Brieven uit „de Streek." Plaatselijk Nieuws. die taak blijft schoon, daaraan zij men indachtig, zoo lang op aarde menschen wonen. Aan het ter tafel gebrachte verslag van het hoofd bestuur aangaande den staat der Maatschappij en zijn verrichtingen gedurende het afgeloopen jaar is het volgende ontleend. Het ledental was 1 Juli '98, 1308:1, verdeeld over 308 Departementen, behalve 8 vereenigings-, 266 eere en 28 algemeene leden. Op 1 April 1899 bedroeg het cijfer 13196 tegenover 13455 op 1 April 1898. Twee nieuwe dep. Geertruidenberg en Havelte wer den opgericht, 4 ontbonden, Boombergen, Heemstede, Venloo en Wilnis. Onderscheidene sleepten een kwij nend bestaan voort. De algemeene secretaris beraamt middelen om herleving in de departementen te brengen. Uit de rekening bleek dat er een batig saldo is van f1210, tengevolge van minder uitgaven dan was toe gestaan. De twee moties van het hoofdbestuur om den wensch uit te spreken, dat het aanhangige wetsontwerp op den leerplicht onverzwakt, zij het ook niet ongewij zigd, worde aangenomen, en om den wensch uit te spreken, dat spoedig een ontwerp van wet tot rege ling van het armwezen worde ingediend, vonden ruimen bijval. De eerste motie werd toegelicht door den heer Fok ker, de tweede door den heer Hugenholtz. Beide mo ties werden onder luid applaus aangenomen. Op voorstel van Enkhuizen werd besloten den mi nister van Binnenl. Zaken een telegram te zenden, waarin de vergadering hulde brengt aan dien onver- moeiden strijder voor de belangen van het volkson derwijs en den wensch uitspreekt, dat het hem ge geven zy de kroon te zetten op zijn werk door het Leerplicht-ontwerp te doen verheffen. Geheel-Onthouders-Congres. Het tweede Nationale Congres voor geheel onthouding van alcoholhoudende dranken werd Dinsdagmorgen in het Gebouw voor den Werken den Stand geopend, onder voorzitterschap van prof. J. van Rees, die de aanwezigen verwelkomde en herinnerde aan de geestdrift, die heerschteop het eerste congres, nu 2'/2 jaar geleden en aan hetgeen daar gesproken werd. Vol ijver moest men wederom de taak hervatten, vooral omdat door leiders van wetenschap, politiek en gods dienst zooveel lauwheid getoond wordt, waar door aan de beweging der geheel-onthouding veel kwaad wordt berokkend. Door vele geneeskundi gen en godsdienstleeraars wordt slechts op ma tigheid gewezen en dit is van slechten invloed op hen, die onder hen staan. Doch hierdoor worden de onthouders niet ont moedigd. Zij blijven strijden, door naastenliefde gedreven, voor het beginsel, dat door hen wordt hoog gehouden. Uit de resultaten blijkt, dat de beweging vooruitgaande is. De vereenigingen ne men in ledental toe en de afdeelingen vermeer deren. Bovendien werd een nieuwe bond „De Al gemeene Nederlandsche geheel-onthoudersbond" opgericht, die thans reeds 27 afdeelingen telt met circa 1000 leden. Met vreugde wijst hij er op, dat de geheel onthouders-beweging hoe langer hoe meer een democratisch karakter begint aan te nemen. Meer en meer dringt het besef van het schadelijke van alcoholhoudende dranken in de arbeidende klassen door. Propagandaclubs wor den door socialisten opgericht, onthoudingsclubs werden opgericht onder het spoorwegpersoneel. Moedig moet men volhouden in den strijd te gen den alcohol. LXXXIII. Er is weer leven in de brouwerij. Heden morgen, dat is Donderdag 25 Mei, is de markt van de vereeniging „de Tuinbouw" aan het station te Bovenkarspel geopend en werdon niet alleen de eerste Meirapen of knollen, maar ook reeds de eerste aardappelen aange boden. De prijs van de knollen varieerde van f4,50 tot f 6 per 1000 stuks. Vermoedelijk kon ech ter met laatstgenoemden prijs geene rekening worden gehouden, omdat een paar partijen, die tegen dien prijs werden gemijnd, naar men zegt, reeds verkocht waren, 't Schijnt dat deze partijen slechts de veiling passeerden om aan de verplichting tot markten te vol doen. Eerstgenoemde prijs n.l. f4.50 kon dus als marktprijs worden aangenomen. De ver koop geschiedde zondor toetal, waartegen geen enkel bezwaar werd geopperd. De totale aan voer aan het station Bovenkarspel bedroeg omstreeks 60000 stuks en de grootte van de kool was reeds zeer bevredigend. De aanvoer van nieuwe aardappelen bestond uit twee par tijtjes. De prijs waarvoor deze werden ver kocht was, voor groote f6,25 per 1/k H.L. en voor kleine f3.30 per »/t H.L. Grootte eri kleur waren reeds zeer goed, wat evenwel niet te verwonderen is, wanneer men in aanmer king neemt, dat ze in den bak werden uitge- poot en aanvankelijk enkele weken door glas ramen werden beschut. Hoewel de betrekkelijk hooge kosten van bet aanschaffen van bakken en broeiramen er waarschijnlijk menigeen van zal terughouden, schijnt deze vervroegde cul tuur zeer goed loonend te zijn. De thans door den Heer W. Kooiman Dz. te Bovenkarspel, aangevoerde aardappelen, H.L., werden ge rooid uit 8 ramen en daarvoor werd, na af trek van het marktgeld f7,73 bedongen, zoo dat per raam f 0,965 werd gemaakt. De grootte van deze ramen is 6 X 4 voet. Het gebruik van zoogenaamde éénruiters of tuindersramen die thans aan „de Streek" worden geleverd k f2.50 per stuk, zou voor deze cultuur, even als voor die van kool planten, zeer zeker aan beveling verdienen, temeer omdat de prijs aan zienlijk lager is, dan voor de tot nog toe ge bruikte ramen met drie roeden, 't Is trouwens niet voor het eerst, dat de aardappelen hier op deze wijze werden vervroegd. Reeds meer malen werden ze door den heer K. op deze wijze beschut, terwijl de Heer Singer te Wij- denes eveneens jaarlijks een aantal ramen bij den aardappelteelt gebruikt. Voorden teelt op het vrije veld loopt het nog maar niet bijzonder mee. De laatste week was de temperatuur weder te laag om eene snelle ontwikkeling der aardappelen te voor schijn te roepen. Men hoort zelfs niet bij be nadering den dag bepalen waarop de eerste aardappelen van het vrije veld zullen worden aangevoerd. Toch zou 't mij niet verwonderen wanneer zulks in den loop der volgende week geschiedde, want hoe algemeen de aardappelvelden ook door de nachtvorsten hebben geleden, toch zijn er nog enkele hoekjes en strookjes die daarvan geheel verschoond zijn gebleven. Eene geregelde dagelijksche aanvoer wordt echter voor half Juni niet verwacht, terwijl de volle oogst niet voor de laatste week dier maand wordt tegemoet gezien. De grove bloemkool schijnt zich zeer voor- deelig te ontwikkelen, zoodat volgens het oor deel van ervaren bloemkoolteelders in het laatst der volgende maand met het snijden zal kun nen worden begonnen. In dat geval staat 't naar een drukken tijd, omdat dan de aardappelen en de bloemkool te gelijk in groote hoeveelheden ter markt zullen worden gebracht. Het marktterrein te Hoogkarspel zal eene belangrijke verbetering ondergaan, wat dan ook dringend noodzakelijk was. De directie der H. IJ. S. M. zal dit werk, waarvan de kosten op f6700 zijn geraamd,eerstdaags aan besteden. Ook het marktterrein nabij het sta tion Hoorn werd op onbekrompen wijze naar de wenschen van het marktbestuur ingericht. Zou bovengenoemde directie nu niet eens 't oog dienen te richten naar de gebrekkige in richting van het marktterrein en de laadplaats aan het station Bovenkarspel? Mij dunkt de enorme aanvoer aan deze markt wettigt wel eene uitgaaf van enkele duizende guldens, of zou men die bewaren om er de tweederangs en geheel nieuwe markten mede op de been te helpen? Te Bovenkarspel is verbetering en uitbrei ding dringend noodzakelijk. K. Buitenland. De zaak Dreyfus en alles wat daarmede samenhangt. Het feit, dat de zoo belangwekkende en luide om afdoening schreeuwende Dreyfus-zaak niet weer opnieuw zal worpen verdaagd voor de malle Don Quichotterie van Déroulèdeen zijn vriend en mede-martelaar Marcel Habert, is werkelijk verblijdend - een oogenblik hebben de vriendjes van den generalen staf nog ge hoopt dat Déroulède's proces den voorrang zou hebben, doch het Hof van Cassatie is hun niet terwille geweest en de regeering had er dan ook alle belang bij de nieuwsgierigen en sen- satielustigen een weinig te verdeelen. De eerste president van het Hof van Cas satie heeft den leden van het Hof het volgende schrijven gezonden„Ik heb de eer u mede te deelen, dat de debatten in de zaak-Dreyfus zijn vastgesteld op Maandag 29 Mei en volgende dagen. Ik verzoek u dus 29 Mei, des middags 12 uur aanwezig te zijn op het Paleis van Justitie." Het voorlezen van het rapport van den heer Ballot Beaupré zal vermoedelijk anderhalve zit ting in beslag nemen. Aan berekeningen met betrekking tot de conclusie van het rapport (aangenomen dan dat er van een bepaalde conclusie sprake kan zijn ontbreekt het natuurlijk weer niet, doch er is voor al deze veronderstellingen niet den min sten grond; tot op het allerlaatste oogenblik zal de strikste geheimhouding bewaard blijven en eigenlijk zou wat de heer Ballot-Beaupré er persoolijkt van denkt, niet eens van zoo heel groot gewicht behoeven te worden geacht omdat na den rapporteur zal worden gehoord de advocaat van de familie Dreyfus mr. Mon- nard, die ook wel een zitting of anderhalf in beslag zal nemen om op zijn beurt te worden opgevolgd door den procureur-generaal mr. Manau, met alle welke vertogen het waarschijn lijk 3 of 4 Juni zal worden eer het vonnis in hoogste instantie zal worden geveld. Zooals reeds gezegd, is er geen enkele grond voor de velerlei veronderstellingen met betrek king tot de uitspraak van het Hof van Cassa tie, doch in de Kamer, in den Senaat en in regeeringskringen, is men over het algemeen van opinie dat het zal komen tot herziening van het in 1894 gevelde vonnis van den eer sten krijgsraad van Parijs, waarbij kapitein Alfred Dreyfus werd veroordeeld tot levens lange verbanning naar een eenzaam oord en mocht het eventueel door een of andere spits vondigheid onverhoopt niet komen tot een her- zieningsbesluit, dan zou de regeering uit eigen beweging of onder den druk van de meerder heid in Kamer en Senaat, de annuleering van het vonnis van 1894 uitlokken langs den daar toe opengestelden weg. De „Ind. Beige." zegt, dat partuciliere inlich tingen haar veroorloven op de meest besliste wijze te beweren, dat Ballot-Beaupré in zijn rapport zich voor de rivise verklaart. Hij moet zelfs in zijn rapport verklaren, dat indien de vernietiging gevraagd was, hij aan 't Hof voorgesteld zou hebben,deze uit te spreken. Zoo kan men dan nu toch met grond ho pen en verwachten dat de Dreyfuszaak bin nen een week in een nieuwe, en naar men hopen mag in haar laatste, phase zal treden! De voorstanders van recht en waarheid in de Fransche Republiek en daarbuiten, kunnen dus nu tevreden zijn. De commandant van de wacht van 't Paleis van Justitie heeft een brief ontvangen van den eersten president Mazeau, waarin deze hem verzocht maatregelen van orde voor den duur van het proces Dreyfus te nemen. De commandant heeft 25 man gevraagd van de garde républicaine20 man zullen de orde bewaren in het Hof van Gezworenen tijdens het proces Dérouléde-Habert. Men hoopt op deze wijze de standjes te ver mijden, zooals tijdens het proces Zola hebben plaats gehad. Te Mechelen is een proef genomen met een toestel, hetwelk een naderenden trein auto matisch doet stoppen, ingeval de spoorbaan of de signalen vernield zijn. De proef is volkomen geslaagd en het toestel is op verschillende lij nen in dienst gesteld. In verband met het conflict tusschen de meubelmakersgezellen en hun patroons heeft de centrale vereeniging van arbeidsgevers in Dene marken, met ingang van 24 Mei een alge meene lock-out (uitsluiting) geproclameerd in alle bedrijven, die in verband staan met de bouwin- dustrie. Deze maatregel, welks gevolgen niet te overzien zijn, maakt 50.000 arbeiders werkloos en 150,000 personen worden er in betrokken. De arbeiderspartij zal dit besluit beantwoorden met eene algemeene staking in alle vakken. Admiraal Dewey moet in een onderhoud met een journalist te Hongkong hebben ge zegd: De opstand der Philippino's is gebroken; de nieuwe aera, welke door den opstand eenigen tijd vertraagd is, zal spoedig beginnen. Agui- naldo en zijn generaals moeten eerst gevangen genomen worden en dan zal de tegenwoordige toestand ophouden. Aguinaldo's naam is een wer- keljjke macht onder de inboorlingen Vele pro vincies, die eerst oorlogszuchtig waren gezind, verlangen nu naar den vrede en zouden de Ame- rikaansche voorwaarden aannemen, zoodra de Tagalo's van Luzon tot dezelfde zienswijze zul len zijn gebracht, maar dezen zullen niet met de Amerikanen onderhandelen, zoolang Aguinaldo de macht bezit, ongehoorzaamheid te straffen. Het einde is echter niet ver meer. Wij moeten onze troepen concentreeren en den veldtocht op Luzon krachtig voortzetten; dat is onze eenige plicht. De „Vossische Zeitung" teekent hierbij aan: „Men heeft dus „slechts" het gevangen nemen van Aguinaldo en zijn generaals noodig, om den opstand ten einde te brengen maar deze booswichten willen zich niet laten vangen. „Wij moeten onze troepen concentreeren en den veld tocht op Luzon voortzetten, dat is onze eenige plicht" alsof niet juist de krachtige voort zetting van den oorlog op Luzon de plicht was, waaraam alle optimisme en alle moed van gene raal Otis tot nog toe mislukt zijn!" Czaar Nicolaas II heeft volgens een telegra fisch bericht uit St. Petersburg een besluit genomen, dat zonder twijfel door de geheele be schaafde wereld met vreugde zal gegroet worden. De afschaffing van de deportatie en den dwang arbeid naar Siberië is altijd de wensch geweest van de Czaren Alexander II en Alexander III. Czaar Nicolaas II, deze afschaffing dus beschou wende als liggende in de bedoeling zijner voor vaderen en erkennende, dat de deportatie naar Siberië een zware last is voor de ontwikkeling dezer provincie, heeft 18 Mei bevolen, dat een commissie zal worden gevormd, onder voorzitter schap van den minister van justitie, die tot taak zal hebben een plan tot vervanging van de ver banning naar Siberië door een andere straf te ontwerpen. Ontzettende cijfers: In 1897 hebben volgens officieele opgave 5117 mannen en 1379 vrouwen in Pruisen zelfmoord gepleegd. Mevrouw Esterhazy heeft wederom een eisch tegen haar echtgenoot, den ex-majoor, doen instellen. Zij bracnt 200,000 francs mede ten huwelijk, over de helft van welk bedrag Esterhazy de vrije beschikking kreeg. Die helft had hij spoedig opgemaakt en daar hij voor de andere helft, waarover hij niets te zeggen heeft, eigendommen heeft gekocht, eischt mevr. Esterhazy vernietiging van dien koop. De werking van het nieuwe Duitsche geweer. Welk eene verschrikkelijke werking een schot van het nieuwe Duitsche geweer hebben kan, is dezer dagen weder te Würzburg gebleken, waar een infanterist door een kogel in de borst getroffen werd. Niet alleen drong de kogel de borstkas binnen en verbrijzelde het borstbeen, maar hij doorboorde de deurpost, waartegen de soldaat leunde, drong vervolgens door een muur en bleef eerst in een tweeden muur steken Geen kunsttanden meer! Een bekwaam Amerikaansch geneesheer, dr. Simpson, van de universiteit te Boston, ver kondigt als zijn meening, dat het onverstandig is wanneer bejaardë menschen hun door ou derdom uitgevallen tanden door kunsttanden vervangen. Wanneer door ouderdom ons ge bit slechter wordt, zegt hij, en we daardoor niet meer in staat zijn het vleesch te kauwen, waarschuwt de natuur ons, dat we voortaan van vleeschspijzen hebben af te zien en ons uitsluitend dienen te voeden met plantaardig voedsel. Dr. Simpson schijnt evenwel te vergeten, dat we onze tanden niet alleen voor het fijn- malen van vleesch hebben gekregen! Oudkarspel 24 Mei '99. In de op heden gehouden vergadering van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer-Ambacht is een drietal opgemaakt voor de benoeming van een dijkgraaf. No. 1 C. Kroon, dijkgraaf. No. 2 W. Scher- merhorn, Heemraad. No. 3. W. Duin, Heemraad, en benoemd tot Heemraden in de plaats van den overleden heer H. Schrooder, de heer S. Akker man, en wegens bedanken van den heer P. Jon ker, de Heer D. Wagenaar. Voor eene vacature in den gemeenteraad te Zuid-Scharwoude werd candidaat gesteld de heer Jb. Berkhout, die als eenig candidaat dus is verkozen. Door den WelEerw. Heer J. Boeijenga, pred. bij de Ger. Kerk te Noordscharwoude, is het beroep naar de Ger. gem. te Arnemui- den. aangenomen. Bij ons onderzoek naar de aanranding te Zuidscharwoude, waarvan wij in ons vorig nr. melding maakten bleek ons dat dit feit reeds voor drie weken heeft plaats gehad. We zullen dus weldra meer van de zaak hooren. Van den toestand te Oudkarspel, met betrekking tot de plaats gehad hebbende on geregeldheden, kunnen wij wegens de kalmte die er in de gemeente heerscht, weinig mede- deelen, terwijl, wij onze beschouwingen over de zaak voorloopig nog wat zullen uitstellen. Opgave van het aantal gevangen ratten. Broek op Langendijk. Van 15 April tot 2 Mei 2067van 5 Mei tot 26 Mei 1358 ratten. Zuidscharwoude. Van 9-19 Mei 908 ratten. Noordscharwoude. Van 21 April tot 26 Mei 1460 ratten. PR EDI KI'.EURTEN. NED. HERV. OEM. OUD-KARSPEL. Zondag 28 Mei v.m. 9.80 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 28 Mei geen dienst, wegens vacature te Oude Niedorp. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 28 Mei v.m. 9 u. n.m. 2 u. ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 28 Mei v.m. 9.30 ds. De Boer, van Dirkshorn. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 28 Mei v.m. 9 u. De Heer B. Dijkstra, candidaat te Utrecht. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 28 Mei v.m. 9.30 n.m. 2.30, Gods dienstoefening. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 28 Mei v.m. 9.30 n.m. 2.30, Gods dienstoefening. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 28 Mei v.m. 9.30 ds. Fleischer. NEDERL.'HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGO WAARD. Zondag 28 Mei v.m. 9,30 u. ds. Brink. Zondag 4 Juni v.m. 9.30 u. ds. Brink. Marktberichten. 8CHAGEN, den 25 Mei 1899. 90 150 60 75 20 Geldekoeien (magere) 110 170 10 Idem (vette) 170 240 75 Kalf koeien 120 190 90 70 Graskalveren. 28 Nuchtere Kalveren 6 18 100 Schapen (magere) 12 19 100 Idem (vette) 23 24 30 300 Overhouders 16 2200 Lammeren 7 16 8 10 Bokken en Geiten 80 40 Varkens (magere). 10 14 33 Vette varkens p. kilogr.„ 0 35 0 36 100 Biggen n 51 9 25 0 80 Kippen 60 1 Eenden 13000 Kipeieren (per 100) 2 2 40 5000 Eendeieren 290 1300 Boter (Kilogram) 85 95 600 Kaas °f 25 0 35 Magere geldekoeien waren heden duur, kalfkpeien prijshoudend. By geringen aanvoer van vette koeien was de handel graag en de prijzen hoog; 1ste quali- teit gold 35 ets. p. halve kilogram. Vette schapen wa ren evenals overhouders en lammeren duur: de beste vleesige overhouders en lammeren werden meest ge kocht voor de slacht naar Londen. De prijzen der vette varkens waren iets verbeterd ALKMAAR, 26 Mei 1899. Aangevoerd 394 stapels Kaas, wegende 145100 Kg. Kleine 127.— Commissie a f 23,50Middelbare f 25.50 ALKMAAR, 27 Mei 1899. Aangevoerd10 Paarden f 75,— a f 225; 12 Koeien f 70 a 160; 32 Nuchtere kalveren f 5.— a f16. 0 Vette Kalveren t 0,— a f 0,— per kilo f 0.— a 0,— 436 Schapen f 10,a f23,— 749 Lammeren f8.— 14.— Vette varkens per kilo fO,— a fO,— 143 Magere varkens f 11.a f15.—277 Biggen f 5.— a f 9,—18 Bokken f 2,— a f 6.— 7 kleine id. f 0.50 af 1.50. Boter per halve K.G. 10.45 a f 0.50. Aardappelen fl.30 a f2.—; bieten fO.- atO. uien f 1.— at 0.- Bloemkool fa f 0, per 100; wortelen per 100 bos fO, roode kool f0,00 f 0,— savooische 10.— fO,— Koolrapen f 0,— Meirapen fO.— per 100 bos. Peren fO,— a fO,— Appelen fO,— a fO.Pruimen fO.— a fO,per mar.dje. Witte kool fO, Kippen f 0.30 a f 1.50; eenden t0.40 a f 0,70 konijnen f0.20afl.- kippeneieren fj2.40 a f2.75 eendeneieren f 2.90 a 0.kuikens f 0.10 a f 1.40 Groentemarkt. BROEK OP LANGEDIJK. Van 22—27 Mei. De prijs der Roode kool is p. 100 st. fO,—a f 0,Geele f 0,a f Witte kool f 0,a fO,Uien f 1,60 a f 1,75 per baal, (50 kilo). Bieten, fa fp. 1000. Koolrapen fO,a fO,per 100 st. Wortelen f a f per 1000 st. Deensche witte kool f 0,a f—per 100 st.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3