Brieven uit „de Streek," BIJVOEGSEL \an de „Nieuwe Langedjjker Courant" van Zondag 16 April 1899. Vervolg Nieuwstijdingen. Met de nadering van den zomer neemt de lust van de landloopers toe om „naar buiten" of zooals het door de bedelaars genoemd wordt, naar den „krententuin" te gaan. Niet minder dan 70 landloopers wachten in 's-Gravenhage op afdoening hunner zaakjes, 26 stonden er reeds terecht en werden voor het meerendeel naar de Rijkswerkinricht ng gezonden. Leerdwang. Protest-adres tegen het Ontwerp Leerdwang (adhaesie-betuiging met het adres van „Geref. Onderwijs" te Amsterdam) is ingediend ook door het bestuur: der School met den Bijbel te Hillegom; der School voor Geref. Onderwijs te Hazers- woude der Chr. School te Deventer; d r Groen van Prinsterer-School te Rotterdam der School met den Bijbel te Bussum der School voor L. O. op Geref. grondslag te Sloterdijk; der School met den Bijbel te Delft; der Chr. Scholen te Zutfen der Chr. School te Ouderkerk a/d Amstel der „Yer. voor Geref. Schoolonderwijs" te Nij- kerk op de Veluwe; der „Ver. voor Chr. Nat. Onderw." te Vorden der Wilhelmina-school te Loosduinen der School voor Chr. Nat. Ond. te Tiel; der Chr. School te Edam. Vereeniging Niedorper Kogge. In een vergadering van het Hoofdbestuur der Vereeniging N. K. is besloten de uitwonende grondeigenaren der gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp uit te noodigen lid of donateur dier Vereeniging te worden, ten einde door die toe treding de Vereeniging en haar streven te steu nen. Het welslagen toch der groenten en vruch tencultuur zal in de eerste plaats de waarde der landerijen verhoogen. Te Utrecht kreeg in een koffiehuis, waar zij voor den regen een schuilplaats hadden ge zocht, een jongmensch twist met zijn meisje, om dat hij naar haar meening wel wat al te lief was tegen een ander meisje, dat met hen aan hetzelfde tafeltje zat. De twist liep zelfs zoo hoog dat het meisje op eens te kennen gaf dat zij niets meer van hem wilde weten en de haad bij het woord voegende ijlings van hem weg liep. Hierover ten zeerste ontstemd, verliet ook de jon ge man het koffiehuis, doch zijn hoop om zijn geliefde nog te zullen achterhalen, werd niet ver vuld zij was reeds verdwenen. Ten einde zijn leed te verzetten werd hier en daar een vergun- ninkje gepakt, zoodat hij dan ook niet nuchteren meer was, toen hij omstreeks middernacht op de Mariaplaats kennis met een juffertje maakte en deze naar huis vergezelde. Na daar eenigen tijd te hebben vertoefd, kwam hij op eens tot de ontdekking, dat zijn gouden hoi'loge met ketting zoomede zijn portemonnaie met inhoud verdwe nen waren. Van schrik nuchteren geworden, vor derde hij een en ander van de vrouw terug, doch werd in antwoord daarop door haar broer de deur uitgegooid. Toen hij kort daarna met een politieagent terugkwam, was van het vermiste natuurlijk niets meer te vinden. Van Woensdag op Donderdag heeft het zoo danig gevroren, dat de jeugdige aardappelplanten, welke op sommige akkers reeds op rijen te zien waren, ernstig hebben geleden. In de vroege ochtenduren zag het weiland wit, zoodat de boeren die hun vee reeds in de weide lieten, wel berouw zullen gevoelen over dien stap, temeer daar er voor de beesten nog weinig voed sel is. N ederlandTransvaal. Wanneer men in Nederland waarlijk belang stelt in Z.-Afrika, wanneer men daar iets voelt voor de aankweeking van den Hollandschen geest, voor de instandhouding van de moedertaal, voor de handhaving van de oud-Hollandsche rechtsin stellingen in Transvaal, wanneer men het be schouwt als een eere voor ons kleine land, als een reden van trots voor ons klein volk, wanneer eens in de ontwikkelingsgestalte van het Afri- kaansche werelddeel, waar de beschavende kracht van het Zuiden komt, ook de Hollandsche invloed merkbaar zal zijn, laat men zich dan niet bepa len tot het op vergaderingen en in tijdschriften theoretiseeren over Hollandsche belangen in Zuid- Afrika, maar laat men ook handelen, laat men door te trachten, den ondernemingsgeest en het Hollandsch kapitaal in Transvaal vruchtbaar te maken, blijk geven van practisch en ernstig willen. Nu Transvaal zich langzamerhand uit den staat van depressie, waarin het gedurende de laatste jaren verkeerd heeft, begint te herstellen, nu de maandelijks aangroeiende cijfers der goudopbrenst de soliditeit der Transvaalsche goudmijn-industrie hebben bewezen, nu het spoorwegnet binnenkort een sterke uitbreiding zal ondergaan, en hiermede veelbelovende districten, zooals Lijdenburg en Zoutpansberg, eerlang door middel van snelle verkeerswegen met de hoofdcentra van het land zullen worden verbonden, nu men verwachten mag, dat, indien althans de Regeering in die richting wil medewerken, de eenzijdigheid, waar mede men tot dusverre Transvaal beschouwden geëxploiteerd heeft als een mineralen staat, plaats zal maken voor een breedere opvatting en ook aan de ontwikkeling van landbouw en cultures behoorlijke aandacht zal worden geschonken, zou het zeker aanmoediging verdienen, indien de Hol landsche ondernemingsgeest zich krachtiger hier heen openbaarde. Voor het Hollandsch kapitaal bestaat in Trans vaal op menig gebied gelegenheid tot voordeelige belegging De vrije beroepen leveren, althans in de grootere steden weinig meer opHolland sche doktoren en rechtsgeleerden zijn er in ver houding tot de tegenwoordige grootte genoeg. Tot de gouvernementsbetrekkingen wordt voor de van buiten komenden, ook al laten zij zich na een twee-jarig verblijf hier te lande na- turaliseeren, de toegang gaandeweg gesloten. Voor ambachtslieden, ook zelfs al verstaan zij hun vak goed, zijn de vooruitzichten op 'toogenblik slechts gering; winkel-en handelsondernemingen hebben, vooral wanneer zij in de kleinere plaat sen, in de buitendistricten werken, wel kans op succes, schoon de concurrentie zich ook reeds hier sterk doet gevoelen. Maar op industrieel en financieel gebied, waar men minder afhankelijk is van nationale vooroordeelen, waar men niet in hoofdzaak behoeft te steunen op zijn eigen landgenooten, zijn stellig goede zaken te maken. De financieele instellingen, die hier reeds bestaan, kunnen, voor zoover zij althans onder bekwame lei ding staan, op gunstige resultaten wijzen en haar ge tal kan ongetwijfeld nog vermeerderen. Inzonder heid zou de oprichting van een hypotheekbank, ge combineerd met een maatschappij in vaste goe deren, aanbeveling verdienen. De normale rente toch op solide eerste hypothecaire verbanden va rieert hier tusschen 6 pc. en 8 pc., terwijl met het oog op de voorgenomen uitbreiding van het spoorwegnet, speculaties in land en erven, mits met verstand en voorzichtigheid gevoerd, zeer winstgevend kunnen blijken. Voor het welslagen van zoodanige ondernemin gen is echter absoluut noodig een uitgebreid ka pitaal en een goede, bekwame leiding. Vooral op dit laatste moet de nadruk worden gelegd, daar de ontaktvolle wijze, waarop men in het verleden personen, die met het land, met de ze den en het karakter der bevolking en met de manier van zaken doen hier ten eenenmale on bekend waren, kersversch uit Holland aan het hoofd van Transvaalsche ondernemingen heeft geplaatst, reeds meermalen tot bittere teleurstel lingen en groot financiël verlies heeft geleid. Eerst wanneer men nieuw Hollandsch kapitaal in het land gebracht heeft, zal er weer voor Hollandsche werklieden en andere Hollandsche arbeidskrachten, gelegenheid bestaan, om met kans op succès hierheen te emigreeren. (Tel.) Koffie. Wie verbouwen en wie drinken de meeste koffie Brazilië is het land, waar de meeste koffie wordt geteeld. Do jaarlijksche koffieoogst over de geheele aarde bedraagt circa 650,000 ton (van 1000 kilo daarvan levert Brazilië, waar de koffietuinen 810,000 hectaren beslaan, alleen 400,000 ton op, zijnde de oogst van 300 millioen koffieboumen. Deze cultuur verschaft aan ongeveer 800,000 ar beiders werk. Daarentegen bedraagt het koffie verbruik in Brazilië, per hoofd der bevolking gerekend, ge middeld êy3 kilo jaarlijks. De Nederlanders verbruiken door elkander 73/4 kilo per jaar. de Belgen nagenoeg 32/3 kilo. Noorwegen, de Vereenigde Staten en Zwitser land staan als koffiedrinkers onderling ongeveer gelijk met 2.75 a 2.8 kilo per jaar. Duitschland verbruikt per hoofd bijna precies 2 kilo koffie. Frankrijk en Oostenrijk slechts bijna 1 kilo. Andere volken komen als koffiedrinkers bijna niet in aanmerking, daar bij hen het gemiddeld verbruik per jaar ]/4 kilo niet te boven gaat. Zonderlinge ammunitie. De zonderlingste ammunitie, waarvan men ze ker ooit gehoord heeft, werd door den bekenden commodore Coe van de vloot van Montevideo ge bruikt om een zeeslag met den Argentjjnschen admiraal Brown tot eene beslissing te brengen. Coe had zijne laatste kogels reeds verschoten. „Wat zullen wij doen?" vroeg hij zijn eer sten luitenant, toen de noodzakelijkheid van de vlag te strijken hem reeds voor oogen stond. Daf bracht den luitenant op den inval om koolstruiken als kanonkogels te gebruiken. Daar van was toevallig een groote voorraad aan boord, en binnen weinige minuten werd van de oude Santa MariaCoe's vlaggeschip, het reeds ge staakte vuur weer geopend. Veel meer projectie len dan vroeger vlogen Brown om het hoofd. „Waar schieten de kerels mee?" vroeg Brown. Niemand wist daar antwoord op te geven. Een schot drong door een schietluik, doodde twee man en barstte op den tegenovergestelden scheepswand uiteen. Brown meende, dat zij eene ammunitie van eene geheel nieuwe soort hadden, en toen vier of vijf andere schoten zijne zeilen scheurden, gaf hij bevel tot den aftocht, onder nog eene volle laag kooien van den vijand. LXXVII. Was 1898, tengevolge der ongunstige weersge steldheid tijdens den bloei, een slecht vruchtenjaar, reeds toen sprak ik de verwachting uit, dat de vruchtboomen zich juist daardoor des te krach tiger zouden ontwikkelen en de vorming van het vruchthout des te overvloediger zou plaats grij pen. Slechts gedeeltelijk werd mijne verwachting teleurgesteld.De appelboomen werden n.l.in hunne ontwikkeling tegengehouden door ziekte en een heirleger van schadelijke insecten. Deze boomen leverden gedurende enkele weken eene treurigen aanblik op en waren op enkele boomgaarden zelfs geheel van het blad beroofd. Menigeen meende, dat daarmede ook de vruchtvorming voor het volgend jaar verloren zou gaan, doch weldra begonnen de knoppen opnieuw te zwellen en kwamen de boomen nog vrij goed in blad. De pereboomen ontwikkelden zich krachtig en vorm den rijkelijk vruchthout. Vooral thans, nu de bloemknoppen voor den dag komen, blijkt hoe de pereboomen met vrucht hout zijn overdekt, terwijl zelfs de appelboomen een redeljjken oogst beloven. Appel- en pereboomen in struik- en pyrami- de-vorm, waaraan de fijnste en ook de schoonste vruchtsoorten worden geteeld, vertoonen eene overvloed bloemknoppen, wat des te meer in 't oog valt, omdat juist deze boompjes in 1898, hoewel minder dan eene middelmatige, toch nog een matigen oogst leverden. Meer en meer begint men dan ook de waarde van deze vormen te beseffen. Zij zijn dan ook boven de half- en hoogstam kroonboomen te verkiezen. Ten eerste laat de vruchtvoort- brenging slechts enkele jaren op zich wachten, terwijl de oude vormen ons geduld in dat opzicht op een zware proef stellen. De vruchtbaarheid van de kleine vormen is meer constant, terwijl zoowel de bloei, als de vrucht veel minder kans loopt, door ongunstige weersgesteldheid te worden benadeeld. Bovendien kunnen vele uitmuntende appel- en peersoorten, die aan hoog en halfstam kroonboo men niet tot haar recht komen, in pyramide en struikvorm met succès worden gekweekt. De vruch ten worden niet alleen veel grooter, doch ook schooner van kleuren vertoonen minder roestvlek ken en strepen, waardoor de handelswaarde zeer wordt verhoogd, 't Is dan ook in de eerste plaats voor den teelt van tafelfruit, dat aan deze methode de voorkeur wordt gegeven. Wordt deze cultuur met zorg uitgevoerd, waar aan trouwens bij de meesten nog al wat hapert, dan kunnen daarmede groote voordeelen worden verkregen. Onze bodem leent zich daartoe uitste kend, zoodat wij met de beste fruitstreken zullen kunnen wedijveren. Peren als Clapp's Favorite, Williams Duchess, Beurré de Mérode en Beurré d' Amanlis bereiken hier eene enorme ontwikke ling, terwijl Bonne Louise d' Avranches, Duron- deau, Seigneur d' Esperen, Poire Madame en Conseiller de la cour, hoewel niet die enorme grootte bereikende, uitmuntent tot haar recht komen. Als reuzen onder de appelsoorten worden vooral opgemerkt, Cox's Pomona, Lord Suffield, Peas- good Nonesuch, The Queen, Loddington, Koningin Emma en Keizer Alexander; als fijne doch min der groote soorten, Ananas Reinet, Cox's Orange Peppin, Muskaat Reinet en Adams Permain. Meermalen traden wij, op de tentoonstellingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, met het Westland en de Betuwe in het krijt en zulks met schitterend succès. Toch breidt deze cultuur zich slechts langzaam uit, wat waarschijnlijk moet worden toegeschreven, aan gehechtheid aan de oude sleur, in dit geval, het steeds planten van kroonboomen in de zooge naamde oude Hollandsche soorten. Konden aan de nieuwere soorten eenvoudige Hollandsche na men worden gegeven, hoewel ik dit om meer dan eene reden zou afkeuren, dan zou de versprei ding daarvan misschien minder moeiel ijk heden opleveren. Doch laat ik mij troosten met het spreekwoord „langzaam gaat zeker". In den fruit teelt ligt de toekomst van de Streek. Dat is mijne vaste overtuiging. K. Buitenland. De zaak Dreyfus en alles wat daarmede samenhangt. Terwijl de kans, dat er nu dan toch eindelijk eens een eind komt aan het geschrijf en gewrijf en dat er licht en klaarheid komt in de nood lottige zaak, weer met een paar maanden ver traagd is, men spreekt nu weer van Juni, blijft van Parijs uit het nieuws mildelijk vloeien, zij het al dat de belangrijkheid der mededeelingen niet immer gelijken tred houdt met de quanti- teil! Van groote beteekenis is wel de openbaarma king der enquête van de Strafkamer, in de „Fi garo", maar van grooter beteekenis is de door den „Temps" gebrachte bevestiging van het ge rucht, dat kapitein Freystatter, die zitting heeft gehad in den krijgsraad van 1894, welke Drey fus heeft veroordeeld tot levenslange verbanning, zich tot den minister van marine heeft gewend ten einde van dezen machtiging te erlangen om tegenover hem in de eerste plaats en dan ook tegenover het Hof van Cassatie, toelichtingen te mogen geven over de gronden, waarop Dreyfus is veroordeeld. Naar het heet zou de kapitein in zijn schrijven uiting geven aan zijn ongerust heid, sedert de valschheden en de zelfmoord van Ilenry bekend werden, wiens getuigenis veel heeft bijgedragen om hem (Freystatter) te overtuigen van de schuld van de schuld van den beklaagde. Hij voegde er bij, dat de van Dreyfus' verraad overtuigde documenten aan de leden van den krijgsraad werden medegedeeld in de zaal, waarin beraadslaagd werd. Freystatter wist niet, dat de mededeeling dier stukken een onwettigheid was. Lockroy zal den brief aan den minister van oor log zenden. Wel heeft de verklaring van den oud-president der Republiek Casimir Perier met betrekking tot de overlegging van een document aan de rech ters van 1894, buiten den beschuldigde en diens rechtskundigen raadsman om, reeds klaar en dui delijk aangetoond hoe volkomen gemotiveerd het wantrouwen van de voorstanders der procesher ziening in het doen van den krijgsraad is geweest, doch nu een der rechters zelf zich bezwaard gaat gevoelen over hetgeen hij vóór meer dan vier jaar heeft uitgericht, met omkleeding van rede nen nog wel, begrijpt men eigenlijk niet recht hoe de generaals het dorsten onderstaan zóó be slist partij te kiezen vóór de ware schuldigen en tegen den man, die, zooals zij» heel wel weten konden, allerminst veroordeeld is op wettige gron den Het verzoek van kolonel Picquart om gecon fronteerd te worden met generaal Roget en om mededeeling te erlangen van die getuigenissen ten aanzien waarvan hij inlichtingen zou kunnen verschaffen, hetzij in het belang van zijn verde diging, hetzij in 't belang van de waarheid (de kolonel had zich gewend tot den minister van oorlog en tot den eersten president van het Hof van Cassatie) is van de hand gewezen. Clémenceau heet in de „Aurore" de verkla ring van generaal Gonse, dat Henry het schrij ven, dat later is gebleken valsch te zijn, hem (den generaal) heeft laten zien in afwezigheid van Picquart, voor valsch en constateert, dat de generaal hiermede beoogde, de meening te bevestigen, dat Picquart van het veelbesproken document geen kennis heeft kunnen nemen. De geruchten, dat mevrouw Dreyfus opnieuw zou willen aandringen op annuleering van het vonnis van 1894, wordt tegengesprokende vrouw van den balling zal zich houden aan het door haar den 3 September 1.1. tot de betrokken auto riteit gerichte verzoek om herziening van het vonnis in verbond met het ondertusschen geble ken nieuwe feit (de ontdekking van de verval- sching van Henry.) Dure volksvertegenwoordiging. Het parlement, dat het meeste kost, is ontegen zeggelijk de Fransche Kamer, welke jaarlijks 7,500,000 frs. van de Franschen vraagt om zich te kunnen bedruipen. Dan komt het Spaansche parlement, dat, in Fransche waarde uitgedrukt, 2,230,000 frs. noodig heeft. Italië vraagt 2,150,000 frs. voor de volksvertegenwoordiging. Oostenrijk 1,800,000 frs. Engeland 1,498,000 frs. Dit zijn de rijken, die boven het millioen frs. noodig hebben. De andere landen volgen met groote verschillen. Onze Staten-Generaal kosten 3V2 ton. Een groote socialistische vergadering is te Brussel belegd tegen 22 Mei, met het oog op het congres van Parijs. Frankrijk zal vertegenwoordigd zijn door Vail- lant, Guesde en Dubreuil; Duitschland door Be- bel en Liebknecht; Engeland door Tyndman en Tom Mann; Italië door Ferri; Holland door Troelstra en Van Kol, enz. Een groote meeting voor de ontwapening zal deze vergadering volgen. Marconi zou verklaard hebben, dat hij een dradenlooze telegraphie tusschen Europa en Amerika voor mogelijk houdt, wanneer de stel lages, die de draadeinden dragen een hoogte van ongeveer 1000 Engelsche voeten hadden (1 voet 0.304 meter). Een redacteur van de New-York Times be weert dat sedert hij zijne voeten gestadig droog houdt, hij niet meer ljjdt aan influenza. Die ziekte komt altijd bij de voeten aan. Maar een corres pondent van hetzelfde blad zegt dat hij vijfjaar achter elkander de influenza heeft gehad, en toch heeft hij houten beenen. Wie heeft nu gelijk? Volgens het „Berliner Tageblatt" hebben alleen de mogendheden der Triple Alliantie en eenige kleine Staten de uitnoodiging tot de Vre desconferentie zonder voorbehoud aangenomen. Daarentegen stelden Engeland, Frankrjjk, de Ver eenigde Staten en Turkije verschillende voorwaar den. Engeland verklaarde in geen geval tof be perking van zijn vlootuitbreiding te zullen over gaan, en Frankrijk houdt vast aan het bezit zjjner onderzeesche torpedobooten. Uit de meeste ant woorden bleek, dat de mogendheden de uitnoo diging slechts uit beleefdheid voor den Czaar hebben aangenomen. Ongeldig getrouwd. In een plaatsje in Pom meren moeten 20 pa ren overgetrouwd. Een jaar geleden werd er een nieuwen burgemeester benoemd, die in de mee ning verkeerde dat hij als zoodanig reeds bevoegd was als ambtenaar van den burgerlijken stand op te treden. Eerst onlangs is uitgekomen dat hij zich vergist had en hiertoe een afzonderlijke aanstelling aanstelling vereischt wordt. Die is nu gekomen, maar de onwettig gehuwde paren moe ten nog eens voor hem verschijnen. De regeering heeft hun van de vereischte afkondiging vrijstel ling verleend. Het kan een vroolijke dag geven maar de „bruiloft" zal wel achterwege blijven. Een Japansehe schoone. Het Japansehe volk, dat in alles de beschaving der Westersche landen zoekt deelachtig te wor den, schijnt ook al goed bekend te zijn met de trouwens niet meer nieuwe wjjze om aan een man of vrouw te komen, nl. door huwelijksadver tenties. Naar de Petit Bleu mededeelt bevat een Japansch blad de volgende huwelijksannonce:

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 5