de AFSLAG van Wortelen, enz. Plaatselijk Nieuws. Dankbetuiging. I) Te koop gevraagd: Bettzeabloemkoolpl&&te& Maandag 31 Juli a.s., Heer Hugowaard. van Boter, Kaas en Eieren, r, (fOOFlM P. lie 1), geen bezoek afgelegd bij den voorzitter van den Het ware te wenschen, dat men zich onthield van onware, nog meer sensatie verwekkende be richten de wereld in te zenden, dit doet de zaak werkelijk meer schade dan goed. Zoo ook de mededeeling, als zou Dreyfus, toen hij twee ja ren op het Duivelseiland had doorgebracht, een telegram hebben ontvangen, dat zijn vrouw was bevallen, ware beter geweest in de pen te zijn gebleven, nu op zeer besliste wijze dit wordt tegengesproken. Dat de banneling anders zeer veel heeft te lijden gehad, en met opzet is gefolterd en geplaagd op onmenschelijke wijze, is maar al te waar en de toenmalige regeering zal daaromtrent nog wel eens ernstig worden ondervraagd. De datum, wanneer het proces te Rennes in behandeling zal komen, is nu bepaald op 7 Aug. Een zeventigtal getuigen zijn reeds door den regeeringscommissaris bij den krijgsraad den hr. Carrière, gedagvaard. Ook Esterhazy zal worden gehoord en voor dit doel een vrijgeleide worden verstrekt. Quesnay de Beaurepaire komt op de getuigen lijst niet voor, evenmin als Lebrun Renault. Wel een bewiis dat hunne getuigenis van weinig waarde wordt geschat. Yoor de verdediging zullen door Labori slechts enkele getuigen worden gedagvaard. Dat de regeering met krachtige hand ingrijpt en allen straft die zich uitlaten in strijd met den eerbied voor den krijgstucht, bewijst wel het feit dat door haar Generaal de Négrier, een der schitterendste officieren heeft ontslagen van zijn hooge betrekking als leger-inspecteur en als lid van den hoogen krijgsraad belast met speciale zaken. Dat dit eene vreeselijke tijding voor het leger is geweest is licht te begrijpen. Hoe !t er onder de officieren uitziet, is wel sprekend in het volgend staatje uitgedrukt: Op dit oogenblik zijn: generaal Mercier in staat van beschuldiging in afwachting van de uitspraak te Rennes; generaal Boisdeffre, gebla meerd door de ontdekking van het faux Henry generaal Gonse, ontheven van zijn functiën als onderchef van den état-majoor en vQorloopig van elk commando; Zurlinden, ontheven van zijn gouverneurspost van ParijsHartschmidt gebla meerd en verplaatstMetzinger en Hervé gebla meerd en disciplinair bestraftRoget verplaatst van Parjjs naar Belfort; De Pellieux verplaatst van Parijs naar QuimperCoventinJulliard geblameerd om zijn apologie van kolonel De Saxcé; kolonel De Saxcé verplaatst van Rennes kolonel Couberlin verplaatst; kolonel Du Patty de Clam in arrest; commandant Esterhazy schan delijk ontslagen; commandant Cuignuet gestraft enz., enz., zoo nog een heele lijst. Er wordt schoon schip gemaakt! Gelukkig echter, dat de tegenwoordige minis ter van oorlog de generaal Gallifet is. Een bur gerlijke minister van oorlog, merkt de „Petit Bleu" op, zou thans een ramp wezen. De waarheid en de gerechtigheid zegeviert ten slotte; zij zet haar vijand schaakmat en slingert met verpletterende kracht haar vernietigende ar gumenten in het kamp waar listig gekuipt wordt, waar men haar belaagt en bestookt met eene ra zernij, die ten verderve voert. Het proces zal wel lang duren maar de ontknooping is toch in zicht. Een dertigtal telegrafisten, zoo wordt gemeld, allen meer dan zeven dienstjaren tellend, worden tjjdens het proces naar Rennes gezonden, om hunne collega's daar bij te springen. Misschien vindt men dit cjjfer telegrafisten vrij hoog op het eerste gezicht. Bij eenig naden ken zal men anders oordeelen. Er worden 190 journalisten verwacht. Enkele bladen spreken van 200. Het getal 190 mag het juiste genoemd worden. Volgens de berekening van een liefhebber van dergelijke sport kan een flink telegrafist onge veer 1200 woorden per uur overseinen. Na de noodige rekenkunstige bewerkingen heeft hij uit gemaakt, dat, zoo ieder correspondent twee ko lommen aan zijn blad telegrafeert per dag, de noodige werkkracht van onze 30 telegrafisten op gebruikt zal zijn. En zeker kan men er van zijn, dat vooral de Parijsche bladen zich niet met twee kolom men vergenoegen zullen. Zij zullen elkaar de loef pogen af te steken in het leveren van het bes te en meest uitgebreide verslag van iedere zitting. De gendarmerie te Rennes, welke reeds een zeer streng consigne had, heeft dit nog zien ver scherpen. Nog altoos schijnt de Regeering be ducht voor de bevolking of voor de bezoekers, die al te luidruchtig van hunne meening zouden willen blijk geven. Daarom zullen de straten, welke het gebouw omringen, waar de krijgsraad zittingen houdt, met een hekwerk worden afge sloten en afgesneden zijn van het verkeer. Uit Transvaal. Transvaal heeft op het punt gestaan zijn Pre sident te verliezen. Een geschil tusschen hem en den Volksraad loopende over de nog altijd hangende netelige dynamietkwestie, was daartoe de aanleiding. De voornaamste oorzaak van het geschil was, dat Joubert en de meerderheid van den Volks raad zich verklaarden voor de vernietiging van het dynamiet-monopolie, terwijl president Kruger de minderheid steunt, welke de maatschappij wil uitkoopen. rrj Toen de Heer Kruger zijn vrije handelen zag bedreigd deze zaak tot eene oplossing te brengen, meende hij daarin aanleiding te zien dat de volks raad hem zijn vertrouwen niet meer schonk en dreigde met ontslag. Maar dit was de bedoeling van den volksraad niet. De meerderheid der leden besloot tot intrek king der dynamiet-concessie. De vriendschappe lijke betrekkingen kwamen dan ook weder tot stand, toen de volksraad verklaarde hat hij aan President Kruger het volle vertrouwen schonk. In deze voor de Transvaal ernstige tijden, is het aanblijven van Kruger een behoefte voor den vrede van het land. Dat niet alles wat Engelsch. is geboren dweept met de staatkunde van het Engelsche rijk, bewijst wel een schrijven van een Engelsch- man aan het „N. v. d. D.". Deze man, véél aanhangers zal hij o. i. wel niet hebben, gevoelt zich gedrongen, den Nederlanders nog eens te zeggen, dat het Engelsche volk anders over de Transvaalsche quaestie denkt, dan zijne Regee ring en de Minister Chamberlain, „de Judas-Is- kariot van den nieuweren tijd," die nooit hoog geschat is als staatsman en die altijd door Ko ningin Victoria in haar doorzicht en schrander heid met een oog van wantrouwen is beschouwd. De vijandige houding tegenover de Transvaal is enkel te wijten aan het drijven van Chamber lain en Cecil Rhodes. „De groote meerderheid van het Britsche volk is den Boeren zeer welgezind en volkomen on verschillig voor de stemrecht-quaestie." Daarenboven zou, zegt de briefschrijver, een oorlog met de Zuid-Afrikaansche Republiek niet raadzaam wezen voor Engeland, welks leger on voldoende is, vooral ook wat gehalte betreft, en dat, om zijn prestigetot eiken prijs een tweede nederlaag als van Majuba zou moeten voorkomen. „Meer dan half Engeland, vier vijfde van Ier land en bijna geheel Schotland en Wales zijn welge zind jegens President Kruger, wiens humane han delwijze tegenover de mannen van Jameson's in val men niet vergeten is." Bij de jongste aanvullings-verkiezingen is vol doende gebleken, dat de tegenwoordige conserva tieve Regeering de sympathie des volks niet meer bezit. Laat de Heer Kruger nog een paar jaren zijn wijze staatkunde van verdraagzaamheid volhou den. Dan zal, bij de nieuwe algemeene verkie zingen misschien ook gebeurt het al eerder het juk der conservatieven worden afgewor pen en dan zal, met een nieuw vrijzinnig Kabi net, de oude welwillende staatkunde van Glad stone weer toegepast worden tegenover de Re publiek, wier veiligheid dan geen Chamberlain of Rhodes meer zal kunnen aanranden." Uit België. Zoo heeft zich dan de vergadering van alle Katholieken den 25 Juli te Brussel gehouden, zich uitgesproken voor een evenredig kiesstelsel voor het geheele land. Dat hierdoor de positie van den minister Van- denpeereboom onthoudbaar is geworden, spreekt wel van zelf. Zijn kieswet-voorstel heeft hem een verpletterende nederlaag bezorgd. En toen hij onder den druk der agitatie, van de Volksbewe ging, die in een revolutie dreigde om te slaan, toegaf om een commissie van 15 leden te laten benoemen, die met een soort bemiddelingsvoor stel voor den dag zou moeten komen, dat links en rechts bevredigde, gaf hij eindelijk zijn taak, die van verantwoordelijk minister, over in han den van een commissie van Kamerleden. Het genomen besluit door meer dan 200 afge vaardigden van katholieke vereenigingen en ge nootschappen, werd onder daverend applaus be groet. De vergadering werd mede bij gewoond door een groot aantal priesters en kamerleden. Een later telegram maakt melding dat nu ook het geheele ministerie zich voor eene proportio- neele vertegenwoordiging heeft verklaard. Men spreekt reeds van een aanstaand aftreden van de H.H. Vandenpeereboom, president van den Ministerraad, Schollaert, minister van binnen- landsche Zaken en Liebaert, minister van financiën. Zoo zal ook deze crisis haar einde hebben, met de zegeviering van de rechtvaardigheid en de billijkheid. Vereeniging „Hulpbetoon" Zuidschar woude Door het bedanken van Mej. Stolp als Pres. Secret, en van do dames Zomer en wed. C. de Boer, als gewone leden, bestaat het tegenwoordig bestuur uit de damesDukervan der Lee, pres.-secret., BoodBrands, Penn., Greidanus Bruin, Vice-pres. Secret.penn., A. Stolp, Boon de Boer, KroonImmink en wed. P. Berk houwer. Uit Broek op Langedijk schrijft men ons, dat het met de kleine patiente, die het on geluk had verleden week uit den Helderschen trein te vallen bij de Alkmaarsche spoorbrug, goed vooruit gaat. De schedelwond blijkt gelukkig, voor zoover men kan nagaan, geen aanleiding voor hersen schudding gegeven te hebben, terwjjl het schedel been zelf hoogstwaarschijnlijk ongedeerd is. Bij het vallen had het kind, zooals later bleek, ook nog een arm gebroken, en wel vlak bij het in- plantingspunt in bet schouderblad een zeer las tige plaats om den arm te zetten. Naar alle waar schijnlijkheid heeft men hier te doen gehad met eene zelfwerkzaamheid der portierkrukken, die misschien opgewekt werd door den stoot- of springmssel, vlak voor de Alkmaarsche spoor brug, waarover alle reizigers klagen. Het onweer dat jl. Zondagmorgen ook hier evenals elder in vrij hevige mate woedde, heeft op een akker koolland onder Kalverdijk vrij groote schade aangericht. De bliksem heeft op dien akker meer dan 1000 koolplan ten verwoest, de bladeren ver schroeid en gedeeltelijk verbrand. In de plaats daarvan heeft de eigenaar, de Heer S. Ton te Oudkarspel, er nu taaie geele kool voor in de plaats gesteld. Het gedeelte dat door den bliksem op die wijze is verwqest beslaat ongeveer 21/2 snees. Bij het doorwieden werd het gereedschap alsmede de klompen geheel blauw door den aanslag van den zwaveldamp, welke gedurende het vallen van den bliksem moet hebben geheerscht. Tot Hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer-Ambacht, is in de plaats van den Heer D. Wa genaar, die tot Heemraad werd gekozen, met algemeene stemmen gekozen de Heer J. Spaans, te Broek op Langendijk. De Heer S. Rodenhuis, onderwijzer te Zuid-Scharwoude, staat No. 1 op de voor dracht als onderwijzer aan de School voor meer uitgebreid lager onderwijs te Den Helder. Een onzer plaatsgenooten heeft op zijn lot in de Haarlemsche Paardenloterij een paard ge wonnen. Uit Oudkarspel. Indien het al de bedoeling is geweest met het weghalen der meubelen, juffrouw Hoffmans te noodzaken de onderwijzerswoning te verlaten, dan is die toeleg totaal mislukt. Bevriende handen stonden haar weder direct ten dienste om haar het noodige te verschaffen, wat tot de noodzakelijkste behoeften behoort en de echtgenoote van het hoofd der school heeft zich dan ook weer zoo goed en zoo kwaad als dit ging ingericht en denkt er niet aan de wo ning te verlaten. Naar verluidt, zou de Heer Hoffmans zijne vrouw, nadat hij haar eerst bij zich in de school had laten komen, hebben voorgesteld in Alkmaar te gaan wonen. Niets is in de woning gebleven, alles is in te genwoordigheid van den advocaat van den Heer Hoffmans en een deurwaarder ingepakt en, zoo men wil, vervoerd naar Heerhugowaard. Op welke wijze deze onverkwikkelijke zaak een einde zal nemen, is voorloopig moeielijk te gissen. Men schrijft ons 'Goedkoope spooruitstapjes. M. de Red.Zooals ge weet luidt het spreek woord „de ondervinding is de beste leermeeste res," en nu trek ik hieruit de conclusie, dat men soms wel kan doen, door met zijne onder vinding anderen te onderrichten. Daarom hoop ik dat ge 't volgende de moeite waard moogt vinden, onder de oogen uwer lezers gebracht te worden. Ik was dan, kort geleden, als geleider met een troepje schoolkinderen boven de 12 jaar, opeen wandeltocht, die zoo prachtig mooi was, dat 'k anderen durf aan te raden, ze ook eens te ma ken. Maar vooropstellen moet ik dat ze alleen te maken is met jongens boven de 12 jaar, voor jongeren zou de tocht te zwaar vallen. We gingen des morgens per eersten trein van den Helder tot Station Santpoort met een col lectieve kaart voor de reis naar Amsterdam heen over Haarlem, terug over de Zaan. Zoo'n kaart kost voor 2 kinderen beneden de 15 jaar 1 enkele reis Amst., terwijl er op de 20 één en bij 20 tot 40 kinderen 2 geleiders vrij waren. Van Santpoort wendden we allereerst onze schreden naar de ruïne van Brederode, waarbij men niet meer naar Velserend behoeft te gaan, maar dadelijk bij den portier terecht kan. Na van het heerlijke panorama genoten te hebben, werd een glas melk genomen op Velserend (een koffiehuis bij de Ruine), en vervolgens achter Meer- en Berg om langs den Bergweg gewan deld, tot men door het Bloemendaalsche bosch eindelijk over Overveen, naar Kraantje Lek trok. Deze wandeling moest bij den Tol op Over veen worden afgebroken, omdat er zich teekenen van vermoeidheid begonnen voor te doen. Anderen zou ik dus aanraden of bij dezen tol of in 't Bloemendaalsche bosch eerst halt te houden. Was de Bergweg schilderachtig mooi, en de rijke villa's op Overveen prachtig, bij het jonge volkje spande Kraantje Lek met zijn hoog zand duin de kroon, daar hadden ze wel willen blijven. Maar we moesten verder. Rondom Elswout ging het zingende verder, recht tegen over de achterpoort eene laan in, die recht op de Schoutjeslaan inliep, en zoo arriveerde we over de Leidschevaart in den Haarlemmer Hout. Onderweg wekte hier de electrische tram de nieuwsgierigheid en bewondering der jeugdige reizigers. En in de Hout werden de damherten aangehaald en gevoerd, tot men eindelijk dwars de stad door naar het station marcheerde. Al spoedig voerde ons een trein naar Amsterdam, waar een uur of drie vertoefd werd, en van waar eindelijk het vroolijke troepje langs de Zaan weer huiswaarts gevoerd werd. En, om nu mijne ondervinding aan het woord te laten, zou 'k hier zeggen „maakt dezelfde route, plakt echter wat langer op de halten, en gaat niet verder dan Haarlem, ge kunt er ge makkelijk een dag mee vol maken, en de jeugd geniet volop. Advertentiën. Getroffen door do vele blijken van belang stelling, zoo van hier als van elders ondervonden bij ons Zilveren Huwelijksfeest, betuigen wij onzen welgemeenden dank. K. MADDEROM Broek op Langendijk, en Echtgenoote. 28 Juli 1899. e ondergeteekende bericht aan hare ge achte cliëntèle van SCHAGEN en Om streken, dat zij haar zaak aan haar zoon heeft overgedragen, hem in een ieders gunst beleefd aanbevelende, onder hartelijke dankzegging voor het door haar zoo vele jaren genoten ver trouwen. Hoogachtend, Schagen. Wed. J. ROGGEVEEN. Xn aansluiting met bovenstaande, beveel ik mjj door deze beleefd in een ieders gunst aan, belovende niets onbeproefd te zullen laten, het vertrouwen, aan mijne moeder zoovele jaren ge schonken, deelachtig te worden. Hoogachtend, UEd. Dw. Dnr. K. ROGGEVEEN Jr. Schagen (Hoogzijde.) Banketbakker. hij kleine of aroole partij. Adres W. C. VISSER, N. Niedorp. Burgemeester en Wetliouders der ge meente NOORDSCHAR- WOUDE, brengen bij dezen ter kennisse van belangheb benden, dat vanaf den len MAANDAG in AUGUSTUS, in deze gemeente zal aanvan gen des namiddags ten half vijf ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KROON Mz., Burgemeester. D. DE GEUS, Wethouder. Aan Heeren Groen- tenhandelaren wordt bekend gemaakt, dat de kool bouwers van Sint Pancras op eene door 34 bouwers be zochte vergadering met 29 tegen 5 stemmen beslo ten hebben om, te beginnen de roode kool op de markt te BROEK OP LANGEDIJK te veilen en geen bestelling aan te nemen. De Notaris B. VAN DER VEEN, te Schoorldam, zal op Woensdag 23 Au gustus 1899, 's avonds 6 uur, in de herberg „de Zwaanvan D. PIJPER, in het openbaar verkoopen en Bouwland, te Heer Hugowaard, aan den Middelweg, sectie H, nos. 33, 34, 35, 36, 37, 37a, 40, 41, 42, groot 6 bunders, 43 roeden, 70 ellen. Eerst in perceelen en dan gecombineerd. Eigendom van PIETERTJE DE VRIES, wed. OLOF IIARTOG. Vraag steeds prijsopgaaf NOORDSCHARWOUDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3