Plaatselijk Nieuws. Levenslust. Een tachtigjarige grijsaard te Heerlen nam de zer dagen plaats in een Russischen luchtschom- mel, die daar op de kermis is geplaatst, en maakte in gezelschap der dartele jeugd een reisje mede. Omtrent den vermoedelijken moordenaar van den heer De Lange, te Grosthuizen, wordt na der het volgende gemeld: Iemand te Hoorn vond op den zolder van zijn pakhuis, hangende aan een balk, het lijk van een gewezen molenaarsknecht. Bij het onderzoek van de nalatenschap van den zelfmoordenaar ontdekte de justitie, goed verbor gen in een ledig vat, een bebloed pak kleeren en in een lucifersdoosje, ook goed verstopt, 5 gouden tientjes. Daaruit wordt opgemaakt dat hij de dader is van den aanslag, vóór acht dagen te Grosthuizen op den rentenier De Lange gepleegd. De kerk verboden! De preek van Ds. De Koe waarover, naar werd gemeld, ook de Minister van Marine klaagde, heeft, naar aan de „Opr. Haarl. Ct." bericht wordt, tengevolge gehad, dat in de marinierskazerne en aan boord der oorlogsschepen te Willemsoord aan de manschappen verboden is de godsdienstoefe ningen in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwediep bij te wonen, „wanneer daar door Ds. De Koe het woord wordt gevoerd." Of het bericht juist is? Uit de Oudheid. Gelijk dezer dagen werd bericht, is in het Odoornerveld door arbeiders een grafkelder ont dekt. Uit nadere bijzonderheden blijkt, dat men hier te doen heeft met een ongeveer een meter diep uitgegraven tumulus. Hij is omlijst door groo- tendeels bloot gemaakte keien en droeg twee dek- steenen. Aan de voorzijde is hij ongeveer een meter breed, terwijl hij aan het einde een wijdte van niet meer dan 4 dM. heeft. In den kelder waren regelmatig geplaatst een zestal potjes, welke naar het museum te Assen worden opgezonden. Er zijn op zeer vaardige wijze verschillende figu ren in gegrift. Het museum heeft hierdoor een rijke aanwinst gekregen. De boete per post! Het Staphorster boertje („dokter" Stegeman), die te Amsterdam wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde veroordeeld is geworden tot f300 boete, ontving van een onbekende f 300 voor de boete, per aangeteekenden brief. („Zw. Ct.") Schagen. Den 18den brak tengevolge van eene vechtpartij W. M. op de Laan alhier in een der herbergen zijn been. De vechtpartij was ontstaan na het gebruiken van een flinke hoeveelheid spiritualiën. Met een hondenkar werd W. M. naar zijne woning ge bracht. In het Wostland begint do tooit onder prachtige vooruitzichten. Zelden bloeide het boomgewas zoo algemeen overvloedig. Bejaarde tuinders herinneren zich geen jaar „dat alles er zoo mooi hij stond". Pruime- en pereboomen zijn overladen met bloemen. Appelen staan even veelbelovend en ook de leiboomen geven uitzicht op rijke dracht. De aardappelen komen krachtig boven den grond en de druiven zullen, hoewel ze iets te laat zijn, krachtige knoppen hebben. 't Is bij dezen stand uiterst jammer, dat de perziken totaal vernietigd zijn door de wintervorst in Maart evenals vele druiveboomen in de kassen. De broei teelt trof zeer onvoorspoedig weer en suk kelt dan ook met te weinig zon. De aalbessen, die »eel bloem hebben, zetten in den aanvang niet onvoorspoedig. Ofschoon de tuinder, krachtens menige bittere ervaring, wel weet dat bloem nog geen vrucht is, zoo heerscht er over 't algemeen een zeer opge wekte geest in deze streek, waartoe het gun stig verloop der bloembollen veilingen het zijne bijdraagt. Moeke ons poppie ligt in de sloot en hij wil er nich oet komenMet deze boodschap kwam het ruim drie-jarig zoontje van den bode W. Bloem, te Boertange, de woonkamer binnen. De verschrikte moeder snelde de deur uit en zag, dat die boodschap maar al te waar was. Haar anderhalfjarige jongen dreef midden in een breede diepe sloot, en was op het punt van te zinken. Zonder zich te bedenken sprong de vrouw te water en redde haar kind, dat reeds geheel be wusteloos was. Eerst na veel moeite slaagde men er in het leven weder op te wekken. Amerika en Spanje! Het toeval wil, dat de logeerkamers der Spaan- sche en Amerikaansche gedelegeerden ter Vre desconferentie in het hotel, waar zij intrek namen, vlak naast elkander gelegen zijn. Ter onderschei ding hebben nu de Amerikanen de deurposten van hun apartementen aan de gangzijde gedra peerd met een portière van vlaggenstof in de Amerikaansche kleuren. Varkens op zolder! Een veldarbeider te Sas van Gent moest het huisje van zijn vroegeren baas een landbou wer met 1 Mei verlaten, maar kon dit niet, daar het voor hem in aanbouw zijnde huisje nog niet klaar was. Om nu den man tot vertrekken te noodzaken, heeft de boer varkens op den zolder van het huisje laten brengen en gaten in den zolder laten boren, zoodat de mest der varkens in het woonver trek en zelfs in de kinderwieg loopt. Na ingesteld onderzoek heeft de rjjksveldwacht al eens op last van hoogere autoriteiten de var kens van den zolder verwijderd, maar dadelijk werden zij er door de knechts van den boer weer opgebracht, welk spelletje over en weer zich her haalde, totdat de boer er een einde aan gemaakt heeft met de bewering, dat hij den zolder kan gebruiken waarvoor hij wil, als hebbende dien niet verhuurd. Een proces zal nu volgen. Vervolg Buitenland. De feesten ter eere van den tachtigsten ver jaardag van koningin Victoria zijn Maandag te Londen begonnen. Maandag te twaalf uur kwam de koningin van Windsor te Londen aan, waar zij aan 't Padding- ton-station door een reusachtige menigte werd ont vangen. Toen de koningin, langs een opzettelijk vervaar digde brug den trein verliet, kwam een groote hond op haar toeloopen die aan den hals een bakje droeg, waarin wat klein geld rammelde. Deze hond is den gewonen bezoekers van 't station welbekend. Het is een Iersche terrier, dien men met den naam Tim heeft gedoopt en dien men dik werf op de lijn van Windsor ontmoet; het geld dat hij in zijn bakje ophaalt is bestemd voor het fonds der weduwen en weezen, nagelaten door beambten der maatschappij. De koningin, die men ingelicht had omtrent de werkzaamheid van den viervoeter, zeide dadelijk dat men den hond naar haar rijtuig zou leiden. Tim werd aan de koningin voorgesteld en de ko ningin wierp een goudstuk in het bakje. De koningin werd op weg naar 't Paleis van Kensington zeer luide toegejuicht door de menigte, die zich langs de straten en haie had opgesteld. Koningin Victoria werd daar door den prins van Wales ontvangen. Zij liet zich in een wagentje door alle zalen van het Paleis voeren, dat voor haar zooveel herinneringen bevat. Zij verbleef lan gen tijd in de kamer van wijlen hare moeder, de hertogin van Kent en in een ander vertrek, waar zij tachtig jaar geleden geboren werd. Na een uur verliet zij het paleis van Kensington en begaf zich naar Buckingham Palace, waar een groot bal plaats had. Aan de noordkust van IJsland is een flesch gevonden aan kapitein Andrée, broeder van den verdwenen luchtreiziger, geadresseerd. De flesch bevatte een mededeeling van Nathorst Noordpool-expeditie, dat alles wel aan boord was en dat verdere tijdingen tegen Juli of Augustus konden verwacht worden. De flesch en het adres hadden de hoop doen ontstaan, dat er bericht van den luchtreiziger was gevonden. Ook slachtoffers van de zaak-Dreyfus De zitting van de Pransche Kamer van Vrij dag, is zoo rumoerig geweest, dat de bel van president Deschanel geheel ontstemd is en een nieuwe bel is moeten besteld worden. Dat is de derde sedert het begin van 'tjaar! Een kerkwaggon. Tot nog toe hadden we op de spoorwegen slaapwaggons, restauratiewagens en salonwagens, zoodat de reizigers op alle Europeesche spoor- weglijnen in den trein alle gemakken kunnen vinden, welke men in een goed ingericht huis aantreft, maar, en dit is zeker een teeken des tijds, tot nog toe heeft men nog slechts gedacht aan het voldoen aan materiëele behoeften. De Russische spoorwegen hebben ook willen voorzien in de geestelij ke behoeften der reizigers en zoo rijden thans op alle groote lijnen kerk- waggons, waarin de passagiers godsdienstoefenin gen kunnen bijwonen. Deze rollende tempels zijn uitstekend ingericht en voorzien van alles, wat tot een goede kerk behoort. Een serenade per telephoon is onlangs aan eene jonge dame te Dresden gebracht. Zij werd aan de telephoon geroepen en hoorde daar een lied, dat een bewonderaar te Doebeln ter gelegenheid van haar verjaardag voor haar zong, begeleid door zijn citer, welks tonen dui delijk werden gehoord door een facheux troisième, die mede in de kamer aanwezig was. De „Los van Rome" beweging gaat nog steeds voort. Zondag zijn door den predikant An toninus te Weenen weer 150 r.-kath. in de Evangelische kerk opgenomen. Ook onder de Czechen is thans de beweging begonnen. Het bestuur van de Czechische radicale partij heeft den voormaligen pater Ischka uitgenoodigd, te Praag eene vergadering van Oud-Roomschen te komen leiden. Vee-invoer in België. Naar de „N. R. Ct". uit goede bron verneemt heeft de Belgische minister De Bruyn besloten voor het oogenblik nog niet in de kamer zijn voorstel in te dienen tot het oprichten van slacht huizen aan de grenzen. Wegens de hevige tegen kanting, die dit voorstel van verschillende zijden ondervindt, wil hij de zaak eerst nog eens gron dig onderzoeken. De Chineesche Keizerin heeft den Roomsch- Katholieken Eeredienst in China als wettelijk beschermd erkend in een reglement van vijf ar tikelen. De zendelingen hebben een officieelen graad gekregen, gelijkstaand met dien van man darijn. In dit land van vormen en klassen is zulk een concessie niet gering te schatten. Waar schijnlijk dankt de Roomsche kerk dit voorrecht aan Frankrijk's bemoeiingen, aan welk land bij hetzelfde besluit het protectoraat over alle R.-Ka- tholieke kerken in China is gegeven. Staking van brievenbestellers te Parijs. Uit Parijs wordt van den 18 Mei geseind: De bezorging der brieven is hedenmorgen ge staakt wegens een werkstaking der brievenbestel lers; in de handelswereld wordt daardoor groote stoornis te weeg gebracht. Er zijn 3800 stakers, die zich eohter kalm houden. Buitengewone maatregelen zjjn genomen, om den dienst hedenmiddag op de gewone wijze te doen plaats hebben. In de heden gehouden zitting van de Pransche Kamer zeide de heer Delombre, minister van han del, posterijen en telegraphie, in antwoord op een interpellatie omtrent de staking der brievenbe stellers, dat de dienst op 't oogenblik verzekerd was. Van hedenavond af zal de bezorging der brieven geregeld plaats vinden. Minister-president Dupuy voegde er aan toe: „Wij zullen voor geen enkele opvordering het hoofd buigen. Zoo de brievenbestellers hun dienst niet hervatten, zullen zij vervangen worden". Een motie van goedkeuring van de handelwijze der regeering, voorgesteld door den heer Cadet, werd met 383 tegen 112 stemmen aangenomen. De soldaten van de Republikeinsche garde be zorgen de brieven. Nader wordt bericht: De brievenbestellers hebben Vrijdagmorgen den arbeid hervat. De Duitsch-nationale afgevaardigde Schö- nerer geeft een overzicht van de gevolgen der Los-van-Rome beweging. In de eerste drie maan den van dit jaar bedroeg het aantal personen, die hem kennis gaven van hun uittreden uit de Roomsch-Katholieke kerk, over de 2000. De „Ost- deutsche Rundschau" voegt daarbij, dat lang niet alle uitgetredenen aan Schönerer daarvan de ge vraagde mededeeling zonden het blad schat het volledige aantal „overloopers" naar de Evange lische kerk op 10,000. De „Köln. Zeit." weet hierbij aan te teekenen, dat een telling in het ministerie van eeredienst tot hetzelfde resultaat heeft geleid. 12000 francs per dag. Dezer dagen overleed te Beirvelde, Oost-Vlaan deren, eene dame, die aan hare erfgenamen een aardig fortuintje nalaat Zij bezit in de provin ciën Oost- en West-Vlaanderen en in Zeeland ruim 5007 hectaren land, dus meer dan de ge zamenlijke grootte van Amsterdam en Rotterdam bedraagt. Daarenboven bezit zij tal van huizen, kasteelen, hotels, paleizen en villa's, alsmede aan- deelen in spoorwegen, mijnen en banken. Haar geheele fortuin was zoo groot, dat zij een jaar- lijksche rente genoot van bijna 41 /2 millioen francs, zijnde ruim 12000 francs per dag. Een nieuwe „geneeswijze" van longtering is uitgevonden door Professor Cervello, te Pa lermo. Hjj laat de lijders door een toestel van zijn vinding damp inademen van formalina, een krach tig anti-septisch middel. Het was reeds eenigen tijd bekend, dat forma lina doodelijk is voor longteringbacillen. Proeven, door Prof. Cervello genomen met 20 teringlijders in het ziekenhuis te Palermo, de meesten in het „derde stadium", hadden een goe den uitslag. Dertien herstelden binnen een maand vijf namen snel toe in kracht en gewicht, en twee stierven van zwakte, vóór het middel eenige uit werking kon hebben. De ligging van Palermo, waar men zee- en berglucht heeft, moet veel bijdragen tot het wel slagen van de kuur. Er wordt daar nu een fabriek van formalina gebouwd, alsmede een sanatorium (waar de be handeling waarschijnlijk f25 per dag zal kosten). Prof. Cervello gaat eerlang naar Berlijn, om over zijn geneeswijze te spreken op het daar te houden tuberculose-congres. Een nieuwe postzegel. Er valt voor philatelisten zeer belangrijk nieuws te vermelden. Er komt binnenkort een nieuwe postzegel, die zeer zeker zeldzaam zal blijven. Eenige duizend mijlen van de eilandengroep van Nieuw-Zeeland ligt n.l. het kleine, maar be woonde eiland „Great Barrier Island", dat tot dusver nog geen postverbinding had met den ar chipel. Deze verbinding zal echter thans tot stand komen met behulp van postduiven. Inhoud en adres van het couvert dezer brieven, die door duiven worden overgebracht, moeten met potlood geschreven zijn; de brief wordt vervolgens voor zien van een zeer eigenaardigen postzegel. Deze is langwerpig van vorm, en vertoont een postduif met uitgespreide vleugels, die een brief in den snavel draagt. Op den bovensten rand leest men de woor den „Great Barrier Island", op den benedenrand „Special post". Aan elke zijde is bovendien de prijs „One shilling" afgedrukt. Over eenige weken geschiedt de eerste uitgifte van 1800 dier zegels. De gesloten grenzen. Evenals over de Belgische wordt ook over de Duitsche grenzen door smokkelaars menig koe beestje uitgevoerd, natuurlijk niet altijd met suc ces. Zoo slaagde dezer dagen de Duitsche dou ane er in nabij Emlichheim drie binnengesmok kelde koeien aan te houden. Bij een dezer da gen gehouden publieken verkoop daarvan brach ten de beesten, welke nog niet eens onder de beste vielen te rangschikken, niet minder dan 1040 Mark (f 624) op. Bij dergelijke prijzen be hoeft het zeker geen betoog, dat menig boertje zijn geluk beproeft in den sluikhandel, hoe ris quant deze ook wezen moge. Telegrafie zonder draad. Op 30 Januari zijn op den Zuid-Voorland licht toren, in tegenwoordigheid van vertegenwoordi gers van den Raad van Dover, Ramsgate, Mar gate, Broadstairs, Sandgate, enz., proeven geno men onder toezicht van Marconi, met zijn toestel om te telegrafeeren van het East Goodwin licht schip, 12 mijlen in zee en den vuurtoren. Het systeem werkte goed, de boodschappen werden ontvangen met volmaakte zekerheid. Verscheidene bulletins werden ontvangen van lieden op het schip, die bekend waren met het gebruik. De hoogte van den mast was 130 vt., en volgens Marconi kon hiermede geseind worden naar de Pransche kust. De ontvangdraad op het licht schip was op 80 vt. hoogte. Gedurende het laat ste zware weder werkte het systeem volmaakt goed, en de mannen op het schip hebben be richten gezonden, die naar Ramsgate zijn over gebracht. Op den 9 Juni a. s. hoopt de heer P. Bier man zijn gouden jubileum te vieren als gemeente veldwachter te Noordscharwoude. Bij zijne 40-jarige ambtsvervulling vereerde de Raad dezer Gemeente hem met de gouden me daille, terwijl hij als lid van den Nederlandschen Politie Bond gerechtigd is tot het dragen der bronzen en zilveren medaille wegens langdurigen diensttijd. Dat het den hoogbejaarden, maar nog zeer krassen jubilaris dien dag niet moge ontbreken aan waardeering en belangstelling. Heden lazen wijTe Zuid-Scharwoude heeft iemand op een eenzame plaats een jong meisje van 17 jaar aangerand. Door haar een doek in den mond te stoppen werd haar belet om hulp te roepen. Onraad bespeurende, koos de aanrander het hazenpad De zaak is in handen der justutie. Wellicht komen wij de volgende week op de ze zaak terug. Uit de Rechtzaal. (Uitspraak van 16 Mei 1899.) D. K., te Alkmaar, tegen wien het O. M. de vorige week, wegens diefstal van een strijkijzer 6 md. gev. eisohte, werd heden veroordeeld tot 2 md. gev. Jac. K., te Helder, wegens diefstal van hout, 2 md. gev. J. J. M., te Helder, welke zich op drie ver schillende tijdstippen aan diefstal van materialen, toebehoorende aan de H. IJ. S. M., had schul dig gemaakt, werd respectievelijk tot 3 mud., 6 weken en nog 6 weken gev. veroordeeld. H. T. MC. Y. en K. B. allen te Helder, werden voor het plegen van hetzelfde feit, als boven genoemd, respectievelijk veroordeeld tot 3 mnd., 1 mnd. en 2 mnd. gev. J. M. en A. v. d. R., te Hoorn, wegens ver verduistering van ballastschoppen, de le 6 we ken, de 2e 2 mnd. gev. C. K., D. P. en J. G. de J., allen te Rijp, werden ieder tot 14 dagen gevangenisstraf ver oordeeld, wegens het stelen van lood, bij gele genheid van brand. Geen onbekende bij de Justitie is zekere J. P. V. te Alkmaar; wegens het zich wederspannig gedragen tegen over den veldwachter W. Jongepier te Noord scharwoude, toen deze op 13 April j.l. aaanmer- king had gemaakt, op het niet gemuilkorfd loo- pen van bekl. hond. De ongeregeldheden te O u d-K a r s p e 1 eischten heden alreeds een slachtoffer, in den persoon van den 53-jarigen G. K. aldaar, die volgens het proces-verbaal en de verklaringen van den gemeenteveldw. A. Prjjs, op den 20 Maart j.l. bij gelegenheid van het vertrek der onderwijzeres uit de woning van den hoofdonder wijzer, een der wielen van het rijtuig had vast gegrepen en zijn voet daarvoor had geplaatst, met het doel, om het rijtuig tot staan te hou den, terwjjl hij teveus, niettegenstaande het ver zoek van den veldw. om niet te worden tegen gewerkt, deze een stomp tegen de borst had toe gebracht. Ook de heer Hoffmans had een en ander ge zien, en was thans als getuige ter rechtbank ver schenen. Bekl. beweerde echter, dat hij volstrekt met geen slechte bedoelingen het wiel van dat rjj- tuig had vastgegrepenhij trachtte op die wijze door de saamgeschoolde menigte heen te dringen, om zijn woning te kunnen bereiken, terwijl van een „stomp geven" heelemaal geen sprake was. Het O.M. noemde het zeer treurige tijden, welke de gem. O. had doorleefd, en vond het nog meer te betreuren, dat hooggeplaatste per sonen in dat dorp hun gezag tegenover het volk niet genoeg hadden waardig gemaakt. Vervolgens oordeelde het 't zeer noodig, dat de rechtbank zooveel mogelijk meewerkte, om aan het anders zoo rustige dorp, de vrede terug te geven, waar aan een zeer groote behoefte is, en vond dan ook, dat de rustverstoorders niet streng genoeg gestraft konden worden en eischte tegen dezen eersten beschuldigde, een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 6