Groentenvervoer. De minister van buitenlandsche zaken ant woordde lo. Beide Staten stonden niet op de lijstmaar voor het vaststellen van de lijsten hebben vertrouwelijke besprekingen daarover plaats gehad. 2o. De minister heeft den indruk gekregen dat het uitnoodigen van de Zuid-Afrikaansche Republiek het tot stand komen der conferentie in gevaar zou brengen en aan de zelfstandigheid van de Transvaal schade zou kunnen toebrengen. 3o. De bespreking heeft plaats gehad na aan neming van de invitatie om de conferentie in Den Haag te houden. 4o. De minister is niet geneigd nadere onder handelingen aan te knoopen. Dr. Kuyper verklaarde daarop thans, aan den vooravond der conferentie, der regeering geen moeilijkheden in den weg te willen leggen en zich voor te behouden later op deze zaak terug te komen. De interpellatie was hiermede geëindigd. Zelfs goedbedoelde geschenkeu kunnen soms voor hem, die ze ontvangt, onaangename gevol gen hebben. Een burgemeester, ergens in ons land, die zeer veel belang stelt in landbouw- en veeteelt-zaken, had zich bijzonder veel moeite ge geven voor de oprichting van eene roomboterfa briek. Na het tot stand komen daarvan werd hem, als bewijs van waardeering, een aandeel van f 50 ten geschenke aangeboden. Dezer dagen ontving de burgemeester, als aan deelhouder der sedert gefailleerde fabriek, eene gerechtelijke aanmaning tot. betaling van zijn aan deel in het tekort. En, hoe ongaarne ook, moest hij zjjn aandeel met f 142 bijpassen. Buitenland. De zaak Dreyfus en alles wat daarmede samenhangt. De waarschijnlijkheid, dat 't nog in deze maand met de Dreyfus-zaak zal afloopen wordt grooter. Men geeft nu als datum van de overlegging van het rappart van Ballot—Beaupré 15 dezer; voor de kennisneming ervan door het Hof 16 dezer; voor het requisitor van mr. Manau den procu reur-generaal 17 dezer; voor de pleidooien van den advocaat der familie Dreyfus mr. Mornard 18 dezer en voor de uitspraak 20 dezer en in elk geval zal het Hof geen Pinkstervacantie ne men en desnoods ook Zondag 21 dezer zitting houden om de zaak dan nu toch tot een eind te brengen De „Figaro" staakt voorloopig de openbaar making van stukken van het onderzoek van het Hof van Cassatie, daar zekere documenten niet onmiddelijk gepubliceerd kunnen worden. De overblijvende stukken zullen nog verrassingen bevatten. De man, die in het gebouw der Engelsche Bank te Londen is gearresteerd, omdat hij bank biljetten, afkomstig van den in Parr's Bank ge- pleegden diefstal wilde wisselen, blijkt slechts een werktuig der dieven te zijn, om het gestolene in te wisselen. Toch hoopt de politie hen door hem op het spoor te komen. De Japansche Rijksdag heeft besloten het overschot van de door China te betalen oorlogs schatting, ten bedrage van 50 millioen yen, als volgt te verdeelen de renten van 30 millioen voor versterking der vlootde renten van 10 millioen voor verbetering van het onderwijs en de renten der overige 10 millioen voor leniging van door natuurrampen als aardbevingen, over stroomingen enz. veroorzaakte nooden. De Britsche zaakgelastigde te Peking heeft Zaterdag aan den Chineeschen Staatsraad officieus kennis gegeven, dat zijne regeering voor nemens is eene ruime voldoening te eischen voor het incident, dat is uitgelokt door den onderko ning van Canton en de plaatselijke overheid, daar zij de oogen sloten voor de beleedigingen, den Engelschen te Kow-low aangedaan door Chi- neesche soldaten. Het Tsung-li-Yamen heeft daarop geantwoorddat die beleedigingen zijn gedaan door ledeu van geheime genootschappen en dat het op het oogen blik, dat zij plaats had den, niet meer mogelijk was de menigte tegen te houden. Die uitvlucht zal natuurlijk niet baten. Engeland moet satisfactie hebben, of het neemt ze. Land of geld; maar liefst het eerste! Japansche kinderen. Nergens op de wereld wordt een groot aantal kinderen meer als een zegen des hemels beschouwd dan in Japan, vandaar dan ook, dat er de grootst mogelijke moeite wordt besteed aan de lichame lijke en geestelijke opvoeding van het kind. Het begint reeds bij de geboorte. Eerst vier dagen na de gebooote geeft de moeder het kind het eerste voedsel; tot dien tijd moet het aan een in zijde gewikkelden wostel „makuri" genaamd, lurken. Op den zevenden dag ontvangt hei kind zijn eersten naam, bij den aanvang van den jonge ling»-, mannelijken en grijsaardsleeftijd, krijgt men in Japan telkens een anderen naam. Zoo verhaalt de Japansche schrijver Jamura dat men hem eerst Tozeburo, op zijn tiende jaar Sabura, op zjjn vijftiende Naomi enz. noemde. De kleine, pasgeboren kinderen worden niet in een pak gewikkeld, maar kunnen zich vrjj be wegen. In de tweede week begint reeds het sche ren van het hoofd en na de eerste maand wordt het kind in den tempel aan een behandeling on derworpen, die in beteekenis en in ceremoniëel met onze doopplechtigheid overeenstemt. De moeder is in Japan, zelfs in de aanzien lijkste families, de eenige en natuurlijke ver zorgster van het kind; zij voedt het, baadt het en zorgt op iedere wijze voor zijn ontwikkeling, maar zij kust het nooit, want kussen wordt in Japan als een gebruik beschouwd, dat scha delijk is voor de gezondheid. Als de moeder gaat wandelen of een bezoek gaat afleggen, bindt zij het kind op den rug en neemt het mee. Als een Japansch kind zeven maanden oud is, houdt de voeding met melk op en krijgt het ge- ruimen tijd niets anders dan rijst te eten. In weerwil echter van de zeer gezonde voeding is de gezondheidstoestand onder de kinderen in Japan niet buitengewoon gunstig. De kinderen zelf zijn zeer beleefd: zelfs onder hun spelen groeten zij de voorbijgangers. In het begin van Maart vieren zij hun eigen feest, het z.g. „poppenfeest." Na hun zevende jaar bezoeken de kinderen de school. In Japan zijn niet minder dan 60,000 scholen, die bezocht worden door ongeveer 3,500,000 leer lingen. Hetgeheele voorkomen van het Japansche kind heeft iets liefelijks en innemends wat, bij vergelijking met de Europeesche spes patriae zeer in het nadeel der laatsten uitvalt. Een tooverstukje a la Bosco. Bij gelegenheid van een kegel wedstrijd om twee ganzeü te St.-Georgen in Beieren was in de slotbrouwerij aldaar een groot gezelschap bij een, grootendeels bestaande uit bewoners van het stadje en de omliggende dorpen. Een wiel rijder, die voorbijkwam en het vroolijk gedoe zag, hield stil en nam eveneens aan den wedstrijd deel. Zijn moppen en geestigheden hielden de aanwe zigen voortdurend zeer aangenaam bezig. Toen hij de twee ganzen gewonnen had, gaf hij deze ten geschenke, op voorwaarde, dat zij onmiddel lijk voor het geheele gezelschap gebraden moes ten worden. Algemeen bravogeroep beloonde deze edelmoedige daad. Terwijl het lekkere maal werd gereedgemaakt, wilde de winner eenige kunststukjes op zijn rij wiel ten beste geven. Hij rijdt op de straat voor het hotel eenige malen op en neer en voert daarbij eenige kunststukjes uit, die onverdeelden bijval oogsten. Ten slotte zal hij nog zijn voornaamsten „truc" laten zien. Hij vraagt aan een der hee- ren een hoed en laat er door de aanwezigen hor loges, ringen, portemonnaies, sleutels enz. in wer pen met de opmerking, dat hij een kunststukje a la Bosco voor hen zal uitvoeren. Van alle zij den wordt hem het gevraagde toegereikt. Daarop rijdt hij naar een ongeveer 200 meter verwijderd boschje ter zijde van den weg, springt daar van zijn fiets en scharrelt iets aan den hoed, maar niemand kan zien, wat hij eigenlijk uitvoert. Eindelijk komt hij snel aangereden. Op aller ge laat ligt een uitdrukking van gespannen verwach ting. Als hij het voor het hotel verzamelde ge zelschap voorbijkomt, werpt hij met een krachtigen ruk den hoed boven de hoofden. Een regen van zand stort zich over de heeren en dames uit. Men schreeuwt, krijscbt, lacht, roept bravo! en kijkt vol verwachting den wielrijder na, die zich steeds verder verwijdert en ten slotte om een hoek van den weg verdwijnt. Nu krijgen verscheidene bezitters der horloges, ringen en portemonnaies argwaan. Men snelt naar het boschje en vindt op een hoopje zand eenige sleutels en zakmessen en een papiertje, waarop geschreven is: „Laat u de ganzen goed smaken, betaald zijn ze. Ik ben zoo vrij als herinnering aan uw aangenaam gezelschap, de mij overhandigde voorwerpen mede te nemen, Bosco". Wonderen van uitvinding. Verleden week kwam een stoomschip uit Lon den bij een zwaren mist in aanraking met het lichtschip van East-Goodwin, waarop een Marconi- telegraaftoestel stond opgesteld. De verbinding met den vuurtoren van South Foreland op 12 mijlen afstand was spoedig ver kregen, en zoodoende kon men door het wisselen van telegrammen zonder draad verbinding, zoo snel mogelijk der manschap van het stoomschip, van den wal te hulp te komen De booten tusschen Newhaven en Dieppe wor den nu spoedig ook van Marconi's toestellen voor telegrapheeren zonder draad voorzien, en naar de uitvinder verklaart, zullen ze daardoor ook bij mist de juiste positie kuunen vinden. Als dit inderdaad waarheid blijkt, zullen wel alle stoombooten in het Kanaal de noodigo toestellen aan boord be komen. De proeven, die de Fransche Regeering met het stelsel liet nemen, zijn met het meeste succes bekroond. De vraag, waarom zooveel Balische vrou wen op Lombok ongetrouwd blijven, beant woordt iemand in de „Loc." als volgt. Zij ver kiezen den ongehuwden staat, aangezien zij als wettige echtgenoot door hare mannen meer als lastdier worden beschouwd. Het is bij haar wer ken van den morgen tot den laten avond, en manlief ligt 't liefst den heelen dag uitgestrekt op de „balé-balé", meteen strooitje in den mond, zich overgevende aan 't zalig niets doen. En is 't, dat hij zich eens beweegt, dan is 't om ha nen te laten kloppen of te dobbelenhet geld, daar heeft zijn vrouwtje natuurlijk voor gezorgd. Vandaar ook, dat we tegenwoordig zooveel Lom- boksche schoonen als huishoudster zien bij Euro peanen of inlandsche ambtenaren, bij wie ze 't honderdmaal beter hebben. Een patiënt van het Röntgen-stralen-labo- ratorium te Chicago, die daar genezing zocht voor een stijf been, maar tengevolge van de be handeling met de stralen drie amputaties moest ondergaan en daarenboven nadeel ondervond aan gezicht en gehoor, had een eisch tot schadever goeding van 25,000 dollars ingediend tegen de di rectie van het gesticht. De Rechtbank te Chicago heeft hem nu een schadevergoeding van 10,000 dollars toegekend. De ernstige vermaning: „Bestel uw huis, want gij zult stervendoor velen vaak maar al te zeer in den wind geslagen, is, naar Neder- landschen smaak, waarschijnlijk wel wat al te zorgvuldig betracht door den Amerikaanschen Parker Mason, te Chicago, die dezer dagen overleed en die, naar bericht wordt, eenige uren vóór zijn dood als het ware algemeene repetitie van zijn begrafenis heeft laten houden. Een geestelijke en een zangersquartet kwamen in zijn kamer den lijkdienst zingen, in tegen woordigheid van zijn bloedverwanten en vrien den, en de eerwaarde John. Hohe hield een lijk rede. De aanstaande doode was zeer voldaan. Ilij bedankte den geestelijke, betaalde de kosten en liet toen den begrafenisondernemer komen, met wien hij de begrafenis tot in de kleinste bijzon derheden regelde. Tien uren later overleed hij, gerust dat nu alles in orde was. Als de bedachtzaamheid en nauwgezetheid, die hij in wereldsche zaken heeft toegepast, ook door hem is betracht in de dingen, die des geestes zijn, verdient deze Heer Parker Mason nog wel eens nader bezien te worden. Men kan de Amerikaansche vrouwe niet beschuldigen, dat zij niet deelen in den al- gemeenen vooruitgang. De Regeering der Yereenigde Staten heeft een belangwekkend overzicht laten gereed maken over de toenemende mededinging der vrouwen bij alle takken van menschelijke bedrijvigheid, loopende over de laatste 28 jaren. Sedert 1870 hebben zich de vrouwelijke bouw meesters vermeerderd van 1 tot 53, de vrouwelijke tandartsen van 24 tot 417, de vrouwelijke advo caten van 5 tot 417, de vrouwelijke artsen en wondheelsters van 527 tot 6888 en de vrouwe lijke geestelijken van 67 tot 1522. Wat zal het aan de overzijde van het groote water worden, indien die vooruitgang gedu rende de komende 28 jaren in gelijke mate aan houdt? Een handige Engelschman. Kort geleden heerschten de pokken epidemisch te Belfast en wel in zoo hevige mate, dat de ziekte binnen eenige weken een groot aantal slachtoffers eischte. Een vernuftige dagblad-di recteur heeft uit deze ramp een aanzienlijk voor deel weten te halen. Hij liet namelijk alle num mers van zijn blad, de „Northern Daily," steri- liseeren, vóór hij ze ten verkooo liet aanbieden. In hoeverre was deze voorzorgsmaatregel wen- schelijk of noodzakeljjk Dat weet men niet, maar het gevolg was verrassend. Tallooze kran tenjongens liepen door de straten van Belfast, schreeuwende Lees de „Northern Daily," eenig dagblad, dat ontsmet is! En de bewoners der stad, wien de voortgnng der ziekte een steeds toenemende vrees inboe zemde, kochten geen andere courant meer dan de „Northern Daily." De epidemie is nu geëin digd, maar de reclame is gelukt. Degenen, die de „Northern Daily" gedurende de epidemie zijn gaan lezen, zijn daarmee voortgegaan en de han dige directeur zet thans dageljjks tweemaal zoo veel exemplaren at als vroeger. Een nieuw ontploffingsmiddel. De militaire autoriteiten in Oostenrijk hebben proeven genomen met een nieuw ontploffingsmid del en wel met vloeibare lucht. Vloeibare lucht wordt verkregen door gewone dampkringslucht te onderwerpen aan een drukking van 530 atmosfe ren. De aldus verkregen vloeibare lucht werd af gekoeld tot een temperatuur van 140 graden Celsius en vervolgens met bepaalde geoxydeerde stoffen vermengd. De verkregen resultaten met dit nieuwe ontploffingsmiddel moeten heviger zijn dan die van dynamiet. Burgerlijke Stand. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 130 April 1899. Geboren Petrus Ilubertus, z. v. H. A. v. Rooij. IJda, d. v. Jb. Kos en G. Bekker. Duitje, d. v. P. Jonker en M. A. Kamper. Maria, d. v. Jb. Kramer en A. Meurs. Dirk, z. v. D. Swart en G. Boon. Wilhelmina, d. v. A. Twisker en G. Huigen. Anna, d. v. P. Bet en N. Danenberg. Ondertrouwd: A. Ootjeis en A. de Geus. J. Barten en T. Berkhout. A. Kamp en P. Kramer. T. Kliffen en A. de Boer. Getrouwd: A. Ootjers en A. de Geus. Overleden: Trijntje Kliffen, oud 54 jr. Jacob Zut, oud 2 mnd. Anna Maria Haberstock, oud 78 jr. Antje Dekker, oud 61 jr. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 130 April 1899. BevallenElisabeth KostelijkButter, d. Dieu- wertje Kooijde Ruiter, z. Maartje Kossen Blok, z. Dieuwertje Vlug—Peijs, z. Maartje IJtsmaWagenaar, d. Grietje JaarsmaVan der Molen, z. Ondertrouwd: Cornelis Slot en Grietje Wit. Cornelis Vredenburg en Grietje Oudt. Cornelis Bijpost van Haringcarspel en Guurtje Wagenaar, Wed. K. Balder. GehuwdPieter Smit van Noordscharwoude, 23 j. en Grietje Keizer, 23 j. Cornelis Madderom, 44 j. en Trijntje Vorst van Grootebroek, 51 j. Overleden: Saapke IJtsma, 3 dagen. Leven loos aangegeven, drie kinderen. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 130 April 1899. Geboren: Maurits, z. v. Nicolaas Kramer en Elisabeth Bet. Arie, z. v. Dirk Keppel en Adri- aua Groet. Hendrika, d. v. Dirk Jongbloed en Trijntje de Jong. Ondertrouwd en Getrouwd: Pieter Barten 21 jaar en Neeltje de Geus, 23 jaar. Dirk Volkers 36 jaar en Aafje Duinmeijer, 37 jaren. Overleden: Maartje Bakker, vrouw van Jan Schilder, oud 46 jaar. Gemeente Oud-Karspel. Ingeschreven van 130 April 1899. Geboren: Jacob, z. v. Lourens Gelder en Jantje Groet. Aagtje, d. v. Jacob Greeuw en Maartje Mulder. Petrus Theodorus, z. v. Stephanus Smit en Martha Prins. Pieter, z. v. Pieter de Geus en Jantje Klingeler. Aagtje, d. v. Albert Zee man en Trijntje Berkhout. Johanna Ava, d. v. Nicolaas Schouten en Aaftje Dekker. Overleden: Neeltje Moot, oud 35 j. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 7 Mei v.m. 9.30, ds. Stramrood. Donderdag 11 Mei v.m. 9.30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 7 Mei v.m. 9.30 ds. Habbema. Donderdag 11 Mei v.m. 9.30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 7 Mei v.m. 9 uur n.m. 6 uur, ds. Boeijenga. Donderdag 11 Mei v.m. 9 uur ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 7 Mei n.m. 1.30 ds. Onnekes van Winkel. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 7 Mei v.m. 9 u. n.m. 2 ds. Gemser. Donderdag 11 Mei v.m. 9 uur ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z ui der kerk.) Zondag 7 Mei v.m. 9.30 H. Avondmaal n.m. 2.30 Dankzegging, ds. Boeijenga. Donderdag 11 Mei v.m. 9.30 ds. Middelkoop. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 7 Mei v.m. 9.30 n.m. 2.30 Godsdienst oefening. Donderdag 11 Mei v.m. 9.30 Godsdienstoefe ning. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 7 Mei v.m. 9 uur ds. Fleischer. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGOWAARD. Zondag 7 Mei, v.m. 9,30 u. ds. Brink. Donderdag 11 Mei v.m. 9.30 ds. Brink. Zondag 14 Mei v m. 9.30 ds. Brink. Marktberichten. 3CKAGEN, den 4 Mei 1899. 70 150 110 300 80 160 295 Geldekoeien (magere) 100 175 28 Idem (vette) 160 210 100 Kalf koeien 120 200 60 90 Graskalveren. 55 Nuchtere Kalveren 5 12 Rammen Schapen (magere) Idem (vette) 425 Overhouders 16 25 180 Lammeren 7 12 12 Bokken en Geiten 1 8 24 Varkens (magere). 11 13 35 Vette varkens pkilogr.,, 0 33 0 5 8 15 0 50 1 9000 Kipeieren (per 100) 2 2 4000 Eendeieren 2 90 1050 Boter (Kilogram) 80 300 Kaas 0 25 0 Bij hooge prijzen, was heden in magere geldekoeien en kalf koeien een redelijken handelvette koeien wa ren graag: le qualiteit gold 30 ets. p. kilogram. O verhouders werden vlug verkocht tegen hooge prjj- ztn; de besten werden meest gekocht voor de slacht naar Londen, ook de eerste ter markt aangevoerde lam meren, waren duur. Hoewel nog laag, waren de prij zen der vette varkens iets verbeterd. ALKMAAR, 5 Mei 1899. Aangevoerd 259 stapels Kaas, wegende 103492 Kg. Kleine f 28, Commissie a f 26,Middelbare f 26. ALKMAAR, 6 Mei 1899. Aangevoerd: 4 Paarden f 40,a f 10042 JCoeien f 70 a 170; 33 Nuchtere kalveren f 5.00 a f 12. 0 Vette Kalveren t 0,a f 0,— per kilo f 0.a 0,— 917 Schapen f 10,a f 25, :1956 Lammeren f 6. 14.— Vette varkens perkilo f0,a f0, 187 Magere varkens f '13.a f 16.317 Biggen f 6.a f 9,— 25 Bokken f2, af 8. 28 kleine id. f 0.30 a f 0.50. Boter per halve K.G. f 0.42s a f 0.475. Aardappelen fl.30 a f2.bieten fl.— a t 0. uien f 1.10 a t 0.- Bloemkool fa f 0, per 100wortelen per 100 bos f 0, roode kool f5,00 f 0,savooische tO.f0,Koolrapen f 5, Meirapen 10.per '100 bos. Peien fö,— a f0, Appelen f0,- a f0.— Pruimen f0.— a fO,— per mandje. Witte kool fO,— Kippen f 0.30 a f 1.25; eenden f 0.40 a f 0,80 konijnen f0.15afl.25; kippeneieren f2.40 a f2.90 eendeneieren f2.90 a 0.— kuikens f 0.15 a f 1.50 Groentemarkt. BROEK OP LANGEDIJK. Van 16 Mei. De prijs der Roode kool is p. 100 st. f4,a f8,—. Geele fO,— a f—Witte kool f 0,—a f 0,Uien f l,— a f 1,50 per baal, (50 kilo). Bieten, f 14,— a f25,— p. 1000. Koolrapen fl,— a f'2,— per 100 st. Wortelen f2,50 a f3,— per 1000 st. Deensche witte koolf O,—a fper 100 st. - Van 1 M. tot en met 6 M. zijn van het station HEER-HUGOWAARD verzonden 14 wagons groenten met bestemming naar het buitenland.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 6