van dc „Nieuwe Langedijker Courant' BIJVOEGSEL van Zondag 30 Juli 1899. Vervolg Nieuwstijdingen. In 't holst van den nacht. Nog niet lang geleden heeft zich ergens in Friesland het volgende afgespeeld: Jan de juiste naam doet er niet toe is een oppas sende jongen, maar dien éénen avond was hij eens vroolijk uit geweest en eerst laat in den nacht keerde hij naar huis. Vader en moeder waren brommig naar bed gegaan. Geen manier van doen. Geen menier van doen, zei vader, 'k zal het hem straks onge makkelijk zeggen ook. „Wie is daar?" „Ik, vader, uw zoon." „Ik heb geen zoon, die in het holst van den nacht om half drie thuis komt. Jan (met gehuicheld droevige stem)„Goed vader, verstoot me maar, 'tkomtjoor uw ge weten op, als morgen vroeg Vader hoorde niets meer. Maar moeder was niet gerust. Wie weet of de jongen geen onge luk begint 1 Daar dacht Jan juist aan! Hij brak een losse plank van een oud hok en wierp die met een plof te water. „Daar heb je 'tal, daar heb je 'tal!" riep moeder uit, „onze jongen verdrinkt zich!" En op 't zelfde oogenblik was ook zij het bed uitgesprongen en met haar man de deur uitge sneld. Jan, die in een duister hoekje verscholen stond, liet zijn vader en moeder voorbij loopen, wipte toen behendig in huis en deed de deur op het slot. Vader en moeder sloofden zich uit om den „drenkeling" uit het water te halen. „'n Plank! Niks dan een plank!" bracht va der woedend uit, toen hij ontdekte, hoe leelijk hij was gefopt. „O, die jongen 1" liet moeder er met een zucht van verlichting op volgen. 't Tweetal, in de onderkleeren, keerde naar huis terug. Wat is dat? De deur op 'tslot? Vader klopt op de ruit. Jan (van binnen): „Wie zijn daar?" Twee stemmen tegelijk: „Wij, je vader en moeder." Jan: „Ik heb geen vader en moeder, die in het holst van den nacht om half drie thuiskomen." Er volgde zooiets als 'n tableau. Op welke wijze vader en moeder hun gemoed ook lucht gaven, ze moesten eerst beterschap beloven en dat ze voor dezen keer „de mindere man" zouden zjjn, vóór Jan zich verbidden liet, de deur te onsluiten. Ongekookte melk. Te Axel zijn een meisje van 10 jaar en een boerenknecht ernstig ziek geworden, doordat zij ongekookte melk hebben gedronken, afkomstig van koebeesten lijdende aan mond- en klauwzeer. Beider toestand moet hopeloos zijn. Eindelijk Aan de een dezer dagen te Groningen afge nomen examens voor de hoofdakte werd o. a. deelgenomen door 2 candidatcn, die voor de tiende en dertiende keer zich hieraan onderwierpen. Bij het vernemen der tijding, dat zij geslaagd waren, kregen beiden van vreugde een „toeval". Na ongeveer 20 minuten werd de eerste weer geheel bijgebracht; bij den anderen echter duurde de flauwte wat langer, zoodat men een oogen blik zelfs voor zijn leven vreesde. Keukenmeid in brand! Ten huize van den heer R. in de Vondelstraat *e Amsterdam heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een der drie dienstboden was in de keu ken bezig met in een open pan was te smelten, toen eensklaps de vlam in de pan sloeg en zich ook aan de kleeren van het meisje mededeelde. In een oogwenk stond zij geheel in brand en toen op haar angstgeschrei haar beide kamera den, die boven waren de familie was afwe zig naar beneden kwamen, waar dezen op het zien van hetgeen er gebeurd was zoo van streek, dat zij niet in staat waren, hulp te bie den. Zij riepen [echter onmiddelijk den aan de overkant wonenden kruier, die er in slaagde met een paar emmers water de vlammen te blusschen. Daarop werd de hulp ingeroepen van twee geneesheeren, die de eerste hulp verleenden en daarna het met zware brandwonden overdekte meisje naar het Wilhelmina-Gasthuis lieten bren gen. Het dienstmeisje Neeltje de Zwart geheeten, is aan de bekomen wonden overleden. Een meisje vermist. Sedert Dinsdag 25 Juli, des namiddags 4 uur, wordt te 's-Gravenhage vermist een 12-jarig meisje, genaamd Hillegonda van Dijk en wonende van Breugelstraat 116 aldaar. Ze was uitgezon den om een boodschap in de Spuistraat te doen door de juffrouw, bij wie ze als loopmeisje in dienst was en is niet teruggekeerd noch bij de juffrouw in de van Spiegelstraat, noch bij haar ouders. Het meisje is voor haar jaren ontwikkeld van lichaamsbouw, men zou haar 14 jaar geven, zij heeft zwarte oogen, draagt zwart haar, kort af hangend in den hals. Zij droeg een lichte blouse, i een rood bruin rokje met zwarte strepen, een grijs manteltje en wit schort en op het hoofd een witte matelot met zwart fluweel, merkbare teekens drie litteekens op het voorhoofd. Alle onderzoekingen zoowel in den Haag als te Am sterdam ingesteld, waar zij familie heeft en waarheen het mogelijk was dat zij gegaan was omdat ze f3.62 van haar juffrouw op zak had hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Daar de ouders in groote ongerustheid verkee- ren worden allen, die inlichtingen kunnen geven, verzocht dit te doen aan den heer Olivier, waar- I nemend commissaris in de 1ste afdeeling .te 's Gravenhage. Afchaffing van Suikeraccijns! De belasting op de suiker die het fabriceeren van geleien (jams) en vruchtenwijnen in ons land zoozeer hindert, geeft (volgens Ericus in het Nw8.) aanleiding tot allerlei knoeierijen. Bie- tenpulpe en melasse worden gebruikt, in plaats van suiker, en om alles toch maar goedkoop te maken, worden de klokhuizen en schillen van de machinaal bewerkte Amerikaansche appelen naar Nederland verzonden, om versche vruchten te vervangen, vooral bij de bereiding van appel gelei. Wat arsenicum er bij tegen 't bederf, zoo als dr. Yan Hamel Roos constateerde in zijn maandblad, „Mijn liefje, wat wil je nog meer Bij vrijstelling van suikerbelasting voor alle in ons land vervaardigde vruchtengeleien, welker bereiding de groote Gladstone in zijn land zoo bevorderde, zouden deze binnen 't bereik van schier alle Nederlanders komen, en ook de goedkoopste soort kan veel beter zijn dan thans de beste. Wij hebben daarvoor een bereidings wijze, waarbij de beste Engelsche jams ver moe ten onderdoen. Bovendien zouden wjj daarvoor in de geheele beschaafde wereld afnemers vinden. Wanneer dus de afschaffing van den suiker- accjjns voor de gelei- en vruchtenfabrieken De zaak Hogerhuis. Als rechtskundige raadsman voor de revisie van het vonnis der Gebr. Hogerhuis zal optreden mr. Z. van den Bergh, te Amsterdam. De Post en de briefkaarten. Het Hoofdbestuur van de Posterijen is toch niet doof gebleven voor de vele klachten, over al te draconische opvatting van de bepaliugen omtrent hetgeen ai of niet op de adreszijde ge oorloofd is. Er zijn „mildere iustructiën" gekomen. Het volgende officieus getinte bericht iu do „N. R. Ct." doet dit zien. Niettegenstaande ten vorigen jare alleen be zwaar is gemaakt tegen eene te uitgebreide aan duiding van het beroep op de voorzijde der brief kaarten, wordt, blijkens de vele bij het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie ingekomen klachten, op vele postkantoren ook de verzending geweigerd van briefkaarten, waarop de naam eenigszins uitgebreid, of wel de naam en het be roep van den afzender in ééne uitdrukking zijn vermeld. Dit behoort, volgens het hoofdbestuur der posterijen, niet te geschiedenook al is der gelijke vermelding nog al uitgebreid, gelijk b.v. het geval kan zijn op briefkaarten, afgezonden door naamlooze vennootschappen, maatschappijen, of agenturen. Dan behoort daarin te worden berust. Het is mede niet verboden, dat hij, die twee of meer beroepen uitoefent, welke niet in één woord zijn samen te vatten, die beroepen elk met één woord of daarmede gelijk gestelde uit- krukking vermeldt. Voorts vestigt het hoofdbe stuur voornoemd de aandacht der postambtena ren er op, dat doorhaling of radeering van uiet- geoorloofde aanduidingen of opschriften op brief kaarten geoorloofd is, alsmede dat eene aandui ding van het beroep, welke niet voldoet aan de gestelde eischen, door radeeren, doorhalen, c. q. bijschrijven met de pen, in den vereischten vorm mag worden gebracht. Men zal zich herinneren, dat bij de ver kiezing van leden voor den Gemeenteraad op 11 dezer te Helder door het stembureau in district II alle ingekomen stembiljetten van onwaarde werden verklaard, wijl de namen der candidaten niet in alphabetische volgorde waren gedrukt. Wijl dus de stemming onbeslist is gebleven en de Kieswet in een geval als dit niet heeft voorzien, heeft de Gemeenteraad van Helder nu besloten aan eene bijzondere raadscommissie van vijf leden op te dragen het openen en onderzoe ken van de stembiljetten en daarover rapport uit te brengen. Deze opening is bepaald op a.s. Maandag voorm. 11 uur, in eene openbare zitting. De moord te Koewacht. Men schrijft uit Koewacht: Door de Belgische politie is de hand gelegd op een jas en een broek. Men vermoedde, dat die aan den verdachten Misseghers hadden toe behoord. Om zich daarvan te overtuigen kwamen Don derdag eenige gendarmes naar hier en toonden de kleedingstukken aan verschillende personen, waarvan de meesten aanstonds verklaarden, dat zij den verdachte meermalen, met die kleeding stukken aan, hadden zien loopen. Ook werd in de woning van den verdachte een lap goed ge vonden van dezelfde stof als waarvan de jas ge maakt is. Of dit nu de kleederen zijn, die de verdachte aanhad toen hij de misdaad pleegde en waar naar men reeds zoolang gezocht heeft, zal nu- verder onderzocht worden. Een inbreker tegen wil en dank. Te Dordrecht was des nachts de kostganger W., die eenigszins laat in zijn woning aan den Spuiweg kwam, in plaats van naar bed te gaan, iu het open dakvenster gaan zitten. Weldra viel hij daar in slaap; niet lang daarna verloor hij het evenwicht en stortte neder op het dak van een nevenbewoner, waarbij eenige dakpannen gebroken werden en los raakten. Meenende dat er dieven boven waren, trok de buurman met een bijl gewapend naar den zolder. De inbreker tegen wil en dank was da»r inmid dels niet meer te vinden; hij was ook van het dak gevallen en lag nu in den tuin van den heer E., waar men hem vond, geheel ontnuch terd en met een gezwollen been. De politie rekende hem in en bracht hem naar het politiebureau, om zijn roes verder geljjkvloers uit te slapen. 4 Oogst. Verwachtingen van den oogst over 1899 in de provincie Noord-Holland. Over het algemeen kunnen voor dit gewest de verwachtingen van den oogst zeer gunstig wor den genoemd. Omtrent de wei- en hooilanden, welke alhier zulk eene voorname plaats innemen, zijn van schier alle zijden de beste berichten ingekomen. Hoewel de koude Meimaand voor den groei voor het gras niet voordeelig was, heeft dit ge was, dat door den zachten winter en vooral door de gunstige weersgesteldheid in Maart reeds ta melijk tot ontwikkeling was gekomen, zóó wei nig geleden, dat de later ingevallen warmte vol doende is geweest, om het welig te doen opschieten. De hooiopbrengst valt dan ook mede en de qualiteit, welke alleen hier en daar wat geleden heeft door te veel regen tijdens den oogst, wordt over het algemeen uitmuntend genoemd. Op de weilanden vond het vee, dat grootendeels reeds vóór Mei kon worden uitgejaagd, tot dusver in de meeste gemeenten ruimschoots goed voedsel. De aardappelen beloven mede een overvloedig en goed beschot. Voor de gevreesde ziekte ble ven zij gespaard. Tarwe en rogge staan ook algemeen goed en geven uitzicht op een overvloedigen oogst. De haver is minder gunstig opgegroeid en heeft vooral op hoog gelegen gronden veel van de droogte te lijden. Omtrent erwten en boonen zijn gunstige be richten ingekomen, eveneens omtrent het mos terdzaad. Daarentegen zal de opbrengst van karwijzaad beneden het middelmatige blijven, daar de plant nag al van koude te lijden heeft gehad. De koude weersgesteldheid in het voorjaar heeft ook een ongunstigen invloed gehad op de „bloembollengewassen. Vooral de tulpen hebben in den beginne zeer van de nachtvorst geleden en zijn tengevolge van den aanhoudenden scher pen Noordoostenwind, gepaard met droogte, te vroeg afgestorven. Bij het rooien bleek veelal, dat de bollen klein van stuk waren. Zeer ongunstige berichten zijn verder ontvan gen ten opzichte van de „vruchtboomen". Hoewel zij meestal goed gebloeid hebben, is de vrucht slecht gezet of tengevolge van wind en vorst niet tot ontwikkeling gekomen. Slechts in enkele ge meenten wordt van appelen en peren een middel matige oogst verwacht. Evenals dezer dagen te Zwolle, heeft ook te Alkmaar de Gemeenteraad, in verband met de aanstaande kermis, in de politie-verordening vastgesteld een verbod tegen het werpen met con fetti, serpentines of dergelijke licht brandbare voorwerpen, alsmede tegen den verkoop van pau- wenveeren, enz. De onderwijzer J. Gl. te Ekamp, gem. Finster wold, is door de Rechtbank te Winscho ten, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens onzedelijke handelingen met schoolmeisjes. Tot Nut van 't Algemeen. Het hoofdbestuur van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heeft de departementen herinnerd aan het besluit der algemeene verga dering om „op de begrooting 1899 1900 uit te trekken een bedrag van f 1000, teneinde daar mede te bestrijden de kosten, verbonden aan het houden van voordrachten over het werk en de taak der maatschappij, door sprekers, daartoe door het hoofdbestuur uit te noodigen." Het hoofdbestuur deelt mede, dat het heeft uitgenoodigd o.a. de heere Mr. H. Smeenge en den algemeenen secretaris, zich voor het houden van de bedoelde voordrachten beschikaar te stel len, welke heeren zich daartoe bereid verklaard hebben gedurende de maanden October, Novem ber, December, Januari en Februari. De voordrachten zullen echter ook bestemd moeten zijn om zoo mogelijk nieuwe departemen ten op te richten. Dienovereenkomstig heeft het hoofdbestuur de departementen uitgenoodigd vóór 1 September a. s. op te geven lste. of, en zoo ja om welke redenen, tot welke bepaalde doeleinden en in welke maand bij voor keur een kostelooze propagande-voordracht in ee- nig departement noodig wordt geacht; 2de in welke plaats in de nabijheid van ee- nig departement een propaganda-voordracht zou kunnen leiden tot het oprichten van een depar tement, met opgave van adressen van personen, tot wie het hoofdbestuur zich tot dat doel in be trekking zou kunnen stellen. Ingeval vóór 1 September geen antwoord is ingekomen, zal het hoofdbestuur het er voor hou den, dat een propaganda- voordracht nóch in het departement, nóch in de omgeving daarvan wen- schelij k wordt geacht. Vredes-Conferentie Het slot-protocol der vredes-conferenlie toont aan, dat de afgevaardigden bestendig geleid wer den door den wensch, de verheven denkbeelden van den ontwerper der conferentie op volledig mogelijke wijze te verwezenlijken. De conferentie heeft besloten de volgende pun ten den gevolmachtigden ter onderteekening en den regeeringen ter goedkeuring voor te leggen 1. Een conventie tot vredelievende oplossing van internationale gepchillen. 2. Een conventie betreffende bepalingen en ge bruiken voor oorlogen te land. 3. Een conventie betreffende aanwending der grondslagen van de conventie van Genève in 1864 op de zeeoorlogen. 4. Drie verklaringen volgens welke het zal verboden zijn, schoten te lossen of ontploffings middelen te werpen uit luchtballons of wat daar mee gelijk staat; zich te bedienen van schoten, welke alleen ten doel hebben stikgas of giftige gassen te verspreiden, of kogels te gebruiken, die in het menschelijk lichaam ontploffen. Het protocol houdt vervolgens vijf wenschen in 1De conferentie is van meening dat een be perking der militaire lasten welke tegenwoordig op de wereld drukken, zeer wenschelijk is tot bevordering van de materieele en moreele wel vaart der menschheid. 2. De conferentie spreekt den wensch uit dat de vraag van rechten en plichten der neutralen op het programma voor de eerstvolgende confe rentie gesteld worde. 3. De conferentie spreekt den wensch uit dat den aard en het kaliber van geweren en marine- geschut betreffende vragen, voor zooverre die reeds door de conferentie zijn onderzocht, onder werp van studie der regeeringen zullen uitmaken met het doel, eventueel tot een eensluidende op lossing door middel van een latere conferentie te geraken. 4. Terwijl de conferentie de gevolgtrekking maakt, dat van den kant der Zwitsersche bonds- regeering reeds voorbereidende stappen tot her ziening der conventie van Genève gedaan zijn, spreekt zij den wensch uit, dat binnen een korte tijdruimte tot het bijeenroepen eener buitenge wone conferentie zal worden overgegaan, die een herziening dezer conventie ten doel heeft. 5. Bovendien heeft de conferentie, afgezien van eenige afgevaardigden die zich van stem ming onthielden, eenstemmig den wensch uitge drukt dat het voorstel, ten doel hebbende het privaat-eigendom bij zeeoorlogen voor onaantast baar te verklaren en verder het voorstel de vraag van het bombardement van havenplaatsen, ste den en dorpen door vijandige vloten te regelen, aan een onderzoek door verdere conferenties zul- onderworpen worden. Het slotprotocol zal door de gezamenlijke ge volmachtigde afgevaardigden onderteekend wor den, de conventie daarentegen niet omdat ver scheidene lauden hun toetreding tot later hebben voorbehouden. Engeland zal het slotprotocol on derteekenen waarbij het te kennen geeft dat het de tweede en derde verklaring en van de uitge sproken wenschen de derde en vijfde niet aan nemen kan. Niet alleen de drie conventiën, maar ook de drie verklaringen zullen afzonderlijk on derteekend worden. Het begeleidend schrijven voor conventiën en verklaringen zal heden wor den vastgesteld. Waarschijnlijk zal de conferentie eerst Zaterdag of Maandag gesloten worden. De eerste afgevaardigden kwamen gistermiddag bij een en overwogen nogmaals de opstelling van het slotprotocol. De Amerikanen verlangden dat in art. 27 van het scheidsgerechtontwerp begin nende met: „de ondergeteekende mogendheden beschouwen het als haar plichthet woord „plicht" nader aangepuid zou worden, opdat in geen geval dat woord als een verplichting voor de Vereenigde Staten zou beschouwd kunnen worden om zich in Europeesche aangelegenheden te mengen en omgekeerdmen zoekt nog naar een formule voor het artikel, die met de wen schen der Amerikanen rekening houdt en tege lijk de draagkracht van art. 27 niet verzwakt. De Zwitsersche Bondsraad heeft eenstemmig inig het besluit genomen, dat Zwitserland niet tot de Haagsche conventie zal toetreden betref fende het oorlogsrecht omdat de volksoorlog niet erkend is. Engeland zal eveneens niet tot de con ventie toetreden. Vervolg Buitenland. Het nieuwste op het gebied der rjjwiel- uitvindingen is „the air-propelled bicycle" of het Windmotor-rijwiel" een gewoon rijwiel, voor zien van een windmolentje, dat door den lucht stroom, waartegen men oprijdt, in beweging wordt gebracht en in staat heet te zijn om den rijder dan in het trappen te assisteeren en er meer dere kracht aan toe te voegen. De uitvinder zelf, zekere heer W. Bettis te Stratford, zegt van zijn uitvinding, dat de lucht- tegenstand, dien men onder het rijden onder vindt geen vertragenden invloed meer op de be weging uitoefent, doch integendeel de beweging vergemakkelijkt, aangezien bedoelde tegenstand werkt op wiekjes vóór op de machine, die in rotatie worden gebracht en wier beweging door middel van een krachtsoverbrenging op de trapas werkt Als het eens waar ware!

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 5