BIJVOEGSEL van de „Nieuwe Langedijker Courant" van Zondag 26 Februari 1899. Buitenland. Uit Frankrijk. De vraag: „Wie zal de opvolger zijn van President Faure P" is opgelost; de heer Loubet is met 483 stemmen gekozen tot president der Fransche Republiek. De heer Meline verkreeg 279 stemmen. Zonder manifestaties is deze uitslag niet be kend geworden. Kreten als „Leve het leger", „Dood aan de Joden", „Consquez Loubet", wer den weder overstemd door „Leve Loubet" „Leve de Republiek", „A bas la calotte". Om drie uren was de stemming geëindigd; 791 Afgevaardigden en Senatoren hadden toen op de tribune hun briefje in de bus gedaan. Na de pauze, die een klein uur duurde, deed de vice-president verslag van het resultaat, en toen werd met langdurige toejuichingen links, tegen over cenig rumoer rechts, de verkiezing van Lou bet begroet. Deze laatste was in zijn kabinet, en werd daar door den vice-voorzitter Franck Chauveau be zocht om hem geluk te wenschen. Sta ons, het bureau der vergadering, toe, zoo sprak hij, u onze gelukwonschen aan te bieden met den uitslag der stemming, welke u verheft tot den post der hoog ste magistratuur. Dat is een eer voor de vrienden in den Senaat, dien gij 'zoo waardig hebt gepre sideerd. Het republikeinsche Frankrijk, dat uw waardig gedrag, uw wijsheid en gematigdheid kent, zal uw verkiezing met groote voldoening begroeten. Laten wij hopen, dat ze zal bijdragen tot vermindering van de oneenigheid, en de eens gezindheid zal herstellen. De echte republikeinen zijn over het algemeen, ook blijkens de uitlatingen van Temps en Dèbats) zeer ingenomen met de keuze van Loubet. De boodschap van president Loubet is heden middag in de Kamer voorgelezen door minister president Dupuy en in den Senaat door den mi nister van justitie Lebret. Na een beroep op de medewerking van beide lichamen voor de vervulling van zijn groote plich ten, zegt de president: „Ik zal al mijn krachten aan het vaderland wijden. De geregelde overdracht van de regeering na den dood van den betreurden president Faure is een nieuw bewijs geweest van de trouw van Frankrijk aan de republiek op het oogenblik, dat eenige algedwaalden trachten het vertrouwen van het land in zjjn instellingen te doen wankelen. „De nationale vergadering drukte den 18den Februari zeer beslist het verlangen uit, de gemoe deren tot kalmte te brengen en de eendracht onder de republikeinen te herstellen. Het zal mijn voort durende zorg zijn, het Parlement in dit noodza- keljjk werk van verdraagzaamheid en eendracht te helpen. De heer Loubet zegt verder „Frankrijk, zeker van zichzelf, zal met kalmte kunnen werken aan de oplossing der vraagstuk ken, die het zedelijk en stoffelijk welzijn der burgers raken, en voortzetten zijn vreedzaam en vruchtbaar werk. „Laten wij rechtvaardig zjjn jegens onzelf, la ten wij niet vergeten, dat Frankrijk altijd geij verd heeft voor den vooruitgang, het recht en de menschheid. Wij moeten dit erfdeel grooter maken. „De Republiek heeft aan Frankrijk vrije in stellingen gegeven en de weldaad van den vrede verzekerd door kostbare bondgenootschappen. La ten wij dit werk uitbreiden. „Ik zal mij gelukkig achten als ik, dank zij eendrachtige samenwerking, binnen de grenzen van mijhe grondwettelijke rechten, die ik niet zal laten verzwakken, kan bijdragen tot verwe zenlijking van uw gemeenschappelijke verwach tingen en tot bevestiging der republiek. Het slot van deze boodschap werd met dave rende toejuiching begroet. Op raad van de doctoren is het lijk van Faure nog Zaterdagmiddag gekist. De balseming door het inspuiten van scheikundige vloeistoffen moet de gelaatstrekken erg verwrongen hebben. Een zeer groote schare maakte van de gele genheid-gebruik om een laatsten blik op den doode te werpen, zooals hij lag in de kist. Den 29 Februari is het lijk van President Faure met groote plechtigheid in het familiegraf bijgezet. President Loubet liep blootshoofds in den stoet. Enkele Fransche bladen geven korte artikelen naar aanleiding van de begrafenis van wijlen president Faure. En zij geven daarin algemeen uitdrukking aan hun tevredenheid, dat alles zoo rustig is afgeloopen. De Fransche briefschrijver van „De Tel." zegt van de begrafenis o. m. het volgende: Het aantal kransen vertegenwoordigde stellig een kapitaal en meer misschien. Alle muntten uit door schoonheid, sommige bovendien door hun omvang en hunne grootte. Vier sterke mannen zuchtten en zweetten onder zulk een welriekende vracht. Onder de lijkkransen, door vreemde mogend heden gezonden, bemerkte ik ook dien onzer jonge Koningin. Alleen het oranjekleurig lint met de Koninklijke Kroon en het Wilhelmine" was nog fri8ch. De bloemen deden, wat Heine's „Zwei Gre- nadiere" deden, toen ze in Duitschland kwamen Ze lieten verflenst hare kopjes hangen. Daarin deelden ze het lot van Rusland's en Oostenrijk's geurige kransen, die aan denzelfden kant op den wagen werden aangetroffen. De stoet werd geopend door een escadron van de republikeinsche garde en kurassiers. Daarop volgde op vrij grooten afstand generaal Zurlin- den, gouverneur van Parijs, met zijn staf. Eén of twee pelotons der rep. garde enz. want het is ondoenlijk om hier in een klein bestek het gansche défilé aan te geven. De „Char funèbre" trok natuurlijk aller aan dacht, en 't werd roerloos stil op het oogenblik dat ze in de nabijheid was. Vol eerbied ontblootten zich de mannen het hoofd, sloegen de vrouwen een kruis, naar Fran sche gewoonte. En 't lichtzinnige volk was voor een oogenblik onderden volkomen indruk van den dood. De nieuwe president der Fransche Repu bliek Loubet, heeft 20,000 frs. aan de armen van Parijs geschonken. Het personeel van den trein, dat den nieuwen president van Versailles naar Parijs terugbracht, ontving 500 francs. Zeep is reeds 3000 jaar in gebruik. Enkele jaren geleden werd in Pompeji een zeepziederij ontdekt. De zeep, daarin gevonden, had nog niet al haar eigenschappen verloren, hoewel ze daar 1800 jaar begraven geweest was. Ontwapening Op de Engelsche oorlogsbegrooting voor 18991900 is uitgetrokken voor de verbetering van de uitrusting der manschappen 1.091,700 pond sterling. Het aantal dezer laatsten zal worden uitgebreid met 7493 Indië uitgezonderd. Voorts zullen vijf nieuwe batterijen worden toegevoegd aan de veld-artillerie voor 31 Maart, en nog 10 nieuwe voor 1901. Een groot plan is opgemaakt voor de bewapening en de ver dediging van binnen- en buitenlandsch Engelsch grondgebied, in samenwerking met de marine autoriteiten. De Britsche regeering verwacht dus blijkbaar niet de eeuw des vredos, te beginnen met het jaar 1900 1 De „Siberische Courant" deelt de volgen den brief van den pelsjager Ljalin mede „Ik haast mij u mede te deelen, dat de bal lon van Andrée is gevonden. Ik vervolgde op sneeuwschoenen éenig wild in het Zuid-Jenis- seische bosch en vond toen sporen van Andrée. Van Krassnojarski zijn ze 350 werst, van de goudwasscherijen te Sawinich 100 werst verwij derd. De ballon en de touwen waren gescheurd; daarbij lagen drie lijken, waarvan een met een schedelbreuk. Bereid u tot hulp voor. De lijken kan men tot Sawinich brengen, doch als men op sneeuw schoenen komt. Voor de waarheid van dit feit sta ik in. Ik zal weldra te Tomsk zijn. A. Ljalin." De redactie van het blad zegt, dat Ljalin een bekende pelsjager is. Men zal in elk geval zijn komst te Tomsk moeten afwachten om te weten te komen of hier waarheid geschreven is of pels jagerslatijn De Philippijnsche opstandelingen, die hun krachten te San Pedro Macati, ten Oosten van Manilla samentrekken, gaan voort de Ame rikanen in talrijke schermutselingen uit te putten. De groote hitte maakt vele slachtoffers onder de Amerikanen, die met ongeduld wachten op ver sterkingen, om Aguinaldo den genadeslag toe te brengen. Het transportschip „Sheridan" is van New-York via Suez met 1400 soldaten naar Ma nilla vertrokken. Volgens de bladen te Havanna bereidt Maximo Gomez op Cuba een opstand tegen de Amerika nen voor. Men is te Monaco zeer boos over een ge ïllustreerde briefkaart, die daar is uitgegeven. Men ziet er namelijk den vorst van Monaco op zijn troon. Rondom zijn zakken geld gestapeld en ge bogen mannen sleepen voortdurend nieuwe zakken aan. Aan den voet van den troon ziet men de hand van een croupier met zijn stokje. Boven de groep staatRood verliest, zwart verliest, de bank wint altijd. Links op de kaart ziet men het Ca sino, met twee palmboomen. Aan een boom hangt een zelfmoordenaar, voor den anderen schiet zich een elegant gekleede heer voor 't hoofd. Hieronder een man in vertwijfeling die een vrouw poogt te troosten „Ruiné, rien ne va plus" luidt het onderschrift. Een duiveltje noodigt rechts van de kaart, den schrijver van den briefkaart uit met de woorden „Faites votre jeu, messieurs." De verspreiding der kaart is te Monaco ver boden. In de Klondyke-streek, het veelbespro ken nieuwe Amerikaansche goudland, is: „Eet geen sneeuw!" de eerste waarschuwing, welke men den nieuw aangekomenen geeft. Sneeuw gebruiken is daar veel erger dan mis bruik van sterken drank. Bij de lage temperatuur, welke er heerscht, veroorzaakt een mond vol sneeuw ontsteking van den mond en het gehemelte en een onleschbaren dorst. Dat moet te wijten zijn aan de groote hoe veelheid minerale stoffen in de sneeuw. Een goudzoeker, die een drinkebroer was ge weest, begon, toen hij geen drank meer had, sneeuw te eten. Zijn trek naar drank verdween toen; maar hij geraakte verslaafd aan sneeuw, waarvan hij verbazende hoeveelheden inzwolg. Zijne makkers trachtten hem van die gewoonte af te brengen, maar van het eerste het beste on bewaakte oogenblik maakte hij gebruik om sneeuw te eten, bij handenvol. Eindelijk gaven zij hunne pogingen om hem te weerhouden op, en het duurde niet lang of men vond hem dood liggen. Eert en ander over de kinematograaf Men kan veilig aannemen, dat er in den te gen woordigen tijd geen belangrijke gebeurtenis plaats grijpt, of de kinematograaf is er bij, om ze in beeld te vereeuwigen, bewijze de laatste oorlog tusschen Spanje en Amerika, waar te mid den van den kogelregen in den slag van San- Juan of den zeeslag van Santiago en Manilla voortdurende opnamen werden gedaan. Er viel geen regeldroppel in de loopgraven van Santiago, en er werd geen krijgsraad belegd, of de kine matograaf bracht het in beeld. Het spreekt van zelf, dat de nieuwe uitvinding op deze wijze niet alleen voor het vermaakzoekende publiek maar ook voor de wetenschap van belang is. Menig feit, waarover men anders in het onze kere verkeert, hoe het heeft plaats gegrepen, of waaromtrent men anders op onbetrouwbare, soms wat te veel door de fantasie van den verhaler gekleurde gegevens verlaten moet, wordt door de kinematograaf zuiver belijnd en streng objec tief voorgesteld. Edison werkt nog voortdurend aan de ver betering van zijn vinding, en moet reeds zoover daarin zijn geslaagd, dat de meeste der gebre ken, die de kinematograaf, welke in Europa wordt vertoond, aankleven, zjjn opgeheven. De voornaamste nieuwigheden bestaan daarin, dat men de momentopnamen in een achtmaal groo ter formaat neemt, dan tot heden toe het geval was, en dat de beelden in kleuren verschijnen. Voor een goede serie platen moeten ongeveer 40 opnamen per seconde worden gedaan, en als men aanneemt, dat de duur der opname 1 minuut gemiddeld is, krijgt men 2400 beelden voor elke serie. Juist door de snelheid, waarmede dit gepaard gaat, is het in kleuren brengen zoo moeielijke De uitvinder is echter op weg, om al deze moeie- lijkheden te overwinnen, zoodat het waarschijn lijk niet lang meer duren zal, of alle levende photografieën kunnen natuurgetrouw worden ver toond. In den nacht na Bismarck's overlijden wist een fotograaf door omkooping toegang te verkrij gen tot het sterfbed te Friedrichsruhe en zoo eenige fotografieën te nemen van den over leden kanselier. De familie van Bismarck vervolgde den foto graaf en thans heeft de Hanseatische rechtbank de familie Bismarck in het gelijk gesteld. Zij heeft de vernietiging van alle negatieven, pla ten enz. geboden, op straffe van een verblijf in de gevangenis van zes maanden. Een nieuw moordtuig, nl. een nieuw spring middel, moet uitgedacht zijn door een tweetal scheikundigen te Sydney, Callaghan en Fraser. In begin Jannari zjjn proeven genomen met dit „kalleniet". Het bleek toen, dat de stof vijf- of zesmaal dynamiet in kracht overtreft, hetgeen de uitvinders hieruit verklaren, dat in de beste dy namiet 25 percent voorkomt aan niet ontplofbare terwijl kalleniet geheel is samengesteld uit ont plofbare producten. De prijs is 60 percent gerin ger dan van dynamiet, daar het kalleniet hoofd zakelijk bestaat uit bladen van den eucalyptus, welke worden blootgesteld aan de inwerking van geconcentreerd salpeterzuur en een mengsel van nitro-glycerine en salpeterzure potasch. Vervolg Nieuwstijdingen. Ontoerekenbaar. Men verzekert, dat het rapport der geneeskun digen, belast met een nader onderzoek naar den geestestoestand van kapitein Yemer, een conclusie zou bevatten „in de richting van ontoerekenbaar heid" van den beklaagde. Verdwenen. Sedert den 19 dezer is te 's-Gravenhage ver dwenen een 21-jarige leerling-ziekenverpleegster. Zij is waarschijnlijk weg in gezelschap van een heer van 35 40 jaai\ De man moet gehuwd zijn en een kind hebben. Ook is hij een „man van geld". De politie in Den Haag tracht de verdwenenen op te sporen en heeft hun signale ment gepubliceerd. V ermogensbelasting. Door de Regeering zal, volgens de „Tel.", een wetsvoorstel worden ingediend om erfgenamen aansprakelijk te stellen,als bij declaratie der succes sierechten blijkt, dat een overledene bij zijn leven te lage aangifte voor de vermogensbelasting heeft gedaan. De wonderdokter Jongejan heeft Oud- Beierland metterwoon verlaten, zonder won deren te hebben verricht. De lamme en kreupele patiënten, die hij na verloop van eenige weken zou genezen, zijn allen nog lam en kreupel. De man bij wien hij een tijd lang gratis in den kost is geweest, doch dien hij als belooning van een ongeneeslijke ziekte moest genezen, is onder zijn behandeling niets gevorderd. De vrouw, in wie hij twee magen ontdekt had en aan wie hij de middelen verstrekt had om één harer magen uit te spuwen, is de tweede maag nog niet kwijt geraakt! Het vertrouwen onder den z.g. minderen stand, waaruit zijn patiënten hoofdzakelijk bestonden, had hij dan ook grootendeels verloren en be stonden zijn patiënten dan ook de laatste weken bijna geheel uit personen, die hem uit den vreemde kwamen raadplegen. Jongejan heeft geen adres achtergelaten en zal waarschijnlijk in eene andere gemeente binnen het rijk opnieuw zijne practijken gaan uitoefenen. Wat zal hij het Staphorster boertje benijden De documenten der Crimineele Kamer van het Hof van Cassatie, betreffende de revisie van het Dreyfus-proces, zijn gedrukt. Bijna 100 exemplaren zijn gedrukt, ieder van 400 pagina's in-quarto. Het drukken is in groote haast ge schied, om zetters en drukkers geen gelegenheid te geven, iets van de stukken te weten te ko men De proeven werden onmiddellijk verscheurd en de vormen onmiddellijk gedistribueerd. Esterhazy is over Hoek-van-Holland naar Londen vertrokken. Hij werd aan het Hollandsche Spoorstation te 's Gravenhage weggebracht door een Frangaise, die zijn reisbiljet had genomen, terwijl de com mandant persoonlijk slechts een perronkaartje had gekocht ten einde toegang tot het perron te ver krijgen. de aarde toevertrouwd. De dood van den eenen sterveling, het is maar zoo, besluit maar al te dikwijls de kiem van een r.ieuw leven voor een ander individu in zich. Dat nemen wij waarin de natuur en evenzoo in het maatschappelijke leven Toen de heer van Dongeren was neêrgelaten in den somberen kuil, scheen het wel dat Paul een geheel ander mensch was geworden. Eene nieuwe, krachtige hoop ontwaakte in zijnen boezemhij werd opgeruimd en vroolijk en zag zijne toekomst met heldere blikken in. Het eerste wat hij deed, was te zorgen, dat hq een deugde lijk en rechtmatig bewijs in handen kreeg van den dood en de teraardebestelling van Mathilda's echtgenoot en dat bezittende, begon hij zich voor te bereiden tot den te rugtocht naar het vaderland. Weet gij wat thans mjjne plannen zijn?" zeide hjj tegen Beers, toen ze zamen van hunne bemoeiingen in diens woning uit rustten »Nu?" vroeg deze. »Ik ga met de eerste gelegenheid de beste naar Holland, neem het pakket en het be wijs van het overlijden van Van Dongeren mee en zal Mathilda opzoeken.» »En dan?» »Dan zal ik trachten in Amsterdam eene betrekking te vinden en als de rouwtqd verstreken is, Mathilda zien over ie halen, onze oude betrekking te vernieuwen en ons beider wenschen door een huwelijk te be zegelen.» »Ja, dat dacht ik wel,» voerde Beers aan, »maar voor gij dit doet, moet gij een wei nig geduld oefenen.» »Waarom?» »Welnu, zoo als gij weet, kan het helaas met de oude vrouw niet lang meer duien: de dokter zeide gisteren, dat het hem zou verwonderen, als ze het nog eene week vol hield ze was volgens hem de laatste dagen hard achteruit gegaan. Heb ik haar verlo ren, dan blijf ik niet langer in Amerika. Mei den uitgebroken oorlog ligt mijne kunst hier op straat en ik denk wijzer te doen, mij te Londen te vestigen en daar te be proeven naam te maken. Wij kunnen dan zamen terugkeeren, als gij dat goed vindt.» »Och ja! waarom zoh ik het niet vinden, het is prettiger samen te reizen dan alleen.» »Goed, heb dan nog 'n weinig geduld, wij zullen helaas! niet lang behoeven te wachten.» Zooals de dokter voorspeld had gebeurde, de zieke nam dag aan dag in krachten at en eer nog de week ten einde was, had zij kalm en bereid de groote tocht aanvaard. De overledene werd op eenvoudige wijze begraven en toen deze treurige plechtigheid volbracht was, begonnen de beide vrienden toebereidselen te maken, om hunne oude kennissen in het Vaderland weder op te zoe ken. De drukte, die altijd zoo iets vooraf gaat en vergezelt, gaf hun eene weldadige afleiding in de sombere dagen van den rouw. Met den Amerikaan die Beers had overgehaald tot de reis naar Amerika, werd een accoord getroffen, waarbq den schilder de nog overige tqd zijner verbintenis werd vrij gescholden. Aan den heer van Hessen werd kennis gegeven van hun voornemen en vervolgens scheepsgelegenheid opgezocht naar het Va derland. Dank zij de zuinigheid van Beers en de mildheid van dokter van Tinhoven indertijd aan Paul bewezen, hadden ze ge noegzame middelen overgehouden om de passagiersvracht behoorlqk te kunnen vol doen en toen ze er in geslaagd waren plaats te bespreken op een Steamer en hunne zaken hadden vereffend, namen ze met een ruim hart afscheid van het land der vrq heid, waar ze, als zoovele anderen, niet had den gevonden wat ze zochten. Zoo gaat het in deze wereld en lang niet altijd is het een ware spreuk, die daar zegt »zoekt en gij zult vinden." Duizenden zijn er, welke hun geheele leven besteden met dat zoeken en als eindelijk de tijd daar is dat de dood hen verrast, hoort men maar al te dikwijls de smartelijke klacht, dat ze, he laas! niet gevonden hebben wat ze zochten. Eindelijk ging de stoomboot naar zee en ving de reis aan. Wq willen de vrienden iiie laten doen zonder hen te vergezellen en inmiddels zien, hoe Mathilda zich schikte in haar lot. Het was met een zekeren schrik, dat Mathilda kennis kreeg van de noodlottige daad, door haren echtgenoot bedreven en van zijne daarop onmiddellijk gevolgde vlucht. Daar hij haar bijna zonder gereede penningen had achter gelaten en de schuld- eischers haar ieder uur bestormden, nam zq hare toevlucht tot haren schoonvader en vroeg hem zijn raad, hoe te handelen. De oude heer, door het gebeurde diep ge troffen en geschokt, gaf haar in overweging, het huis met de meubelen te verkoopen en eene kamer in eene stille wijk te betrekken, ten einde daar, hevrqd van den overlast der verbolgen leveranciers, vooreerst te gaan wonen hij zou haar voorhands een klein maandgeld uitbetalen en dan moest men verder zien, hoe in het vervolg te handelen. Mathilda, die dit voorstel in overleg met hare ouders aannam, huurde een klein op trekje in de riabqheid van Artis en het is daar, dat wij haar een bezoek brengen. Wij vinden haar in het gezelschap van haren va der en luisterende, hooren wq het volgende gesprek: »Hoe gaat het van daag, Mathilda?» »Beter papa, sedert ik hier ben, ver van het geraas en gewoel der stad en bevrijd van de lastige en onaangename bezoeken der schuldeischers van mqnen man, gevoel ik mij opgeruimder en sterker.» »Arm kind, wie had dat alles kunnen denken of gissen?» »Neen papa maar het is nu gelukkig voorbij en de korte tijd van mijn huwelijk s wel zóó geweest, dat ik dien niet licht vergeten zal.» »Heb je geene nadere berichten van je man »Wie zou dat ooit in hem gezocht heb ben? Ach! het spijt mq nog immer, dat ik eens zoo dwaas ben geweest om het voor stel tot uw huwelijk met hem zelfs in over weging te nemen.» Waarom, papa? Als gij dit niet gedaan hadt, zouden wij thans armoe geleden heb ben, zoo er niet iets ergere gebeurd ware en nu zijt gij en mama toch voor uw ouden dag bezorgd.» »Dat is zoo, de vreeselijke afgrond »oud en arm» is gedempt, ik ben, dank zij de hulp van het huis van Dongeren, van een bankroet gered en zal zonder buitengewone toevallen thans wel op fatsoenlijken voet mijn eind kunnen vinden, maar hoe geluk kig dit ook op zich zelf moge zijn, heeft het mij toch altijd gehinderd, u daarvoor te hebben moeten opofferen, en toch ik zag geene andere uitkomst: ware uwe moe der er niet geweest, Mathilda! stellig had ik het aanbod afgeslagen.» »Laat ons dit onderwerp laten rusten, papa! het schokt ons beiden: het leed is thans voor een goed deel geleden en wie weet, wat de toekomst ons zal opleveren, na regen toch volgt zonneschijn en mis schien wel zullen wq nog de dagen beleven, dat wij ons in hare warme stralen kunnen koesteren.» »Ik hoop het, mijn kind, ik hoop u nog eenmaal gelukkig te zien, het nog te bele ven, dat ook voor u betere dagen aanbre ken, Hebt gq in kort ook iets van Lans- veld gehoord?» vroeg hij na eene poos ge zwegen te hebben. Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 5