Groentenvervoer. Het heet, dat de Fransche minister van Oorlog aan du Paty de Clam verlof heeft ge weigerd om voor het Hof van Cassatie zijn mid delen van verweer toe te lichten. De heer de Freycinet moet van meening zijn, dat luitenant kolonel du Paty de Clam geen betrouwbaar ge tuige is en alleen als beschuldigde door een krijgsraad kan worden gehoord. Volgens de „Figaro" zal het Hof van Cassa tie tegen deze beslissing van den minister van Oorlog protesteeren. De „Temps" beweert, dat het bericht, waarin werd gezegd, dat de minister van oorlog aan du Paty de Clam verboden had nogmaals getuige nis af te leggen voor het Hof van Cassatie, on juist is. De advocaat Duplantier te Poitiers heeft aan het Hof van Cassatie een brief gericht, waarin hij mededeelt, dat de heer Gaston Mery, redacteur van de Libre Parole", hem in het laatst van Mei 1898 heeft verzekerd, dat hij van Esterhazy zelf had vernomen, dat deze de ma ker van het bordereau was. Esterhazy had het geschreven om wegens de gelijkenis van zijn schrift met dat van Dreyfus het materieele be wijs te leveren voor de schuld vun den laatste. De gemeenteraad van Brussel heeft be sloten een aanzienlijk kapitaal te besteden voor het bouwen van goedkoope arbeiderswoningen, waarvan de huurders na een zeker aantal jaren eigenaars kunnen worden. Een van socialistische zijde gedaan voorstel, dat de stad Jalle onkosten, aan het bouwen dier woningen verbonden, op zich zou nemen, werd met 18 tegen 7 stemmen verworpen. Onlangs meldde de „Frankfurter Zeitung" dat een „Durchlaucht" aan een der Duitsche sta tions voor zijn twee plaatsbilletten absoluut een eigen coupé verlangde, waarin niemand anders plaats mocht nemen dan hij en zijn gemalin. Naar aanleiding van dit bericht verhaalt een lezer der „Frankfurter Zeitung" het volgende: Eenige dagen geleden kwam een bediende aan een station in onze nabijheid en deelde mede, dat een prinses met twee dames harer hofhou ding gebruik zouden maken van den trein naar Berlijn en gaarne een coupé eerste klasse voor zich gereserveerd zag. De trein kwam, maar er was geen coupé meer vrij. In een coupé eerste klasse zat een Frangaise, met een billet van Parijs naar Berlijn. De dienstdoende beambte verzocht de dame in een andere coupé plaats te nemen, daar een prinses met twee hofdames mee zou reizen. De Frangaise antwoordde echter heel kalm„Dat geneert mij volstrekt niet; uw prinses kan hier rustig binnenkomen maar ik uitstappen Geen quaestie van Intusschen was de prin ses aangekomen. De beambte meldde haar met een bedrukt gezicht, dat er geen coupé meer vrij was en Hare Hoogheid plaats zon moeten nemen in een coupé, waarin zich reeds een Frangaise bevond. „O, dat beteekent niets", was het antwoord, „daar is ruimte genoeg voor vier per sonen." En zij steeg in. De prinses was de zuster van de keizerin van Duitschland. De Italiaansche minister van justitie heeft bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend, waarbij het burgerlijk huwelijk verplichtend wordt gesteld voor het kerkelijk huwelijk. De vredes-manifestatie. De leiders van den vredekruistocht in Enge land zijn bij den Russischen gezant te Londen, Staal, geweest om hem het Engelsche adres aan denCzaar, met ongeveer 150,000 handteekeningen aan te bieden. Esterhazy's vrouw, die alle schande, welke haar man over haar gezin heeft gebracht door zijne knoeierijen in zaak-Dreyfus en zijn samen wonen met Marguérite Pays, lijdzaam heeft ge dragen, heeft thans een eisch tot echtschijding ingediend, nu uit het onderzoek der strafkamer van het Hof van Cassatie gebleken is, dat de ex-majoor aan Jules Roche allerlei vertrouwelijke mededeelingen heeft geschreven over de gezond heid zijner vrouw, welke oorzaak heetten dat de geneesheeren hem vier jaren geleden aanrieden, niet met haar samen te leven. De zaak komt voor de rechtbank der Seine te Parijs aan de orde. Te Kopenhagen is een maatschappij op aandeelen gesticht, die zich „de Deensche nor maaltijd" noemt. De bedoeling is, door electriciteit de klokken der abonné's te regelen. Ieder, die zich abon neert, kan voor weinig geld een klok koopen, die met een electrische geleiding verbonden is met de hoofdklok op het kantoor. Van daaruit worden de klokken opgewonden en elke 4 uur geregeld en op het kantoor voortdurend gecon troleerd. Iedere afwijking wordt onmiddellijk op gemerkt en verholpen. Dat zou hier ook gemak geven. Aan het Noorderstation te Parijs zijn groote pakken geïllustreerde briefkaarten met voorstellingen van het Duivels-eiland, Dreyfus' verblijf enz., in beslag genomen, welke een Am- sterdamsch uitgever had afgezonden naar Cayenne, met het doel, die op de post te doen op den dag van Dreyfus' terugkeer, waardoor zij van waarde zouden worden voor verzamelaars. Waarom dit niet mocht, is niet recht duidelijk. Twee Belgische koks, van den nachttrein van Brussel naar Parijs, zijn in laatstgenoemde stad in hechtenis genomen wegens smokkelarij. Zij hadden geregeld in hunne potten en pan nen en onder de fornuizen kant, sigaren en an dere koopwaren verborgen, die zij dan te Parijs voordeelig verkochten. Dat deden zij al een paar jaren, en zij zouden nog zoo zijn voortgegaan, als niet de politie door een ongeteekenden brief gewaarschuwd, als pot kijker in hun keuken was gekomen en een eind aan den smokkelhandel had gemaakt. Te Parijs zijn wielrijders op de origineele gedachte gekomen om hun rijwiel des winters, in plaats van ze in een vrij dure bewaarplaats te stallen, naar de Bank van Leening te brengen. Jaar op jaar komt deze inrichting meer en meer als bergplaats voor rijwielen en motorcycles in de mode. De rijwielen worden er uitstekend on derhouden om ze niet in waarde te doen ver minderen. Uittreksel uit een brief uit Amerika. (Jowa.) Ik weet niet, wat er dit jaar van de farmers moet komen. Het is heden 9 April, en nog al tijd is 't winter. Bij dag dooit het een weinig, maar des nachts vriest het weer. Verleden Zondag (2 April dus) maakten ver- scheidenen nog van de gelegenheid gebruik om slee te rijden. De grond is nog geen twee duim diep door- gedooid, terwijl men beweert, dat hij tot op een diepte van 4 k 5 voet bevroren is. In onderscheidene plaatsen ligt ook veel sneeu en de rivieren zitten nog vol ijs. Men vreest, dat er langs de rivieren veel schade zal worden aangericht. En het is overal hetzelfde. Het is een verbazend strenge winter geweest, en men vreest, dat de vruchtboomen veel schade hebben geleden, zelfs in den staat Florida, waar men ook sinaasappelen teelt, vreest men dat -de vorst veel schade heeft teweeggebracht. Zelfs als het nu eensklaps ging veranderen, duurt het nog wel 14 dagen, eer de farmers aan 't werk kunnen. In het Nigergebied hebben de Engelsche troepen bij een expeditie in sommige dorpen ver scheidene vrouwen gekruisigd gevonden, die had den gediend als offerandes van de fetischen. Een vrouw werd, aan een boom gebonden, stervende aangetroffen; haar beulen hadden voedsel in de nabij heid neergezet, zonder dat zij het berei ken kon. Dertig raadsleden van Berlijn stellen voor, dat de gemeenteraad een krachtig verzoekschrift aan den minister van binnenlandsche zaken zal richten, opdat deze zorg drage dat de Kroon einde lijk bescheid geeft op de verkiezing van den op perburgemeester. Zij stellen voornamelijk in het licht, dat de groote steden door het bekrachtigings- recht van de Kroon, met het oog op de vertraging totnogtoe van de beslissing, in haar zelf bestuur minder door rechtswaarborgen beschermd schjjnen dan kleine gemeenten. In het centrumbekken, waar 500 stakers den arbeid hebben hervat zijn thans nog 12600 stakers, in de Borinage 13,200, in het'bekken van Luik, 7,000 k 8,000 en in dat van Charle roi 26,000. De weerstandskassen van het Mijn werkerssyndicaat te Luik zijn uitgeput, maar de coöperatieve instellingen zullen op crediet leveren. Een aantal stakers in het bekken van Luik heb ben het voornemen kenbaar gemaakt, het werk weder op te nemen, als hun loon met lOpercent wordt verhoogd, zooals men weet, is de algemeene eisch 20 percent loonsverhooging. Het aantal "woorden der verschillende talen. De statistiek op alle gebied vindt, hoewel zij dikwijls tot geestdoodend werk voert, talrjjke aan hangers en dezen heeft men het te danken, dat men een groot aantal belangwekkende cijfers te weten komt, die slechts door buitengewoon tjjd- roovende en vermoeiende telling verkregen wor den. Zoo zijn er ook menscben, die de woorden, waaruit de verschillende talen bestaan, geteld hebben. Volgens hun statistische uitkomsten is de Engelsche taal van alle Europeesche talen het rijkst aan woorden en voornamelijk in de laatste helft dezer eeuw heeft zich haar aantal woorden op verbazingwekkende wijze vermeerderd. De nieuwste woordenboeken bevatten niet minder dan 260,000 verschillende woorden. Op de tweede plaats staat het Duitsch met 80,000 woordendan volgen het Italiaansch met 45,000, het Fransch met 30,000 en het Spaansch met 20,000 woorden. Onder de Oostersche talen is het Arabisch het meest omvangrijk; het overtreft in woordental het Engelsch nog verreweg. De Chineezen bezit ten ongeveer 10,000 lettergreepteekens, waarmede 49,000 woorden gevormd kunnen worden. Een buitengewoon rijke taal is het Tamil, de taal der Oud-Indiërs, die nu nog slechts in het Zuiden van Indië gesproken wordt en volgens de laatste tel lingen over 67,642 woorden beschikt. Het Turksch bezit 22,530 woorden. Op de Hawaiï-eilanden beschikt het dialect der inboorlingen nog over 15,500 woorden. Zeer arm zijn daarentegen de talen der meeste natuurvol ken. De Kafferstammen van Zuid-Afrika bezitten slechts 8000 woorden, de inboorlingen van Au stralië slechts 2000. Luccheni, de moordenaar van keizerin Eli- sabet van Oostenrijk, die te Genève gevangen zit, heeft thans bekend, dat hij medeplichtigen heeft gehad het waren twee anarchisten, die hij niet kent en die op den dag van den aanslag, met revolvers gewapend, aan het station de kei zerin opwachtten. Wielrijden. De Japansche wielrijders mogen zich thans ook reeds in een rijwielbelasting verheugen. Zij bedraagt ongeveer f 2.75 per jaar. De gezondheidstoestand van ex-keizerin Eugenie, die op het oogenblik te Nice vertoeft, boezemt haar omgeving groote ongerustheid in. Zij is genoodzaakt, den geheelen dag op een sofa uitgestrekt te blijven liggen: zwakte belet haar te loopen. Uit de Rechtzaal. (Uitspraak van 25 April 1899.) C. v. d. B., Helder, valschelijk onderteekenen van het aangifte-biljet voor de kiezerslijst 1 dag gev. J. C. E., als boven, het doen van valsche aan giften, waarvan de plaatsing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn, 1 dag gev. W. K., als boveu, hetzelfdo gepleegd, 1 dag gev. A. B., als boven, vernieling, 2 mnd. gev. J. B., Obdam, mishandeling, 2 dag. gev. N. R. en Th. R., Hoogwoud, ieder 1 week gev. Gedurende de laatste weken vermeldden de couranten telkens weer nieuwe diefstallen, ge pleegd door den slechts twaalfjarigen Cornelis M. te Alkmaar. Voor enkele dezer feiten, had dit jongeheertje zich thans, als eerste beklaagde in de te behandelen zaken, voor den strafrechter te verantwoorden. Parmantig en stoutmoedig kwam het ventje, dat ternauwernood boven de groene tafel uit kon zien, de zaal binnen, en zetteden zich op de bank der beschuldigden neder, om aan te hooren, wat de opgekomen getuigen, ten zijnen opzichte, zou den verklaren. Als eerste getuige verscheen Jan Hoogland van Broek op Langedijk; deze had op Zaterdag den len April j.L, op de groentenmarkt te Alk maar een oogenblik zijn rijwiel onbeheerd laten staan, van welke gelegenheid de bovengenoemde kwajongen gebruik had gemaakt, om zich ver schillende voorwerpen uit de fietstasch toe te eigenen, welke hij later bij de rijwielhandelaren, Hollenberg en Stikkel, te koop aanbood. Bij eerstgenoemde presenteerde hij een lucht pomp, vertellende, dat hij door zijn vader, opkoo- per van beroep, werd gestuurd. De heer Hollen- berg, niets kwaads vermoedende, te meer, omdat de pomp defect was en tot een soort behoorde, dat weinig meer gebruikt wordt, kocht deze voor 20 ct., terwijl de jongen bij den heer Stikkel een sleutel voor dien prijs wist te verkoopen. Het was echter d( n politie agent Fellinga, spoedig gelukt, den dief in handen te krijgen en de gestolen voorwerpen in beslag te nemen. Vervolgens verscheen als getuige de heer Nico van Vuure, bij wien dezelfde beklaagde op 4 April j.l. een rijwielketting van de stoep had wegge nomen, wat door het zoontje van den heer van V. spoedig werd opgemerkt, en gelukte den dief in te halen en mee te nemen, om hem het gestolene aan den eigenaar terug ie laten geven, aan wien de booswicht verklaarde Corn. Oudhof te heeten, 11 jaar oud te zijn, en op last van zijn broer Jan, die bij het wegnemen op een afstand had toegezien, te hebben gehandeld, anders zou hij van dezen slaag hebben gekregen. De heer v. V. gaf hem een recht vaderlijke vermaning, en beloofde hem, wanneer hij voor taan trouw naar school ging, het geval niet te zullen aangeven. Spoedig echter kwam het genoemde heer ter oore dat de jongen alles gelogen had, en gaf toen zaak in handen der politie. Bekl. erkende het hem ten laste gelegde, en had op de verklaringen van de getuigen niets aan te merken. Het O. M. meende, dat deze jeugdige misda diger, welke reeds een serie diefstallen heeft ge- pleegd, (de vorige week nog heeft hij zich schul dig gemaakt, aan diefstal van p. m. f 80, uit de, een oogenblik onbeheerd staande wagen, van den vrachtrijder Veldt van Castricum; maakte daar van een reisje naar den Helder en Amsterdam, zoodat hij bij zijn arrestatie, welke spoedig volgde, nog ongeveer f70 over had. Hij werd dan ook in verzekerde bewaring gehouden, en zal deswege nog eens voor de heeren rechters moeten verschijnen,) niet met oor deel des onderscheids kan hebben gehandeld, en achtte het noodig, dat dit knaapje uit de slechte omgeving, waarin het verkeerde, moest wegge nomen worden en vroeg voor hem plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot 21 Dec. 1904. Ook hierop had hij niets ter verdediging inte- brengen; alleen gaf hij den wensch te kennen, om in het gesticht te Alkmaar geplaatst te worden. W. K. en E. S., in den avond van 3 Apr. (2en paaschdag) met hun dames, van een te Oud karspel, bij Slotemaker, gehouden bal, huiswaarts keerende, zagen op den weg vanNoordscharwoude, zekere P. B. staan, met wien eerstgenoemde in de Kolfbaan woorden had gehad. Doch geen kwaad vermoedende, zette het vier tal hunne wandeling voort, toen op eens P. B. op W. K. toeliep en dezen met een scherp voor werp, zulk een diepe snede in den hals toebracht, dat hij zich tengevolge daarvan onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Inmiddels was de Rijks veldw. Jongepier toe gesneld, die de dader arresteerde en in 't ver hoor namdeze bekende de wonde met een mes, dat later gevonden is, te hebben toegebracht. Wanneer bekl. verschenen was, zou hij 1 mnd. gev. voor zich hebben hooren eischen. Een volgende zaak betrof Gerrit Joh. Herm. T. te Helder woonachtig, die, door het valschelijk invullen van het aangiftebiljet voor plaatsing op de kiezerslijst, 8 dagen gev. voor zich hoorde eischen. Een zeer armoedig gekleede, oude vrouw was het thans, welke op de bank der beschuldigden had plaats te nemen. Het was de wed. B., welke bij haar schoonzoon Snaars te Helder, over huis wasook de blinde stoelenmatter Casper Hoed jes, was bij dezen in den kost, en gaf daarvoor een kleine vergoeding. Het gezin van kostbaas S. had het niet al te breed, en zat dikwijls in nood, maar schoonmama wist in die gevallen wel raad, en verpande suc cessievelijk in stilte den gouden ring en eenige kleederen van den commensaal, zoo dat deze arme blinde stakkert in den tijd van eenige maanden, behalve de gouden ring, niet minder kwijtraakte dan 2 jassen, i broek, 1 vest, 2 onderbroeken, 1 borstroek, 1 overhemd en 2 onderhemdentot de ontdekking daarvan gekomen stelde hij er de politie mede in kennisaan wie het gelukte, de goederen in beslag te nemen, en de daderes in handen te krijgen. Heden had zij zich aldus voor die feiten te verantwoorden, zij zeide dit niet gedaan te heb ben om te stelen, maar om een en ander bij gelegenheid weer in te koopen en aan den rechtmatigen eigenaar terug te geven. „We zaten zoo in nood," zei ze „en wat doet dan een moeder al niet voor haar kinderen." Nu hoorde zij voor zoo'n opofferende moeder liefde nog een gevangenisstraf van 5 md tegen zich eischen. f8 boete betalen of 4 dagen brommen, zal G. v. d. G. te Berkhout wel niet meegevallen zijn, toen hij hoorde dat hem dit (bij verstek) ter terechtzitting werd toegedacht, omdat hij een bakje modder had getrokken, zonder toestem ming van den eigenaar der sloot, en dat dit nu ook juist gezien moest worden door Tulp, den veldw. die hem verbaliseerde. Tegen het veelbelovend jongmensch Jan D., van Enkhuizen, die de vorige maand pas ver oordeeld is geworden wegens diefstal tot 8 dagen gev., werd thans nog één jaar geëischt voor het stelen van een koralen armband met gouden slot uit de wagen van den vrachtrijder Roelof Bakker van Grootebroek. In alle zaken over 14 dagen uitspraak. PREDIKBEURTEN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 30 April geen dienst, wegens vacature. NED. HERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 30 April v.m. 9,30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 30 April v.m. 9 uur n.m. 2 uur, ds. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 30 April v.m. 9.30 ds. Brink van Heer Hugowaard. NED. HERY. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 30 April v.m. 9 u. n.m. 2 ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Zuiderker k.) Zondag 30 April v.m. 9,30 n.m. 2,30 ds. Tober van Monnikendam. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 30 April vm. 9.30 nm. 2.30 de heer van der Vegt van Zaandam. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 30 April geen dienst. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGOWAARD. Zondag 30 April, geen dienst. Zondag 6 Mei, v.m. 9,30 u. ds. Brink. Marktberichten. 8CHAGEN, den 27 April 1899. -J f Veulen 4 Stieren 560 Geldekoeien (magere) 30 Idem (vette) 150 Kalf koeien 50 Vaarzen Graskalveren. 100 Nuchtere Kalveren Schapen (magere) Idem (vette) 450 Overhouders Lammeren n 15 Bokken en Geiten 23 Varkens (magere). 45 Vette varkens p. kilogr.,, 110 Biggen Konijnen Kippen Eenden 10000 Kipeieren (per 100) 4500 Eendeieren 1150 Boter (Kilogram) jj De aanvoer van magere geldekoeien en kalfkoeien was heden zeer belangrijk; bij hooge prijzen was de handel trekkende. De handel in vette koeien was stug le qualiteit gold 28 cents per halven kilogram. Over houders waren prijshoudend: de handel traag. De reeds lage prijzen der vette varkens zijn zelfs nog met 2 ets. per kilogram gedaald. ALKMAAR, 28 April 1899. Aangevoerd 266 stapels Kaas, wegende 105581 Kg. Kleine 127,50 Commissie a f 25,— Middelbare f 26.— ALKMAAR, 29April 1899. Aangevoerd: 3 Paarden f 70,— a f 400 36 Koeien f 60 a 17066 Nuchtere kalveren f 5.00 a f 14. 0 Vette Kalveren t 0,— a f O,— per kilo f 0.— a 0,— 445 Schapen f10,a f 22,— 393 Lammeren f8. 12.— Vette varkens perkilo f0,a f0, 166 Magere varkens f 12.a f 18.—332 Biggen f 6.— a f 8,— 17 Bokken f3, af 8.— 15 kleine id. f 0.30 a f 0.50. Boter per halve K.G, f 0.42s a f 0.47s. Aardappelen fl.30 a f2.—; bieten f2.- atO. uien f 1.— a f 0.- Bloemkool f—a f 0,— per 100; wortelen per 100 bos f0, roode kool f6,00 f 0,— savooische 10.— f 0,— Koolrapen f 3,50 Meirapen 10.— per 100 bos. Peren f0,— a f0,— Appelen f0,— a f0.— Pruimen f0.— a fO per mar.dje. Witte kool f6,—. Kippen f 0.40 a f 1.50; eenden 10.40 a f 1,- konijnen f0.15afl.25; kippeneieren f2.50 a f3.— eendeneieren f2.90 a 0.— kuikens f 0.25 a f 1.50 Groentemarkt. BROEK OP LANGEDIJK. Van 24—29 April. De prijs der Roode kool is p. 100 st. f8,a f 14,Geele f0,afWitte kool 10,a f0,—Uien f 1,a f 1,50 per baal, (50 kilo). Bieten, f 14,a f25,— p. 1000. Koolrapen f 1,a f2,— per 100 st. Wortelen f2,50 a f3,per 1000 st. Deensche witte koolfO,a f per 100 st. Van 24 A. tot en met 29 A. zijn van het station HEER-HUGOWAARD verzonden 11 wagons groenten met bestemming naar het buitenland. Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar het buitenland, bedroeg deze week 19.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 6