Weekblad voor LAN GE 1IJ Iv en Omstreken. TT. 16. Zondag 16 April 1899. 8e Jaargang. J. II. KEIZER. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Nieuwstij dingen. Feuilleton. nili ilSCHIIDH. NIEUWE 1 LANGEDIJKER COURAIÏT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post ÖO ct. UITGEVER: BUREEL: IVoordscharwoiHle. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer £5 ct. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Hij dit nummer behoort een bijvoegsel. Abonnementen op en ad- vertentiën voor* dit blad wor den aangenomen door den heer -V. C. KROON, boekhandel te Oud-Karspel, die voortaan als ag-ent voor deze courant aldaar werkzaam zal zijn. DE UITGEVER. Sint-Pancras 14 April '99. De tulpen velden leveren met hunne verschillende kleur- 8chakeeringen weder een schoon gezicht. De Langedijker knapen en meisjes behoeven Zondag niet met leege handen naar huis terug te keeren, wanneer zij zich van een ruiker wil len voorzien, al zijn nog niet alle soorten van tulpen ontloken. Nog meer kans op succes zullen zij dus heb ben, wanneer zij hun voorgenomen bezoek nog een week uitstellen. Het ongunstige weder der laatste dagen laat zijn invloed gevoelen op de gezondheidstoe stand van vele ingezetenen dezer gemeente. Het aantal patiënten lijdende aan zware verkoudheid, hevige hoofdpijn en al den aankleve van dien is énorm onder de volwassenen. Misschien zou men elders van „influenza" spreken. Gisterenavond werd in het lokaal van den heer J. Ruijs alhier eene vergadering gehouden van bouwers, belangstellenden in de rattenver- delging. De commissie te dier zake van het vo rige jaar deed rekening en verantwoording van het beheer der financiën. De ontvangsten bedroe gen f 60 van de gemeente, f 60 van den polder 3.) Met veel inspanning richtte hij zich halverwege op en keek naar de plaats, waar de rots zooeven nog stond. Zij is er niet meer, mijn beste Dormelles, zeide kapitein Barillet, die de richting van dezen blik ge volgd had. Tegeljjk drukte hq de hand van den jongen offi- c er. In de lucht gevlogen, verdwenen riep mevrouw de Prabert, op wier angst en aandoening eensklaps een uitgelaten blijdschap volgde. Een schitterend succès, waarmee ik u van harte gelukwensch, zeide Aurélien op geveinsd vriend- schappelijken toon. En oom Jacques voegde er op zijne manier bij Succès gefeliciteerd. Leve de luitenant, schreeuwden de soldaten, die nu al hun opgewektheid hadden herwonnen. Filip keek naar de plek, waar hq zijn groot werk volbracht had en een fiere glimlach plooide zijne lip pen. Mevrouw de Prabert, wier gedachten zich nooit lang met hetzelfde onderwerp konden bezig houden, vroeg thans op gejaagden toon Maar hoe is dat ongeluk eigenlqk gebeurd, wat was er de oorzaak van Ik zag dat alles slechts als in een droom en het is zoo snel geschied, dat ik er niets van heb begrepen. -- Neen, ik ook niet, voegde kapitein Barillet er bij. Marguérite, lief kind, helder ons dit voorval eens op, hernam mevrouw de Prabart. Het meisje keek Auiélien strak aan en langzaam, met vaste stem. antwoordde zij Daartoe kan ik met een paar woorden vol staan, tante. Ik was alleen gebleven met neef Au rélien, wiens gedrag niet van dien aard was om mq gerust te doen zijn en f229,245 als bijdrage van 58 bouwers h 3 cent per Snees, te zamen dus f349,245. De uitgaven bedroegen voor 2406 ratten f240,60, verschillende andere uitgaven f36,625, te zamen f277,225, zoodat er een batig saldo is van f 72,02. Met het oog op dit saldo en de weder te ver wachten bijdragen van polder en gemeente werd bepaald, dat de bouwers dit jaar 2 cent per snees zullen bijdragen. De premie werd weder gesteld op 10 cent per rat, doch voor jonge nestratten op 5 cent. De uitbetaling zal geschieden na afloop der campagne. Heer Hugowaard. Zondag j.l. had de bevestiging plaats van den Weleerw. Zeergel. hr. Ds. H. J. Brink, door diens vader, Ds. Brink van Ruinerwold, naar aanleiding van de woor den, opgeteekend in 1 Korinthe 13 vers 13. Bij de wijding ontving zijn eerwaarde den zegen zijns Vaders, benevens dien van den consulent en nog twee ambtsbroeders. Des namiddags sprak de bevestigde predikant bij zjjue intrede zijne eerste gemeente toe naar aanleiding van Filipp. 3 vers 12. Aan het einde dezer plechtigheid noodigde de consulent, Ds. Schermerhorn, na een korte toe spraak de gemeente uit, haren nieuwen pred:-- kant toe te zingen 216 vers 1. Met ingang van 1 Mei is alhier benoemd tot Brievengaarder den hr. J. Broertjes, gepens. ad judant van het Indisch-leger, te Westzaan. De tijdelijke waarneming dezer betrekking is opgedragen aan mej. A. Schagen, alhier. De halve breedte van den oostelijken hoek van het Amstelveld te Amsterdam wordt thans ingenomen door een stoomcaroussel met eene locomobiele in het midden. Wanneer men be denkt, dat niet minder dan acht groote verhuis wagens noodig waren om den draaimolen met toebehooren van Dordrecht naar Amsterdam over te brengen, dat alleen aan staangeld aldaar/" 4700 moet worden betaald en de politie bepaald heeft Aurélien fronste de wenkbrauwen en bewoog de lippen alsof hij haar in de rede wilde vallen. Marguérite wierp hem een minachtenden blik toe en volkomen meesteres over zichzelve, ging zq voort Reeds de eerste ontploffing maakte mij be angst, ik wist niet meer wat ik deed, ik vreesde, dat ik daar niet veilig meer zou zijn wanneer de groote ontploffing volgde en wilde ik bij een ander toevlucht gaan zoeken. Door den rook kon ik ech ter den weg niet goed onderscheiden, ik liep juist op het gevaarlijke punt aan, toen Toen onze dappere officier u te hulp kwam, voltooide mevrouw De Prabert, terwijl haar zoon zich weer op zijn gemak begon te gevoelen en zijn gewone, uitdagende houding weer aannam. Mevrouw De Prabert ging voort: Maar Marguérite, waart ge eensklaps zoo vrees achtig, gij, die anders altijd zoo moedig zijt? Mijn hemel, ja, tante. En weet ge wel, dat ge aan luitenant Dor melles het leven verschuldigd zijt? vroeg de dame. Dat weet ik. Arm kind, sprak Mevrouw De Prabert, zonder goed te weten, wat zjj eigenlqk zeide, gij zijt wel gelukkig. Kapitein Barillet haastte zich er op te laten vol gen Maar wanneer gij in hetzelfde geval verkeerd hadt, lieve mevrouw, dan zou luitenant Dormelles zich ongetwqfeld voor u eveneens hebben opgeof ferd. O ja, dat geloof ik ook wel, hernam mevrouw De Prabert, en daar alles nu zoo goed is afgeloopen, stel ik voor het schitterend slagen van het groote werk te vieren met een groot diner en daarna een bal op het kasteel Saint-Colomban. ten minste, wan neer de toestand van onzen gewonde hem vergunt, de held van dat feest te wezen. Op een toestem menden hoofdknik van Filip ging zij voort - Dan gaan wij zoo spoedig mogelijk naar huis en zenden rqtuigen naar alle richtingen uit, om zooveel mogeiijk gasten bq elkaar te krqgen, als maar mogelijk is. Alle kasteelen en villa's in den omtrek zijn tegenwoordig druk bevolkt en het zal dat de draaimolens 's avonds om 9 uur gesloten moeten zijn, dan, zegt het „N. v. N." moeten er toch heel wat draailustigen opkomen eer er een winstje overschiet voor den Belgischen onder nemer van het caroussel. Een Flakkeesehe jongen maakte voor de eerste maal de reis mee op het vaartuig zijns vaders, die beurtschipper is op Rotterdam. Maan dag te Rotterdan aan den wal liggende, liet hij bij ongeluk een schotel overboord vallen. Ter stond merkte hij den rand van het schip, waar de schotel langs gevallen was, met een krijtstreep. Toen hij Woensdag weer met het vaartuig op Flakkee was teruggekeerd, was zijn eerste werk te trachten den schotel op te visschen en toen bij die na veel moeite niet vond, riep hij ver baasd uit: „Hoe is toch meugelijk, ik heb hem hier toch laeten vallen Koorden van spinrag. Werd er onlangs melding gemaakt, dat men proeven genomen had om een kleed uit spinrag te vervaardigen, iets, wat tot heden alleen maar in sprookjes voor mogelijk gehouden werd, nu gaat men de fijne draad, uit welke de spin haar net weeft, gebruiken om koorden te vervaardigen? .speciaal voor den luchtballon. De spinnen wor den daartoe in groepen van twaalf aan een has pel bevestigd, waar de draad om heen word ge rold. Acht draden worden in elkander gevlochten tot een koort, dat naar verhouding veel sterker en licher is, dan zijden koorden van dezelfde dikte. Elke spin levert gemiddeld dertig of veer tig yard draad. 40 yard 36.576 M. „Heer" voor 6 gulden! Een der groote confectiemagazijnen in een onzer steden houdt halfjaarlijksche uitverkoop. Dezer dagen kocht er iemand een jas voor f3, een broek voor fl, een hoed voor 50 cent, een boord voor 20, een das voor 15 cent, parapluie voor f 1,25. Hij was dus klaar voor zes gulden. „'k Wed" zei hij, dat als ik nu met deze para- ons niet veel moeite kosten om in een omtrek van vier mijlen een voldoend aantal feestgenooten te verzamelen, om onzen luitenant Dormelles te huldi gen. Dat is dus afgesproken Ge zqt al tegoed, mevrouw,antwoordde Filip. Dus ge stemt toe? Ik geloof wel, dat een paar uur rust mq in staat zullen stellen, tegenover uw gasten een niet al te slecht figuur te maken. Bravo, dat is eerst flink gesproken, riep de luitenant. Dan zullen we om zeven uur weer op u rekenen, op z'n laatst. Zonder een verder antwoord af te wachten ver zamelde zq haar gevolg met woord en gebaar en liep met versnelden pas den hollen weg af, waar haar rqtuig aan den ingang stond te wachten. Marguérite had Filip de hand gedrukt en hem nog vluchtig, maar veelbeteekenend toegefluisterd: Tot van avond, ik heb u veel te zeggen. Tot van avond, antwoordde Filip, stralend van geluk. Hij keek haar na, totdat zij met haar gezelschap het bergpad was afgedaald zij liep achteraan en keek nu en dan nog eens naar hem om en lachte hem van verre toe Mevrouw de Prabert ging voorop aan de arm van kapitein Barillet en op korten afstand gevolgd door Aurélien en oom Jacques, die druk met elkaar in gesprek waren. Terwijl Filip het gezelschap in het rqtuig zag stappen en hij een laatste blik met Marguérite wis selde, sprak hij voor zich De verklaring, die zij daareven van haar zon derlinge vlucht gegeven heeft, is niet volkomen juist, zij heeft de waarheid, of voor 't minst een gedeelte der waarheid verborgen. Wat zou er zijn voorge vallen tusschen haar en dien Aurélien de Prabert? Een oogenblik later voegde hq er geruststellend bij Dat zal ik van avond wel vernemen. Hjj riep vervolgens zijn manschappen te zamen, bedankte hen voor hun qver, wenschte hun geluk met het volkomen slagen van het werk, gaf bevel eenige namen van het strafregister te schrappen, stond een algemeen verlof voor den geheelen avond toe en bepaalde, dat boven de gewone menage, elk pluie een politieagent toetakel, iedereen zal zeg gen, dat er een „heer" naar 't bureau wordt ge bracht. Dan klaagt men nog, dat „heer" zijn duur is! Er heerscht in de Duitsche bladen geen vriendeljjke geest tegenover de ontwapeningscon ferentie te 's Gravenhage. Een uiting daarvan is ook een caricatuur in de „Lustige Blatter, waarop Koningin Wilhel- mina en de Koningin-Moeder zijn voorgesteld als twee Friesche boerinnen, bezig met haar por selein. „We zullen wel doen," zegt de Koningin, „ons mooiste porselein weg te bergen. Men kan niet weten, wat zij elkaar op de vredesconferentie nog naar het hoofd zullen werpen." Uit de Bakkers wereld Zooals men weet bestaat onder de Isr. bakke rijen te Amsterdam een Yereeniging, die de brood prijzen vaststelt. Overtredingen der reglementen dezer combinatie worden zeer streng gestraft. Duizenden guldens boete werden dezer dagen Zoo moesten b.v. op een dag verschillende bak kers voor f 5000 samen beboet worden! De groote moeielijkheid blijft echter, dat de beboeting wel plaats heeft, maar de betaling achterwege blijft, naar aanleiding waarvan verschillende processen zullen worden gevoerd. („N. B. Ct.") Oranje Nassau-oord! In het koninklijk paleis te 's Gravenhage werd Maandagnamiddag door H. M. de Koningin-Moe der de akte geteekend waarbij Hare Majesteit het landgoed „Oranje Nassau-oord" bestemt tot een sanatorium voor longlijders. Gevolgen der ruwe lentedagen. De landbouwers te Nieuwe Niedorp klagen zeer over het slechte natte weder, dat de lente ons in de laatste dagen heeft geschonken. Yele werkzaamheden, tot den zaaitijd behoorende, zeg gen ze, zijn nog niet voltooid en moeten tenge- een rantsoen vleesch, wijn, koffie en tabak zou ont vangen. De geestdrift van die brave mineurs en sappeurs kende geen grenzen meer, zij schreeuwden hoera, dat de lucht er van daverde en dansten, als dollen in 'trond. Filip liet hen naar hartelust juichen en begaf zich naar zijn keet, maar ondanks zijn wilskracht en sterk gestel, begon zijne verwonding thans haar rechten te doen gelden zqn beenen wankelden en hij zou gevallen zijn, wanneer Martineau niet juist bij tijds was toegeschoten om hem op te vangen. Neem mq niet kwalijk, luitenant, mompelde hij verlegen, gq hadt mij verboden u den geheelen dag onder de oogen te komen maar in deze omstandigheden ik dacht zoo Filip gaf niet dadelqk antwoord. Hij bedacht, dat Martineau in werkelijkheid de oorzaak was van de werkelqk nootlottige gevolgen, die er uit voort had den kunnen komen. Wanneer die ezel van een Mar tineau het electrisch toestel niet defecten onbruik baar gemaakt had, dan zou de luitenant volkomen meester zijn geweest, om de groote ontploffing te weerhouden, Marguérite zou niet het minste gevaar geloopen hebben en hq, Filip, zou niet verwond zqn. Maar aan den anderen kant zou hq het meisje dan ook niet gered hebben, er zou geen liefdesver klaring tusschen hen hebben plaats gehad, althans nu nog niet en wellicht was het teedere geheim, dat zij voor elkaar hadden, nog lang verborgen ge bleven, terwql hq thans volkomen zekerheid had en reeds een ongekend geluk smaakte. Inderdaad, het een woog wel tegen het andere op en hij antwoordde Martineau op vergevensge- zinden toon Nu goed, ik wil in aanmerking nemen het geen ge gedaan hebt en daar dank ik u voor.'t Is jammer, dat ge soms zoo achteloos zqt, want ge zijt anders wel trouw en schrander. Dus de luitenant zendt mq niet weg? Neen. Oik dank u van ganscher harte, luitenant I zeide Marline-o met van vreugde trillende stem Filip trad zqn keet binnen en beval zqn weer in genade aangenomen oppasser hem te zes uur te

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 1