Verloren de nFSLAG van Wortelen, enz. lij Jl. JONG, (rarta P. tie 1), 25-jaiïge Echtvcreeniging van j Een Portemonnaie met eenig geld, Dankbetuiging. eene fl.in.ke Noodhulp Heer Hugowaard. VOOR KOOLBOUW. extra vruchtbaar ontruimd Karwijveld, van Boter, Kaas en Eieren, Steeds voorhanden P. DE Door vertrek naar eiders I FINALE UITVERKOOP rekening wordt aangenomen en vastgesteld tot een ontvangst van fl945,12t/2 tot een uitgaaf daarentegen van 1 2726,37 zoodat het nadeelig slot bedraagt f781,241/2. De voorz. dankt namens den Raad II.H. Arm voogden voor hun gehouden beheer en sluit hierna de vergadering. VERSLAG van de vergadering der Af- deeling „Noordscharwoude" van de Naam- looze Landbouw- en Handelsvereeniging, gevestigd te Broek op Langendijk, ge houden op Donderdag 13 Juli 1899, in het lokaal van den Heer D. Stam te Noord-Schar woude. Tegenwoordig 31 leden. De Heer C. Slotemaker opent als voorz. de vergadering met een hartelijk welkom aan de aanwezigen. Hij betreurt 't ten zeerste, niette genstaande het belangrijke punt, dat de agenda bevat en getrouwe opkomst dringend verzocht is, de opkomst zoo schaarsch is. Hij verheugt er zich echter in, dat een vertegenwoordiger der pers aanwezig is, waardoor het gesprokene we reldkundig zal worden en dus ook ter kennisse komt van de leden, die heden niet ter vergade ring zijn opgekomen. Met den wensch, dat deze vergadering bevor derlijk moge zijn, hetzij dan plaatselijk of alge meen, naar gelang de resultaten zullen zijn, aan de welvaart en den bloei van den handel en den landbouw, opent de voorz. de vergadering. Hierna volgt lezing en goedkeuring der notu len, welke onder dankzegging aan den Heer Barten als Secretaris, worden goedgekeurd. Bespreking van punt 1 der agenda is thans aan de orde, n.l. het al of niet wenschelijke van losmaking van de hoofdvereeniging. De Voorz. beveelt eene openhartige bespreking ten zeerste aan, waarna de Heer J. Ootjers nader omtrent dit punt door het Bestuur wenscht te worden toegelicht. De Heer G. Barten meent, dat voor een der gelijk voorstel wel bepaalde redenen moeten zijn. De Voorz. antwoordt, dat de hoofdzaak waar schijnlijk wel is, dat 4 leden van het Hoofdbe stuur te Broek op Langendijk zijn gevestigd, maar aangezien de Heer Kleijer in hoofdzaak voor scheiding is, zou hij hem wel willen ver zoeken, zijn standpunt nader uiteen te zetten. De Heer Kleijer neemt hierop het woord en verklaart van harte te hebben toegejuicht dat eene vereeniging op Landbouw-en handelsgebied werd opgericht. Al zeer spoedig bleek de ver eeniging z.i. niet neutraal genoeg toe. Daarom werd hij voorloopig nog geen lid. Waarom ging men destijds een beweging op touw zetten om vergoeding te krijgen en voor het heffen van vracht geld van Broek op Langendijk naar het station Heer Hugowaard en niet van Noordscharwoude naar de stations. Moest hij tevens niet lezen in een verslag van eene vergadering der vereeniging, dat de voorz. aan het einde der verg. zeide, dat men niet eerder moest rusten of er moest een spoorlijn zijn tot stand gebracht van Broek op Langendijk naar Heer Hugowaard Toen werden er afdeelingen gesticht en het bleek, dat intusschen was spr. lid geworden men blijkbaar alleen de 50 ct. contributie kón gebruiken, voorts moesten de afdeelingen voor haar eigen belangen zorg dragen en wat bleek verder, dat in de statuten, waarop op het oogen- blik de koninklijke goedkeuring wordt erlangd, een artikel voorkomt volgens hetwelk er 4 Hoofdbestuursleden te Broek op Langendijk moe ten wonen. Moet dat niet van grooten invloed zijn op de stemming ook ten opzichte van de financiën, bij eventueele afscheiding of het ne men van gewichtige besluiten? Volgens spreker, van al te grooten invloed en hij zou daarom niets liever wenschen dan zich van een dergelijke vereeniging af te scheiden. De heer A. Barten is het met den heer Kleijer volstrekt niet eens. De schuld ligt niet bij het Hoofdbestuur maar bij de commissieleden die hadden in de eerste plaats moeten protes teeren, en ten tweede, hoe gaarne spr. ook wil erkennen, dat de voorz. wel wat ondoordacht voor het spoorlijntje heeft gepleit, dat wederom niet het geheele bestuur mag worden verweten, en hij gelooft ook niet, dat hij zijn meening te dien opzichte zal blijven handhaven. Daarbij moet hij er wel op wijzen, dat afscheiding geen nut geeft maar wel verbrokkeling. En we zullen allen moeten erkennen, dat door samenwerking al reeds veel is verkregen. De heer G. Barten is van meening, dat indien wij werkelijk grieven hebben, wij niet 't recht hebben ons sticum af te scheiden, maar dat wij dan hebben voeling te houden met het Hoofdbe stuur. Maar bovendien, hebben wij wel het recht, zoo vraagt spr.j ons af te scheiden. De voorz. doet opmerken, dat de afdeeling nog altijd leeft onder de oude statuten, en dat daaromtrent daarin niets staat aangegeven. Maar zegt de heer G. Barten, we zijn toch immers eene afdeeling en zoo niet, welnu, dan zouden wij moeten vragen Moeten wij ons aansluiten of niet De Heer A. Barten meent dat de afdeeling reeds bestaat, al is de koninklijke goedkeuring nog niet verleend. De heer Jb. Smit maakt het Hoofdbestuur er nog een grief van dat zij niet alle leden voor j'- gehouden November-vergadering heeft ge convoceerd, hoe willen wij nu voeling houden als wij op een volgende keer weer eens mochten worden vergeten De Heer C. de Geus meent dat er reeds er- '1' 4.at er feiteIlJk no? geen hoofdvereeni- ^reeniging is in wording. 4' W€\ w toe.treden als onmondige kinde- wJ,7 J°« Rebben maar geen kracht? Want met. 4 Hoofdbestuursleden te Broek op Langendijk zit de kracht te Broek op Langendijk Van rechtvaardigheid en bil ly kheid, dat de afd. alle even veel rechten heb- oen. Hoe gaarne hij wil erkennen, dat door tietgeen de vereeniging reeds heeft gedaan zij veel vertrouwen heeft verworven en dat ook verdient, mag men in dat vertrouwen op haar niet al te ver gaan. Laten we bovendien niet vergeten, dat wij van de contributie thans maar zes centen per lid overhouden. Do Heer A. Barten meent, dat we de leden van het Hoofdbestuur niet al te veel lastig mo gen vallen, want ze waren zelf nog niet volko men voorbereid en in alle zaken ingewijd. Wij hadden dan ook trouwens, zegt spr. nog eens, maar moeten protesteeren. Do meerderheid was er toch immers voor, dat de vereeniging aldus werd samengesteld en boveudien, kunnen wij door ons aftescheiden er beter van worden? Ja, zegt de Heer C. de Geus. Als wij ons af scheiden zullen anderen meer de ooren gaan op steken. Bovendien meent hij, dat het noodzake lijk is, dat we allen gelijke rechten hebben. Alle besluiten hangen daarvan af, nl. wanneer het betreft een algemeen belang. Zoolang we daarvan nog geen voorbeeld heb ben mogen we, zegt de Heer Barten, niet al te achterdochtig worden. Zonder grondige bewijzen, mag men niets voor waar aannemen of de bewe ring van den voorz. over de spoorlijn als officiéél erkennen. Op die gronden afscheiden noemt hij eene revolutionaire handeling. De Heer De Geus zegt, dat toen de Heeren hier kwamen om eene afdeeling te stichten er wel degelijk is gewezen op de onbillijkheid in sommige art. neergelegd, en een woord van pro test dan ook niet achterwege is gebleven. Men mag daarom de afd. er geen verwijt van maken dat zij revolutionair zou handelen, door zich afte scheiden. In de Novembervergadering is wel de gelijk de vraag gesteld Hoe is het Hoofdbestuur samengesteld? De discussie wordt op deze wijze nog eenigen tijd voortgezet. Er wordt gewezen op de onwet tigheid der vergadering en op het woord van protest uitgesproken tegen het niet convoceeren van sommige leden. De heer A. Barten zegt, dat ook hij met vele anderen heeft tegen gestemd, maar gesteldt eens zegt hij indien de verdeeling der Hoofd bestuursleden wel door ons was kunnen worden aangenomen, zouden deze discussiën dan over de onwettigheid der vergadering zijn gehouden Spr. kan het niet gelooven. Daarop brengt de Heer Jb. Smit het feit ter sprake, dat de voorz. der Hoofdvereeniging in- plaats van zijn wortelen aan den veiling te bren gen deze uit de hand heeft verkocht. De heer A. Barten licht dit nader toe en zegt, dat de voorz. dit heeft gedaan vóór de veiling en omdat de koopman Bekker 's morgens, wan neer hij vroeg naar Amsterdam ging niet genoeg wortelen zou hebben kunnen betrekken. De Heer de Geus zegt, dat men den voorz. te veel verplicht is om hem deze daad zoo euvel te duiden. Tevens is hij van meening, dat de afdeeling zich zeer goed kan afscheiden en dan naast de Hoofdvereeniging de belangen van den handel en den landbouw behartigen. We hebben de organisatie zoo noodig en waar om zullen wij ons dan afscheiden? Met het oog op het algemeen belang mag de afdeeling, volgens den heer Barten, zich niet afscheiden. De heer De Geus zou niet gaarne het verwijt dragen te hebben medegeholpen een besluit te doen zegevieren, dat ten slotte zou blijken een plaatselijk belang te zijn. En dat zou kunnen gebeuren, wanneer de afdeeling haar positie niet zou trachten te redden door zich af te scheiden. De Heer G. Barten acht afscheiding en toch met de vereeniging samenwerken precies gelijk aan het feit, dat er op het oogenblik nog per sonen zijn, die willen werken in het belang van den handel en den landbouw en toch geen lid van de vereeniging wenschen te worden. De Heer de Geus gelooft niet te kunnen re kenen op de medewerking van het Bestuur, wan neer Noordscharwoude eens een wortelen veiling zou willen stichten. De Yoorz. vraagt, hoe of de Heer de Geus toch wel zou wenschen voeling te houden met Het Hoofdbestuur, wanueer in navolging van deze afdeeling ook andere zich gingen afscheiden. A.I die kleine vereenigingen zouden op zich zelf niets kunnen uitrichten. Het zou niets anders zijn dan eene groote verbrokkeling van kracht. En hooren we klachten van andere afdeelingen Waarom zouden wij het Hoofdbestuur niet ver trouwen? De Yoorz. kan niet gelooven, dat alle vier leden van het Hoofdbestuur, die te Broek op Langendijk zitting hebben, allen op elkaar zullen kloppen. Waarom zouden zij niet plaat selijk doen wat ze kunnen, dat doen wjj immers ook De Heer C. de Geus blijft beweren, dat de belangen van Noordscharwoude te veel in con flict komen met die van Broek op Langendijk. Yooral wat betreft de middelen ter verkrijging van aansluiting met het groote Spoorwegnet. De grootste welvaart hangt af van de verbinding met het groote internationale verkeer. Dat te missen, zou de belangen van eene gemeente te veel schaden. Nadat door den Heer Barten nog was betoogd, dat op financiëelen steun op de afd. Noordschar woude toch niet viel te rekenen en dat plan nog zoo hoog in de lucht hing, werd ten slotte tot stemming overgegaan en met 20 tegen 10 stem men besloten eene afdeeling te blijven uitmaken van de Naamlooze Landbouw- en Handelsveree niging. Bij de algemeene besprekingen, staat de voorz. een oogenblik stil bij het plan, op den 1 en Maan dag in Augustus een wortelen veiling te houden. Hij hoopt dat er genoeg wortelen aan de veiling zullen komen en de koopman aldaar niet zal ontbreken vrees daarvoor heeft de voorz. niet. Besloten wordt dat de wortelen die hier wor den geveild, niet naar Broek op Langendijk zul len worden gebracht. Trouwens algemeen was men van meening dat de koopman dit evenmin van de landbouwers van Noordscharwoude en elders als van de wortelenteelders te Sint Pancras zal vergen Tevens wordt besloten dat voor den aanvang der veiling, een uur zal worden bepaald, waarop de k< opman, wanneer hier de veiling zal zijn afgeloopen, nog naar Broek kan gaan om verdere inkoopen te doen. Bovendien zal het Bestuur de noodige publi- j citeit geven aan deze besluiten. Niets meer te verhandelen zjjnde sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de opgekomenen voor hunne betoonde belangstelling, den wensch uitsprekende, dat van het gevallen besluit zich geen belemmerin gen zullen voordoen, die den bloei en de wel vaart dezer afdeeling zou kunnen schaden. Uitslag Herstemmingen. NOORDSCHARWOUDE. Aantal kiezers 211. Opgekomen 148 kiezers. Uitgebracht 143 geldige st. Yan onwaarde 5 st. C. Kleijer 52 stemmen. D. Pool 91 Gekozen D. Pool. ZUIDSCHARWOUDE. Aantal kiezers 226. Opgekomen 162 kiezers. Uitgebracht 155 geldige st. Van onwaarde 7 st. C. Bak Jz. 79 stemmen. Jb. Berkhout 76 Gekozen C. Bak Jz. Voor het toelatings-examen der R. H. B. School te Alkmaar, is o. m. geslaagd de Jonge heer J. L. Duker te Zuidscharwoude. De zoozeer gevreesde ziekte die zich ver leden jaar in hooge mate in de kool openbaarde en waarvoor het geneesmiddel nog niet is ge vonden, vertoont zich ook dit jaar weder in geen minderen omvang. Door een landbouwer te Noordscharwoude werden duizenden bij duizenden bloemkoolplan- ten geleverd om de plaats in te nemen, van die koolplanten welke reeds door genoemde ziekte waren aangetast Een landbouwer wiens koolvelden zeer goed stonden en niet het geringste spoor der ziekte kon ontdekken, moest binnen 8 dagen 20.000 stuks inboeten voor die planten, welke reeds in hooge mate de sporen dier ziekte droegen. Het feit dat ook de ziekteverschijnselen zich vertoonen op z. sr. nieuw land, is voor velen, zoo niet allen, het bewijs dat de kiem der ziekte reeds in het zaad verborgen moet zijn. Deze ziekte is niet gelijk te stellen met die welke aan de kool een zwarte stengel bezorgt. De kool, door deze ziekte aantast, wil nog wel gedijen, hoewel zich die stengels in hoofdzaak het meest vertoonen in kool die te zaden wordt gezet. Het spreekt wel van zelf, dat men gaarne voor deze ziekte een afdoend middel zoekt te vinden, want., indien deze ziekte een ernstig karakter zou aannemen en zich overal zou ver spreiden, zou zij den oogst kunnen doen mis lukken. Naar we vernemen is dan ook het zaad, waarin de ziektekiemen moeten voorkomen, ver zonden aan den Heer Ritsema Bos, om het door dezen hoog begaafden man te laten onderzoeken. Laten we hopen, dat dit onderzoek tevens mag leiden tot het vinden van het middel om deze ziekte te bestrijden. De Heer K. Bouwens, onze vroegere plaats genoot, thans Sergeant bij de Infanterie te Gouda, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de curcus tot opleiding als officier. Op het den 6 en 7 dezer gehouden over- gangs-examen van de leerlingen der Rijks Hoo- gere Burgerschool werden o. m. van de eerste tot de tweede klasse bevorderd de Jongeheer J. Dirkmaat te Broek op Langendijk; van de 2e tot de 3e klasse de jongeheer J. Halff, vroe ger te Oud-Karspel. Advertentiën. Heden overleed tot onze diepe droef heid, in den ouderdom van 62 jaren en 10 maanden, onze innig geliefde Echtge noot, Vader en Behuwd-vader P. VA\ TWUIJVER. Uit aller naam, Wed. P. YAN TWUIJVER - Zuidscharwoude, Kostelijk. 14 Juli '99. 23 Juli. ISV4. 1899. Klaas Madderom en Dieuwertje Pluister. Hunne dankbare kinderen, j Jn. BOUWENS. B. BOUWENS-Glas. i Broek op Langendijk, 12 Juli '99. Receptie: Woensdagavond(26Juli)7ure. jj op den weg van 1 3 roek op L. naar liet station Hugo waard. Terugbezorging wordt verzocht bij den post bode JOII. V. D. MOLEN, te Broek op L n n n d r k. Voor den grooten steun en bewezen diensten, die wij reeds meermalen mochten ondervinden en ons ook nu weder zijn betoond bij het plaats gehad hebbende ongeval, betuigen wij den Wf lEd. Heer C. EECEN Gz. onzen hartelijken dank. Bovendien gevoelen wij ons gedrongen, onzen hartelijken dank te betuigen aan den WedEd. Zeergel. Heer Dr. J. G. VOGELENZANG, voor zijne uitstekende behandeling. Oudkarspel, Jb. GOET 15 Juli 1899. en Echtgenoote. vraagt tegen 1 Augustus voor ongeveer vier weken. De Notaris B. VAN DER VEEN, te Schoorldam, zal op Woensdag 33 Au gustus 18*99, 's avonds 6 uur, in de herberg „de Zwaanvan D. PIJPER, in het verkoopen en Bouwland, te Heer Hugowaard, aan den Middelweg, sectie H, nos. 33, 34, 35, 36, 37, 37a, 40, 41, 42, groot 6 bunders, 43 roeden, 70 ellen. Eerst in perceelen en dan gecombineerd. Eigendom van PIETERTJE DE VRIES, wed. OLOE HARTOG. Burgemeester en Wethouders der ge meente NOORDSCHAR WOUDE, brengen bij dezen ter kennisse van belangheb benden, dat vanaf den len MAANDAG in AUGUSTUS, in deze gemeente zal aanvan gen, op nader te bepalen uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KROON Mz., Burgemeester. D. DE GEUS, Noordscharwoude, Wethouder. 14 Juli 1899. Beschikbaar, geheel of bij ge deelten, omstreeks T bunders in „De Beemster." T© bevragen bij S. OBOOff, a d JISPERWEG. Vraag steeds prijsopgaaf NOORDSCHARWOUDE. Alle soorten: Zakken. Uienbalen, Rekkleedeii. Pa kv loei, Paktouw. Naaigaren, Bascules, Gewichten, Labels. Turfstrooisel. NOORDSCHARWOUDE. van alle Dames- en Kiiidcrliocdeii, Linten, Bloemen en Veeren en wat verder tot het vak behoort. Bij Mej. van Kampenhout, SCTT ALKMAAR.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3