bestuur het ontwerp reeds 3 uren in behande ling gehad en meent, dat er weinig meer aan te veranderen zal zijn. Bovendien hebben be kwame, uiterst bevoegde personen het ontwerp de revue laten passeeren, maar misschien zal de aanbieding en bloc wel niet gaan. De Heer Blad wijst er echter op, dat in deze vergadering zich wellicht nieuwe gezichtspunten zullen voordoen en 't best mogelijk is, dat de mee ning van enkelen uit deze vergadering zal ver schillen met die van hen, welke bij de eerste voorlezing aanwezig waren. De Heer Dirkmaat wijst op den ontzaglijken tijd dien het zal nemen, wanneer de statuten ar- tikelsgewijze behandeld zullen worden, al geeft hij ook toe, dat de denkbeelden van de heden aanwezigen en die der vorige vergadering niet dezelfde zullen zijn. Aangenomen wordt, dat iedereen bij de lezing der artikelen zijn bezwaren daartegen kan in brengen. Het zou ons te ver voeren de persoonlijke be denkingen die tegen de verschillende artikelen worden geopperd, neer te schrijven. Bij artikel 2 doet de Heer Jaarsma reeds het voorstel de eindredactie dezer statuten in han den te geven van eene deskundige commissie, waarmede de vergadering zich ten zeerste kan vereenigen. Bij artikel 3 zal juister worden omschreven wie gewone leden der vereeniging zijn en wordt het bedrag voor donateurs op f 2.50 inplaats van op f 1.50 gesteld. In artikel 5 wordt verplichtend gesteld, dat op de plaats waar 10 leden der vereeniging zijn gevestigd, eene afdeeling moet worden gevormd. In art. 9 zal juister worden omschreven dat de beschrijvingsbrief en de uitnoodiging tot het bijwonen der algemeene vergadering aan het Afdeelingsbestuur zal worden gezonden. Art. 10 wordt in dien zin gewijzigd dat de voorzitter en de secretaris der vereeniging zullen moeten wonen te Broek op Langedijk, de plaats waar de zetel der vereeniging is gevestigd. Verder werd breed gediscussieerd over do be paling, in het ontwerp voorkomende, dat 4 leden van het Hoofdbestuur te Broek op Lange dijk zullen wonen, en op elke plaats waar eene afdeeling is gevestigd 1 lid van het Hoofdbe stuur zal zijn. De heer Kleijer meent, dat er meer kracht van de vereeniging zal uitgaan als er in plaats van 4 te Broek op Langedijk,aldaar 2 leden van het Hoofdbestuur zullen zijn, de voorzitter en de secret. Hij draagt de vereeniging een warm hart toe en zou daarom niet alleen maar ook omdat elke afdeeling haar veld moet bearbeiden, wen- schen, dat de afdeeling Broek op Langedijk 2 leden van het Hoofdbestuur in haar midden had. Ook moet hij wijzen op het gevaar dat de stem ming niet zuiver zou kunnen zijn met het oog op het overwegend aantal leden van sommige afdeelingen tegenover de afd. B. op L. De Heer Smit (N. Scharw.) vindt 't niet recht vaardig dat te Broek op Langedijk 4 leden van het Hoofdbestuur zullen zijn en op de overige plaatsen slechts 1 lid. De Heer Blad deelt die vrees niet en stelt gpnoeg vertrouwen in de leden, die in het Hoofd bestuur zullen worden gekozen. Als men zoo kleinzielig en kleingeestig te werk gaat dan zou men ook wel kunnen gaan beweren dat Lange dijk tegenover de andere buitenliggende afdee lingen een voorsprong heeft en het heft in han den krijgt, en misschien ten slotte de kluit samen zullen gaan deelen. De Heer C. de Geus acht het wenschelijk, billijk en rechtvaardig dat het voorstel van Noord- scharwoude er doorkome. Aangenomen wordt daarna alleen, zooals boven reeds omschreven, dat de voorz. en de secret, te Broek op Langedijk zullen wonen. Het art. blijft verder ongewijzigd. In art. 11 wordt de zittingtijd van een lid van het Hoofdbestuur vast gesteld op 1 jaar in plaats van op drie. Toorts passeeren de overige artt. van 1120 met eene kleine woordverandering in art. 18, de hamer en komt hierna in behandeling het Huis houdelijk Reglement. Eveneens worden bij de lezing van dit regle ment, bezwaren geopperd tegen enkele bepalin gen, die in sommige der 20 artikelen zijn neer gelegd. In artikel 2 wordt aan de bepaling, dat 's jaarlijks een lijst van leden zal worden gezonden aan het Hoofdbestuur, toegevoegd: ook eene op gave te zenden van het aantal donateurs. Art. 4 zal voortaan bepalen, dat de geloofs brief der afgevaardigden naar de algemeene ver gadering 1 dag voor den datum, waarop deze plaats vindt, zal worden opgezonden in plaats dat deze door den afgevaardigde zal worden mede gebracht. Over artikel 5 zijn de meeningen nogal verdeeld. De discussie loopt over de vraag: zullen de afgevaardigden een blanco of wel een imperatief mandaat van hunne afdeeling medekrijgen? De tweede vraag is op welke wijze het stem- menaantai zal worden geregeld, dat elke afdee ling kan uitbrengen. Men is 't er algemeen over eens, dat men de afgevaardigden moet vrij laten in het geven van hun stem, maar over de verhouding van het stemmenaantal, dat elke afdeeling zal hebben, loopen de meeningen nogal uiteen. Ten slotte doet de heer Kempers (St.-Pancras) het volgende voorstel: „De afdeelingen zenden eventueele voorstellen aan het Hoofdbestuur, dat daarop zijn praeadvies uitbrengt en dit met de voorstellen der afdée- lingen plaatst in den beschrijvingsbrief, welke aan de afdeelingen zal worden gezonden, die daarop zullen moeten vergaderen om over de punten, daarop voorkomende, te beraadslagen. De heer Jaarsma doet echter het voorstel, dat van elke 10 leden eener afdeeling een afgevaar digde zal worden gekozen naar de algemeene vergadering, die een voorstel der afdeeling op de algemeene vergadering indienen en aan het oordeel der vergadering onderwerpen, ter wijl de afdeeling zooveel stemmen kan uitbren gen als zij leden telt. Beide voorstellen worden in stemming gebracht en dat van den heer Jaarsma met 34 tegen 19 st. voor het voorstel-Kempers aangenomen. De overige kleine wijzigingen, die nog werden aangebracht, zijn van te ondergeschikt belang om daarover breedvoerig te zijn. Thans komt aan de orde punt 6: Yerzoek aan de Raden der gemeenten, waar publieke markten zijn gevestigd, te willen invoeren de verplichte veiling der aardappelen perl7'/2KG., uien per baal en de kool zonder overtallen. Tot het zenden van deze verzoekschriften wordt besloten. De heer Smit (Nd.-Sch.) beklaagt zich nog eens, dat de bekendmaking dezer vergadering zoo slecht is geschied. Hoe kan men, als de afdeelingen nog niet eens alle behoorlijk zijn geconstitueerd, dan alleen convoceeren aan de bestuursleden der afdeelingen en niet aan de leden De voorz. erkent dat die zaak nu ook niet in orde blijkt te zijn, doch er is schijnbaar teveel gerekend op de bestuursleden der afdeelingen. De heer Jaarsma antwoordt, dat voor een ge deelte de afdeelingsbesturen hiervan ook de schuld dragen. Door hem zijn de convocatiebiljetten ge schreven en uitdrukkelijk is door hem daarop vermeld, de aankondiging dezer vergadering ter algemeene aandacht te brengen. Hiermede is deze min of meer onverkwikke lijke discussie van de baan en komt punt 7 in behandeling: Nieuwe adressen voor ratten ver delging. Op verzoek van den Heer Tan de Tijzei zal ook bij den polder Eenigenburg worden aange drongen op het betalen van eene premie op het dooden van ratten. Omtrent de premie is men 't niet eens. Som migen vinden 15 cent te hoog, anderen eene premie van 10 ct. te weinig. Het Bestuur is voor eene premie van 10 ct., Tenslotte wordt besloten opnieuw adressen te richten tot Gemeente en Polderbesturen om opnieuw een premie te stellen op het dooden van ratten en die te bren gen op 10 ct. Omtrent het vaststellen van de salarissen van de leden van hot Hoofdbestuur is men het spoe dig eens en wordt besloten dit zoo te laten als 't was. Daarop komt aan de orde het voorstel van de afdeeling Zuidseharwoude om de zaaizaden van reuzenbloemkool en Deensche wittekool, die hier niet worden geteeld, voor rekening der vereeni ging aan te schaffen. De voorz. geelt daarop eenige inlichtingen om trent de wijze waarop dat zou kunnen geschie den met eenig resultaat, want, zegt de voorz., we weten allen dat afwijking van het zaaizaad den teelder schade berokkent. We zouden bijv. van een zaadhandelaar eenige kilo's kunnen aankoopen en elke bouwer zou een ons daarvan kunnen uitzaaien als proef en zou dat zaad voldoen, dan kan daarvan eene bepaalde partij kunnen worden aangekocht naar gelang de bouwers dachten noodig te zijn. De heer Boldewijn (Koedijk) deelt hierop me de, dat dat voorstel aldaar zeer veel bij val heeft ondervonden en dat aldaar zeker wel plaats zou zijn voor 10 KG. Op de vraag van den voorz. of het de bedoe ling van de afdeeling Zuidseharwoude is, dat zij, die geen lid der vereeniging zijn, ook dat zaad niet kunnen krijgen, wordt bevestigend geant woord. Het voorstel vindt echter van verschillende zijden bestrijding, vooral daarom, omdat de on dervinding heeft geleerd, dat goed zaad met vol doende kiemkracht nog altijd geen goeden oogst waarborgt. De invloeden van het weer zijn zoo groot op de ontwikkeling van de plant, dat men van de uitkomsten nooit zeker kan zijn. Die zullen altijd hoogst wisselvallig blijven. Dat is niet de ondervinding van de voorzitter alleen, zooals hij zegt, maar ook van handelaars en teelders van naam en de heer C. van Kleeflf, te Bovenkarspel, is, zegt de voorz met geen beter resultaten uit Italië teruggekeerd, toen zijn reis daarheen,ook een dergelijk onderzoek ten doel had. Eindelijk wordt besloten voor een jaar een proef te wagen en het zaad van een teelder te betrekken. De voorz. noodigt daarop allen uit een proef te wagen om tot meer zekere resultaten te komen. Punt 9, pogingen in het werk te stellen, ver betering te brengen in den toegang tot de door vaart tot den afslagsteiger te Broek op Langedijk, is spoedig behandeld, daar door den heer D. Wa genaar wordt medegedeeld, dat de afd Broek op Langedjjk reeds heeft besloten een adres tot verbetering van den toegang, tot den gemeente raad te richten, waarop de vergadering besluit de resultaten daarvan voorloopig af te wachten. Terder wordt aangenomen, een adres te rich ten tot den raad van administratie van de II. IJ. S. M., waarin zal worden gewezen op het feit, dat gedurende den drukken bloemkooltijd het meermalen voorkomt, dat bij de aanvrage om open wagens, gesloten wagens worden gezonden, tot groot nadeel voor de bloemkool in do eerste plaats en tevens voor den Handelaar in de tweede plaats, omdat voor dichte waggons een hooger tarief wordt berekend en de bloemkool in der gelijke waggons veel sneller verbroeid. Dat op die wijze de koopman niet voldoende kan con- curreeren, omdat de prijs der producten dan eigenlijk moet worden berekend naar de meer of mindere vracht en dat hij, die in dit geval het eerst komt, het voordeeligst er aan toe is. Toorts zal aan de verschillende burgemeesters uit den omtrek hun adhesie worden gevraagd, en een copie van dit adres aan den afgevaar digde van dit district, den Heer Mr. E. Fokker, worden gezonden, die zijn medewerking in de zen heeft toegezegd, en deze zaak bij den Raad van Administratie zal bepleiten. Toorts werd besloten twee afgevaardigden te zenden naar de vergadering, welke den 5 April te Utrecht zal worden gehouden, door de Tuinbouw-vereeniging te Boskoop uitgeschre ven, met het doel, bij de Duitsche regeering er op aan te dringen, dat het zijn invoerrechten op de tuinbouw-producten niet zal verhoogen, daar dit een ramp zou zijn voor de landbou wende bevolking, aangezien daardoor de verkoop belangrijk zou dalen. Als afgevaardigden werden gekozen de H.H. C. Wagenaar JGz., A. Dirkmaat en D. Wage naar, waarop laatstgenoemde te kennen geeft dat hij, met het oog op zwakke financiën der kas, voor eigen rekening daar heen zal gaan. Toorts is de vergadering voor eiken tuin- en landbouwer toegankeljjk en wordt de termijn van aangifte tot bijwoning dier vergadering ge steld tot 20 Maart. Men kan zich aanmelden bij den secretaris, den Heer A. Dirkmaat. Intusschen deelt de commissie tot het nazien der rekening mede dat deze door haar in orde is bevonden, waarna zij wordt goedgekeurd. Door den Heer Wagenaar (Broek op Lange dijk) wordt er op aangedrongen om zoo moge lijk in beknopten vorm de strekking der statu ten weer te geven, om de kans, dat zij bij de aanvrage om de kouinkljjke goedkeuring weer terug zullen worden gezonden ter verbetering, te ontloopen. Daartoe ontvangt het bestuur machti ging. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Heer D. Wagenaar met een krachtig, opwekkend woord de vergadering. De heer W. A. Stolp, arts te Broek op Langedijk, heeft zijn praktijk nedergelegd. Na vooraf ingesteld onderzoek zijn uit de sol licitanten naar de vacante betrekking van onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de Chr. School te Broek op Langedijk benoemd, de dames A. Bak en A. Wagenaar. De benoemden hopen half Maart in functie te treden. Vervolg Buitenland. De Senaat van Noord-Dakota heeft een wetsontwerp aangenomen, strekkende om te be palen, dat ieder man, die trouwen wil, zich vooraf aan een onderzoek zal moeten onderwerpen naar zijn lichamelijken en geestelijken gezondheids toestand. Tan de vrouwen maakt het bericht geen gewag. Waarde van eene komma. Een Pruisisch schoolopziener kwam aan het bureau van den burgemeester eener kleine stad, om hem te verzoeken hem op een schoolbezoek te vergezellen. De burgemeester was in eene kwade luim en de schoolopziener hoorde hem mompelen „Waar komt die ezel nu alweer voor?" De schoolopziener zei niets maar wachtte zijn tijd af, en ging met den onwilligen burgemees- tor de ronde doen. Op de eerste school gaf hij te kennen, dat hij wilde zien hoe de punctuatie geleerd werd. „Och, dat komt er niet op aan," bromde de burgemeester. „Wij geven niet om komma's en zulke kleinigheden." Maar de schoolopziener zond een jongen naar het bord en beval hem te schrijven: „De burgemeester van R. zegt, de schoolop ziener is een ezel." „Toen beval hij hem de komma achter de R. te zetten en eene andere achter schoolopziener, en de jongen schreef: De burgemeester van R., zegt de schoolopzie ner, is een ezel." Waarschijnlijk kreeg de onwillige burgemees ter nu wel een nieuw begrip van de waarde van „komma's en zulke kleinigheden." De ontwapeningsconferentie. De „Popaio Ramano verklaart, dat het bericht uit de „Figaro" als zou de paus tégen de uit sluiting van den Heiligen Stoel bij de ontwape ningsconferentie protesteeren, volstrekt van allen grond ontbloot is. Buffet, de vertegenwoordiger van den her tog van Orleans te Parijs, heeft in een inter- vieuw, naar aanleiding van de bij hem plaats gehad hebbende huiszoeking verklaard, dat men sporen van een complot zocht onder zjjn papie ren. Hij zeide daarop tot den commissaris: ,,'t Is nutteloos, zoek maar niet. Het com plot is hier, vervolgde hij op zijn voorhoofd wij zend, en ik zal u mijn plannen niet meeedeelen." De commissaris lachte en ging heen, terwijl hij antwoordde: „Missohien wel met X-stralen." Bij Faure's dood! htjrankrjjk! Land bij uitnemendheid }»rm aan eenighêid, Cjitmuntend door wuftheid, Wijk aan vindingrijkheid Hn befaamd door ongerechtigheid. Donderdagmiddag twee uur heeft presi dent Loubet officieel het Elysée betrokken. De president heeft verzocht, dat militaire eer hem alleen zou worden bewezen bij officiëele plech tigheden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat professor Wassermann de microbe van de longtering heeft gevonden en het serum, dat de ziekte kan ge nezen. Ten gevolge van het onderzoek omtrent de overgave van Santiago moet generaal Torral gearresteerd zijn. Ook Italië krijgt trek in de Chineesche taart. De minister van buitenlandsche zaken zal een wetsontwerp indienen, strekkende om het aantal consuls le klasse in China uit te breiden en het aantal Italiaansche schepen in de Chi neesche wateren tot een scheepsdivisie te ver meerderen. De Amerikaan8che reiziger Sullivan heeft nu ook in de binnenlanden van Zuid-Ame- rika in die van Afrika kende men ze reeds, een volk van dwergen ontdekt. Het is een volksstam, welke aan de Indianen verwant schijnt, roodachtig geel van huid en zeer leelijk van gestalte. Het onderlijf van deze dwer gen is namelijk zeer dik en volstrekt niet in evenredigheid met hunne kleine en tengere lede maten. De dwergen wonen, volgens Sullivan, aan de bronnen van den Orinoco, in het gedeelte van Tenezuela, dat aan Brazilië grenst. Dood van Baron de Reuter. Baron Paul Julius de Reuter, stichter van het agentschap Reuter is den 25 Febr. te Nizza over leden. Baron de Reuter werd 21 Juli 1821 te Kassei geboren, was eerst bankiersklerk, daarna boek- handelaarsbediende. In 1849 stichtte hij te Parijs een correspondentiebureau. Toen de telegraaflijn AkenBerlijn voor het publiek werd geopend, ging Reuter naar Aken, waar hij een telegrafisch correspondentiebureau oprichtte waarop de groote couranten en ban kiers geabonneerd waren. Hij stichte tegelijker tijd een postduivendienst tusschen Aken en Brus sel, waardoor "hij berichten uit Parijs en Londen, spoediger dan per post ontving. Zijn bureau werd later verplaast naar Yer- viers en in 1851 naar Londen, waar zijn con necties zich spoedig naar alle werelddeelen uit breidden. In 1858 stelde hij zich in verbinding met de Engelsche pers. De „Times" was het eerste blad dat door Reuter de oorlogsberichten over den Italiaanschen oorlog verkreeg. Tervol gens stichtte hij bureaux te Amsterdam, Den Haag, Brussel, Antwerpen, Bombay, Calcutta, Alexandrië, Cairo, Shanghai, Amerika, W.-Indie, Africa enz. Thans is Reuter over de geheele wereld met nieuws-stations verbonden. Atjeh. De Indische correspondent van het „Handelsbl." seint van den 27 „De benden van Oemar zijn door de troepen ter Westkust uiteengedreven. Tegenstand werd niet ondervonden. Tan alle hoofden werd bericht ontvangen om trent den dood van Oemar. Het „N. v. d. D." ontving het volgende tele gram uit Batavia: „Toekoe Oemar is den 19e te Moego door zjjne volgelingen begraven. De gouverneur van Atjeh herstelde den Iman van Tenom in zijn verwoeste landstreek. „De kolonne Tan der Dussen keerde den 24 te Bueboen terug en vertrok den 26 naar Boven- Meulaboe, waar de hoofdmacht gevestigd is. „Tjoet Nja Din (Oemar's weduwe) bevindt zich te Langga." Het volgende ontleent het Hdbld. ter wille van hen, die nog mochten twijfelen aan het doelma tige van de tegenwoordige actie in Atjeh, aan een particulier schrijven uit die streken van een han delsman (geen ambtenaar of officier dus), die er ongeveer vijf en twintig jaren heeft gewoond. „Nu wat over de politiek. Wat een verschil: de toestand nu en die van vroeger, met zjjn opge schroefde berichten. Als men ziet, dat tegenwoor dig in het Pedirsche de geheele streek door de tachementen van 30 man wordt doorkruist, de trein zonder eenige dekking naar Selimoen rijdt, een enkele compagnie een transport paarden over het scheidingsgebergte brengt naar Padang Tidji, de controleurs overal met een enkelen politieop passer geheel de vallei doorkruisen, alle kampongs bezoeken, alle menschen van passen voorzien, enz., enz. dan kan men zien boe er gewerkt is in het vorige jaar. Het is verbazendLaat ze in Holland in Godsnaam dezen Gouverneur zijn gang laten gaan en in twee jaar, met de gewone Atjeh- formatie, maakt hij er een veilige en goede land streek van. Wat die man doet is verbazendeen jjzeren gestel, ijzeren wil, geen ontzien van zich zelf, iederen morgen om 4 uur aan zijn schrijftafel als hij te velde is, de eenvoud zelf, een afschuw van alles wat eer en uiterlijk betoon betreft, ziedaar Tan Heutsz. „Tegenwoordig maken de Atjehers zelf de we gen en de uitgaven zullen tot men in Holland te vreden zal zijn."

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 6