BIJVOEGSEL van de „Nieuwe Langcdijkcr Couranf van Zondag 1 Juli 1899. Vervolg Buitenland. Edison heeft een nieuwe automobiel gecon strueerd het is een tricycle, die door electriciteit bewogen wordt. De voornaamste voordeelen van deze Edison-automobiel zijn, dat zij geen leven maakt, door een kind bestuurd kan worden en niet meer kost dan een gewoon rijtuig. Als 't waar is! Wielrijden. Men schat op het oogenblik het aantal wiel rijders in Berlijn op zoo ongeveer 130,000, waar onder natuurlijk ook de driewielers begrepen zijn, waarvan zich de Berlijnscbe winkeliers en kleine fabrikanten bedienen om hun waren bij de klan ten aan huis te brengen. En het aantal driewielers, dat als een kleine vrachtwagen dienst doet, is zeker niet gering, daar zoowel de handelaar in koloniale waren, de bakker, de vleeschouwer, de schoenmaker, de boekhandelaar, ja zelfs de rijwiel- en ijzerhandelaar er zich van bedient, alsook de postbode en kruier, die in het algemeen lichtere zaken met zich voe ren. En wanneer men dan gade slaat hoe het veelal halfvolwassen jongens zijn, die soms vrach ten medesleepen, waartoe zij al hun krachten moeten inspannen en soms half in doodsangst verkeeren, wanneer zij voor electrische tram of bierwagen niet gauw genoeg uit den weg kun nen komen, dan ziet men de gegrondheid van het epistel in de „Etrassburger Post" in, die er tegen op komt. Strooien hooge hoeden. Het Engelsche Lagerhuis is in rep en roer gebracht door de verschijning van een der leden met een witte strooienhoed op, geheel den vorm hebbende van den traditioneelen cylinder. En dat bjj onze flegmatieke naburen, die zoo afkeerig zijn van eenige wijziging in de voorvaderlijke zeden en gewoontenDe prins van Wales heeft reeds jaren getracht den hoogen zijden hoed door een van lichter en losser model te vervangen, doch het is hem slechts voor een gering deel mogen gelukken, en zie, nu op het voorbeeld van een gewoon lid van het House of Commons schijnt de deftige bevolking van Londen voor goed met den zwarten cylinder gebroken te hebben en be stormt zij de hoedenwinkels om witte hooge hoe den van allerlei maaksel: stroo, linnen, zijde, vilt, enz.! Of het nieuwtje ook buiten Londen veel navolging zal vinden? Het nieuwe Fransche Ministerie is een Dreyfusard-ministerie. Als men de namen als volgt onder elkaar zet, vindt men het woord Dreyfusards daarin ook terug. Wal Deck -Rousseau DecRais De LanEssan LeYgues De GalliFet Jean DupUy DelcaSsé CaillAux MilleRant BauDin MoniS. In een hospitaal te New-York zijn proe ven genomen met vloeibaar gemaakte lucht op zieken, die aan roos of zweeren leden, die wer kelijk wonderbaarlijke resultaten opleverden. Eene ontdekkiug van het allergrootste be lang wordt óp dit oogenblik door de Geneeskun dige Academie van België bestudeerd, namelijk die van een serum tegen den kanker. De ontdekking is gedaan door dokter Requette van Brussel, en den heer Lapo, leeraar aan de veeartsenijschool van Cureghem. Proefnemingen, welke in de ziekenhuizen van Brussel gedaan werden, hebben goede uitslagen opgeleverd. Een blad noemt deze ontdekking de meest be langwekkende onzer eeuw. Een twintigtal paarden wordt aangewend tot het kweeken der microben. ~7 aHeen in ons land maar ook in DUltSCMand is de kersenoogst gering. Het dorp Werder nabij Potsdam, bekend door zijn uitge strekte kersenboomgaarden, waar gewoonlijk tij dens den oogsttijd veel opgewektheid en arbeid heerscht, is thans zoo stil als gewoonlijk. De boomgaarden hebben op vele plaatsen zoo weinig opgeleverd, dat het de moeite van 't plukken schier niet loont. In den zomer van 1895 werd de tegen woordige minister van oorlog van Frankrijk generaal De Gallifet, door den prins van Wales uitgenoodigd, om te komen dejeuneeren op het kasteel van Madrid. Gallifet zeide Goed, en ik kom per fiets. Per fiets? riep de prins van Wales verbaasd uit. Dat kan niet. Gij zult het zien. En werkelijk arriveerde den volgenden dag de generaal op het bepaalde uur per rijwiel. Hij genoot van de verbazing van den prins, maar hij genoot te vroeg. Want toen hij een onberispelijk militair saluut wilde maken, verloor hij het even wicht en rolde voor de voeten van zijn vorstelij- ken gastheer op den grond. Uit de Rechtzaal. Zitting van Dinsdag 27 Juni 1899. De Commies der posterijen J. KI., te Alkmaar werd, wegens verduistering van gelden welke hem in zijn ambt waren toevertrouwd, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 5 maanden na aftrek der preventieve hechtenis. P. K., te Velsen, wegens wederspannigheid tegen de politie tot 3 weken gev. Jac. L., te Hoorn, wegens mishandeling en vernieling tot 1 mnd. gev. J. P. B., te Tessel, wegens wederspannigheid tegen de pol. tot 3 weken gev. Terwijl G. B. te Uitgeest, welke Jac. Tromp, een paar opstop pers had gegeven, daarvoor f3 mag boeten of 2 dagen zitten. Siemon de J. te Hoorn, welke zich aan dief stal van lood schuldig maakte, kreeg voorts 14 dagen; en Antje B., huisvr. van Jb. S. te Eg- mond aan Zee, wegens diefstal van een horloge 3 weken gev. Yoor Evert C. te Wervershoof woonachtig, had de O. v. J. niets te veel gevraagd, de eisch f 8 boete subs. 4 dagen hecht., wegens baggeren op verboden terrein, bleef n.l. onveranderd. Ook de oude F. W. K., eigenaar eener genees kundige hond, te Hoorn, werd overeenkomstig den eisch van het O. M. tot f6 boete subs. 1 dag hecht, veroordeeld, wegens het niet aangeven van dit dier, bij den Ontvanger der belasting. Een sluwe oplichtster. Die is ook in de eerste leugen niet gesm zoo liet Mr. Bosman zich bijna ontsnappen, toen hij, Elisabeth K. (aan wie hij als verdediger was toegevoegd) de haar ten laste gelegde feiten had hooren bekennen, en zag er daarom niets in, om iets wat tot Betjes verdediging zou kun nen dienen, aan te voeren of te bepleiten; hij had er aldus niets tegen dat het O. M. 1 jaar gevangenisstraf voor haar eischte. Zie hier de reden waarom hare terechtstelling plaats vond. Elisabeth K. is 22 jaar oud, geboren te Heer Hugowaard, en is thans als huishoudster te Wervershoof woonachtig. We zouden haar niet tot de gepleegde daden in staat gehouden heb ben, zooals wij haar de zaal zagen binnentreden, versuft en met terneer geslagen blik. Of ze soms berouw gevoelde? We willen het hopen, want het was thans niet voor de eerste maal, dat zij de twijfelachtige eer genoot, zich voor do heeren rechters te moeten verantwoorden de ambtenaar van het O. M. zeide ten minste in zijn requisi toir, dat Betje reeds 3 maal wegens diefstal is veroordeeld geweest, en dat binnen den tijd van vijf jaren. Nu, in de eerste plaats begaf zij zich op 18 Mei j.l. naar Medemblik, en werd aldaar de horloger D. Haremaker, met hare gunst vereerd(?) Zij vertelde daar te zijn gestuurd, door Zeven- huisen van Lutjebroek, (bij welke zij als dienst bode fungeerde) en vroeg eenige dameshorloges op zicht; aangezien de dochter van de baas aangenomen moest worden zou deze een horloge present krijgen, en zeer waarschijnlijk zou de vrouw er ook wol een koopen. Doch Harema ker, die de boerendeerne in 't geheel niet kende en zelfs den naam Zevenhuisen, te Lutjebroek nooit had gehoord, vroeg haar, of zij zich niet vergiste misschien moet u wel bij een ander zijn Neen antwoordde zij beslist, na eerst den winkel nog eens rond gekeken te hebben, voor 3 of jaar geleden, heeft de baas hier nog een klok gekocht. Nu, dacht de horlogemaker, 't kan ook wel zijn, en nam dan ook de leugentaal der meid geheel voor waarheid aan, zoodat hij haar 3 zilv. horloges mede gaf, na eerst nog de ze kerheid te hebben gekregen, dat hij *2en Pink sterdag, of de horloge's óf het geld daarvoor terug zou krijgen. Eenige dagen later echter, vernam H. van zijn buurvrouw de L. die eveneens in goud en zilver handelt, dat de meid met onge- i geveer dezelfde vraag bij haar was geweest, maar dat zij had geantwoord, niets opzicht mee te geven. Nu kreeg H. achterdocht, voorname lijk toen hij met Pinkster nog niets van de meid gezien of gehoord had, zoodat hij de politie met het geval in kennis stelde, aan wie het gelukte Betje te vinden welke de horloges, althans twee er van (1 had zij voor eigen sieraad gehouden) had verkocht bij den horlogemaker Ilinke, even eens te Medemblik, voor de somma van f5.— plus een zilveren broche, terwijl zij in het koop- mansregister van deze had geteekendAntje Bood, te Bovencarspel. In de tweede plaats, had deze jonge dame de manufacturier D. C. A. Eilerman te Opmeer met hare hoog gewaardeerde gust vereerd. Zij bracht aan deze de complimenten over van vrouw Schuur man te Bennebroek, en vroeg japonstoffen te zien. De vrouw had, zoo vertelde ze verder, van E. de vorige week zulke mooie stof gekocht, welke zoo was meegevallen, dat zij besloten was, daar een japon voor zondags van te maken, en er dan nog maar een opknapperskleedje bij te koopen. Ja, zelfs wees zij nog een stof aan van welke de vrouw zou gekocht hebben; het toeval wil, dat E. werkelijk daarvan had verkocht op den genoemden dag; zoodat aldus van wantrouwen geen sprake was, toen de oplichster 11 el stof van 50 ct. per el, opzicht had meegenomen. Natuurlijk was alles grof gelogen, middelen die zij verzonnen had, om deze winkeliers geheel te goeder trouw, de gewenschte artikelen af te doen geven. Zooals wij reeds hebben gezegd, be kende zij alles en was de eisch één jaar. Verzet tegen de politie. In de eerste plaats P. v. d. H. koopman te Alkmaar, die op 5 Juni j. 1. in het Victoriepark aldaar, zoo onder den invloed van spiritualiën verkeerde, dat de pol. agent Schumen het voor de openbare veiligheid noodig oordeelde, hem voorloopig op beter have te brengen. Pieterbaas was daar niet zoo gemakkelijk toe over te halen, en begon den agent te schoppen en te trappen; gelukkig voor dezen boden eenige burgers hem de behulpzame hand, zoodat de woesteling nu heel spoedig in 't schuurtje terecht kwam. Een gevangenisstraf van 5 weken werd thans voor Piet, (die niet was verschenen, en die volgens den ambtenaar v/h. O. M. hoogst ongunstig be kend staat,) geëischt. Voorts eischte deze ambtenaar nog (bij verstek) 1 mnd. gevangenisstraf, tegen Ares v. SI. van Enkhuizen, die zich eveneens in „dronkenschap" tegen de politie had verzet. Vervolgens kwam zekere P. H., een algemeen bekend caféhouder te Alkmaar,aan de beurt. Deze mijnheer bevond zich op den avond van den 2en pinksterdag, na bezetten tijd in het café van den heer v. 't Huilenaar, en was niet genegen gevolg te geven aan het verzoek van v. 't H. om zich te verwijderen, zoodat deze, ten ëinde raad, assistentie van de politie inriep. Ook na door de agenten Fellinga en v. Delden herhaal delijk te zijn aangemaand om zich zonder stoor nis naar huis te begeven, was hij daar tegen; zoodat de dienaren der wet genoodzaakt werden, hem met geweld de zaal uit te zetten. Met be hulp van den heer v. 't H. gelukte dit dan ook ten laatste, maar buiten gekomen, was het nog lang niet gemakkelijk deze lastige klant naar het, tegenover het genoemd café gelegen bureau van politie, te transporteeren, want door het ge weldige rukken, geraakte de agenten over den grond, terwijl bij die gelegenheid, de in woede ontstoken arrestant, Fellinga's keel bijna dicht kneep. Gelukkig kwam er nog een nachtwacht te hulp, zoodat men thans de pinksterhouder spoedig in den „bak" had. Tegen bekl., die vertelde, dat hij door het ruw optreden der politieagenten zich erg zenuwachtig had gemaakt, werd 6 weken gevangenisstraf ge- eischt. Ontevreden. Joh. Chr. B. van Enkhuizen, niet tevreden met het vonnis bjj verstek veroordeeld tot 4 dagen gevangenisstraf, zag zich thans, niet tegenstaande hij zijn knecht tot getuige had meegebracht, veroordeeld tot f25.subsidairö dagen hechtenis. Door armoede en gebrek was Hessel Tw. te Blokker een dief geworden; vrouw en kinderen, zoo vertelde hij heden ter terechtzitting, weende van honger, en hij kon niets verdienen, werk was er voor hem niet te vinden; over het algemeen werd er in die streek gezegd dat hij te lui was om te werken, zoo dat alle pogingen, die hij aanwendde, mislukte. En waarom dat wist hij zelf niet. Hij wilde toch zoo gaarne. Nu zag hij in den avond van den 15 Mei een zwaan op een stuk land, en denkende aan den treurigen toestand waarin zijn gezin verkeerde, wierp hij zich op het beest, deed het een touw om den nek, en stopte het in een zak, teneinde het dier den volgenden dag op de Purmerender markt te verkoopen. Hier verkocht hij dan ook werkelijk dit beest voor de som van f4.50 en waarschjjnlijk niet denkende aan de ernstige ge volgen welke daarvan zouden komen, toog hij blijde huiswaarts, om vrouw en kinderen van eenig voedsel te voorzien. Het toeval wilde ech ter, dat een kennis van Corn. Schouten, aan wien de zwaan toebehoorde, ook ter markt was en het beest 't welk hij aan de merken als eigendom van genoemde S. herkende, dat inmid dels in de tweede of derde hand was overgegaan, juist zag dooden, (het dier was voor een polier bestemd) waarom hij dan ook den eigenaar met het geval in kennis stelde. Deze, die daardoor een schade van ongeveer f25 beliep (het beest zat op eieren) maakte er werk van, tengevolge waarvan nog de kop en de pooten, bij den poelier Veerman te Amsterdam in beslag genomen wer den, en als overtuigingsbewijs (want op deze deelen bevonden zich juist de merken) ter in structie diende. De ambtenaar van het O. M. was van mee- ning, dat met het oog op de vele zwanendief- stallen, welke den laatsten tijd meer en meer voorkomen, een strenge straf moest worden toe gepast, en requireerde tegen bekl., die alle schuld bekende een gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden. In alle zaken a.s. Dinsdag uitspraak. Marktberichten. 3CHAGEN, den 29 Juni 1899. 7 Paarden PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 2 Juli v.m. 9.30 u. ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 2 Juli geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 2 Juli v.m. 9 u. n.m. 2V2 u. ds. NED. IIERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 2 Juli geen dienst. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 2 Juli v.m. 9 u. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Opgave niet ontvangen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 2 Juli v.m. 9.30 n.m. 2.30, Gods dienstoef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 2 Juli geen dienst. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE HEER HUGOWAARD. Zondag 2 Juli v.m. 9.30 u. ds. Brink. Zondag 9 Juli v.m. 9,30 u. ds. Brink. 2 Stieren 17 Geldekoeien (magere) 24 Idem (vette) Kalf koeien Vaarzen Graskalveren. 10 Nuchtere Kalveren Schapen (magere) 460 Idem (vette) Overhouders 260 Lammeren B Bokken en Geiten 20 Varkens (magere). 30 Vette varkens p. kilogr.„ Konijnen Kippen 10000 Kipeieren (per 100) 4000 Eendeieren 1400 Boter (Kilogram) 400 Kaas 0 ALKMAAR, 30 Juni 1899. Aangevoerd stapels Kaas, wegende Kg. Kleine f Commissie a f Middelbare f ALKMAAR, 1 Juli 1899. Aangevoerd 4 Paarden f 90,— a f 200 9 Koeien f 120 a 17032 Nuchtere kalveren f 8.— a f 18. 0 Vette Kalveren t 0,—a f 0,—per kilo f 0.—a 0,— 50 Schapen f 14,— a f 23 78 Lammeren f 8.— 14—; Vette varkens per kilo f0,— a f 0,— 61 Magere varkens t' 10.— a f 14.—214 Biggen f4.- a f 7S—5 Bokken f 2a f 4.— 0 kleine id.f 0.— a f 0. -. Boter per halve K.G. 10.45 a f0.50. Aardappelen f2.60 af 0.— per zak; bieten f0.- uien. f 2.— a t 0.- Bloemkool f6,— a flO per 100; wortelen per 100 bos f 3. a 0. roode kool f 0,00 f0,— savooische 10.— f0,—Koolrapen f 0,— Meirapen f0.— per 100 bos. Peren f0,— a f0 Appelen f0,— a f0.— Pruimen f0.— a f 0,per mar.dje. Witte kool f0,— Kippen f 0.40 a f 1.25; eenden 10.40 a f 0,75 konijnen f 0.20a fl.— kippeneieren f2.90 a f3.50 eendeneieren f 3.— a 0.— kuikens f 0.10 a f 1.20 Sint Pankras. Marktbericht van 24—30 Juni 1899. 24 Juni 26 Juni 27 Juni 28 Juni 29 Juni 30 Juni 341 mn. Aardap. 200 bos Uien 406 mn. Aardap. 580 mn. Aardap. 565 mn. Aardap. 100 bos Uien 307 mn. Aardap. 685 mn. Aardap. bos Uien 30 Juni -0,— a -0,— -0,80 a - 1,15 - 1,50 a -2,60 -0,— a -0,— -0.85 a -1,25 - 1,30 a - 2,— -0,80 a -0,— - 0,80 a -1,25 -1,40 a -2,10 - 1,- a - 1,20 -0,55 a -1,20 -1,10 a -2,10 - 0,— a - 0, - 0,60 a - 1,25 -2,10 a -2,50 - 1,30 a -0,— -0,60 a - 1,20 - 7,50 a - 0,- f 0,85 a f 1,20 -1,30 a -0,— -0,70 a -1,20 -0,70 a -1,20 -0,70 a - 1,20 - 1,35 a - 0,— - 0,50 a -1,25 - 0,60 a -1,20 -0,- a -0,- De aardappelen bestaan hoofdzakelijk uit mui zen en gladblaadjes. De muizen brengen door den regel f0,15 a f0,20 per mandje minder op dan de gladblaadjes. Broek op Langedijk. Marktbericht van 24—30 Juni 1899. 24 Juni 38519 bos Wortelen fl,20 a f2,40 bos Uien 715 mn. Aardap. 26 Juni 69900 bos Wortelen bos Uien 441 mn. Aardap. 27 Juni 47200 bos Wortelen 80 bos Uien 872 mn. Aardap. 28 Juni 39225 bos Wortelen 300 bos Uien 897 mn. Aardap. 29 Juni 85095 bos Wortelen .bos Uien 513 mn. Aardap. 6080 bos Wortelen 50 bos Uien 1127 mn. Aardap. 37 stuks Bloemk. In 't geheel werden aangevoerd 286019 bos wortelen, 4565 mn. aardappelen, 430 bos uien en 37 stuks Bloemkool. Wortelen en Uien per 100 bos en Aardappe len per 171/2 kilo. De markt aan het station Noordscharwoude Hoewel Maandag en Dinsdag de aanvoer be trekkelijk nog gering'was te noemen, Donderdag werd reeds ruim driemaal zoo veel aangevoerd als Dinsdag en ongetwijfeld mag de komende week eene flinke hoeveelheid worden tege moet gezien. De prijzen, die besteed werden, variëeren tusschen de fl.50 en fl,70. De sorteering laat bij deze en gene soms nog wel wat te wenschen over. Ook schijnt men nog niet best overweg te kunnen met de maat, of liever 't gewicht. Dinsdag o. a. bracht een landbouwer een partijtje ter markt, waarbij de V2 H.L. op 35 K.G. was gerekend met inbegrip van de mand op de geheele hoeveelheid maakte dit natuurlijk een aardig tekort aan aardappels. Dan zagen we hier en daar ook een „groentje" blinken. Laten de landbouwers toch niet ver geten, dat de markt aan 't station Noordschar- woude nog naam moet maken. Nu de aardappeloogst binnen een paar dagen in vollen gang zal zijn, is het wellicht nuttig de aardappeltelers er op te wijzen, dat men zeer te vreden zal zijn over den oogst van het volgend jaar, wanneer men zijne volle aandacht wijdt aan het pootgoed en daarvoor onder 't rooien van de beste stoelen de mooiste aardappels bewaart. Heden 1 Juli besteedde men: Deensche muizen, groote f 1,25 a f 1.40, kleine f0,50 a f0,60, ronde (gladblaadjes) groote f 1.20, victors f 1,35 per J/2 HL.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 5