Plaatselijk Nieuws. De Afslagmarkt Tram-Onnibusdienst Alkmaar - Oudkarspel. Wedrennen te HEUGEN op 2 Juli 1899. 8,15 u, twee TEAMS men maar dat de broodzorg niet te zwaar zou worden. Men erkent de waarheid van het spreek woord „Als de honger de woning binnenkomt, ontvliedt de liefde haar" en gedachtig aan dit ware woord hebben de jonge huwbare Israëlieten te Peoria in de Yereenigde Staten, een club opgericht met het doel om de leden er van te assureeren tegen huwelijkstegenspoeden. Hij, die 't in het huwelijk op de een of andere wijze tegenloopt, krijgt eene schadevergoeding of assu rantiepremie. Als het fundament tot een geluk kig huwelijk eenmaal maar gelegd is, dan zal men ook het schoone gebouw verder solide op trekken. Te Schiedam echter verstaat men de kunst van bouwen nog niet, nl. in werkelijken zin. Men heeft daar nl. de naden van den ge- metselden voorgevel van een gebouw op den Dam, in plaats van met kalk of cement, met stopverf gevoegd. Enfin, dit is een onderdeel. Als het gebouw maar geen kans heeft, op een gegeven oogenblik doch waar denken wij aan. We kunnen evengoed gelooven dat een varken op 6 pooten ook nog vallen kan. Won der der eeuw. Te Krimpen is zoo n beestje geboren, en het huppelt even gemakkelijk voort als zijn natuurgenooten. De gelegenheid om in een spijker te trappen is voor knorbaas echter grooter geworden. Doch, die kans is ook bij ons niet buitengesloten. Dat ondervond iemand op een Walchers dorp. De wond werd afgewas- schen en met olie ingesmeerd. Maar dit was niet voldoendedaarvan kon de vuët niet gene zen. Want zoodra de spijker ging roesten, zou ook de voet weder gaan „opzetten." Op raad van een „wijze" vrouw ging men nu den spij ker in een flesch met olie stoppen om op deze wijze het roesten van den spijker te voorkomen. De gewonde kan nu gerust zijn. Men moet het middel toch maar kennen. Buitenland. De zaak Dreyfus en alles wat daarmede samenhangt. En nog altijd was er niemand op het pad, dat van Badoer leidde naar den ketapan. Onwillekeurig kwamen ons deze woorden uit de geschiedenis van Saïdjah, die tevergeefs op zijn Adinda wachtte, in herinnering, nu deSfax het schip waarmede kapitein Dreyfus nog altijd moet aankomen, nog niet de haven van Brest is binnengeloopen. Nog altijd wacht Mevrouw Dreyfus op het oogenblik waarop zij haar man zal kunnen we derzien. Zij is reeds te Rennes aangekomen en heeft haar intrek genomen bij mevrouw Godard. Wat een pijnlijke uren. Maar toch eenmaal, daar van kan zij zeker zijn, zal zij haar man terug zien, na jaren van naamloos lijden, van heldhaftig strijden, van moedig dragen en vast vertrouwen. Het nieuwe ministerie heeft al reeds wat stormen over zijn hoofd zien gaan. De eerste kamerzittingen waren weer alles behalve rustig. Onmiddelljjk na opening der eerste zitting begon het lieve leventje al. De revolutionaire socialis ten brulden„weg met den moordenaar" en „hier met den beul" aan het adres van generaal Gallifet en het was onder een zeer hevig lawaai dat de heer Deschanel, de Kamer-president, na een ernstig vermaan tot kalmte aan de schreeu wers, het woord gaf aan den minister-president WaldeckRousseau voor diens verklaring. Uit zijn veelkleurige samenstelling niet alleen, maar evenzeer uit verregaande piquanterie als uit de niet begeerde elementen die het bezit, heeft dit veertigste kabinet der Derde Republiek bij Kamer en Senaat eene overwinning behaald. Met 263 tegen 237 stemmen is een votum van vertrouwen goedgekeurd door de Kamer en met 187 tegen 25 stemmen door den Senaat. Is het niet diep treurig dat, terwijl de geheele beschaafde wereld de oogen op Frankrijk geves tigd heeft, mannen van beteekenis, die het mi nisterie zeer zeker onder zijn leden telt, worden begroet met vijandig gebrul. In dezen voor Frankrijk veel bewogen tijd, waarin het niet zonder gevaar verkeert, rakelt men persoonlijke veten op, speculeert men met allerlei frases op de hartstochten der menigte, laat men z'n gekwetste eerzucht aan het woord. Mevrouw Dreyfus is Woensdagavond tegen zeven uur te Hennes aangekomen, vergezeld van hare ouders, hare zuster en den heer Ha- vet, van het Instituut. Er waren nog voortdu rend bloemen aan de voor haar ingeruimde wo ning ontvangen. Behalve mevr. Godard hadden de predikant Collet en de hoogleeraar Victor Basch hun wo ning tot hare beschikking gesteld. De vrouw van den ex-balling werd bij haar aankomst niet lastig gevallen. Er stonden hon derden nieuwsgierigen aan het station, maar de menigte was sympathiek; men groette haar eer biedig terwijl zij zich te voet naar het huis van mevrouw Godard begaf. Er werd zelfs gejuicht, toen er een bloemruiker voor haar bezorgd werd. De heer Hadamard heeft aan een verslaggever van „Figaro" verteld, dat mevrouw Dreyfus nog door den vorigen minister van oorlog, den heer Krantz, gemachtigd is om eiken dag haar man in zijn cel te bezoeken. Zij is voornemens van deze machtiging een zeer ruim gebruik te ma ken en zal haar dagen in de gevangenis of bij den krijgsraad doorbrengen. De kinderen van den kapitein een jongetje van 8 en een meisje van 6y2 jaar zijn te Parijs achtergebleven, onder de hoede van een zuster van mevr. Dreyfus. Zij konden niet mede, want zij weten nog steeds niets. Zij verkeerden nog altijd in de meening, dat hun vader in op- dracht van de Regeering een verre reis heeft j gedaan en men heeft hun gezegd dat het nog wel een paar maanden kan duren, voordat zij hem te Parijs zouden terugzien. Wel waren zij j verwonderd, dat er zooveel bloemen, brieven en telegrammen kwamen, in de drie dagen na de uitspraak van het Hof van Cassatie. Maar moe der zei dat het was, omdat papa nu spoedig te rugkwam en men zooveel vau hem hield. De heer Hadamard zeide ook, dat kapitein Dreyfus na zijn vrijspraak Frankrijk niet zou verlaten. Hij zou dit niet willen en ook naar het oordeel der familie niet kunnen doen. Echter zou het niet verstandig van hem zijn, zich onmiddel lijk te Parijs te vestigen. Men zou dus ergens een j stil plekje zoeken, waar hij voorloopig rustig met j zijn gezin gaat leven. j De telegraafdienst wordt met het oog op het komende proces te Rennes bijzonder geregeld. Er zal een ploeg telegrafisten heen gezonden worden om de snelle overbrenging der dagbladtelegram men te verzekeren. De beambten ontyangen niet alleen vergoeding van reiskosten, maar eene da gelij ksche toelage van 6 frs., welke tot 10 kan worden gebracht zoo het verblijf in de stad we gens den toevloed van vreemdelingen te duur wordt. Ook gaan bijzondere toestellen naar Ren nes, met name die, welke te Versailles plegen gebruikt te worden wanneer de Nationale Ver gadering er bijeen komt. Een Parijsch antirevisionnistisch blad, dat op schandalige wijze gesproken heeft over mevr. Godard, te wier huize mevr. Dreyfus zal ver blijven, wordt wegens laster door mevr. Godard vervolgd. Zij eischt 20000 francs schadeloosstel ling, welk bedrag den armen te Rennes ten goede zal komen. In de Vereenigde Staten is een inschrijving geopend, om Dreyfus op den dag der vrijspraak een eeredegen aan te bieden. Kolonel Picquart krijgt een eerebeker en Emile Zola een gouden penhouder. Volgens de „Philadelphia Times" bestond bij een groep jongelieden het plan, Dreyfus van het Duivelseiland te bevrijden. Een stoomboot de „Cassard" was reeds gereedgemaaktde kosten worden door een syndicaat gedekt. Het plan was, 's nachts het eiland aan te doen, een paar hon derd gewapende mannen zouden het bezetten, Dreyfus aan boord van de „Cassard" geleiden en in veiligheid brengen. Het plan ging niet door tengevolge van de uitspraak van het Hof van Cassatie. Uit België. Woelige Kamerzittingen. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in België zijn de kamerzittingen der laatste dagen zoo woelig en rumoerig, dat ernstige betoogingen en ongeregeldheden er het gevolg van zijn geweest. Het is met het oog op de plaatsruimte, dat wij ons zeer moeten bekorten in het verwerken der stof, die ons bij kolommen vol voor de oogen komt. Het geldt hier echter een andere strijd. Het nieuwe clericale kiesrecht-wetsontwerp, ingediend door het clericale Ministerie Vanden- peereboom, is aanleiding daartoe, en zal voor verscheidene jaren den doorslag geven over de questie, aan welke zijde de macht zal zijn en in welke richting het binnenlandsche bestuur zal geregeld worden. De clericalen zijn sinds 1884 aan het roer; bij alle verkiezingen behalen zij nieuwe over winningen niet alleen door eigen kracht, maar ook door versnippering van de tegenpartij. In 1894 werd het algemeen kiesrecht, door een meerderheids-systeem gematigd ingediend. Ieder burger ontving kiesrecht, doch de meer ontwik kelde, de bezittende burger, ontving twee of drie stemmen. Zoo is thans de Kamer samengesteld uit 112 clericalen, 28 socialisten en 12 radicalen en de Senaat uit 50 clericalen, 24 liberalen en 2 so cialisten. De clericalen maakten gebruik van hun meer derheid hun invloed is merkbaar in het geheele beheer, in de school, in het leger, bij de justitie. Door de bepalingen, neergelegd in het nieuwe kiesrecht-wetsontwerp, verkrijgen de clericalen een zekere meerderheid in de beide wetgevende lichamen en ook daarmede de Regeering des lands in handen. Als het nieuwe kiesrecht-ontwerp wet wordt, is aan de tegenpartijen, ondanks alle bondge nootschap, de mogeljjkheid ontnomen langs wet- telijken weg aan het roer te komen. Slechts langs revolutionnairen weg kunnen zij zich van de macht meester maken. De kroon zal van de katholieke partij geheel afhankelijk worden. Tegen deze poging der katholieken strijden de liberalen van geheel België, zoowel als de socia listen en de christelijke democraten, met de grootste verbittering en hardnekkigheid. De toestand in Brussel in onthoudbaar. Er wordt gemanifesteerd, gescholden, gefloten, en de wanordelijkheden zijn onbeschrijfelijk. Hoe 't er Woensdag is toegegaan kan men afleiden uit de beschrijving die de „Indépendance beige" geeft. Na afloop der gehouden meetings ging men de straat op. Toen eindelijk de vergaderlokalen ontruimd waren, vormde zich de reusachtige stoet, eerst wanordelijk; doch allengs komt er orde en regelmaat en op de mu ziek van eenige trompetten zet men zich in bewe ging. Boven de hoofden wapperen één roode en twee blauwe vlaggen. Deze stoet zet zich onder het zingen van de „Mar seillaise", het „O, Vandenpeereboom" en de „Carmag nole" in beweging naar de rue du Port-Neuf, bereikt dan den boulevard Anspach, den boulevard der Senne en de place de Brouckore. Het is half elf. De rue Royale is op de hoogte van de rue de Louvain afgezet door een dubbel cordon van politie-agenten en brandweermannen, met hun gewe ren gewapend. Achter dezen staan verscheiden com pagnieën soldaten, met het geweer aan den voet, de bajonet op het geweer; dan een afdeeling artillerie en een van de burgerwacht onder bevel van luitenant Keijser. De stoet nadert, stoot op den hinderpaal; de brand weermannen trekken een paar passen terug, trekken dan weer voorwaarts en trachten dezen stroom te kee- ren. Nu ontstaat een verschrikkelijk gevecht. De politie- agenten slaan in het wilde rond; de brandweerman nen ranselen zoo hard zjj kunnen. Twee mannen bre ken door het cordon politie en komen op de neutrale zone, waar alleen de vertegenwoordigers der pers vrij mogen rondloopen. Het zijn de afgevaardigden Fléchet en Journez. In de eerste rijen der menschenmassa, welke heen en weer wordt gedrongen, bemerkte men baron Wal- thêre de Selys Longchamps, radicaal senator, en Van- dervelde op. Op een gegeven oogenblik verdwijnen zij en ziet men niets anders dan képi's, armen die gesti- culeeren, vuisten die op en neer gaan, stokken die op de hoofden verbrijzel d worden, sabels die zwaaien, hoe den die de lucht in gaan. En boven dat alles uit weerdavert het refrein van geopenbaard, dat de Raad een keurmeester aan- stelle, ten einde de landbouwproducten te keuren die aan den afslag worden geveild. (De Vr. W.) INGEZONDEN. Op het kruispunt van den Treurenberg en de place de Louvain is een werkelijk oproer uitgebroken. Daar klinkt een dof getrappel. Een detachement gendarmes te paard komt in galop aanrennen. De manschappen trekken de blanke sabel en storten zich, zegt de „Ind. beige," als wilden on "de menigte, vrouwen om ver wei- pende, mannen vertrappende, als bezield met den lust om een moordpartij aan te richten. De manifestanten van de Rue Royale komen ter hulp, doch een ander detachement gendarmes komt toeschieten en werpt zich op het volk. Het is een ver schrikkelijke verwarring. De manifestanten zijn nu tusschen deze troepenmachten ingesloten. Men werpt met steenen, met alles wat maar voor de hand komt. De gendarmes dringen voorwaarts met de revolver in de hand en geven vuur. In de Rue du Gentilhomme heeft het volk de straat opgebroken en is begonnen* aan het oprichten van een barricade. Doch de gendarmes werpen zich op de mui ters, geven vuur en dringen de oproerlingen terug naar de rue du Parchemin. Intusschen zijn de trams nog blijven rijden en de passagiers voegen hun kreten bij die van de mani festanten, zij roepen: „Démission!" zingen de „Marseil laise"; doch worden eindelijk genoodzaakt de rijtuigen te verlaten, wier weg over de neutrale zone leidt. Op de Parois Sainte-Gudule blijft het gevecht on verzwakt voortduren; men draagt verscheiden ge wonden weg. Op een gegeven oogenblik dringen de gendarmes de Distillerie Sainte-Gudule binnen, welke zij willen ontruimen. Maar de gasten protesteerende gendarmes antwoorden met grof heden en beleedi- gingen. Men raakt handgemeen; de habitué's verdedigen zich met fleschen en stoelen, welke den gendarmes naar het hoofd worden geworpen; dezen antwoorden met kolfslagen en het is een ergerlijk schandaal hoe de gas ten worden beleedigd en mishandeld door de mannen der wet. Eindelijk is het lokaal ontruimd en „de orde" hersteld! Zóó zijn de hartstochten ontketend. Een tref fend feit was Donderdagavond een aanval op een tram van de lijn BeursStéphanie-plein. Het spatbord aan den wagen werd door drie kogels doorboord, de conducteur werd door twee kogels getroffen. Het paard kreeg een kogel in den schouder en moest worden afgemaakt. De wagen werd omvergeworpen. Volgens Edmond Picard, is het kiesrechtont- werp een vergif, dat overal is doorgedrongen en in het gansche land beroering heeft gewekt. Het middel tot bevrediging zou zijn: intrekking van het ontwerp. Een der woordvoerders van de lin kerzijde, baron Surmont de Volsberghe, merkte hiertegen op, dat een bespreking der zaak nu zijns inziens ontijdig was; men moest afwachten tot de rust was weergekeerd en men tot kalm oordeelen in staat was. In de gister gehouden kamerzitting ver klaarde Minister Vandepeereboom, uit naam der regeering dat zij geen levendiger wensch koestert dan tot verzoening te komen, den weg in te slaan welke haar is aangeduid en te zoeken naar maatregelen, welke tot die verzoening kunnen nen leiden. Na die verklaring sloot de president de zitting onder toejuiching van alle banken. In politieke kringen te Rome verwacht men, dat de wegens spionnage te Nice tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeelde Italiaansche ge neraal Giletta de Saint Joseph gratie zal krijgen. De Italiaansche pers is verontwaardigd over de veroordeeling van den generaal. De „Esercito" hoopt, dat de regeering niets zal verzuimen, om de rechten van een Italiaansch burger tegenover de Fransche militaire justitie te verzekeren. In het land van het Dreyfus-proces is alles moge lijk. Nog sterker drukt de „Italia Militare" zich uit: Italië zal, zelfs al wordt generaal Giletta gratie verleend, dit incident niet vergeten. Frank rijk heeft ook in deze aangelegenheid zijn ouden haat tegen Italië botgevierd. De hoop, dat tus schen beide landen een vriendschappelijke toe nadering mogelijk zou zijn, is geheel vernietigd. Men meldt ons uit Zuid-Scharwoude, dat de ambtenaren der dir. belasting deze week op een avond proces-verbaal opmaakten wegens eene niet aangegeven slachtpartjj. Zou men deze belemmering van den handel nog niet eens kunnen opheffen? Immers, terwijl de invoer van buitenlandsch vleesch vrij is, moet de inwonende slager 10 van de slachtwaarde aan belasting opbrengen. Voor de vacante betrekking van Onder wijzeres aan de O. L. School te Oudkarspel hebben zich 24 Sollicitanten aangemeld. Ds. G. Vlug van Nijkerk is met groote meerderheid van stemmen beroepen tot predikant bij de Ger. Kerk te Broek op Langendijk. De Landbouw- en Handelsvereeniging te Broek op Langendijk heeft het verlangen M. de R! Beleefd verzoekt ondergeteekende eenige plaats ruimte in uw geacht blad. Door de Antirevolu tionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje," alhier, is tot candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad, de heer K. Hoff. Reeds meerma len werd hij door ons gecandideerd, doch noch altijd zonder succes. Ten einde den schijn te ver mijden, dat wij aanmatigend willen zijn, diene het volgendeHet is onzes inziens alleszins bil lijk dat de Antirevolutionairen in onze gemeete, door éen lid in onzen gemeenteraad worden ver tegenwoordigd, temeer nu de proportioneele ver tegenwoordiging onder alle richtingen meer voor standers telt. Immers worden op verscheidene plaatsen de candidaten der verschillende partijen door elkander overgenomen, of eene plaats open gelaten. Wij meenen in den heer K. Hoff een zeer geschikt candidaat te hebben, die van jongs- af in onze gemeente gewoond heeft, en bekend is als een man met een flink doorzicht in ver schillende zaken, waarom hij dan ook voor ver scheidene personen, onverschillig van welke partij, ten vraagbaak dient. Zie hier, Mijnheer de Re dacteur, de redenen waarom wij den heer K. Hoff nogmaals candidaat stellendoch ware ons pogen ook au weer zouder succès, wij zullen ons daardoor niet laten ontmoedigen, maaar steeds blij ven aansturen op proportioneele vertegenwoordi ging- Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Namens de Kiesvereeniging, Uw dienstw. dienaar, A. BARTEN, Pz. Secret. Advertentiën. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde dochter en zuster Grietje. in den ouderdom van 17 jaar en 5 maanden. Oudkarspel, J. Pranger Sr. 29 Juni 1899. en kinderen. j Den 7en Juli a.s. hopen onze geliefde l Ouders DIRK STUURMAN FIJTJE 0TT0 hunne 25-jarige Echtvereeniging j te herdenken. Hunne dankbare kinderen, f ANTJE STUURMAN. TRIJNTJE STUURMAN. JAN STUURMAN. LOURENS STUURMAN. Oud-Karspel, 23 Juni 1899. van 's morgens 10 tot 'snamidd. 1 van aan liet Spoorweg-station te OBDAM zal gehouden worden des DINSDAGS en des VRIJDAGS, aanvangende des voormid- dags ten 10 uur. Voor de eerste maalDINSDAG 4 Juli a.s. Het Bestuur der Landbouw- en Handels vereeniging „Hensbroek Obdam" J. GROOT, Voorz. WESSEL Jr. Secr.-Penn. tip bovenvermelden datum zal de tram niet 011112.30 uur, maar zullen des morgens te vertrekken van Oudkarspel en des avonds weer te- r iigke e r e n. De Directie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3