van de „Nieuwe Langedijker Couraiil Brieven uit „de Streek," BIJVOEGSEL I Vervolg Nieuwstydin^Gn^^ De vroege aardappelen, waarvan de verzen ding in het Land van Altena dag aan dag toeneemt, worden daar verkocht voor f 2 k f 2.25 per H.L. Tot heden bleef het gewas vrij van ziekte. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is tot zetter voor 's Rijks directe belastingen benoemd, de heer D. de Boer te Heer Hugowaard. De moord te Koewacht. Omtrent den moord te Koewacht meldt men, dat in het veld bij de woning van den verdachte Misseghers het gezochte scheermes is gevonden. Door den bevelhebber der gendarmerie is het aan het parket te Gent overgeleverd. Zooals men weet, wilde de verdachte niet zeg gen, waar dit mes was. Parfumerieën zijn, veel gebruikt, zeer scha delijk, omdat ze niet alleen den reukzin schade doen maar ook het gehoor van den mensch ver zwakken en nadeelig zijn voor de longen. Een Tielenaar deed eergisteren te Wage- ningen examen tuinbouw 1. o. Het was warm en de examen-patiënt zeer zenuwachtig. Met de gebrui- kelijke tirade vangt de voorzitter aan: „Het spjjt mij dat enz." De examinandus hoort niets meer, neemt de stukken in ontvangst, en aan vaardt de reis naar huis. Of hij lekker sliep, ver telde hjj niet; maar toen hij 's morgens de nu waardelooze papieren onder de terugontvangen stukken wilde vernietigen, toen vond hij de be geerde acte er onder. In de verkiezingsdagen! In een der Noordbrabintsche gemeenten werd een strooibiljet verspreid, waarin het volgende te lezen stond Teerbeminde kiezers. De ure der wrake en der vergelding naakt. Wee onzer, zoo laffe menschenvrees velen doet terugdeinzen voor het plichtmatig vervullen van hun kiezerstaak. Dat vrees en siddering uw hart vervullen bij de nadering van dezen gewichtigen dag, waarop beslist zal worden, wat de toekomst voor onze gemeente baren zal. Sedert de uitvinding van het kiesrecht door Hugo de Groot rust tusschen uwe handen de macht om aan te wijzen, wie het roer van Staat besturen zal. Yreeseljjker crisis dan thans heeft onze vader stad nooit doorleefd. Een verpestende wind van onverschilligheid en laksheid is over ons heengegaan. Nu meer dan ooit is het uw dure plicht, op te komen 'voor uwe heilige belangen en die uwer naneven. Zult gij nog langer dulden, dat onze vader stad ten prooi is en blijft aan trottoirloosheid, regeeringloosheid, bandeloosheid, zedeloosheid en rioolloosheid Krimpt uw hart niet ineen bij de overweging der jammervolle toestanden, welke in onze ge meente heerschen? Driewerf wee over hen, die in deze ure des gevaars hun heiligste plichten verwaarloozen en zoodoende het hooge algemeen belang met voe ten treden. In het barnen der gevaren mag men niet in vadsige rust neerzitten bij gebakken aardappelen met sla. Op! op! Op dan ter stembus! Laat het stad huis daav'ren en dreunen van uw voetgetrappel. Door uwe opkomst naar de stemurne zult gij voorzeker recht, billijkheid, dapperheid, wijsheid, moed, beleid en trouw doen zegevieren over laf heid, laagheid, eerloosheid en mond-en klauwzeer. Een recept, dat geld waard is. Zij, die blond zijn, zullen dikwijls ondervon den hebben, dat de zomer de gelijkmatige kleur der haren zeer benadeelt. Door dennetakken is dit kwaad te verhelpen. Deze kookt men in wa ter af en giet op 1 liter van het aftreksel on geveer 1I5 liter alcohol. Met dit mengsel wascht men 't haar en de huid van 't hoofd, maakt den kam er ook mede nat, en 't gevolg is behalve dat het haar krult dat 'teene gelijkmatige kleur behoudt. Donker haar mag evenwel niet op deze wijze behandeld worden, want het zou door de aanra king met dit mengsel lichter worden. De zaak der gebr. Hogerhuis. In „De Sociaaldemocraat" wordt betoogd, dat door de behandeling van de aanklacht tegen mr. Troelstra wegens beleediging van officier van Jus titie bij de rechtbank te Leeuwarden in de zaak Hogerhuis de waarheid in zicht is gekomen. Voor de eerste maal is nu door Klaas Stien- stra, Eeltje Ringia, en Grietje Kylstra onder eede voor de rechtbank te 's Gravenhage verklaard mogen worden, dat niet de Hogerhuizen maar anderen de daders zijn van den inbraak te Brit- sum; er zijn althans dingen verklaard met de schuld der Hogerhuizen onvereenigbaar. Is dit in elk geval het nieuwe feit dat noodig zal zijn voor de rivisie, ook zonder de rivisiewet, zou, volgens „De Sociaaldemocraat", een invrij heidstelling der Hogerhuizen zich thans opdrin gen. Het blad wjjdt verder eenige beschouwin gen aan het getuigenverhoor en aan de verschij ning van Marten Hogerhuis als getuige en ein digt dan aldus: Straf is gevraagd voor Troelstra. Yier maan- den gevangenisstraf. Wij weten niet en kunnen niet Weten of Troelstra veroordeeld wordt. Onmogelijk is het niet. Maar wat ons wel onmogelijk dunkt, dat is, dat het delict dat er is en dat niemand ont kent geptraft wordt met gevangenisstraf. Dat ljjkt ons onmogelijk en het lijkt ook den ambte naar van 't O. M. onmogelijk, want in zijn op een allerlaagsten trap staand requisitoir, heeft hij de strafaanvrage alleen kunnen motiveeren op gron den buiten deze zaak staande, insinueerende dat men hier slechts te doen had met een kwaad willigen aanval van een man, die om de soci- aalderaokratie te dienen, zijn pijlen richt op de justitie. Wij kunnen over de uitspraak gerust zijn, dat is onze indruk. En loopt het anderswelnu, dat dan ten minste geschiede wat de verdediger van Troel stra in het uitzicht stelde, dat in denzeltden tijd waarin de gevangenisdeuren zich zullen sluiten achter den man, die zoo niet de eerste en niet de eenige, toch zeker de krachtigste en vurigste de bekwaamste en slagvaardigste van allen is, geweest, die in deze zaak op de bres hebben gestaan, de gevangenisdeuren zich zullen openen voor de Hogerhuizen. Zeker is het, de waarheid is in 't zicht. Met krachtige schreden nadert zjj, hoop brengend aan de lijders, moed aan de strijders. Intusschen voort met de agitatie. Een laatsten stoot nog en de muur die 't geschonden recht houdt ingemetseld, stort krakend ineen, onder 't gejuich van allen, die minnen en dienen vrij heid en gerechtigheid. Laat vooruit betalen! Amsterdamsche bladen bevatten volgende waar schuwing Men zjj op zijn hoedeer loopt hier een „heer" in 't zwart gekleed, wandelstok, nog jong, lang aangezicht, in de linkerwang een groot litteeken, een weinig zwaar bespraakt, geeft een vreemd klinkenden naam op en zegt van beroep muziek onderwijzer te zijn. Deze vraagt kamers, zegt, dat den volgenden dag een piano en een koffer bezorgd zullen wor den, blijft dan twee dagen in de gehuurde ka mer, gaat 's avonds naar een café, schrijft zelf een briefkaart, dat piano, koffer en waschgoed niet kunnen komen vóór er weder een paar da gen verloopen zijn, doch in dien tijd gaat hij 's avonds een uur les geven, volgens zijn zeggen, en komt niet weer terug. Dan heeft mijnheer twee dagen voor niets ge geten, geslapen en de vogel is gevlogen. In het eerste halfjaar zijn uit Nederland 1511 vreemdelingen verwijderd. Het aantal gesignaleerde personen door offi cieren van justitie bedraagt 735, dat door amb tenaren van de Openbare Ministeries 3392. - Zaterdag vierde een gezin, uit de Maurits- straat te Amsterdam, het 40-jarig huwelijks feest der ouders. De dag werd besloten, met een partij in het paviljoen Vondelpark. Lang bleef men daar ge zellig bijeen en toen het uur van scheiden aan brak, begon het reeds te dagen. Een rijtuig bracht het bruidspaar huiswaarts, onderweg werd de bruid ongesteld en toen men de woning bereikte, was de arme vrouw overleden. Middeleeuwsch. Bij een brand te Rotterdam in een timmer manswinkel aan de Plantagestraat betwistten de Kralingsche en Rotterdamsche spuitgasten el kaar, ter wille van de premie, het recht tot blus- schen, waardoor er vechtpartijen ontstonden en men eikaar met pompstokken te lijf ging, de slangen afsneed en waterstralen op elkaar richtte. De politie moest tusschenbeide komen om de vechtende in plaats van blusschende brandweer lieden te scheiden. Toch is zulk een vrijwillige brandweer daar nog veler glorie! Een middel om lastige paarden, die zich niet laten beslaan, tot rust te brengen is peter- selieolie op de hand te wrijven en de hand onder den neus van 't paard te houden. Terstond be merkt men de werking van dit middel. De be kende paardentemmer Karey bracht dit middel steeds in toepassing. Nederland en Transvaal! In de „Nieuwe Arnh. Ct." heeft de heer H. Pytterson Tz. een Open brief aan den minister van buitenlandsche zaken geschreven. Hij stelt daarin de vraag of Nederland lijdelijk moet toezien, als Engeland een oorlog tegen Trans vaal begint en toelaten dat een oorlog, vreeselijker dan ooit, zal worden gevoerd, om te eindigen met den ondergang en de geheele vernietiging van een klein volk van burgers, onze taal sprekend, loten van onzen stam? In de Ontwerp-Conventie van de vredelievende schikking van internationale geschillen verPlieh" ten de mogendheden zich, gebruik te zulle11 ma* ken van de bemiddeling van een of meer der bevriende mogendheden. Deze hebben het recht hunne bemiddeling uit eigen beweging aan te bieden, terwijl de uitoefening van dat recht nooit beschouwd kan worden als een onvriendelijke daad. Is niet het tijdstip thans aangebroken, gebruik makend van dat recht, de bemiddeling van Ha- rer Majesteits regeering aan te bieden in het ge schil tusschen Groot-Brittannië en deZuid-Afri- kaansche Republiek? En gesteld dat de Britsche regeering den moed vindt uwe bemiddeling af te wijzen, zal dan uw optreden in naam van Neerland's Koningin ten behoeve van den zwakkere, niet strekken het geweten van het Britsche volk te doen ontwaken, kracht te geven aan het protest dat zich reeds nu laat hoorenzal dan niet de openbare mee ning in geheel de beschaafde wereld zich luide verklaren tegen zoo groot een onrecht; zal niet Engeland's grijze vorstin weigeren goed te keuren een daad, welke door al wie waarheid en recht liefheeft, als een schanddaad wordt gebrandmerkt? XCI. 13-20 Juli. Dat het niet altijd voor den wind kan gaan,is onzen tuinders de beide laat ste weken weder eens duidelijk gebleken. Aan vankelijk scheen 't alsof ook dit jaar hare voor gangers zou evenaren. De Meiknollen brachten ongekend hooge prijzen op, terwijl ook de vroege aardappelen flink werden betaald. Toen de aardappelen daalden tot omstreeks fl per V, H.L., viel dit wel wat uit de hand, echter niet zoo zeer omdat deze prijs als te laag moet worden aangemerkt, dan omdat elke daling, naar het oordeel der aan voeders, steeds te vroeg komt. Ditmaal kwam daar nog bij dat de teelt, of het „beschot" nog steeds niet ruim was. Daarin is echter thans eene belangrijke ver betering gekomen, zoodat ook de prijs, hoewel niet ruim, toch voldoende wordt geacht. De eerste bloemkool werd tegen goeden prijs ge plaatst, doch inplaats dat deze prijzen stand hielden, viel reeds spoedig eene daling op te merken en op belangrijke verbetering bestaat thans weinig kans meer. Zooals bekend is was de Z id-Hollandsche bloemkool dit jaar zeer laat en groote hoeveelheden werden van daar nog aangeboden, toen ook hier de aanvoer reeds belangrijk was. Ternauwernood is de voorraad in Zuid-Holland opgeruimd en daarmede eene concurrent van de baan, of de Langedijk treedt daarvoor in de plaats. Het gevolg er van is na tuurlijk, dat, en door Zuid-Holland, en door de Streek, en door de Langedijk te lage prij zen worden bedongen. De aanvoer aan de markt te Bovenkarspel bedroeg gedurende de laatste 6 marktdagen 528000 stuks. Zaterdag en ook Maandagmor gen werd voor de fijne bloemkool f 1,60 tot f2,50 per 100 stuks bedongen, terwijl de grove varieerde van f2,50 tot f3,75. Daarna trad eene langzame rijzing in, zoodat heden mor gen voor fijne f2,50 tot f 4 en voor grove f3 tot f4,50 per 100 stuks werd bedongen. De teelt van fijne bloemkool is sedert en kele jaren belangrijk uitgebreid, die van grove daarentegen verminderd, waardoor de lage prij zen des te meer worden gevoeld. Enkele par tijtjes witte en roodekool vinden grage koo- pers; de witte tegen f6 a f7, de roode tegen f9 per 100 stuks. De sluitkool is nog klein van stuk; de bloemkool daarentegen is door een zeer goed'van kwaliteit. Was het aanbod van bloemkool grooter dan gedurende de vorige week, dat van aardappe len is reeds met enkele duizenden zakken ver minderd. In het geheel kwamen daarvan ge durende de laatste 6 marktdagen omstreeks 24000 halve H. L. ter markt. Roode, blanke en ook blauwe aardappelen zijn nog weinig in trek. Zaterdag werden 'ze verhandeld tegen f0,75 a f0,95 H. L. Daarna is echter eene gestadige rijzing merkbaar, zoodat heden, zoo wel de ronde als de blauwe aardappelen tegen fl a f 1,05 koopers vinden. Er komt dus reeds eenige verscheidenheid aan onze markt. Van morgen werden de eerste slaboonen aangebo den, die tegen fl per 1000 stuks werden ver kocht, terwijl ook appelen en peren spoedig kunnen worden tegemoet gezien. De vroegste peersoort, in 1886 door den Heer W. Kooiman Dz. te Bovenkarspel in den handel gebracht en door het geheele land verspreid, bekend onder de naam van „Haantjespeer", werd zelfs reeds geplukt en naar Amsterdam gezonden. De oogst van aardbezieën was zeer overvloe dig en thans zoo goed als afgeloopen. De be dongen prijs was 5 cent per mandje van om streeks 2 Va ons. De met deze cultuur genomen proef kan als volkomen geslaagd worden be schouwd, zoodat daaraan in 't vervolg meer aandacht zal worden gewijd. Zwarte bessen en roode aalbessen beloven een zeer voldoenden oogst en goede prijzen. De oogst van appels en peren zal vermoedelijk niet geheel aan de daarvan gekoesterde verwachtingen beant woorden. De bevruchting was zeer voldoende, doch tijdens de pitvorming gingen zeer vele vruchtbeginsels verloren. Enkele fijne soorten als Bonne Louise d'Avranches, Beurré d'A- maulis, Poire Madame, Clapp's Favorite zijn er ruimschoots, doch de meer bekende Holland- sche soorten als Jutten, Prinsperen en Vijge peren zijn er zeer weinig. K. Vervolg Buitenland. Hardnekkig blijft men uit Konstantino- pel melden, dat de sultan aan hersenszwakte lijdt en dat de Jong-Turken voornemens zijn, een uiterste poging te wagen, om hem van den troon te stooten en te vervangen door zijn broeder Ma- hommed Rechad. Reeds moeten vier officieren van de lijfwacht in de gevangenis geworpen zijn onder beschuldiging van opruiing van de troepen tot een aanval op Yildiz Kiosk. De stad Rome en de omtrek zijn door een langdurige en betrekkelijk zware aardbeving bezocht. Verscheidene huizen te Rome, Frascati, Rocca di papa, en andere plaatsen werden be schadigd. De bodem, die tegen kwart over twee begon te schudden, werd eerst om vijf uur weer rustig. Er zijn naar het Schijnt veel menschen gekwetst, maar niemand is omgekomen. De Etna moet een hevige uitbarsting gehad hebben. Naar verluidt heeft de Russische regee ring allen Finschen bladen verboden, uit de bui tenlandsche pers besprekingen over te nemen, die betrekking hebben op Finland, omdat zulks een schadelijken invloed op de Finsche bevolking zou kunnen uitoefenen in dezen tijd van troebelen. Geheel in strijd dus met hetgeen we laatst melden, n.l. dat de twee nog verschijnende bla den niet meer mochten worden uitgegeven. Uit Transvaal. De grootste spanning tusschen de Zuid-Afri- kaansche republiek en het trotsche Albion is gelukkig geweken. De heer Krüger heeft wederom eene belang rijke consessie gedaan en het voorstel den uitlan- ders het kiesrecht te verleenen nadat zij zeven jaar in de Transvaal wonen met terugwerkende kracht, is in den Volksraad aangenomen. Chamberlain, de Engelsche minister van kolo- niëq, wil echter meer. Hij wil niet ontkennen dat dit een groote stap tot den vrede is, maar de „Boeren" dienen er voor te zorgen, dat geen andere bepalingen het kiesrecht wederom aan hen zal doen ontnemen, en die bepalingen be staan, volgens de achterdochtige minister, ten minste ze kunnen in dien geest worden opgevat dat zij personen uitsloten van het verkrijgen van het kiesrecht, die er anders toegerechtigd zouden zijn en dus gebruikt zouden kunnen worden om met de eene hand te nemen wat met de andere is gegeven. Men houdt er zich echter van over tuigd, dat president Krüger, nu hij zich in be ginsel heeft verklaard voor deze wijzigingen in de kieswet, elk onderdeel van zijn plan zal willen herzien. En natuurlijk zal Chamberlain niet dulden dat dit besluit van onwaarde zal worden gemaakt of in waarde kan worden ver minderd. Aan het wijs beleid van president Krüger zal men het wel kunnen overlaten dat hij niet alles zal geven, wat Albion eischt. Een statisticus, die te veel vrijen tijd heeft, heeft uitgerekend, dat de hoeveelheid bier, die per jaar op de geheele wereld wordt gebruikt, een meer van 33/4 mijl lengte, 1 mijl breedte en 6 voet diepte zou kunnen vullen. Daarin zou den gemakkelijk alle Engelsch-sprekende volken op aarde, geschat op 120 millioen personen, kun nen verdrinken, of om humaner te zijn, alle be woners van Noord- en Zuid-Amerika zouden er gelijktijdig een bierbad in kunnen nemen. Wie nu nog niet den grootsten eerbied voor de statistiek heeft, krijgt dien nooit! Het gerucht heeft geloopen, dat een ver koeling zou zijn ontstaan in de betrekkingen tusschen Rusland en Frankrijk in verband met het bezoek van keizer Wilhelm van Duitsch- land aan het Fransche opleidingsschip „Iphigénie", welke verkoeling hieruit zou zijn gebleken, dat president Loubet geen condoléance-telegram ge zonden heeft aan den czaar bij het overlijden van grootvorst George. Dit gerucht is onjuister zijn wel degeljjk telegrammen gewisseld, doch zij zijn niet openbaar gemaakt. De Hitte. Niet alleen wij hebben te klagen, maar ook in het buiteland kan men van groote hitte mee spreken. Ook daar puft men, vooral te Londen. De thermometer wees in het Strand Donder dag in de zon 126 graden en in de schaduw 86, of nog een graad meer dan Woensdag; het was de warmste dag van het jaar. Verschillende ongevallen hebben plaatsgehad. Om tier uur 's morgens werd iemand in een om nibus naar de City bewusteloos; in den voor middag werden twee gevallen van zonnesteek behandeld aan het station van de „St. John Am bulance Association", terwijl er op andere plaat sen nog drie gevallen werden verpleegd. In Oxford-street is een paard dood gevallen. Aan alle tram- en omnibusmaatschappijen zijn speciale bevelen gegeven om vooral voorzichtig te zijn met de behandeling der paardener zijn tal van personen in dienst gesteld om de ver moeide dieren te voorzien van haver en water. Wegens de hitte hebben de werklieden, bezig aan bouwwerken nabij het Victoria-Station, den arbeid moeten staken. In den loop van den dag hebben zich, zooals uit een telegram blijkt, zeven en zestig ziekte gevallen voorgedaan, waarvan zeven met doode- lijken afloop. Van. New-York naar Parijs in 30 uren. Menschen, die niet tevreden zijn dan wanneer zij hun kapitaal kunnen verdubbelen, hebben nu een gelegenheid, om hun geld te steken in een maatschappij, die ernstig aankondigt, dat het haar voornemen is, reizigers van New-York naar Pa rijs te vervoeren, gedurende de Tentoonstelling van 1900, in den tijd van 30 uren. Ook zal er een lijn komen van New-York naar het goudland Klondyke, die de fortuinzoekers in 36 uren naar hun bestemming zal brengen. Natuurlijk kan zulk een snelle reis niet ge schieden per fiets, per spoor, per stoomschip of per automobiel, maar een der vruchtbare uitvin ders, die Amerika bij honderdtallen schijnt te tel-

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 5