Brieven uit „de Streek." J.l. Maandagavond bad ten lokale van den heer Mus, te Hensbroek, eene openbare verga dering plaats van landbouwers uit de gemeenten Hensbroek en Obdam, waarin als spreker optrad de hr. F. v. d. Goes, stationschef te Noordschar- woude. He weledelachtb. Heer J. van Willigen, bur gemeester der gemeente Hensbroek, leidt de ver gadering en opent deze met een woord van wel kom aan de aanwezigen, die door hunne tegen woordigheid van hunne belangstelling hebben doen blijken in het doel, dat met deze verga dering wordt beoogd, n.l. het in cultuur bren gen van grasland en het oprichten van eene ver- eeniging. Yoor de uiteenzetting van dit doel en het bepleiten der wenschelijkheid tot het stichten van eene dusdanige vereeniging, heeft zich be schikbaar gesteld de Heer F. v. d. Goes, een man van het vak, die uit zijne rijke bron van ervaring genoeg zal kunnen putten, waaruit voor deel zal zijn te trekken. Na de rede zal eene lijst aangeboden worden, waarop ieder door zjjne handteekening zich zal verplichten tot het lid maatschap der vereeniging, waarna eene voor- loopige commissie zal worden benoemd tot het samenstellen van statuten, het huishoudelijk re glement en een marktreglement, wanneer een afslag aan het station Obdam tot stand zal zijn gekomen. Hierna geeft ZEd. Achtb. het woord aan den Heer F. van der Goes. Geachte Vergadering! De waarheid, die ligt in de woorden: „De mensch vindt zijn grootste genoegen, te streven naar het welzijn van anderen", had zich opnieuw aan mij opgedrongen toen het verzoek tot mij kwam alhier optetreden en leidde mij ertoe ge hoor te geven aan die opdracht en aan het verzoek welwillend te voldoen. Laten wij hopen, dat deze bijeenkomst een streven mag zijn in toet belang van deze omge ving en den bloei van deze streek mag bevor deren. Daarna deed Spr. de vraag: „Is vereeniging een eisch des tijds waarop hij meent met een beslist „ja" te moeten antwoorden. Wat is al niet door vereeniging tot stand gekomen, wat al niet met vereende krachten verkregen. Voorbeelden in onze geschiedenis te over, om te kunnen zeggen dat het vereenigingsleven gunstig werkt. En tegenwoordig zelfs, bestaan er ver- eenigingen van bedelaars, o. a. een te Amsterdam, die ten doel heeft, te voorkomen, dat de leden zich onderling concurrentie gaan aandoen. De resultaten in „De Streek" verkregen door ver eeniging zijn schitterend, waarna spr. de vroeger aldaar bestaande toestand met den tegen woordi- gen vergelijkt en met sterk sprekende cijfers aan toont dat het vereenigingsleven aldaar den weg tot willekeur, door schippers en commissionairs zoo menigmalen bewandeld, werd afgesneden. De welvaart nam allengs toe, wat het gevolg was van de hoogere prijzen die voor de produc ten werden bedongen. Goedkooper tarieven voor het vervoer van groenten op de Holl. Spoorweg werden door bemiddeling van den spr. verkregen en de dienst werd zoo zeer in het belang van den Streeker bouwer en handelaar gewijzigd, dat aardappelen in den nacht gerooid, reeds 's morgens vroeg op de Amsterdamsche markt aangevoerd werden en die des 's avonds werden gerooid, reeds des anderen daags in Duitschland door de afnemers konden worden genuttigd. Het gevolg is geweest, dat het vervoer der mate toenam, dat verleden jaar 80 waggonla- dingen aardappelen op één dag werden verzon den met den trein van Hoorn. Waren vroeger Opperdoes en Andijk de ge wilde plaatsen, heden is het nu in hoofdzaak „De Streek", die vroege aardappelen teelt. En op de vraag Is dan al het land wel geschikt voor groen tenteelt, dan kan ik daarop bevesti gend antwoorden, nl. als er maar genoeg gedaan wordt aan het land om het vruchtbaar te ma- hoofd schudden." Nog andere symptomen?" »M(jn oogen zijn in den laatsten tijd erg zwak." »Laat mij uw tanden eens zienHij bekeek ze en maakte hetzelfde zachte geluid met de tong, bewjjs van medelijden en afkeuring. Nu de oogen!» Hij siak een lamp aan, die op een der tafeltjes stond, en een kleine kristallen lens er voor houdend om het licht te concenteeren, liet hij het schuin in het oog van den patient vallen. Terwql hjj hiermede bezig was, viel er een glans van vreugde op zijn breed, expressief gezicht; een kleur van blijd schap, zooals bij den botanist, wanneer hjj een zeld zame plant in zijn trommeltje bergt, of bij den ster renkundige, wanneer de lang gezochte komeet voor de eerste maal in het rayon van zijn telescoop af dwaalt. »Dat is bijzonder heel bijzonder,» mompelde hij, naar zjjn bureau loopend en haastig iets op een stuk papier krabbelend. Het toeval wil dat ik juist bezig hen iets te schrjjven over een geval als het uwe. Het treft wel dat u mjj een zoo frappant voorbeeld aari de hand doet.» Hjj vergat zoozeer den patient in zijn vre.ugde over het vinden van een symptoom dat zijn stem hijna vroolijk klonk Doch hij was onmiddellijk zichzelf weer en vervolgde geruststellend »Maar het is niet rioodig dat ik u op de hoogte breng van alle bijzonderheden Het komt hierop neer uw gestel is erfelijk belast.» De jong edelman viel in den stoel, het hoofd zonk op de borst. De dokter vloog naar een likeurkaratje en schonk zijn patient een glas cognac in. Er kwam een blos op de bleeke wangen, terwijl hij het leeg dronk. «Misschien heb ik te kras, te spoedig u gezegd waar het op staat,» verontschuldigde zich de arts, ken. Omtrent de bemesting laat spr. zich in het breede uit. Eene bemesting van f 180.per H.A. wordt door spr. aanbevolen, hoewel door enkelen soms ook t' 280.wordt besteed. Maar de winsten zijn dan ook verbazend groot. Deze bewering staaft spr. met bewijzen, en noemt de uitkomsten door enkele bouwers ia „De Streek" verkregen, uitkomsten die genoemd mogen wor den omdat zij te welsprekend zijn. Na de vroege aardappelen kan men als tweede product zeer geschikt bloemkool teelen. Als men eens nagaat dat op den 3 Aug. des vorigen jaars nog een 3 millioen bloemkoolen op den akker stonden in „De Streek" die gemiddeld nog f8.f9.f 10.opbrachten, dan kan men eens nagaan hoeveel als tweede product van zulk land kan worden getrokken. Rekent men dat op eene H.A. 16,800 planten worden uitgezet en men rekent de zuivere teelt op 10,000 stuks bloemkool, dan zal men toch wel willen gelooven dat een dergelijke teelt loonend is. Is in „de Streek" echter het vruchtbaarste land, ook het slechtste land kan bij eene goede bemesting nog genoeg opbrengen. De Heer C. Trompetter te Haringkarspel bemeste op raad van spr. een stuk land, waarop hij vroege aard appelen ging teelen, welke hem wel niet veel, maar toch nog t 14,per snees opbrachten aan den afslag te Noordscharwoude. Daarna teelde hij geele kool, die hij, naar hij mededeelde, voor geen f 14.— zou willen missen. Hierna bespreekt de Heer Van der Goes de landprijzen, waarna hjj in eene beschouwing treedt over de wijze, waarop een beteren toestand is iu het leven te roepen. In de eerste plaats, door te trachten, dat, evenals in andere landen, ook in Nederland een ministerie van landbouw kome. Waarom staat de landbouw bij onze regeering ten achter en waarom is hij daar nooit erkend geworden Eensdeels door gebrek aan organisatie, ten andere, omdat men het landhouwvak te gering schatte en toch, zei Spr., is 't de machtigste fac tor, waardoor bloei en welvaart kan komen. Spr. wijst er verder op, dat in het jaar 1904 het han- delstractaat met Duitschland zal zijn geëindigd, en dat, zoo er geen krachtige samenwerking be staat, we de kans loopen, dat Duitschland in voerrechten zal gaan heffen op de verschillende landbouwproducten, die van hier in Duitschland worden ingevoerd. Spr. is daarvoor nu wel niet direct bevreesd, maar de kans bestaat, en die moet worden weggenomen, en dat kan, door eene krachtige betooging op touw te zetten ten gunste van den vrijen in- en uitvoer. Mocht het resullaat zijn der vredesconferentie, dat het oorlogsbudget met eenige duizenden zal kunnen worden verminderd, laat de regeering dan eens den landbouw financiëel steunen, zij zou daarmede doen een niet genoeg te prijzen daad, een hoogst nuttig werk. Nadat door den Spr. nog was betoogd, dat niet alleen met den teelt van vroege aardappe len en kool, maar ook vooral met den vruch tenteelt, als appelen, peren, kruisbessen, aardbe ziën, enz. voldoende winsten zijn te behalen, eindigde Spr. zijne rede met eene krachtige op wekking tot organisatie, de hoop uitsprekende, dat deze gegevens uit de praktijk genomen, tot resultaat mochten hebben, de stichting eener landbouw- en handelsvereeniging voor de gemeen ten Hensbroek en Obdam. Deze met groote aandacht ge volgde rede, werd luide toegejuicht. Terwijl de lijst circuleert tot het aanwerven van leden, komt in het debat ter sprake het op te richten veilingsgebouw te Amsterdam. De Heer Van der Goes, daaromtrent om in lichtingen gevraagd, geeft zijne meening te ken nen, dat men met die Hal een proef kan ne men, na vooraf een soliden agent te hebben aan gesteld. Bjj eene groote productie kan van zoo'n gelegenheid gebruik worden gemaakt, doch Spr.' is meer voor het stichten van een afslag aan het «ma r gij kunt niet onkundig zijn geweest van uw kwaalwaarom anders zijt gij bij m ij geko men «God helpe mij, ik heb het vermoed maar eerst vandaag, toen mijn been zoo erg werd. Mijn vader had iets dergelijks. «Het is dus van hem?» «Neen. van mijn grootvader. U hebt wel gehoord van Sir Rupert Norton, de groote Corinthiër?» De dokter was een man die veel las. en een uit stekend geheugen had, Het noemen van dien naam bracht hem eensklaps den drager voor den geest, den beruchte saletjonker, die zijn leven doorbracht in dobbelen en duëlleeren, in drinken en wellust, tot zelfs zijn confraters in de boosheid zich van hem afkeerden en op zijn ouden dag alleen lieten met het vrouwspersoon, dat hij in dagen van buitenspo righeid en dronkenschap getrouwd had. Terwijl hij den jongen baron daar zag zitten, acnterover leu nend in den lederen fautuil. zag hij een oogenblik den gehlanketten ouden dandy met zijn kostbaren horlogeketting, zijn mooie dassen, zijn griezeligen satjr kop, voor zich. Wat was hij nu? Een hand vol beenderen in een wormstekigen doodkist. Maar hetgeen hij gedaan had dit leefde voort en be dierf het bloed in de aderen van een jong onschul dig man. Slot volgt. stationsterrein te Obdam, waar de gelegenheid zoo uitstekend is. Bovendien zal door het maken van een sluis, het terrein te water kunnen wor den bereikt. Daarbij moet men ook in aanmer king nemen, dat in zoo'n hal de producten voor eiken prijs van de hand gaan en men moet niet vergeten, dat dergelijke hallen als concurrenten voor den handelaar, die naar het buitenland ver zendt, optreedt, evenals de syndicaten. Uit nood mag men eens gebruik maken van die gelegen heid, maar een geregeld gebruik moet spr. af raden. Eu bij de concurrentie die den handelaar op dusdanige wijze wordt aangedaan, wordt de landbouwer ten slotte de dupe, omdat hij z'n producten voor minder geld moet afstaan. De inmiddels ingekomen lijst bevatte 48 hand- teekeningen van personen die als lid der vereeni ging waren toegetreden. Uit hun midden werden tot de commissie ge kozen, tot het samenstellen der Statuten, van het huishoudelijk- en marktreglement, de II.H. J. Groot, J. Schaak en W. Schaak allen te Hens broek; J. Langereis en G. Bot te Obdam, terwijl op aanbeveling van den Heer Van Willigen, de Heer J. Wessel als penvoerder aan de commis sie werd toegevoegd. Nadat door ZEd Achtb., bij eventueele be noeming van een marktmeester-boekhouder mede in 't belang der vereeniging de Heer J. Wessel was aanbevolen, als iemand van algemeene ken nis en volkomen bekend met het vervoer, werd de vergadering met een woord van dank aan den Heer Van der Goes en de aanwezigen, met een hartelijke felicitatie met het behaalde succés en de beste wenschen voor de vereeniging, waaraan de Heer Van der Goes eenige hartelijke woor den toevoegde, door den voorz. gesloten. Dat gaat dus ook niet meer. Herhaaldelijk komt het voor, dat militairen, die met of zonder verlof van hun korps afwezig zijn, zich bij den plaatselijken of garnizoenskoin- mandant aanmelden, als zijnde zonder geldelijke middelen, om naar hun garnizoen terug te kee- ren. Het gevolg hiervan is, dat hun een vrijge leide wordt verstrekt naar hun standplaatsen, waarvan de kosten ten laste van het Rijk komen. Ten einde nu aan dergelijke voorvallen meer paal en perk te stellen, zal een bepaling in het leven worden geroepen, waarbij de kosten van vervoer, zoowel van de daders als van hun ge leiders, zoomede de aan hen rechtens verstrek kende daggelden, op de daders worden verhaald. De mogendheden en Staten buiten Europa, welke op de diplomatieke Vredesconferentie te 's Gravenhage zullen worden vertegenwoordigd, zijn: de Vereenigde Staten van Amerika, China, Japan, Perzië en Siam. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken hier te lande, heeft thans van de Russische Regee ring ontvangen de lijst van do Rijken, die tot bijwoning der conferentie zullen worden uitge- noodigd. Omtrent de regeling van de werkzaamheden en de verdeeling der conferentie in afdeelingen is nog niets vastgesteld. Een en ander staat in verband met de inrich ting van het Huis ten Bosch, als plaats van bijeenkomst van het congres. Waar haalt men den moed vandaan! Te Nieuw-Weerdinge, in Drente hebben eenige baldadigen eene in aanbouw zjjnde behuizing des nachts tot den grond toe afgebroken. Het dak met de bekapping werd naar beneden gehaald de muren werden omvergestooten en de ramen en kozijnen kort en klein geslagen. De politie doet ernstig onderzoek, doch van de daders is nog weinig of niets bekend. Ofschoon de pijpenfabrieken te Gouda in 1898 geregeld konden doorwerken en vele prijs opgaven door het buitenland werden gevraagd, volgden dikwijls geen orders, daar de pijpen in dustrie wegens de hooge arbeidslooden moeielijk met de buitenlandsche kan concurreeren. LXXIII. Werd in de vorige week een begin gemaakt met het poten der aardappelen, thans is men daarmede algemeen in de weer. De weersgesteld heid, evenals de gesteldheid van den bodem, leent zich daartoe dan ook nog steeds bijzon der goed. Menigeen heeft reeds J/2, ja enkelen zelfs reeds eene volle hektare met aardappe len bepoot. In hoofdzaak zijn dit natuurlijk Muizen, doch ook op het vervroegen van blauwe aardappelen wordt meer en meer de aandacht gevestigd, zoodat sommige bouwers met het poten der blauwe zijn begonnen, voor zij de Muizen aan de aarde toevertrouwen. Tot deze handelwijze bestaat dan ook wel eenige aanleiding. De eerste blauwe, die in den regel in de tweede helft van de maand Juni aan de markt worden gebracht, brengen meestal eene zeer goeden prijs op en zelfs in de maand Juli worden gewoonlijk nog bevredigende prij zen bedongen, doch daarna is de verkoops- waarde in den regel slechts even voldoende, om de cultuur loonend te doen zijn. De Muizen daarentegen, hoewel ook daarvan de vroegste partijen het meeste geld opbren gen, worden tot aan het einde van den oogst gaarne gekocht. Door nu de blauwe het vroegst te poten, het veld waarop ze worden uitgezet flink te bemesten en tegen koude, schralen wind te be schutten, komen ze ter markt, op een tijdstip, I waarop voor dit product de beste prijzen wor den gemaakt, terwijl de Muizen, die in elk ge val onmiddellijk na de blauwe worden gepoot, eveneens nog zeer bevredigende prijzen zullen opbrengen. De groote haast waarmede de aard appelen thans aan den bodem worden toever trouwd, en de vermoeiende arbeid, die daar mede gepaard gaat, was dan ook zeker wel de oorzaak, van de geringe opkomst ter vergade ring van de tuinbouwvereeniging „de Streek" te Bovenkarspel, op Dinsdag j.l. Toch was de agenda dier vergadering be langrijk genoeg, om eene grootere opkomst te mogen verwachten. Deze vermeldde n.l.: besprekingen omtrent te nemen proeven met kunstmest, in verband met de aardappel-cultuurde drang der Duit- sche tuinbouwers naar beschermende rechten op den invoer van alle tuinbouwproducten en de stichting van eene goed georganiseerde groen ten- en vruchtenmarkt te Amsterdam. Beslo ten werd een tiental proeven te nemen, met Ammoniak-Superphosphaat en Superphoshaat met Chilisalpeter, tegenover eene bemesting met paardenmest, koemest of compost. Het tweede punt, de beweging die in Duitsch land is ontstaan tot het verkrijgen van be schermende rechten op den invoer van buiten landsche tuinbouwproducten, werd niet alleen voordeStreek, doch voor den geheelen vader- landsche tuinbouw van het gróótste belang geacht. Hooge invoerrechten op bloemkool, kool en vroege aardappelen, zouden voor ons eene ramp zijn, waarvan herstelling hoogst bezwaarlijk zou zijn. De uitnoodiging van de door de Boskooper tuinbouwvereenigingen daar toe benoemde commissie, om te Utrecht bijeen te komen, teneinde te overwegen, wat ons ten deze te doen staat, werd dan ook gunstig ontvangen en besloten daartoe één der leden af te vaardigen. Ook de circulaire van de heeren Hazeloop en Claassen, rijkstuinbouwleeraren voor Noord en Zuid-Holland, in zake de oprichting van een veilingsgebouw, met daaraan verbonden groenten- en vruchtenmarkt te Amsterdam, wekte de belangstelling der vergadering. Te recht werd ingezien, dat eene goed georgani seerde markt, voor den verkoop van tuinbouw producten in de hoofdstad des rijks, ook in ons belang kan worden geacht. Belangrijke hoeveelheden aardappelen, groen ten en vruchten worden n.l. jaarlijks met onze kaagschippers, zoogenaamd „te vracht," naar Amsterdam verzonden, zonder dat eenige con trole naar de juiste opbrengst en uitbetaling mogelijk is. 't Behoeft zeker geen betoog, dat eene goed geregelde markt veel zou kunnen bijdragen tot een zuiverder handel. Tot afge vaardigde zoowel naar de vergadering te Hoorn, in zake de Amsterdamsche markt,als te Utrecht, werd benoemd de heer W. Kooiman Dz. K. PERSNIEÜWS. Haardsteden. De „Nieuwe IJselbode" wijst er op hoe druk het ministerie van financiën in den laatsten tijd aan het pleiten is om tot een vaste uitlegging te komen van de bepalingen der wet op de per- soneele belasting, grondslag haardsteden. Zoo procedeerde het ministerie van Financiën tegen een kapper in Sneek, die in zijn werkplaats (salon) een verwarmingstoestel had en dat niet be schouwde als een belastbare haardstedetegen d e Deventer tapijtfabriek, die ook een haardstede minder had opgegeven dan de ambtenaren oirbaar achtten, en tegen een landbouwer te Dirksland (fornuis in een waschhok.) Telkens werd het mi nisterie in het ongelijk gesteld. De „N. IJselbode" betreurt het dat b. v. de Deventer tapijtfabriek niet eens publiek maakt hoeveel geld behalve den last haar deze onnoozele quaestie van een haard stede meer of minder reeds heeft gekost. Een burgerman zou er door geruïneerd worden en doet beter in den regen te blijven en meer te betalen, dan dure processen te beginnen en in den drup te komen. Het is echter, meent het blad, de vraag of het ministerie van financiën en zijn ambtenaren den goeden weg bewandelen met de ingezetenen tot zulke kosten te brengen. Door de achtereenvolgende uitspraken van de rechtscolleges staat het vast, dat niet de bepalin gen der wet op de personeele belasting bedoelde haardsteden belastbaar stelden, maar de te scherpe uitlegging waarvan de ambtenaren van den fiscus deze bepalingen der wet deden vergezeld gaan. Niet de wet dus, maar de ambtenaren belasten de ingezetenen En nu komt het blad tot deze conclusie Indien de fiscus voor duistere gevallen de wet in hoogste instantie door de rechterlijke macht wil verklaard hebben, daartegen is niets in te i brengen onder deze voorwaarde dat niet de inge zetenen, maar de schatkist de kosten drage. Publiciteit. De „Standaard" heeft uit Den Haag een ern stige klacht ontvangen over het gedrag van een officier, die onder de schandelijkste vloeken een onderofficier zoo grovelijk bejegend zou hebben, dat allen, die getuigen er van waren, zich diep er aan ergerden. De „Standaard" heeft, alvorens over de plaat sing van het ingezonden stuk te beslissen, het Departement van Oorlog er mee in kennis ge steld, en nu kan het blad meedeelen, dat een nauw keurig onderzoek is ingesteld en de bedoelde of ficier van zijn regiments-commandant een scherpe berisping heeft ontvangen met aanzegging, dat hij

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 2