Brieven uit „de Streek," cent; voor leden boven 15 jaar 52 cent. De secretaris beveelt het fonds den ingezete nen ten zeerste aan. Groentenvereeniging „de Niedorper Kogge". Deze Yereeniging zal den 30 Augustus een al- gemeene vergadering houden en daarin een hoogst belangrijk voorstel aan het oordeel der leden onderwerpen. De heer J. Porte, penning meester der Yereeniging, te Winkel heeft 't voorstel gedaan de Vereeniging te ontbinden, omdat het blijkt, dat de afdeelingen liefst af zonderlijk willen werken en markt houden en dit des te beter zullen kunnen doen, als ze geheel los van elkander zijn, dus niet tot een zelfde vereeniging behooren. Van de vier markten, die van wege de Yer eeniging werden gehouden bij 't station Noord- scharwoude zijn die op Maandag en Zaterdag vervallen en alleen die op Dinsdag en Donderdag blijven bestaan. Voor de acte gymnastiek, lager onderwijs, is Maandag den 21 dezer geslaagd de heer H. C. van Heerikhuizen te Lutjewinkel. Yan de Onderwijzers, die deelnemen aan den cursus in landbouwkunde te Schagen, hebben eenigen den 20 Augustus met de leeraaren, de heeren C. Nobel, directeur, en De Gier een ex cursie gemaakt naar Lutjewinkel en den Groet polder, ter bezichtiging eener Kaasfabriek en landbouwwerktuigen. Des morgens te zes uur waren ze te Lutje winkel in de kaasfabriek aanwezig, waar ze de fabrikatie van 't begin tot 't einde hebben nage gaan. Men roemde de uitstekende inrichting en de nette en zindelijke wijze, waarop de werk zaamheden werden verricht en was zeer tevreden over de vriendelijke ontvangst, zoowel door den Directeur der fabriek, den heer J. Timmerman, en den heer A. Nobel van Lutjewinkel, als den kaasfabrikant, den heer J. Galis, en diens echt genoot. Gedurende den tijd, waarop alles in den kaasbak rustig moest staan, werden op den zol der de kazen van eenige dagen, die geschikt waren voor de markt, bezichtigd en van eiken dag één geboord. Ze waren uitstekend. Te half elf waren de 72 kaasjes, gemaakt van 1819 K.G. melk, onder de pers en ging men naar de bouwhoeve van den heer P. Wit te Groetpolder, waarvoor de heer A. Nobel zijn rij tuig beschikbaar stelde voor degenen, die niet per fiets waren gekomen. Tot ruim één uur bleef men daar en werden de vele werktuigen, welke door den heer Wit in zijn bedrijf gebruikt wor den, nauwkeurig nagegaan en verklaard. Zeer voldaan over 't welslagen dezer excursie, waartoe ook 't schoone weder voel bijdroeg, keerde men weder huiswaarts. Markt te Winkel. De leden der groentenvereeniging „de Niedor per Kogge" en andere belanghebbenden ontvin gen Maandag van het bestuur der Afd. Winkel per circulaire de mededeeling, dat de afslagmarkt zal worden gehouden op Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, des namiddags half vijf, nabij de halte van den tram te Winkel en wel van pruimen, peren, appelen, diverse groenten, aardappelen, uien, enz. In het belang der zaak werd den leden dringend verzocht te zorgen voor mooie en goed gesorteerde waar, die voor elke verzending geschikt is, en minder goede kwali teit afzonderlijk aan te voeren. Als wiize van verpakking werd aangegeven: Peren en Appelen per 1/2 of V4 H.L., pruimen per 10 pond, des- verkiezende met bijvoeging van het getal, snij- en princesseboonen per 1000 of 100 stuks, Aar dappelen per 35 K.G., Uien per 50 K.G., Kool per 100 stuks. Bij het aanbieden van een monster voor een partij werd verzocht te zorgen, dat dit zuiver zij ter voorkoming van moeielijkheden en eindelijk, om niet aan huis te verkoopen, maar alles op de markt te brengen, waarvoor bij den heer C. Kieft manden, mandjes en zakken verhuurd worden ter verpakking van appelen, peren, aar dappelen pruimen enz. niet kan ontwqken. Aurélien mompelde van zjjn kant: Een vervelend werk, dat men nooit eens een coupé alleen kan hebbenDie kerel zit daar zoo in een hoek gedoken, dat men hem niet zien kan, voordat men in den waggon is. Hjj zette zich aan het portier, waar hij ingestapt was, schoof in den hoek en legde zjjn beenen op de bank, in dezelfde houding als zrjn medereiziger. De trein stoomde reeds in volle vaart. Vjjf of zes minuten later stond de reiziger op, ging naar het midden van de coupé en zonder een woord te spreken trok hij eensklaps de gevoerde kleppen over de lamp, waardoor het licht voor het grootste gedeelte onderschept werd. Na op die wijze de coupé zoo goed als donker ge maakt te hebben, keerde hij naar zijn plaats terug en zette zich weer in dezelfde houding neer. Aurélien maakte zich boos over deze handelwijze, die toch geheel met zijn wenschen strookte, want hij wilde niets liever dan niet opgemerkt worden en sla pen als dat mogelijk was. Hjj meende echter, dat de reiziger verplicht was, daartoe eerst zijn verlof te vragen en in zijn eerste opwelling van toorn wilde hjj op zjjn beurt opstaan en de kleppen weer van de lamp afschuiven, maar hij onderdrukte zjjn gramschap, bleef zitten en be paalde zich er toe onhoorbaar te mompelen: Plezierig gezelschap heb ik hier, waarschjjnljjk zoo'n Arnerikaanschen buffel, te oordeelen naar zijn kinbaard en zjjn geschoren bovenlip en zijn onbe schofte manieren. Ik zal echter geen twist met dien vlegel zoeken, dat zou mij toch niets baten. Dat soort menschen vecht met vuisten, oo de manier van kaai werkers. Ik voel volstrekt geen lust om mjj met dien lomperd in te laten. En dan, een ossenkoopman of petroleumreiziger manieren te leeren, is een baantje, dat ik liefst aan anderen overlaat, ik heb trouwens wel wat anders te doen. Met deze zeer verstandige redeneering schikte het jongmensch zich in de halve duisternis en deed zjjn best om den slaap te vatten. Te Montar.is, waar de trein twintig minuten stopte, zocht hij een audere coupé op. De ljjn is in het najaar zeer weinig bezocht en hij De eerste markt is gehouden op Dinsdag 22 Aug. voor de herberg van den heer C. Kieft, waarbij als marktmeester de heer Koelman en als afslager de heer D. Slooves dienst deed. Uit verschillende plaatsen, o.a. van Haarlem, Alkmaar, Opperdoes, Nieuwediep, Langedijk en Nieuwe Niedorp, waren koopers aanwezig. Verhandeld werden 800 pruimen, kleine blauwtjes, tegen 5o 60 cents per 100 stuks, 100 groote spek- pruimen voor 80 cents, 70 manden vruchten (pe ren en appelen, als suikerperen, Dirkjes, Advo caten, Neeltjes, Goudbollen, Tulpappeleu enz.) voor fl,50 f2,10 per mand. 60 zak blauwe aardappelen 80 en 90 cents, 40 zak muizen a 55 95 cents, 1400 snijboonen A 13 14 cents de 100, 3000 slaboonen k 3 cents de 100 en 60 komkommers a 2 cents. Op de markt vau Donderdag 14 Aug. waren 90 zak blauwe aardappelen, die 75 90 cents golden, 30 zak muizen a 75 95 cents, 70 manden vruchten (appelen en peren) a f 1 f 2,10 en 1/i mud appelen voorf 1,25. 8000 pruimen, kleinen k 22 V2 24 cents de 100, groote 50 60 cents. 3000 slaboonen a 3 cents per 100. Kooplieden waren aanwezig uit Winkel, Helder Opperdoes, Alkmaar en Nieuwe Niedorp. Zonder twijfel zullen deze markten belangrijk worden en in de smaak der telers vallen, want hierdoor zijn ze in staat goede prijzen voor hunne waren te maken, terwijl ze voorheen te veel van enkele kooplieden afhankelijk waren. Vrijdag aangevoerd plm. 70 manden peren, Dirkjes f 1,20 a f 1,30 per mand, Fransche sui kerperen f 1,50 a 11.90. Aardappelen. 12 zak Muizen a f0,90 per zak. 75 zak Blauwe a f 0,85. 4 mn. Appelen, waarvan 1 verkocht a f2, 2150 pruimen, kleine blauwe a 20 cents per 100, witte 50 a 55 cents per 100. 16 zak Uien a fl,60 per 100 pond. 2 zak Nep a t 1,50 per 100 pond. Sint Pancras. De bouwers der vroege roode kool van hier kunnen weder meer dan tevreden zijn met de prijzen, die zij in de afge- loopen week maakten. Hoewel sommige partijen f7 en f7.50 opbrachten, kunnen we als gemid delden prijs f5.50 k f6 stellen. Dit is voor dezen tijd van 't jaar een hooge prijs; vorige jaren werd in dezen tijd f3.50 a f4.50 gemaakt en toen waren er de twaalven nog wel bij. Wat maar eenigszins leverbaar is, wordt dan ook gesneden, ook de kool die nog niet uitge groeid is, daar het niet zeker is, dat over een paar weken nog die prjjs zal worden gemaakt, al is de kool dan ook grooter. Wedrennen te Bergen. Aan de harddraverijen ter gelegenheid van de Berger meeting op Zondag 3 September, wordt door niet minder dan 53 paarden deelgenomen. Voor de Kennemerprijs. Handicap. Minimum afstand 2000 M. 20 paarden. Voor de Prijs van Maasdam. Record-Hard draverij. Minimum afstand 2400 M. 19 paarden. Voor de Bergerhofprijs. Handicap. Minimum afstand 4000 M. 14 paarden. Oudorp. De gemeenteraad besloot den 22 dezer aan de naamlooze Vennootschap „Tramweg AlkmaarLangedijk" vergunning te verleenen tot het daarstellen van rails op en aan de onder die gemeente gelegen wegen tot het exploiteeren van een electrische tram van Alkmaar naar Oud karspel en terug en tevens tot het maken van electrische geleidingen voor verlichting in de gemeente en benoemde tot onderwijzer aan de openbare lagere school, den heer K. Hart, te Alkmaar. Prins Mignon, van zich zelf genaamd G. Keijzcr Jzn. en geboortig uit Oude-Bildtzijl in Friesland, de Nederlandsche dwerg, bij velen uit den bloeitijd der kermissen als „Prins Coli- bri" en „Kapitein Fourmi" zeker nog in herin nering, is ruim 25 jaar oud en heeft een lichaams lengte van slechts 94 Cehtimeter. De Heer Titus Postma, de vertegenwoordiger der Crescent-Rijwielenfabriek heeft voor hem zulk een rijwiel ten gebruike geschikt gemaakt. Na van kind af als accrobaat en zanger, zoo had maar voor het kiezen. Toen hij in een coupé alleen zat, dacht hij op zijn gemak na. Ik betwijfel sterk, mompelde hjj, of mijn reis naar Issoire een lange, onaangename, vervelende reis wel de moeite waard is, die ik er voor geef. Wanneer ik op de registers van den burgerlijken stand de geboorte-inschrijving van mijnheer Filip Dormelles gelezen heb, dan zal ik daar toch niet veel verder mee komen. Niemand herinnert zich te Mi- ramont-la-Moritagne de gebeurtenis, die kapitein Barillet zoo ter rechter tjjd heeft verteld, maar Jacques heeft misschien toch gelijk, wij moeten be ginnen bjj het begin en geen kleinigheid, hoe gering ook, vergeten. Oom Jacques is een man die de we reld kent, ik zal dus maar stipt doen wat oom Jacques voorschrijft. Hij stak een sigaar op en zette zijn alleenspraak voort: Dat neemt niet weg dat het toch een vervelend uitstapje is; als ik het hem maar met intrest betaald kan zetten, dien luitenant Dormelles. Hij blies de blauwe rookwolkjes voor zich uiten vervolgde: Hij is zoo argeloos als een pasgeboren kind, mjjn- heer mijn medeminnaar. Omdat mama zoo lief en aardig tegen hem is, denkt hjj, dat alles van een leien dakje zal gaan. Wat een tuimeling zal het voor hem zijn, als onze onderneming naar wensch slaagt. Intusschen zit ik hier in den nachttrein en verveel me doodeljjk. Werd het maar dag. Het was misschien nog beter geweest, wanneer ik maar bjj dien Amerikaan was blijven zitten. Ik had dan een weinig den gek met hem kunnen steken en dat zou mij een aangenaam tjjdverdrijf zjjn geweest. Tegen acht uur 's morgens kwam de trein te Clermont-Ferrand en daar had men weder een op onthoud van een groot half uur, waarvan de reizi gers gebruik maakten om in de wachtkamer te gaan ontbjjten. In de wachtkamer had Aurélien gelegenheid zich te overtuigen, dat de Amerikaan zijn bestemming nog niet had bereikt, want hij zag hem aan een tafeltje bij het buffet zitten. Hij gevoelde wel lust om zich aan hetzelfde fa- wel de oude als de nieuwe wereld doorreisd te hebben, waar zijne impressario's meer zijde mede gesponnen hebben dan hij zelf, heeft hij zich thans als Sigarenhandelaar in zijne geboorteplaats gevestigd. Griezelige vondst. Aan het strand te Hoofdplaat is aangespoeld een laars, waarin een kous met een voet en een stuk been van 42 cM. lengte. In dé kous stonden de letters G E R f A C H. Röntgenstralen en steenkolen. Thans is het de wetenschap gelukt, met be hulp van Röntgenstralen de steenkolen te be proeven wat betreft de bestanddeelen en de brand baarheid. De kolen zelve namelijk, laten het licht door terwijl alle andere vreemde bestand deelen tegen houden. Hiertoe behooren steenen en aardachtige bestanddeelen. Wil men dus een stuk steenkool beproeven, dan houdt men het slechts voor het toestel, ter wijl men aan de andere zij de het scherm aan brengt. Ziet men daarop talrijke en sterke scha duwen, dan is de kool weinig waard, omdat zij onverbrandbare bestanddeelen bevat, ziet men echter op het scherm een tamelijk gelijkmatig verlichte plek, dan is do kool goed. Deze proef is daarom van belang, omdat men die niet al leen op steenkolen, maar ook op bruinkolen en briketten kan toepassen. Niet onaardig. Bij de j.l. Zondag te Amsterdam gehouden wielerwedstrijd deed zich een niet onaardig in cident voor. In den namiddag kwam n.l. een deurwaarder beslag leggen op de entrées. Het Baanbestuur is nalatig gebleven in het betalen der door hem verschuldigde belasting. Gunstiger oogenblik was voorzeker niet te kiezen. Het Baanbestunr zal deze kwestie wel spoe dig uit den weg hebben geruimd, werd er bijgevoegd. Het is voor zijne reputatie wel noodzakelijk ook, dunkt ons. De voeding van den soldaat. Een gepens. hoofdofficier der marine schrijft aan de „Haagsche Ct. Woensdag kwamen de milliciens der veldar tillerie alhier om 4 uur bij hun corps aan. Om 5 uur werd hen het eten voorgezet, bestaande uit bruine boonen met vet. De boonen waren niet gaar, maar daar 't oude en nieuwe boonen gemengd waren, was dit ver klaarbaar (niet vergeeflijk). Maar dat het vet uit de pan een „geur" afgaf, die 't onmogelijk maakte, het te gebruiken, leverde het bewijs, dat het slecht vet was, waarschijnlijk al eenigen tijd ge leden tegen den toen zeer lagen prijs ingekocht. Het eten werd daardoor onmogeljjk. Deze mededeeling ontving ik van een milli- cien, landbouwer van beroep, die mij herklaarde, dat hij bij een kleinen boer werkzaam was en dat het eten daar dikwijls zéér eenvoudig was, maar altijd toch zóó goed toebereid, dat hot ten minste eetbaar was. Ik informeerde, of er dan niemand was, die het eten van do milliciens vooraf proefde. Het antwoord luidde, dat dit door een sergeant ge schiedde. Dit nu komt mij vreemd voor, daar ik meen, dat deze dienst behoort tot die van den officier van de week. Den millicien kennende als iemand, die geen onwaarheid zal uiten, meen ik door middel van uw blad een poging te moeten doen om de aan dacht der militaire overheid te vestigen op het zeker hoogst laakbare feit, dat aan onze milliciens slecht, oneetbaar voedsel werd verstrekt, terwijl zooveel geld voor millitaire uitgaven door de burgers wordt opgebracht. Bij het laatste onderzoek, voor eenige dagen gedaan, is gebleken, dat de Noordkust van Texel door het afnemen van de duinen, gevaar voor overstrooming begint te krijgen. Ook de Eierlandsche vuurtoren zal bjj hevige stormvloeden weldra bedreigd worden. Men is van oordeel, dat door het aanbrengen feitje neer te zetten, ofschoon er plaats in overvloed was en hem eenige onheusche woorden toe te voe gen, maar in het gelaat van den reiziger, die nu zjjn mots had afgezet, lag iets dat bewees, dat die man niet met zich liet spotten, terwijl zjjngeheele lichaamsbouw een ongewone spierkracht aantoonde, zoodat Aurélien maar van zijn voornemen afzag en aan een ledig tafeltje plaats nam om zjjn ontbjjt te gebruiken. Ja, ja, ik geloof toch maar dat het verstandig van mij was, mjj niet met dien buffel in te laten, mom pelde hjj, in geval van twist zou ik bepaald de zwak ste partij zijn geweest en de kerel ziet er wel naar uit, dat hij mij uit het portier zou geworpen heb ben. Men moet geen beer plagen die niet gemuil band is. Aurélien liet den man dus met rust en zocht zijn coupé weer op, waar hjj ook het overige gedeelte van zjjn reis zonder gezelschap volbracht. Toen hjj aan het station Issoire uitstapte kon hjj een kreet van verbazing niet weerhouden. De Amerikaan, zooals hjj hem noemde, stapte ook uit. Zou hjj een geheime politieagent zjjn, die mjj be spiedt? vroeg Aurélien zich af. Maar hjj stelde zich gerust en haalde de schou ders op. Och, waarom? De politie heeft in het minst geen belang bjj mjjn reis. Maar 't is toch zonderling. De reiziger, die Aurélien ook terstond opmerkte, want zij waren de eenige passagiers die hier uit stapten, wierp hem een wantrouwigen en dreigenden blik toe De Amerikaansche mijnheer schjjnt er niet bij zonder mee ingenomen, dat ik hier ook moet we zen, zeide Aurélien voor zich. Zou hij vreezen be spied te worden O, wanneer ik er den tjjd toe had, zou ik het wel eens willen doen, maar nu heb ik wel andere zaken. De jonge man verliet het station en ging een rq- tuig opzoeken. De stalhouders waren echter niet fairjjk te Issoire en het duurde lang voordat hij er een vond. Juist toen hjj de slecht bestraate binnenplaats op kwam, was een man in zjjn hemdsmouwen met veel van zinkstukken en strekdammen het gevaar af gewend kan worden. Zomerrijp. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat het deze week in de omstreken van 's Hertogen bosch heeft gevroren. De weilanden aldaar waren in den vroegen morgen wit. („Vad".) XCVI. 17 24 Augustus. De aanvoer aan de markt van de vereeni ging „de Tuinbouw" te Bovenkarspel bestond uit 25000 stuks bloemkool, 65000 witte, roode en savoye kool, 9500 halve H.L. aardappelen, 900 zak uien en omstreeks 200 manden pe ren en appels. De handel was zeer levendig en de bedon gen prijzen geven reden tot tevredenheid. Vooral de bloemkool werd met den dag duur der. De grove bloemkool werd achtereenvol gens met f6.75 a f7.50 - f3.75 f 8 f8 a fll - f8.50 a f 13 - f7.50 tot f 12 en f10 tot f 11.75 per 100 stuks betaald, ter wijl voor reuzen f7 tot f 12 -■ f9 tot f 14 - f9.50 tot f 16.75 - f 13 tot f 18 en f 14 tot f20 werd bedongen. De hoogste prijs, die ooit aan onze markt voor bloemkool werd besteed, werd hiermede belangrijk overschreden. Voor enkele jaren werd f 18.75 per 112 stuks, dus f 16.74 per vlak honderd bedongen. De koolprijzen zijn nog al variëerend, doch steeds hoog te noemen. Hedenmorgen werd de witte kool tegen f5.75 k f6.50, de roode tegen f4 tot f7.50 per 100 stuks verhandeld. Muisjesaardappelen worden tegen vasten prijs, n.l. fl tot f 1.10, blauwe tegen f 0.85 tot f 0.95 per 1/2 H.L. verkocht. De uienprijs varieert van f0.75 tot fl.— per l/2 H.L., terwijl kleine uien tegen f 1.50 tot f2.— per V2 H.L. graag worden gekocht. Men verwacht groote aan voer van kleine uien, waardoor hoogstwaar schijnlijk eene ongunstige invloed zal worden uitgeoefend op de daarvoor te bedingen prij zen. Ook de vruchtenhandel blijft levendig, hoewel voor peren iets lagere prijzen worden bedongen. De ordinaire soorten worden ver handeld tegen fl.75 tot f2.15 per halfmuds- mand. Puike zure appels zijn schaars en wor den gaarne met f2.50 tot f2.80 betaald. Aan de markten te Enkhuizen en Hoog karspel is de aanvoer nog slechts weinig be- teekenend en bestaat in hoofdzaak uit blauwe aardappelen. Ook te Broekerhaven worden weinig mui zen meer aangeboden, doch de aanvoer van vruchten is aan deze markt vrij groot. Te Enkhuizen wordt reeds druk gearbeid aan de op Woensdag 30 Augustus te openen tuinbouwtentoonstelling. Tenten worden opge slagen, perken aangelegd, paden geëffend, zoo dat alles tijdig gereed beloofd te zijn, om de inzendingen in het begin der volgende week te kupnen plaatsen. Het aantal inzendingen is niet zoo groot als op vorige tentoonstellingen van onze tuinbouw- vereeniging, aoch niettemin zal er ook nu veel schoons zijn te bewonderen. U eene lijst te geven van wat er al zoo is aangegeven acht ik onnoodig, liever deel ik u na afloop nog een en ander omtrent het ingezondene medethans wil ik mij er toe bepalen op slechts enkele nommers en afdeelingen de aandacht te vesti gen en wanneer ik daartoe het programma doorblader, dan valt mijn oog in de eerste plaats op No. 15, „de grootste en schoonste verzameling afgesneden bloemen." Dit nommer belooft zeer interessant te worden, nu daarop zal worden ingezonden door de firma Sluis en Groot, bij wien honderde soorten zaaibloemen in cultuur zijn. Voor de afd. bouquetten werden 22 aangif ten ontvangen, waarin ongetwijfeld, door de moeite bezig een dik, zwaar werkpaard voor een kleine koets te spannen, waarvan het lemoen zoo nauw was, dat het paard er bjjna niet tusschen kon komen. Span dadeljjk een rijtuig voor mjj in en een be ter dan dit hier, om mij naar Miramont-la-Montagne te brengen, beval Aurélien. De man verwaardigde zich niet eens van zijn werk op te zien en antwoordde op norschen toon Loop naar de maan, ik heb geen ander rjjtuig dan dit. Goed, dan zal ik dit nemen. Het is al besproken. Aurélien stampte toornig met den voet. Spqt u dat? vroeg de stalhouder spottend. Meer dan ik u zeggen kan. Jammer. Ja, voor u zoowel als voor mij, want ik zou uw rit goed betalen. Deze woorden maakten den man wat vriendelijker. Ja, als ge het met mjjn reiziger eens zoudt kun nen worden. Er is in het rqtuig plaats genoeg voor twee. Moet uw reiziger dan ook naar Miramont? Ja. Is het een groot, forsch man met een grjj zen kin- baard Ja, kent ge hem Volstrekt niet. Inmiddels dacht Aurélien: Kijk, het wordt hoe langer hoe toevalliger. De stalhouder ging voort: Over tien minuten zal hij hier zijn. „Ik ga even naar het postkantoor en kom terstond te rug," heeft hij gezegd. Wil ik hem vragen of hij het goed vindt, mijnheer Neen, beste vriend, dank u wel, maar ge kunt vijf francs verdienen, als ge mij zegt waar ik een ander rijtuig kan vinden, dat mij vlug naar Miramont brengt. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 2