Plaatselijk Nieuws. zal worden uitgesproken in een volgende zitting, waar van de datum nog niet is vastgesteld, doch wellicht zal de uitspraak van het vonnis heden avond reeds bekend worden. Gisteren, Vrijdag, is ook Du Paty de Clam om half acht gearresteerd. Een of ficier van de republikeinsche garde bracht hem over naar de gevangenis der Cherche- Midi. Volgens het „Journal" en de „Temps", zal Zola ver moedelijk heden- of Zondagavond naar Parijs terug- keeren, met het echtpaar Fasquelle. Weet Dreyfus al wat er gaande en hoe dicht de red ding aanstaande is? De Brusselsche „Petit Bleu" verklaart te kunnen verzekeren, dat hij op de hoogte is. Sedert het bekend worden der conclusies van Ballot-Beaupré, moet de Minister van Justie, Mevrouw-Drevfus hebben gemach tigd vrijer en uitvoeriger aan haren echtgenoot te seinen. En zoo zou Dreyfus reeds bericht hebben ontvan gen, dat waarschijnlijk nog deze week het verzoek om herziening zal worden toegestaan. Zoodra derhalve het arrest gewezen is, zal Dreyfus dadelijk daarvan kunnen worden verwittigd, gelijk waarschijnlijk dan gelijktijdig door zijne echtgenoot en de Regeering zal geschieden, door de laatste te vens met het bevel om den veroordeelde naar Frank rijk te doen terugkeeren. Vijf Finsche couranten hebben bevel gekre gen, onmiddellijk haar uitgave te staken, wegens artikelen tegen de Russische maatregelen ge richt. Wat zijn we hier toch gelukkig. Op het verzoek, namens kolonel Picquart gedaan door den advocaat Joseph Hild, waarin de voorloopige invrijheidstelling van den kolonel wordt gevraagd, heeft de rechtbank, na veertig minuten beraadslagens, besloten.... voorloopig nog geen besluit te nemen. De Engelsche Levensverzekerings-Maat- schappij „Sceptre" heeft twee atdeelingen, een algemeene en een voor geheelonthouders. Over het jaar 1898 vinden we de volgende cijfers: in de algemeene afdeeling: verwachte sterfgevallen 136, voorgekomen sterfgevallen 116 of 88.55 pc., in de geheel-onthoudersafdeelingverwachte sterf gevallen 94, voorgekomen sterfgevallen 45 of 47.87 pc. Met verlangen zien we de verslagen der Ne- derlandsche maatschappijen, die ook twee zulke af deelingen hebben, te gemoet. Vrouwenbeweging in Griekenland. Ook het klassieke Griekenland heeft langza merhand zijn vrouwenbeweging gekregen. Ook hier is die ontstaan, doordat zooveel mannen het ongehuwde leven verkiezen boven het getrouwde bestaan in armoede. Tengevolge waarvan vele Grieksche meisjes zelf moeten trachten aan den kost te komen. De Griekinnen hebben dus een eenigszins andere vrouwenbeweging dan wij. Zij willen n.l. de mannen zij het indirect tot trouwen dwingen. Onlangs werd n.l. door een vergadering, waaraan de élite van de Atheen- sche vrouwenwereld deelnam, een petitie aan het Parlement gezonden, opdat er een wet zou tot stand komen, waarvan de hoofdbedoeling was alle mannen, die de veertig gepasseerd zijn, zon der tot den huwelijksstand te behooren of behoord te hebben, een hooge cebalitairsbelasting te doen betalen. Jammer dat het Grieksche parlement zooveel jonggezellen onder zjjn leden telt! Zooals nu blijkt, heeft men het grootste ongelijk ter wereld gehad met te beweren, dat de Langstaarten niets weten willen van de uit vindingen der Westersche barbaren Niet alleen worden er in het Hemelsche Rjjk spoorwegen aangelegd, en ziet de Chinees wel dra zijn land overspannen door een spinneweb van telefoon- en telegraafdraden, maar zelfs opent hij zijn beurs voor de beoefening van takken van sport, die hem blijkbaar aantrekken. Onder de rijke Chineezen van Singapore heeft zich een syndicaat gevormd om een renstal aan te leggen. Voor een f4000 werd in Australië een onbekend paard aangekocht. In Singapore won de hengst alle prijzen, maar onze Chineesche sportbroeders waren hier niet mee tevreden en zonden hun paard naar de wedstrijden van Calcutta. De Engelschen be groetten den Chineeschen draak met allerlei spotternijen, maar zagen hem den Grand-Prix voor den neus weghalen. China mag trotsch zijn op deze overwinning op Albion Een predikant te Chambersbury, Penn- sylvanië, de weleerwaarde Hasskan, heelt een boek geschreven ten betooge dat de neger niet van Adam afstamt, in Noach's ark moet opgeno men zijn als verbindingsschakel tusschen mensch en dier, en dus ook niet als mensch onder het gemeene recht valt. In een stad in Oost-Pruisen stond bij een timmermansbaas een oude klok, een erfstuk van de familie, waaraan hij veel waarde hechtte. De vrouw van den timmerman liet de klok door een horlogemaker halen om hem te repareeren, ten einde haar man te verrassen. De man keek, toen hij hoorde wat zijn vrouw gedaan had, in 't geheel niet vriendelijk, doch zeide niets. De horlogemaker bracht de klok na een dag terug; zij liep weer heel goed. Maar hij over handigde de vrouw tevens een partemonnaie met een 50 mark aan kleingeld, die hij in de kast van de klok gevonden had. Bij onderzoek bleek, dat het geld haar echt genoot toebehoorde. Daar hij nogal van een glaasje bier hield, had de vrouw de gewoonta, om 's avonds steeds het geld uit den zak van den man te nemen en er juist genoeg voor twee glazen bier in te laten. De man liet dit, hoewel ongaarne, toe. Hij had echter in de klok een extra-spaarpot aangelegd en deze was nu door de eerlijkheid van den horlogemaker ontdekt. Sedert de klok gerepareerd is, komt de echt genoot 's avonds merkwaardig vroeg en nuchter thuis! Uit de Rechtzaal. Zitting van Dinsdag 30 Mei 1899. (Uitspraak der op 16 Mei behandelde zaken.) J. P. Y., te Alkmaar, werd overeenkomstig den eisch v/h O. M., wegens wederspannnigheid tot 3 weken gevangenisstraf, terwijl G. K. te Oudkarspel, die zich op den 20 Mrt. j.l., in de aldaar plaats gehad hebbende ongeregeldhe den mengde, en tegen wien 8 mnd. was geëischt, tot 2 mnd. gev. veroordeeld. Voorts veroordeelde de Rechtbank W. D., te Helder, wegens beleediging en mishandeling van een politieagent tot 14 dagen gev. Corn. D., van Bovenkarspel, die bij vergissing, den veldw. Wilson een slag in het gezicht toe bracht, kwam er minder goed af; hij mag daar voor f5 boete betalen, of naar verkiezing 3 da gen zittende eisch was 2 dagen. J. V., B. B. en P. E., allen te Andijk, wegens mishandeling, ieder 1 week gev., de eisch, „f8 boete of 4 dagen hecht.," tegen den baggeraar C. B. te Zwaag, bleef onveranderd. Behalve de laatste, waren de twee eerst be handelde zaken van weinig belang. De eerste betrof Jac. de V., Jan Sn. en Alb. M., te Alk maar, welke in den avond van den 15 Mrt. j.l., in het lokaal van het Leger des Heils, de aldaar gehouden godsdienstoefening verstoorden, vuile voorwerpen door de zaal gooiden, enz. De kapi tein zag zich genoodzaakt, wilde hij zijn predi katie voortzetten, de drie bovengenoemde jongens van 19 en 20 jaar oud, met behulp van twee zijner soldaten de zaal uit te zetten. Tegen eiken beklaagde eischte het O. M. 14 dagen gevange nisstraf. De tweede zaak betrof Andries van der R. te Hoorn, die zich op den 29 April de vrijheid veroorloofde, de woning van Joh. v. d. Woning, wederrechtelijk binnen te treden. Met een stuk klomp verbrijzelde hij de ruit van de kamerdeur en koos daarna het hazenpad, niet denkende, dat hij nog door iemand zou worden opgemerkt. Maar de buurman van V. d. W., op het lawaai buiten gekomen zijnde, herkende in den vluch teling genoemde Andries, die voor zijn vrijpos tigheid, indien hij de terechtzitting had bijge woond, 6 mnd. gevangenisstraf voor zich zou hebben hooren eischen. Zaak George in der Maur. Verdediger Mr. P. J. Troelstra. In de maand Maart van dit jaar had in het rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar, onder de ver pleegden eene mishandeling plaats, welke, zooals is gebleken, den dood van één der verpleegden, met name Johannes Biere, ten gevolge had. Toe valligerwijs kwam dit ter oore aan George in der Maur, oud 25 jaar, wonende te Amsterdam, oud-verpleegde in bovengenoemd gesticht. Deze stelde een onderzoek in naar de toedracht der zaak en meende daaruit te kunnen opmaken, dat niet de jongens, welke de mishandeling had den gepleegd, maar de Directeur, de beer Th. J. Meeues, die de mishandeling had kunnen voorkomen en de bewaarder E. A. Bauma, die, als ooggetuige tusschen beiden had moeten komen, oorzaak waren van den dood des ongelukkigen. Hij diende dan ook deswege een aanklacht te gen genoemde ambtenaren in, bij den Off. van Justitie te Alkmaar, met verzoek een gerechte lijke vervolging tegen hen te doen instellen. Doch de Directeur en de bewaarder hiermede in kennis gesteld, lieten het er niet bij zitten en dienden een aanklacht wegens valsche aan gifte tegen In der Maür in, waarvan het gevolg was, dat deze zich heden voor de Rechtbank had te verantwoorden. Als le get. werd gehoord, de heer Meeues, directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Alk maar, die aan de rechtbank meedeelde, dat de mishandeling, welke op de 16 Maart had plaats gehad, hem eerst den daarop volgenden dag werd gerapporteerd, waarna hij een onderzoek deed instellen, tengevolge waarvan vijf jongens een lichte straf moesten ondergaan. Verder had hij niet op den mishandelde gelet, totdat op Zondag 19 Maart de ouders van dezen, welke hem het gewone drie-maandelijksche bezoek hadden gebracht, den Directeur opmerkzaam maakten, dat hun zoon mank liep en dat deze had gezegd, dat dit kwam, doordat hij zoo ge schopt en geslagen was, waarna get. beloofd had de zaak te zullen onderzoeken. Maandag daar aanvolgend bleek het, dat de jongen ODgesteld was, zoodat hij naar de ziekenkamer moest wor den gebracht, om onder dokters behandeling te worden gesteld. Get. had verder niets van den toestand vernomen, totdat de dokter hem den 27 Mrt. mededeelde, dat de ziekte van ernstigen aard was en dat een operatie onvermijdelijk was, wilde men hem in 't leven houden. Doch den volgenden nacht overleed Biere en werden de ouders den 28sten met den dood van hun kind in kennis gesteld. Verder verklaarde get. wat hij als oorzaak van de mishandeling dacht. Biere kwam hem dikwijls meêdeelen, wanneer anderen iets kwaads in het schild voerden. Ook had get. B., toen hij had vernomen, dat enkele jongens van plan waren ruiten stuk te gooien, opgedragen op de loer te staan, en de namen van hen, die dit deden, op een briefje te schrijven, om op die wijze te weten te komen of hij den jongen kon vertrou wen, en ook omdat hij wist dat B. hem een bij zondere genegenheid toedroeg. Ook was het get. bekend dat B. door de andere jongens gehaat was, maar hij had daarvoor reeds maatregelen ge nomen, door hem in de eerste plaats van de groote jongens gescheiden te houden en hem bij de kleinere te laten spelen, alsmede hem in de bescherming van de bewaarders aanbevolen. De tweede getuige C. A. Bauma, bewaarder, die, volgens de aanklacht, de mishandeling ge zien moest hebben, zegt, wel omstreeks dien tijd op de plaats te zijn geweest, maar niets bijzon ders te hebben opgemerkt. De vader van Biere die nu werd gehoord, ver klaarde In der Maür toestemmieg te hebben ge geven om in de zaak te handelen, zooals hij dat goeddacht en beklaagde er zich over dat men hem niet in kennis had gesteld, dat de operatie moest geschieden; hij stelde den directeur aan sprakelijk voor den dood van zijn kind; hij had zijn kind tot een verrader gemaakt. Voorts werd gehoord Fokkke Otter, ex-ver pleegde uit het gesticht, die eenige dagen, nadat de mishandeling had plaats gehad, was ontslagen deze had bekl. met de toedracht der zaak op de hoogte gesteld, en beweerde thans voor de recht- band, dat de bewaarder Bauma, op korten af stand van de plaats waar de mishandeling ge schiedde, heeft gestaan, en Biere dus wel uit de handen van zijn aanvallers had kunnen redden. De bekl. tusschen het getuigenverhoor telkens gevraagd, of hij ook iets op de verklaringen had aan te merken, hield telkenmale een lange rede, sprekende over gruwelijke feiten, grove mishan delingen, welke hij destjjds als verpleegde had bijgewoond en van ex-verpleegden had hooren vertellen; hij wist dat de directeur soms jongens uitverkoor om als verklikkers of verraders dienst te doen, waardoor zij dan natuurlijk aan mis handeling van de anderen blootgesteld waren, en zegt dan verder, dat ook deze misdaad het ge volg is geweest van het verklikkers-systeem. Had de Directeur Biere niet tot een verklikker gemaakt zegt hij, voorzeker zou dan de mishan deling met doodelijken afloop niet hebben plaats gehad. In zooverre acht hij dus den directeur en den bewaarder, indirect schuldig aan het feit. Verder werden nog gehoord 20 getuigen a decharge, o.a. de heer H. v. Kol, lid van de Tweede Kamer en de heer Herm. Heijerman Jr. redacteur van „de Jonge Gids." Een van deze 20 getuigen J. Bersée, ver pleegde in het gesticht, welke de mishandeling had gezien, verklaarde gehoord te hebben, dat de bewaarder Bauma had gezegd, „schopt hem achter de ketting" (afscheiding tusschen de groote en kleine jongensspeelplaats). De subs. Offi. v. Just, zegt, dat er onder de jongens een complot was gesmeed, met de bedoeling om er den be waarder in te drukken, dat waarschijnlijk Bersée dit nog wil, terwijl de anderen zich hebben terug getrokken, en vraagt daarom tegen dezen get. rechtsingang wegens meineed. Mr. Troelstra komt daar echter tegen op, op grond, dat dit buiten de thans te behandelen zaak omgaat; het bestaan van dit complot kon in de den volgenden dag te behandelen zaak, betref fende de mishandeling, worden onderzocht, doch op dat eerst bewezen worde, of dit complot wer kelijk bestaat, wilde de verdediger het O. M. in de gelegenheid stellen, dit eerst te onderzoeken, en vraagt zoolang schorsing der zaak. De rechtbank gaat in de raadkamer, waar be sloten werd, geen rechtsingang tegen den get. B. te verleenen, waarna de verhooren worden voortgezet. Vervolgens komt de ambtenaar van het O. M. aan het woord, tot het nemen van zijn requisi toir en eischte tegen bekl., wegens het indienen van een opzettelijk valsche aanklacht, wetende, dat de mishandeling niet de schuld was van de in die aanklacht bedoelde ambtenaren, een ge vangenisstraf voor den tijd van 3 mnd. Bekl. bracht in, dat hij niet weten kon, of de directeur en de bewaarder direct schuldig waren of niet, doch hij achtte hen moreel schul dig en acht dit nog. Het was niet zijne be doeling geweest om iemand te beleedigen, maar hij meende in het openbaar belang te hebben moeten handelen. Hierna het woord aan den verdediger, die in zijn breed pleidooi ten slotte den rechter vraagt, ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Zitting van Woensdag 31 Mei. Een achttal verpleegden uit het Rijks-Opvoe- dingsgesticht hadden zich thans te verantwoor den, wegens mishandeling van hun mede-ver pleegde E. J. Biere, welke den dood ten gevolge had. Uit het getuigenverhoor, bestaande uit drie doctoren en eenige bewaarders, achtte het O. M. het feit voldoende bewezen en eischte tegen elk der beklaagden één maand gevangenisstraf. Over de eerste twee zaken a.s. Dinsdag, in de laatste, Dinsdag over 8 dagen uitspraak. Landbouw en Handelsvereeniging. Afdeeling BROEK OP LAIfGENDIJK. Maandag 29 Mei j.l. hield de Afdeeling Broek op Langendijk van de Landbouw- en Handels vereeniging een Algemeene Vergadering in 't lo kaal „Marktzicht" van den heer Boon, alhier. 38 leden waren tegenwoordig. Na openingswoord van den voorz. en voorle zing der notulen door den secr. werden de ver schillende antwoorden op de indertijd verzonden adressen inzake rattenverdelging,vaartverbetering, spoorverbinding en groenten vervoer meegedeeld. Bij acclamatie werd vervolgens aangenomen aan 't Gemeentebestuur te verzoeken, een groot bord op de veiling te mogen plaatsen, waar alles op aangeboden of gevraagd kan worden. Over 't aanleggen van een z.g. zwarte lijst werd druk gediscussieerd. Met 22 stemmen voor en 14 tegen werd er ten slotte toe besloten. Daar 't lid K. Wagenaar in den loop dezer discussie opgemerkt had, dat, waar er kooplieden waren, die in gebreke bleven om op tijd te be talen, die hun producten „opsmokkelen", zoodat ook voor hen wel een zwarte lijst aangelegd mocht worden, werd besloten zich nogmaals tot de Raad te wenden met verzoek tot het aanstel len van keurmeesters. Nadat nog met bijna algemeene stemmen be sloten was, om ook de wortelen voor buitenland- sche verzendingen aangevraagd aan den afslag te laten veilen, sloot de penningmeester de ver gadering. „De Yr. Westfr." De heer Ds. A. W. v. Kluijve, die het be roep als predikant naar Zuidscharwoude reeds had aangenomen, heeft van het kerkbestuur al daar vergunning gekregen, deze toezegging weer in te trekken. De Heer Hs. Barten aan den Waarddijk, heeft op den 31en Mei zijn eerste nieuwe aard appelen gerooid van den kouden grond, en liet ons een partijtje zien, dat de moeite waard was. Ta melijk groot van stuk, hadden deze Opperdoezer Muizen reeds een zeer goede kleur. Reeds voor de derde maal nu, heeft de Heer Barten het ge luk door zijne uitstekende behandeling nieuwe aardappelen, flink van stuk, in de Meimaand te kunnnen teelenIn 1897 was het den 7 Mei, in 1898 den 12 Mei en door de minder gunstige weersgesteldheid is het nu zoo laat geworden. Wie echter zóó laat komt kan bijna zeker zijn toch onder de eersten te behooren. Broek op Langendijk. Naar men ons mededeelt zullen a. s. Maandag de eerste Mei- rapen van hier naar Alkmaar worden verzonden. De werkzaamheden aan 't station Noord- Scharwoude zijn als geëindigd te beschouwen. De laad- en losplaats wacht slechts op het oogen- blik, dat het klaar zijn der landbouwproducten de opening der markt noodzakelijk maakt. Bij een veertien dagen zullen wel sommige landbou wers een aanvang kunnen maken met het rooien van vroege aardappelen, wanneer althans het weer zoo gunstig blijft als de laatste dagen. De muren van het gebouw voor het opslaan van producten, voor de heeren Frank en Trompetter, verrijzen reeds; alles wijst op een nieuwen en beteren toestand. Burgerlijke Stand. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 131 Mei 1899. BevallenNiesje de BoerRiedel, z. Antje Dekker—Pluister, d. Hilletje Glasvan der Mo len, d. Klaasje van SchoorlHeneweer, d. Gehuwd: Cornells Slot 31 jr. en Grietje Wit 26 jr. Jacob Strijbis 24 jr. en Guurtje Kroon 23 jr. Cornelis Vredenburg 25 jr. en Grietje Oudt 23 jr. van Barsingerhorn. Jan Blom, 39 jr., weduwnaar van Guurtje Leegwater en Trijntje de Ruiter 29 jr. Willem Keizer 25 jr. en Neeltje Kostelijk 20 jr. van Zuidscharwoude. Correspondentie. Correspondent te H. en te S. Berichten te laat ingekomen. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 4 Juni geen dienstwegens vacature te Zuidscharwoude. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 4 Juni v.m. p.30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 4 Juni v.m. 9 u. n.m. 2lji u. ds. NED. HERY. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 4 Juni v.m. 9.30 ds. Stramrood. NED. HERY. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 4 Juni v.m. 9 u. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Zuiderkerk.) Zondag 4 Juni v.m. 9.30 n.m. 2.30, Gods dienstoefening. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 4 Juni v.m. 9.30 n.m. 2.30, Gods dienstoefening. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 4 Juni v.m. 9.30 ds. Fleischer. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGO WAARD. Zondag 4 Juni v.m. 9.30 u. ds. Brink. Zondag 11 Juni v.m. 9,30 u. ds. Brink. M ar kt.be richten. 3CHAGEN, den 1 Juni 1899. 3 Paardenf 110 140 Veulen 2 Ossen 4 Stieren 20 Geldekoeien (magere) 8 Idem (vette) 40 Kalf koeien 10 Vaarzen Graskalveren. 18 Nuchtere Kalveren Rammen 100 Schapen (magere) 200 Idem (vette) 300 Overhouders 1400 Lammeren 10 Bokken en Geiten 45 Varkens (magere). 40 Vette varkens p. kilogr.,, 50 Biggen Konijnen Kippen Eenden 11000 Kipeieren (per 100) 4000 Eendeieren 1350 Boter (Kilogram) 85 -25 Magere geldekoeien en kalf koeien waren piijshou- dend. Bij geringen aanvoer van vette koeien was de handel stug: le qualiteit gold 33 ets. p. kilogram, 2e qualiteit 30 ets. Vette Schapen en overhouders wa ren prijshoudend; lammeren blijven flink in prjjs. De prijzen der vette varkent waren iets lager. ALKMAAR, 2 Juni 1899. Aangevoerd 473 stapels Kaas, wegende 172429 Kg. Kleine f 27. Commissie a f 23,50 Middelbare f 25.50 ALKMAAR, 3 Juni 1899. Aangevoerd 13 Paarden f 80,— a f 20010 Koeien f 100 a 180; 28 Nuchtere kalveren f 6.— a f16. 0 Vette Kalveren t 0,—a f 0,—per kilo f0.—a 0, 290 Schapen f 10,a f 22, 453 Lammeren f 8. 14—; Vette varkens per kilo f0,— a f 0,— 138 Magere varkens f 13.— a f 16.—316 Biggen f 6.a f 8,6 Bokken f 2,a f4. 15 kleine id.f 0.50 af 1.50. Boter per halve K.G. f 0.45 a f 0.50. Aardappelen f 1.40 a f2.25; bieten f0.- atO. uien f 1.20 a t 0.- Bloemkool f—a f 0, per 100 wortelen per 100 bos f 6 a 7. roode kool f0,00 f 0,— savooische 10.f0,Koolrapen f0, Meirapen f7.per 100 bos. Peren f0,a f0, Appelen f0,— a f0.Pruimen f0.a f0,per mar.dje. Witte kool f0— Kippen f 0.40 a f 1.50; eenden 10.30 a f 1,25 konijnen f0.20afl.— kippeneieren f2.75 a f3.25 eendeneieren f 0,a 0.kuikens f 0.10 af 1.25 Groentemarkt. Uien f 1,50 k f 1,60, per baal.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3