Plaatselijk Nieuws. BIJVOEGSEL van de „Nieuwe Langedyker Courant" van Zondag 7 Mei 1899. Zaterdag 22 April 1.1. werd in de zaal van den Heer K. Boon te Broek op Langedijk, eene tweede vergadering gehouden, om te komen tot de oprichting van eene vereeniging, ten doel hebbende, eene geldelijke uitkeering te verstrek ken aan arbeiders bij ziekte of ongeval. Door den waarn. voorzitter, den Heer Jn. Dek ker, werd den aanwezigen een harteljj k welkom toegeroepen. Hij sprak den wensch uit, dat het de vorige week geplante stekje, thans voor goed zou wortel schieten, en het zich spoedig zou ontwikkelen tot een boom, welke zoo wel voor ons, als ook voor ons nageslacht, nog vele rijke vruchten zou afwerpen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, kwam aan de orde, de vaststelling van het reglement, dat werd voorge lezen en na eenige bespreking met enkele wij zigingen werd aangenomen. Eene belangrijke discussie ontstond over de vraag, op welke voorwaarden men de eventueel later bij te komen leden zou inschrijven. Waren eenigen van meening, dat men de in schrijving niet te moeieljjk moest maken, en een voudig bepalen, dat men zes weken na den da tum van inschrijving recht zou hebben op uit keering, anderen meenden, dat, waar op later datum ingeschreven leden niet van het begin at mede de lasten der oprichting hadden helpen dragen, de billijkheid vorderde, dat eenig inleg- geld, b.v. 3 maanden contributie, moest worden betaald. Een tweede punt, waarover verschil van ge voelen bleek te bestaan, was het constateeren van voorkomende ziektegevallen. Het reglement bepaalde, dat men daarvoor de hulp van den doctor kon inroepen, wat dus niet altijd als noodzakelijk werd geacht. Een der aanwezigen, drong er ten zeerste op aan, dat in ieder geval en ten allen tijde, de ziekte moest geconstateerd worden door een bevoegd geneeskundige. Aangezien het reglement zal worden gedrukt, en dus voor ieder belangstellende ter inzage verkrijgbaar zal worden gesteld, kan mededee- ling van den inhoud hier overbodig worden geacht. Dewijl nu de verkiezing van een definitief bestuur aan de orde was, verzocht de voorzitter, allen, welke aanwezig waren en zich nog niet hadden aangesloten, door op te staan van hunne zitplaats, te verklaren zich bij de vereeniging te willen aansluiten, tengevolge waarvan het ledental terstond steeg tot 44. Ten einde herstemmingen te voorkomen werd voorgesteld hen als verkozen te beschouwen, die de meeste stemmen op zich vereenigden. Bij de nu volgende stemmingen werden tot bestuursleden gekozen, de H.H.: Jn. Dekker, voorz., As. Vroegop, secretaris, D. Kansen Sz G. Stins en P. Balder commissarissen; tot bode werd aangesteld de heer P. Dirkmaat. Na eenige besprekingen over de aan te wen den middelen, om de vereeniging tot bloei te brengen, sprak de voorz. nog een kort woord. In dit slotwoord wees hij er o. m. op, dat deze vereeniging niet alleen ten doel heeft arbeiders, in den engsten zin van het woord te helpen, doch ook kleine bouwers en anderen, die bij ziekte van eenige dagen wel niet terstond alle inkoms ten missen, maar die op den langen duur toch te veel financiëel zouden worden uitgeput. Met den wensch, dat allen zouden medewer ken tot den opbouw en bloei der vereeniging, werd de vergadering gesloten. Op het Hulpkantoor te Zuidscharwoude, werden gedurende de maand April '99 in de Rijkspostspaarbank ingeschreven: 105 inlagen, tot een gezameljjk bedrag van f 6636.43. Over gelijk tijdvak hadden plaats: 7 terugbetalingen, uitmakende eene som van f616.40, terwijl 8 stuks nieuwe boekjes zijn aangevraagd en uitge reikt, waarvan het laatste is genummerd 9805. LANGEDIJK. De kool is zoo goed als geheel uitverkocht, nu de nieuwe planten worden gezet. Er is nog één bouwer te Oud-Karspel, die nog een par tijtje roode kool heeft van 6000 stuks. Vrijdagavond had in het lokaal van den Heer D. Stam te Noordscharwoude, de uit geschreven vergadering plaats van de Afd. Lan gedijk der Noord-Hollandsche Vereeniging -Het Witte Kruis." Aanwezig 4 leden van het Bestuur, de H.H. medici Rootlieb en Hamaker en 6 gewone leden. Na opening der vergadering, lezing en goed keuring der notulen, alsmede van het verslag van het optreden van den Heer van der Berg van Haarlem, volgde voorlezing van het jaarver slag, een afschrift van dat, hetwelk naar het Hoofdbestuur is opgezonden, en waaruit wij hier onder een uittreksel laten volgen. Met blijdschap wordt in den aanhef geconsta teerd, dat de Afdeeling in bloei is toegenomen en het ledental belangrijk werd vermeerderd. Telde zij ulto. Dec. 1897 249 leden, dit getal groeide het vorige jaar aan tot 859 en is thans reeds tot 383 gestegen. (Na het opmaken van het jaarverslag vermeerderde dit getal tot 436 leden. Red.) Meerdere belangstelling voor de zaak, bleek uit de meerdere opkomst ter vergadering, hoe wel we, zegt het verslag, over een groote op komst nog volstrekt niet kunnen roemen. Het verslag maakt verder melding van het aftreden van den Heer G. W. Melchers als voor zitter, wegens vertrek naar Leeuwarden. Het magazijn is in goeden toestand; enkele kleine benoodigdheden werden aangeschaft. Het materiëel is echter nog steeds in zeer onvoldoende hoeveelheid, hoewel het ook weer dit jaar naar vermogen werd vermeerderd. Van de verplegingsmiddelen der Afdeeling werd door 86 patiënten gebruik gemaakt, waar toe 107 stuks dienst hebben gedaan. Het terug bezorgen van de uitgereikte hulpmiddelen laat niets te wenschen over. De werkkring der Afdeeling is nog voor aan zienlijke uitbreiding vatbaar. Veel zou nog kun nen worden gedaan in het belang der gezond heid, indien de Afdeeling over meerdere finan ciën had te beschikken. Aan de raden der vier Gemeenten aan den Lan gend jjk werd een adres gezonden, verzoekende te doen voorkomen, dat bedorven vleesch en visch in de gemeenten worden ingevoerd; dat mest vaalten onmiddellijk in de kom der gemeente, of daar zeer nabij worden aangebracht, en dat de slooten door afval van groenten verontreinigd worden. Alleen van den Raad der gemeente Zuidschar woude werd antwoord ontvangen, meldende dat hij zich in vele opzichten met het adres vereenigt, dat de uitvoering echter vele moeiehjkheden na zich sleept, doch dat hij te gelegenertjjd de noo- dige aandacht aan de zaak zal schenken. Tot zoover het belangrijkste deel van den inhoud. Alsnu kwam aan de orde de behandeling van den beschrijvingsbrief der Algemeene vergade ring, die op enkele punten eene discussie uit lokten, vooral het al of niet geven van een vrij mandaat ten opzichte van enkele punten. Besloten werd den afgevaardigde geen impera tief mandaat mede te geven. De door het Hoofdbestuur voorgestelde wijzi ging der Statuten wegens een door hem toege zonden bijlage, lokte ook hier en daar eenige be spreking uit. Betreffende het stichten van afdeelingen stemde de meerderheid voor het voorstel van het Hoofd bestuur om afdeelingen van 25 en niet meer van 10 leden te erkennen. Aanbevolen werden door het bestuur tot leden van het hoofdbestuur de H.H. P. J. van Eldik Thieme, algem. secret., en H. Feisser. Tot Afgevaardigden naar de Algemeene ver gadering werden benoemd de H.H. F. C. Fleischer, voorzitter der Afd. en Hamaker, arts te Broek op Langedijk. Tot plaatsvervanger voor beide afgev. de Heer J. W. C. Kroon. Over punt 4 der agenda: Zal in 1899 eenige zaak van grooten omvang ondernomen worden, zoo ja, welke werd lang en breed gediscussieerd. Het ten vorige jare geopperde plan een nieuw magezjjn te Oud-Karspel te bouwen kwam ook nu ter sprake. Algemeen werd de noodzakelijkheid daarvan niet ingezien en bovendien zouden de kosten (geraamd werd f800.—) te bezwarend voor de kas zijn, temeer daar de oude schulden nog niet zijn afgelost. Op de vraag, hoe of de te Oud-Karspel ge vestigde medicus, de Heer Vogelenzang er over dacht, werd geantwoord dat het bouwen van een magazijn te O. in geenendeele door ge noemden arts was aanbevolen, terwijl op de tweede vraag, of het bouwen van een magazijn niet de vervulling van veler wenschen zou zijn der leden van de Afd. te Oud-Karspel, werd be sloten liever een der voorstellen van het bestuur over tenemen, en de aandacht te schenken aan nuttiger zaken. Lag 't niet op den weg van de Afd. in den waternood te voorzien bij eventueele droogte? Het bestuur had daaromtrent geen be paalde voorstellen, maar lichtte wel in verband daarmee toe, de wijze waarop zou kunnen wor den voorzien in dien nood. Ook enkele leden gaven eveneens eenige mid delen aan de hand, terwijl algemeen erkend werd dat de wijze, waarop tot dusver werd voorzien in dien waternood, noodig verbetering behoefde. Ten slotte werd besloten met algemeene stem men, voorloopig geen magazijn te bouwen te O., maar het Bestuur optedragen zjjn volle aandacht te schenken, aan de wijze waarop in den water nood het beste kan worden voorzien. Op voorstel van den Heer Habbema werd be sloten een hek te plaatsen, ter afscheiding van de plaats waarop het magazijn te Zuidscharwoude staat, en den openbaren weg. Hierna sluiting. In de op den 1 Mei j.l. gehouden verga dering van het Bestuur der Landbouw- en Han- delsvereeniging te Broek op Langendijk, werden mededeelingen gedaan, die van te veel belang werden geacht voor de leden, om met de openbaarmaking te wachten tot eene alge meene vergadering, waarom wij tot opname van onderstaande zijn gerechtigd. Na enkele voorafgaande werkzaamheden, kwam ter tafel een adres van de Directie der Holl. Spoorweg Maatschappij, waarin afwijzend wordt beschikt op het verzoek, door de vereeniging tot de Maatschappij gericht, om bij aanvrage van open wagens voor de verzending van groenten, ook het tarief te heffen, dat voor open wagens is vastgesteld, wanneer in de plaats daarvan bij gebrek aan open wagens, dichte worden gezon den. Besloten werd, onze afgev., de Heer Mr. E. Fokker, hiermede in kennis te stellen en zijn advies daaromtrent in te winnen. Mocht het ant woord ontmoedigend zijn, dan zou het Bestuur zich wenden tot den Raad van Toezicht. Vervolgens wordt een adres van de Af deeling Warmenhuizen voorgelezen, gericht aan den Minister van W. H. en N. om een betere telefoon-verbinding. Aangezien op dit adres gunstig is geadviseerd, en er door den directeur reeds plannen zijn gemaakt om de Langedijker dorpen, nl. die waar een telefoon kantoor bestaat, aan te sluiten met Alkmaar, op dat voortaan de telegrammen niet meer het hoofd kantoor te Winkel behoeven te passeeren, wordt besloten den burgemeester van Broek op Lange dijk te verzoeken zijn invloed aantewenden tot verkrijging van deze betere aansluiting. Met ze kere teleurstelling moest men mededeelen, dat op het verzoek, gericht tot de vereenigingen in „de Streek", nog eens de afschaffing der toetal len te bespreken en de aansporing bjj den nieu wen oogst krachtig pal te staan, nog geen antwoord was ingekomen. Betreffende de afschaf fing der toetallen op de rapen besloot men zich met de rapenteelders in contact testellen. Hierna kwam ter sprake de zoogen. „zwarte lijst" of liever een lijst van die kooplieden, die bij enkele bouwers van den vorigen oogst nog in het krijt staan. Om wanbetaling te voorkomen acht men het noodzakelijk, dat de niet betalende kooplieden door een lijst bekend worden gemaakt. Hierom trent komen enkele voorstellen in. Na een tame lijk breede discussie wordt besloten een lijst aan teleggen waarop de volgende bepaling zal wor den opgenomen De in gebreke gebleven koopman moet bij drie bouwers minstens vijf gulden schuldig zijndoor de schuldeischers en het hoofdbestuur aange maand zijn en binnen zes weken hebben voldaan aan zijn verplichtingenwaarna, indien de schuld niet is betaald, plaatsing als wanbetaler op de lijst volgt, wanneer dat door de schuldeischers mocht worden verlangd. Hiermede was het be langrijkste deel der vergadering afgedaan. De toestand te Oud-Karspel. Toen het, na de proclamatie van den Burge meester, Hulp-Officier van Justitie te Oud-Kars pel, officiéél bekend was geworden, dat het Hoofd der School, de Heer Hoffmans, den 30sten April zou terug keeren, verbeidde men, dat was op te maken uit de houding van het publiek, zoowel als uit de gesprekken, die terloops over deze zaak werden gehouden, met spanning dien dag. Met den trein van 12.15 arriveerde het Hoofd der School, om verder te voet den weg naar de gemeente O. af te leggen. Beschermd door vol doende politiemacht, 6 gewapende rijksveldwach ters, kwam genoemd Schoolhoofd, in gezelschap van den rijksveldwachter Brigadier-Titulair Jon- gepier, den weg af, achter zich een menigte kin deren, die eenige schimpliederen uitgalmden. Tot aan de brug, die ligt over de achterburggracht, ging dat zoo voort, toen de Inspecteur der Rij ks- veldwacht, de Heer Buseck, den kinderen beval uiteen te gaan en op te houden met zingen, waaraan dan ook trouwens spoedig werd voldaan. Onder toevloed van eene groote menigte, kwam de Heer Hoffmans ten slotte, zonder dat een enkel incident zich meer voordeed, op de plaats zijner bestemmming, aan de woning van den Gemeenteveldwachter Prijs, bij wien hij voorloo pig zjjn intrek heeft genomen, nu zijn echtge- noote de onderwijzerswoning wederom is binnen gekomen en deze nog niet weder heeft verlaten. Van handtastelijkheden of geweldplegingen geen sprake. Of het de vrees voor de talrijke politiemacht is geweest, er waren in de ge meente meer dan 20 Rjjks-Veldwachters of dat de vijandige gezindheid was afgenomen, men zou lichter geneigd zijn te gelooven aan het eerste dan aan het laatste, want de houding van het publiek, de geest onder de bevolking was geens zins geruststellend noch vredelievend. Ook tot dusver zijn geen ongeregeldheden voor gekomen. Zijdelings in 't voorbijgaan wordt wel licht een hatelijke opmerking gemaakt die niet altijd stil blijft, en deze of gene veldwachter moet misschien wel eens iets onaangenaams hooren, doch, niettegenstaande des Maandags de Inspec teur met enkele Rijksveldwachters vertrokken, bleef er genoegzaam politie over, om ontzag in te boezemen en, behalve dat het des avonds ta melijk druk is op de straat, blijft het tot dusver rustig. Eiken dag gaat de Heer H. onder bescherming der politie naar het schoolgebouw. Des Maandags bleken van de 216 ingeschreven leerlingen 167 te zijn opgekomen en ontbraken er, in hoofd zaak uit de hoogste klasse, 49 leerlingendes middags was dat getal reeds gestegen tot 178 terwijl den 2 Mei 210 den 3 Mei 215 leerlingen de School weder bezochten. Aldus gaat het tot heden goed. Allicht zou men hieruit mogen af leiden dat de grieven langzamerhand verminde ren, en toch, wij putten uit te goede bron om niet te gelooven aan hetgeen men ons mededeelde, dat de verbittering buitengewoon groot is en dat het blijkbaar de vrees is voor de gewapende macht, dat men zich nu bljjkbaar onverschillig betoont tegenover de zaak. Het valt moeielijk, iets naders omtrent deze zaak medetedeelen. De toestand kan waarlijk zoo niet blijven maar naar eene bepaalde oplossing raden is in de gegeven omstandigheden hoogst moeielijk. De politiemacht blijft voor onbepaalden tijd tot zoolang de toestand dit noodzakelijk maakt. Wellicht dat bij het allengs verminderen van het aantal Rijksveldwachters ook de hartstochten dooveu en er eene kentering valt waar te ne men onder de geest der ingezetenen, die doet hopen op een blij venden terugkeer van den vrede, die de eenige bron is voor de welvaart en de ontwikkeling van eene kleine gemeente. Dat het niet onnoodig bleek Polder- en Gemeentebesturen te verzoeken wederom een pre mie van 10 ct. te stellen op het dooden van ie dere rat, voor de langedijker bouwer zoo'n scha delijk dier, blijkt uit onderstaand lijstje van de dorpen aan den Langedijk. Van 15 April tot 2 Mei bedroeg de vangst te Broek op Langedijk 2067 ratten, Van 25 April tot 5 Mei bedroeg die te Zuidscharwoude 1380 ratten. Van 21 April tot 5 Mei was het getal te Noordscharwoude 995 en dat te Oudkarspel 531 ratten. In het geheel werden dus aan den Langedijk 4978 ratten gedood, waarvoor aan premie is uit- i betaald f497,30. Vervolg Nieuwstijdingen. Een kind ontvoerd? Dinsdag van de vorige week dus 25 April heeft Albert Petrus Johannes Van We zel, oud 7 jaar, wonende Calkoenstaat 20 te 's Gra- venhage, de woning zijner ouders verlaten en is tot heden niet teruggekeerd. De knaap is dien middag tegen half vier zijn vader, een stationneerend koetsier, aan arn het Stationsplein het middagmaal gaan brengen en, na gewacht te hebben, met het ledig vaatwerk in een doekje gewikkeld naar huis teruggekeerd. Alle pogingen sedert ingesteld, 't zij door de ouders en familie, 't zij door de politie, welke overal heeft gedregd, bleven tot dusver vruchte loos. Dacht men eerst, dat het knaapje door een ongelukkig toeval te water geraakt en verdron ken zou zijn, thans schijnt men aan de mogelijk heid van ontvoering te moeten denken. De Com missaris van Politie in de le afdeeling te's Gra- venhage deelt althans mede, dat Dinsdag jl. tus- schen half vier en vier uur op den Trekweg, leidende naar Voorburg, voorbij de Hoornbrug is opgemerkt een als heer gekleed persoon met blauwe broek, zwarte overjas en flambard, ruim 30 jaar oud, middelmatig lang, donker uiterlijk en dikke zwarte knevel. Hij had bjj zich een jongetje, overeenkomende met den verdwenen knaap. Het zoo geheimzinnig verdwenen knaapje was gekleed in grijs Manchester broekje, zwarte blouse met wit streepje, roode zijden das, matrozen-muts, zwarte kousen en rijglaarzen. Zijn signalement is: lengte gewoon, voorhoofd hoog, haar en wenkbrauwen blond, oogen blauw, neus breed en plat, mond groot, lippen dik, tan den gaaf, kin rond, kleur rood, postuur dik. Men geve zijn oogen eens goed den kost en waarschuwe in verdachte gevallen onmiddellijk de politie. Ontwapeningsconferentie. Op het „Huis teu Bosch" is men druk in de weer tot inrichting van dat paleis tot vergader lokaal der conferentie. Het park, opnieuw aange- legd, wordt voorzien van stamrozen en zeldzame planten. De biljartzaal wordt ingericht tot déjeu nerzaal andere vertrekken tot werkkamers voor den chef van het protocol jhr. van Eys en de hem toegevoegde diplomatieke en militaire secretarissen en ambtenaren van het departement van buiten- landsche zaken. Ook bestaat het plan de verschillende zalen, die voor de conferentie dienst zullen doen, te versieren met portretten van Russische vorsten. Verder wordt er gedurende de conferentie ge vestigd een militaire wacht, waarvoor de gebou wen aanwezig zijn zullen de toegangshekken tot het voorplein aan de zijde van het Bosch en het Bezuidenhout gesloten worden en van schildwach ten voorzien en zal de omtrek worden bewaakt door Rijks-veld wacht. Tot op het oogenblik is nog niet bepaald waar H. M. de Koningin de afgevaardigden zal ontvan gen, op het Loo, te 's-Gravenhage of te Amster dam. Ontwapeningsconferentie. Het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot het toestaan van f75,000 ter bestrijding van de kosten der ontwapeningsconferentie doet zien, dat men algemeen instemming met het doel der Conferentie betuigde. Slechts enkele leden, na- tuurljjk de sociaal-democraten zouden tegen stemmen. Het politieke beleid der Regeering wilde men van deze crediet-aanvrage gescheiden houden. In de heden gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd behandeld het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk III met f 75.000 voor de ontvangst der leden van do ontwape- nings-conferentie. Namens de R. K. leden ver klaarde de heer Dobbelman, dat zij zich niet tegen het ontwetp wilden verzetten, terwijl de heer Van Kol namens de vertegenwoordigers der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij verklaarde tegen het ontwerp te zullen stemmen. Nadat nog de de minister van buitenlandsche Zaken en de heer Van Bylandt (Apeldoorn) het woord hadden gevoerd, werd het wetsontwerp aangenomen met 74 tegen 4 stemmen, de heeren Staalman, Van Kol, Schaper en Troelstra. Vervolgens is afgedaan het bekende adres van den „Nederlandschen Aannemersbond", houdende verzoek tot herziening der algemeene voorschrif ten voor uitvoering van werken enz. Met 44 tegen 39 stemmen werd verworpen het voorstel der Commissie van Rapporteurs om de Ongevallenwet opnieuw in de afdeelingen te on derzoeken. Goedgekeurd werd het ontwerp betreffende het subsidie voor den Noord-Frieschen lokaalspoor weg. De Kamer is daarna uiteengegaan om weder bijeengeroepen te worden tegen den 24enofden 31en Mei. Tweede Kamer. De interpellatie van Dr. Kuyper. De interpellant stelde vier vragen lo. Is het gerucht waar, dat de Oranje Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche Republiek niet zjjn genoodigd? 2o. Zoo ja, zjjn er pogingen aangewend deze staten alsnog uit te noodigen en waarop zjjn eventueele pogingen afgestuit 3o. Zjjn die pogingen gestaakt na of voor de definitieve aanvaarding der conferentie in Den Haag 4o. Wil de minister de deelneming van beide staten zoo mogeljjk alsnog verzekeren Spr. betoogde, dat de Transvaal geheel vrjj is en onafhankeljjk van Engeland en niet behoefde rekening te houden met de conventie van 1884. Dit over het hoofd te zien, is een internatio nale doodverklaring.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 5