Dankbetuiging. Dankbetuiging. een Dagmeisje. Openbare Verkooping load®, led© en, Witte KOOL, Notaris M. GOUVERNE, liet Huis met Tuingrond 1. HUIS EN ERF, 2. Huis met Boet, s. 10ÏÏWÜÖIB sa fïïll, 4. Bouwlanden Water Raad besloot ook deze zaak in overweging te zullen nemen. Niemand hierna het woord verlangende, wordt de vergadering met een woord van dank aan de leden voor hunne tegenwoordigheid, door den voorz. gesloten. VERSLAG van het verhandelde in den Raad der gemeente Oud-Karspel, ge houden op Donderdag 17 Aug. 1899, 's voormiddags 11 uur. Tegenwoordig met den Voorz., den Edel Achtb. Heer°F. F. F. Fhurhop, alle raadsleden, de H.H. C. Eecen, Jb. Pranger, A. Kroon, C. Borst, H. Hart, Jn. Butter en F. de Boer. De Voorz. opent de vergadering en deelt mede, dat de Heer P. Eecen, Secretaris, de vergade ring wegens ongesteldheid niet kan bijwonen. Daarop worden de notulen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd. De Voorz. deelt hierop mede, dat is ingeko men een brief, inhoudende de kennisgeving van het eervol ontslag van den Heer C. Kroon als burgemeester der gemeente en dat in diens plaats is benoemd de Heer F. F. F. Fhurhop. Hierop komt punt 1 der agenda aan de orde Onderzoek geloofsbrieven. De H.H. H. Hart en C. Borst worden belast met het nazien dezer stukken, en adviseeren, nadat dit onderzoek heeft plaats gehad, tot toe lating der herkozen leden, de H.H. F. de Boer en C. Eecen. Deze ontvangen daarop de felici tatie van den Voorz. en den Raad met den wensch, dat zij nog langen tijd zullen mogen aanblijven, om voor de belangen der gemeente op te komen. De Voorz. doet hierna mededeeling, dat op de gemeenterekening, gedurende welke deze ter visie heeft gelegen, geen reclame is ingekomen, waarna deze kan worden vastgesteld en ter.goedkeuring aan H.H. Ged. Stat. kan wordeia opgezonden. Thans komt aan de orde de benoeming van een lantaarnopsteker in de plaats van J. Sloo- ves, die als zoodanig heeft bedankt. De voorz. zegt, dat met het oog op de a.s. kermis en den komenden Herfst en Winter, het noodig is dat bij de benoeming rekening worde gehouden met de gezondheid van den sollicitant, en men iemand moet kiezen die niet zwak en ziekelijk is. Elf sollicitatiën zijn ingekomen; de lijst vermeldt de volgende namen: Jb. Butter Fz., J. Koorn, J. Timmerman, P. Raven, A. Kuiper, R. de Vries, J. Kramer, K. Jonker. F. Pot, Jb. Greeuw en J. Ruis. De Heer Jb. Pranger erkent, dat zeer zeker een flink persoon aanbeveling verdient, maar hij heeft een persoon op het oog, die gedurende den winter in den regel weinig verdient en al heel wat heeft gekost aan de armenvoogdij. Hij wil den Raad in overweging geven, te overdenken dat hierdoor zou worden geholpen in dubbelen zin. De Heer H. Hart zegt hierop, dat een flink persoon toch zeer gewenscht is. En al is 't nu ook wenschelijk, dat met het oog op zijn toe stand, de persoon het werd, dien de Heer Pran ger op het oog heeft, hij voor lantaarnopsteker minder de gewenschte persoon is, welke meening door een ieder wordt gedeeld. Daarop wordt besloten tot schriftelijke stem ming over le gaan. Bij de 3e vrije stemming verkrijgt R. de Vries 6 stemmen, F. Pot 1 stem, zoodat eerstgenoemde gekozen is. De Heer F. de Boer vraagt: „Zouden we de persoon niet kunnen benoemen voor 4 jaar? Het blijkt, als antwoord op deze vraag, dat allen er voor zijn den lantaarnopsteker niet langer dan voor 1 jaar te benoemen. De voorz. zegt ook van meening te zijn, dat de benoeming voor 1 jaar geschiedt. De Heer De Boer heeft daar ook niets tegen, maar vraagt of het niet wenschelijk is, dat men hem voor 4 jaren benoemt. De Heer Pranger is van meening, dat als jhij zijn betrekking naar behooren vervult, hij jaar lij ks^bij acclamatie opnieuw kan worden benoemd. Ook de Heer Hart sluit zich hierbij aan en legt er den nadruk op, dat die benoeming dan niet stilzwijgend geschiede, maar bij acclamatie. Door den Raad wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. Bij de gewone rondvraag, vraagt de Heer Pranger of 't salaris van den nieuwbenoemden lantaarnopsteker is vastgesteld, daar hij niet weet hoe hoog 't salaris is. De Heer Kroon zegt, dat behalve de emolu menten als vrij petroleum en lucifers, het tractement f 115 is en dat zoo langzamerhand de werkzaamheden zich uitbreiden. De Heer De Boer licht dit toe en zegt dat o. a. dat op de Kroonstraat en op het nieuwe wegje er al reeds enkele lantaarns zijn bijgekomen. De Heer De Boer spreekt over een tractement van f 110.en acht dat in de gegeven omstan digheden voldoende. De Heer Borst vraagt, hoeveel uren zoo on geveer met dat werk zijn gemoeid en hoelang h|j gedurende den winter werkzaam is? De voorz. doet opmerken dat ook wellicht het schoon houden der lantaarns er onder begrepen is en er rekening mede dient gehouden te worden dat het uitblazen veelal nachtwerk is. De Heer Butter acht het honorarium niet te ,waaroP d® Heer Pranger antwoordt, dat bij oo daarom zijn vraag niet heeft geuit, maar a een om het tractement te zien vastgesteld. s men iemand aan het werk zet, zegt de Heer ranger, dan dient men ook te weten wat men ontvangt en wat men uitgeeft. e Heer Eecen gelooft, dat de benoemde wel al hopen, dat het tractement zoo blijft, waarop wordt geantwoord dat sommige sollicitanten had den te kennen gegeven het wel voor f 100 te willen doen. Bij hoofdelijke stemming wordt het tractement bepaald op f 110, en besloten het vrije gebruik van petroleum en lucifers er bij te laten. De Heer De Boer deelt hierop de vergadering mede, dat J. Semeins wederom om de levering vun pitten, glazen lucifers enz. heeft verzocht. De Heer Butter zag liever die levering jaar om jaar gegund aan personen in deze gemeente, die dergeljjke artikelen leveren, waarna er enkele worden opgenoemd. Men zou de levering ech ter dit jaar den tegenwoordigen leverancier nog kunnen opdragen. Op een desbetreffende vraag wordt den voorz. geantwoord, dat de levering van petroleum ge regeld wordt aanbesteed, en dat dit de levering betreft van kousjes, glazen, lucifers enz. De raad besluit hierop aan J. Semeins voor dit jaar de levering nog eens op te dragen. De Heer Jb. Pranger vraagt thans aan den voorz., of hij ook bezoek heeft gehad van den kastelein Nap. De voorz. zegt, dat hij heeft verzocht gedu rende de Noordscharwouder kermis te mogen tap pen en dansmuziek houden en dat zou, zegt de voorz., indien Nap toestemming daartoe verkrijgt, aan de gemeente Oud-Karspel een derde kermis bezorgen. De voorz. is er derhalve niet voor. De Heer Butter wijst er op, dat die zaak er op is gekocht en dat bijaldien het werd gewei gerd, het voor den eigenaar eene groote schade zal zijn. De Heer Borst geloo ft, lat het voor de ande ren niet hinderlijk is, terwijl de Heer Hart zegt, dat 't altijd zoo is gewees t en dat, wanneer daar mede thans zou worden gelroken, dit voor den man een zwaar pak zou zi/i. Ook de Heer Pranger zou\er voor zijn, dat 't zoo bleef. De Heer Kroon vindt 't echter billijk, dat wan neer Nap de toestemming w>ra't gegeven met Noordscharwoude kermis te hordei, hij natuur lijk met de kermis in de geneente, en op het Noordeinde zijn zaak 's avonls te elf uur zal moeten sluiten. De voorz. Anders zou er bev>orrechfiug in 't spel zijn. De Raad besloot Nap de gevaagde toestem ming te verleenen, mits hij op de lermissen in de gemeente zijn zaak 's avonds té^elf ure sluit. Ook de andere zaken doen dit, wmneer op bet Noordeinde der gemeente de kermitwordt gehou den. Hierop brengt de Heer Pranger het feit ter sprake dat de tegenwoordige onderwijzeres, juf frouw Schollé, tijdelijk in de plaar wan Mej. Vis benoemd, ook bij hem een bezo«c beeft ge bracht en gevraagd om zijn steun har ïin hare betrekking te handhaven. De voorz. zegt, dat dit eene onregeh atighsid zou zijn, nu zij niet op de sollicitanteriyst voor komt. Een uitzondering is dit zeker, Ir zij ge durende enkele maanden hier als onJe wijzeres geplaatst is geweest. De Heer Pranger had haar gcadïn den schoolopziener daarover te raadpl^en, waarop ifte voorz. antwoordt, dat zij dien op dtn dag wan haar bezoek niet thuis heeft getroffen. De Raad zou haar gaarne als-onderwijzeres béheuden, maar zal daartoe alleer gebruik ma- hen van de middelen die geoorloofd zijn. Op voorstel van den xmz. wordt dit punt aangehouden, waarna de vergadering, daar nie mand meer het woord veringt, wordt gesloten. J.l. Dinsdag herdact de Heer G. Smelik srjjn 25 jubileum als ondrwjjzer aan de Open bare Lagere School te Noordscharwoude. Die dag is voor deïgeachten jubelaris ge weest een dag van gro<e vreugde. De burgevjj zette aanüt feest luister bij, door >de driekleur tte laten Wiperen van hare woning. De plee'uhgheid var dien dag was kenbaar ;aan den feestelijken t>i van vele kleinen, die zich al vroeg langs dstraat bewogen; aan de kleeding der kindere die, in Zondags pakjes gestoken, het oogenbc verbeidden, waarop zij hunne® leermeester ztflen kunnen verwelkomen. Eenige oud-leerlingi hadden gemeend, hunnen onderwijzer een bijzder bljjk van waardeering te moeten geven enichtten in schemeruur en •donker een eerepooiop tusschen het raadhuis on den ingang naar hechoolgebouw.Hieraan was werk besteed en dezten volle een kijkje waard. Een schild was benin aangebracht, waarin met zilveren letters fluïde van eenige oud-leer lingen aan hunnen iderwijzer. Des morgens te 1 ure had de feestelijke ont- "vangst plaats in hedchoollokaal. Benevens het Hfd der School, den Heer Dorsman, waren ule aanwezig de leden van *den Raad, eene detatie van oud-leerlingen, de Deer J. Ham, Hol der School te Zuidschar- woude en Yoorzitt van de Afd. Sint Pancras wan het N. O. GHsmede eenige intieme be langstellenden. Bij het binnenben werd den Heer Smelik een welkomstlied toezongen door de schooljeugd, wa arna de Heer Dman, het Hoofd der School, tot den jubelaris h woord richtte. Het Hoofd derchool sprak over de groote verdienste van de Heer Smelik als onderwij zer, waardeerend^e wijze, waarop door hem het onderwijs wer^egeven. Bij monde van n Heer D. de Geus, die in zijn rede getuigden den grooten ijver en de bekwaamheid doaden geachten Jubelaris aan den dag gelegd, erd hem namens den Raad als blijk van, wdeering en hoogachting een gesloten enveloppe overhandigd, waarin eene waardige belooning. De Heer J. Ham overhandigde hem, namens de Afdeeling, een zilveren lepel en vork in étui, daarbij hem hartelijk toesprekende. De Heer K. Opperdoes vertolkte de gevoelens van hoogachting, vriendschap en waardeering zijner mede-oud-leerlingen, daarbij in herinnering brengende den tijd, dat zij nog door den jube laris werden onderwezen. Als blijvend aanden ken werd den jubelaris een keurig fotografie-toe stel, namens zijne ond-leerlingen, aangeboden. Den Heer Smelik zou echter nog eene kleine verrassing te beurt vallen. De jongeheer C. Keeman reikte hem namens de leerlingen der School, met kinderlijken schroom, maar met een lieve toespraak, de com plete werken van Dickens over. De Heer Smelik, getroffen door zooveel eer, hoogachting en vriendschap hem bewezen, dankte in warme bewoordingen, waarin hij niet ondui delijk de aangename verhouding tusschen zjjn patroon en hem deed uitkomen. Daarna trok men naar de zaal van den Heer Stam, terwijl door de kinderen nog een lied bij het verlaten van het schoollokaal, den jube laris werd toegezongen. Des middags werd den kinderen door den ge- achten jubilaris een feest bereid in het lokaal van genoemden kastelein, waar ook 's avonds de receptie plaats had. Het spreekt we! van zelf dat daarvan door velen, niet alleen door zijne collega's maar ook door vele burgers gebruik werd gemaakt, den Heer Smelik te complimen teeren. Voegt men daarbij de stroom van kaartjes van hen die op die wijze blijken hunner belangstel ling gaven, dan zal men moeten getuigen dat iedereen dezen dag tot een feestdag heeft wil len stempelen. De wijze, waarop door de burgerij is deelge nomen aan dit feest, heeft den heer Smelik doen zien, dat hij zich in de harten zijner medebur gers een plaats heeft weten te veroveren. De burgerij heeft getoond op prijs te stellen en te waardeeren hetgeen door den Heer Smelik is bijgedragen tot de beschaving en ontwikkeling gedurende zijn 25-jarige loopbaan als onderwij zer, als opvoeder der jeugd. Door zijn optreden als mensch heeft de Heer Smelik de achting van een ieder afgedwongen, is het hem gelukt dankbaarheid, hoogachting en eerbied woonstede te maken in de harten zijner oud-leerlingen. Deze week bracht de Heer De Gier, land- bouwleeraar te Schagen in gezelschap van een Deensch landbouwleeraar, een bezoek aan den Langendijk, om de proefvelden eens in oogen- schouw te gaan nemen. De Heer K. Opperdoes leidde hen rond. Met belangstelling werd door den Deenschen land bouwkundige alles waargenomen, liet zich omtrent verschillende zaken, den landbouw betreffende, inlichten en informeerde inzonderheid naar huur hui landprijzen en ook naar de conditiën, onder welke de arbeider hier leeft. jEe® hoogste voldaan werd 's avonds de terug reis naw Schagen aanvaard. Bjj ,<fe op Dinsdag gehouden stemming voor een Hoofdingeland van de Banne Oud-Kars- pel is als zoodanig benoemd de heer J. Schagen. Een waterleiding aan den Langedijk. Omtrent deze zaak, .pitgaande van de Afd. Langendijk der Noorjhpllandsche Vereeniging „liet Witte Kruis", kjinnep wij het volgende ter kennisser brengen De bode, C. B. G. A. Bleaker, .zal jn deze week (20—26 Aug.) te Zuidscharwoude rondgaan met dg lijst om handteekoningen te verzamelen van hen, die zich, bij eventueele tot standkoming, zouden wenschen aan te sluiten, wanneer de kosten niet smer zullen bedragen dan op de lijst aangegeven. Zoodra de bode in die gebeente gereed zal zijn, zal hij te Noordscharwoude beginnen. Daar hij natuurlijk bezwaarlijk meer dan éénmaal aan dezelfde woning kan kamen, zou het Bestuur beleefd willen verzoeken met de huisgenooten tijdig af te spreken, welk bea&heid den bode moet worden gegeven. Over de sympa- tfcie voor dit plan, het doet ons genoegen dit oag te kunnen mededeelen voor zoover daar van op de eerste twee dagen, dat hij nu heeft rondgeloopen kan blijken, mag men tevreden zijn. Broek op Langendijk. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier, Ds. R. W.de Jong, predi kant te Terneuzen, Op een nader vasttestellen tijdstip zal de Heer Smeenge, die iüch evenals de IleerBruin- wold Riedel daarvoor disponibel heeft gesteld, dezen winter in het Departement Oudkarspel optreden tot het houden van een propaganda- voordracht voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zuidscharwoude. Woensdagavond ge raakte het zoontje van zekeren R. alhier,ineen onbewaakt oogenblik te water en werd eenigen .tijd later daaruit levenloos opgehaald. Advertt sntiën. A.an allen, die he bben medegewerkt, om den 15 Augustus voor snij tot een onvergete lijken feestdag te makent, betuig ik mijn har telijke n dank:. Noordscharwoude, G. SMELIK. Na den verpletterenden slag, die zoo plotseling ons ouderhart heeft getroffen, het droevig einde van het voor ons zoo dierbaar leven onzer dochter, tengevolge der vreeselijke misleiding, die niet langer viel te dragen voor het arm gefolterde hart van ons eenig geliefd kind, doet ons weldadig aan de deelneming ons allerwege bewezen in de vreeselijke ure der vertwijfeling, in het oogenblik waarop de grootste ramp ons heeft getroffenin die stonde van ons leven waarop onze ziel met diepe droefheid werd ver vuld. De hulp en bijstand onzer buren, de troost onzer vrienden, de van groote vriendschap ge tuigende bewijzen aan onze innig geliefde doode bewezen, de hartelijke toegenegenheid, haar toe gedragen door haar nicht Mejuffr. Van Vrede en Mejuffr. Schollé, die beiden een krans legden op haar graf, zullen wij dankbaar blijven gedenken. Aan allen daarvoor onzen oprechten dank. K. VAN VREDE Oudkarspel, en Echtgenoote. 19 Aug. 1899. De ondubbelzinnige en harte lijke blijken van belangstelling, die wij zoowel van hier als elders mochten ontvangen bij gelegenheid van onze 25-jarige huwelijks- verbindtenishébben dezen dag voor ons gemaakt tot een oogenblik in ons leven, waaraan wij al tijd met aangename herinnering zullen kun nen terug denken. Aan allen betuigen wij daarvoor onzen "wel- gemeenden dank. J. SLOTEMAKER. G. SLOTEMAKER— De Geus. Noordscharwoude 19 Aug. '99. SjjÉMjÉS** Het is ons eene behoefte, onzen welgemeenden dank te betuigen aan hen, die op den dag van ons zil veren huwelijksfeest, zoovele blijken van belang stelling gaven, waardoor die dag bij ons in aan gename herinnering zal blijven. N.-Scharwoude, Kl. BRUIJN, -15 Aug. '99. A. BRUIJN— Hopman. Mevrouw FLEISCHER, te BROEK OP LANGEDIJK, vraagt tegen l NOVEMBER a.s. Zich aan te melden Ijefst vpór 1 Sep tember as. op 13onderdag- 31 Augustus 1899, 's morgens ten 11 ure, in het Stations koffiehuis van den Heer V. "VISSER-, te SCHAGEN, van: te velde staande op de kadastrale perceelen Scha gen, sectie C, nos. 834 en 835, groot 1.62.30 H.A. gelegen a/d Korte Snevcrt, nabij den watermolen van P. Kuiper. In perceelen en combinatiën. Betaling 1 November 1899. Nadere informatiën te bekomen bij den eige naar, den Heer K. REZELMAN, landman a/d Nes, te Schagen en bij den Deurwaarder 3 v, d. Maaten. te Alkmaar, zal verkoopen op Woensdag 23 Augustus 1899, te OUDORP, in het café van den heer K. MORSCH, des middags 12 uur, tegenover de R. K. Kerk in soctie A no. 487 groot 52 aren, 21 centiaren te ZUIDSOHARWOUDE in het café van den heer K. VAN KLEEF, des avonds 7 uur aan de Achtergracht te Zuidscharwoude, sectie C, no. 1390, groot 0.02,90. in tweeën bewoond, naast no. 1, sectie C, nos. 1244, 1245 en ged. 1556, groot onge veer 0.03.00. naast en achter het vorige, sectie C, no. 1556 ged. groot ongeveer 0.03.50. bij de Schippersloot te Zuidscharwoude, sectie B, nos. 45 en 46, groot 0.03.22. Zie de biljetten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3