Van hier en ginds. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. - Advertentien. Dankbetuiging. Gevraagd: twee Koolzetters kerhaven 10 cent per V2 HL. meer werd be dongen dan te Bovenkarspeldit betrof echter slechts een aanvoer van 15 halve HL. 't Schijnt te Broekerhaven nog niet recht te wil len vlotten. Sedert de opening van de markt, op Maandag j.l., kon namelijk het eerste hon derdtal halve HL. nog niet worden bereikt. Te Enkhuizen is de aanvoer tot nog toe bevredigend n.l. sedert de laatste dagen om streeks 100 halve .HL. per dag. Te Boven karspel kwamen, sedert de opening van de markt, reeds 2070 halve HL. aan den afslag. Maandag bedroeg de aanvoer 350 en daarna achtereenvolgens 377, 509 en 498 halve HL. Ook het aanbod van knollen was zeer bevre digend en bedroeg omstreeks l/2 millioen stuks. De onderhandsche of vrije verkoop van dit product neemt sterk af, zoodat van den aanvoer van hedenmorgen slechts een drietal partijen reeds vooraf verkocht bleken te zijn. Men verwacht dan ook vrij algemeen, dat in een volgend seizoen slechts zeer weinig vooraf zal worden verkocht. De prijs blijft nog steeds zeer hoog en varieert van f 3 tot f 5 per 1000 stuks. De aardappelprijzen die Vrijdag nog van f5 tot f6 afwisselden, liepen daarna terug tot omstreeks f3, totdat ze Woensdag weder op liepen tot f3,25 en heden tot f3,35 a f3,/5 per HL. Ook de kleine aardappelen die reeds waren gedaald tot 1,75 werden hedenmiddag weder met f 2,40 tot f 2,60 betaald Deze verhooging van den prijs komt den bouwers zeer te stade, want de oogst is over 't algemeen nog niet groot. De aardappelen zijn n.l. veelal nog iets te klein. Een paar flinke regenbuien zouden daarin echter spoe dig verandering kunnen brengen. Het veld is zeer hard en droog, zoodat de knol slechts zeer langzaam ontwikkelt. Menig een rooit dan ook nog slechts zeer weinig, of wacht daarmede zelfs nog geheel, omdat er alle kans bestaat op een' uvervloedigen oogst, wanneer daartoe n.l. de weersgesteldheid iets gunstiger wordt. Er zit „stuks" genoeg aan, hoort men algemeen beweren, doch er is nog te veel „klein." Ook de bloemkool groeit thans niet zoo sterk als voor enkele weken het geval was, zooaat in deze maand waarschijnlijk nog slechts wei nig zal worden gesneden. Ook dit gewas ver langt naar eene flinke regenbui. Naar ik verneem, zullen, door het bestuur van de vereeniging de Tuinbouw, bij de di rectie van de Spoorweg-Maatschappij pogingen in het werk worden gesteld tot het verkrijgen van eene betere laadplaaats. Vooral voor het verpakken en laden van bloemkool is dit zeer gewenscht. Te oordeelen naar de bereidwilligheid waar mede door de directie ten behoeve van kleinere markten tot de verbetering van stationsempla- cemenien overgaat, bestaat er zeker groote kans, dat de pogingen van hot bestuur van „de Tuinbouw" met goeden uitslag zullen worden bekroond. Toch zal daarmede slechts eene ge deeltelijke verbetering worden verkregen, die op verre na niet in de behoefte aan laad- en pakruimte kan voorzien. Bij den aanleg van de stationsterreinen heeft men niet vermoed, dat de verzending zulk eene omvang zou ver krijgen, zoodat deze veel te beperkt zijn. Men had daarbij blijkbaar mèer het oog op verzending van vee, dan van land en tuin bouwproducten. Aan veeladingen, waarvan een zeer spaarzaam gebruik wordt gemaakt, wer den duizenden guldens besteed, terwijl de laad plaatsen voor land- en tuinbouwproducten op zeer bescheiden voet werden ingericht. K. Een rubriek die weer eensom een plaatsje vraagt. We waren er mee opgehouden omdat de verbindingsdraad was afgesponnen. Er zijn dan ook heel wat kilometers rijggaren voor noodig om van hier en ginds aan elkaar te verbinden. En dan een mensch is van nature grillig, of is 't onwillekeurig verplicht te zijn; evenals de om standigheden, die elk oogenblik veranderen ver andert de smaak naar lectuur; evenals de mode haar grillen heeft, heeft de mensch behoefte aan verscheidenheid. Ten bewijze dat de modegrillen de wereld nog niet uit zijn, diene het volgende bericht uit Noord-Amerika. Vele jonge da mes hebben haar horloge van den armband doen verhuizen naar den hals. Het wordt daar aan een zijden lint gedragen, vlak onder den kin, zoodat de draagster, om teweten hoe laat het is, een spiegel noodig heeft. Wat weer een frappant idee. Natuurlijk dat daarvan de heeren eveneens kunnen profiteeren. Menige heer, die 't anders uit beleefdheid zou nalaten een aardig dametje te fixeeren, kan zich nu rechtvaardigen door te zeggen dat hij op haar horloge ziet om te weten hoe laat het is. En menige jonge dame die daarbij de oogen neerslaat zal daarvoor geen andere reden hebben natuurlijk dan dat zij wilde be letten aan den betrokken nieuwsgierige op haar horloge te kijken. Nu, gevaar levert deze geslepen truc niet op. Het mag eens een „hart" kosten, maar een menschenleven staat er niet mede op het spel. Dan schijnen de tochtdeuren aan het nieuwe postkantoor te Amsterdam meer gevaar op te leveren. Deze schijnen minder prac- tisch te zijn aangebracht, waardoor een ongeluk niet tot de bizonderheden schijnt te behooren, evenals op de Staatsspoor. Eenige hondenliefheb bers beklaagden bij het zien van een hond, die op drie pooten nog vroolijk met zijn baas rond huppelt, het arme beest en een hunner vroeg, hoe dat gekomen was. „Hij is met de staats spoor op reis geweest," was het antwoord. Kwam het er nu op een lichaamsdeel niet aan, dan was dit minder, maar wij denken er anders over. Van Alphen kon in een van zijn kinderdichtjes Jantje wel laten zeggen: „Aan een boom zoo vol geladen, mist men vijf zes pruimen niet," maar dat was een pruimenboom. Jantje werd voor zijn eerlijkheid goed beloond, beter dan een meisje te Zutphen. Toen deze een boodschap deed, en een stuiver weerom moest hebben, gat de winkelier haar twee 2y2-centstukken. Het bleek echter, toen ze thuis was, dat de winke lier zich ergist had en haar een gouden tientje had gegeven voor een der 21/2-centstukken. De moeder zond het meisje dadelijk naar den win kel terug om het goudstuk terug te brengen en de men8chen, die in den winkel stonden zei den „Nu, dat zou niet iedereen gedaan hebben, zij mag wel een flinke fooi hebben." De winkelier vond dat ook, haalde diep ontroerd dezuurflesch voor den dag, en het meisje kreeg een hoed vol pruimen, en liep heen in een galop o, neen, dat was van Alphens Jan tje het meisje kreeg acht zuurballetjes! Laten wij echter niet te streng oordeelen, mis schien wordt haar door den dankbaren winkelier een brevet van eerlijkheid uitgereikt. Misschien heeft hij wel gedacht als ik haar daarvoor een flinke fooi geef, mocht zij denken dat die deugd nog een „verdienste" is en we weten toch alle maal dat die een plicht is. Ongetwijfeld echter heeft het meisje toch een zuur gezicht gezet. De zaak Dreyfus eu alles wat daarmede samenhangt. Wederom heeft deze week ons verrassingen gebracht uit Frankrijk. Zij die gevreesd hadden, dat het te Parijs bij gelegenheid der wedrennen weer tot ernstige botsingen zou komen, hebben zich bedrogen, de dag ging rustig voorbij. Toch moest de politie nog een oogenblik tusschenbeide komen en het gevolg was, dat zij dat zoo hard deed, dat dit het ministerie zijn leven heeft gekost. De Minister werd daarover geïnterpelleerd en de zitting, dat zijn we zoo gewoon in den laat- sten tijd was weer heel druk. Verscheidene moties kwamen in. Een motie, waarin het gedrag van de regeering wordt goedgekeurd en waar voor Dupui de prioriteit der Kamer vroeg, werd verworpen, waarna een motie, waarin de handel wijze der Politie werd gelaakt, werd aangenomen. Daarop ging het Ministerie heen. Een ander is er nog niet. De grootste moeielijkheid schijnt te zijn, man nen voor de portefeuilles van Justitie en Oorlog te vinden en geen wonder. Want men moet in de tegenwoordige omstandigheden wel „lef" heb ben, om met den hardsten, maar niettemin voor dit doel, den meest geschiktsten borstel, het leger schoon te wasscheu van den smet, die er door de hoogsten in rang op geworpen is. Gelukkig echter, dit heengaan heeft met „l'affaire" niets te maken. Als kabinets-formateur wordt genoemd „Poin caré", die er zich reeds voor heeft laten vinden. Verschillende Conferenties heeft hij reeds gehad met politieke mannen, maar de mannen die worden genoemd voor het nieuwe bewind, bestaan enkel nog maar in de geest van enkele profeten. Intusschen, Piquart geniet van zjjn vrijheid en du Paty de Clam van zijn voorloopige hech tenis. Zijn advocaat mag hem niet eens bezoe ken. De groote schoonmaak is begonnen en we zullen maar hopen, dat Frankrijk gereinigd zal worden van alles, wat het verderfelijks in zich be vat. Wel geven de vrienden van het leger de strijd nog niet op, getuige een schrijven van Quesnay de Baurepaire in de „Echo de Paris", als zou hij thans de onweerlegbare bewijzen voor de schuld van Drevfus bezitten, doch laat hij maar opkomen met zijn onthullingen, als hij dan maar voor den wind gaat afstaan, want anders wordt hij wellicht zelf nog bedol ven onder het kaf, dat zijn oogen voor koren aanzien. Het zal weer een verdichtsel zjjn, maar het vuurtje moet immers warm gehouden worden, het mocht nog van invloed zijn op de uitspraak van den Krijgsraad, die te Rennes opnieuw over den banneling zal richten. Te Brest worden toebereidselen gemaakt voor Dreyfus' ontvangst en zijn verschijning voor den krijgsraad. De gendarmerie te Rennes wordt met 100 man versterkt, terwijl een escadron ca- velarie en polite-agenten uit Parijs worden ver wacht en de burgemeester heeft een proclamatie doen aanplakken, waarin de bevolking tot kalmte en rust wordt aangemaand. De prefect der marine te Brest heeft bevelen gekregen, betreffende Dreyfus en zijn ontscheping. De „Sfax" met Dreyfus aan boord zal tusschen 20 en 22 dezer de Azorên aandoen, om er steen kolen in te nemen en instructies uit Frankrijk af te wachten en vervolgens de reis voortzetten. Met het oog op troebelen van de zijde der anti semieten worden te Brest strenge maatregelen en, wanneer betoogingen worden op touw gezet, zullen de aanleggers voorbeeldig gestraft worden. De krijsraad, waarvoor kapitein Dreyfus te Rennes zal terecht staan, zal worden gepresideerd door kolonel Jouaust, directeur der genie te Ren nes. Dreyfus verwacht men25 dezer aan boord van de „Sfax" te Brest en zal vermoedelijk door het arsinaal, dat voor het publiek gesloten is, naar een gereedstaanden trein gebracht worden, die den kapitein naar Rennes zal brengen, zonder dat iemand hem heeft gezien. Majoor Carrière, de regeeringscommissaris in het nieuwe Dreyfusproces, is voornemens, zonder uitzondering alle getuigen te doen dagvaarden, wier verklaringen hij noodzakelijk acht, o.a. Mer cier, Casimir Périer en zoo noodig ook Lebrun- Renault en Esterhazy. De familie Dreyfus onderhandelt over de huur van een villa te Gravola nabij Triest. Hoeveel er in Engeland gereisd wordt. Men weet, dat onze buren, de Engelschen, het meest reizen. Een te Londen verschenen statistiek levert daaromtrent eenige merkwaardige cijfers welke wij hier mededeelen. Op ieder oogenblik van den dag en van den nacht zijn er meer dan 15,000 treinen in omloop op de 36,000 kilometers spoorweg in Engeland. Deze treinen zoowel personen- als goederen- treiten bestaan uit 500,000 waggons. Het aantal kilometers, dat op een dag wordt afgelegd, bedraagt 1,600,000 en het aantal personen, dat vervoerd wordt, beloopt 5 millioen in de 24 uren. In dezelfde tijdruimte vervoeren de goederen treinen 1,750,000 ton goederen. Ieder der 40 millioen bewoners van het Ver- eenigd Koninkrijk geeft gemiddeld 7,/2cents per dag uit op de spoorwegen en reist 37 maal per jaar met den spoortrein. De explotatie-kosten van het Engelsche spoor wegnet beloopen 1,812,5000 gulden per dag, terwijl de ontvangsten wordent geschat op 1000 per minuut. In 24 uren worden gemiddeld 6 millioen kaartjes verkocht aan de loketten der Engelsche spoorwegstations. De op den 14en Mei gevonden brief van Andrée is aan het ministerie voor IJsland te Kopenhagen aangekomen. Hij is met potlood geschreven, blijkbaar zeer haastig. De woorden en cijfers zijn echter zeer duidelijk. Aan de echtheid van den brief wordt niet getwijfeld, daar het bericht geschreven is op een door Andrée medegenomen briefpapier, waarop een kaart van het Poolgebied is afgebeeld. Hei stuk arriveerde te Kopenhagen als aangeteekende brief. Het busje waar hij was ingesloten werd niet mede- gestuurd. De brief is aan den Zweedschen gezant overhandigd, die hem naar Stockholm verder zond. Het Engelsche Lagerhuis. Bij derde lezing is de wet, waarbij de ver plichte leertijd op de lagere school van elf op twaalf jaar wordt gebracht, aangenomen. Donderdag j.l. werd de eerste veiling ge houden op de markt, bij het station Noord- Scharwoude. Het minder gunstige weer der laatste dagen en de verbazend groote massa kool- planten, die dezer dagen gezet moeten worden, zjjn stellig oorzaken van nog geringen aanvoer. De prijzen waren f2.50 a f2.60 per V2 H.L. voor groote, minder goed gesorteerd. Een ander partijtje, uitstekend gesorteerd en goed rijp, werd gekocht tegen f4.60 per J/2 H.L. Kleine Deen- sche muizen brachten fl.60 a 11.65 de 1/2 H.L. op. Per snees berekend, geeft de teelt van vroege aardappelen, tegen die prijzen, eene opbrengst van ongeveer 14 gld. Wanneer men bedenkt, dat op zoo'n vroeg ontruimden grond nog een goede nateelt kan verbouwd worden, dan mag 't zeker in 't belang der landbouwers worden geacht, dat men zich met hart en ziel op den vroegen aardappelteelt gaat toeleggen. De verkiezing van een Hoofd-Ingeland van het Ambacht van West-Friesland, genaamd Geest- mer Ambacht, voor het Polderdistrict Noord- Scharwoude, in de plaats van wjjlen den Heer KI. Slotemaker Jz., zal plaats hebben op Don derdag den 22en Juni a.s., op het raadhuis der gemeente Noordscharwoude, van 's morgens 10 tot 's middags 12 uur. Uit Broek op Langendijk wordt ons ge schreven Als één schaap over den dam is, enz. Jl. Don derdag rolde bij de helling een jongetje van P. de Wit te water. Zijn zuster, kort beraden, springt hom na, maar heeft moeite om zich zelf boven te houden. Hierop springt Jn. Dek ker te water en haalt het jongetje er uit, ter wijl P. de Wit en een buurman de eerste red ster op het droge brengen. Gelukkig echter dat er zooveel handen tot hulp aanwezig waren, om dat de sloot daar zeer diep is. Dinsdag den 13 Juni, werden door den Heer Jn. 8tins te Broek op Langendijk, de eerste bos-wortelen naar Engeland verzonden. De veiling is te Broek op Langendijk den 12 Juni weder begonnen en wordt wederom geregeld voorloopig een maal per dag gehouden, des avonds. Het overtallen-stelsel is verdwenenten eerste ongetwijfeld door den goeden wil der kooplieden en bouwers, maar in hoofdzaak zeer zeker, door dat bij besluit van den gemeenteraad is vastge steld, dat voortaan wortelen en uien per 100 bos, per 1000 stuks of per baal, bloemkool per 100 stuks en aardappelen per 171/2 K.G. zullen moeten worden geveild. Volgens die maatstaf zijn de prijzen dan ook genoteerd. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEU Zondag 18 Juni v.m. 9.30 u. ds.Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 18 Juni v.m. 9.30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 18 Juni v.m. 9 u. preeklezen, n.m. 6 u. ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 18 Juni n.m. 1.30 ds. Gemser van Broek op Langendijk. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 18 Juni v.m. 9 u. ds. Gemser n.m. 2 u. geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 18 Juni v.m. 9.30 n.m. 2.30, ds. F. Zantinge van Hoorn. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 18 Juni v.m. 9.30 n.m. 2.30, Gods dienstoef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 18 Juni v.m. 9.30 ds. Fleischer. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGO WAARD. Zondag 18 Juni v.m. 9,30 u. ds. Brink. Zondag 25 Juni v.m. 9.30 u. ds. Brink. SOriAGEN, den 15 Juni 189£ 75 175 65 130 10 Geldekoeien (magere) 100 140 35 Idem (vette) 170 240 35 Kalf koeien 130 220 Graskalveren. 20 Nuchtere Kalveren 10 18 100 Schapen (magere) 12 16 400 Idem (vette) 18 26 80 Overhouders 20 28 800 Lammeren 6 12 8 Bokken en Geiten 1 7 30 Varkens (magere). 7 10 30 Vette varkens p. kilogr.„ 0 33 0 34 3 6 20 0 80 Kippen 15 0 70 11000 Kipeieren (per 100) 2 25 2 75 4000 Eendeieren 3 1600 Boter (Kilogram) 75 85 700 Kaas 0 25 0 40 ALKMAAR, 16 Juni 1899. Aangevoerd588 stapels Kaas, wegende 217295 Kg. Kleine 126. Commissie a f 23,— Middelbare f 25.50 ALKMAAR, 17 Juni 1899. Aangevoerd 18 Paarden f 80,a f 150 18 Koeien f 110 a 21538 Nuchtere kalveren f8.— af 16. 0 Vette Kalveren t 0,af 0,per kilo f0.aO, 76 Schapen f 10,a f 23,50: 156 Lammeren f 8. 12— Vette varkens per kilo f0,— a f 0,— 78 Magere varkens f 10.a f 13.304 Biggen f 3.50 a f 6,7 Bokken f 2,— a f 4. 3 kleine idf 0.50 a f 1.25. Boter per hal ve K.G. 10.45 a f 0.50. Aardappelen f4.00 pe*- zak; bieten f0.— atO. uien f 3.a t 0.- Bloemkool f 18,af—, per 100; wortelen per 100 bos f 3.50 a 0. roode kool f0,00 tO,savooische 10.f0,Koolrapen f 0, Meirapen f6.per 100 bos. Peien f0,a f0, Appelen fü, - a f0.— Pruimen t'O.— a f0,per mar.dje. Witte kool f0, Kippen t 0.30 a f 1.25; eenden f0.40 a f 0,50 konijnen f0.20af0.80 kippeneieren f2.75 a f3.25 eendeneieren f3.a 0. kuikens f 0.10 a f 1. Broek op Laiigedijk. Marktbericht van 1216 Juni 1899. 12 Juni 1950 bos Wortelen f2,50 a f3, 100 bos Uien - 1,10 a -0,— 98 mn. Aardap. - 1,40 a -2,35 13 Juni bos Wortelen -0,— a -0,-- bos Uien -0,— -1.60 a -0,— 35 mn. Aardap. a -2,10 14 Juni bos Wortelen -0,- a -0,— bos Uien -0,- a - 0, 187 mn. Aardap. - 1,25 a - 1,80 15 Juni 7750 bos Wortelen -2,40 a -2,80 bos Uien -0,— a - 0, 81 mn. Aardap. - 1,40 a - 1,75 16 Juni bos Wortelen -0,- a -0,— bos Uien -0,- a - 0, 213 mn. Aardap. - 1,40 a - 1,80 In 't geheel werden aangevoerd 9700 bos Wor telen, en 614 mn. Aardappelen. Bos Wortelen en Uien werden afgeslagen per 100 bos zonder overtal, en Aardappelen per 17y2 kilo. Op de veiling aan't station Noordschar woude, 17 Juni werden de volgende prijzen besteed: Deensche muizen, groote f 2,50 a f 4.20, kleine f2,a f3,—, ronde (gladblaadjes) groote f 4.40 per ]/2 HL. De dag van mijn 50-jarige ambtsvervulling als Gem.-Veldwachter der gemeente NOORD SCHARWOUDE, is voor ons gemaakt tot een dag van onschatbare waarde, tot een onvergete lijk jubelfeest. Hulde is ons gebracht, waardeering is ons ge schonken door groot en klein, oud en jong, door heel de burgerij. Aan het gemeente- en polderbestuur onzen innigfen dank, voor de ondubbelzinnige blijken van waardeering en gehechtheid zijn ouden dienaar bewezen; Aan die leden van den Nederlandschen Poli tiebond, die mij een cadeau vereerden van blij vende waarde, waarop wij trotsch zijn; Aan de schooljeugd onze erkentelijkheid voor de kinderlijke hulde ons gebracht, en voorts aan allen, burgers, vrienden en bekenden, zoowel van hier als elders, voor de veelvuldige bewijzen van belangstelling ons betoond en eindelijk aan het Fanfarecorps „Excelsior" voor de serenade, ons op den avond der feeestviering gebracht. Aan allen nogmaals onzen dank. Mede uit naam onzer kinderen en kleinkinderen. Noordscharwoude, P. BIERMAN 17 Juni 1899. en Echtgenoote. zoo spoedig mogelijk, bij F. Brouwer, te NIEUWE NIEDORP.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3