Brieven uit „de Streek." Plaatselijk Nieuws. Te Scherpenisse had een kind, in tegen woordigheid zijner moeder, het ongeluk een jong katje op een der pooten te trappen, zoodat het diertje een jammerlijk geluid deed hooren. De moederkat, daardoor tot waakzaamheid op gewekt, maakte zich op en vloog het kind om den hals, zoodat de moeder het dier met geweld verwijderen moest. Daarna zette de kat zich op een kleinen afstand neer in een houding, om het bedoelde kind andermaal aan te vallen. Bevreesd voor de veiligheid van het kind, greep men het moederdier om door verdrinken een eind aan haar leven te maken. Eene vrouw te Harlingen, die gaarne met de buren een praatje maakt, had haar jong ste kind geheel ontkleed in de wieg laten liggen, onder toezicht van een meisje, dat zelf nog toe zicht noodig had. De moeder gaat de buurt in, en geeft de kleine een ballon met kaarsje te spelen. Het grootere meisje steekt het kaarsje aan en gaat ook de straat op. Intusschen ontstaat er brand in de wieg en het kind heft een erbarme lijk geschreeuw aan, wat gelukkig door een buur vrouw wordt gehoord, die de vlammen dooft; maar de kleine beeit evenwel reeds belangrijke brandwonden bekomen. De drie weesjongens, die onlangs uit de weesinrichting te Neerbosch waren weggeloo- pen, zijn weder terecht en in de inrichting te ruggebracht. In de vergadering van de Stoomtramweg- Hij. „West-Friesland", gehouden te Hoorn, deelde de voorzitter mede dat het rollend mate- riëel niet hypothecair was verbonden, gelijk het bestuur meende, waarop werd besloten om te trachten f50.000 als bedrijfskapitaal te krijgen door obligatiën met dit onderpand. Een ingeko men voorstel van den heer Vas Visser om ge durende 25 jaar de lijn te exploiteeren voor de lusten en lasten werd verworpen, alleen de ge meente Winkel had zich daarvoor verklaard. Uit vrees voor straf. Een jongen van ongeveer 12 jaar uitdePau- straat te Arnhem, door zijn vader bij 't weer naar school gaan herinnerd aan eenig strafwerk, dat hij nog moest maken, heeft zich dit zóó aangetrokken, dat hij heimelijk Zondag 1.1. de ouderlijke woning heeft verlaten en niet weer is teruggekeerd. Men vermoedt, nu nasporingen vruchteloos zijn gebleven, dat hem eenig ongeluk is overkomen. Te Goes vertoonen zich veel meer ratten dan gewoonlijk. Door de langdurige droogte ver laten zij de riolen en wagen zij zich meer in de nabijheid der menschen. Ook muizen zijn daar in overgroot aantal. Nadat een inwoner in een enkelen nacht een tiental gevangen had, vond hij er 's margens nog een paar dood op straat voor de deur liggen. xcv. 10—17 Augustus. Onze markten vertoonen thans eene vrij groote verscheidenheid van tuin- bouwproducten.Nevens grove bloemkool, roode, witte en savoyekool en aardappelen, worden reeds enkele partijtjes reuzen bloemkool, sla- boonen, komkommers, groote en kleine uien, appels en peren aangeboden. Aardappels wer den graag en tegen stijgende prijzen gekocht. Vrijdag en Zaterdag werd reeds f 1,05 è,f 1,15 bedongen, terwijl Maandag f 1,15 è,f 1,25 werd besteed. Dinsdag, eene katholieke feestdag, werd aan het station te Bovenkarspel geen markt gehouden en was ae aanvoer aan na burige markten kleiner dan gewoonlijk. De prijs was f 1,10 a fl,20 per 1/2 HL. Woens- ik er heel mijn leven spjjt van hebben, dat ik niet acht of tien millimeter meer naar links heb aange legd mjjn kogel zou dan, in plaats van slechts den arm te raken zonder zelfs een beentje te beschadi gen, een heel mooi knoopsgat in die magere kaï kas gemaakt hebben. Maar wie weet, borgen is geen kwijtschelden en als ik nog eens in de gelegenheid kom, dan zal ik mikken of het om een gouden me daille ging. Die laatste woorden van Martineau waren slechts een alleenspraak geweest, want Filip was inmiddels voortgeloopen en had zich weer bij mjjnheer De Pra- bert gevoegd, die, geleund op den arm van Puybar- rau, langzaam naar het terras liep. Nabjj de oranjerie namen zjj plaats op rieten stoe len, in de schaduw van de groote vijgeplanten en waaierpalmen, waarmee het terras versierd was. Nauwelijks zaten zjj daar of er klonken lichte voetstappen over den marmeren vloer en Marguérite verscheen. Zjj was gekleed in een gladde, witte japon met een breed lint van kersroode zijde om haar middel en een grooten stroohoed op de blonde lokken. Het meisje was in al haar eenvoud betooverend schoon en die schoonheid werd nog verhoogd door een vurigen blos op haar wangen en een zekere on gerustheid, die uit haar oogen straalde. Dag beste oom, zeide zij terwjjl zij Bernard De Prabert haar voorhoofd tot een kus toestak. Vervolgens groette zij Puybarrau met een aller liefst knikje en stak, hoewel eenigszins bedeesd. Fi lip de hand toe. In zijn blik las zij evenwel zooveel vreugde, zijn handdruk was zoo veelzeggend, dat zij terstond begreep dat alles reeds beslist was en ge heel overeenkomstig hun wenscnen. Met heldere stem en een glimlach van geluk om de lippen, vroeg zij daarna aan Bernard De Prabert: Gjj hebt mjj laten roepen, oom? Ja, mjjn kind. Luitenant Filip Dormelles heeft mij zooeven om uw hand gevraagd en nu wilde ik daar omtrent gaarne uw gevoelen vernemen. Maar oom, ik heb luitenant Dormelles zelf verzocht, vandaag zjjn aanzoek bjj u te doen, antwoordde het meisje. Welzoo, dus ge bemint dien jongen man? dag werd reeds spoedig fl,25 bedongen, ter wijl enkele partijen zelfs fl,30 opbrachten. Hedenmiddag daarentegen was de kooplust minder groot, wat misschien gedeeltelijk was toe te schrijven aan den grooteren aanvoer. Niet alleen de muisjesaardappelen werden tegen hoogere prijzen verhandeldook met de blau wen was dit het geval. Woensdag werd de geheele aanvoer van blauwe aardappelen, 1103 zak, tegen f 0,90 per l/2 HL. verhandeld. Heden middag daalde de markt tot f0,85. De grove bloemkool is nog steeds van zeer geringe kwaliteit en de aanvoer onbeduidend. Enkele partijtjes reuzenbloemkool zijn van betere hoedanigheid en worden dan ook niet hoogere prijzen betaald. De totale aanvoer van bloemkool, gedu rende de laatste vijf marktdagen, bedroeg om streeks 20000 stuks; die van roode, witte en savoyekool 33000 stuks en van aardappelen 12176 halve HL. De prijs van grove bloembool varieert van f4 tot f7, en die van reuzenbloemkool van f8 tot f 10 per 100 stuks. De uienoogst zal verre beneden het gemid delde blijven. Niet alleen dat de jonge plantjes reeds spoedig na het ontkiemen bij massa's wegvielen, waardoor de meeste banen wrak stonden, doch bovendien werden ze sedert twee a drie weken door eene ziekte aangetast, waar door het loof geel werd en eindelijk afstierf, waardoor ook de bol in hare ontwikkeling werd gestoord. Aan kleine uien zal derhalve geen gebrek zijn. De thans aangevoerde groote uien worden verhandeld tegen f0,90 a f 1,25, de kleine tegen fl,55 a f 1.75 per V2 H.L. Bij zonder gewild zijn de thans in steeds grooter hoeveelheden aangeboden boomvruchten. Dirk jesperen, Goudballen en Noord-Hollandsche Suikerperen, waarvoor enkele dagen f 1,75 tot f2 per Y2 H.L. werd betaald, worden thans met f2,10 tot f2,40 betaald. Ook voor goede Appels wordt eene flinke prijs, n.l. f2 tot f3 per V2 H.L. bedongen. Aan den teelt van goede appelsoorten wordt hier echter nog te weinig aandacht geschon ken. Wel vindt men op eiken boomgaard een zeker aantal appelboomen, doch verreweg het grootste deel bestaat uit soorten van geringe waarde. Alleen te Ooster en Westerblokker en in den Bangert worden een betrekkelijk groot aantal boomen aangetroffen van eene soort, die ruime winsten kan afwerpen name lijk de Geldersche Bellefleur. In de winter maanden worden deze appels in den regel te gen flinke prijzen verkocht. Vroegere soorten zijn echter zeldzaam. Alleen de Zomer-Aagt, of Blanke Tulpappel wordt thans in geringe hoeveelheid aangeboden, terwijl de teelt daar van, door de sterke neiging tot kankeren, wei nig voordeel oplevert. Toch ontbreekt het niet aan soorten, die in de maanden Augustus, September en October geoogst kunnen worden en waarvan de teelt flinke winsten kan af werpen, doch de geringe aandacht,die aan den vruchtenteelt wordt geschonken, leidt er toe dat men zich slechts tot enkele bekende oude soorten bepaalt. Misschien kan de tuinbouw tentoonstelling, die op 30 en 31 Augustus en 1 September te Enkhuizen zal worden gehou den, or iets toe bijgedragen, om aan enkele aanbevelenswaardige soorten eenige meerdere bekendheid te geven. Naar ik verneem werden een zestal belangrijke verzamelingen fruit toe gezegd. De bekende Bangert zal worden ver tegenwoordigd door drie inzendingen, terwijl uit Enkhuizen en Bovenkarspel een paar goede verzamelingen appels en peren worden ver wacht. De afdeeling groenten belooft zeer in- Ja. Lief kind, men moet zich altijd goed bedenken al vorens men zich voor het geheele leven verbindt. Vergissingen op dat punt zijn onherstelbaar. Dat weet ik, zeide zjj ernstig, maar ik ben er ze ker van, dat ik met hem gelukkig zal zijn? Bij deze woorden had zij haar gelaat naar Filip gekeerd en zag hem vol liefde en vertrouwen aan. O! mjjn lieve Marguérite, riep de jonge man, ik zweer u dat ik dit vertrouwen Zij viel hem op vrooljjk toon in de rede: Zweer niet, Filip, ik geloof u ook zonder dat. Bernard zag het gelukkige paar met welgevallen aan en er glinsterde een traan in zjjn oogen. Puybarrau mompelde, half schertsend, half spij tig: Och, och, waarom heb ik mjjn tjjd voorbij laten gaan. Met trillende stem zeide Bernard De Prabert: Kinderen, blijft altijd zooals ge thans zijtliefde rijk, edel en oprecht, en het geluk, waar gij op re kent, zal u niet ontgaan. Marguérite. wanneer wilt ge mevrouw Dormelles worden? Zij sloeg haar arm eenigszins verlegen om den hals van den grijsaard en fluisterde hem in het oor Zoo spoedig mogelijk, beste oom. Dat zal ook maar het beste zjjn, want ik wensch niets liever dan van mjjn voogdijschap ontheven te zijn. O, foei Ge weet, wel, dat ik het zoo niet bedoel, kind lief, ik wensch u spoedig gelukkig te zien. Zoo is het beter, lieve oom. Eensklaps keerde echter haar ongerustheid terug en zjj riep uit: Maar wjj hebben tante Felicienne nog in het ge heel niet geraadpleegd. Het gelaat van Bernard betrok. Dat is niet volstrekt noodzakelijk, begon hij. Wel zeker, wel zeker, hernam Marguérite, het hangt eigenlijk in hoofdzaak van tante af, om den grooten dag te bepalen, met het oog op de toilet ten. Komt, laten wij eens heel plechtstatig naar haar toe gaan om het haar te vragen. Zij is in haar kleinen oritvangsalon en reeds geheel hersteld van de ontroering, die gisteravond door het verhaal van teressant te worden, door eenige belangrijke verzamelingen van de firma Sluis en Groot. Gaarne deel ik u de volgende week nog een en ander omtrent te verwachten inzen dingen mede. K. VERSLAG van het verhandelde in den Raad der gemeente Noordscharwoude op Maandag 14 Augustus 1899, namid dags ten 2 ure. Voorzitter de Ilr. C. Kroon Mz., burgemees ter. Tegenwoordig met den voorzitter de H.Il. D. de Geus Dz., K. van Nienes Sr., Jb. Hopman, C. Opperdoes en P. Az. de Geus. De voorz. opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom, leest als secretaris der ge meente de notulen der vorige gehouden verga dering, welke worden goedgekeurd. Daarna gaat men over tot de behandeling der agenda. 1. Ingekomen stukken. a. Van den Min. v. Binnenl. Zaken. Verslag over den toestand van den Landbouw in Neder land over 1896/'97. b. Eene missive d.d. 29 Juli, inhoudende de mededeeling, dat de Inspecteur van den Genees kundigen dienst in Noord-Holland verlof heeft en in diens plaats een ander i3 benoemd. c. Eene missive van de Administratie der Dir. Bel., houdende mededeeling, dat aan den Gemeente-Ontvanger dezer gemeente een bedrag van f299.19 is betaald. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. 2. Onderzoek geloofsbrieven. a. Van het herkozen lid, den Heer C. Opper does. Op verzoek des voorzitters verwijdert ge noemde Heer zich enkele oogenblikken, In wel ken tijd zijn geloofsbrieven worden onderzocht, door een daartoe benoemde commissie. Na onderzoek adviseert deze den Heer Opper does opnieuw als lid van den Raad toe te laten, waarna de Heer Opperdoes weder ter vergade ring verschijnt en wederom aan de beraadslagin gen deelneemt. De voorzitter zegt tot den Heer Opperdoes, dat het hem genoegen doet, dat de geloofsbrie ven in orde zijn bevonden en feliciteert hem met zijn herkiezing. Ook van zijne medeleden ontvangt de heer Opperdoes de felicitatie. b. Van het nieuwgekozen raadslid, den Heer D. Pool. Ook deze geloofsbrieven worden in orde bevonden, waarna de commissie eveneens tot toelating van den Heer Pool adviseert. Daarna deelt de voorz. mede, dat deze stuk ken ter goedkeuring aan H.H. Ged. St. zullen worden opgezonden. 3. Benoeming van een zetter voor de Dir. Be lastingen. De voorz. zegt, dat in de plaats van wijlen den heer KI. Slotemaker een zetter moet wor den benoemd. o Op het dubbeltal worden geplaatst de H.H. P. Az. de Geus en W. Brinkman. Daar op de vraag van den voorz. of de Heer De Geus zijne benoeming, die in den regel, als men No. 1 is geplaatst, zal volgen, bevestigend wordt geantwoord, zal hij als zoodanig worden aanbevolen. Daarna deelt de voorz. mede, dat geen reclame op de Gem. rekening is ingekomen en deze dus definitief kan worden vastgesteld en aan H.H. dien lompen Barillet bij haar teweeg gebracht is, warit zij was vanmorgen zelfs bijzonder vroeg ge kleed. Niettemin is het oogenblik misschien thans niet zoo heel gunstig, wegens het ongeluk van oom Jacques gij weet er nog niet van. Filip, ik zal het u straks wel vertellen maar wij zullen het er maar op wagen, wellicht brengt het haar wat afleiding. Dus afgesproken Ik ga voorop. Zij nam de arm van Bernard De Prabert en ging met hem naar den ingang van het kasteel. Wie rnjj liefheeft, volge meriep zjj Filip en Puybarrau toe, die zich dit geen tweemaal lieten zeggen. Onderweg schreef zij, schertsenderwijs, aan haar oom de gedragslijn voor, die hjj tegenover zjjn vrouw te volgen had, want zjj wist. hoe zwak van karak ter Bernard De Prabert was en welk een invloed Felicienne op hem uitoefende. Mevrouw De Prabert, hoewel volkomen voorbe reid op dit bezoek, toonde zich zeer verwondert, toen zjj haar echtgenoot, met Marguérite aan den arm en gevolgd door Filip Dormelles en Puybarrau, bij haar zag binnentreden en ha^r geveinsde ver bazing nam nog toe, toen zjj het huwelijksaanzoek van Filip vernam. Schertsend maakte zjj er den jongen man een verwjjt van, dat hij haar niet tot vertrouwde had genomen, maar innerljjk beefde zij van gramschap en was slechts met moeite in staat haar tranen te weerhouden. Toen men het aan haar overliet den datum van het huweljjk te bepalen, toonde zij zich zoo voor komend mogelijk en meende, dat een maand wel voldoende zou zjjn voor de toebereidselen. De zomer liep nu toch ten einde, men kon Saint-Colomban dit jaar wel een paar weken vroeger verlaten dan gewoonlijk en het seizoen te Parjjs openen met de huwelijksplechtigheid. Bernard De Prabert stond verbaasd over zooveel inschikkelijkheid van de zijde van zjjn vrouw, Mar guérite herkende haar tante bjjna niet en Filip was overgelukkig geen tegenstand te vinden, waar hjj die het meest had geducht. Felicienne omhelsde Marguérite met meer hart- Ijjkheid dan zjj haar ooit betoond had, drukte Filip Ged. St. ter goedkeuring zal worden opgezonden. Bij de nu volgende rondvraag, zegt de Heer P. Az. de Geus, dat het z.i. met het oog op een eventueel natten herfst en ook om den weg in flinken toestand te krijgen, noodzakelijk is, dat op den toegangsweg naar het station nog een vlet grind wordt gebracht. De Heer D. de Geus Dz. vraagt hoever het met de bestrating staat, waarna het vorige raadslid ant woordt, dat dit werk binnen twee of drie dagen gereed kan zijn. De voorz. zou daarop gaarne zien, dat wanneer die verbetering noodig is, de Raad daarvoor zijne toestemming gaf en den voorsteller belastte hier voor te zullen zorgen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Eveneens wordt door het raadslid P. Az. de Geus gevraagd, of het niet wenschelijk is, dat de schoeiïng aan het wegje op sommige plaat sen wordt verbeterd, want hier en daar zijn reeds zwakke plekken te ontdekken. Deze reparatie acht hij nu wel niet zoo dadelijk noodig, maar hjj wenschte daaromtrent toch even het oordeel van den Raad te hooren. De Heer D. de Geus Dz. bepleit eenige be sparing, vooral nu, zooals zijn geacht medelid zegt, deze reparatie niet dadelijk noodzakelijk is. De straatverlichting heeft der gemeente heel wat geld gekost; hij acht het niet ongewenscht dat daarmede rekening worde gehouden. Ook de andere raadsleden zijn van gelijk ge voelen, waarna de voorz. voorstelt, dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. De Heer K. van Nienes Sr. vraagt hoe 't nu eigenlijk staat met het plan tot het leggen van rails voor een paardentram? De voorz. zegt, dat hij daaromtrent nog al uit gebreide inlichtingen zou kunnen geven. Vóór enkele weken had hij van den Heer Boogh, den ondernemer, bezoek gehad in gezelschap van een heer, zekeren J. R. II. de Jong, vertegenwoordiger der electriciteit-Maatschappij te Amsterdam. De Heer Boogh deelde hem toen mede, dat hij onmogelijk kans zag het noodige kapitaal bijeen te brengen, waarom hij ZEd. Achtb. nu verzocht zijn steun te willen geven voor de tot standkoming van een electrische tram, waarom trent genoemde heer De Jong, voldoende inlichtingen zou kunnen en willen verschaffen. Daarop had deze vertegenwoordiger der Maat schappij gevraagd naar de kosten der straatver lichting van de gemeenten Noordscharwoude en Oud-Karspel. Bij het hooren dier kosten, evenals, na de ontvangen opgave van het aantal lantaarns in beide gemeenten, had deze electricien geant woord voor dezelfde kosten electrisch licht te kunnen leveren en wellicht nog wel een lan taarn meer, en gaf omtrent deze zaak nog enkele andere inlichtingen. De voorz. had hem hierop geantwoord, dat hij gaarne zijn steun aan de zaak zou schenken nl., wanneer daartoe een verzoek bij den Raad zou inkomen en de plannen en voorstellen te aan vaarden zouden zijn. Dit antwoord, vond bij den Raad voldoende bevrediging. De Heer KI. van Nienes Sr. zegt hierop, dat alles het kenmerk der nieuwe uitvindingen in den laatsten tijd draagt, en het één zoo licht, uit het andere wordt geboren. Dat zien we, zegt; spr., aan de in den laatsten tijd geplaatste ijzerem hekken. Maar z. i. bestaat gevaar in hekkem met scherpe punten en 't is trouwens ook laatst nog gebeurd, dat zich iemand daaraan ernstig: bezeerde. Waarom die stangen niet in boogvorm, dan die met scherpe punten voorzien? Hij wilde zijn gevoelen daaromtrent eens aan den Raad uiten, waarna men algemeen van meening is, dat de zaak de aandacht wel waard is. De de hand en wenschte het jonge paar geluk. Filip en Marguérite waren in de wolken, zjj kon den elkaar thans hardop zeggen dat zjj elkaar lief hadden en behoefden hun neiging voor niemand meer te verbergen. Bernard deelde hun vreugde en het gezicht van dit gelukkige paar, zoo vol jeugd en vertrouwen op de toekomst, wekte hem voor een oogenblik op uit zjjn sombere stemming. Zelfs Puybarrau, die anders van niets wist te praten dan van wiskunde, stoomkracht; en electriciteit toonde zich nu een opgewekt babbe laar en wist door zjjn grappen de stemming leven dig te houden. Men ging weer naar het terras en bracht daar een aangenaam uurtje door. Het huwelijk zou dus te Parijs plaats hebbent met al de plechtigheid, met al de weelde, dies Felicienne gewoon was ten toon te spreiden. Fi lip Dormelles, wiens werk in het gebergte ge ëindigd was, zou over drie dagen naar zijn gar nizoen, Grenoble, vertrekken, daar het noodige verlof aanvragen en terstond naar zijn verloofde terugkeeren. Nu werden allerlei kleinigheden be sproken, zeer belangrijk voor Marguérite en me vrouw De Prabert, doch waarnaar de heeren slechts met een half oor luisterden. Tegen vier uur nam de jonge officier afseheid- In de gang van het kasteel stond Martineau op hem te wachten. Luitenant, zeide hij, w-anneer ge nu een hartig woordje met oom Jacques wilt spreken, dan zal ik u naar zijn kamer brengen, ik weet nu waar die schavuit zich ophoudt. Spoedig dan. Er staat evenwel een groote lakei voor zijn deur, dien moet ik eerst verwijderen, want hij heeft van oom Jacques strenge orders gekregen, niemand, toe te laten. Wordt vervolgd.).

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 2