Dankbetuiging. RIJWIELEN en NAAIMACHINES, op DINSDAG 25 Juli 18119, Het is wel de moeite waard H. JANSEN, Jac. Chrispijn, niet eens verbruikt. Ook de Heer Kroon wijst er op dat (ie toe stand veel is verbeterd en men, indien t weer noodzakelijk zou blijken te zijn, daarover altijd nog zou kunnen beslissen. De Raad is eenstemmig van oordeel dat t op het oogenblik volstrekt geen behoefte is, en acht het daarom beter voorloopig afwijzend te beschikken op dit verzoek en te wachten tot financieele hulp meer noodzakelijk is. Daarop had door B. en W. overlegging der Gemeenterekening plaats, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f 13289,331/2de uitgaven daarentegen f 14131,84 zoodat de re kening sloot met een hadeelig slot van f 842,50 w2. Op de vraag van den voorz. of naar aanlei ding van enkele posten ook een der leden het woord verlangt, wordt door den Heer Molenaar den wensch geopperd, dat ieder raadslid een bor- derelle ontvange van de rekening om een beter overzicht van de zaak te krijgen. Men raakt daardoor beter op de hoogte van de administratie en men kan dan op z'n gemak thuis verschil lende posten nagaan en vergelijken met die der vorige jaren. Ook in enkele ander gemeenten is dit het geval. De voorz. en de Heer Greidanus blijken van hetzelfde oordeel te zijn en achten zoo'n borde- relle minder noodig. De rekening wordt met al de bescheiden onderzocht. Bovendien bestaat een specifieke staat die men kan raadplegen. De Ge meente-Ontvanger, wiens tracteinent niet zoo hoog is, kan men moeieljjk met meer administratieve werkzaamheden belasten. Bovendien komen er veel vaste posten op voor en worden bijv., zoo zegt de Heer Greidanus, voor verlichting, ver warming en onderhoud van het schoolgebouw op een borderelle toch niet alle posten, daarvoor uitgegeven, geplaatst. Zoo'n borderelle bevat meer gemeenschappelijke posten, globale cijfers. De voorz. is van hetzelfde oordeel. De Heer J. Kroon doet opmerken dat zoo'n borderelle er toch breedvoeriger uitziet dan men allicht zou denken. Meermalen zag hij er een, en ook hij vindt dat er wel iets voor valt te zeggen. Maar niettemin moet hij ook erkennen, dat de weg langs welken men zich geheel op de hoogte kan stellen van het gehouden beheer en van de gespecificeerde posten in ontvangst en uitgaaf een anderen weg volstrekt niet noodza kelijk maakt. De voorz. acht het bovendien een last, dien men den Gem. Ontvanger op de schouders legt, en de moeite niet loonend. Maar hij wil er zich volstrekt niet tegen verklaren. Ook de andere raadsleden vinden er niets te gen maar achten het ook volstrekt niet noodza kelijk. Tegen een volgende keer zal men deze zaak nog eens overwegen. Hierop geeft de voorz. eene kleine toelichting voor het groote tekort. In de eerste plaats moest de gemeente eene rijkssubsidie «-an f 400 missen, waarop zij had gehoopt en ten tweede hadden de inkomsten H. O. f400 minder bedragen dan De Heer Greidanus doet echter opmerken dat men niet moet vergeten, dat er met een nadee- lig saldo van f386 is begonnen. Hierna had de benoeming plaats der commissie tot het nazien der rekening en de noodige be scheiden. Daartoe werden gekozen de H.H. Hoog water, Molenaar en Greidanus, waarna werd be sloten de rekening gedurende 14 dagen ter visie van belanghebbenden neder te leggen. Hierna had het onderzoek plaats der geloofs brieven van de herbenoemde H.H. Zeeman en Molenaar en het nieuw benoemde lid Bak. De Heer Jb. Greidanus kan mede namens den Heer Jongerling, den voorz. mededeelen, dat deze in orde zijn bevonden, zoodat volgens hun oor deel geen bezwaar bestaat, tot toelating van de drie raadsleden te adviseeren. De H.H. Zeeman en Molenaar, die intusschen de vergadering een oogenblik hadden verlaten, worden op verzoek van den voorz. weder ver zocht hun zetel intenemen. Bij de rondvraag, die nu volgde, brengt de Heer Greidanus in herinnering, dat in een vorige vergadering reeds de wenscheljjkheid werd ge uit van een betere inrichting van de brandweer. Spr. zou 't zoo gewenscht achten indien in de gemeente een bezoldigde brandweer bestond. Bij den nu ongeveer vier weken geleden plaats ge had hebbenden brand was de noodzakelijkheid daarvan hem opnieuw weer gebleken. Ook de voorz. zegt, zeer voor een bezoldigde brandweer te zijn. Doch in een volgende verga dering zou een dergelijk voorstel beter kunnen worden behandeld, wanneer B. en W. in over leg met de brandmeesters met een goed uitge werkt plan voor den dag kunnen komen. De Heer Zeeman zou er voor zijn, dat men daarmede wachte tot een tweede Wethouder is voortaan een getrouw verslag zal wor den gegeven. DE UITGEVER. Zou 't waar zijn? Van uit de verte hoort men de nieuwtjes. We houden er tot dusver geen reporter of zoo men wil geen nieuwtjesaanbrenger op na, die als een vliegende Hollander" de zeeën, de om trek afjaagt als een jager het jachtveld. Indien dit het geval was, misschien ware ons dan reeds lang ter oore gekomen, wat we nu in een der dagbladen lazen. Wij kunnen 't ons verklaren, dat in het brein van een fabrikant, wiens fantasie geprikkeld wordt door het groot aantal uitvindingen, die op verschillend gebied in den laatsten tijd, op het einde der 19e eeuw, worden gedaan, denk beelden zweven van nieuwe beweegkrachten op het gebied van lucht-scheepvaart, vervoer te water en te land, als op zooveel ander gebied. Wjj kunnen 't ons eveneens verklaren, dat die denkbeelden een vasten vorm verkrijgen, aan welken de teekeningen worden ontleend, die door hare bizonderheid de aandacht moeten trekken van het publiek. Zoo wordt aan de hand der vele uitvindingen nieuwe gefantaseerd en is het te verklaren, dat men reclamekaarten ziet met afbeeldingen van hetgeen het jaar 2000 ons te zien zal geven, als Luchtschepen, Vliegmachi nes, Wandelingen op 't water, Overdekte steden, Kortste weg door zee, (een stoomschip op rails,) Mooiweermachines, Verplaatsbare huizen,Beweeg bare troittoirs, Onderzeesche schepen, verbeterde X-stralen (Inbrekershistorie) enz. enz. Hoe 't echter zal zijn in het jaar 2000 zal ons nageslacht kunnen weten, hoe 't nu is, weten we allen, en dan moeten we alweder erkennen, dat de vooruitgang een grooten invloed heeft uitgeoefend op den gang van zaken en wel 't meest op het groote wereldverkeer. De groote voordeelen van eene betere com- nunicatie hebben ook wij ondervonden. Waar men ook komt overal vindt men de omnibus verdreven, of plannen voor het leggen van een stoomtramweg of een lokaalspoor in wording. Aan den Langendijk hebben wij het echter nog niet verder kunnen brengen dan tot de op richting van een Train Omnibusdienst. Wel is het „busje" vervallen, maar voor den aanleg van een paardentram, hoezeer er ook voor ge ijverd is, was het noodige kapitaal niet bijeen te brengen. Dat in de toekomst echter ook het bestaande vervoermiddel plaats zal moeten maken voor een beter, we moeten op grond van den snellen vooruitgang en den bestaanden ondernemings geest dit eveneens alweder ten volle erkennen. Maar wat we heden lazen het is te veel. Onwillekeurig vragen we wat hebben ze met ons voor? Met ons bedoelen we natuurlijk onze streek. In een der dagbladen, welke soort bron, waaruit wij putten, reeds noemden, lazen wij dan het volgende Er is met gunstig gevolg een onderzoek inge steld naar de mogelijkheidcm de dorpen aan den Langendijk door een electrische tramlijn met Alkmaar te verbinden en aan de langs dien weg gelegen gemeenten en particulieren eiectrisch licht te leveren. te vragen Is De Heer J. Kroon heeft daar bezwaar tegen. Als 't blijkt dat de inrichting van de brandweer niet deugt, dan moet daarin zoo spoedig moge lijk verandering worden gebracht. Aan deze zaak zullen B. en W. hunne aan dacht wijden. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de voorz. onder dankzegging de vergadering. Wij berichten hiermede onzen lezers, dat van het verhandelde in de verga deringen van den Raad der gemeenten Oudkarspel, Noordscharwoude, Zuid- scharwoude en Broek op Langendijk Niet waar men h het werkelijk waar? Dit bericht verdient zeer zeker nader bevesti ging. Ons is daarvan echter nog niets bekend, maar wij beloven onze lezers, we zullen onder zoeken en trachten iets nader omtrent deze zaak te worden ingelicht. Reeds plaatsten wij een bericht dat er plan nen in de lucht hingen tot het oprichten van een automobielen-dienst van Nieuwe Niedorp naar Noordscharwoude wij hooren er echter niets meer van, niettegenstaande, zoo geheel on mogelijk was dit niet, maar een electrische tram van Alkmaar op Langedijk en electrische ver lichting 't is te veel. We eindigen zoo wij begonnen „Van verre hoort men de nieuwtjes." Ons onderzoek ging aanvankelijk gemakke lijker, dan wij dachten, en het heeft geleid tot de wetenschap dat het berichtje werkelijk waar heid bevat. De Heer I. R. H. de Jong, vertegenwoordi ger der eerste Nederlandsche Electriciteit-Maat- schappjj te Amsterdam, heeft in gezelschap van den Heer Boogh, den ondernemer voor een paar dentram, een bezoek gebracht bij de Hoofden der belanghebbende gemeenten en voor dit plan hunne instemming, voor dit onderzoek hunne goedkeu ring gevraagd. Naar we wel zijn ingelicht, hebben de betrok ken burgemeesters ten zeerste het plan toe gejuicht, en ook, naar we vernemen, hunne me dewerking in dezen toegezegd. De H.H. C Slotemaker en A Heeman, bei den te Noord-Scharwoude, hebben j.l. Maan dag de eerste roode kool gesneden, welke door den handelaar C Vroegop te Broek op Langen dijk zijn gekocht en naar Engeland verzonden, Dat de kool van zeer goede soort was bleek wel uit het feit, dat drie der grootste te zamen 15 pond wogen. Broek op Langedijk, 20 Juli. Heden had een treurig ongeval plaats. Het meisje van den heer A. Ouwehand alhier, op reis naar Alk maar, viel onderweg uit den trein, tengevolge van onvoldoende sluiting van het portier. Levensgevaarlijk gewond, werd het kind op genomen en naar Alkmaar gevoerd, waar het in het station werd verbonden en daarna naar het Wilhelmina-gasthuis gebracht. Uit Oud-Karspel. Viel tot dusver niets te vermelden over het geen altijd tot de onaangename gebeurtenissen zal blijven behooren, n.l. de plaats gehad heb bende ongeregeldheden en de daaruit voortge vloeide gevolgen, heden wordt die zaak opnieuw aan ons opgedrongen door feiten, die zoo zeer de aandacht moeten trekken van het publiek, dat onwillekeurig deze zaak opnieuw op aller tong zal zijn. Of de meeningen, die zullen worden uitgespro ken ten voor- of wel ten nadeele van een der partijen zullen zijn, doet niets ter zake, beter achten wij het, dat in dit geval geen oordeel zal worden uitgesproken. We vermelden dan ook alleen slechts feiten. Naar de echtgenoote van den Heer Hoffmans ons persoonlijk mededeelde tot dusver bewaar den wij daarover bet stilzwijgen, leefde zij van de opbrengst der verschillende meubelen, die zij af en toe verpandde. Uit vrees nu dat het geheele meubilair op die wijze uit de woning zou verdwjjnen, is door den Heer Hoffmans of door diens advocaat haar dat belet, door de nog aanwezig zijnde meubelen te laten weghalen. Heden, Zaterdag, geschiedde dit, en is voor dit doel een groote verhuiswagen aangekomen om de meubelen te vervoeren. Naar we vernemen zal niets in huis worden gelaten. De burgemeester, van dit feit vooraf ingelicht, heeft in verband met het gebeurde en bedacht op eventueele moeielijkheden, wederom de hulp der politie ingeroepen; te dien einde arriveerden heden de Inspecteur der Rijks-veldwacht met vier veldwachters, onder wier toezicht nu de inlading is geschiedt. Dat dit zeer zeker eene wijziging zal bren gen in de zaak waaruit andere feiten moeten voortvloeien, wellicht verzet der tegenpartij zou men bijna moeten veronderstellen. De vraag werd geopperdZal, nu aan de echt genoote van "het Hoofd der School de gelegen heid is ontnomen het huis te reinigen, want zelfs ook die hulpmiddelen zijn haar, naar wij vernemen, ontnomen, op den Heer Hoffmans de verplichting rusten, de onderwijzerswoning te doen schoonhouden, of komen die kosten ten laste der gemeente. Ons dunkt, eene vraag voor de belasting-schuldigen in de gemeente nog al van eenige waarde. Niet zoo zeer om de knikkers, om eene dui delijke voorstel ling te geven, maar meer om het recht van het spel. INGEZONDEN. Naar aanleiding van een, in uw vorig num mer geplaatst berichtje over het opnieuw voor komen der terecht zoo gevreesde „koolziekte", verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte voor het volgende: In genoemd berichtje komt (na een korte be spreking van de kenmerken, waaraan men de ziekte constateert) aan 't slot de volgende zin snede voor: „Het spreekt wel van zelf, dat men gaarne voor deze ziekte een afdoend middel zoekt te vinden, want, indien deze ziekte een ernstig ka rakter zou aannemen en zich overal zou ver spreiden, zou zij den oogst geheel kunnen doen mislukken. Naar we vernemen is dan ook het zaad, waarin de ziektekiemen voorkomen, ver zonden aan den Heer Ritsema Bos ter nader onderzoek, enz., enz." Het zou aan de eer van onzen wakkeren di recteur en landb.-leeraren der Schager landbouw school, de Weled. Heeren Nobel en de Gier, te kort gedaan zijn, indien ik in uw veel gelezen blad niet even sprak van de uitkomsten van het onder hunne leiding genomen onderzoek, door Professor Ritsema Bos het vorige jaar genomen. Die uitkomsten, in korte hoofdtrekken vervat, waren na het eerste onderzoek van onze bezen ding door deze ziekte aangetaste planten en plan tenwortels, de volgende: Dat de op de wortels der plant voorkomende schimmel veel overkomst had met de schimmel, die onze uien doet vallen, waarop ons antwoord luiddeJuist op den akker, waarop wij onze proeven namen, worden ge woonlijk zeer gave, gezonde uien geteeld. Kort daarna vond een 2e en nog meer uitge breid onderzoek plaats, n.m. van planten, wor tels, zaad, grondsoort en daarin voortkomende Uitkomst daarvan was, dat de ziekte veroor zaakt wordt door de koolvlieg (welke ook vol gens de theorie het knoppen der kool veroor zaakt). Op onze wedervraag, hoe het mogelijk is, dat slechts enkele akkers worden aangetast, luidde het antwoord, dat verscheidene plantenziekten meest voorkomen in bepaalde variëteiten. Alzoo bepaalde middelen ter bestrijding zijn niet voorgeschreven en toch is't mijne vaste over tuiging, dat naast onze practische ervaring, ge regelde wetenschappelijke onderzoekingen ons nader zullen brengen tot kennis der oorzaak de zer ziekte, waarvan terecht gezegd wordt, (bij de algemeene uitbreiding in dit bouwjaar) dat ze, bij voortwoekering een groote ramp kan wor den voor onze streek. Dat er in deze voor ons onderzocht is en ver der gewerkt wordt, is in hoofdzaak het doel van mijn schrijven. U dankende voor de verleende plaatsruimte, UEd. Dw. Dn., Noordscharwoude, K. OPPERDOES 20 Juli '99. Advertentiën. Voorspoedig bevallen van eene dochter D. EECEN—Van der Stok. Oud-Karspel 18 Juli '99. Op den 6 Juli overleed onze geliefde Moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder, Anna Sijpheer. inden ouderdom van 79 jaar en 6 maanden. Hare dankbare kinderen en kleinkinderen, Noordscharwoude, P. DE "WIT. Juli 1899. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde echtgenoot, Vader, Behuwd en Grootvader, de Heer Klaas Wagenaar in den ouderdom van 61 jaren. Uit aller naam, Wed. G. WAGENAAR—Slot. Noordscharwoude, 20 Juli 1899. ONDERTROUWD .T. J. Sturm Gr. Borst. 21 Juli 1899. Haarlem, Öudkarspel, Huwelijksvoltrekking: 10 Aug. s 24 Juli 2—5 uur n.m. De ondergeteekende betuigt haar hartelij- lten dank aan Familie, Buren en Bekenden, voor de deelneming, ontvangen bij de ziekte en het overlijden harer geliefde Echtgenoot, Vader, en Behuwd vader, alsmede aan den Heer C. B. G. A. SLESKER, voor den dienst haar bewezen. Uit aller naam, Wed. P. VAN TWUIJVER— Zuidscbarwoude, 18 Juli '99. Kostelijk. tegen Contante betaling, 's avonds 7 uur, ten herberge, VAN ZALING EN, te Oud- Karspel. Notaris DUKER. om eens een kijkje te nemen bij St. ANNASTRAAT, ALKMAAR. Daar zijn thans EXTRA KOOPJES te halen. Wegens aankoop van een groote partij goederen, uit een der aanzienlijk- ste bazars van ons land, zullen de fijnste artikelen voor spotprijs van de hand worden gedaan. Al (le/-e goederen zijn te bezichtigen. Hof-Fotograaf, verdronkenoord 41, ALKMAAR. Portretten, Vergrootingen, Landschappen, enz. Fijne afwerking. Lage prijzen. Atelier ook 's Zondags geopend.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3