Groentenvervoer. BIJVOEGSEL van de „Nieuwe Laiigodijker Courant' van Zondag 12 Maart 1899. Vervolg Nieuwstijdingen. Op verzoek van de Volks-kiesvereeniging te Aartswoud, hield de heer de Clerck, afge vaardigde voor het district Rotterdam, Donderdag aldaar eene lezing over „Rijkspensioneering van arbeiders." Een practise!» man. Een onzer adverteerders zegt het „Hbld." ontvangt geregeld uit het Noorden des lands de volgende aanbieding van een uitgever van een paar blaadjes: „Tegen franco inzending van een Engelschen vilthoed (omtrek van hootd 58 centimeter) wordt TJEd. door deze aangeboden, dat inliggende 2 advertentiën daarvoor in ruil tienmaal geplaatst worden in onderstaande bladen, die wekelijks se dert 22 jaren bij mij verschijnen. Dus vijfmaal in het Advertentieblad en vijfmaal in het Weekblad „Onder bovenstaande aanbieding is ook begre pen, dat UEd. van elke plaatsing gratis een be- wijs-exemplaar ontvangt. Men schrijft uit Barneveld Dezer dagen woedde te Kootwijk een ernstige heidebrand, die zich reeds over een halve H.A. had uitgestrekt, vóór men de vlammen meester werd. Aan de politie alhier, die vermoedde, dat kwaadwilligheid in het spel was, mocht het ge lukken een drietal schaapherders tot bekentenis te brengen, dat zij den brand gesticht hebben. Te Alkmaar is men teleurgesteld, daar Woensdagavond laat bericht kwam dat de aan gekondigde voorstelling van het Nederl. Tooneel Voerman Henschelop heden niet kon doorgaan, wijl op hoog bevel dien avond gespeeld moest wor den te 's-Gravenhage ten paleize. Daar men mevr. Bouwmeester eene bloemen hulde zou brengen, en deze bloemen reeds besteld waren, terwijl verdere onkosten zijn gemaakt, vraagt men zich af, wie dien betrekkelijk belang rijken schadepost moet betalen. Een aanhanger van Tolstoï. Onder de miliciens, die dezer dagen te Bergen- op-Zoom in dienst traden, is er een uit Rotter dam, die zonder zich onbehoorlijk te gedragen, beslist weigert den eed op de krijgsartikelen ai te leggen, omdat hij, naar hij zegt, geen plan heeft soldaat te worden. Ook wil hij in de ka zerne zijn eten betalen en eenige vergoeding geven voor het gebruik van een bed. Met belang stelling ziet men uit naar de verdere gevolgen van dit bij de militie nieuw en eigenaardig op treden. Schandelijk. Te Rotterdam werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag een meisje van 14 jaar bewuste loos op straat gevonden. Het bleek later dat dit het gevolg was van het gebruik van sterken drank. Twee personen, met wie zij in gezelschap was geweest, heeft de politie weten op te sporen De ooievaar is te Castricum reeds aan gekomen, eene week eerder dan het vorig jaar. De algemeene vergadering van „Hollands Noorderkwartier zal te Nieuwe Niedorp op 29 Maart gehouden worden. Daar eene schikking tusschen de verbou wers van suikerbieten en de fabrikanten onwaar schijnlijk is, is men in den Anna, Paulowna- polder en de Wieringerwaard er op be dacht, om met 't verloopen van 't getij de ba kens te verzetten. Op verzoek van eenige land bouwers hield de heer van der Goes, stationchef te Noordscharwoude, eene verhandeling over groenteteelt, hetwelk tengevolge heeft gehad, dat Woensdag j.l. in de Anna Paulownapolder eene groente-vereeniging is opgericht. Wanneer het met heeren fabrikanten tot geene overeenkomst komt, zullen ongeveer 160 bunders voor groen- tebouw, voornamelijk vroege aardappelen en kool, in cultuur worden gebracht. Van den nieuwen tijd! De dienstboden-vereeniging „Allen voor El kander" te 's-Gravenhage, hield Donderdag 9 Maart eene openbare vergadering. Als spreekster tradt op Mej. S. Pryes, secretaresse van den Alg. Ned. Naaistersbond, met het onderwerpWaarom - Wij namen onlangs uit „de Controleur" een entrefiletje over, over het niet decoreeren van een artiste, door de regeering, omdat haar particuliere leven niet onbesproken werd geacht. SF 7er?oek )at.en wij er °p volgen, wat het zelfde blad aan die mededeeling toevoegde„Ge steld dat het zoo ware, iets waarover hier niet in bespreking kan worden getreden, mag men vragen of daarmede haar verdienste als kunste nares verloren ging, of het particuliere intieme leven niet buiten de officiëele beoordeeling be hoort te blijven, waar het een zaak van publiek belang geldt, namelijk de erkenning en belooning door den Staat der verdiensten van een kunste naar en eindelijk, hoe zich zulk een houding rijmt met de beoordeeling van mannen, in een geljjk geval, zelfs waar het de hoogste onder scheidingen geldt. Bij den laatsten ordenregen is bijv. nog een persoon tot leeuwenridder ver heven, die tweemalen gevangenisstraf heeft on- der§aan- (Het Yad.) Tweede Kamer. Het ledenvoorstel revisie strafvonnissen is zon der stemming aangenomen. Tot verdediging in de Eerste Kamer zijn aan gewezen de heeren Hartogh, Loman en Macaré. Leerplicht. De vergelijking van hot gewijzigd ontwerp met de bepalingen van het oorspronkelijke, door den minister toegezegd, is thans aan de Kamer in druk toegezonden. De Commissie van Rapporteurs betrekkelijk het leerplicht-ontwerp heeft, daar blijkens het bij de Mem. v. Antwoord gevoegde wetsontwerp het voorstel der Regeering in opzet en uitwerking dermate gewjjzigd is, dat een nieuw onderzoek in de af deelingen naar haar inzien wenscbelijk is, aan de Kamer voorgesteld het gewijzigd wets ontwerp opnieuw in de afdeelingen to overwegen. Buitenland. De zaak Dreyfus en alles wat daarmede samenhangt. Het is niet wel mogelijk en eigenlijk ook maar heel weinig loonend alles weer te geven, zij het ook eenigszins beknopt, wat nog immer direct en indirect met betrekking tot de Dreyfus-zaak wordt gepubliceerd, doch in afwachting van „het groote feit", dat reeds vóór enkele dagen van Parijs uit werd aangekondigd, maar zich nog immer wachten laat, kan toch wel een en ander van het te Parijs geschrevene en gesprokene worden medegedeeld, als zijnde niet geheel zon der beteekenis voor den huidigen staat van zaken. In Parijs blijven de geruchten met betrekking tot de ontslagaanvrage van luitenant-kolonel Du Paty de Clam circuleeren, evenals die aangaande zijn aanstaande arrestatie, terwijl ook bij voort during gesproken wordt over de aanstaande te rugtreding van generaal Zurlinden, den militai ren gouverneur van Parijs. Toch dient men aan te nemen, dat er op dit stuk niets zal beslist worden vóór de Revisie zaak bij de Yereenigde Kamers is behandeld. Er kan immers nog zooveel nieuws aan het licht worden gebracht; en eerst als alle licht is ver spreid, kan de regeering beoordeelen, welke maat regelen noodig zijn tegen die officieren, die zul len blijken hun plicht verzaakt te hebben. Het schijnt dat generaal Mercier ook voor de Strafkamer van het Hof van Cassatie geweigerd heeft, evenals in het proces-Zola, te antwoorden op de hem gestelde vraag of hij den krijgsraad van 1894 zonder medeweten van den beschul digde geheime stukken heeft voorgelegd. Wel was Mercier door de regeering van zijn ambts eed ontbonden, doch hij meende dat hij in deze zelf had uit te maken in hoever hij zich vrij kon oordeelen te zeggen wat men weten wilde. Het heet nu, dat de als rapporteur in het aanvullend onderzoek met betrekking tot de Dreyfus-zaak dienstdoende president der Civiele Kamer, de heer Ballot—Beaupré, die een aan vang heeft gemaakt met het onderzoek van de üreyus-documenten, binnen een dag of tien met dit verkwikkelijke werkje gereed zal zijn, waar op dan de vereenigde Kamers zullen samenko men om uit te maken of er reden bestaat tot een supplementair onderzoek en dag en datum te bepalen voor de overlegging van het geheime dossier. Zoo mag dus verwacht worden, dat niet vóór Paschen de zaak in openbare behandeling zal komen bij de vereenigde Kamers. In een te Christiania gehouden lezing heeft professor Birkedal verklaard, dat de zon koud wordt en dat zij haar licht in ongeveer een eeuw tijd langzamerhand zal verliezen. Deze ver klaring wordt door professor Mohn bevestigd. Slimme beambten. Het volgende voorval wordt door het „Journal de Bruxelles" verteld. Het gebeurde in België. Een heer was op het spoor een kalf in een waggon kwijtgeraakt. Men verliest gemakkelij ker een wandelstok dan een kalf. Toch moet men gelooven dat het gebeurd is. Op het spoor verliest men van alles. De eigenaar richtte een klacht tot de Maat schappij en wachtte. Zes maanden verliepen, maar er kwam geen antwoord. Toen richtte zich de heer persoonlijk tot de Maatschappij en eischte zijn kalf terug. De ambtenaar sloeg een register op en gaf eindelijk ten antwoord: „Wij hebben niets dan een os onder de ver miste zaken." Dit was het kalf dat na verloop van zes maan den volwassen was geworden. De heer merkte dit den beambte op. „'t Is mogelijk," antwoordde deze, „maar ik kan u geen os ter hand stellen, als ge een kalf Aan het argument ontbrak niets. Desniette genstaande trof het den betrokkene en zal deze de zaak gerechtelijk vervolgen. De toestand van den Paus. De Paus neemt voortdurend in beterschap toe. Mazonni ontving voor zijn operatie van Paus Leo XIII f5000. Gereed tot den oorlog. lij de behandeling der oorlogsbegrooting in de Fransche Kamer heeft minister de Freycinet ver klaard, dal er geen reden is om zich te veront rusten over de uitbreiding van effectieve leger- sterkte in het buitenland; immers, als men bo ven een bepaald cijfer is gekomen, neemt de militaire macht niet meer toe met de vermeer dering van het effectief. Op de Fransche Lebel- geweren wordt nu een stelsel van vermaking toegepast, waardoor zij alle andere bestaande zul len overtreffen; de artillerie is thans reeds zon der gelijke. Het Eransche Yaderland kan dan ook met vertrouwen de toekomst afwachten. De ramp bij Toulon, een misdaad van anarchisten? Na den dood van Felix Faure hield de Fran sche regeering zich minder bezig met de kuipe rijen der aanhangers van de monarchistische pre tendenten, dan wel met het nagaan der gangen van de anarchisten, die in den laatsten tijd bezig zijn een campagne van propaganda door de daad voor te bereiden, waarvoor zij in hun voordeel zeer handig partij trekken van de Dreyfus-zaak, die het vertrouwen in de Fransche regeerings- autoriteiten, in het leger en zelfs in de justitie gevoelig heeft geschokt. Nog nader wordt de aan dacht der regeering gevestigd op het doen der anarchisten, nu meer en meer het vermoeden door verschillende aanwijzingen ontstaat, dat de vreeselijke ontploffing van het kruitmagazijn te Lagoubran, nabij Toulon, niet het gevolg is ge weest van een toeval, maar van een koel be raamde misdaad. Yan verschillende zijden wordt het vermoeden meer en meer versterkt, dat deze helsche aan slag niets anders is, dan het werk der anarchis ten en het voorspel van een reeks andere af schuwelijke aanslagen van dezelfde soort, die reeds sedert eenigen tijd zijn voorbereid. Om zoo veel mogelijk op alles te zijn voorbereid, is de bewaking der anarchisten strenger dan ooit ge worden en het is zeer waarschijnlijk, dat een groot aantal arrestaties binnenkort zullen plaats hebben, als bevestigd wordt, dat de ontploffing te Lagoubran het gevolg is van een aanslag. Wel bestaan er thans redenen, om aan te ne men, dat niet de scheikundige werking in het in massa's opgehoopte zwarte kruit de ramp heeft veroorzaakt. In de onmiddellijke nabijheid van het kruitmagazijn van Montély, dat zeer dicht bij Toulon staat, is door een artillerist een pak gevonden, dat 12 dynamiet patronen bevatte en Dinsdagavond heeft zich nog een nieuw feit voorgedaan, dat het vermoeden versterkt, als zouden anarchistische daden van moordende en vernielde propoganda te wachten zijn. Tusschen half zeven en zeven uur Dinsdagavond werden twee revolverschoten gelost op een schildwacht, die op post stond bij een bergplaats van meliniet van bovengenoemd kruitmagazijn. De soldaat, die nog zeer jong is, verloor zijn tegenwoordig heid van geest en verzuimde de in den nabij heid zijnde post te alarmeeren. Toch schijnen de personen, die de schoten hebben gelost, bevreesd geweest te zijn, dat de post het geluid der scho ten heeft gehoord en te hulp zou snellen, al thans zij zijn teruggekeerd en op de vlucht ge gaan. Men veronderstelt, dat zij, na den soldaat te hebben gedood, door een tunnel onder de verschansingen hebben willen doordringen en aldus het pak dynamiet, dat zij 's morgens had den gereed gelegd (doch dat gevonden werd) hun helschen aanslag hebben willen uitvoeren. Het pak dynamietpatronen werd gevonden nabij de poort van een bastion op 20 meter afstand van een spoorwegbrug. Om deze poort te bereiken heeft men een verschansing van 2 meter hoogte moe ten overklimmen. Bij de patronen werd geen lont gevonden, daar de werking, die ontstaat, wanneer dynamiet met de lucht in aanraking komt, vol doende zou geweest zijn, om de patronen te doen ontploffen. Hoewel de hoeveelheid meliniet, die in de berg plaats is opgeslagen, niet aanzienlijk is, zou zij voldoende zijn om bij ontploffing het geheele kruit magazijn te vernielen en Toulon te verwoesten. Natuurlijk heeft een en ander te Toulon groote ontroering veroorzaakt en men twijfelt er in de stad nu niet meer aan, of de ontploffing te La goubran is een duivelsche wraakneming van anar chisten geweest op de hun vijandige maatschappij. De onder-prefect te Toulon ontving een anoniemen brief waarin werd medegedeeld,dat gedurende het bezoek, dat de minister van marine Lockroy aan een der kruitmagazijnen zou brengen, dit maga zijn in de lucht zou vliegen. De schrijver van den brief voegde er aan toe, dat hij getuige was geweest van een samenspreking door vier man nen, die dezen aanslag beraamden. Tijdens het bezoek van Lockroy aan de plaats des onheils en aan het kruitmagazijn no. 2 in de nabijheid van dat te Lagoubran, is echter niets buitengewoons gebeurd. Hoewel men aanvankelijk meende, dat het magazijn no. 2 tengevolge van de ontploffing van den nacht van Zaterdag op Zondag niets had geleden, heeft een onderzoek het tegendeel geleerd. De poorten zijn vernield, de kruit- en patronenkisten zijn uit haar ver band gerukt, een groot aantal kogels, granaten en andere projectielen zijn door elkaar gewor pen en het is een wonder, dat ook dit magazijn niet is ontploft. Een huwelijk per telefoon. Amerika is het land der buitengewone dingen. Dit feit word telkens weer door nieuwe gebeur tenissen bewezen. Een rijk, jong bruidspaar, Henry Rantz en Nellie Maxwell, uit Williamsport in Pennsylvanië, heeft nu ook gebroken met de ge wone manier om in het huwelijk te treden. Die manier vonden zjj te alledaagsch. Men besloot daarom, de plechtigheid iets interesanter te ma ken door te trouwen per telefoon. Twee huwe lijks-contracten werden opgemaakt, het eene in den Staat Pennsylvanië, het andere in den Staat New-York en daarna reisde de aanstaande echt genoot met eenige vrienden naar Elmira, bij New-York, waar men de hulp inriep van den eenig aanwezigen geestelijke, die zonder aarze en er in toestemde de plechtigheid te voltrek ken. Gemeenschappelijk begaf men zich nu naar het telefoon-bureau en vroeg daar aansluiting met het bureau te Williamsport, waar de bruid en de getuigen reeds wachtten. De geestelijke hield een korte toespraak in het toestel, deed de verplichte vragen, kreeg de besliste, duidelijke antwoorden en kort daarna was de plechtigheid tot aller tevredenheid afgeloopen. Nadat de echt genoot de gelukwenschen zijner vrienden te New-York in ontvangst had genomen, keerde hij naar Williamsport terug, om met zijn telefonische echtgenoote de huwelijksreis te aanvaarden. De „Éclair" heeft beweerd, dat Picquart in de gevangenis zoo goed mogelijk behandeld wordt en dat hem allerlei gunsten worden ver leend. De „Temps" heeft de heer Gast, bloed verwant van Picquart, gevraagd, of deze bewe ring juist was, en daarop ten antwoord gekregen, dat hij nog tevergeefs naar eenig gunstbewijs zocht. In de Santé heeft Picquart een cel als de gemeenste misdadiger; zijn buurman was zekere Peugnet, de laatste, die door den ouden Deibier onthoofd is. Zijn andere buren behoorden tot de beruchtte bende van Neuilly. Het meubilair was zoo eenvoudig mogelijk: een bed met peluw, een stoel en eene tafel, de lsatste aan elkaar vast- De heer Gast beweert tevens, dat Picquart op zekeren dag fijn glas in een ommelette heeft ge vonden. De directeur van de Santé verzekert, dat bij toeval eens een stukje glas in een ommelette is geraakt, doch groot genoeg om opgemerkt te worden. De ommelette is daarna naar den restau rateur teruggezonden. Een dienstplichtige, die zich komt aan melden op den arm zijner moeder die zeld zaamheid heeft men onlangs te Eupen, in Rijn- Pruisen aanschouwd. Die „jonkman" is, hoewel 20 jaren oud, niet grooter dan een kind van 1 jaar. Hij weegt 14 pond, hoort en ziet, maar kan niet spreken, en is nagenoeg verlamd. Het ongelukkige dwergje behoort tot een ar beidersgezin, waarvan 14 kinderen nog in leven zijn. Zijne broeders en zusters zijn allen gezond en sterk en verscheidene broers hebben reeds aan hun dienstplicht voldaan. In zake de kinderhuwelijken in Britsch- Indië wordt gemeld, dat er volgens de laatste telling nagenoeg een half millioen gehuwde kin deren beneden den leeftijd van negen jaren wa ren. Yan de meisjes tot den leeftijd van ten hoogste 15 jaren waren er niet minder dan 250000 reeds weduwe, en daardoor, volgens de zeden van het land, tot levenslangen weduwen- staat gedoemd. In de Chineesche wateren bevinden zich thans, naar de „Morning Post" mededeelt, de vol gende oorlogsschepen Engeland 23 en 10 kanon- neerbooten, Rusland 14, Frankrijk 9, Duitschland 8, Italië 5. De Chileensche regeering heeft besloten het eiland in de Stille Zuidzee, waar Robinson Crusoe (Alexander Selkirk) zijne avonturen door leefde, tot een landbouw-kolonie te maken. 150 Werklieden-gezinnen zullen daar voor rekening der regeering worden heen gezonden. Ontzettend In Debreezen (Hongarije) is dezer dagen een grafzerk geplaatst met het volgende opschrift: „Hier rusten in den Heere Jozef Moritz sr., gestorven in zijn 62 jaar. Hij is doodgeschoten door zijn zoon. De vrouw van Jozef Moritz sr. gestorven in haar 47e jaar. Zij is doodgeschoten door haar dochter. Elizabeth Moritz, gestorven door zelfmoord in haar 17e jaar. Zij had haar moeder doodgeschoten. Jozef Moritz jr, gestorven in de gevangenis in zijn 27e jaar. Hij had zijn vader doodgeschoten. De eeuwige Barmhartigheid ontferme zich over hunne arme zondige zielen." De gouverneur van Tomsk ontving van den gouverneur van Jennisseisk het volgende bericht: „De brief van den jager Ljaellin, over Andrée, blijkt eene groote leugen te zijn; van de ballon van Andrée werd hier geen spoor ont dekt. Te Gent is op een zolder, te midden van rommel, een Van Dijck ontdekt, voorstellende een Madonna met het kindje. De schilderij werd voor 14 frs. eigendom van een voddenkoopvrouw, die er 75 fr. van maakte bij een antiquaardeze deed er weer zaken mee voor 900 fr. aan een vreem den koopman, tot het stuk eindelijk teWeenen een kooper vond voor 30,000 fr. De schilderij is een herhaling van hetzelfde onderwerp dat van v. Dijck in het museum van München bewaard wordt. De nieuwe Fransche goudstukken. De nieuwe Fransche goudstukken zijn alles behalve fraai. Het profiel der Republiek heeft een te scherpen neus en kinde Phrygische muts, die zij draagt, is te plat van boven, zij lijkt een slaapmutsde devies-rand drukt het geheel, daar hij te zwaar is. Ook wordt de haan, die op de keerzijde staat, lomp en stijf gevonden. Het werk van Chaplin, waarvan men veel ver wachtte, valt dus bijster tegen. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 128 Februari 1899. Geboren: Jan, z. van Arie Goudsblom en Mietje Kots. Anna Marie, d. van Jan Hendrik Keizer en Marijtje Roggeveen. Teunis, z. van Arie Ootjers Azn. en Aaltje Biersteker. Meinsje Aaltje, d. van Arie Groot en Guurtje Egmond. Gehuwd: Dirk Kansen en Jantje v. d. Sluis. Overleden: Vrouwtje Zomer, echtgenoote van Jan v. d. Oord oud 60 jr. Simon Stam, echtge noot van Grietje de Geus oud 78 jr. Gemeente Oudkarspel. Ingeschreven van 1—28 Februari 1899. Geboren Johannes Hendricus, z. v. Jacob Stet en Maria Broersen. Pieter, z. v. Klaas Bakker en Vrouwtje Droog. Pieter, z. v. Barend Blom en Trijntje Gelder. Cornelis, z. v. Pieter Bruin en Adriana Dekker. Gehuwd en Echtscheiding: Geene. Overleden: Jan Tiel oud 79 jr., echtgenoot van Marijtje Schermer. Maartje Kaas oud 70 jr., echtgenoote van Nicolaas Admiraal. Aafje Hes oud 78 jr., weduwe van Gerritje Kroonenberg. Juriaan Boot oud 26 jr., echtgenoote van Grietje Kramer. Neeltje Goed bijna 28 weken, d. v. Jacob Goed en Antje Riesz. Antje Ylam oud 48 jr., echtgenoote van Dirk Hopman. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1—28 Februari 1899. Geboren Nicolaas Johannis, z. v. Jan Ligthart en Geertje Pater. Cornelia, d. v. Jan Siewertsen en Antje Bregman. Gerardus Johannes, z. v. Ge- rardus Martinus Sneekes en Cornelia Otsen. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Pieter Blokker en Trijntje Kaag. OverledenAdrianus Schiebroek, z. v. Huber- tus Schiebroek en Maria Cornelia Janmaat, 11 maanden. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1—28 Februari 1899. Geboren Trijntje, d. van Jan Kaag en Maartje Maats. Elisabeth, d. van Abraham Schreuder en Neeltje Floor. Ondertrouwd en Getrouwd Dirk Olie en Maria Bras. Simon Prins en Trijntje van Wilgen. GetrouwdPieter Leegwater en Antje Kruijer. Gerrit Wilmsen en Grietje Amels. Overleden: Geene. Gemeente Heer-Hugowaard. Ingeschreven van 128 Februari 1899. Geboren: Jacob, z. v. Jan Tromp en Cornelia Bakker. Nicolaas Cornelis Reinder, z. v. Jan van Dijk en Catharina Reek. Maartje, d. v. Ger rit de Jong en Antje Buijs. Divera Catharina, d. v. Johannes Ursem en Mietje Appelman. Cor nelis, z. v. Jan Goudsblom Johanna Elisabeth Kuilman. Maria, d. v. Dirk Stet en Maartje de Haan. Jansje, d. v. Cornelis Aker en Geertje Groot. Cornelia, d. v. Jacob Beerse en Leentje Bet. Catharina, d. v. Klaas Konijn en Neeltje Koemeester. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Pieter van der Gragt en Antje Mulder. OverledenGeert Jan, z. v. Evert Borgmeijer en Johanna Kinket, oud 9 mnd. Pieter Bes, wedn. van Agatha Hoogwater, 80 j. Johannes, z. v. Jan Commandeur en Grietje Veldboer, 3j. Dirkje, d. v. Abraham Prins en Jannetje van der Neer, 16 j. Cornelis, z. v. Pieter Dekker en Maartje de Beurs, 6 j. Frans van Baarsen, echt. v. Vrouwtje Wortel, eerder weduwn. v. Jantje van Schagen, 79 j. Levenloos aangegeven kind van Jan Appelman en Niesje Dekker. Gemeente St.-Maarten. Ingeschreven van 128 Februari 1899. GeborenKlaas, z. v. Louwrens IJven en Pietertje Meurs. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden Cornelis Rens, oud 47 j., echtn. v. Elisabeth Biesboer. Gerrit Kuiper, oud 75 jaren, echtn. van Grietje Harder. Grietje Harder, oud 75 j., wed. v. Gerrit Kuiper. Jan Jongejon, oud 44 jaren, echt. van Anna Breed. Klaas Bruin, oud 76 jaren, wedn. van Jannetje Brouwer, eerder van Geertje de Heer. Gemeente Winkel. Geboren: Reindert, z. v. A. Kuiper en T. Oort- gijsen. Bregje, d. v. M. Krap en T. Otto. Pieter, z. v. F. A. Boekestein en N. Nap. Elisabeth, d. v. P. Pancras en A. Klaver. Hendricus, z. v. Joh. v. d. Pal en A. Molenaar. Teunis, z. van A. Speur en M. Koeten. Frederik, z. v. G. Jonker en E. v. d. Bel. Pieter, z. v. W. Mul en Dub- beld. Ondertrouw en getrouwd: Geene. Overleden: Aafje Smit, oud 80 jr., wed van J. Vader. Gemeente Haringcarspel. Ingeschreven van 1—28 Februari 1899. Geboren: Cornelia, d. v. Cornelis Trompetter en Geertje Brugemann. Dirk, z. v. Jan Veter en Trijntje Schrijver. Maartje, d. v. Lourens van der Oord en Guurtje van der Oord. Trijntje, d. v. Jan Bruin en Maria Volkers. Ondertrouwd en getrouwd: Klaas Roos en Geertje IJfs, beiden te Haringcarspel. Getrouwd: Tijs de Nijs, te Warmenhuizen, en Anna Maria Strooper, te Haringcarspel. Adriaan Sinnïge, te Zjjpe, en Trijntje Bruin, tc Haring carspel. Overleden: Susanna Plak, oud 5 mnd. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 128 Februari 1899. Geboren: Catharina, d. v. Pieter Koning en Elisabeth Water. Johannes, z. van Jacob de Beer en Neeltje Meijering. Ondertrouwd: Pieter Regter en Aaltje de Getrouwd: Laurus van der Oord, wednr. van Grietje Lammerschaag, en Grietje Komen, wed. van Jacob Schipper. predik beurten. NED. HERV. (JEM. OUD-KARSPFT NED HFR2VMa^T,In" Stram™d. ED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE Zondag 12 Maart vm. 9,30 ds. Habbema 12 Maart v.m. 9 uur, n.m. 2 uurds. 6,30. Bidstond Woensdag 15 Maart, voor het gewas, ds. NED HERV. HEM. ZOIDSOHARWOUDE MSI12*"""1'01- '-30 NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK Zondag 12 Maart v.m. 9 u. ds. Gemser, n.m. KERK. (Zuiderkerk.) Zondag 12 Maart v.m. 9,30 n.m. 2,30 ds. J. Vesseur van Langerak. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 12 Maart vm. 9.30 nm. 2.30 Gods- DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 12 Maart v.m. 9.30 ds. Fleischer. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGOWAARD. Zondag 12 Maart v.m. 9.30 u. bevestiging der nieuwe lidmaten door ds. Schermerhorncon sulent. Marktberichten. ALKMAAR, 10 Maart 1899. Aangevoerd2 stapels Kaas, wegende 306 Kg. Kleine t Commissie a f 20,50 Middelbare f 22.— ALKMAAR, 41 Maart 1899. Aangevoerd: 6 Paarden f 50,— a f 150,—12 Koeien f 100 a 150; 281 Nuchtere kalveren f 5.00 a f 18. 0 Vette Kalveren f 0,— a f 0,— per kilo f 0.— a 0,— 180 Schapen f10,a f22,— 0 Lammeren f0. Vette varkens per kilo f0,— a f0,— 117 Magere varkens f 11.a f 16.—366 Biggen f 6.— a f 9,757 Bokken f2, af 6.— 2 kleine id. f 1.—a 11.25. Boter per halve K.G.f 0.57 a f 0.62. Aardappelen f 1.35 a f2.25; bieten f2.af 3. uien f 1.40 a t 0.- Bloemkool f—a f 0,— per 100wortelen per 100 bos f 0,70 roode kool f4,00 f7,savooische tl.f6,—Koolrapen f 0,50 Meirapen 10.— per 100 bos. Peren f 0,a f 0, Appelen f0,a f0.Pruimen f0.— a f0,per mar.dje. Witte kool f0, Kippen f 0.30 a f 1.50; eenden 1.a f 1,60 konijnen f 0.15af 1.25; kippeneieren f2.50 a f3.00 eendeneieren f3.25 a 0.— kuikens f 0.50 a f 1.30 SCHAGEN, den 9 Maart 1£ 5 Paarden Veulen 2 Ossen 0 Stieren 10 Geldekoeien (magere) 20 Idem (vette) 50 Kalf koeien Vaarzen Graskalveren. 140 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) Idem (vette) 350 Overhouders Lammeren Bokken en Geiten 20 Varkens (magere). 40 Vette varkens p. kilogr.„ Konijnen Kippen Eenden 5000 Kipeieren (per 100) 900 Boter (Kilogram) 300 Kaas Bü een redelijken handel in magere geldekoeien e.. kalf koeien waren deze prijshoudend: vette ossen en vette koeien was de handel vry goed; ossen le. quali- teitTrolden 31 ct., vette koeien 29 ct. p. halve kilogr. In overhouders was de veren waren duur. Bij een fhnken aanvoel van vette varkens, waren de prijzen iets verbeterd. Groentemarkt. BROEK OP LANGEDIJK. Van 4—10 Maart. De prijs der Roode kool is p. 100 st. f 6,— a f 19 Geele f6,— af 15,- Witte kool f 0,— a fO— Uien f2,— a f2,25 per baal, (50 kilo). Rieten f 14 a f22,50 p. 1000. Koolrapen f9-'a f3- per 100 st. Wortelen f2,50 a fS^— per 1000 st. Deensche witte kool f5,—a flD,e_handel1in kool is tot heden zeer levendig die in uien is traag. het station Nooruscu»! - naai het buitenland, bedroeg deze week 63. Van 4 M. tot en met 10 M. zijn van het" station HEER-HUGOWAARD verzonden 73 wagons groenten met bestemming naa buitenland.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 4