- Groentenvervoer. geleden, dit bepaalde zich toch alleen tot de zeer ondiep gepoote knollen. De eenigszins dieper ge plante aardappelen ondervonden van de, toen vrij strenge vorst geene schade. Thans staan echter honderden buuders reeds op regel en hebben de spruiten of kiemen zich dus reeds zoo ver ont wikkeld, dat zij zijn blootgesteld aan de grillig heid van het weder. Des daags worden ze ge koesterd door de zonnestralen, die hare ontwik keling zoo krachtig bevorderen, terwijl slechts enkele uren daarna aanhoudende nachtvorsten het er op toe leggen, om de teere plantjes met haren killen adem te verstijven. Vier nachten aaneen werd reeds vorst geconstateerdzoo'zells, dat het veld des morgens geheel wit was. Aan vankelijk was de daardoor aangerichte schade weinig beteekenend, doch thans zijn de jonge planten grootendeels zwart en daardoor een paar weken in hare ontwikkeling achteruit gezet, 't Zijn echter niet alleen de aardappelen, waar aan schade werd toegebracht, doch in veel hevi ger mate is zulks het geval met de rapen- of knollenakkers. Enkele akkers hebben daardoor zoo zeer geleden, dat de resteerende plantjes zijn omgeschraapt en het veld opnieuw met een ander gewas moet worden bebouwd. Gaf de knollenteelt en vooral de verkoop van den oogst verleden jaar reden tot groote tevre denheid, de handelaren schijnen ook thans weder gunstige verwachtingen omtrent den handel in dit product te koesteren. Nauwelijks toch was het knollenzaad uitgestrooid, of enkele handelaars trachtten zich van den eventueelen oogst meester te maken. Nu sommige knollenakkers zijn omge schraapt en andere meer of minder hebben gele den, is de lust tot koopen of tot „bespreken", nog grooter geworden. Toch is eene dergelijke handelwijze af te keuren en is dit slechts, ten minste voor zoover er een prijs wordt bepaald, als windhandel te beschouwen. Hoewel door menigeen de vrees wordt geuit, dat ook de vruchtboomeu van de nachtvorsten zullen lijden, is zulks tot nog toe alleen voor de Perzikboomen bewaarheid. Deze toch staan reeds in bloei en zijn dus zeer vatbaar voor beschadi ging. Appel- en pereboomen echter, hoewel laatst genoemden hunne bloemknoppen reeds in over vloed vertoonen, hebben nog niet die mate van ontwikkeling bereikt, waarop zij vooï de nacht vorsten het gevoeligst zijn. Inmiddels gaan onze aardappelbouwers nog steeds door met hunne poters uit te zetten. Hoe wel deze arbeid ten einde spoedt, zal het toch wel Mei worden voor dit geheel is afgeloopen. Het einde van den poottijd en het begin van den oogst is dus slechts door enkele dagen gescheiden. In de maand Mei toch, wij zijn dit sedert enkele jaren gewend, kunnen wij de eerste muisjes ver wachten. Ook nu zal dit vrij zeker het geval zijn, al is dit dan ook niet van het vrije veld. Reeds sedert enkele jaren worden n.l. te Wijde- nes aardappelen geteeld, onder beschutting van broeiramen. Ook te Bovenkarspel zag ik heden een 25 tal ramen met muisjesaardappelen. De daaronder staande aardappelplanten hebben reeds eene hoogte van omstreeks een voet bereikt, ter wijl zij ook in de breedte flink zijn ontwikkeld. Het loopt echter thans ook voor deze cultuur niet mede, omdat het hoog noodig is dat ramen er af worden genomen en dit door de heerschende nachtvorsten te gevaarlijk is. Zoowel des nachts als overdag staan de ramen zoo hoog mogelijk op lucht; niet alleen om de planten te versterken, doch ook omdat de toppen het glas reeds raken. Naar ik verneem is deze teelt zeer goed loonend. De betrekkelijk hooge uitgaaf voor het aanschaf fen van bakken en ramen zal echter menigeen terug houden van deze cultuur. Toch kan die uitgaaf, ook voor bloemkool en koolbakken, niet onbelangrjjk worden verminderd, door gebruik te maken, van de in het Westland en Zwijndrecht meestal gebruikte ramen met één ruit. Deze ra men worden te Zwijndrecht aangeboden tegen f3,per stuk. Naar ik verneem worden ze te Bovenkarspel reeds aangeboden tegen f 2,50 per stuk. K. Buitenland. De zaak Dreyfus en alles wat daarmede samenhangt. Er is weer reden zooal niet tot grooter gerust heid wellicht over de houding der regeering der Republiek, dan toch tot minder ongerustheid over het verder verloop der zaak voor deVereenigde Kamers. Overeengekomen is niet alleen dat generaal Roget in verband met zijn getuigenis ten aan zien van luitenant-kolonel Ilenry zal worden ge confronteerd met den rechter van instructie Ber- tulus en dat verhoord zal worden het tegenwoor dige lid van den Raad van State Lépine, die in 1894 prefect van politie was en als zoodanig de verhandelingen van den krijgsraad tegen Drey fus van het begin tot het einde bijwoonde (d. w. z. tot het oogenblik dat de krijgsraad in raads kamer ging,) doch ook dat zal worden aangehoord in een der eerstv olgende zittingen het getuigenis van kapitein Freystatter, een der zeven rechters van 1894, die juist Donderdag in het huwelijk trad en wiens jonge vrouw (toen nog zijn bruid) vóór enkele dagen in verband met een opmerking aangaande de benadeeling van des kapitein's car rière door zijn optreden, zeide: „Liever wat meer eer dan wat meer tressen!" Nu wordt bovendien ook nog gesproken van een vermoedelijke con frontatie tus8chen goneraal Roget en Picquart. De bekentenis van deze besluiten moet niet onderschat wordenFreystatter kan definitieve mejedeeling doen over de voorlegging van het geheime document aan de rechters en aldus de deur openen tot vernietiging van het vonnis en van de heheele procedure van 1894. En Lépine heeft, toen hij in 1894 de zitting van den krijgs raad na de debatten verliet, duidelijk en onom wonden als zijn meening uitgesproken, dat vrij spraak onvermijdelijk was, in verband met welke overtuiging hij in zijn kwaliteit van politie-chef zijn maatregelen ging nemen (zooals men weet werd enkele oogenblikken na Lépine's vertrek het veroordeelende vonnis geveld als een gevolg van de overlegging van geheime stukken aan de leden van den krijgsraad in raadskamer) De kans, dat nog in deze maand vonnis zal worden gewezen in de herzieningsaanvraag door het Hof van Cassatie, althans vóór 2 Mei, den dag, waarop de Kamer van Afgevaardigden den arbeid hervat, schijnt vrij wel verkeken de pre sident der Civiele Kamer zal met zijn rapport niet gereed zijn vóór 29 dezer en dus wordt het zeker half Mei eer de beslissing valt. De Amerikanen op de Philippijnsche eilanden. Nog steeds gaat 't de Amerikanen niet naar den vleeze. Altijd nog Jobstijdingen. Van Manilla uit is onder dagteekening 14 April verzonden een telegram met de Philippijnsche Junta in Europa als geadresseerde, volgens hetwelk een afdeeling van generaal Lawton's brigade, bestaande uit 140 officieren en minderen door gidsen (inboorlingen) misleid is en tusschen Binagonan (Zuidoostelijk van Minilla) in een hinderlaag viel, waarbij alle Amerikanen werden gevangen genomen en tenge volge waarvan generaal Lawton zich ijlings terug trok naar Manilla, onder voorgeven dat generaal Otis hem noodig had in verband met een dreigend oproer in de hoofdstad! Voorts zouden de Philippino's de versterkste plaats Zanboanga ten zuiden van het door de Span jaarden ontruimde Mandanao vermeesterd en er een 7000-tal Mauser-geweren en de noodige pa tronen in beslag genomen hebben, terwijl ook enkele kanonneerbooten eerst onlangs door Spanje aan de Unie verkocht, in handen der insurgenten zouden zijn gevallen. Hoe het zij er moge misschien een en ander overdreven zijn of al te zwart geteekend, het feit, dat de dusgenaamde insurgenten gezind zijn hun vrijheid en hun afhankelijkheid te verdedigen tegen den vreemden overweldiger, schijnt vast te staan en zij meenen stellig en zeker op den langen duur te zullen zegevieren, wat wel eens zou kun nen uitkomen als 't waar is, dat zij beschikken over 50.000 geweren en 200 kanonnen met vol doenden voorraad ammunitie en dat in het binnen land Aguinaldo's regeering als de eenige wettige wordt erkend. De bewindvoeders te Washington verkeeren in een heel moeielijk parket: wat te antwoorden op de van alle zijden toevloeienden adressen tot re- patrieering der op de Philippjjnen dienstdoende vrijwilligers samengaand met den onwil der na den oorlog met Spanje met verlof gezonden vrij willigers om zich opnieuw te verbinden? Eindelijk. De Turksche regeering is voornemens, de door Rusland gestelde eischen, betreffende de betaling der achterstallige termijnen van de oorlogsschat ting in te willigen. Donderdag staakten rondom Charleroi 22,000 van de 25,000 mijnwerkers, in het Centrum bekken 8,750, in de Borinage 2,500 en rondom Luik 5,000. In het bekken van Mons staakten Donderdag 2,000 arbeiders, d. i. 1000 meer dan Woensdag. De staking breidt zich uit. De orde wordt niet verstoord. Tracteinent volgens het gewicht. Een meelhandelaar te St. Petersburg volgt bij het in dienst nemen van ondergeschikten een zeer eigenaardig beginsel. De sollicitant hoort het eerst de volgende vraag: Gij weet zeker mijn voorwaarden? Niet? Nu ik betaal mijn bedienden maandelijks 5 roe bel voor ieder pud (17 kilogram), dat zij kunnen oplichten. In zulke gevallen antwoordt de sollicitant on geveer Vijf pud zal ik kunnen oplichten. Zoo, dan geef ik u 25 roebel per maand. Het is niet te verwonderen, dat zich in dienst van dezen meelhandelaar uitsluitend athleten be vinden. Een hunner, een gewezen onderofficier, licht en draagt met gemak 16 pud, dus 172 ki logram. Eerlang zal men ook proeven nemen met telegrapheeren zonder draad over den Atlanti- schen Oceaan heen, tusschen Engeland en Amerika. Als die proefnemingen slagen, zullen de Trans- Atlantische kabels overbodig worden. In verband met de openbaarmaking door „de Aurore" van een brief, door kapitein Drey fus aan zijn zoontje Pierrot gericht, wordt de opmerking gemaakt, dat er een verzachting schijnt te zijn gekomen in het op den gevangene toege paste régime; terwijl alle brieven, door Dreyfus tot leden van zijn familie gericht, het visa dra van de adminestratie der gevangenissen, die ken nis neemt van den inhoud, is deze brief niet voor „gezien" geteekend. De opdracht, waarbij aan den Czaar van Rusland door het hoofdcomité voor de vredes-ma- nifestie het adres van adhaesie voorzien van 195.000 handteekeningen, zal worden aangebo den, is eene meesterlijke calligraphic in kleuren van den wapenteekenaar Lion. De rand, die het opschrift omgeeft, is versierd met de wapens van het Russische Rijk,-St. Petersburg en de St.-An- dreas-Orde, de Nederlanden, Amsterdam en 's Gra- venhage. Aan den voet is afgebeeld de achter gevel van het Huis ten Bosch, de plaats voor de vergaderingen der conferentie. De godin van den vrede houdt met de hand een olijftak over den inhoud van de de oorkonde uitgestrekt. Uit de Rechtzaal. (Uitspraak van 18 April 1899.) P. S., Zaandam, (gedetineerd) het plegen van ontuchtige handelingen met een minderjarig meisje, 6 mnd. gev. J. H., Alkmaar, diefstal, 8 dagen gev. C. W., Opperdoes, mishandeling, 1 mnd. gev. C. B., en A. S., Hoorn, diefstal, ieder 5 mnd. gev. C. S., Helder, diefstal, f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. S. H., Bovenkarspel, huisvredebreuk, f8 boete subs. 4 dagen hechtenis. J. T., en D. K., als boven, wederspannigheid, de eerste 1 mnd. de tweede 14 dagen gev. J. W., Hensbroek, diefstal 4 weken gev. G. S., Sjjbekarspel, mishandeling, 1 week gev. Dat men door het zetten van eens anders hand- teeking in moeilijkheid kan geraken, al geschiedt dit ook met toestemming van den betrokken per soon, en al betreft het geen financieëlo maar eene, op het oog, weinig beduidende zaak, bleek heden ter terechtzitting, waar o.m. drie personen uit den Helder, zich voor een dergelijk feit had den te verantwoorden. Aldaar had in Febr. eene, door eene kiesver- eeniging uitgeschreven openbare vergadering plaats, waar de opgekomenen er aan werden her innerd, dat zij, welke nog niet op de kiezerslijst waren geplaatst, en meende daarop recht te heb ben, hiervan ter gemeente secretarie nog aan gifte konden doen. Het bestuur van die vereeniging belaste zich met het invullen der daartoe benoodigde formu lieren, welke, na door den belanghebbende te zijn onderteekend, ter secretarie moesten worden in geleverd. Cornelis v. d. B. teekende niet alleen voor zich zelf zoo'n formulier, maar ook zonder diens medeweten voor zijn broeder D. v. d. B. (welke in het hospitaal opgenomen zijnde, zulks niet per soonlijk doen kon,) en leverde dit in, doch men ontdekte, dat de aangifte van D. niet gerechtigd was, om reden deze in gebreke was gebleven, zijn belastingschuld, over het afgeloopen jaar te voldoen. D. hierover gehoord, wist natuurlijk niets van de aangifte af, doch spoedig bleek, dat zijn broer de gedienstige was geweest, waarom tegen dezen proces-ver baal werd opgemaakt. Thans terechtstaande, bekende hij het hem ten laste gelegde, maar bracht tot zijne verdediging in, dat het hem geheel onbekend was, dat de belastingschuld van zijn broer nog niet was vol daan hij dacht stellig, dat deze, evenals vorige jaren, kiesgerechtigde was. Bij het onderteeke nen van het formulier met zijn broeders naam, had hij er in 't minst niet aan gedacht, daar mede een strafbaar feit te plegen, terwijl hij met het oog op diens toestand, geheel te goeder- trouw had gehandeld. Het O. M. qualificeerde het feit als: „valschheid in geschrifte", en re- quireerde een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand. Bekl. No. 2 was Johan Cristoffel E. Deze zou een dergelijk formulier voor zijn vrienden de Gebr. K. van Koegras gem. Helder aan de sec retarie bezorgen, doch toen hij er om kwam, wa ren dezelve nog niet door hen onderteekend, en op dat oogenblik juist druk aan het werk zijnde, zeiden zijn vrienden tegen hem: „och, teeken jij maar even voor ons," 't welk deze dan ook, zonder het gewichtige daarvan te kennen, deed. Ook dit is uitgekomen en hoorde J. C. E. heden voor zijn hulpvaardigheid 1 dag gev. voor zich eischen. De derde bekl. Willem K., kwam er minder goed af. Yoor deze eischte het O. M. 2 mnd. gev., om reden hij niet alleen voor zich zelf, maar ook voor zijn broer Joh. het formulier had geteekend, en aan de secetarie had afgegeven, niettegenstaande hij wist, dat zij beiden geen aanspraak meer hadden, om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Abraham B. te Helder had in den laten avond van 26 Febr. nog trek in een „borrel" en wenschte die bij den kastelein Hermans, aldaar, te gebrui ken. Deze, minder op het vereerend bezoek van B. gesteld, sloot zoo spoedig mogelijk de deur, waarover de late bezoeker zoo vertoornd werd, dat hij met geweld trachtte de deur in te trappen. Juist kwamen twee politie-agenten aan en arres teerden hem. Hierbij betitelde de arrestant de dienaren der wet niet alleen met smeris, maar voegde hen daarbij de liederlij kste taal toe, en verzette zich bovendien met alle kracht. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt; en Abraham, (die intusschen als milicien bij de Yest. Artill. is ingedeeld) had zich thans over zijn gedrag te verantwoorden. Nu, hij wist het den heeren rechters wel an ders te vertellen, als die agenten de zaak had zich geheel anders toegedragen. Wel snakte hij naar een borrel, en ook had de kastelein de deur dichtgedaan, maar zijn hand was er tusschen blijven zitten, en van pijn had hij tegen de deur staan trappen. Het O. M. vond deze verontschuldiging wei nig aannemelijk en eischte met het oog op bekl. ongunstig verleden (hij had in de laatste 4 jaar niet minder dan 18 maanden gev. ondergaan, voor verschillende feiten, als beleediging, diefstal enz.) een strenge straf, n. 1. 6 mnd. Wanneer men nagaat, dat een milicien, die tot gevangenisstraf wordt veroordeeld, volgens de Militaire wet zoolang als de gevangenisstraf heeft geduurd, moet nadienen, dan heeft Abra ham nog voor geruimen tijd brood op de plank. Jan B. te Obdam was op 10 Mrt. met W. de Y. op het land aan den arbeid, toen J. B. opeens om geld vroeg, dat de V. nog zou schuldig zijn voor het wasschen zijner kleeren. Hij verlangde echter veel meer dan de werkelijke schuld bedroeg. Hierover ontstond twist, en maakte zich zoo drif tig, dat hij de V. over den grond gooide en hem leelijk toetakelde, waarvan de Y. nog geruimen tijd een pijnlijke voet hield. Thans verklaarde de V. aan den rechter, dat de schuld slechts f 1 bedroèg, maar dat B. veel meer verlangde, en hij niet meer geven wilde, en vertelde verder als boven omschreven. Op de vraag van den pres., of bekl. nog iets had aan te merken op de verklaringen van de Y., zeide hij, „ja, hij jokt, hij is meer schuldig dan fl, en hij zeide, dat mijn vrouw kladdig en smerig was, en hij heeft mij ook nog gekrapt in mijn snoet." Niettegenstaande deze verklaringen, eischte het O. M. 8 dagen. Nog een vraag wilde bekl. doen Hij zou nog graag van de heeren willen weten, of ie nog recht op die centen had, waarop de pres. antwoordde, dat zulks hier niet kon worden uitgemaakt. De Gebr. Nicolaas en Theodorus R. van Hoog woud, kregen in de herberg van A. Leek, al daar, twist met den slager J. de Y., welke zoo hoog liep, dat ze van woorden tot daden over gingen en laatstgenoemde zoodanig werd toege takeld, dat deze wel drie tanden met een kies kwijt raakte, en er nog eenige dagen door van streek is geweest. Echter nog weer een geluk bij een ongeluk; de tanden en de kies waren valsch, maar werden niet teruggevonden. 14 da gen werd voor ieder der bekl. geëischt. A. s. Dinsdag zal in alle bovengenoemde za ken uitspraak worden gedaan. PREDIK BE UR TE N. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 23 April v.m. 9,30 ds. Stramrood. NED. HERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 23 April v.m. 9,30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 23 April v.m. 9 uur n.m. 2 uur, ds. Boeijenga. Donderdag 27 April 's avonds 6 uur, Huwe lijks-bevestiging. ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 23 April n.m. 1.30 ds. Jelgersma, van Schoorl. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 23 April v.m. 9 u. n.m. 2 ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Zuiderkerk.) Zondag 23 April v.m. 9,30 n.m. 2,30 Gods dienstoefening. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 23 April vm. 9.30 nm. 2.30 Gods dienstoefening. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 23 April v.m. 9.30 ds. Fleischer. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGOWAARD. Zondag 23 April, v.m. 9.30 u. ds. Brink. Zondag 30 April, v.m. 9,30 u. ds. Brink. Marktberichten. 8CHAGEN, den 20 A pril 1899. t 70 140 325 Geldekoeien (magere) 100 170 30 Idem (vette) 160 215 100 Kalfkoeien 120 180 50 110 Graskalveren. 35 Nuchtere Kalveren 5 13 Schapen (magere) Idem (vette) 400 Overhouders 16 25 Lammeren Bokken en Geiten 25 Varkens (magere). 9 13 49 Vette varkens p. kilogr.,, 0 33 0 4 8 30 1 40 1 10000 Kipeieren (per 100) 2 I 2 4000 Eendeieren 3 1100 Boter (Kilogram) 80 90 500 Kaas 0 25 0 Kalfkoeien en magere geldekoeien waren heden duur; de hooge prijzen waren oorzaak van een trek kende handel. In vette koeien was de handel graag; le qualiteit gold 30 ets. p. halven kilogr. Overhouders v/aren hooger in prysbij trekkend en handel. Nuchtero kalveren zjjn prijshoudend. Vette varkens blijven laag in pr(js. ALKMAAR, 21 April 1899. Aangevoerd 261 stapels Kaas, wegende 100019 Kg. Kleine f28, Commissie a f 25,50 Middelbare f 26.— ALKMAAR, 22 April 1899. Aangevoerd4 Paarden f 60,— a f 10036 Koeien f 60 a 150; 190 Nuchtere kalveren f 5.00 a f 12. 0 Vette Kalveren f 0,af 0,per kilo f0.aO, 402 Schapen f 10,a f 22,—12 Lammeren f5. 7.— Vette varkens per kilo f0,— a f0,— 129 Magere varkens l' 12.a f 15.274 Biggen f 6.— a f8,— 16 Bokken f3, af 6. 14 kleine id. f 0.20 a f 0.30. Boter per halve K.G. f 0.42s a f 0.47s. Aardappelen fl.35 a f2.25; bieten f2.50al 0. uien f 1.a t 0.- Bloemkool fa f 0, per 100; wortelen per 100 bos f0,75 roode kool f5,00 f 0,savooische 17.f0,Koolrapen f 0,50 Meirapen f 0.per 100 bos. Peren f0,— a f0, Appelen f0, a f0.— Pruimen f0.a f0,per mandje. Witte kool f6,—. Kippen f 0.30 a f 1.50; eendent0.40 a f 0,90 konijnen f0.15afl.30; kippeneieren f2.50 a f3. eendeneieren f3.a 0.kuikens f 0.30 a f 1.40 Groentemarkt. BROEK OP LANGEDIJK. Van 17—22 April. De prijs der Roode kool is p. 100 st. f 8,a f 14,Geele f0,— afWitte kool f 0,a f0,Uien f 1,20 a f 1,50 per baal, (50 kilo). Bieten, f 14,— a f22,50 p. 1000. Koolrapen f2,a f3,per 100 st. Wortelen f2,50 a f3,per 1000 st. Deensche witte koolfO,a f per 100 st. Van 17 A. tot en met 22 A. zijn van het station HEER-HUGOWAARD verzonden 18 wagons groenten met bestemming naar het buitenland. Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar het buitenland, bedroeg deze week 29.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 6