Brieven uit „de Streek." veroordeeld, wat hij zich zoozeer heeft aange trokken, dat zijn overbrenging naar bovengenoemd gesticht noodzakelijk werd. De kermis te Schagen belooft dit jaar zeer belangrijk te zullen zijn. Behalve de ver makelijkheden in onderscheidene lokalen, Van Lier's tooneelgezelschap, De Vroomen's café-chan- tant, De Haas' voordrachten, is er wederom de 8toomdraaimolen van Xhaflaire op de marktplaats, een panorama, schiettenten, een cinematograaf, panopticum, enz. enz. en het beste het leste een groot paardenspel van Martini met 28 paar den en 50 medewerkende personen. Zonder on gelukken is het opbouwen der tenten helaas niet gebeurd. Het 12-jarig zoontje van den heer P. Meurs kreeg van een der tenten een vallenden ladder op zijn hoofd met het gevolg, dat genees kundige hulp noodig was om de veroorzaakte gapende wonde te naaien en hot bloed te stelpen. Nog werd een ijzeren lantaarnpaal als glas afge reden door een der zware wagens van den stoom- draaimolen, en viel een man te water bij het kijken naar een gedeeltelijk in den grond ge zakt voorwiel van een ander zwaar beladen voer tuig. Voorbereidend militair onderricht. Door Z. E. den minister van Oorlog, is bjj aanschrijving van 1 Juni 1898, Vile Afd. N° 10, bepaald, dat het voorbereidend militair on derricht kosteloos zal worden gegeven, indien de benoodigde localiteit beschikbaar, of tegen billijke voorwaarden is te verkrijgen, aan jongelieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd, die zich tot het ont vangen van dat onderwjjs vrijwillig aanmelden voor 1 Juli, in garnizoensplaatsen bij den Com mandeerenden Officier der Infanterie of de Ves ting-Artillerie en in de overige plaatsen bij den Burgemeester. Bjj die aanmelding moet dadelijk de wensch te kennen worden gegeven, of men voor den dienst der Infanterie of wel dien der Vesting- Artillerie wenscht te worden opgeleid. Ook die jongelieden aan wien bij het einde van den cursus 1898/1899 het bewijs model VI werd uitgereikt, moeten zich tot deelneming aan den cursus 1899/1900 aanmelden. Het aantal moet in eene garnizoensplaats ten minste 5 adspiranten voor het Reserve-kader, of in het geheel 10 deelnemers bedragen, en in andere plaatsen ten minste 5 adspiranten voor het Reserve-kader of in het geheel niet minder dan 20 deelnemers. Het voorbereidend militair onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het school onderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen, met de eenvoudigste militaire exer- citieën, terwijl het tevens leert kennen de alge- meene plichten van den soldaat. Dat onderricht strekt bovendien om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan, als vrij williger voor het Reserve-kader, in de gelegen heid te stellen, zich de voor die verbintenis ge vorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toekomstige militie-plichtigen, die aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, of die zich, tijdens hun verblijf onder de wapenen, wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. liet voorbereidend militair onderricht vormt een cursus, die loopt over twee achtereenvolgende winter-tijdperken, telkens van ongeveer half Oc tober tot ultimo Februari en gedurende minstens 3 uren per week. Aan hen, die voor de militie hebben geloot en evengenoemde cursus met vrucht hebben door- loopen, wordt, na een ingesteld onderzoek, het getuigschrift model W. uitgereikt. Telegrambestellers op de flets. Blijkens een bij de Kamer van Koophandel en weinig gescheeld of ik lag daar beneden in dat woe lige water te spartelen en dan zou het niet lang ge duurd hebben of Jules Léonidas zon al zijn ribben hebben stukgestooten tegen die liefelijke rotspunten. Ik mag in de kerk wel een extra kaars laten bran den voor Sint Léonidas, mijn schutspatroon. Maar hoe drommel kan er nu een stuk midden uitdien boom stam zijn gevallen. Dat is toch niet mogelgk, Ha, wacht eens, ja zeker, ik vergis me niet, hiei is iemand aan het zagen geweest. Inderdaad, tot ver over de helft van den boom stam was de breuk vrij glad, alleen het ondergedeelte was afgebroken. De man! riep Martineau uit, de man dien ik op de brug zag. Ja, ja, ik heb het niet gedroomd, ik zag hem ook veel te goed Nu begon Martineau ook den rechterboomstam te onderzoeken; steeds met zjjn hand aan de leuning liep hjj in gebogen houding voort en keek goed uit, bij het licht van zijn lantaarn. Jawel ook de rech terboomstam had iets verder eenzelfde bewerking ondergaan, er was een diepe gleuf in gezaagd en zoo iemand argeloos daarover had geloopen, dan, kon het niet anders of hjj was in het water gevallen. Het was der aandacht van Filipnietontgaan.dat er op de brug iets buitengewoons plaats had. Hij had de zonderlinge bewegingen gezien, die de lan taarn van Martineau maakte, hij had ook den kreet van zjjn oppasser gehoord, toen deze den boomstam onder zjjn vooten voelde bezwijken en was daarom besloten zelf eens te gaan onderzoeken, wat er op den vlonder gebeurde. Hij stond op en na slechts een paar passen ge daan te hebben, stond hjj aan den vlonder. Juist keerde Martineau zoo voorzichtig mogelijk terug en zoodra hjj zjjn luitenant gewaar werd riep hjj hem toe Bljjt daar, luitenant, kom niet nader, de brug is doorgezaagd. Doorgezaagd? herhaalde Filip. Ge droomt! Neen, luitenant, ik droom niet en toen ik den man, waarvan ik u zooeven sprak, op de burg meende te zien, toen droomde ik evenmin. De brug is door gezaagd en op een uiterst sluwe manier, dat verze ker ik u. Uit beide balken is een stuk gezaagd van Fabrieken te Nijmegen ingekomen schrijven Van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie zullen de telegrambestellers te Nijmegen, met het oog op de uitgestrektheid der stadsbuiten wijken, van rijwielen worden voorzien. Vlekken verwijderen! Het boonenwater bezit de eigenschap uit weef sels van allerlei aard de vlekken te verwijderen, zonder dat de kleur beschadigd wordt Goed gedroogde witte boonen laat men met een voldoende hoeveelheid water koken. Maar zout raag er niet bijgedaan worden. Zijn de boo nen goed zacht geworden, dan giet men het water af, laat het koud worden en bevochtigt daarmede de stof, die gereinigd moet worden of alleen de bevlekte plaats, die men met water inwrijft. Zeep mag men niet gebruiken. Alle inktvlekken (als ze teD minste niet te oud zijn en de inkt geen te scherp bijtende eigen schappen bezat) vetvlekken, roode wijnvlekken enz. verdwijnen door deze behandeling, zoowel uit witte als gekleurde stoffen. Zijden, wollen of katoenen stoffen, zwart ge kleurd, worden als nieuw, als men ze in lauw boonenwater wascht. Op een pond boonen neemt men vier liter water. Na het wassen spoelt men het goed in lauwwarm water op, drukt het luchtig uit en laat het drogen. Tegen de warmte. In het „Maandbl. t. d. Verv." vinden we de volgende raadgevingen, die voor huismoedersvan belang zijn in deze warme dagen: Een eenvoudig middel om water frisch te hou den. Men neme een karaf vol water, plaatse haar op een diep bord, eveneens met water gevuld. Vervolgens wikkele men de karaf zorgvuldig in nat linnen, waarvan de einden in het met water gevulde bord hangen en stelle daarna dat bord aan de felle zon bloot. Er zal dan eene belangrijke verdamping plaats vinden en het water in het linnen, telkens weer opnieuw uit het bord toegevoerd, zal, tengevolge van het opslurpingsvermogen van de fijne buisjes der draden van het weefsel, in de karaf frisscher worden. 't Is een gewijzigde toepassing van het begin sel, waarop de poreuze flesschen berusten door de verdamping wordt zooveel warmte aan het wa ter onttrokken, dat de temperatuur laag blijft. De Liberale Unie zal een gewone algemeen e vergadering houden op Zaterdag 7 Juli in „Eens gezindheid" (Spui) te Amsterdam Punten van behandeling lo. Verslag omtrent den toestand der Liberale Unie en de werkzaamheden van het bestuur, gedurende de jaren 1897 en 1898. 2o. Benoeming eener commissie tot het nazien der rekening van den penningmeester over de jaren 1897 en 1898. 3o. verkiezing vana. V i e r bestuursleden om af te treden in 1905, in plaats van de heeren mrs. jhr. L. Michiels van Kessenich, E. Fokker, W. L. P. A. Molengraaff en H. J. Smidt, die periodiek afreden en niet herkiesbaar zijnb. Eén bestuurslid om af te treden in 1903, in de plaats van den heer mr. H. Krabbe, die in de vergadering op 6 Novem ber 1897 als zoodanig werd gekozen, maar voor die benoeming b dankt heeft. 4o. Behandeling, in besloten vergadering, van huishoudelijke aangelegenheden. 5o. Behandeling van de volgende motie: „De „Algemeene Vergadering der Liberale Unie „spreekt den wensch uit, dat het aanhangige wets ontwerp op den leerplicht, in de hoofdzaken on gewijzigd, worde aangenomen". 6o. Bespreking van de wettelijke regeling der Arbeidsovereenkomst, in te leiden door den heer mr. H. L Drucker. drie of vier voet; het sltik zit er nog in, maar bij de minste aanraking valt het er uit. Dat van den linkerboomstam ligt reeds beneden in den stroom en het had weinig gescheeld of ik had de reis mee gemaakt en dan was er weinig van mij overgebleven. Ouder deze woorden was Martineau weer op den kant gekomen. Zou het mogelijk zijn riep Filip uit. Wie kan zooiets afschuwelijks hebben gedaan? Een gemeene schavuit, dat is zeker. Als ik hem ooit onder mijn handen krijg...! Geef mjj de lantaarn, Martineau, zeide Filip, ik zal zelf eeris gaan zien. Waar denkt ge aan, luitenantriep de oppas ser uit. Zoo vermoeid als gjj nu zijt zoudt ge zeker van de brug vallen ik, die niet vermoeid ben, was er al bijna ingetuiineld. Maar gelooft ge mjj niet. Och, ik heb ook al zooveel domheden begaan, ik ben meestal zoo onhandig dat ge mij niet kuntge- looven, dat is heel natuurlijk, maar toch verzeker ik u dat het ditmaal waar is. Hij dacht even na. Wachtriep hjj uit, ik zal er u het bewijs van leveren, zonder dat ge een voet behoeft te ver zetten. 't Is dwaas dat ik daar niet terstond aan gedacht heb. De linkerboomstam is niet zeer diep ingegraven, slechts een paar steenen en een dwars- hnud houden hem tegen. Die kan ik gemakkeljjk opruimen en dan zult ge het zien. Martineau ging op de knieën liggen en enkel met zjjn handen woelde hjj de aarde om, kantelde de steenen weg en maakte het dwarshout los, waarmee de brug bevestigd was. Vervolgens greep hjj den boomstam met beide handen aan en trok hem met een forschen ruk op den kant. Trotsch dat hij het bewjjs voor de waarheid van zjjn bewering kon leveren, hield hij de lantaarn bij het afgezaagde eind en wees er den luitenant op. Ziedaar, luitenant, zeide hij op zegevierenden toon, ge kunt duideljjk zien dat er gezaagd is en wel door iemand die niet goed met een zaag weet om te gaan. De streken zjjn grof, ongeljjk, de zaag is telkens uitgeschoten en werd met geen vaste hand bestuurd. Filip zag het en antwoordde niet, hjj was geheel Het huwelijks-ambitierecord geslagen! Na een 30-jarige gelukkige echtvereeniging te Waddingsveen de dood als ongenoode gast de woning der reeds verzilverde echlelieden binnen. De vrouw werd weggerukt en de dieb bedroefde weduwnaar vroeg den avond van het afsterven een ander ten huwelijk; Als 't waar is? Dezer dagen sprak bij een chic huwelijk in een onzer groote steden de ambtenaar van den burgelijken stand een rede uit, „Jongehuwdenriep hij uit, ik vergelijk uw toestand bij de Nederlandsche driekleur. Het rood is de genegenheid, de liefde, de toewijding van den bruidegon, het wit stelt de onschuld, der bruid voor, het blauw het blauw Hij kuchte, parels zweet dropen hem eensklaps van het gelaat, het blauw druk- plotseling verhel derde zijn gelaat het blauw drukt, indien het groen ware, de hoop uit op schoone dagen, die gij beiden gaat beleven. (Prov. N. Brab. en 's Hert. Ct.) In verband met den uitslag der stemming in de Tweede Kamer over het bekende adres der meelfabrieken bestaat, naar de N. Bakk. Ct. ver neemt, bij enkele meelfabrikanten het plan, hun fabrieken nu in te richten tot het malen van maismeel voor fourage. De heer Troelstra is tegen 11 Juli voor de Haagsche Rechtbank gedagvaard wegens be- leediging van den officier van Justitie te Leeu warden. Bij de Haagsche politie komen zich dage lijks personen aanmelden, die meenen aanwijzin gen te kunnen doen, leidende tot de opsporing van het vermiste knaapje van Wezel. Bij onderzoek blijkt dan steeds dat die aan wijzingen op misverstand berustten. Nog dezer dagen werd door de politie op ver zoek tevergeefs gedregd aan het water aan de Bierkade; en gisterochtend werd wederom een brief ontvangen, dat het knaapje te Santpoort gezien zou zijn in gezelschap van een mansper soon. Het signalement van het kind kwam ech ter geenszins overeen met dat van het vermiste jongetje. Het spoorwegongeluk te Vlissingen. In verband met het jongste spoorwegongeluk te Vlissingen is vanwege de Mij. tot Expl. van Staatssp. een proefrit van Tilburg naar Vlissin gen gedaan, om proeven te nemen met de Wes- tinghouserem, ten einde te kunnen nagaan wat er gehaperd kan hebben aan den trein tijdens den noodlottigen rit. De heer Roth, de Zwitsersche gezant te Ber lijn, wiens dochter bij het spoorwegongeluk het leven verloor en wier lijk eerst twee dagen later werd gevonden, richt in de „Neue Züricher Zeitung" een schrijven tegen de verwijten der Zwitsersche en Duitsche pers en maakt het haar duidelijk, dat men in Vlissingen alles gedaan heeft wat men kon en beschuldigingen dus on verdiend zijn. Tweede Kamer. In de den 16 Juni gehouden voortgezette be handeling van het wetsontwerp tot aanleg en onderhoud van een vischershaven te Schevenin- gen, werd een door den Heer Schaepman inge stelde motie van orde om de beraadslagingen te sluiten, aangenomen met 67 tegen 13 stemmen. Het wetsontwerp is daa.op goedgekeurd met 54 tegen 34 stemmen. Deze beslissing werd met luide bravo's van de publieke tribune begroet. Geheel-onthouders. Uit het eerste jaarverslag van den Algemee- nen Nederlandschen Geheelonthoudersbond blijkt, dat de bond, die bij zijn opricnting 43 algemeene leden en 7 afdeelingeu met 243 leden telde, op ontsteld over dezen aanslag, die blijkbaar tegen hem was gericht. Martineau hernam En als ge u nu wilt overtuigen, dat ook de tweede boomstam doorgezaagd is, luitenant, let dan maar eens even op. Martineau zette zyn lantaarn neer ging op den vlonder, hield zich met beide handen aan de leu ning vast en liep zoo voori totdat Filip eensklaps een gekraak hoorde en er ook een stuk van dezen boomstam in den stroom viel. Daar ligt nu de heele brug in duigen, zeide Martineau, toen hjj terugkwam, en als ik niet zoo voorzichtig was geweest dan zou het met mij juist zoo gegaan zijn. Martineau Luitenant? Ge zijt een flinke, dappere kerel, ge hebt mij vanavond het leven gered, geef me uw hand, Martineau, die van nature zeer bescheiden was, keek hem verlegen aan en stamelde Maar luitenanthet was maar toeval ik heb eigenlijk niemendal gedaan. Uw hand Martineau stak, nog aarzelend, zijn hand uit en Filip greep die en drukte ze krachtig. Voortaan zqt gij mqn vriend, Martineau. O! maar luitenant, ik verzeker u dat het de moeite niet waard is. Eensklaps hernam hjj verheugd En zendt ge me nu niet weg, luitenant? Be hoef ik niet naar de compagnie terug te keeren? Nooit. En dat ongeluk wat mij overkomen is met liet electrlsche toestelzjjt ge daai niet meer boos om Filip glimlachte. Neen, zeker niet. Odan ben ik in mijn schik. Luitenant Dormelles verzocht verder aan Mar tineau met niemand een woord te spreken over den aanslag, waaraan hij zoo gelukkig was ont snapt. Om bijzondere redenen wilde hij dat men niets zou weten van dat nachtelijk avontuur. Martineau beloofde het. het eind van 1898 50 algemeene leden en 14 afdeelingen met 783 leden had. Kiezers. Het aantal kiezers voor leden der 2e Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Alkmaar bedraagt: 1899 1898 Alkmaar 2213 2132 Schagen 451 453 Noordscharwoude 221 222 Koedjjk 202 189 Wieringerwaard 175 184 Haringkarspel 290 297 Nieuwe Niedorp 286 274 Broek op Langedijk 273 261 Oude Niedorp 174 179 Oudkarspel 287 283 Heerhugo waard 544 512 Schoorl 227 226 Sint Pancras 128 126 Heiloo 310 311 Oterleek 147 160 Oudorp 114 113 Bergen 264 259 "Warmenhuizen 234 246 Sint Maarten 142 146 Barsingerhorn 323 322 Zuidscharwoude 241 244 7246 7139 Mormonen. De sedert eenigen tijd te Zwolle vertoevende zendelingen der Mormonen hebben, naar de „Zw. Ct." verneemt, wegens gebrek aan belang stelling die stad verlaten, om elders in ons land hun arbeid voort te zetten. Half Juni! In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het te Brummen, volgens de „Zutph. Ct. tame lijk hard gevrorengoederen, die op een bleek lagen, waren 's morgens om 4 uur nog totaal stijf. Naar men verneemt heeft de heer Van Hall wiens zaakoplichting door waardelooze effecten, thans voor de Amsterdamsche rechtbank dient behalve een chèque van f 40.000 in de gevangenis een erfenis van f750.000 gekregen. Naar 'toude terug. Nu de prijs der wol vrij wat lager is dan in 1898 en de opkoopers in Friesland hoogstens 50 ets. besteden tegen 65 ets. in 1898, gaan daar tal van boeren weer de oude methode volgen. Ze laten van de wol kleedingstoffeu weven of er garen vau spinnen voor huishoudelijk gebruik. LXXXVI. 8 15 Juni. Thans zijn alle aardappelmark- ten aan de Streek en in hare omgeving ge opend en hoewel de aanvoer aan de meeste dier markten nog van zeer geringe beteekenis is, heerscht te Bovenkarspel reeds vrij wat drukte; zoowel wat het aantal en de grootte der aangeboden partijen, als de bedongen prij zen betreft, staat deze markt als gewoonlijk weder bovenaan. De hoogere prijzen die te Bo venkarspel worden bedongen zijn toetesenrij- ven aan orders uit Venlo. Reeds sedert het begin dezer week werd het grootste deel van den aanvoer door de Heeren C. van Kleeff en C. Baas gekocht en naar genoemde plaats ver zonden, om vandaar naar Duitschland te wor den geëxpedieerd. Uit Amsterdam kwamen berichten omtrent eene belangrijke daling en in overeenstemming daarmede werden ook te Enkhuizen, Broekerhaven, Medemblik, Hoog- karspel en Hoorn lagere prijzen besteed. Hedenmorgen werden van Amsterdam be tere berichten ontvangen, waardoor te Broe- Mijn mond zal zoo dicht wezen als de porte- monnaie van Harpagon, zeide hij. Hieromtrent gerustgesteld liet Filip zich thans alle bijzonderheden vertellen van den man, dien Martineau op de brug gezien en vruchteloos ver volgd had. Om u de waarheid te zeggen, besloot Mar tineau, heb ik maar zeer weinig van dien man gezien, ik zag hem zoo onduidelijk, dat ik meende het mij slechts te verbeeldenalleen toen hij weg liep merkte ik op, dat hij een gluiperigen slui penden gang had, zooiets van een kat. Bij deze woorden dacht Filip terstond aan de vluchtende schaduw, die hij in het park van Saint- Colomban had gezien, aan oom Jacques, dien hij betrapt had terwijl hij zijn gesprek met Margué- rite De Briais trachtte af te luisteren. Het meisje had daarop tegen hem gezegd: Aurélien en zijn lijftrawant oom Jacques zijn tot alles in staat. En zij had uitgeroepen: Owelk een familie, die der Praberts Filip mompelde voor zich Mijn God, zou het mogelijk zijn dat zij tot zulk een misdaad waren overgegaan, zulk een verraderlijke, lafhartige misdaad? Yoor een karakter zoo edel en ridderlijk als dat van Filip Dormelles, was een dergelijke laag heid ook niet te begrijpen. De jonge officier bleef eenige oogenblikken onbeweeglijk staan, in diep gepeins verzonken. De stem van Martineau deed hem uit dit ge peins ontwaken. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 2