Groentenvervoer. „Ik ben een bekoorlijk jong meisje; mijn gelaat gelijkt op een bloem; mijn lenige taille is als een riet; mjjn haren zijn licht als een wolk; mijn wenkbrauwen hebben den vorm van de was sende maan. Mijn landgoederen zijn zoo uitge strekt, dat ik er mijn leven zou kunnen door brengen, overdag bloemen plukkende en's nachts naar de maan kijkende. Mocht er soms ergens een jonge, intelligente knappe man gevonden worden, begaafd met fijuen smaak, kan zal ik er in toestemmen mijn les en met hem te volein den en hem een plaats aan mjjn zij in het graf te geven." Nu, misschien zijn er wel liefhebbers! In een der Londensche kerken is een predikant Zondag zoover gegaan in zijn bestrij ding van de nieuw uitgekomen Zondagsbladen, dat hij het laatste nummer van de „Daily Mail" nam, het in een kaars hield en de krant liet branden tot de vlammen zjjn vingers bijna raak ten. Toen wierp hij de hallbrandende snippers omlaag onder zijn gehoor. De laatste berichten uit Kazan over den hongersnood in dat district van Rusland zijn be droevend. De Tartaarsche bevolking, door den honger tot het uiterste gedreven spant, samen te gen de welgestelde bewoners om zich het voedsel te verschaffen dat haar ontbreekt. De getroffen regeeringsmaatregelen zijn totaal onvoldoende; doch de minister van Binnenlandsche Zaken, die naar deze streek is vertrokken, zal levensmiddelen en geld laten uitdeelen, waardoor men hoopt dat, zooal niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte, de èllende zal worden gelenigd. Den 8en October van het vorige jaar viel, ergens in Zuid-Duitschland, een 15-jarig meisje, werkzaam in een mout-extractfabriek, in een niet afgesloten ketel met ziedend mout- extract. Het meisje verbrandde zich de beenen tot aan de heupen zoodanig, dat de arts verklaarde, dat tot redding van haar leven noodig was, het verbrande vel door dat van een ander mensch te vervangen. Wie echter laat zich voor een ander het vel afstroopen? Niemand was er toe te vinden. Eindelijk verklaarde de 16-jarige broeder van het meisje, waaraan hij zeer verknocht was, zich tot dit buitengewone offer bereid, om der zuster het leven te redden. Na een operatie van drie uren was den moedigen knaap letterlijk het vel van been en dijbeen, met uitzondering van de knie, afgetrokken, en dit broederlijke vel aan hot lichaam der zuster aangebracht. Het meisje is gered. De knaap, die dit staaltje heldenmoed op zoo'n jeugdigen leeftijd geleverd heeft, heet Ka- rel Frohnmüller en woont in Feuerbach bij Stuttgart. Koningin Victoria is gewoon, aan iedere Engelsche moeder, die aan een drieling het le ven schenkt, een prachtig geschenk te zenden. Te Walkden is deze drielingenprijs verdiend door een vrouw, die haar echtgenoot verblijd heeft met 3 levende jongens. De eerste maal schonk zij haar gelukkigen man tweelingen, acht tien maanden geledon beviel zij voor de tweede maal van twee kinderen en de derde maal be haalde zij dezer dagen den koninginneprijs. Een vertrouwelijk rondschrijven van den waarnemenden Belgischen minister van oorlog waarschuwt de officieren, dat zij, die in wilden huwelijksstaat leven en dezen niet opgeven, voort aan van promotie zullen worden uitgesloten. Blijkens telegram van onzen gezant te Brussel, zal het grenskantoor Visé met ingang van 15 dezer voor den invoer van melkvee uit Nederland gesloten worden. Uit de Rechtzaal. (Uitspraak van 11 April 1899.) P. M., Bovenkarspel, bedreiging met een mes, 8 mnd. gev. J. D. en H. D., Enkhuizen, diefstal, de eerste 8, de tweede 10 dag. gev. L. d. G., Ursem, mishandeling van een kat, f10 boete, subs. 8 dag. hecht. P. A., Grootebroek, mishandeling, 3 wek. gev. A. J. J., Uitgeest, het beletten van een onder zoek door een veldwachter naar een spoorwegon geluk, f 15 boete, subs. 5 dag. hecht. C. A. v. H. en D. B., Opmeer, diefstal, ieder 14 dag. gev. J. v. W., Hoorn, het koopen van koper, we tende, dat hetzelve gestolen was, 2 maand. gev. De eerste zaak, welke thans zou behandeld worden, betrof de 45 jarige P. S., van beroep koopman in blikwerk, welke zich op den 2 Mrt. j. 1. in de duinen te Egmond-Binnen, met een 14-jarig meisje ophield en dit zeer zeker met minder goede bedoelingen, want reeds den vol genden dag werd deze schavuit naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. Bij den eersten aanblik op dit individu, dat er uitzag als iemand, die in de wildernissen is groot gebracht, ging ons reeds een walging door de ledenechter behoefden we het walgelij kste van de zaak niet te hooren, omrede deze werd behandeld met gesloten deuren. Met genoegen vernamen wij, dat het O. M. hem voor den tijd van 1 jaar buiten het bereik van 't zwakke ge slacht wilde stellen. Yan een te Alkmaar in aanbouw zijnd huis werd in de vorige maand door den aannemer Slingerland, voortdurend hout vermist; het toe val wilde, dat de opzichter Uitenbosch eenige doelen daarvan ten huize van den timmerman J. H. aldaar terugvond en dit rapporteerde aan genoemden S., welke er de politie mee in kennis stelde en deze proces-verbaal tegen J. H. op maakte. Deze had zich thans te verantwoorden en bracht tot zijn verdediging in, dat hij het bewuste hout niet goed bewerkt had voor het doel, waarvoor het moest worden gebruikten, om oneenigheid met zijn patroon te voorkomen, dit mee naar huis nam om bij de eerstvolgende gelegengeid terug te geven. Doch ondanks deze verontschuldiging eischte het O. M. 8 dagen gevangenisstraf. De gemeente veldwachter J. de Leeuw te Op perdoes, in den avond van 5 Mrt. op surveillnce zijnde, bespeurde in de nabijheid der herberg een Kloppartijtje, en wilde tusschen beide komen, om er een einde aan te makentoen opeens Corn. W. met een billart queue gewapend de herberg uit stormde en genoemden veldw. daarmede een zoo geduchte slag tegen het aangezicht toebracht, dat de reeds bejaarde man er 14 dagen later nog de pijn van voelde. Natuurlijk had Corn, deze stoot zoo niet bedoeld, maar wilde de Leeuw behulp zaam zjjn om de vechtenden te scheiden; voor het bewijzen van dezen dienst,werd hem heden ter terechtzitting eene belooning van 2 maanden ge vangenisstraf toegedacht. „Hebt ge het zuur, dan zijt ge het zoet te wachten,"zegt men wel eens, maar het omgekeerde daarvan ondervonden de beide wisselwachters C.B. en A. S. der H. IJ. S. M. te Hoorn welke ieder één jaar gevangenisstraf voor zich hoorde eischen, wegens diefstal van ongeveer acht kilo suiker uit een baaltje, dat zich in een verzegelde waggon bevond, welke door hen in den nacht van 10 op 11 Maart werd opengebroken. De eendenhouder J. Vlucht Cz. van Obdam, vermiste voortdurend eenige van die dieren, totdat op 27 Febr. j.l. de vrouw van Vlucht, zekere Jac. W. van Hensbroek ontmoette en zag dat deze een eend bij zich droeg; dit beest aan kleur en merk herkennende als een van de ver miste, vroeg zij Jac. hoe of hij daar aankwam, waarop deze antwoorde, het dier op de markt gekocht te hebben; bij nader onderzoek bleek echter dat dit niet het geval was. Jaab verkocht niet alleen ten spoedigste deze, maar ook tevens drie andere eenden, aan H. J. ten HoefteOter- leek voor f 4. Vlucht had het er echter niet bij laten zitten, en had er werk van gemaakt, zoodat Jaab heden voor de rechtband bekende de eenden gestolen te hebben, waarvoor 1 week werd geëischt. Uit den Helder waren ter terechtzitting op geroepen Corn. S. en Helena K. Of deze twee te zamen in een coupé dit uitje hebben gemaakt, is te betwijfelen, want, ze zullen thans zulke goede maatjes niet meer zijn, als op den avond van den 12 Mrt. toen bezochten zjj te zamen ver schillende tapperijen, en hadden genoegen met elkaar. Maar, op het scheidensuur konden zij elkander niet verlaten, en vroeg Corn, of hij bij Helena blijven mocht, 't welk zij hem voor f 1,25 toestond. Zij betraden de woning van Helena en zette zich nog een oogenblik aan tafel; vervol gens betaald C. met een rijksdaalder, welke door haar in de lade der tafel wordt gelegd, ontvangt vijf en twintig stuivers terug, en, toen naar bed, eningeslapen Terwijl Helena nog de slaap des rechtvaardi gen sliep, stond Corn, op, kleedde zich en sloop weg; maar, o wee! toen ook zij ontwaakte, miste zij natuurlijk in de eerste plaats haar logé, vervolgens bemerkte zij, dat de portretten, welke tot wandversiering dienden, allen op de tafel waren geplaatst, dat de lade van de tafel open stond en ten slotte, dat niet alleen de rijksdaal der, maar nog meer geld, dat zich daarin moest bevinden, verdwenen was. Corn., den volgenden dag goed en wel ontnuch terd, vond zijn daad niet prijzenswaardig en deed de rijksdaalder zoo spoedig mogelijk aan Helena toekomen, maar deze, hiermede niet tevreden, ver langde ook het andere, door haar vermiste geld terug en neemt geen genoegen met de bewerin gen van Corn., die zei, niet meer te hebben meegenomen dan den bewusten riks en stelde de politie met het geval in kennisdoch ^deze vond alleen termen om proces-verbaal op te ma ken, wegens het wegnemen der f 1.50, aangezien geen bewijzen konden geleverd worden, dat het andere geld aanwezig moest zijn. Nu hoorde Corn, voor dit feit f 25 boete, sub- sidair 10 dagen hechtenis eischen. Als verdediger van bekl. trad op Mr. J. Yer- dam, welke in een korte rede de zaak nog eens uiteen zette, wees op het vlekkeloos gedrag van hem, overlegde eenige gunstig luidende getuig schriften, aantoonde, hoe bekl. door directe te- ruggave van het gestolone, berouw gevoeld had, en schreet vervolgens de daad toe als een gevolg van het gebruik van sterken drank (wat bekl. overigens nimmer gebruikte,) welks invloed zich op dien bewusten nacht deed gelden, wat toch ten duidelijkste blijkt uit het openlaten staan der la, terwijl het op tafel plaatsen der portretten doet denken aan een daad van iemand, die niet weet wat hij doet, waarom PI. conclueerde op vrijspraak. De zaak, welke S. H., J. T. en D. K. betrof, bevatte weinig interessants deze heeren maakten zich in den nacht van 26 op 27 Febr. schuldig aan het klauteren op en over een schutting, en, na door de politie tot kalmte aangemaand te zijn, aan wederspannigheid, zoodat voor eerste bekl. een week, en tegen de twee overige bekl. voor ieder 2 maanden werd geëischt. Een menscheneter zal G. 8. van Sijbêkarspel wel niet zijn, daar zag hij volstrekt niet naar uit, maar het is toch een feit, dat hij bij de her berg van Spil te H. H. Waard, ruzie hebbende met zekere T., een stuk van een vinger afbeet van H. O., (welke als vrederechter tusschenbeide trad) tengevolge waarvan deze 3 weken onder dokter's behandeling is geweest, wat hem f 5 had gekost. Had nu G. S. deze onkosten maar betaald, voorzeker zou het O. M. geen maand gevange nisstraf voor hem hebben geëischt. In alle zaken over 8 dagen uitspraak. Burgerlijke Stand. Gemeente Ilaringearspel. Ingeschreven van 1—31 Maart 1899. GeborenGrietje, d. v. Andries Dekker en Elisabeth Leek. Gerrit, z. v. Jan Bookel en Stijn- tje Tesselaar. Cornelis, z. v. Jan Renoojj en Ger- ritje Frai. Jan, z. v. Jan Renooij en Gerritje Frai. Catharina, d. v. Gerrit Tesselaar en Aagje Smit. Maartje, d. v. Andries Wink en Antje Goudsblom. Ondertrouwd en GehuwdCornelis Brak, jm. oud 37 jr., wonende te Sint Maarten en Rensje de Geus, oud 40 jr. wed. van Cornelis Rentenaar, wonende te Ilaringearspel. OverledenJan Bleeker, oud 85 jr., wednr. van Grietje van Westen. Gerbrecht de Jong, oud 16 jr., d. v. Teunis de Jong en Maartje Kroon. Bernardus Spaans, oud 3 jr., z. v. Pieter Spaans en Agatha Buter. Pieter van Leijen, oud 4 mnd., z. v. Arie van Leijen en Cornelia Bood. Reijer Spaans, oud 60 jr., echtg. van Aafje Bart. Alida Meijer Drees, oud 20 jr., d. v Elbertus Meijer Drees en Elisabeth van der Stad. Gemeente Warmenliuizeii. Ingeschreven van 1—31 Maart 1899. GeborenArie, z. v. C. de Groot en H. Schuit. Agatha, d. v. J. Molenaar en A. G. Bes. Anna, d. v. G. Jonker en M. Moras. Matthijs, z. v. P. Goudsblom en H. Kamper. Clasina, d. v. P. Jon ker en A. Molenaar. Maria Theodora, d. v. J. B. Reinders en M. Boots. Gehuwd: Pieter de Yet, 19 jaar, wonende te Warmenhuizen en Neeltje Schrijver, 20 jr., wo nende te Zijpe. OverledenTheodorus Gerardus Stadegaard, 10 mnd., z. v. C. W. Stadegaard en C. M. Imming. Jacob Sikkink, 65 j., echtgenoot van Antje Mo lenaar. Gemeente St. Pankras. Ingeschreven van 1—31 Maart 1899. Geboren: Guurtje, d. v. Klaas Schut en Petro- nella Marie den Engelsen. Dirk, z. v. Klaas Madderom en Mietje Nol. Theunis, z. v. Jacob Groen en Trijntje Kloosterboer. Gemeente Hensbroek. GeborenMaria, d. v. Jan Knijn en Geer- truida Boots. Jantje, d. van Dirk Nierop en Betje de Leeuw. Overleden: Maria Mak A.d., 3 m. Gemeente Heer llugowaard. Ingeschreven van 1—31 Maart 1899. Geboren: Geertje d. v. Alexander Arnoldus Riedel en Dieuwertje Koedijk. Pieter, z. v. Jacob Glijnis en Stijntje van der Busse. Gerrit, z. v. Jan Brink en Pietertje Borst. Anna, d. v. Aris van Schagen en Maartje Snelten. Chatharina, d. v. Pieter de Groot en Johanna Schilder. Ondertrouwd: Cornelis de Jong, wedn. van Neeltje Zwaan, en Trijntje Zwaan. Hendrik Kaal en Jantje Kuileman. Overleden: Jacob Krom, 33 jr. Jansje Muller, echt. van IJsbrand Gerrits, 64 jr. Arie Danen- berg, echtg. van Maartje Baas, 39 jr. Trijntje, d. v. Jan Tamis en Trijntje Ursem, 17 md. Cor nelia Koenis, echtg. van Cornelis Blokdijk, 37 jr. Elisabeth van Zoonen, echtg. van Dirk Schoen, 39 jr. Catharina, d. v. Cornelis Borst en Elisa beth Smit, 2 jr. Klaas, z. v. Jan Pluister en Trijntje Bakker, 11 mnd. Johanna, d. v. Pieter Groen en Anna Kruijer, 10 mnd. Aafje d. v. Frederik Liefhebber en Grietje Langedijk, 15 weken. Gemeente Nieuwe Nicdorp. Ingeschreven van 2—31 Maart 1899. Geboren: Anna Adriania, d. van JanKeutun en Aafje Strijbis. OverledenTrijntje Semeins, wed. van Pieter Brouwer, 73 j. Trijntje Jans, wed. van Gerrit Koomen, 73 j. Pieter Noordstrand, 21 j. Jantje Kistemaker, wed. van C. van Ham, 44 j. Jacob Borst, echtgen. van Aaltje Aats, 51 j. Gemeente St. Maarten. Ingeschreven van 1—31 Maart 1899. Geboren: Hillegonda, d. v. Dirk Meijles en van Trijntje Blankman. Joost, z. v. Hermanus Bastiaan de Pee en van Aaltje Komen. Pieter, z. v. Jan Jonker en van Antje Brommer. Cor nelis, z. v. Jan Bleeker en van Guurtje Sluijs. Klaas, z. r. Willem Roos en Neeltje de Graaf. Jan, z. v. Hark Sijbrands en van Pietertje Bood. Klaas, z. v. Klaas Wit en van Sijtje Watertor. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Overleden Maartje Jonker, oud 8 mnd. d. v. Tijs Jonker en van Guurtje Rus. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1-,31 Maart 1899. GeborenWilhelmina Aafje Nelly, d. v. P. Lammerschaag en M. Houtkooper. Aris, z. v. C. Weder en N. Oly. Willem, z. v. D. Fijnheer en A. Blaauboer. OndertrouwdLouris de Graaf, j.m., 23 j. en Elisabeth Smak, j.d., 21j. Pieter Bart, j.m., 22 j. en Grietje Brugman, j.d., 19 j. Getrouwd: Louris de Graaf, j.m., 23 j. en Elisabeth Smak, j.d., 21 j. Overleden: Juriaan Jonker, oud 18 j., z. v. S. Jonker en M. Koster. Simontje Sweet, oud 69 j., echtgen. van E. de Jongh. Klaas Breebaart, oud 90 j. weduwn. van D. Hoorns. Klaas Leijen, oud 14 m., z. v. K. Leijen en A. Koster. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 1—31 Maart 1899. Geboren: Catharina Maria, d. v. Jacob Vol kers en Maartje Hartog. Anna Catharina, d. van Jacob Visser en Grietje de Geus. Martinus, z. v. Aldert Bijpost en Elisabeth van Baar. Teu nis, z. v. Cornelis Goet en Elisabeth van Dijk. Geertje, d. v. Wilhelm Friedrich Schaufeli en Geertje van Dijk. GetrouwdPieter Regter te Edam en Aaltje de Maijer, alhier. OverledenEen levenloos aangegeven dochter van Jacob Kieft en Hendrika Hoek. Maria Kla ver oud 28 w. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 16 April v.m. 9,30 ds. Strarhroód. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWÖUDE. Zondag 16 April v.m. 9,30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 16 April v.m. 9 uur Bediening v. h. H. Avondmaal, n.m. 2 uur, Dankzegging. Donderdag 20 April 's avonds 6 uur, Huwe lijks-bevestiging. ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 16 April v.m. 9.30 ds. Adricmivan Warmenhuizen. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 16 April v.m. 9 a. n.m. 2 ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z ui der kerk.) Zondag 16 April v.m. 9,30 n.m. 2,30 Gods- CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 16 April vm. 9.30 nm. 2.30 Gods-, dienstoefening. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 16 April v.m. 9.30 ds. Fleischer. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGOWAARD. Zondag 16 April, v.m. 9.30 u. ds. Brink. Zondag 23 April, v.m. 9,30 u. ds. Brink. M ar k.tberichten. SCHAGEN, den 13 April 1899. 3 Paarden80 150 Veulen Ossen 3 Stieren100 120 280 Geldekoeien (magere) 100 180 20 Idem (vette) 150 210 80 Kalf koeien 120 180 10 Vaarzen Graskalveren. 125 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) Idem (vette) 250 Overhouders 15 23 50 Lammeren Bokken en Geiten 24 Varkens (magere). 35 Vette varkens p. kilogr.,, 0l33 0 34 100 Biggen Konfjnen Kippen 75 j Eenden60 90 8000 Kipeieren (per 100) 4000 Eendeieren 1200 Boter (Kilogram) 400 Kaas Bjj een gragen handel, waren de magere geldekoeien en kalf koeien heden duur. Ook in vette koeien was de handel vlugle qualitëit gold 30 cents per halven kilogram. Nuchtere kalveren zijn duur; overal is er veel vraag voor de slacht naar Londen. Overhouders zijn hoog in pry's. De vette varkens blijven nog steeds laag. ALKMAAR, 14 April 1899. Aangevoerd 225 stapels Kaas, wegende 85016 Kg. Kleine f 27,50 Commissie a f 26,— Middelbare f 26.50 ALKMAAR, 15 April 1899. Aangevoerd: 0 Paarden f 0,— a f 0,— 6 Koeien f 50 a 70; 180 Nuchtere kalveren f 5:00 a f 12. 0 Vette Kalveren f 0,—a f 0,—per kilo f 0.—a 0,— 117 Schapen f10,a f21,— 2 Lammeren f5. 0.—Vette varkens per kilo f0,— a f'0,— 82 Magere varkens f 18.a f 16.—239 Biggen f 6.— a f 8.506 Bokken f3, af 6;— 10 kleine id. f 0.20 a f 0.30. Boter per halve K.G. t 0142 a f 0.47 Aardappelen fl.25 a f2. bieten f2;—af 0.— uien f 1.a t 0.— Bloemkool fa f 0, per 100wortelen per 100 bos f 0,80 roode kool f6,00 f 0,— savooische f 0.— f 0,— Koolrapen f 0,50 Meirapen f 0.— per 100 bos. Peren f0,— a f 0,— Appelen f0,- a f0.— Pruimen f0.— a f 0,per mar.dje. Witte kool f0, Kippen t 0.40 a f 1.40; eenden t0.60 a f1,10' konijnen f0.15afl.50; kippeneieren f2.40 a f2.75 eendeneieren f3.— a 0.— kuikens f0;30 a f 1.60 Groentemarkt. BROEK OP LANGEDIJK. Van 1015 April. De prijs der Roode kool is p. 100 st. f8,a f 18,Geele f8,— a f 25,— Witte kool t 0,a f0,—Uien f 1,40 a f 1,50 per baal, (50 kilo). Bieten, f 14,— a f22,50 p. 1000. Koolrapen f2,— a f3,— per 100 st. Wortelen f2,50 a f3,per 1000 st. Deensche witte kool f8,a f 11,per 100 st. Van 10 A. tot en raet 15 A. zijn van het station HEER-HUGOWAARD \erzonden 21 wagons groenten met bestemming naar het buitenland.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 6