BIJVOEGSEL van de „Nieuwe Langedijker Courant'' van Zondag 5 Maart 1899. gezegd. De allereerste wortelen, welke hier geoogst worden, werden als gewoonlijk uit de hand ver kocht, en gaan zonder ernstig verzet per 100 bos van de hand. Den 20sten Juni, den eersten Maandag, waarop wortelen worden geveild, openbaart zich plotse ling een vijandige geest tegen afschaffing bij de meerderheid der handelaars met het gevolg, dat na eenige worsteling alle partijen met den gebrui- keljj ken toetal worden afgeleverd. De ontsteltenis en teleurstelling, die het ver nemen van dit feit bij het bestuur teweeg bracht, laat zich eenigszins gevoelen, als men weet, hoe- vele hinderpalen overwonnen, hoeveel moeieljjken, omslachtigen en aanhoudenden arbeid voor dit doel door het bestuur reeds is verricht. Het ge voelde zich als verpletterd. In eene zeer kort daarna gehouden vergadering, werd besloten, on der protest, voorloopig in den bestaanden toe stand te berusten, maar voor latere invoering van den handel per stuk onverpoosd te arbeiden. Bij voortdurend verzet der kooplui wordt geoor deeld, is geen ander middel in staat om ons doel' te doen bereiken, dan handel op buiten- lansche en binnenlandsche markten voor reke ning van de Vereeniging voor te bereiden. De leden zouden dan in de gelegenheid worden gesteld door inteekening voor een renteloos voorschot, een kapitaal te vormen, vol doende om voor rekening van de Veree niging den handel in groenten te aanvaarden. Eenigen pleiten voor de oprichting eener Coöpe ratieve Handelsvereeniging. Tot genoemde maat regelen komt het echter niet. In eene algemeene vergadering gehouden in 't lokaal van den heer Kist te Zuidscharwoude, den 20sten Juli belegd, met het doel om meer licht te doen schijnen in de nog steeds nevelachtige, chaotische denk beelden over de middelen tot bereiking van ons doel, valt spoedig een lichtstraal. In eene overi gens minder verkwikkelijke discussie van twee leden van het bestuur met één onzer groenten- handelaars, wordt door de laatste de idéé aan de hand gedaan, om in gemeenschappelijke ver gadering met alle groentehandelaars uit deze streek te trachten met hen eene minneljjke schik king te treffen, en alzio hun tegenstand te breken, in plaats van zooals nu als kampioenen tegenover elkander te staan. Naar aanleiding hiervan, werden de groentehandelaars van Lan gedijk en omstreken met het bestuur der Ver eeniging op den 25 Juli ter vergadering opge roepen in 't café van den heer Boon, te Broek op Langedijk. Het resultaat dezer bijeenkomst was, dat de groote meerderheid der kooplieden (25 stemden vóór 4 tegen, 2 biljetten werden blanco ingeleverd) aannam met den aanvang van 1899 alle groenten die bij getal verkocht worden, per 100 stuks, dus zonder toetal te koopen. Hoewel wij niet beschikken over vergelijkende cijfers, mogen we veilig constateeren dat onze groentemarkt steeds vooruitgaat. De prijs der bloemkool was dezen zomer, door tijdelijk overvoerde markt, bijzonder warm weder en ook misschien door minder voor de hand liggende oorzaken, aanvankelijk laag. Buitengewoon gunstig was vooral wegens aan houdende zachte weersgesteldheid, de oogst der reuzenbloemkool. Prijs en kwaliteit waren door een genomen ook vrij bevredigend. Het uit de band verkoopen van bloemkool, alsmede van wortelen, - voor welke in de Februari vergade ring de veiling ook verplichtend werd gesteld, kwam nog al voor, en noodzaakte het bestuur tot de invoering van de daartegen vastgestelde boeten. Had de Directie der Hollandsche Spoorweg maatschappij op hare ljjnen zoodanige beperkin gen in het goederenvervoer aan het publiek toe gezegd, gedurende de feestdagen in Amsterdam in 't begin van Septe~mber, dat ook onze bloem kool in de uitgesloten goederen was inbegrepen, dit dreigend spook werd mede door de krachtige pogingen der Vereeniging afgewend. Heeren bur gemeesters van deze gemeenten en naburige plaat sen, en inzonderheid de heer Fokker, lid van de Tweede Kamer voor dit district, verdienen vooral den dank der Vereeniging voor hun weiwillenden steun en hulp ons in dezen verleend. De groote aanwas van het ledental en de wij de kring, waar leden gevestigd zijn, deden het bestuur gedurig zinnen op de wenschelijkheid en de wijze van uitvoering van splitsing onzer groote Vereeniging in afdeelingen. Eindelijk wordt deze zaak besproken in eene gecombi neerde vergadering van bestuurs- en commissie leden, met gevolg, dat met groote meerderheid van stemmen tot sormingvan afdeelingen wordt besloten. Derhalve werd in eene, den 28 Nov. gehouden algemeene vergadering, deze zaak in bespreking gebracht, en wordt daarna met alge meene stemmen tot splitsing besloten. Vervolgens wordt een concept-reglement aangeboden en ar- tikelsgewijze behandeld, waarna dit na eenige wijzigingen voor de nieuw ingetreden organisatie bruikbaar wordt geacht. Verder betuigd de alge meene vergadering hare ingenomenheid met de overeenkomst tusschen de groentehandelaars en het bestuur, betreffende de aanvaarding van den verkoop van groenten zonder toetallen. Als nu wordt noodzakelijk, dat in iedere ge meente, waar leden gevestigd zijn, de voordeelen dezer nieuwe organisatie worden besproken en aangetoond, en dat voor iedere afdeeling een be stuur word gekozen. Achteneenvolgens wordt daartoe vergaderd in de vier dorpen aan de Langedijk, te Koedijk, St.-Pancras, Warmen hui zen en Ilaringcarspel. Te Haringcarspel, waar twee groepen leden waren, ééne te Dirkshorn en een te Kerkebuurt, werd goedgevonden, die beide op te roepen eu in ééne afdeelig Haringkarspel te doen ineen vloeien. Hoewel andere afdeelingen vijf bestuurs leden benoemden, achtte men hier dienstig om zeven leden daartoe te kiezen, met het oog op de groote uitgestrektheid der gemeente en op eventueelen aanwas van het ledental. Het concept-reglement werd ook hier besproken en gewijzigd en werden bij deze nieuwe regeling leemten aangetoond in de Statuten, die bewezen, dat ook deze dringend herziening behoefden. De heer Kejjzer neemt bereidwillig op zich, om met behulp van den heer Blad de Statuten met zorg en attentie te herzien, en naar thans ingetreden behoeften te wijzigen. Met den aanvang van dit jaar werd het voor dezen tijd ongewoon schouwspel gezien, dat nog beduidende partijen bloemkool aan de markt alhier werden aangevoerd. De raad dezer ge meente deed deze per 100 stuks aanbieden en stelde alzoo de kooplieden dadeljjk op den proef of ze gestand zouden doen, wat ze den 25 Juli des vorigen jaars hadden verklaard. Trots den tegenstand van eenige onwilligen, en dank zij den krachtigen steun van andere welgezinde hande laars, ging den tweeden Januari 1899 al de ten verkoop aangeboden bloemkool per 100 stuks van de hand. Ook de volgende dagen liep het uitmuntend en werden mede belangrijke partjjen roode en gele kool door de meeste kooplui vrijwillig door enkelen, aanvankelijk onder protest, zonder den gebruikelijken toetal gekocht. Door den secretaris werd kennis gegeven van den loop van dezen handel aan besturen der groen- tenvereenigingen„NieuwLeven" te H.IIugowaard, „Niedorper Kogge" en de „Tuinbouw" te Groo tebroek, met verzoek deze handel bij hunne leden ook aan te bevelen en te bevorderen, als mede de uien en aardappelen op de hier gebrui kelijke wijze aan te bieden en te verkoopen. Van de laatstgenoemde is reeds bericht ingeko men dat ze, wat betreft de afschaffing der toetal len, volgaarne met ons medegaat. Bij de laatst gehouden vergadering van het bestuur werden de nieuwe ontwerpen Statutenen Huishoudelijk reglement besproken en eenigszins gewijzigd, den heer Kejjser en zijn helper de welverdien- diende dank van het bestuur gebracht voor hun goed geslaagden arbeid, die, naar wij hopen, mede mag leiden tot een beteren toe stand, daar naar onze nieuwe regeling meer bepaald plaatselijke belangen kunnen worden bevorderd en betracht, terwijl de onderlinge band die het geheel, alle leden en afdeelingen verbindt, blijft bestaan en bevestigd. Was dus ook dit jaar een tijdperk van ruste- looze werkzaamheid voor de Landbouw- en Han delsvereeniging, de verkregen resultaten doen ons met moed en vertrouwen de toekomst tege moet gaan. Heeft ons ledental door den afval van H.-Hugowaard en Hensbroek nog al geleden, het bedraagt toch nog een respectabel cijfer, dat vooral in het noorden aanmerkelijk wast. Aan al de nieuwgekozen bestuursleden wil ik toeroe pen„Verheugt u over de plaats, welke gij hebt ingenomen! De strijd, waartoe gij geroepen zijt, is een edele strijd, het werk, dat voor uwe han den ligt, een voortreffelijk werk. De prijs van uw strijd en de vrucht van uw werk, zij beteekenen bevordering der welvaarten den bloei der streek, die wij bewonen en liefhebben. De afschaffing der toetallen, die we thans als een voldongen feit mogen beschouwen, wijdde dezen dag voor de Vereeniging tot een feestdag. Eere zij allen, die medewerkten om dit oude wangebruik uit te roeien, die het bestemde om eenmaal te prijken in de annalen der oude geschiedenis. Eere aan die kooplui, die zich, met voorbijzien van eigen gemak en voordeel, gedrongen gevoel den hulde te brengen aan recht en billijkheid. Moge dit strekken tot meerdere waardeering en hulpbetoon bij teelders en handelaars, waar ieder met eerlijke middelen zijn belangen zoekt te bevorderen. Het werken en streven van de Landbouw- en Handelsvereeniging zij en blijve steeds gericht op dit schoone doelBevordering van den bloei en de welvaart van den Landbouw en Handel in het noordelijk deel van Noordholland. Op de vraag van den voorz. of ook een der aanwezigen iets heeft te vragen omtrent het jaar verslag, wordt door den heer A. Nobel van St.- Pancras gevraagd, uit hoeveel afdeelingen de vereeniging nu bestaat en uit hoeveel leden de geheele vereeniging. Ten naastebij kan daaraan worden voldaan, het juiste cijfer kan echter nog niet worden genoemd, omdat de officiëele opga ven nog niet zijn ingekomen. Hot is alles zoo haastig in zjjn werk gegaan, dat nu onmogelijk nog alles gereed kan zijn. Het vormen *ler af deelingen stond in verband met de afschaffing der toetallen op 1 Jan. 1899 en de daaruit voort vloeiende wisseling in het ledental maakt eene juiste opgave nog bezwaarljjker. De heerP. Wonder Pz. van Heer Hugowaard, doet bereids mededeeling, dat omtrent de afschaf fing der toetallen reeds bepalingen in de statu ten van „Nieuw Leven" zijn opgenomen. Dat ieder dat goede voorbeeld volge, antwoordt de voorzitter hierop. En voortgaande zegt hij, dat na Januari reeds meer dan 2 millioen koo ien per 100 stuks zijn verkocht en ook op de Amsterdamsche markt de overtallen zijn ver dwenen en de handel aldaar per stuk in het le ven is geroepen. Hoeveel is dus door vereende krachten al niet verkregen, doch de handel te Rotterdam en op het buitenland is echter nog volgens het oude stelsel en het blijkt derhalve noodig te zjjn, dat het bestuur nog eens met de kooplieden in onderhandeling treedt. De Heer Hart (Oudkarspel) deelt hierna mede, dat in bet buitenland echter ook per 100 stuks wordt verkocht. Het leveren per 112 stuks door de handelaars aan hunne afnemers in het bui tenland is dus niet van invloed op den klein handel in het buitenland en de verbruikers heb ben daarvan dus geen voordeel. De Heer Hart is van meening, dat, wanneer de kooplieden zou den medewerken, 't met de afschaffing der over tallen wel gaan zal. De voorzitter spreekt daarna de hoop uit, dat deze zaak nog eens eenmaal in orde mag ko men en dankt daarna den Secretaris voor zjjn keurig verslag. Dat bij zegt de voorz., met lust en kracht wederom opnieuw zal wer ken aan de taak, eenmaal door hem aanvaard, is een wensch die voortvloeit uit derwijze waarop hij heeft getoond, zooals ook bleek uit de notulen, dat hij volkomen met die werkzaamheden is vertrouwd. Hierna komt punt 3 der agenda aan de orde Rekening en Verantwoording van den penning meester, den Heer D. Wagenaar. Deze functionaris betwjjfelt wel of hij even veel succes zal inoogsten als den Secretaris ten deel viel. Dit moge blijken uit zijn verslag: De rekening bedroeg in Ontvangst f 643.69 Uitgegeven is 639.93 Batig saldo f 3.76 Er viel echter nog te betalen f 3.40 zoodat het zuiver batig salde bedraagt f 0.36 Met dit cijfer zou men aanvankelijk tevreden kunnen zijn, indien aan ingekomen rekeningen nog niet viel te betalen eene som van f 114.20 zoodat de vereeniging voor een tekort staat van f 113.84. De rekening werd intusschen toegelicht, waarna eene commissie van vijf leden werd benoemd om haar te verifieeren. Het tekort in kas ontlokt den voorz. de woor den, dat met oog op het vereenigd leven de ver eeniging wel f1000 rijk mocht zijn. Want de voordeelen, die reeds zjjn geoogst, springen vooral dit jaar zoozeer in het oog, dat het noodzakelijk wordt, dat de penningmeester wat geld om han den krjjgt. Nemen we, zei de voorz., bjj de op somming der verkregen resultaten en behaalde voordeelen in de eerste plaats de rattenverdelging,in de tweede plaats den verkoop der aardappelen per 17V2 KG. en de uien per baal en ten derde de 2 millioen kooien, die na Jan. per 100 stuks zjjn verkocht. Het tekort, meent de voorz., zou gevoegeljjk door de afdeelingen kunnen worden gedekt en laten de bestuursleden vooral daartoe een goed voorbeeld geven. Heeft men dien aan gaande misschien ook een beter meer afdoend v oorstel De Heer Swart (Zuidscharwoude) is van mee ning dat het billijk is dat elk lid daarvoor hoofde- Ijjk wordt aangeslagen. De voorz. meent echter, dat met het oog op de kleine bouwers elk offer te groot zou zijn. Die kunnen wij, zoo gaat de voorz. voort, zoo moeieljjk belasten. De Heer Kleijer (Noordscharwoude) zou het voorstel van harte toejuichen, wanneer het be stuur heeft bedoeld dat elke afdeeling naar haar getalsterkte zal bijdragen tot dekking van het tekort. De Heer Jb. Smit (Noordscharwoude) zou voor 't vormen van een weerstandskas zijn, want de con currentie der kooplieden is van dien aard dat zij misschien met een voorstel voor den dag kun nen komen, dat, wanneer het onaannemelijk zou blijken te zijn, misschien geldeljjke offers zal vra gen om hen het hoofd te bieden. Die weerstandskas zou kunnen worden gevormd, wanneer elk lid bijv. f2.in eens zou offeren; zou men voor de goede zaak meer over hebben, dan zou elk groo- ter bedrag met dankbaarheid worden aanvaard. De voorz. zegt, dat die zaak op het oogenblik niet aan de orde is, waarna de heer Smit tevens zijn bevreemding wil te kennen geven, dat op de precentieljj8t personen hebben geteekend als afgevaardigden van eene afdeeling, terwijl de sta tuten nog niet eens zijn aangenomen. De Voorz. antwoordt hierop, dat de afdeelin gen voor deze vergadering afgevaardigden heb ben gekozen, opdat elke plaats, waar afdeelin gen zjjn gesticht, op deze vergadering zou zijn vertegenwoordigd. Doch ook dit punt is niet aan de ordehet is op het oogenblik de vraag zal elke afdeeling naar haar getalsterkte in het te kort trachten te voorzien? De Heer A. Dirkmaat (Broek op Langedijk) meent er op te moeten wijzen, dat de discussie alleen mag loopen over de wijze, waarop het tekort zal kunnen worden gedekt, de bres in de financiën kan worden gestopt. De Heer Kleijer stelt de billijkheid van zjjn voorstel nog eens in 't licht, waarop de Heer W. de Jong (Harenkarspel) zjjn bezwaar oppert, dat bij de leden toch moeielijk kan worden aan geklopt, wel bij de afdeelingsbesturen. De beraadslaging wordt hierna gesloten en het voorstel, dat elke afdeeling naar getalsterkte zal bjj dragen, aangenomen. Hierna komt in behandeling punt 4 der agenda Wijziging der Statuten en van het Huishoude lijk Reglement. In de eerste plaats komt in behandeling het ontwerp Statutqn. De Heer Blad (Harenkarspel) vraagt, of dit artikelsgewjjze zal worden behandeld. De Voorz. wenscbt dit echter zoo kort mogeljjk te doen. In eene vorige vergadering heeft het Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging te BROEK OP LANGENDIJK. Den 28 Februari j.l. was deze vereeniging in algemeene vergadering bjjeen, in het lokaal van den heer P. Vet, te Broek op Langend jjk. De Voorz., de Heer C. Wagenaar J.Gz., opent de vergadering met een hartelijk welkom aan H. fl. Leden en Begunstigers der Vereeniging, terwjjl hij de hoop uitspreekt, dat deze verga dering tot het welzijn van den handel en den landbouw in 't bijzonder hier ter plaatse bevor derlijk mag zijn en over't algemeen tot den bloei en de welvaart van het geheele district mag strekken. Hierna volgt voorlezing en goedkeuring der notulen, waarvoor den secretaris, den heer A. Dirkmaat, de dank der vergadering wordt ge bracht voor de juiste en getrouwe weergeving van het verhandelde op de vorige vergadering. Hierna herinnerde de voorz. er aan, dat den 28 November des vorigen jaars was besloten de vereeniging te splitsen in afdeelingen en dat men daarin zeer goed geslaagd was. Behoudens enkele plaatsen, vormden bjjna alle, waar de vereeniging hare leden telt, eene afdeeling. Een overgangstijdperk is echter zeer moeielijk, ging de voorz. voort. Sommigen beweerden dat men te hard van stapel liep, maar men was 't er toch vrijwel allen mede eens, dat niet lang met het vormen van afdeelingen mocht worden gedraald, al zou dit ook verdere gevolgen na zich sleepen. Al spoedig bleek dan ook dat de vereeniging niet langer haar oude statuten zou kunnen handhaven en in de laatst gehouden vergadering, na de rondreis, die te Haringkars pel werd gehouden, kwam men dan ook tot de overtuiging, dat èn Statuten èn Huishoudelijk Reglement noodwendig veranderd moesten wor den. In die vergadering namen de Heeren Dr. Keizer en A. Blad de samenstelling der nieuwe statuten en het nieuwe reglement op zich en deze worden heden ter goedkeuring aan de vergadering voorgelegd, als punt 4 op de agenda voorkomende. Vooraf echter wordt aan den Secretaris de ge legenheid gegeven zijn verslag over het afge- loopen jaar, betreffende den toestand der ver eeniging, uittebrengen, dat ons bereidwillig is afgestaan om het in z'n geheel te plaatsen met het oog op het gewichtige tjjdperk, dat de ver eeniging achter den rug heeft. M. HJ Wanneer ons geestesoog terugblikt op hetgeen in den nu afgeloopen jaarkring door de Veree niging is gewrocht en tot stand gebracht, dan heeft men zeker alle reden om met voldoening bp de beschouwing van haren arbeid, gedurende dit verloopen tijdperk, stil te staan. Wel kostte de verkrijging van wat zjj beoogde vaak wor steling en strijd, maar te schooner en begeerlij ker de prijs, naarmate zij moeiljjker verkregen wordt. De steeds in omvang toenemende ratten- plaag, noopte de Vereening aan alle Gemeente raden in het Geestmer-Ambacht en de Polder besturen aldaar, adressen te richten, met het doel om algemeene samenwerking te verkrijgen, door in iedere gemeente eene premie te stellen op het dooden der ratten; de kosten gezameljjk te dragen door polder en gemeente. De gelukkige uitslag daarvan, wijl al de aangeschreven colle ge's welwillend hunne medewerking beloofden, en de uitnemende werking van dezen maatregel zjjn ieder bekend. Aan den Directeur-Generaal van Landbouw, den heer Sickesz, werd verzocht zijn invloed te willen aanwenden, tot het verkrijgen van een lager tarief van vervoer voor gele kool op de Duitsche spoorweglijnen. Dit verzoek had niet het gewenschte resultaat. ZjjnEd. zond ons een minzaam schrijven, waarin op deugdelijke gronden werd uiteengezet, dat hierin, ook niet door zijne bemiddeling, de gewenschte verlaging zou zjjn te verkrijgen. Vervolgens werden door de Vereeniging per advertentie in de Alkmaar- sche en Nieuwe Langedjjker Courant prijsopgaven gevraagd van ratteklemmen, naar algemeen.ge bruikt model, bij 1000 stuks te leveren, waar door de kosten van aanschaffing voor de land bouwers tot op de helft verminderden. Bjj 't be gin van Juni werden, tot meerdere kans van slagen met de afschaffing der toetallen, den Burgemees ters der aan de Langedijk en daarbuiten gelegen gemeenten verzocht, hunne namen te leenen tot onderteekening van een aanplakbiljet, waarop de betuiging hunner symphathie met en de aanbe veling aan hunne ingezetenen van het besluit der Vereening, om van heden af met het geven van toetal op groenten te breken, werd verkregen. Over in te voeren contante betaling wordt door het bestuur, mede naar aanleiding van een voor stel van den heer J. Dirkmaat, koopman alhier, breedvoerig van gedachten gewisseld. De vele be zwaren aan de invoering verbonden, doen het echter besluiten, voorloopig op de tot heden ge volgd e wjjze van betaling niet hervormend in te werken. Uit de Streek bereiken ons berichten, dieniet zeer bemoedigend zijn en ons doen vreezen, dat daar de afschaffing der toetallen zal misluk ten, hoewel het bestuur der vereeniging „de ■Tuinbouw" te Grootebroek, de beweging gunstig gezind is, en ons hare medewerking heeft toe-

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 5