Brieven uit „de Streek," onderwijs onl vangen, maar meer ook de wereld ingaan. - Na wederzjjdsche plichtplegingen wordt de verg. door den Yoorz. gesloten, terwijl de aanwe zige Comm.-leden worden uitgenoodigd even te blijven navergaderen. Yan een der Comm.-leden vernamen we, dat in die navergadering tot Hoofd-Comm. is geko zen, de bestaande Boskoopsche Comm. met den hr. De Groot van Embden tot Yoorz.; dat men zich allereerst zal wenden tot den Generaal-Di- recteur Sickesz, de eventuëel te houden Comm. Verg. te Utrecht of Amsterdam zullen worden gehouden en eventuëel te maken onkosten over de verschillende vereenigingen zullen wor den omgeslagen. Weg Moerbeek—Lutjewinkel. De commissie aan wie de vereeniging Nie- dorper Kogge de totstandkoming van den weg heeft opgedragen is met haren arbeid zoo ver gevorderd, dat ze aan de verschillende corporatiën die er aan zullen bijdragen, eene begrooting heeft kunnen aanbieden met de som, die zij wensche- lijk acht, dat ieder ervan bijdraagt. De kosten zijn door haar geraamd op f 6450, waarvan f 2100 voor slootwerk, f2750 voor den weg en f1600 voor onteigening. Aan de corporatiën wordt hiervan f 6300 verlangt en wel Niedorper Kogge Strijkmolens f2100, Waard en Groet f 200, Her vormde Kerk te Winkel f300, Gemeente Win kel f300, Banne Winkel f500, Banne Nieuwe Niedorp f 300, gemeente Nieuwe Niedorp f 600, Oosterpolder f 1000, Moerbeekpolder f 500, Wee- repolder f 300, Kostverloren polder f 200. Als de verschillende lichamen nu genoegen nemen met deze verdeeiing, dan zal 't niet lang duren of de Moerboek is met Lutjewinkel door een flinken weg verbonden. De cursus in landbouwkunde, dezen winter weder gehouden te Winkel en Nieuwe-Nie- dorp, is weder geëindigd. Aan twee leerlingen, G. Kamp en P. Donker van Winkel, die tot 't eind de lessen hebben bijgowoond, is een diplo ma uitgereikt en met een 20-tal leerlingen zul len de lessen in October worden voortgezet. W ielrij ders-telegraphie. Men wil voor wielrijders een soort Morse-al- phabet vaststellen, zooals bij de telegraphie in gebruik is. Door lange of korte signaalgeluiden en verschillende combinaties van deze zouden n. 1. bepaalde waarschuwingsteekens kunnen worden gegeven. Onderstaande combinaties geven een denkbeeld van wat bedoeld wordt. Een lange streep stelt daarbij een lang aangehouden geluid voor, de kleinste streep een kort, afgebroken geluid, enz. Groet H Halt Volg mij! Waar ben je? Hier ben ik Rechts houden Links houden! Pas opGevaarlliBBIIII Die goede, oude tijd terug? De Raad der Friesche gemeente Oostdongera- deel heeft het hoofd der school te Paesens be noemd totklokluider! Een curiositeit! De gemeente Spijkenisse verheugt zich de laat ste weken, naar men van daar schrijft, in het be zit van een nachtwaker, oud 13 jaar en 6 maan den, hoog één meter! Rare manieren. In een pijpenwinkel in de Steven Hogendijk- straat te Rotterdam, trad Donderdagmiddag een EngelBchman binnen met het verzoek een glas water te mogen hebben. Terwijl de eigenares hieraan voldeed en even den winkel verliet, stal hij eenige pijpen en maakte zich daarna uit de voeten. Hij werd achterhaald en aan de politie overgeleverd. Mevrouw de Prabert daarentegen was door al die aandoeningen geweldig geschokt. Toen Filip er niet meer was, moest die arme ka pitein Barrillet haar ontroeringen en haar zenuw achtigheid ontgelden. Zq leunde met haar volle gewicht tegen hem aan, hij moest haar met beide handen vasthouden, opdat zij niet neer zou zinken en intusschen mopperde hij bij zichzelf over de teergevoeligheid van de dame, die hem beletten dit zeldzame schouwspel te genieten. Ik verzeker u, lieve mevrouw, dat alles al voorbjj is, er bestaat niet het minste gevaar meer, zeide hij. Kom toch tot uzelve, er bestaat niet de minste reden meer om u zoo van streek te maken. Maar de woorden van den braven kapitein mis ten hun uitwerking geheel en de arme man putte zich noodelsos uit in welsprekendheid, mevrouw de Prabert bleef jammeren en snikken, totdat de laatste knal van meliniet was weggestorven en de laatste steen was neergevallen. De soldaten uitten daverende vreugdekreten en kwamen uit hun schuilplaats te voorschijn, begeerig om den uitslag van hun werk van nabij te beschou wen. Thans ook ontwaakte Marguérite uit den droom van geluk en zaligheid, waarin de wederzijdsche liefdesbekentenis haar en Filip had gedompeld. Het meisje maakte zich los uit zijn omhelzing en wierp een snpllen en schuchteren blik om zich heen. Eensklaps uitte zij een kreet van schrikhet lichaam van Filip, dat zij nu niet meer ondersteunde, viel als levenloos voor haar voeten neer, en tege lijkertijd bemerkte zq het bloed, dat hem langs het gelaat vloeide. Mijn God! riep zij angstig uit, hij is gewond, dood misschien, hulp, hulp 1 Op haar hulpgeroep liet kapitein Barillet de dame los, die nog steeds op hem steunde en snelde toe, de soldaten kwamen eveneens aanloopen, en door den hollen weg, waar zooeven nog algemeene vreugde heerschte, verspreidde zich als een loopend vuur de treurige ijjding: Luitenant Dormelles is gekwetst. Hij die het eerst onder het afdak kwam nadat hq elk die hem in den weg stond had op zq ge worpen, was Martineau, de oppasser van den jon- De eerste koolplanten op den kouden grond zijn Zaterdag 1.1. te Sint Pancras uitgeplant door den heer A. Nobel aldaar. De groote voorjaarsmarkt te Alkmaar, zal worden gehouden op Maandag 17 April. Te Hoorn zal die op 28 April e. k. plaats hebben. Aangenaam vooruitzicht. Uit 'n brief van 'n slagerszoon aan z'n ouders Ze slachten hier alle weken drie var kens, en als alles goed gaat, heeft de baas gezeid, zal hij mij 't najaar óók laten slachten Een 20-jarig meisje uit Uithuizen, dat als huishoudstertje in dienst is bij een vader en twee zoons, kwam voor eenige dagen ten gemeente huize met den oudste der zoons en werd in onder trouw opgenomen. Het schijnt dat de beide broers het in dezen niet met elkaar eens zijn geweest wie nu eigen- ljjk de echtgenoot „moest" worden, althans Don derdagmiddag kwam de bruid met den jongsten broer en verzocht den ambtenaar van den burger lijken stand om de eerstgedane aangifte maar te niet te doen en nu werd zij met den jong ste der broeders in ondertrouw opgenomen. Of nu de voltrekking van het huwelijk zonder stuiting zal plaats hebben? Heengaan en troost. Op een schoonen zomermorgen ging eenjong- mensch, metselaar van beroep, vroolijk en welge moed van huis, na zijn vrouw en kind hartelijk vaarwel gekust te hebben. Voordat het middag uur sloeg, zakte de steiger, waarop hij stond, in elkaar, en hij werd er levenloos onder wegge haald. Een van de makkers ging het vreeselijk onge luk aan de jonge vrouw mededeelen, die nu wel dra het lijk van den jongen man, van wien zij voor eenige uren zoo vroolijk afscheid genomen had, in haar woning zag binnendragen. De schok was ontzettend en haar droefheid groot. Maar onder haar leed had zjj toch één troost en wel deze: dat het laatste uur, dat zij met elkander hadden doorgebracht, zoo gelukkig eu hun af scheid zoo teeder was geweest. Zjj hadden geen van beiden gedacht, dat het hun laatste zou zijn zelfs hadden zjj nog over een blijde toekomst ge sproken. Daarna had hjj herhaaldeljjk haar en hun jongen vaarwel gekust. In de latere jaren van haar weduwstaat bleef dit een zoete troost. Denken wjj er aan. als wjj gedachteloos of koel dikwjjls in onmin zelfs, scheiden van wie ons dierbaar zjjn. Ook voor ons kan het de laatste maal wezen. (N. Leven). Houdt 'em, houdt 'em, me man zit in die wagen! schreeuwde eene vrouw Maandagavond omstreeks negen uur in de Ljjnmarkt te Utrecht op een draf liep zjj achter den wagen, een groo- ten Jan Pleizier aan. Eindeljjk haalde zjj den wagen in en greep naar een been, dat, ze kon het aan de pantalon zien, van haar echtgenoot was. De echtvriend had ook in de gaten, dat zjjn snoepreisje ontdekt was, en trachtte zich vóór in den wagen te bergen. De vrouw kon niet in den wagen komen, maar ze zou hem nagaan, totdat hjj stilstond. Dapper hield ze zich aan den wagen vast en sjok, sjok ging het met fladderende haren en rokken door de Choorstraat, Steenweg waar ze toen heen gingen weten we niet, maar dat ze tot loon voor haar volharding, manlief mee naar huis gekregen heeft, gelooven we wel. (U. D.) Op 31 Maart1771 gebruikte de 83- jarige Jan Bark, schaatsenrjjdende, Paascheieren op het ijs. Eerst op 20 Maart begon het toen te vriezen. Leerplicht. Kort, maar zaakrijk drukt het Nieuwe School blad zjjn oordeel over het ge wjj zigd wetsontwerp op de leerplicht uit. Als bjjdrage, hoe men in een deel der onderwjjzerswereld over het thans zoo belangrijk gewijzigde ontwerp denkt, heeft het zeker zjjn waarde. gen officier, die door het beschadigen van het elec- trische toestel de aanleidende oorzaak van het onge luk was geweest. Op zijn lang, mager gezicht stond de ontsteltenis te lezen, zijn helderblauwe ongen dwaalden angstig rond en met zjjn lange armen zwaaide hij heftig heen en weer. Laat mij maar begaan, juffrouw, zeide hij te gen Marguérite, ik zal den luitenant wel helpen. Hij nam den officier op en droeg hem zeer voor zichtig naar buiten in de frische lucht. Vooruit jongensriep hij zijn kameraden toe, jassen en vesten uitgetrokken en hier op den grond neergespreid. In een oogenblik had men een stapel kleeding- stukken van het lijf geworpen, die door Martineau tot een vrij zacht en gemakkelijk rustbed werden ingericht, waar hij den bewustelooze op neerlegde. Het gelaat van Filip was doodsbleek, maar op zijn onbeweeglijke trekken lag een uitdiukking van groote voldoening en onbegrensde vreugde. Marguérite, die Martineau op den voet gevolgd wrs, knielde naast den gewonde neer en riep hem toe - Luitenant Dormelles! Filip! Antwoord mijl Mijn God! Mijn God! als hij maar niet dood is, ge storven door mijn schuld Aurélien de Prabert, die dicht bq haar stond, sloeg dit tooneel door zijn monocle gade zonder een woord te spreken, maar met van woede gebalde vuisten. Oom Jacques kwam achter hem staan, tikte hem op den schouder en fluisterde hem in het oor Nu Geslaagd. Aurélien haalde de schouders op Jammerlqk mislukt, antwoordde hij. Die mooie luitenant heeft mij het gras voor de voeten wegge maaid, de kans is voor mq verkeken. Misschien dood Weineen, dat zou te veel geluk wezen. En zie eens welk een smart mijn nichtje ten toon spreidt. Op mijn woord, zoo kan een meisje alleen jamme ren over een vader of een verloofde. Oom Jacques fronste zqn dunne wenkbrauwen en terwijl zijn grijze oogen boosaardig fonkelden, mompelde hij Hm, zullen zien. Dit oordeel luidt aldus: En zoo is van het wetsontwerp op den leer plicht een tweede geheel omgewerkte en verbe terde druk verschenen, die nog wel van den auteur een paar verbeterblaadjes zal vragen, maar dan toch, mogen we met eenigen grond hopen, de I vereischte parlementaire goedkeuring zal erlan gen, om allerwegen ingevoerd te worden. De prin- cipieele tegenstanders, ook waar zjj erkennen, dat aan hun bezwaren voor zooveel het doenlijk was, is tegemoet gekomen, zullen natuurlijk hun oppositie niet laten varen. Doch van alle voorstanders van het beginsel mag nu met eenig recht geëischt worden, dat zij in bijzaken hun „samenwerking voor leerplicht" niet opzeggen ieder Kamerlid voele zijn zware moreele verant woordelijkheid. Ook doet het feit, dat door en kele katholieke organen een mildere toon wordt aangeslagen, nog iets ten goede hopen. Veel gewaagt! Voor eenige dagen arriveerden aan het station te Almeloo twee kinderen uit Russisch-Polen, ge heel alleen, zonder begeleiding, wiens plaats van bestemming wasNew-York (Amerika); 't was een jongetje van 3 en een meisje van 4 jaar. Broertje en zusje hadden elkaar bij de hand en droegen een breeden band op de borst, waarop de naam eener familie te New-York te lezen stond. Reisbenoodigdheden, als: een paar hemden, een paar broeken, enz. waren den kleinen in een bun- deltje op den arm vastgebonden. De vorige week reisde te Almeloo weder door een jongetje van 10 jaar uit Halle a/d Saaie, 't Ventje reisde eveneens geheel alleenhet droeg j op de borst het adres„Leo huis, Rotterdam", verder den naam van de „afzendster" een we duwe te Halle, de moeder van de knaap. Den kleine werd aan 't station te Almeloo ruim voorzien van broodjes en reisde welgemoed verder. Remedie. Voor eenige dagen speelde een kind te Does burg met centen, In een onbewaakt oogenblik waren deze in het mondje verdwenen. De moe der, radeloos, snelde met het doodsbenauwde kind op den arm, de straat op. Een voorbijganger kwam op de gedachte, het kind met het hoofdje om laag te houden en het een flinken klap voor ze ker lichaamsdeel te geven, met het gelukkig ge volg, dat de centen weer uitgebraakt werden. Ontwapenings-conferentie. De officieele uitnoodigingen voor de Conferen tie zijn door onze Regeering verzonden. De volgende Europeesche Staten zijn uitge noodigd Rusland, Zweden en Noorwegen, Denemarken, Engeland, Nederland, België,Luxemburg,Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije, Servië, Rumenië, Montenegro, Turkije, Griekenland, Itaüë, Spanje, Portugal, Frankrijk en Zwitserland. Buiten Europa zijn genoodigd de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, Siam, Perzië, China en Japan. Negen duizend man zoek Door het Departement van Justitie is uitge geven eene lijst van gesignaleerde personen in het „Algemeen Politieblad", omtrent wie op 1 Januari 1899 het verzoek om opsporing nog niet was vervallen. Zij bevat meer dan 9000 namen LXXVI. Reeds sedert 1882 is de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde ook te Enkbuizen door eene vrij krachtige af- deeling vertegenwoordigd en 't moet worden erkend dat deze afdeeling meermalen met suc ces in het belang van den tuinbouw is werk zaam geweest. De marktvereeniging te Enkhuizen heeft haar ontstaan aan haar te danken. Door te Enkhuizen gehouden algemeene vergaderingen en nog meer door de vriendschappelijke bijeen- Martineau had de oorzaak der bezwijming van lui tenant Dormelles spoedig opgespoordeen gapende wond van vijt a zes centimeters lengte en diep tot op het been, even boven het linkeroor, waarschijn lijk toegebracht door een granietscherf. De wond bloedde rijkelqk, er moest een ader door gesneden zijn. Toch teekende het gelaat van Martineau tevreden heid, toen gij de kwetsuur onderzocht en half voor zich mompelde hij Mooi zoo. alles gaat goed. Daarna wendde hij zich tot Marguérite en zeide Stel u maar gerust, juffrouw, het is lang zoo erg niet als het wel lijkt, hij heeft alleen maar wat veel bloed verloren en dan, u begrqpt, de ontroe ring Hij leeft? Welja, springlevend, hernam de soldaat, dat zou er ook nog bij moeten komen, dat onze luitenant op zoo'n dag van victorie gedood werd. Zoo dadelijk is hij weer hij, ge zult het zien. Hij riep de soldaten toe: Komaan jongens, kruiken watei halen en rep je wat. Laat er een de medicijnkist hierbrengen, maar daar voorzichtig mee loopen, zachtjes aan. Martineau was op dit oogenblik de meerdere, die beveelde, en ieder gehoorzaamde hem stipt, de ser geants gaven er het voorbeeld toe. In een oogwenk was hij in het bezit van alles wat hjj meende noo- dig te hebben. Martineau toonde werkelijk, dat hij als noodhulp heelmeester niet alle bedrevenheid miste. Hq waschte de wond zorgvuldig uit, stelpte het bloed met droog linnen, nam een flacon met zeker bijtend vocht uit de medicijnkist dat onmisbare voorwerp van een bataillon in het veld liet eenige druppels daaruit voorzichtig op den afgesneden ader vallen, zoodat deze zich sloot en deed daardoor het bloeden geheel ophouden. Toen drukte hij de wond voorzichtig dicht, nam een zilveren naald aan van sergeant Guichard, die daar reeds een draad ingestoken had en naaide het vel weer tot elkaar. Toen dit gedaan was her ademde hq en beschouwde tevreden zijn werk. Kapitein Barillet, die met mevrouw De Prabert aan zijn arm er bij stond en al zijn bewegingen nauw lettend had gadegeslagen zeide goedkeurend: komsten van leden der Nederl. Mij. voor T. en PI. heeft zij er belangrijk toe bijgedragen dat de Streek en hare culturen meer en meer bekend werden, terwijl enkele goedgeslaagde tentoonstellingen ons gelegenheid boden de beste producten onzer culturen te toonen en kennis te maken met tal van tuinbouwvoort- brengselen die, of nieuw, of ons tot nog toe onbekend waren. De laatstgehouden tentoon stelling in 1892, georganiseerd met medewer king van de plaatselijke afdeeling van de Holl. Mij. van Landbouw, heeft ons vooral zeer veel belangrijks doen zien. De verzamelingen knol- en wortelgewassen en komkommerachtige ge wassen waren bepaald eenig en zouden zelfs op de grootste tentoonstellingen ieders aan dacht hebben getrokken, terwijl de vruchten, n.l. appels en peren, zoowel door de groote verscheidenheid, als door schoone ontwikkeling uitmuntten. Ook de ingezonden bloemen en planten maakten een kranig figuur en hebben er zeer veel toe bijgedragen om er een aantrekke lijk geheel van te maken. Niettegenstaande het daarmede behaalde succès, werd tot nogtoein die richting niet meer gewerkt en ook op an dere wijze werd zeer weinig van haar bestaan bemerkt. Voor enkele weken werd ik echter aangenaam verrast, aoor de mededeeling dat het plan was gevormd, om in den herfst van dit jaar opnieuw eene tuinbouwtentoonstelling te organiseren. Van de bijzonderheden was mij echter te weinig bekend, om u daaromtrent iets medetedeelen. De laatstgehouden afdee- lingsvergadering en het inmiddels verschenen programma stellen mij thans in staat de plan nen van de vereeniging te overzien en mij daaromtrent een oordeel te vormen. Hoewel ik mij geenszins voorstel deze plannen aan eene critriek te onderwerpen, kan ik toch niet verzwijgen dat ik werd teleurgesteld. De tuin bouw gaat ook hier, evenals in een zeer groot deel onzer provincie, sterk vooruit. Het aan tal harer beoefenaren en de oppervlakte die aan hare culturen worden gewijd, wordt jaar lijks grooter. In groenten- en vruchtenteelt ligt de toekomst van de Streek. Is de afd. Enk huizen en Omstreken van de Nederl. Mij. voor Tuinb. en Plantk. niet het aangewezen lichaam om dit streven te bevorderen en te leiden? Moest op hare tentoonstelling aan dit meest praktische gedeelte van den tuinbouw niet de eereplaats worden aangeboden? Mij dunkt, de taak van de afd. is hier duidelijk aangewezen. Toch schijnt dit door haar bestuur niet te worden ingezien en werd één der leden, door wie daarop de aandacht werd gevestigd, voor het exposeeren van vruchten door den voor zitter naar de mogelijk in 1900 door de afd. van de Landbouw-maatschappij te houden ten toonstelling verwezen. Het grootste deel van het programma is ge wijd aan bloemen, planten en bouquetten, ter wijl voor groenten en vruchten een negental vragen zijn gesteld. Voor elk nommer van het programma wordt als 1ste prijs eene zilveren medaille en als tweede prijs eene bronzen medaille uitgeloofd. Dat deze tentoonstelling veel schoons, n.l. op het gebied van bloemisterij, te genieten zal geven, dit is vrij zeker. De inzendingen stroomden steeds ruimschoots toe en deEnk- huizer bloemisten zijn wel in staat iets schoons voort te brengen. Een beeld van onze culturen zal echter niet worden gevormd en dit te min der, omdat het tijdstip, waarop de tentoon stelling zal worden gehouden, niet gelukkig is gekozen. Op 30 en 31 Aug. en 1 Sept. kunnen geene schoone verzamelingen appels en peren, even min prachtexemplaren van bloemkool of an dere koolsoorten worden verwacht. Ieder be woner van Noord-Holland, voor zoover hij be noorden het IJ woont, kan aan deze tentoon stelling deelnemen. Programma's en inschrij vingsbiljetten worden op aanvraag kosteloos door den secretaris van de afd., den Heer J. B. Broers, te Enkhuizen, toegezonden. K. Bravo, bravo, mijn jongen, dat hebt ge er knap afgebraeht, De ondervinding, kapitein, antwoordde Marti neau bescheiden, zoo hebben ze met mq ook eens Hoedat? Martineau wees naar een litteeken op zijn hoofd. Twee jaar geleden is me ook eens zooiets over komen, hernam hij. Odat was een fatal ongeluk. Ik wilde op zekeren nacht van het eene balcon op het andere overklimmen, stapte mis en viel met het hoofd op de straatsteenen. U moet weten, er was in dat huisoch maar, daar stelt u toch geen belang in, het betrof slechts mijn nietige persoontje. Martineau hield zich opnieuw met zqn patient be- zig. Hij vermoedde, dat een zenuwachtige dame als mevrouw De Prabert wel een flacon met salamoniac bij zich zou hebben en toen dat vermoeden juist bleek, verzocht hij deze even te mogen gebruiken. Zijn werk werd met succès bekroond, want nauw had hij Filip den flacon onder den neus gehouden of de bewustelooze haalde diep adem en opende lang zaam de oogen. Martineau, die zeer bescheiden van aard was en bovendien zijn luitenant nog niet goed onder de oogen durfde komen, ging spoedig een paar passen terug en hield zich wat achteraf. Het eerste gelaat, dat de blik van Filip dus ont moette, was dat van de schoone Marguérite, die nog steeds naast hem neergeknield lag. Filip staarde in die hemelsblauv e oogen en mom pelde: Mqn God, was het een droom? Een allerbekoorlijkste glimlach plooide de lippen van het meisje en zq antwoordde, alleen voor hem verstaanbaar: Neen. Toen maakte zich zulk een vreugde van zijn hart meester, dat hij bijna opnieuw het bewustzijn had verloren, doch tegelijk ondervroeg hq zijn ontwakend geheugen, om zich een juist overzicht van het ge leurde te verschaffen. Wordt vervolgd

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 2