Brieven uit „de Streek." De gemeenteraad van Alkmaar besloot de aangevraagde concessie voor een stoomtram Schagen—Zijpe—Alkmaar te verleenen. Aan den heer K. Zeeman te den Helder, den laagsten inschrijver, zijn de werkzaamheden opgedragen, verbonden aan de uitbreiding van het marktterrein aan het station Noordschar- "WOUde, voor f 5640. De begrooting was f 6300. Jl. Donderdag trad in het logement „Veer- burg" te Anna Paulowna als spreker op de Heer F. v/d. Goes, stationschef te Noordschar- woude. Spreker stelde in het licht het nut van het vereenigingsleven, vooral met betrekking tot den landbouw. Yoor belangstellenden in den teelt van vroege aardappelen was 't vooral een leerrijke avond. Een 40-tal ingezetenen hoorden met groote aandacht deze rede, die ongeveer lJ/2 uur duurde, aan, en den spreker werd dan ook aan het einde van zijn taak een woord van warmen dank en welverdiende hulde gebracht. A. s. Woensdag zal een tweede vergadering worden gehouden. De mollen en hun winterprovisie. Ervaren mollen vangers vertelden reeds sedert lang, dat mollen er een wintervoorraad op na houden en wel een groot aantal regenwormen, die vooraf verminkt worden, om het vluchten te beletten, alhoewel niet levensgevaarlijk. Derge lijke verhalen behoeven evenwel nauwkeurige waarnemingen van wetenschappelijke mannen, alvorens als vaststaande te kunnen aangenomen worden. Niemand minder dan de heer Ritzema Bos bevestigt echter, wat door mollenvangers wordt aangegeven. In Februari 1897 kwam de geer Ritzema Bos toevallig in bezit van een groot aantal regenwormen, door een tuinman in een mollennest gevonden. Er waren een driehon derd stuks in kluwens van 7 a 8, door zand of aarde van elkander gescheiden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat aan alle wormen het kopeinde, drie tot vijf segmen ten, was afgebetende wond had zich gesloten door een nieuwe huid, terwijl waarschijnlijk de wintertemperatuur te laag was voor een regene ratie van het geamputeerde gedeelte en zoo blij ven de wormen den geheelen winter levend als versche voorraad voor den sluwen mol, die de levenswijze der wormen uitmuntend schijnt te kennen en er zoo goed partij van weet te trekken. De wormen bewegen zich al duwende of al vretende door den bodem, al naar gelang deze los of vol gangen is of wel uit harde klei bestaat, doch zooals duidelijk is, steeds met den kop voor uit. Door nu den worm te decapiteeren, belet de mol hem te vluchten, en daar het winter is, is de stofwisseling een minimale en blijft de onthoofde worm dus in leven. Het ware te wenschen dat deze voorraadschu ren als overtuigingsstukken ten plattelande wat meer aan den dag kwamen, want ondanks alle geschrijf in landbouw- en dagbladartikelen, al het spreken in landbouwvergaderingen over het nut van den mol, is het aantal menschen, dat in den mol nu eenmaal een plantenetend dier ziet, legio. TWEEDE KAMER. Woensdag kwam in behandeling het voorstel der heeren Harte, Lohman, Hartogh, Rethaan Macaré en Tydeman, betreffende HERZIENING YAN VONNISSEN. De strekking van dit wetsvoorstel is om de gelegenheid tot herziening van strafvonnissen ruimer te maken en alzoo de bepalingen omtrent die herziening in het Wetboek van Strafvorde ring uit te breiden. Op de indiening van het wetsvoorstel door vijf leden der Kamer heeft natuurlijk grooten invloed uitgeoefend de zaak der gebroeders Hogerhuis. Geheel in het midden latende of de beweging voor die zaak gerecht vaardigd is en op voldoende gronden berust, zoo is daaruit toch gebleken dat er in ons Wetboek van Strafvordering een leemte is. De aandacht der natie werd, door de zaak-Hogerhuis, gevee gd op de omstandigheid, dat het hier te lande ..an voorkomen, dat sterke vermoedens rijzen van een gerechtelijke dwaling en dat een ver moedelijk onschuldige straf ondergaat, zonder dat een ander middel dan het recht van gratie aan het geschokt rechtsgevoel bevrediging kan bren gen. Dit nu is voor een ieder, die op een goede rechtspleging prijs stelt, een onhoudbare toestand overste en deed eene poging om hem te ontzetten. Niet dan met veel moeite en inspanning gelukte dit en toen beide eindelijk de gevaarlijke plaats hadden verlaten, vielen ze uitgeput van vermoeidheid en bloedverlies naast elkander neder. Dadelijk kwam een officier van gezondheid en verbond hunne won den, de overste had er acht en van Hessen vijf, geene echter die doodeljjk waren, hoewel ze zeker weken zouden noodig hebben om weder volkomen te herstellen. Inmiddels verdubbelden de zuidelijken, razend ge worden, dat ze hun overste hadden zien vallen, hunne krachten, vielen nog eens met verdubbelde woede op den vjjand aan en verdreven hem voor goed van het slagveld. Zoodra dit mogelijk was gaf de overste bevel, hem met een gemakkelijk rijtuig naar Richmond te vervoeren naar zjjne dochter, bij wie hij zeker was, dat eene uitmuntende oppassing hem ten deel zou vallen. »En gjj gaat met mij meê," zeide hij tot van Hes sen, »gij hebt mij het leven gered en aanspraak op mijne dankbaarheid." Van Hessen wilde niets liever dan dat en toen ze met de noodige zorg en bijna geheel in kus sens gepakt in het rijtuig hadden plaats genomen, reed dit langzaam den weg op naar de stad. De reis, door geene verhindering vertraagd, duurde echter meer dan twee dagen, daar de beide patiën ten onmogelijk het schokken van een rijtuig in snel len rid zouden hebben kunnen verduren. Tegen den middag van den derden dag kwamen zij op hunne bestemming en werden door de dochter van den overste met de meeste liefde ontvangen. Het goede want een gruwel moet het zijn, dat, als er om standigheden aan het licht komen die op een srechtelijke dwaling wijzen, geen herstel langs m weg van rechten mogelijk is. Tal van amendementen werden op het wets voorstel ingediend, waarmede de Kamer zich eveneens kon vereenigen. Woensdagmiddag half twee zal de eindstemming jlaats hebben. Aan aanneming valt niet te twij felen, hoewel er blijkens het voorloopig verslag leden waren, die dit voorstel niet goedkeurden, omdatja, omdat de eerbied voor de rechter lijke uitspraak bij de natie zou verzwakken, en de natie alzoo maar de onfeilbaarheid van den rechter moet aannemen. Echt conservatief voor waar; en tevens echt. dom. Wat juist hot besef, dat de wet geen gelegenheid geeft tot herziening van vonnissen zal den eerbied voor de rechtbank niet verhoogen, integendeel voedsel geven aan de meening dat er een klassen-justitie is. De voorstellers hebben alzoo een voortreffelijk werk gedaan, waarvoor zij den dank van het Ned. volk verdienen. LXXL Ook hier, als op zoo vele plaatsen, wekken de krachtige aansporingen tot het stichten van inmaakfabrieken van Ericus e. a. groote be langstelling. In de eerste plaats wordt hier gedacht aan het conserveeren van slaboonen, omdat dit product zich zoo gemakkelijk op het vroege aardappelenveld laat telen. Reeds kwam dit punt op de algemeene vergadering van de Enkhuizer Marktvereeniging ter sprake, doch dit had voorloopig nog geen ander ge volg, dan dat de teelt van slaboonen te Enk huizen en hare onmiddellijke omgeving aan zienlijk zal worden uitgebreid, doch alleen met het oog op den handel in het versche product. Het bestuur van de tuinbouwvereeniging „de Streek" te Bovenkarspel hield zich eveneens met deze zaak bezig en stelde daarvoor een onderzoek in, waarvan de resultaten echter, nog niet tot een voorstel konden leiden. Oppervlakkig beschouwd, is er zeer veel voor de oprichting van coöperatieve inmaak fabrieken te zeggen, te meer wanneer men geloof meent te mogen hechten, aan de door enkele bladen medegedeelde berichten, omtrent de gunstige uitkomsten, die door bestaande fabrieken reeds werden verkregen en de enorme hoeveelheden, die dagelijks in het buitenland kunnen worden geplaatst. Wij hebben even wel in mijn' vorigen brief reeds gezien, dat bedoelde mededeelingen en berichten, op zijn zachtst uitgedrukt, wel wat rooskleurig ge tint zijn, zoodat deze zaak eerst wel ernstig mag worden overwogen, voor men besluit er op in te gaan. De eerste vraag die men daarbij heeft te beantwoorden, is: hebben dergelijke fabrieken, met toepassing van het nieuwe sy steem, n. 1. met gebruikmaking van den lucht- filter, voldoende levensvatbaarheid? Hoewel daarop door de ervaring nog geen zekerheid kan worden gegeven, vertrouw ik, dat daarvoor zeer groote kans bestaat. De tweede vraag, voor de tuinbouwers van het grootste gewicht, is: kan de op te richten fabriek, zonder al te groot kapitaal te eischen, beduidende hoe veelheden groenten of vruchten verwerken? Te Andijk werden in het gepasseerde jaar 11 a 12000 bussen gevuld. Deze betrekkelijk kleine productie, moet echter gedeeltelijk aan toevallige tegenspoeden en gemis aan routine worden toegeschreven. Toch werd daartoe vrij wel het geheele beschikbare kapitaal, omstreeks f7000 verbruikt, waarvoor men echter thans beschikt over een gebouw, dat trouwens veel te weinig ruimte aanbiedt, de benoodigdè ma chinerieën en nog een tienduizendtal bussen. Nemen wij echter als basis eene fabriek, waarin jaarlijks 100000 bussen kunnen wor den gevuld en nemen wij aan, dat deze bus sen met slaboonen zullen worden gevuld en dat bovendien de leveranciers, die tevens aan deelhouders zijn, geene betaling erlangen voor de productio te gelde is gemaakt. Voor aankoop of stichting van een gebouw en de benoodigde machinerieën zal dan min stens eene som van f 10000 noodig zijn. Hon derd duizend bussen, eene jaarlijks terugkeg- rende uitgaaf, f 140 per 1000 stuks, eischen meisje liet dadeljjk twee ledikanten in orde brengen en zorgde voor de noodige hulp en verfrissching, zoodat de gewonden des avonds zeer verkwikt door de liefderijke behandeling spoedig in eene diepeen weldadige sluimering vielen, die hen als met nieuwe krachten begiftigde. Laura's zachtmoedige behandeling had al spoedig een weldadigen invloed op de gewonden en van dag tot dag namen ze in beterschap toe. Er is misschien voor de liefde geen zekerder weg ter bereiking van haar doel dan eene ziekenkamer, waar een herstellend jongman door een schoon meisje wordt verpleegd en opgepast. De dankbaarheid van den zieke maakt daar meest altijd plaats voor de liefde, of lost er zich onmerkbaar in op. Zoo ging het ook van Hessen; de indruk, dien Laura reeds vroeger op hem gemaakt had, nam ieder oogenblik toe en hoe meer hij haar te danken had voor hare trouwe zorg, hoe krachtiger zich de liefde in zijn hart openbaarde. Hare verschijning was hem een wezenlijk genot en dikwijls zegende hij de wonden, welke hij in den strijd ontvangen had, omdat zij de oorzaak waren, dat Laura meest altijd in zjjne on middellijke nabijheid was. Het lieve meisje, vervuld met de innigste dankbaarheid voor hetgeen van Hes sen ter redding van haren vader had gedaan, voelde zich telkens meer tot den jongman aangetrokken en toen deze eindelijk haar zjjne innige liefde beleed, vond hjj haar volkomen genegen, die liefde met ge lijke hartelijkheid te beantwoorden. De overste zag met genoegen deze toenadering tusschen de jongelui en verheugde er zich in stilte over. Behalve dat hjj den ingenieur erkentelijk had te zjjn voor diens moedige hulp in de ure des ge- f14000, terwijl voor arbeidsloon, onderhoud van gebouwen en machineriën en andere uit gaven minstens f6000 noodig zullen zijn. Min stens f30000 zullen dus voor de oprichting en exploitatie van eene zoodanige fabriek noo dig zijn. Een zoo groot kapitaal door onze tuin bouwers bij elkaar te doen brengen, is geen kleinigheid, doch 't zou niettemin mogelijk zijn, wanneer daarmede de afzet van belang rijke hoeveelheden slaboonen verzekerd ware. Doch dit is geenszins het geval. Voor de vul ling van deze 100000 bussen zijn 22,5 a 25,000000 boonen noodig en hoe aanzienlijk dit aantal ook is, toch wordt voor de voort brenging daarvan slechts 12 h 14 hektare veld vereischt. Deze oppervlakte nu is, naar mijn oordeel veel te klein, om onze tuinders te kun nen bewegen, eene zoo kostbare inrichting in het leven te roepen. (Jit een industrieel oog punt moge de oprichting aanbeveling verdie nen, als tuinbouw-onderneming kennen wij daaraan geen groote waarde toe. Wij zullen, voor eventueel „door particulie ren" op te richten fabrieken, gaarne de groen ten leveren. De winsten, in de fabriek te be halen, mogen ons dan ontgaan, welnu wij heb ben ons dan ook niet op voor ons vreemd ter rein te begeven en kunnen onze volle aandacht aan onze culturen blijven wijden. Buitenland. De zaak Dreyfus en alles wat daarmede samenhangt. De Fransche Senaat heeft het Revisie-ontwerp, oftewel het voorstel tot onttrekking van de be slissing in revisie-zaken aan de Strafkamer van het Hof van Cassatie, aangenomen. De meerder heid bedroeg 27 stemmen, want het stond bij de eindstemming 158 tegen 131. In de Kamer was op 10 Februari de meerderheid veel groo- ter: 117 stemmen. In het kamp der voorvechters voor licht en waarheid neemt men de zaken op het oogenblik van den gemoedelijken kant: terwijl de tegen de procesherziening geporteerde organen natuur lijk dol in hun schik zijn over het opportuni- teitsvotum van den Senaat, meenen de revision istische bladen, hoewel de aanneming betreu rend, dat door de verzekering van volledige pu blicatie der instructie en der debatten, waardoor het publiek zich over de verhandeling een oor deel zal kunnen vormen, een groote concessie is verkregen. 't Is te hopen dat men in de naaste toekomst niet zal worden teleurgesteld in zijn verwach tingen: het gejuich in het kamp der tegenstan ders is te algemeen, te oprecht, en wel is de toezegging van openbaarheid der verhandelingen een zekere garantie voor het doen van het Hof van Cassatie in zijn geheel, doch kl te groot ver trouwen in den heer Lebret, den minister van justitie, moet men toch ook maar niet hebben men moge over het overdrac'hts-voorstel zelf en over de aanneming ervan door den Senaat, zij het ook al met een zuivere republikeinsche meerderheid van slechts 8 a 10 stemmen, denken hoe men wil, men moge meenen dat de zaak der gerechtigheid nog lang niet verloren is, de onttrekking aan de strafkamer van de eindbeslissing in een zaak, alleen omdat een lasteraar enkelen der leden partijdigheid heeft aangewreven zonder een schijn van bewijs, is en blijft hoogst treurig en zal waarlijk niet bijdra gen tot verheffing van het prestige van Kamer en Senaat daar buiten Waarschijnlijk zullen de lui, die om bepaalde reden de waarheid willen tegenhouden in de Dreyfus-zaak, reeds heel spoedig een nieuwe campagne beginnen tegen den procureur-generaal Manau en de lasteraar van professie Rochefort heeft het goede voorbeeld reeds gegeven door in zijn orgaan de vraag te stellen hoeveel mil- lioentjes er nu wel geofferd zullen worden om aan de vereenigde Kamers het „afschuwelijke canaille" te ontrukken, dat de strafkamer vast besloten was vrij te spreken De „Politique Coloniale" heeft van zijn cor respondent te Cayenne het volgende bericht ont vangen: Den 3en Januari heeft de heer Darius, tijde lijk president van het Hof van Appèl van Guy ana, zich naar de „iles de Salut" begeven, voor zien van een verzegeld stuk, dat hij eerst na zijn vaars, had hij hem leeren kennen als een degelijk mensch, welken hij als schoonzoon gaarne de hand wilde reiken. De krijgsman hield innig veel van zijne dochter en het scheen hem toe, dat zijn redder een goed echtgenoot voor haar zou kunnen zijn. Wel was van Hessen iemand zonder middelen, maar dit was bij hem een punt van minder belang. Hij zelf was een gezeten grondbezitter en behoefde dus voor zijn kind niet iemand van fortuinhij zag meer op een degelijk en goed karakter, wel wetende, dat niet het geld, maar integendeel stille huiselijke deugden een huwelijk gelukkig kunnen maken. Toen hij trouwde, was hij van hetzelfde idéé uitgegaan en het had hem riiminer berouwd, dat hij een meisje gekozen had, wier eenige rijkdom bestond in vrouwelijke deugden, een goed en rein hart. Toen dan ook de jongelui hem met hunne liefde bekend maakten, gaf hjj hun gaarne zijn zegen op hun verbond en betoonde zich uiterst verheugd over het geluk zijner kinderen, zoo als hjj zealdadeljjk noemde. De wonden van den overste, hoewel ze zachtjes aan herstelden, waren echter van dien aard, dat ze hem voor den dienst ongeschikt maaktenhij vroeg derhalve zijn ontslag en zeide, zich voortaan aan het bestuur van zijne bezittingen te willen wijden. Aan Van Hessen stelde hjj voor, hem daarbij be hulpzaam te zjjn en zich, als het huwelijk tusschen hem en zjjne dochter gesloten was, met der woon op de landhoeve te vestigen, die hij even buiten Richmond bezat. Alverder opperde hij het plan om, als beiden van hunne wonden geheel hersteld waren en het huwelijk voltrokken was èn tot uitspan ning, èn voor hunne gezondheid, een buitenlandsch aankomst op 't Duivelseiland mocht openenHet waren de vraagpunten van het Hof van Cassatie. De heer Darius, na aan Dreyfus zijn missie te hebben medegedeeld, overhandigde hem een lijst van vragen, met de uitnoodiging deze binnen 24 uur te beantwoorden. Dreyfus stiet een lange vreugdekreet uit en riep: „Eindelijk, ik kan spreken! Eindelijk zal mijn onschuld blijken!" Daarna voegde hij er snikkend aan toe: „Dank u, mijnheer!" De heer Darius ontving den volgenden dag het antwoord van Dreyfus en ging naar Guyana terug. De ernstige toestand van 's Pausen gezond heid, dwingt een ieder met het feit rekening te houden, dat er wel eens spoedig een nieuwe Paus gekozen kon moeten worden. Wie deze hooge waardigheid verwerven zal, is natuurlijk nog geheel onzeker, doch weet men wel, dat onder de kardinalen die in aanmerking komen, de meest verschillende zienswijzen worden aan getroffen omtrent hoofdzaken, als de wereldlijke macht, de sociale kwestie, e. d. Het is hier dus de vraag of de politiek van het Vaticaan in dezen zal blijven zooals die tot nu toe was, dan wel een geheel tegenovergestelde richting zal nemen. Onder de kardinalen die genoemd worden als opvolgers staat kardinaal Serafino Vannutelli, bisschop van Frascatie, die zich in de persoonlijke gunst van Paus Leo mag verheugen, bovenaan. De machtige kardinaalstaatssecretaris Rampolla en de Jezuïeten zjjn echter tegen hem gekant. De thans 64-jarige kardinaal, die tusschen 185060 nuntius te Müuchen was en van 188087 als nuntius te Weenen arbeidde, is een man van bezadigde politiek en zou geen strijd lustige Paus zijn in den geest zooals Rampolla dat zou willen. De kardinaal-vikaris, d. w. z. de vertegenwoordiger van den Paus in het aartsbis dom Rome, Lucida Maria Parochi, een priester, bezield met groote eerzucht, begaafd met een scherp verstand en activiteit, staat in dit opzicht lijnrecht tegenóver hem. Doch nog meer in den geest van Rampolla valt de 71-jarige deken van het college van kardinalen, Luigi Oreglia di Santo Stefano, bisschop van Ostia en Velletri, die even als Parochi een der 5 kardinalen is die den roo- den hoed uit de handen van Paus Pius IX heb ben ontvangen. De andere drie Candida ten zijn Theodolfo Mer- tel, graaf Ledochowski en di Canossa Oreglia di Santo Stefano. Dan nog is candidaat jde 63-jarige patriarch van Venetië, kardinaal Sarto, een energiek niet onverzoenlijk en zeer zelfstandig man, hetgeen hij eenige jaren geleden getoond heeft door tegen den wil des Pausen en tegen dien van Rampolla, ko ning Humbert bij zijn bezoek aan Venetië offici eel te gaan begroeten. Eindelijk blijft er dan nog over de vroegere generaal van de orde der Carmelieten, kardinaal Girolamo Maria Gotti, die volgens velen nog de meeste kans heeft en die zelfs door Paus Leo als zijn opvolger zou zijn genoemd. Bij zoovele candidaten kan het zich best voor doen, dat iemand, wiens candidatuur schijnbaar niet in aanmerking kwam, toch gekozen wordt. Ook Paus Leo XIII was immers indertijd niet onder de candidaten genoemd. 's Pausen hooge leeftijd maakt de zaak ernstig, doch men wanhoopt er niet aan, dat Z. H. ook deze crisis nog wel weer te boven zal komen. Een van de belangrijkste daden van Paus Leo XIII is" zeker wel geweest het uil vaardigen van de Encycliek „Rerum Novarum", waarin voor het eerst een machtige stem uit de hooge gees telijkheid opging voor het goed recht der werk lieden. De Fransche Staatsdrukkerij is gereed met het drukken van het getuigenverhoor betreffende de zaak-Dreyfus voor de Crimineele Kamer. De stukken vormen twee dikke deelen. Er zijn 55 exemplaren van gedrukt, elk voorzien van een nummer. Elk lid van het Hof van Cassatie heeft reeds een exemplaar ontvangen. Burgerlijke Stand. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 128 Februari 1899. Geboren: Simon Petrus, z. v. S. Mettes en R Strooper. Cornelia, d. v. J. Beenken en G. Stam. Overleden: C. J. Mol, oud 1 maand. reisje te maken en Europa te bezoekenh\j hoopte, dat dan in dien tusschentijd de oorlog zou geëindigd zijn en zy bij hunne terugkomst in allen vrede hunne landelijke woning zouden kunnen be trekken. De jongelui vonden het plan van den over ste zeer aanlokkend en stemden er gaarne in toe. Laura, die nimmer in Europa was geweest, haakte er naar, de oude wereld,- waarvan ze zoo veel ge hoord had, eens te bezoeken en Van Hessen gevoelde zich gelukkig met het vooruitzicht, ze nog eens te zullen weder zien, de oude kennissen en vrienden, welke hij aan gindsche zijde der zee had achterge laten. Vooral verlangde hij naar Beers en Paul, met wie hij in het land der vreemdelingschap zulk eene goede vriendschap had aangeknoopt en uit wier brief hij vernomen had, dat ze Amerika hadden verlaten. Om hen vooral verlangde hij naar het oogenblik, dat de reis kon worden aanvaard, familieaangelegen heden trokken hem minder, want reeds vroeg was hij wees geworden en was hij onder vreemden opge voed. Wel had hij nog een oom te Amsterdam, maar deze had hem nimmer veel vriendschap bewezen en was één dier sombere wezens, waaraan men zich niet gemakkelijk hecht. Slot volgt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 2