Vervolg Nieuwstijdingen. Raadgevingen aan wielrijders. Het rijwiel wordt zoo algemeen en de beoefe naars dezer soort van sport is zóó groot, dat 't onswenschelijk en dienstig voorkomt onderstaande raadgevingen af te drukken, ingeval sommige honden het met hun begrip van „vooruitgang" niet vereenigbaar achten, wanneer een vélocipè- dist er den gang in heeft, en zich minder vriend schappelijk mochten betoonen. lste raadgeving: Spreekt het dier vriendelijk en op geruststellenden toon toe. (Door zijn blaffen hoort hij u niet.) 2de raadgeving: Fluit hem of klikt lokkend met de keel. (Hij tracht u naar de keel te sprin gen.) 3de raadgevingBulder flink van u af. (Hij verliest alle bezinning en springt tegen het frame op.) 4de raadgeving: Geeft hem er een met uw karwats. (Door de vaart van uw slag tuimelt ge om of hij pakt uw karwats met de tanden, rukt u mede, of zoo ge uw karwats loslaat, vliegt hij u verbitterd na en dan zijt ge eerst juist weer loos.) 5e raadgevingNeemt lever mede en werpt hem een stuk toe (hij slikt het toegeworpen stuk op en is niet meer van uw wiel af te slaan, een aantal makkers, verheugd over zulk een goeden baas, hollen mede, hopend dat er bij eenig volhouden, ook wel voor hen wat afvalt.) 6e raadgeving: Trapt kalm door en stoort u niet aan het beest (het beest stoort zich aan u.) 7e raadgeving: Werpt hem peper in de oogen. (Als uw voorganger-wielrijder dit kunstje vóór u geprobeerd heeft, hebt ge kans dat zijn baas het u inpepert.) 8e raadgeving: Ontplofbare knalbommen. (Ont ploffen op ongelegen tijden in uw zak.) 9e raadgeving: Trapt flink achteruit met uw voet, zoodat de hak van uw laars op den neus van den hond terecht komt. (Het is de vraag of uw been ongeschonden op de peddle terugkomt.) Laatste raadgevingSpring af, staat een oogen- blik stil, roep het dier kalm tot u. Verklaar hem, dat er niet de minste reden bestaat om tegen u ingenomen te zijn. Zeg hem, dat gij nooit uw eigen hond medeneemt als gij uitrijdt en het arme dier laat mede draven achter uw wiel tot het er aemechtig bij neervalt. Zeg hem, dat gij het integendeel afkeurt, dat wielrijders van hun hond onmenscheljjke inspanning eischen. Bezweer hem, dat gij uw fox-terrier een menscbeljjke en geen hondsche behandeling doet deelachtig wor den. Na dergelijke verklaringen is de hond, ook de meest op wielrijders verbitterde, verteedert en hij gaat knorrende weg. Stap dan weder op, verwij der u kalm en langzaam van de plaats des on- heils en mocht het zijn, dat bij de eerstvolgende boerenhoeve een nieuwe keffer u aanhoudt, her haal dan hetzelfde beproefde middel. Tracht vooral niet de eigenaars der rjjwielha- tende honden er van te overtuigen, dat deze las tig, schadelijk en gevaarlijk zijn en dat zij de verplichting hebben kwaadwillige honden vast te leggen. Dat helpt u toch niets! De vredesconferentie. Naar wij vernemen is de naam van vredescon ferentie thans officieel gegeven aan de te 's Gra- venhage te houden bijeenkomst van vertegenwoor digers der Mogendheden, zoodat de benaming „Ontwapeningsconferentie" vervallen is. De taal van het congres zal zijn Fransch. Naar wij vernemen is de heer C. A. Hofman, hoofd eener school te 's Gravenhage, bestuurslid der Alliance Fran^aise, aangezocht bij de vertalingen zijn gewaardeerde diensten te bewijzen. Van het plan om tijdelijk eene telegrafische verbinding tusschen het Huis ten Bosch en het telegraafkantoor te 's Gravenhage tot stand te brengen, is om verschillende redenen afgezien. De gemeenschap tusschen het Paleis en de stad zal nu onderhouden worden door militaire wielrijders van het regiment grenadiers en jagers, op aanvrage van het ministerie van Oorlog be schikbaar gesteld. De boden der ministeriën zullen hun dienst verrichten in de vergaderzaal en in de sectie kamers. De politie te Amsterdam zegt de „Amst. Ct." zocht een los werkman aan een der veemen, en informeerde aan de verschillende kantoren, of daar ook een los werkman van dien naam werkzaam was. Van een der kantoren ontving zij ten antwoord, dat, als de politie den bijnaam van den man niet kende, zij moeilijk zoeken zou hebben, daar men de losse werklieden niet anders kende dan bij hun bijnaam; en men voegde er het volgende lijstje van de bijnamen van losse werklieden bij Rooie Jozef, Scharesliep, Snoetje, Biggetje, Mottige, Koperen tuitje, Wafelbakker, Kanniet- harder, Kiendop, Zwarte smeres, Marte Stokvis, Kleine Gerrit, Petekind, Glazenwagen, Willem uit-en-thuis, de Slappe, A. B. C. van der Linden, Luie Neeltje, Piet de koetsier, Jan Mikmak, Dooie Hein, Jan de Wacht, Hokje met duiven, Marinier, Kees de matroos, Piet de duiker, de Slager, de Stoelenmatter, Blauwbroekje, Willem de vloeker, het Mestvarken, de Kakkerlak, de Spreeuw, het Hobbelpaard, Jan Dril, de Snorder. Hiermee was de opgaaf nog lang niet compleet: want de werkbaas, die het register opgesteld had, schreef er onder: „enz. enz., te veel om op te noemen". Wij moeten er bijvoegen, dat er bijnamen onder voorkomen, te „mooi" om af te drukken. Een liefje had zijn hart bekoord en zijn hoofd zoo op hol gebracht, dat toen het liefje maar eventjes oneens met hem was, hij van na righeid in het koude water sprongniet om zich te verdrinken, maar om haar medelijden en verloren gunst weder op te wekken, 't Meisje kende hem zeker beter dan hij haar, want ze stak geen hand uit, riep zelfs geen help, zoodat er voor den vreemden vrijer niets anders opzat als weer stil bij den wal op te kruipen en naar huis te gaan. 't Gebeurde te Utrecht. Een ernstig ongeval. De landman Jb. W. van de Langereis, gem. N. Niedorp, die in den loop der vorige week zijne koeien van deu stal naar het weiland wilde overbrengen, bekwam tengevolge dezer werk zaamheid een ernstig ongeluk. Genoemde dieren, die zooals gewoonlijk zeer uitgelaten bij deze ver andering zijn, wierpen geheel onverwachts W. met kracht omver en betrapten hem op erbarme lijke wijze, zoodat hij aan het schouderblad en den arm zeer ernstige kwetsuren bekwam. Ge neeskundige hulp moest terstond worden inge roepen. In Friesland gebruiken sommige boeren een ijzeren toestel om de horens der stieren naar binnen te doen groeien, omdat de stieren daar door voor den aanfolc moer waarde krjjgen. De Provinciale Keuringscommissie, welke nu weer hare voorkeuringen houdt, treedt thans be slist tegen deze kunstmiddeltjes op. Alle stieren, welker horens het teeken dragen dat zij die be werking ondergaan hebben, worden on voorwaar delijk afgekeurd. Een nieuw Kanaal. Het lid der 2de Kamer Mr. Fokker, afgevaar digde van 't distrist Alkmaar, bezocht verleden Maandag Schagen, om zich eens nauwkeurig op de hoogte te stellen van het plan der West- Friesche Kanaalvereeniging. In het bijzijn van een der bestuursleden van de Vereeniging heeft genoemde heer alles eens in oogenschouw geno men. Ook Mr. Fokker acht de tot standkoming van 't kanaal StolpeSchagen—Kolhorn wen- schelijk. De vrouw gelijkwaardige van den man Als schuldig aan jachtdelict is te Deurne(Lim- burg) door den brigadier der Rijksveldwacht be keurd de echtgenoote van H. J. die druk bezig was met het opstellen van wildstrikken Moordaanslag te Grosthuizen. Het „Handelsblad" meldt hieromtrent het vol gende Zaterdagavond als gewoonlijk uit den barbiers winkel komende, wilde P. de Lange vuur aan maken en begaf zich daartoe naar de plaats van brandstoffen. Toen hij zich bukte, ontving hij met een hard voorwerp eenige slagen, waardoor hij eenige wonden bekwam. Geheel onmachtig, moest hij toelaten, dat zijn aanvaller de lade openbrak en daaruit eenig geld ontvreemdde. Daar hij steeds zijn geld bij zich draagt en de dief zich hier niet van overtuigde, is de gesto len som niet groot. Des Zondagsmorgens, toen men de Lange tegen zjjn gewoonte niet ter kerk zag, werd men ongerust en begaf zich naar zijn woning, waar men de deur gesloten vond. De gewonde had van zijn overgebleven krachten ge bruik gemaakt om de deur te sluiten en zich toen te bed te begeven. Hij was volkomen bij zijn bewustzijn en wist de geheele zaak uit te leggen. Wie de dader geweest is, weet hij niet. Wel meent bij, dat overeenkomst bestaat met iemand, die hem de vorige week geld ter leen vroeg, maar een weigerend antwoord ontving, om reden hij dezen persoon niet kende en hem niet vertrouwde. Omtrent den dader is tot heden nog niets be kend. Wel zijn reeds eenige personen in verhoor genomen maar heeft dit nog niet tot het ge- wenschte resultaat geleid. De gewonde neemt tot heden in beterschap toe. Men hoopt hem in het leven te behouden. Brave kroeghouders. Door alle herbergiers te Mortel (N. Br.) is een besluit genomen, dat toejuiching en navolging verdient. Na den middag zullen zij geen sterken drank schenken en in hun lokalen zal het vol gende opschrift worden gehangen: „Hier wordt na den middag geen sterke drank geschonken. Een natuurverschijnsel. Een kring om de Maan Dat kan nog gaan, Maar een kring om de Zon, Daar huilen vrouwen en kinderen om. Zoo het oude rijmpje. Maar nu was er Zater dagmiddag een kring om de Zon, een niet twij felachtige, maar scherpbegrensde, lichtregenboog- kleurige kring. Welk weer staat ons nu te wachten De zeer vroege aardappelen (de zoo gezochte muisjes) stonden in het Maas-eu-Waalsche vóór ettelijke dagen nog zoo veelbelovend te velde, dat men met grond kon verwachten, dat het nieuwe heerlijke product binnen een 6-tal weken volop in Nijmegen ter markt zou kunnen gebracht worden. In de vorige week is, helaas, op zeer veel velden het welig opschietend loof des nachts bevroren, vooral op die velden, welke reeds tot verwijdering van het onkruid, met het houweel bewerkt waren, zoodat de vrucht heelwat is „te ruggezet" en daardoor aan veler verwachting op een zeer vroegen oogst van dit knolgewas de bo dem is ingeslagen. Weg Moerbeek—Lutje winkel. Deelden we reeds vroeger mede, dat de sub sidies, door de commissie voor den weg gevraagd, aanvankelijk reeds door enkele vereenigingen wa ren toegestaan, thans kunnen we nog noemen de Oosterpolder, die de gevraagde f 1000, de Her vormde kerk te Winkel, die do f300 en het Polderdistrict Winkel, dat de f 500 heeft toege staan. Tot molenmeester in den Braakpolder onder Winkel is benoemd de heer J. Breebaart Kz., in de plaats van wijlen den heer K. Breebaart. In de plaats van wijlen den heer K. Bree baart, is tot Hoofd-Ingeland van de Niedorper Kogge strijkmolens benoemd, de heer J. Boots te Lutjewinkel. PERSN1EUWS. De Vredesconferentie. De heer dr. A. W. Bronsveld in zijn Kroniek in de „Stemmen voor Waarheid en Vrede" spre kende over de Vredesconferentie, zegt dat hij het niet kan verbloemen, dat zijn verwachtingen niet zeer hoog zijn gespannen. Dit heeft zijn grond, zoo schrijft dr. Bronsveld, o.a. in onze weinige sympathie voor den Vorst, van wien deze vredesmanifestatie uitgaat. Wij stellen geen vertrouwen in den man, die zijn eigen onderdanen geweld aandoet, hun rechten met voeten treedt, en die arme Stundisten laat vervolgen en verbannen, omdat zij geen vrede hebben met de Grieksche Kerk. De russische politiek heeft in list en sluwheid haar gelijke niet. Zij is bijna aan alle hoeken der werold in het openbaar, of in het geheim werkzaam, en houdt overal oude en nieuwe veeten levendig, om op het gunstig oogenblik haar slag te slaan en de triomfen van haar slim beleid te vieren. Wij behoeven geen namen te noemen; ieder weet dat bijv. in Turkije en China Rusland de twist stokende, de uitdagende macht en mogendheid is. Daar komt nog iets bij. Tegen wie is het drie voudig verbond gericht van Duitschland, Oosten rijk en Italië? Immers tegen het saam verbon den Rusland en Frankrjjk. Heeft de Czaar niet het Fransche chauvinisme in de hand gewerkt Heeft hij daardoor Duitschland niet gedwongen, zich voortdurend tot de tanden te wapenen, en aanhoudend bedacht te zijn op versterking van zijn krijgsmacht Het had den Czaar maar één woord behoeven te kosten, om Frankrijk tot de overtuiging te brengen, dat het moest leeren berusten in den afstand van Lotharingen en den Elzas. Dat zou aan de oevers van de Seine zeer kalmeerend hebben gewerkt, en aan geheel Europa ontspan ning en verademing hebben geschonken. Maar de Czaar heeft de „vriendschap" met Frankrijk steeds levendig gehouden, en inmid dels onverpoosd zijn eigen krijgstoerustingen ver sterkt, alsof een oorlog voor de deur stond. Valt het gemakkelijk, te gelooven van de op rechtheid van de poging, welke aan den Czaar plotseling uitging om nader te komen tot de ver hooring van de bede: „De wapenen neder!" Die twijfel werd bij velen niet overwonnen, zelfs niet na de verklaringen en betuigingen i van den heer Stead, van wiens pelgrimstocht slechts een zeer gering deel volbracht is. De Czaar blijft voor ons een niet aantrekkelijke, om niet te zeggen een sinistre figuur. Toch zullen wij ons van ganscher harte ver heugen, indien de ophanden zijnde conferentie bevorderlijk mag wezen aan het afnemen van 't gevaar voor een oorlog, waarin wij toch voort durend verkeeren. Buitenland. De zaak Dreyfus en alles wat daarmede samenhangt. Het Hof van Cassatie heeft de openbare zit ting, waarin beslist zal worden of de revisie van het proces-Dreyfu8 zal plaats hebben, bepaald op 29 Mei a.s. De zitting van dien dag zal vermoedelijk geheel ingenomen worden door het rapport van president Ballot-Beaupré. Den 30sten Mei zal dan de pro cureur-generaal zijne conclusies nemen, en het pleidooi van Mr. Mornard vermoedelijk beginnen. Den volgenden dag zal hij zijn pleidooi beëindi gen, en vervolgens gaat het Hof in Raadkamer. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, of op 1 of op 2 Juni de uitspraak publiek zal worden gemaakt. Hoe die uitspraak zal luiden, men twijfelt er haast nergens meer aan. De drie sprekers zullen eenstemmig op revisie aandringen, en het Hof zal deze toestaan, dus is het algemeen gevoelen. De vragen, die de gemoederen nog bezig houden, zijn •deze 1. zal de Zaak terug verwezen worden naar een nieuwen krijgsraad, en 2. welke maatregelen zullen tegen de beschuldigers van Dreyfus geno men worden? De verwijzing naar een nieuwen krijgsraad wordt nog steeds als zeer waarschijn lijk beschouwd, ofschoon dezer dagen weer de straf kamer van het Hot van Cassatie een vonnis herzien en vernietigd heeft zonder verwijzing. Volgens de inlichtingen van den Parjjschen cor respondent der „Frankf. Ztg." vraagt het rapport van Ballot-Beaupré de vernietiging van het von nis van Dreyfus en diens verwijzing naar een nieu wen krijgsraad. De rapporteur zou tot vernietiging zonder ver wijzing naar een nieuwen krijgsraad geneigd zijn geweest, doch is daarvan op aandringen van den verdediger Mornard teruggekomen, daar de familie Dreyfus er op staat, den veroordeelde door den krijgsraad in eer hersteld te zien. De [Parijsche] „Petit Bleu" meldt, dat tot het doenoverkomenvan Dreyfus zou zijn besloten! Volgens de mededeeling van dit blad, zouden reeds Dinsdag 1.1., 9 Mei, met de pak ketboot „Lafayette" naar Guyana zijn vertrok ken tien soldaten der Republikeinschegarde en vier gendarmes, bestemd om als escorte voor den naar Frankrijk terug te brengen Dreyfus te dienen. De heer de Freycinet heeft zijn ontslag geno men als minister van oorlog in het Fransche ka binet wegens de incidenten, welke zich hebben voorgedaan in de Kamerzitting van Vrijdag, naar aanleiding van de interpellatie des heeren Paul Gouzy over het schorsen der lessen van den heer Duruy aan de polytechnische school. De heer Krantz, minister van publieke wer ken, is benoemd tot minister van oorlog, De heer Monestier is benoemd tot minister van publieke werken. De heer Krantz, de nieuwe minister van oor log, verklaarde aan een vriend, dat hij zich de moeilijkheid der door hem overgenomen taak niet verheelde, maar dat hij vastbesloten is, voor zoo ver de zaak-Dreyf'us betreft, voor geen enkele verantwoordelijkheid terug te zullen schrikken. Onmiddeljjk na het vonnis, zal ik, verklaarde de minister, onderzoeken, welke de gevolgen er van zullen zjjn en zal ik mijn plicht weten te doen. Als medewerkers zal de minister geen enkel offi cier nemen, die in de zaak-Dreyfus gemengd is. De meeting in de zaal in de rue Cadet, te Pa rijs, ten voordeele van de invrijheidstelling van Picquart, werd door 3000 personen bezocht. De heeren Buissou, Vernes, Bourdon, Sebastien Faure en anderen hielden redevoeringen, waarin zij pro testeerden tegen de gevangenschap van Picquart. Men hoorde kreten als: Leve de justitie, leve Picquart, leve het slachtoffer en leve „le soldat martyr". Ook eenige kreten „A bas les juifs!" werden gehoord en na afloop hadden er eenige onbetee- kenende schermutselingen tusschen voor- en tegen standers van Picquart plaats. Naar de Matin" mededeelt, heeft het gerechts hof der Seine majoor Esterhazy bevolen, aan zijn vrouw 600 frs. 's maands uit te keeren in afwach ting van de beslissing in den eisch tot echtschei ding, die mevrouw Esterhazy heeft ingesteld. Te vens zjjn de twee kinderen aan mevrouw Ester hazy toegewezen. Hoe ongelijk in Amerika dikwijls met de gerechtigheid wordt omgesprongen, blijkt uit het. volgende feit: Een rechter heeft een man wegens dronken schap een boete opgelegd van 5 dollars, zonder rekening te houden met hetgeen deze in zijn dronkenschap gedaan had. Toen hjj alles behalve nuchter thuis was ge komen, verweet zjjn oude vader hem zijn gedrag, hetgeen hem zóó verwoed maakte, dat hij zjjn vader, die hulpeloos met een gebroken been zat, ea zjjn moeder, die geheel verlamd is, op het hoofd en in het gezicht sloeg, vervolgens de meu belen en het aardewerk stuk sloeg en om de. kroon op het werk te zetten, de brandende lamp. tegen de muur slingerde en aldus het huis ia brand stak. Dit alles schijnt men hier voor 5 dollars te kun nen doen, terwijl iemand, die voedsel steelt voor zijn hongerige kinderen, als een misdadiger naar de gevangenis gezonden wordt. Het land der uitvindingen. Een Amerikaan heeft het middel gevonden om aardappelen te conserveeren. De aardappelen worden gewasschen, gaar ge stoomd, fijn gemaakt en door een zeef geperst; daarna gedroogd en in vierkante blikken van 8 inches (20 cM. cubiek) gepakt. Elk blik houdt een halve bushel en weegt 5 pond. Een waggonvracht van deze geconserveerde aardappelen is gelijk aan 3000 bushels» ter wjjL van de natuurlijke vrucht slechts 500 bushels op een waggonvracht gaan. De kosten van vervoer» die hier te lande een zoo belangrij ken factor uit maken in de berekening van de prijzen van le vensmiddelen zijn dus zeer belangrjjk minder. De geconserveerde aardappelen zijn onvatbaar zoowel voor hitte als koude, en kunnen onbepaal- den tijd bewaard worden. Zjj kunnen worden toebereid op dezelfde en evenveel verschillende wijzen als de versche aardappelen. Na een rede van den heer Liebers over een. voorstel van den heer Liebermann betreffende het bedwelmen van slachtvee, stond op de tribune im den Rjjksdag een jonkman op, die een aantal ge-- schriften door de zaal wierp, roepende„Niefc voor ossen, maar voor menschenrechtenEen bode bracht hem weg, en de vice-voorzitter Ffceye verklaarde, dat hij bij eventueele nieuwe stoornis de tribune zou doen ontruimen. Te Antwerpen, is een gymnasiast krank- z innig geworden tengevolge van opwinding over de zaak-Dreyfus. Hjj zeide Dreyfus te willen gaan bevrijden, begaf zich te voet op weg en werd te Boom uit geput gevonden. In zjjn schoolschriften vond men uitvoerige verdedigingen, die hij ten voordeele van Dreyfus, had opgesteld. De jonge man liet zich gewillig naar een kraak- zinnigengesticht leiden, toen men hem zeide dat Dreyfus ontsnapt was.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 4