Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zondag 16 Juli 1899. 8e Jaargang. Nieuwstijdingen. Feuilleton. WBEEB BESCHEIDEN. U W Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post GO ct. U IT G E V|E R J. EL KEIZER. BUREEL: Noordscharwoude. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Hij dit nummer behoort een bijvoegsel, Sint Pankras. Op de woensdag 1.1. ge houden vergadering van het bestuur der „Ver- eeniging tot Bevordering van Trouw Schoolbe zoek" alhier, werd besloten op Donderdagen 27 Juli en 3 Augustus een schoolfeest te houden. Den eersten dag zullen 41 kinderen der hoogste leerjaren een reisje maken naar Amsterdam, ter wijl de 77 overige leerlingen den tweeden dag hier op 't dorp feest zullen vieren. Hoewel het aantal verzuimen wel 16 mag be dragen, moeten toch helaas nog 9 leerlingen met meer verzuimen worden buitengesloten. Sint Pankras. Uitslag van de verkie zing van 3 leden voor de gemeenteraad op Maan dag 1.1. Aantal kiezers 123. Opgekomen 105. Van on waarde 1 biljet. Aantal geldige stemmen 104. Hiervan werden uitgebracht op de heeren Jb. Ruijs 71 stemmen J. Schuit 86 Jb. Slijker 42 L. van de Vijzel 104 Zoodat herkozen zijn de aftredende leden Van de Vijzel en Schuit en gekozen is de heer Jb. Ruijs. Schagen. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten heeft de raad onzer ge meente op voordracht van burgemeester en wet houders den 15 dezer den heer H. M. Th. ter Linden, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, niet eervol ontslagen op grond van het feit, dat hij sedert den 10 dezer zonder voor kennis of toestemming zijner autoriteiten de school niet meer heeft bezocht, en de gemeente heeft verlaten, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Vischafslag te IJmuiden! Nu Maandag aan de Rijksvischhal niets ver kocht is en Dinsdag alleen eenige kleinere vaar tuigen daar hun vangst hebben laten afslaan terwijl door de Coöperatieve Maatschappij de visch van vijf stoomtrawlers, enkele kotters, waarbij een Engelschman met de vangst van een 20-tal andere kotters, en eenige schuitjes afgeslagen is, blijkt, dat niet alleen de commissionairs, maar ook de meerderheid der koopers en reeders en visscherslieden geen vrede hebben met het op treden van het rijk in de visscherijzaak. Men hoopt, dat de directeur der visschershaven, in overleg met belanghebbenden, spoedig voor stellen aan den minister zal kunnen doen, om tot eene bevredigende oplossing te komen. Salarisregeling. De afdeeling Schagen van het N. O. G. heeft in hare vergadering van den 13 dezer besloten eene brochure samen te stellen en uit te geven ter voortzetting en toelichting van haar reeds meermalen besproken voorstellen in zake salaris regeling, door Genootschap, Bond- en Hoofdver- eeniging bij de regeering ingediend en aanbevo len, De heeren Porte, Yan Heerikhuizen, De Yries, Meier-Drees en Holle werden gekozen als leden der Commissie van voorbereiding. Woensdag begaf zich een koppel ganzen van den heer Kant te Schagen op het land van den heer Stammes, waar een aantal vette koeien graasden. De koeien omsingelden de domme gansjes, vielen ze aan en doodden er een drie tal. De ijlings toegeschoten zoon van den heer S. wist het leven der overigen te redden door met luid schreeuwen en slaan de koeien te ver wijderen. Harenkarspel 12 Juli 1899. Maandag 10 Juli is door de banne Harenkarspel aanbesteed het leggen van een vaste brug over de ringsloot bij de zoogenaamde Smeugelkeet en het maken van een weg vandaar naar den Laanderweg. Het werk is aangenomen door P. Withoud te Dirkshorn voor f3948.de raming was f 4200. In het N b 1. v. d. B o e k h. waarschuwt J. T. E. te L. de uitgevers van kalenders, dat 1900 geen schrikkeljaar is. Zooals men weet, bleek bij de invoering van onze tjjdrekening het schrikkeljaar noodig, omdat een jaar inderdaad niet 365 dagen lang is, maar bijna 6 uren meer. Bijna 6 uren. Daardoor zou meu nl., telkens het 4e jaar nemende, per eeuw weer ongeveer 24 uren te veel vooruitgaan. Van daar de bepa ling, dat de eeuwjaren (dus nu ook 1900) geen 29n dag in Februari krijgen. Om de fout die ddardoor nu weer wordt ge maakt, weg te cijferen, zal 't jaar 2000 wel een schrikkeljaar zijn. Al te mal. De werkstaking onder de leerlingen der vierde klasse van de Rijkslandbouwschool te Drachten, is geëindigd. De directeur bracht den jeugdigen stakers onder het oog, dat hij hen van school zou moeten sturen, indien zij de lessen van den onderwijzer Y. bleven verzuimen, 't Was dan ook te mal. Nederlandsch Onderwijzers Genootschap. Uit het verslag van den staat en de verrich tingen van het N. O. G. in 1898 blijkt, dat het hoofdbestuur dat jaar onveranderd bleet, samen gesteld als in 1897. De rekening en verantwoor ding over 1898 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 7653.525. Het aantal deelne mers in de onderwijzersspaarbank is thans 1708, die gezamenlijk f3.314.611,86 hebben ingelegd de spaarbnnk bestond in 1898 50 jaren. Het vaste fonds der vereeniging bedroeg op 31 Dec. f9424.005. De staat der verzekering van de on derwijzers-levensverzekering wijst het volgende aan polissen 5093, kapitaal f 8120638, lijfrente f74245.90, premiën f216808 745. Het aantal af- deelingen is thans 220, dat der gewone leden 5299, der algemeene leden 983 en dat der voor standers 79. Voor het eerst sinds jaren moet in het genootschap achteruitgang in ledental gecon stateerd worden 195 leden toch hebben in den loop van 1898 zich uit de vereeniging terugge trokken. Hoewel dit nog geen verontrustend ver schijnsel kan genoemd worden, wijst het er toch op, dat het genootschap niet werkt in den geest van alle onderwijzers. Niet ongerechtvaardigd is echter het vertrouwen in de toekomst, die zeker alle Nederlandsche onderwijzers eenmaal oDder de vanen van de zoo machtige vereeniging zal terugvoeren en als één man vereenigen. Dat stemlust ook op vergevorderden leef tijd bij sommigen niet verflauwt, bewees te Sit- tard een 93-jarig man, die, ondanks zijn hoogen ouderdom, met vluggen tred de trappen van het raadhuis besteeg om aan zijn burgerplicht als kiezer te voldoen. Te Enkhuizen was het nog sterker, daarnam de honderd-jarige Jochem de Graaff aan de ver kiezing deel. Dezer dagen zijn aan verscheidene land bouwers te Nieuwe Niedorp zoogenaamde „berichtkaarten", waarop vermeld stond de no teering der prijzen van aardappelen enz. van den heer J. J. Terpunt te Amsterdam, toege zonden, welke ten doel strekten de houwers te 16.) Om van de aangebedene een woord van dank te verdienen, zou Bernard zonder aarzeling door een vuur geloopen hebben. Hjj stelde zich dus dadelijk ter beschikking. Met zijn vriend Jacques begaf hij zich naar Glas gow en doorkruiste de stad in alle richtingen. Jac ques had uit gemakzucht de eerste de beste kamers wel willen huren, maar Bernard vond niets mooi en behaaglijk genoeg ingericht. Ten slotte viel zijn keus op een beneden verdieping met een allerliefst tuintje in een breede, vrij stille straat; de kamers waren ruim en luchtig, met vrij goeden smaak ge stoffeerd, het ameubeleinent bijna nieuw' en vrij volledig. Toen men het met den eigenaar eens was ge worden, zeide Jacques tegen Bernard de Prabert Nu heb ik nog een menigte zaken te regelen, die u zeker zouden vervelen, maar onthoud goed de weg naar onze nieuwe woning, want morgen moet gij ons het genoegen doen bij ons te komen lunchen, dan kunt ge tegelijk eens vernemen, of miss Feli cia tevreden is over hare nieuwe woning. Vaarwel. Z|j wisselden een handdruk en Bernard verwij derde zich met een hart vol vreugde. Alvorens echter naar zijn hotel terug te keeren, begaf hij zich naar den grootsten bloemist van Glas gow en plunderde diens geheele magazijn. De groot ste sierplanten, de mooiste bloemen, de heerlijkste bouquetten werden uitgezocht en naar de nieuwe woning van miss Felicia Hilson gezonden. Verder scheen de dag en de daaropvolgende nacht aan Bernard oneindig toe en ook de morgen van den volgenden dag werd in pijnlijk ongeduld door gebracht. Nauw had het voor de lunch algemeene bestemde uur geslagen, of hij trad de woning van miss Feli cia Hilson hinnon, di»p geroerd, verhoogd en Topt,. bewegen hunne groenten en aardappelen te ver zenden naar Amsterdam. Aangezien in dezen omtrok verscheidene groen- tenmarkten in den laatsten tijd zijn opgericht, zal hiervan ongetwijfeld geen sterk gebruik ge maakt worden. De kelders van 's Rijks Munt bevatten aan zienlijke hoeveelheden van muntstukken, die aan het verkeer onttrokken zijn, b.v.: 9117dofklin- kende rijksdaalders, 8175 dergelijke guldens, 5289 halve guldens van dezelfde soort, 31210 Lom bokrijksdaalders, 26 vaatjes Spaansche pilaar daalders, uit Curasao toegezonden. Dit alles heeft zijn waarde, maar is in zijn tegenwoordigen vorm niet bruikbaar en de Munt is de instelling, be stemd om er wat beters van te maken. Aardbeziën plukken. Aardbeziën op den middag geplukt, zijn sma keloos. 's Morgens vroeg is daartoe de beste tijd. Maar nooit mag men plukken als de zon op de aardbeziën staat. Naar gemeld wordt is te Hilversum on langs door een ingezetene in publieke veiling een oude brandkast zonder sleutel gekocht, af komstig van eene aanzienlijke familie. Toen nu dezer dagen de tegenwoordige eigenaar die brand kast liet openmaken kwam hij tot de ontdekking, dat zich daarin een som van pl.m. 70.000 bevond. Humor iu zijn eentje. Een Maarsenscbe dreumes van 4 of 5 jaar stond Woensdagmorgen met een krant in de hand voor de deur van een buiten en filosofeerde naar den belknop kjjkende: Die bel is te hoog voor me of ik te klein voor die bel Na een tel of 5 treedt hij naar 't midden van de dubbele deur en zingt, zich onbespied wanende en met de vuist dreigende: In naam van Oranje, doet open de poort, De Watergeus staat voor den Briel! de deur blijft dicht en nu herhaalt hij In naam van Oranje, doet open de deur, Mjjn vader die stuurt met de krant! dit helpt, tenminste terstond daarop gaat de deur open. Men vraagt ons wat „internationale kleu ren zijn, die voor onze nieuwe postzegels zullen worden gebezigd. Op het jongste Postcongres, te Washington, werd aangenomen, dat in de ver schillende Staten, tot de Post Unie behoorende, achtig tegelijk. De ontvangst was allerliefst. Jacques kwam hem-jian de deur reeds tegemoet en geleidde hem naar 't salon, waar miss Felicia hem wachtte. De jonge dame droeg een zijden kleed van zachte blauwe kleur, die wonderwel paste bij haar blonde schoonheid. Zij was tegenover den gast zeer beminnelijk, maar tevens zeer op een afstand. Bernard verkeerde iri een staat van bekoring, hij was verrukt, betooverd, hij zou de plaats, die Felicia hem aan haar zijde aanwees, voor geen troon verruild hebben. In weinige oogenblikken had hij zich overtuigd, dat de verstandelijke ontwikkeling van miss Felicia veel hooger stond, dan die der meeste vrouwen, en met de wals van Listz, die zij na de lunch op de piano speelde, toonde zij zich een talentvol pianiste. Bernard was geheel in geestdrift, zooveel vol maaktheid maakte hem verlegen en hij oordeelde zich zulk een paarl niet waardig. In zichzelf her haalde hij telkens: Ik heb het aanbiddelpste en geestigste meisje ontmoet, dat er op de aarde bestaat. Ik bemin haar tot razernij en ik gevoel, dat ik sterven zou, wan neer ik haar niet mocht weerzien. Helaas, zal zij er in toestemmen de mijne te worden? In afwachting, dat hij zich omtrent dit hachelijk punt zekerheid zou hebben verschaft, werd Bernard de Prabert een dagelijksche gast ten huize van de Hilsons: hij kwam zoo vroeg mogelijk, en ging zoo laat mogelijk heen. Miss Felicia ging nooit uit, zij had een afkeer zeide zij van die slijkerige straten en dat onop houdelijke gewoel van voorbijgangers. Zoodoende bleet zij zeer dikwijls alleen met Bernard, die meer en meer verliefd, bekoord, betooverd werd. Ten slotte deed hij zijne liefdesverklaring, zeer eenvoudig, welsprekend, zonder veel omha>l van woorden. De zinnen die hij vooraf had opgesteld, zorgvuldig gewikt en gewogen, waar hij een geheelen slapeloozen nacht over had liggen nadenken, wilden hem op het beslissend oogenblik niet over de lippen komen. H|j had eenvoudig, met bevende stem en hpek pelmt - - Miss Felicia, ik bemin u, wilt ge mijn vrouw worden Zij had ernstig naar hem geluisterd, haar groote oogen werden eensklaps strak en vochtig, zij liet haar hand, die hij gegrepen had in de zijne rosten en zeide, zonder hem aan te zien Sedert den dood mijner moeder heb ik mfj niet zoo ontroerd gevoeld als op dit oogenblik. - Mijn God I riep Bernard uit, gij wijst mij niet at, mijn woorden hebben u niet beleedigd, zou het mogelijk zijn, mag ik aan zooveel geluk geloof slaan? Zij bracht hem tot kalmte meteeni e zachte, ver standige woorden. Het aanzoek van mijnheer De Prabert was inte gendeel een eer voor een arm meisje zooals zij, die in weelde en grootheid was opgevoed en die thans, door de wisselvalligheid der fortuin, een ter nau- wernood vergulde armoede leed. Zij vertelde haar geschiedenis in zulke eenvoudige en oprechte be woordingen dat Bernard met vochtige oogen naar haar luisterde. Deze geschiedenis was lang niet alledaags en wel instaat om belangstelling en sympathie op te wek ken. Haar vader, Edward Hilson, was de laatste afstammeling van een aanzienlijke en rijke familie, en gehuwd met een arm meisje, de dochter van een Franschen beeldhouwer, die de moeder werd van haar en van Jacques. Door zijn ouders was hij, we gens dat huwelijk onterfd, waarop Edward Hilson zich met speculatiën ophield, die hem nu eens be langrijke winsten deden behalen, maar hem ook wel zware verliezen toebrachten. Op een reis naar het vasteland kwam hq bij een schipbreuk oni, en zijn vrouw, die onverzorgd met haar twee kinderen ach terbleef, stierf kort daarop van verdriet. Bij deze droevige herinnering vloeiden miss Felicia de tranen langs de wangen. Bernard, eveneens diep geroerd door dit bewijs van kinderlijke liefde, stamelde eenige woorden van deelneming en troost. Zij wierp hem een dankbaren blik toe en wilde haar verhaal voortzetten, maar haar boezem h'jjgde, haar gelaat werd doodsbleek, zij kon geen woord meer spreken en zonk met gesloten oogen achterover Bernard De Prabert was in het geheel niet op de hoogte, hoe hij met een bewustelooze vrouw moest omgaan, zjjn hoofd liep om, hij wrong zich radeloos de handen en wist niet wat hij zou beginnen. Tut zijn geluk kwam juist Jacques Hilson thuis. Wat is er? Wat gebeurd hier? riep de jonge man op driftigen toon. Hij snelde naar zjjn zuster, nam haar voorzichtig in zijn armen en hield haar een flacon met salamo- niak onder den neus. Mijn hemel, er is niets gebeurd stamelde Ber nard geheel onthutst, miss Hilson vertelde mij van den dood harer ouders en Goed, goed, ik begrijp het al, zeide Jacques veel vriendelijker. Dat is voor ons, ondanks die ja ren die er over verloopen zijn, altijd een treurige herinnering. Felicia had haar vader innig lief en telkens als zij aan het ongeluk denkt, dat hem het leven kostte, dan breekt haar al te gevoelig hart. Het is een on derwerp, dat gq niet meer moet aanroeren, mijn heer De Prabert. O neen, nooit, nooit 1 riep Bernard uit vol be rouw, hoewel hjj er volstrekt geen schuld aanhad. Intusseben kwam miss Felicia langzamerhand weer bij, zjj opende de schoone oogen, deze staar den verward in het rond en bleven ten slotte op Bernard de Prabert rusten. Vergeef rnij mijn zwakheid, mijnheer De Pra bert, stamelde zij, terwijl zij hem de hand toestak. OI miss'Felicia 1 riep Bernard uit, terwijl hij aan haar voeten neerknielde en vol eerbied de hem toegestoken hand greep, het is aan mij. u vergiffe nis te vragen, want door mijn toedoen werden die wreede herinneringen opgewekt. Ik stelde prijs op uw achting en daarom wilde ik niets voor u verborgen houden. Jacques kwam tusschen beiden. Komaan, komaan, zeide hij, laten wij nu eens ophouden met die teergevoeligheid, daar hebben we I nu al genoeg van. I Gij hebt gelijk, broer, zeide zjj, terwijl zq zich tot een glimlach dwong. Breng mij naar mijn ka- mer, ik moet wat uitrusten om weer een vroolijker

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 1