BIJVOEGSEL van de „Nieuwe Langedijker Couranf van Zondag 19 Maart 1899. Vervolg Nieuwstijdingen. In 1894 werd door de Afd. Amsterdam van de Ned. Ond. Propaganda-Club voor drank bestrijding een onderzoek ingesteld, daar de mee ning der Amsterdam8che kinderartsen over 't ge bruik van sterken drank, wijn en bier (ook stout) door kinderen, 't Resultaat hiervan was, dat de Amsterdamsche geneesheeren den alcohol als ge neesmiddel nu en dan wel eens gebruikten, maar er zich beslist tegen verklaarden, dat ouders op eigen gelegenheid, dus zonder medisch advies, alcohol aan hunne kinderen gaven. Thans is door een paar Rotterdamsche drank- bestrijders-vereenigingen het oordeel gevraagd der Rotterdamsche geneesheeren. Van 84 hun ner is antwoord ontvangen. Naar aanleiding daar van is een rapport opgemaakt, in brochurevorm te verkrijgen voor 5 ct. bij den Heer A. Don, Noordeinde, Rotterdam. Daaruit blijkt, dat het meerendeel der Rotterdamsche geneesheeren ster ken drank, wijn en bier, als geneesmiddel in heel enkele ziektegevallen noodig meent te heb ben een minderheid gebruikt als zoodanig ech ter nooit alcohol. Van wijn of bier of cognac als versterkingsmiddel voor kinderen, wil bijna niemand iets weten. Een heel enkele dokter schrijft het nog wel eens voor korten tijd voor, maar het gebruik als huismiddel, dus zonder dat een geneesheer het heeft voorgeschreven, kan in de oogen van "geen der artsen genade vinden. Laten we hopen, dat dit onderzoek er toe moge bijdragen, om de oogen van vele ouders te openen voor het schadelijke van 't gebruik van sterken drank, wijn en bier (dus ook stout door hun kinderen. Te Groningen heerschte sedert eenigen tijd tusschen de „Prov. Groninger-" en de „Nieu we Groninger Courant" een strijd om den voor rang, welke tengevolge had, dat beide bladen 2 maal per dag verschenen. De „Provinciale" ver laagde den abonnementsprijs; haar concurrente niet. Bij het sluiten van den vrede, welke den eersten April zal geteekend worden, heeft de „Nieuwe Groninger" den prijs verminderd; de „Provinciale" wil niet lager. Deze verschijnt als voorheen 's avonds, gene 's ochtends alles in on derling overleg. Ais een verblijdend teeken mag geconstateerd worden, dat tijdens dezen oorlog door geen der partijen met „grof geschut" geschoten, doch uit- uitend met geoorloofde middelen gevochten is. Om een dorpsschool. Niet minder dan twee honderd en één sollici tanten dingen naar de betrekking van hoofd eener openbare school te Hillegom. Tweede Kam er-ver kiezing te Veendam. Uitgebracht 3023 geldige stemmen. Gekozen de Heer J. H. Schaper (soc.-dem.) met 1597 stemmen. Mr. E. A. Smidt (lib.), afgetreden lid, verkreeg 1426 stemmen. Bij de algemeene verkiezingen in Juni 1897 werden 4492 geldige stemmen uitgebracht. Mr. Smidt werd toen gekozen met 2326 stemmen, terwijl voorts verkregen D. R. Mansholt (protec tionist) 218, M. H. A. van der Yalk (anti-rev. en kath.) 1467 en H. P. G. Ilelsdingen (soc.-dem.) 465 stemmen. („N. v. d. D.") In den Noordpolder (Gr.) betwisten twee landgebruikers elkander den eigendom van een stuk kweldergrond. De een heeft reeds herhaalde malen pogingen gedaan tot het graven van eene sloot, waardoor het betwiste gebied bij zijne lan derijen zou worden gevoegd. Maar de ander liet de gegraven sloot telkens onmiddellijk weer met de uitgegraven aarde dempen. Nu laat de eerste door een aantal arbeiders te dier plaatse eene sloot van 30 voet breedte gra ven en de verkregen aarde met karren vervoe ren. De tweede geeft den moed echter ook niet verloren: hij heeft zijnen arbeiders gelast de weggevoerde aarde met karren naar den rand der sloot terug te brengen en deze er mede dicht te werpen. Men zegt, dat beide landgebruikers er tegen opzien, de zaak bij de rechterlijke macht aanhan gig te maken. Hoe dit zij, de arbeiders trekken intusschen voordeel van deze oneenigheid. Een week vacantie! Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat, in afwachting van eene de finitieve regeling der verloven, aan brievengaar ders, conducteurs, kantoorknechts, bestellers en postboden een jaarlijksch verlof tot een maxi mum van 7 dagen kan worden verleend, zoo noodig met vervanging voor rijksrekening. Dienstplicht-weigering. Men deelt het volgende mede aan het Volks dagblad. Vrijdag 10 Maart moest, om ingedeeld te wor den bij de Nationale Militie, opkomen zekere B. H. P. W. uit Bu8sum. Hij weigerde zulks beslist, per brief meldende „dat zijn geweten hem verbood zich te laten af richten tot moord op groote schaal en niet te kunnen gehoorzamen aan de menschen die zich het recht aanmatigen hem zaken te gebieden in strijd met de wetten van Christus. „Bemin u naaste als u zelve" en „Heb u vijanden lief." Overtuigd als hij is dat 't even menschonteerend en slecht is, te moorden op een wijze die door de wet geboden of bij de wet verboden is." W. heeft het land verlaten. Stierenkeuringen. Op de centrale keuringen, gehouden vanwege de Provinciale Commissie tot bevordering der veefokkerij in Noordholland, werden aangeboden te Alkmaar 99 en te Amsterdam 26 stieren. Voor tweejarige of andere Stieren werden 18 premiën f 150 toegekend, aan de H.H.J. Hoogvorst te Schoorl (voor een vierjarigen stier) J. Rolf, Schermeer (3 j.)L. Jonker, Schagen (3 j.) Veefokkerijvereeniging Beemster (2j.); Wed. A. C. Bakker, Wieringerwaard (2 j.); J. Buurs, Beemster (2 j.); J. Gleijnis, Schermeer (2 j.); D. Waiboer, Wieringerwaard (2 j.); J. van Zij- verden, Haarlemmermeer (3 j.); H. G. van Vu ren, Haarlemmermeer; P. Zevenhuizen Hz.; Dirkshorn; Stierenvereeniging Berkhout (2 j.); W. Bakker, Beemster (2 j.)S. Groot, Broek in Waterland (3 j.); Gebr. Buis, Schagen (3 j.) R. Pool, Nieuwer-Amstel (3 j.); V. M. Schol, Velzen (2 j.); Chr. Oortman Gerlings, Hoorn (2 j.) In reserve werden gehouden de stieren van de Heeren A. v. d. Kappel, 's Graveland (3 j.) Gebr. Peek, Schoorl (3 j.); A. de Goede, Beem ster (2 j.)P. Kalis, Oterleek (2 j.). Premiën van f75 werden toegekend aan de éénjarige stieren toebehoorende aan de H.H.G. IJff, Assendelft; A. de Goede Hz. Beemster; K. Govers, Scher meer; P. Pranzen, Beemster; D. Waiboer Dz Wieringerwaard G. Stapel, SchermeerP. Oly, Groot-Schermer; J. L. T. Groneman, Wieringer waard G. C. Otten, WeesperkarspelJ. van Wou denberg, Groote IJpolder; J. Breebaart Kz., Win kel; A. Schouwenberg, den Ham (Amsterdam); D. Boontjes, Zijpe; J. Timmerman, Lutjewinkel J. Koorn, Aartswoud; L. Jonker, Schagen; J. Jimmink, Wieringerwaard; W. Jimmink, Zijpe; P. C. Schuitemaker, Berkhout; A. Stoel, Haar lemmermeer. In reserve werden gehouden de stieren van de Heeren: A. Kooij Dz., Beemster C. Laan, Binnenwijzend W. van der Oord, Bar- 8ingerhorn; R. D. Kaan, Anna Paulowna; K. Blauboer, Schagen. Hengstenkeuring te Schagen op 14 Maart. Voor de keuring van Hengsten ingevolge het Provinciaal reglement waren 25 aangeboden, waarvan één niet opkwam en één werd afge keurd. (Conage.) De keuring geschiedde voor de Rijks- en de Provinciale subsidie en voor de verplichte provinciale keuring. Eene rijkspremie van f400 werd toegekend aan le. Vereen. Holl. Noorderkw., hengst „Bil- stijn" N. P. S. no. 488. 2e. A. A. v. d. Berg van Haarlem hengst „Baron" D. br. witv. 3 jr. 3e. Vereen. Holl. Noorderkw., hengst „Haiduk" N. P. S. no. 467 en een premie van f 250 aan 4e. J. Breebaart Kz. en Co. van Winkel, hengst „Gladstone" 3 jaar. J5e. Vereen. Hippos van Pur- merend hengst Epi d'Q. N. P. S. no. 520voorts weer aan A. A. v. d, Berg van Haarlem voor hengst „Martin", N. P. S. no. 402 de som van f 250 toegekend, als gestationeerd zijnde te Texel. Mede werden 6 tweejarige hengsten ter keu ring aangeboden voor de aanh. premie werd toegekend aan le. J. Breebaart en Co. te Winkel f 150, (den va der van den hier bedoelden hengst is „Pelix Paure") 2e. J. Smit Anna Paulowna f75 (even eens vader „Pelix Paure"), 3e. Erven D. J. Kaan van Anna Paulowna f75 (de vader is Norman). Met de keuring dezer hengsten waren belastde heeren Overbosch van Gouda, v. d. Mast van Bleiswijk en Leeuwenberg van Zwijndrecht. Een goede vondst. Te Oud-Gastel (N.-B.) kocht onlangs iemand een bouwvallig huisje. Bij het afbreken vond men, onder den plavuizen vloer, een aarden pot met oude gouden munten, waarvoor door een ken ner dadelijk f 1500 geboden werd. De moord te Berkel. Omtrent den bekenden moord te Berkel is door den subst.-officier van justitie te's Graven- hage, mr. P. A. J. van den Brandeler, de vol gende bekendmaking openbaar gemaakt: In den avond van 16 Januari 1899 werden Machiel Ripping en diens huishoudster Gerritje Vrielink in hunne wonning te Berkel van het leven beroofd, waarna de in die woning aanwe zige effecten werden gestolen. Een der familieleden van eerstgenoemden ver- slagene heeft bij den officier van justitie te 's-Gra- venhage f 1000 beschikbaar gesteld, om afgedra gen te worden aan dengene, die aan de justitie zoodanige gegevens zal v erstrekken, welke tot de ontdekking en veroordeeling van de schuldigen zullen leiden. Buitenland. De zaak Dreyfus en alles wat daarmede samenhangt. Herinnert men zich nog, hoe tegen de schrij ver van het werk: „Het leger tegen de natie", den heer Gohier, door de regeering eene vervol ging wegens beleediging van het leger werd in gesteld Maandag is voor het Hof der Seine de behandeling van de zaak eindelijk begonnen. Met den heer Gohier werd zijn uitgever vervolgd, die den noodlottigen naam Natonson draagt. Hoe de uitslag van het proces zou wezen, kon men na het getuigenverhoor welhaast gissen. Uit gever en schrijver van het geïncrimineerde boek werden vrijgesprokeneen uitspraak, die door het publiek met toejuichingen werd begroet. De vrijspraak van Urbain Gohier is voor ve len eene groote verrassing geweest. Ze teekent de veranderde stemming, die eenige gecompro mitteerde officieren niet langer met het leger wil gelijkstellen, en niet meer een ieder, die de armée critiseert voor een slecht vaderlander wil houden. Er kwamen overigens in het werk uit spraken voor, kras genoeg om een veroordeeling te doen verwachten. Zoo b.v. deze: „De kazerne is alleen de school van alle schandeljjke ondeugdenvan luiheid, leugen, verklikking, ontucht, vuile uitspatting, zedelijke laagheid en dronkenschap." Of wel „De kazerne doet Frankrijk verteren door drank zucht en schrikkelijke erfelijke ziekten; en wie legt dit alles op aan het volk? Zij die er niet heengaan." Om voorts deze ook niet te vergeten „Zelfzuchtige naijver, lage jalousie, fabelachtige onkunde, belachelijke inbeelding, domheid, mis dadige oogluikingniets is daaraan veranderd in de legeraanvoering sedert 1870. Wij hebben niet meer dezelfde soldaten, maar wij hebben nog dezelfde chefs. Dat een jury hierin, en in een twintigtal der gelijke zinsneden, de eerlijke bedoeling om gezonde kritiek te oefenen, erkent, en in plaats van dade lijk „verrader" te schreeuwen, den schrijver vrij spreekt, is een feit van groote politieke beteeke- nis, als uiting van veranderden volksgeest zoo wel als nederlaag voor de regeering. De vrijspraak geschiedde met tien tegen twee stemmen. Zes uur lang was Clemenceau aan het woord geweest voor zijn pleidooi. Hij eindigde aldus „Gij hebt de keus tusschen twee stelsels: dat der vrije bespreking, dat sedert 1881 in zwang is, en het stelsel van stilzwijgen. „Dit laatste is twintig jaar lang beproefd. In 1869 en 1870 nog, zeide men geen woord over het leger. Alleen de ministers spraken, herhaal den „Wij zijn gereed, alles is klaar, er ontbreekt geen knoop aan een slobkous". En in de pers werd herhaald „De overwinning is zeker. Wij zijn den Pruisen drie weken vooruit". En op straat riep men: „Naar Berlijn!" „Wilt gij tot dit stelsel terugkeeren, tot deze stilte die de groote rampen voorafgaat? Het zij zoo. Treft dan Gohier, dien spelbreker, dien apotheose-vernietiger. Gij zijt vrij. Maar gij zijt menschen, die Verantwoordelijk zijn voor hun da den. Denkt aan de verantwoordelijkheid, denkt aan de toekomst". Ondanks de door zijn advocaat Leblois aan- geteekende cassatie tegen de beslissing der straf kamer op het verzoek om regeling van rechts gebied, blijkt luit.-kolonel Picquart tóch Maan dag van de militaire gevangenis van Clierche Midi naar de burgerlijke van de Santé te zijn overgebracht. De procureur-generaal Bertrand had er den oorlogsminister schriftelijk om ge- De kolonel is nu in een gewone cel opgeslo ten en onderworpen aan de gewone regelen van het voorarrest, d.w.z. hij mag een uur wande len op de binnenplaats van de gevangenis, en zijn eten van buiten laten komen. De drie Kamers van het hof van Cassatie zouden, naar men vermoedde, heden Zaterdag bijeenkomen onder voorzitterschap van Mazeau, om kennis te nemen van het geheime dossier. Prinses Louise van Coburg, de in de laat ste maanden vaak genoemde gemalin van prins Philip van Coburg, die met een Hongaarschen officier groote reizen ondernam en met hem zoo veel schuld en goede sier maakte, dat prins Phi lip op echtscheiding aandrong, is inde„Heilan- stalt" Purkensdorf, waar zij tot herstel vertoefde, verrast door de "geboorte van een zoon. Prinses Louise, oudste dochter van den Ko ning van België, is 18 Februari 1858 geboren. De oudste dochter van prinses Louise is 21 jaar. Men verzekert dat op den spoorweg, waar langs koningin Victoria Zaterdag 1.1. naar Fol kestone reed, voorwerpen zijn gevonden, welke ten doel hadden, den trein te doen ontsporen. Een onderzoek is ingesteld. De koningin-regentes van Spanje heeft voorgesteld haar civiele lijst met een derde te verminderen, om den financiëelen nood eenigs- zins te verlichten. Men schat de som, die noodig zal zijn voor de volgende begrooting, op 1080 millioen peseta's terwijl de belastingen hoogstens 800 millioen zullen opbrengen. Een dure prijs. De Vereenigde Staten hebben zich, blijkens hetgeen in de laatste weken gebeurd is, met de annexatie van de Philippijnen in een wespennest gestoken. De Philippijnen, die geruimen tijd heb ben gestreden tegen de Spanjaarden, om hun on afhankelijkheid te verkrijgen, schijnen niet voor nemens, zonder slag of stoot zich te onderwerpen aan de heerschappij der Amerikanen, die hun nota bene de vrijheid kwamen brengen, naar zij ver klaarden. Thans is de geheele Archipel in opstandop de voornaamste eilanden is de vaan des oproers geplant en Uncle Sam heeft de handen vol, om zich de Philippino's van het lijf te houden, die het hem tot in de voorsteden van Manilla be nauwd maken, 't Gaat hem als een schaatsenrij der, die op een ijsschots aan het rijden was, plot seling breekt het ijs in kleinere stukken, hij blijft ten slotte op twee schotsjes staan, die voortdurend verder van elkaar drijven, tot de rijder meteen harden plomp in het water valt en blij mag zijn, als hij er heelhuids uitkomt. De hoofdredacteur van de „Temps", de Pressensé, houdt in de provincie met veel suc ces lezingen ten gunste der revisie van Dreyfus- proces, de terugroeping van Zola en de invrij heidstelling van Picquart. Vrijdag duelleerde hij te Nimes met den voorzitter van de „Jeunesse royaliste", doch niemand bekwam letsel. Kan 't erger? Te Petersburg is voor den krijgsraad een mon ster-proces begonnen tegen twee generaals, drie kolonels en negen medeplichtigen, die beschul digd worden vanvalschheid in geschrifte, woe ker, afpersing, omkoopbaarheid, bedriegerij en oplichting. De „Gaulois" stelt de volgende vragen 1 Is het waar, dat des daags na den dood van den heer Félix Paure een der vice-presidenten van den Senaat, die des nachts het denkbeeld had opgevat om de candidatuur van den heer Loubet te stellen, zich 's morgens om zeven uur naar het Petit-Luxembourg heeft begeven? Is het waar, dat, niettegenstaande het vroege uur, deze senator bij den president van den Senaat een der meest bekende persoonlijkheden ontmoette, dien hij verwonderd was daar te vinden Als wij deze vraag stellen, dan geschiedt zulks, omdat zij, men kan ons gelooven, een antwoord verdient. De bekende Cecil Rhodes, heeft, van Ber lijn komende, ook een bezoek gebracht aan Am sterdam. Hij logeerde in het Amstel-hötel en maakte een rijtoer door de stad, om de musea en andere bezienswaardigheden te bezoeken. Zijn bezoek aan Amsterdam, dat niet meer dan een uitstapje was, was slechts van korten duur. Gedurende zjjn verblijf te Berlijn sprak Rho des heel vrijmoedig over den inval van Jameson. „Ik heb ongelijk gehad", moet hij gezegd heb ben, „omdat ik niet geslaagd ben". Voorts zou hij hebben beweerd: „De grootste fout uit de geheele wereldgeschiedenis is het bouwen van den toren van Babel geweestalle volken moes ten eigenlijk dezelfde taal sprekenhet Engelsch". Men sprak er dezer dagen druk over, dat president Loubet als een gewoon burger met zijn zoon Paul liep te wandelen, maar nog groo- ter ophef wordt gemaakt, nu bekend is gewor den, dat hij 's avonds zijn potje bier gaat drin ken in een weinig bezocht café in het quartier de 1' Etoile. Een vriend van Paul Loubet kreeg nl. van deze eergisteren een briefje, geschreven op een velletje papier met den naam van be doeld café er op en waarin o.a. stond Ik schrijf je dit op een punt van een tafeltje in tegen woordigheid van mijn vader." Naar de „Temps" uit Rome gemeld wordt zal de ontwapeningsconferentie drie maanden worden uitgesteld. Turkije heeft aan Rusland, onder voorbehoud adhaesie aan het vredesvoor stel van den czaar betuigd. Duitschland zal, be halve door baron Von Marschall ter conferentie waarschijnlijk nog vertegenwoordigd worden door den staatssecretaris van buitenlandsche zaken graaf Von Bülow en vorst Herbert von Bismarck. Reclame op grafzerken. Hoe ver de Amerikaansche reclame gaat, be wijst het volgende opschrift op een met bloemen getooide grafzerk op éen der grootste kerkhoven te New-York. Hier rust John Smith hij richtte een revol ver „systeem Coll" op zijn hart en was onmid dellijk dood. Het beste wapen voor alle vertwij felenden. Een ander opschrift op een zeer grooten, fraaie zerk luidt Onder dezen steen zal eens John Bolton rus ten, die nu een winkel in goedkoop schoenwerk heeft in de 15e Avenue no. 57. Op een kerkhof in Pensylvanië leest men in groote letters Wie buiten dit kerkhof wil blijven, drinke de likeur van Jones Lagerbier. Men moge dit nu weer eens recht Amerikaansch heeten het getuigt niettemin van weinig ernst en eerbied. Donderdag had in het praalgraf in het park te Friedrichsruh de definitieve bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van Duitsch- land's grooten kanselier, vorst Otto Bismarck en van zijn gemalin. De datum viel samen, misschien niet toevallig, met dien van de bijzetting van keizer Wilhelm I en met dien van Bismarck's ontslag, nu 9 jaar geleden. Te balftwaalf arriveerde de keizer met zijn ge volg aan het station te Friedrichsruh, waar hij werd verwelkomd door Herbert Bismarck in het gevolg bevonden zich o.a. de vice-president van den Rijksdag Von Frege, minister Posadowsky, staatssecretaris Von Bülow enz. Tien minuten na aankomst van den keizerlijken trein zette de stoet zich onder de tonen van een treurinarsch van het slot in beweging naar het mausoleum. Aan beide zijden van den bochtigen weg stonden 1500 heeren uit Hamburg, die brandende fak kels in de hand hielden. De stoet werd geopend door een muziekkorps, dat het koraal„Christus is mijn leven" speelde en een campagnie infanterie, allen in grijze mantels gehuld. Dan kwam de kist van vorstin Bismarck en daarachter die van den kanselier, beide spaarzaam met prachtige bloem kransen gedekt. Bismarck's lijkkist was om ringd door kurassiers. Achter de kist liep Her- bert Von Bismarck en aan zijn linkerzijde kei- zeer Wilhelm; voorts volgden de overige leden der familie. Hoogstens 50 personen volgden de lijken. In het mausoleum had de plechtige bijzetting plaats, die ongeveer halfeen was afgeloopen. Bijna onmiddellijk daarna vertrok de keizer weder. De geheele plechtigeid droeg een intiem karakter: slechts een beperkt aantal uitnoodigingen waren verzonden. De sarcofaag, die Bismarck tot zijn laatste rustplaats dient, bevindt zich in het mausoleum. Zij is vervaardigd van lichtrood marmer. De lengte bedraagt 2.70, de breedte 1,40 en de hoogte 1,50 meter. Het voetstuk is van een zwarte steensoort vervaardigd. Aan de voorzijde leest men het grafschrift door Bismarck zelfbe paald. „Fürst von Bismarck, geb. 1 April 1815, gest. 30 Juli 1898. Ein treuer Deutscher Diener Kai ser Wilhelms I." Met het oog op den gezondheidstoestand van den Paus houden zich, volgens de „Figaro", de mogendheden druk bezig met de vraag, wie de opvolger van Leo XIII zal zijn. Het Drievoudig Verbond ijvert voor een kardinaal van de orde der Carmelieten, die herhaalde malen gunstbe wijzen van Keizer Wilhelm mocht ontvangen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 5