Plaatselijk Nieuws De Laadbcuwwintersehool Broek op Langedijk. op Donderdag 21 September 1899, De perceelen Weiland, af kondiging Ymeaigiag, lot aan- en verkoop van VEEVOEDER. overvloed en groote verscheidenheid van bloe men, dio hier sedert enkele jaren in cultuur zijn, veel schoons zal worden opgemerkt. Bloeiende en bladplanten zullen in tal van soorten worden ingezonden, terwijl vruchten voldoende vertegenwoordigd beloven te zijn. De afd. groenten zal bestaan uit 10 inzendin gen en hoewel dit aantal niet groot is te noe men, zullen zij toch waarschijnlijk het belang rijkste deel van de tentoonstelling vormen. De firma Sluis en Groot, die ons op vorige ten toonstellingen, in deze afd. zooveel verschei denheid en schouns te genieten gaf, zal zich ook thans niet onbetuigd laten. Dat de pogin gen van het tentoonstellingscomité, om eene schoone verzameling tuinbouwproducten bijeen te brengen zullen slagen, valt niet meer te betwijfelen. Moge hun streven beloond wor den door een talrijk bezoek. K. - Bij de gehoudene aanbesteding door het Bestuur van den polder Geestmer-ambacbt (Oos- terdijk en Molengeersen) van olie, reuzel, enz. is aannemer geworden de Heer W. Kroon, te Oudkarspel en voor grind de Heer P. Met selaar, te Alkmaar. Oudkarspel, 25 Aug. De Heer H. J. Minderhoud, onderwijzer alhier, slaagde op hot heden te 's Gravenhage gehouden examen voor axte Fransch (1. o.) Benoemd te Den Helder tot onderwijzer met acte Fransch, de Heer S. Rodenhuis, te Zuidscharwoude. Naar Zuidscharwoude is beroepen (bij toezegging) de heer J. M. Natzijl, cand. tot den H. Dienst, te Zwaag. De gevolgen van de standjes te Oudkarspel. In tweede instantie zijn door het gerechtshof te Amsterdam behandeld de zaak tegen de drie beklaagden, die op 20 Maart 11. zich hadden schuldig gemaakt aan het plegen van ongeregeld heden voor de woning van het hoofd der school te Oudkarspel. Het vrijsprekend vonnis tegen M. II. werd vernietigd en tegen dezen 6 maanden gevange nisstraf geëischt, terwijl voor de andere drie be klaagden, die door de rechtbank te Alkmaar tot drie maanden waren veroordeeld, door den pro cureur-generaal 6 maanden gevangenisstraf ge- eischt werd. In tweeden aanleg werd door het Hof ook be handeld do zaak tegen G. K., mede beklaagd van in die ongeregeldheden betrokken te zijn en veroordeeld door de rechtbank te Alkmaar tot twee maanden gevangenisstraf. Ook thans werd twee maanden geëischt. Uitspraak in beide zaken op 29 Augustus a.s. De droge zomer, die ongetwijfeld de oor zaak is dat de bloemkool tegenwoordig zoo duur is, roept herinneringen wakker bij velen naar een dergelijk fortuinlijk jaartje. Sedert 1868 schijnen de thans geldende prijzen niet te zijn INGEZONDEN. te SCHAGEN. De WelEerw. Heer Ds. F. C. Fleischer, pred. bij de Doopsgezinde Gemeente te Broek op Langendijk, is geplaotst op het drietal te Zaandam. Een waterleiding aan den Langendijk. Meldden wij de vorige week dat de bode van het „Witte Kruis", C. B. G. A. Slesker, eerst te Zuidscharwoude handteekeningen zou verza melen van personen die zich, bij eventueele tot standkoming, zouden wenschen aan te sluiten, het resultaat zijner bemoeiingen is in die gemeente reeds gedeeltelijk bekend geworden. Donderdagmiddag waren er reeds 58 onder teekenaars, van wie een paar zelfs hadden ver klaard, desnoods tot 50 gulden toe te willen contribueeren. De reeds verkregen resultaten doen een goe den oogst verwachten. Moge die verwachtingen niet worden teleurgesteld. De bode is nu met Zuidscharwoude gereed gekomen en begint deze week te Noordscharwoude om vervolgens de gemeente Oudkarspel aan te doen. Aller steun is noodig, doch wie zou zich ont trekken aan zijne medewerking als er iets wordt gedaan om de algemeene gezondheid te bevorde ren Immers niemand En wie zou niet willen gelooven, dat de tot standkoming van een dergelijke zaak, als welke nu door het Bestuur van „Het witte Kruis' is aangevat, den algemeenen gezondheidstoestand alhier zal verbeteren Ook nu weerimmers niemand Welnu de taak, door het Bestuur op schouders genomen, worde door den steun en de medewerking der inwoners aan den Langendijk ten einde toe volbrachtde pogingen met den besten uitslag bekroond. Den 2den October zullen waarschijnlijk weer de lessen aanvangen aan de Landbouwwinter- school te Schagen en daarom staat thans weer voor nieuwe leerlingen, die het onderwijs dat, zooals men weet, gedurende twee winterhalfjaren "wordt gegeven wenschen te volgen, de gele genheid open om zich bij ondergeteekende daar toe aan te melden, mondeling of schriftelijk. Vóór dat men wordt toegelaten moet men een toelatingsexamen afleggen, waarbjj de volgende eischen worden gesteld: 1. Optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en deelen met geheele getallen en breuken. 2. Maten en gewichten (metrieke stelsel). 3. Beredeneerd oplossen van eenvoudige vraagstukken. 4. Het maken van een eenvoudig opstel naar opgegeven punten. 5. Het opschrijven van een dictee, zonder storende fouten. 6. Eenige vaardigheid in lezen. Een goed ontwikkeld denkvermogen wordt bij het oordeel over de toelating zeer sterk in aan merking genomen. Leerlingen beneden 16 jaar worden niet toe gelaten. Aan personen, die reeds den 20-jarigen leef tijd achter den rug hebben, meen ik bij deze gelegenheid er op te moeten wijzen, dat zij zich in «-een geval door hunnen leeftijd moeten laten weerhouden de school te bezoeken. Leerlingen van dien leeftijd zijn, zooals de ondervinding leert, juist goed in staat het onderwijs met vrucht te volgen en te waardeeren. Van de twintig leer lingen, die tot nu toe de school hebben doorloo- pen en het eind-examen met meer of minder goed gevolg hebben afgelegd, waren op het oogen- blik, dat zij tot dien school werden toegelaten twee 16, drie 17, vijf 19, vijf 20, twee 21, twee 23 en een 25 jaar. Niemand behoeft zicb dus om zijnen leeftijd te schamen, want het voorbeeld is reeds door anderen gegeven. Gedurende het driejarig bestaan der school is er van haar niet zooveel gebruik gemaakt, als door de regeering, die haar tot stand bracht, wel was geboopt. Onbekendheid met haar bestaan en met de wijze, waarop zij werkt, is wel niet de reden hiervan, want ieder die couranten leest is in de gelegenheid geweest, de stukken te lezen, die van de hand van den heer Groneman in bijna alle couranten onzer provincie zjjn opgenomen en waarin zeer vele wetenswaardigheden omtrent de school op zoo onderhoudende wijze zijn ver teld, dat zeker niemand verzuimd zal hebben ze ook werkelijk met aandacht te lezen. Men hoort vaak de bewering, dat de geldmid delen den boer niet veroorbven, zijnen zoon twee winterjaren uit het bedrijf te missen en de kos ten van zijn verbfijf te Schagen te betalen, en voor die bewering zal ook bij velen wel goede grond bestaan, maar ik geloof toch, dat het vol strekt niet moeielijk zou zijn, in Noord-Holland een honderdtal boeren te vinden, die zoons heb ben, welke de winterschool te Schagen zouden kunnen bezoeken, en middelen genoeg bezitten, om zich de daaraan verbonden opofferingen zon der eenig bezwaar te kunnen getroosten. En wan neer het waar is, dat er op de school kennis wordt opgedaan, die in de praktijk waarde be zit, en dus de f400.—, die men mag rekenen, dat de opleiding aan de winterschool te Schagen voor verafwonenden (die dus in Schagen moeten komen wonen) in de twee jaren kost, in het later leven van den leerling belangrijk geldelijk voordeel (om niet te spreken van andere voor- deelen) kan afwerpen, zullen ook vele anderen, die niet geheel onmachtig zijn, de gelegenheid niet mogen laten passeeron, om dit kaptaaltje in den vorm van kennis in de hoofden hunner kinderen vast te leggen en het hun mede te ge ven op hun verderen levensweg. De hoofdreden voor den geringen toevloed van leerlingen is naar mjjne meening wantrouwen, ongeloovigheid, geringschatting, afkeuring zelfs van het landbouwonderwijs. Men kan zich niet voorstellen, dat men op een school boeren kan leerendat hetgeen men daar kan leeren, eene aanvulling kan zijn van de in de praktijk opge dane kennis en handigheid. Men meent, dat de jongelui door het bezoeken van een landbouwschool worden geleid tot hande lingen, die op het oog wel zeer mooi schijnen, doch per slot van rekening geld kosten, en zoo men al niet zóó ver gaat in zjjn meening, dan is men toch van oordeel, dat hetgeen op een land bouwschool valt te leeren, in het praktisch leven weinig voordeel zal kunnen opleveren. Ik zal niet trachten, de velen, die zoo denken, door een uitvoering betoog te doen inzien, dat over het landbouw onderwijs in 't algemeen en over dat aan de winterschool te Schagen meer in 't bijzonder, zeer verkeerd geoordeeld wordt, om dat daarvoor te veel ruimte zou worden vereischt en ik bovendien van lange redeneeringen hier weinig heil verwacht. Daarom wil ik volstaan met als mijne meening uit te spreken, dat ik de stellige overtuiging be zit, dat voor iedereen, die in zijn later leven met het boerenbedrijf in zijn onderhoud wil voorzien, de kennis, die aan de winterschool kan worden opgedaan, groote waarde zal blijken te bezitten, veel grooter dan de kosten en moeite, die aan het verkrijgen van die kennis verbonden zijn. Ik vermoed, dat menigeen bij de lezing van deze woorden ongeloovig de schouders zal ophalen en ik mag dit niemand ten kwade duiden, maar ik zou het toch ten zeerste betreuren, wanneer een vooroordeel de oorzaak werd, dat eene instel ling door de regeering tot stand gebracht in het belang van den boerenstand in deze provincie, een kwijnend bestaan moest voortsleepen tengevolge van gebrek aan waardeering van de zijde der be langhebbenden. En omgekeerd, wanneer de land- bouwwinterschool inderdaad in staat is kennis te verschaffen, die in het leven meer waarde zal be zitten dan het geld, dat er voor moet worden uitgegeven, zal iedereen die de gelegenheid heeft laten voorbij gaan van het onderwijs te profiteeren, dit in zijn later leven ten zeerste moeten be treuren. DaaromOuders, en oudere boerenzoons, roep ik u toelaat u niet leiden door tegenzin in het nieuwe, laat u niet weerhouden door uw onge loof, want gij weet het immers, onbekend maakt onbemind; stelt eens een weinig vertrouwen in de personen, die u aanraden van deze school partij te trekken; oordeelt niet voordat ge al thans de proef genomen hebt of u hebt laten voorlichten door personen, die uit ondervinding kunnen spreken, omdat hunne zoons of zij zei ven de school hebben bezocht. En tot dit laatste wil ik u in staat stellen door de namen te noe men van hen, die tot nog toe de school hebben doorloopen. Zij zijn in volgorde van den leef tijd, waarop zij tot de school werden toegelaten. P. Hopman te Schagen, J. C. Maters te Koe gras, C. Best te Schagerbrug, H. S. Eriks te Petten, K. Wit te Schagen, (Tolke), J. Schoorl te Eenigeburg, K. Eriks te Burgerbrug, A. van der Oord te Oude-Niedorp, L. C. Keijser te Texel, (De Waal), J. Zijp Az. te Wognum, J. Best Nz. te Baarsdorpermeer, J. Boekei Pz. te Schagen, O. Ploeger te Beemster, J. Jimmink te 't Zand (Zijpe), N. R. Barendregt te Beverwijk, A. D. Barendregt te Beverwijk, A. D. Groneman te Wieringerwaard, K. Kater te Wieringerwaard, D. Smit te Barsingerhorn, J. Vis, te Waard- polder, D. van der Oord te Barsingerhorn. En opdat gij ook tot op zekere hoogte een zelfstandig oordeel zult kunnen vellen, omtrent de waarde van de kennis, die aan de school kan worden opgedaan, wil ik trachten, een overzicht te geven van de verschillende punten, van de belangrijkste althans, die bij het onderwijs ter iprake kunnen komen. Deze zijn dan: Do samenstelling en eigenschappen van de melk; praktische uitvoering van de bepaling van het vetgehalte en het gehalte der melk aan an dere stoffen verschillende wijzen van ontrooming der melk en de toestellen daarvoorpunten waarop men moet letten wanneer men van melk goede boter wil bereiden; wat wij weten omtrent den invloed dien de melk en de wijze van bereiding hebben op de hoedanigheid der kaas; eischen die aan goede kaas tegenwoordig worden gesteld fabriekmatige verwerking der melk en betaling naar het gehalte; de verschillende soorten van grond in en bui ten onze provincie; punten waarop men bij de beoordeeling van hunne vruchtbaarheid en hun geschiktheid voor de teelt van bepaalde gewas sen moet letten; middelen, die in verschillende omstandigheden met voordeel kunnen worden toe gepast, om de vruchtbaarheid of de geschiktheid van den grond te vergrootende hulpmiddelen, die den boer bij de bemesting van den grond ten dienste staan, om daaruit zooveel mogelijk geldelijk voordeel te trekken punten waarop men bij de voedering van zjjn vee moet letten, en fouten, die op dit gebied in practijk somtijds worden begaan; punten waarop men moet letten bij de teelt der verschillende landbouwgewassen, die voor deze provincie van belang zijn, daaronder be grepen de teelt van sluitkool, bloemkool, vroege aardappelen, tuinzaden en groenten, welke in het groot worden verbouwd (Langedijk en de Streek) hetzelfde voor de teelt van bessen, peren, appelen en andere boomvruchten (Bangert en omstreken) beschadigingen en ziekten waarvan onze gewas sen te lijden hebben en de middelen die er be staan om ze te voorkomen of te bestrijdenhet verbeteren van gewassen, o.a. door het voortkwee- ken van de beste planten beoordeeling van de gebruikswaarde en de ge breken van paarden en runderen, schapen en var kens; verpleging van vee; punten waarop men bij den aaufok van vee moet lettenkennis van enkele belangrijke rassenhoofdzaken der ver loskunde van het vee hoefbeslag; enkele belang rijke ziekten (o.a. tuberculose, kalfziekte, kalver- ziekte, enz.); inrichting en behandeling van sommige be langrijke landbouwwerktuigen; verschillende zaken, de uitvoering van het be drijf of de inrichting van de samenleving be treffende, als: coöperatieve en andere vereeni- gingen; crediet; verzekering; de rol van het geld in de maatschappij; vormen van grondge bruik; inrichting van het bedrijf onder verschil lende omstandighedenstaatsbemoeiing, ten dienste van den landbouw; belastingeneenvou dige boekhouding, vooral met het oog op de schatting van de pacht- of koopwaarde van een bedrijf kennis van de natuur en de werkingen die daarin plaats hebben, vooral van die werkingen, waarmede men bij de studie van practische za ken te maken heeft; de inwendige en uitwen dige bouw van planten eu dieren en de inrich ting en de instandhouding van hun leven het regelmatig en zonder veel fouten leeren neerschrijven van zijne gedachtenvaardigheid in het uitvoeren van eenvoudige berekeningen. Men ziet het, behalve algemeene zaken, die eigenlijk voor iederen staatsburger en ook in hooge mate voor den boer van belang zijn, strekt het onderwijs aan de Landbouwwinterschool zich uit over alle onderdeelen van het bedrijf, zooals dit in verschillende streken van ons gewest uitge oefend wordt. Het is dienstig voor den toekom- stigen veehouder en fokker, voor den zuivelbe- reider, den graanboer, den fijnbouwer, den teler van tuin- en boomvruchten, en niemand, die la ter in eenig onderdeel van net landbouwvak zijn bestaan hoopt te vinden, behoeft dus te vreezen, dat er voor hem niet veel nuttigs en noodigs te leeren valt. Met groote zorg wordt voortdurend door de leeraren getracht, alle overbodige geleerdheid te vermijden en alleen zulke zaken aan de leer lingen mede te deelen, waarvan de kennis hen in het practische leven van nut kan zijn. Gaarne ben ik bereid aan ieder, die dit wenscht, meerdere inlichtingen te verschaffen, onder an dere door hem het programme van het onder wijs toe te zenden, waarin hij kan vinden bij zonderheden aangaande het leerarenpersoneel, de commissie van toezicht, het schoolgeld, de ver deeling der lesuren, de omschrijving van het on derwjjs, de lijst der te gebruiken boeken, het algemeen en het huishoudelijk reglement, de eischen van toelating, eene lijst van oudleerlin gen die het einddiploma bezitten. Het kan misschien zijn nut hebben, vooral ook, omdat ik er zeer op gesteld ben, dat ook oudere personen de school bezoeken en ik mij kan be- grjjpen, dat deze een deel van hunne schoolken nis zullen zijn kwijtgeraakt, hier mede te deelen, dat voor de toelating van oudere leerlingen veel meer gelet wordt op een goed begrip en op ge zond verstand dan op kennis, omdat de onder vinding leert, dat zulke personen de verloren kennis in zeer korten tijd weer terugvinden en zij zélfs, ondanks hun gebrek aan kennis, zeer goed in staat zijn het onderwijs aan de school te Degrijpen en bij te houden. Enkelen zullen zich misschien laten afschrik ken door het examen, dat zij zullen moeten afleg gen, tegelijk met personen van geringer leeftijd. Hoewel niemand van dit examen kan worden ssteld, kan ik toch ieder, die dit wenscht, aan het gevaar onttrekken van bij dit examen te worden afgewezen, door hem vooraf eens op de proef te stellen. Ten slotte wensch ik nog met nadruk er op te wijzen, dat het niet wel mogelijk is overdag de lessen aan de school te volgen en dan na tehuis komst weer de gewone werkzaamheden in de boerderij mede te verrichten. Men vergete niet, dat er door de leerlingen in korten tijd veel stof moet worden opgenomen en verwerkt, en bedenke, dat studeeron ook werken is, al komen de han den er weinig bij te pas. Wie ver van Schagen woont en daardoor dage lijks een groot deel van zijnen tijd verliest met reizen per spoor, tram, fiets of te voet, houdt te weinig tijd over voor zijne studie. Daarom is het voor ieder verafwonende hoogst wenschelijk, dat hjj gedurende den winter te Schagen komt wo nen, waartoe gelegenheid genoeg bestaat. Daaraan zijn wel eenige kosten verbonden, doch het ver blijf tehuis en het dagelijks heen en weertrek ken kan ook niet zonder kosten geschieden. Het onderwijs wordt gegeven op alle dagen der week van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur, uitgezonderd Zaterdag en Zondag. Desnoods kan men dus nog 2 van de 7 dagen der week tehuis doorbrengen. Ieder die mijne tusschenkomst wenscht bij het zoeken van een geschikt en niet te duur verblijf, zal mij steeds bereid vinden de verlangde hulp te verleenen. De Rijkslandbouwlceraar voor Noord-Holland, C. Nobel, Schagen, Augustus 1899. Advertentiën. Hiermede vervullen wij den treuri- gen plicht u het overlijden van ons geliefd zoontje medetedeelen in den ouderdom van 2 jaar en 3 dagen. Aan allen, die ons in den nood bij dit treurig verlies hebben bijgestaan, zijn wij dankbaar en brengen bij dezen onzen innigen dank. C. FOPPEN Zuidscharwoude, en Echtgenoote. De Notaris DU KER, gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens des namiddags te 2 ure, in de herberg, nde Witte Zwaante BROEK OP LANGEDIJK, ten verzoeke van den eigenaar den Heer K. OVER Hzn., te Haarlem, o|)cnfraar tc verkoopen aan de Kortsloot en de Zomersloot, onder KOE DIJK, kadaster sectie A, No. 887, 888, 889, 395 en 396, te zamen groot 10 li., 90 a., 80 c.a. In huur bij de Heeren C. OVER en S. DA VIDS. Aanvaarding 1 December 1899, betaaldag in Februari 1900. Aan te bieden in zoodanige gedeelten, als op de schetskaart is aangewezen, behoudens combi natiën en massa's. Biljetten met kaart zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris DIJKER. volgens art. 5 der wet van 17 Nov. 1876, (Stbl. 227). Bij akte op den 5 Augustus 1899 voor den te Zuidscharwoude gevestigden Notaris PETRUS GERARDUS DUKER verleden, geplaatst onder volgnummer 722 in het bijvoegsel tot de Neder- landsche Staatscourant van Donderdag 17 Au gustus 1899, No. 192, is door de Heeren Ger- rit Bos Willemszoon, burgemeester en landman te Oudorp, Birk de Boer, Klaas Ploeger, Wiebe van SSlooten, Bieter Wonder Bie- terszoon, allen landman te Heer Hugowaard, Bieter Kok, landman te Hensbroek, Jan stammes, landman te Nieuwe Niedorp en Bieter Vader, landman te Oterleek, opgericht eene „de Kesiilraclil," te Heer Hugowaard gevestigd. P. G. Duker, Notaris.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3