudden de ooren. De honden schijnen verstijfd te zijn. De hanen slaan met de vleugels en kraaien op ongewone uren. Uit den grond verschijnen de groote soorten van slakken en wormen in me nigte. Schapen en geiten springen en vech ten met elkander. De bijen verwijderen zich van hunne korven. Door de bloemen. De goudsbloem houdt haar bloem gesloten. De wilde Siberische latuw houdt haar bloem des nachts open. De distel sluit haar monsterachtige stekels. De stengel van de klaver verheft zich weder. Het mooie weer. De waterspinnen en muggen vliegen des avonds in talrijke menigte en ver heffen zich in de lucht. - De tortelduif kirt langzaam. De vleermuizen «diegen in grooten getale rond. De kraaien krassen des morgens. Door de bloemen. De Jericho-roos trekt haar takken bijeen. De diefstal van f24.000 gulden! De persoon, die de politie op het spoor bracht van van Jaarsveld's verblijf in de Jan Steen straat te Amsterdam en zich N. N. teekende, is reeds ontdekt; 'tis eene juffrouw nietdegene bij wie de voortvluchtige zieft ophield eene bewoonster van buurt Y Y. Zij beweert, dat ze niet geweten heeft van de premie van f 1000, die op het hoofd van dezen dief gesteld was. Het grootste deel van het gestolene geld is nu ook terecht. Van Jaarsveld is Dinsdagavond overgebracht naar het bureau der eerste sectie, waaronder de Associatie-Cassa ressorteert. Door den commissa ris dier sectie, den heer Versteeg, werd hij eer gisteren aan een langdurig en scherp verhoor onderworpen, met het doel om zijn gangen na te gaan sinds Donderdagmiddag, in de hoop eenige aanwijzing te erlangen omtrent de plaats waar hij het geld verborgen had. Want dat hij het ergens verstopt had, stond bij de politie vast. Van Jaarsveld had wel grove verteringen ge maakt, maar het was toch niet aan te nemen, dat hij in enkele dagen f18,000 zou stuk ge slagen hebben. In den loop van het verhoor bekende hij, den eersten nacht na den diefstal te hebben doorge bracht Warmoesstraat 43, een bierhuis met kell- nerinnen. Onmiddellijk toog men naar het aange wezen adres, en ging aan het snuffelen in de ka mer, waar Van Jaarsveld dien nacht had geslapen. In den hollen voet van een beeldje, dat op den schoorsteenmantel stond, werden twee bankbil jetten van f 1000 ontdektmeer was er niet te vinden. Overtuigd dat de rest van het geld er ook moest wezen, liet de commissaris den arrestant per rij tuig van de St. Pietershal halen, en deze wees de plek boven achter het behangsel aan, waar hij de andere biljetten had verstopt. Het geld was daar zoo goed geborgen, dat een stuk-wan den wand moest weggebroken worden om er bij te komen. Daar vond men nog 14 biljetten van f 1000, met de andere dus samen f16,000; daarbij ge teld de f5500, welke Van Jaarsveld bij zijn ar restatie bij zich had, en de f800, die hij in een bierhuis had afgegeven om aan zijn vrouw (die het geld echter weigerde) te bezorgen, maakt te zamen f 22,300. Hetgeen er nog aan de f 24,000 ontbreekt, f1700, kan hjj wel verteerd hebben. Het schijnt dat Van Jaarsveld op zijn uitstapje ook te Leiden is geweest. Een poging om over de grenzen te komen schijnt hij niet gedaan te bobben dit zou hem trouwens niet gelukt zijn, daar alle grensplaatsen waren afgezet. Uit alles blijkt dat men hier niet te doen heeft met een dief van professie, maar met een onge lukkige, die in een oogenblik van verleiding is bezweken. De uitgeloofde premie. De duizend gulden, die door de directie van de Associatie Cassa waren uitgeloofd voor de aanwijzing van de verblijfplaats van den voort- vluchtigen bediende Van Jaarsveld zijn gisteren uitbetaald aan de schrijfster van het bekende briefje aan de politie. De eierenhandel op Tessel bereidt zich van jaar tot jaar uit. Het aantal kipeieren,dat, vooral naar de beide Hollandeu, verzonden wordt, bedraagt reeds ongeveer 600,000 stuks per jaar, terwijl goede prijzen bedongen worden. LXX.- Reeds meermalen noemde ik in mijn weke- lijksche brieven, de coöperatieve inmaakfabriek te Andijk. Nu ik in kennis werd gesteld met de resul taten van haar proefjaar, wil ik u daaromtrent iets naders inededeelen. Ik doe dit te meer, omdat er sedert eenigen tjjd, in enkele bladen, sterk op wordt aangedrongen, dat allerwege dergelijke coöperatieve inmakerijen zouden worden gesticht. Hoe aanlokkelijk wordt'tons voorgesteld. Het aanbevolen systeem, bestaande in de toepassing van luchlfilters, zou ons in staat stellen, onze groenten en vruchten volkomen de versche smaak en kleur te doen behouden en dat zonder kunst middelen, doch uitsluitend door toetreding van zuivere lucht. Zal dit in de praktijk worden be waarheid? Daarop kan nog geen beslist antwoord worden gegeven, hoewel groote kans bestaat dat dit gunstig zal zijn. De wijze echter waarop het gebruik van bussen met luchtfilters, voor welker levering een bepaalde fabrikant worlt gerecom mandeerd, wordt aanbevolen en de gouden ber gen die ons van de coöperatie in dezen worden voorgespiegeld, doen ons onwillekeurig aan re clame denken en dwingen tot voorzichtigheid. Reeds voor enkele weken kon men berichten lezen, waarin werd vermeld, dat de productie van de fabriek te Andijk k contant aan oen expediteur was verkocht, terwijl reeds zekerheid was verkregen voor de plaatsing van de produc tie van de volgende campagne. Bij een naar de waarheid van bedoeld bericht ingesteld onder zoek bleek mjj evenwel, dat behoudens enkele busjes, de geheele voorraad onverkocht was. Wel waren er onderhandelingen met een expediteur aangeknoopt, doch de verkoop was nog geenszins een feit. Aan de bewering dat dagelijks 3 a 400000 bus sen in het buitenland kunnen worden geplaatst, kan dan ook weinig beteekenis worden gehecht. Het is toch al te dwaas om van een artikel, dat zich, volgens een bepaald systeem gefabriceerd, nog naam moet maken, te beweren, dat daarvan dagelijks enorme hoeveelheden kunnen worden geplaatst. „Elke streek, hoe afgelegen ook, zal zich met vrucht op de groententeelt kunnen toe leggen. Immsrs de nabijheid van groote verbruiks- ceutra's is overbodig. Men conserveert de groen ten eenvoudig in bussen met luchtfilter en men heeft reeds vooraf de zekerheid dat ze niet alleen betaald, doch zelfs ruim betaald zullen worden." Do kunst van inmaken? „Het is geen kunst. Ieder kau het leeren. Bezwaren zijn er niet aan verbonden, doch voordeden des te meer Doch laat ons thans eens zien, hoe 't de fa briek te Andijk is gegaan. Het benoodigde kapitaal, voor de oprichting en exploitatie, groot omstreeks f7000 werd verdeeld in aandeelen van f 10. Elk aandeel gaf in het gepasseerde jaar recht op levering van 12.000 slaboonen. Men stelde zich voor met de ontvangen boo- nen 20.000 bussen te vullen, doch door allerlei tegenspoeden kon men het niet verder brengen dan tot 11 a 12000 bussen. Dit laatste is ech ter gemakkelijk te verklaren, vooral, wanneer men in aanmerking neemt, dat de uitvoerders, hoe accuraat overigens, in het volgen der ont vangen instructieën, geheel onbekend waren met het conserveeren. Toch blijkt daaruit, dat men 't maar niet aan de eerste de beste kan toevertrouwen en dat er wel degelijk bezwaren aan verbonden zijn en dit te meer, waar 't weldra bleek, dat 4 5000 bussen bedorven waren. Waaraan was dit te wij ten Daaromtrent bestaat ook thans nog geene zekerheid en dit is vooral jammer, omdat men daardoor de kans loopt, dat meer dergelijke ver liezen zullen worden geleden. Omstreeks 7000 bussen staan thans ter verzending gereed. Moge er zich weldra een kooper voor opdoen, opdat het bestuur, dat zich zoo groote opofferingen voor het welslagen der onderneming getroostte, daardoor worde gesterkt in hare plannen, om de genomen proef met kracht door te zetten. In een volgenden brief een en ander over het be lang, dat de tuinbouw heeft bij de totstandko ming van dergelijke coöperatieve inmaakfabrieken. K. Maandag 27 Febr. zal vanwege 't Ministe rie van Handel, Nijverheid en Waterstaat wor den aanbesteed de verbetering en uitbreiding van het marktterrein nabij het station Noorschar- WOUde. Deze uitbreiding wordt noodig geacht, wijl 't te voorzien is, dat door samenwerking der groenten-vereenigingen„Niedorper Koggen", „Waarland" en „Nieuw Leven" aldaar eene zeer belangrijke markt zal geboren worden. Dat deze verbetering en uitbreiding op zoo flinke wijze wordt aangepakt, mag ongetwijfeld aan de ijve rige bemoeiingen van den heer van der Goes, voor de landbouwers uit den omtrek stellig reeds een goede bekende, worden dank geweten. Hem daarvoor openlijk onze hulde en onzen dank. De begrooting van genoemd werk is geraamd op f 6300. Door de tegenwoordige veelading een paar honderd M. naar 't zuiden te verplaatsen, zal er een bestraat marktplein met los- en laad plaats van grooten omvang kunnen worden aan gelegd. Eenig denkbeeld kan men zich van de los- en laadplaats, die aangelegd zal worden, vor men, wanneer men nagaat, dat deze zal loopen over eene lengte van meer dan 200 M., terwijl de breedte ruimte in overvloed geeft voor 't rij den met drie wagens naast elkaar. Het terrein der tegenwoordige veelading, naar 'toosten verbreed met de beschikbare ruimte, zal worden ingericht tot marktterrein. Mocht in de toekomst behoefte blijken te be staan voor 't oprichten van eene inmakerij en zouterij, zooals deze in „de Streek" reeds be staan, dan is ook daarvoor in de onmiddellijke nabijheid van 't marktterrein wel plaatste vin den. Reeds nu is aan de heeren Frank en Trom petter vergunning verleend tot het bouwen van eene gelegenheid voor het opslaan van markt- producten. Waar men den landbouwers zóó ter wille is bij het scheppen eener gelegenheid tot geregelde en vlugge afzet hunner producten, daar mag van hen worden verwacht, dat ook zij door onder linge samenwerking en behartiging der markt belangen er 't hunne toe zullen bijdragen, om deze markt te doen worden, wat daarvan ook door de llooge Regeering, o. i. te recht, ver wacht wordt, eene der belangrijke groentemark ten van Noord-Holland. Zuidscharwoude. De tentooonstelling van Schilderwerk, uitgaande van de Afdeeling van den Nederlandschen Schildersbond, „Door Vereeniging Verbetering", zal op Woensdag 8 en Donderdag 9 Maart voor het publiek toegan kelijk zijn. De huishoudelijke vergadering zal worden gehouden op Dinsdag 7 Maart terwijl op dien dag tevens de bekroning zal plaats hebben. Zie de in dit blad voorkomende advertentie. In den nacht van 17 op 18 Februari j.l. werd uit de woning van den heer C. de Boer te Zuidscharwoude op behendige wijze uit een kastje een bedrag van f32,50 ontvreemd, een bankbiljet van f25,en 3 rijksdaalders. De dader is vermoedelijk door een raampje aan de noordzijde naar binnen gekomen. Verdenking viel al spoedig op zekeren K. S., en niet zoodra was het feit bekend of een streng onderzoek werd door den gemeenteveldwachter S. Parma en den Rjjksveldwachter W. Jongepier ingesteld. Vermoedende, dat de dief met zijn gestolen buit welicht naar Amsterdam was gegaan, ver schaften deze ijverige dienaars der politie zich daaromtrent zekerheid en zettenden den vluch teling na, na vooraf de uniform met gewone kleederen te hebben verwisseld. In Amsterdam te hebben geïnformeerd aan een adres, waar K. S. vermoedelijk wel geen onbekende zou zijn, volgens de uit goede bron bekomen gegevens, werd de dader spoedig ge vonden in gezelschap van nog enkele bezoekers en ingerekend, toen de torenklok 2 uur in den nacht wees. Den volgenden morgen bekende

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 2