deed zich de eigenaardigheid voor, dat een be lendende tuin, die van den heer D. Pijper, mede werd verkocht, zonder dat de eigenaar daartoe last had gegeven. Volgens het kadaster toch be hoorde die tuin tot het eigendom van de Wed. O. Hartog, wier bedrijf verkocht is geworden. Bij behoorlijke combinatié, zegt men, zou de koopprijs nog wel 1000 gld. hooger zijn geweest. Vergadering der Afdeeling Winkel van de groenten-vereeniging „de Niedorper Kogge." Door het Bestuur der afdeeling waren de leden uitgenoodigd eene vergadering bij te wonen op Maandag 28 Aug. bij den heer C. Kieft te Win kel en had ook het Bestuur der afdeeling Lut jewinkelWeere een uitnoodiging ontvangen de vergadering bij te wonen. Van de leden was een groot aantal tegen woordig, de 5 bestuursleden der genoodigde af deeling eveneens en ook was aanwezig de heer Collot d'Escurie, onder-directeur der Stoomtram weg-Maatschappij „West-Friesland." De Voorz. der Afd., de heer J. Koomen Hz., opende de verg. met den wensch, dat de besprekingen zouden leiden tot bevordering der harmonie en in het belang zouden zijn van de opgerichte markt. De notulen werden door den secretaris, den heer Porte, gelezen en goedgekeurd, waarna de Voorz. meedeelde, dat het Bestuur pogingen had gedaan bij de Hollandsche Spoorweg Maatsch. om goederen van de markt, die 's a\onds te Schagen aankomen, den volgenden morgen per eersten trein als vrachtgoed te kunnen verzenden en bij de Tramweg Mij. om in 't belang der markt extra tramnen te laten rijden voor het vervoer der kooplieden in de richting Alkmaar en Helder. De heer Collot d'Escurie deelde mede, dat het antwoord der Tramweg-Mij. in het begin der volgende week verwacht kan worden. Bij monde van den Voorz. ontving hij den dank der vergadering voor alles wat hrj in 'i belang der afdeeling heeft gedaan en voor de zeer gewaar deerde hulp, die geregeld door de tram-beambten verleend wordt. Hierna werd een en ander om trent de markt medegedeeld en kon ieder lid mogelijke leemten te berde brengen. Zoo werd er op gewezen, dat de ruimten tusschen de ver schillende waren wat grooter dienden te zijn om ze des te beter te kunnen bezichtigen en door het Bestuur beloofd, dat het daarop zou letten. Eenigen vonden het uur der markt wat laat, doch dit was zoo gesteld om de bezoekers der markt bij het station Noord-Scharwoude gelegen heid te geven na afloop dier markt zich naar Winkel te begeven. Er werd op gewezen, dat velen hun vruchten nog aan huis verkoopen en dit werd algemeen afgekeurd, als zijnde niet in 't belang der markt en ten nadeele van de ver- koopers. Ieder, die de prijzen te laag vindt en meent, dat zijn waren in de stad meer zullen opbrengen, kan ze doen ophouden en door 't Be stuur laten verzenden naar de markt in de stad, waarvan dan natuurlijk makelaarskosten moeten betaald worden. Wat de marktdagen aangaat, werd besloten deze week nog 4 dagen te mark ten en daarna alleen des Dinsdags en des Don derdags des namiddags te half vijf, wat aan be langhebbenden door 't Bestuur zal worden me degedeeld. Besloten werd aan 't Bestuur 3 leden toe te voegen voor de markt om zeker te zijo, dat het Bestuur steeds goed vertegenwoordigd zat zijn, een assistent aan te stellen voor den marktmeester, ten einde alles vlug te laten af- loopen en een keurmeester om te zorgen, dat de koopers steeds goede waren krijgen. Als keur meester is benoemd de heer Jb. Lindeboom te Winkel. Wordt op monster verkocht, dan moet van de geheele partij marktgeld, dat is 3 %of bij ophouden 1 betaald worden en bij latere levering het monster in handen van 't Bestuur blijven tot de levering heeft plaats gehad. De leden, die zich tot een commissie gevormd heb ben tot 't verhuren van manden en zakken heb ben den prijs daarvan bepaald op 21/i cent per dag voor een mand, 2 cent voor een zak en 1 cent voor een pruimenmandje. De heer J. Korff met zeer veel aandacht een oproeping voor de reser visten te lezen, die naast de deur der secretarie was aangeplakt, maar in werkelijkheid trachtte hij eenige woorden op te vangen van hetgeen daarbinnen werd gesproken. De deur was echter tameljjk dik, want hjj verstond zeer weinig. Hq giste echter dat de man uit de spoorwegcoupé eveneens het geboorteregister wilde inzien en dat hij ook belang stelde in de afkomst van Filip Dormelles. Er was wel iu alles overeenkomst tusschen hen bei den, waarom zou er daarin verschil bestaan? En inderdaad het was zoo, daarbinnen werd de naam Dormelles genoemd. Aurélien spitste de ooren en tot zijn niet geringe voldoening hoorde hjj duidelijk de volgende vraag: Weet gij ook, waar de vader van mijnheer Dor melles woont? De secretaris antwoordde: Zeker weet ik het niet, maar deze akte moet ge zonden worden naar Bois-le-Roi in het departement Seine-et-Marne, waarschijnlijk woont hij dus daar. Aurehen oordeelde het voorzichtig niet langer voor het oproepingsbiljet te blijven staan, te meer daar hij nu reeds genoeg wist. Hij verwijderde zich dus met haastige schreden en keerde naar den ingang van het dorp terug, waar hij het rijtuig van Cavirol vond, dat op hem wachtte. Onder het rijden dacht hij: Ik heb me toch werkelijk vergist, die Amerikaan is geen reiziger in spek of petroleum. Zou hij dan toch Robert Duhesme zijn? Maar in dat geval, welk belang zou hij dan stellen in dien verwenschten Fi lip Dormelles? Dat gaat mijn verstand te boven. Ik sta hier voor een raadsel, waarvan de oplossing al zeer moeielijk te vinden is. Wanneer ik eens een zeer vermetel waagstuk ondernam, den Amerikaan op wachtte, recht op hem afging en rondweg tegen hem zeide: Mijnheer, zijt gij niet Robert Duhesme, de ont snapte galeiboef, die in Amerika fortuin gemaakt heeft? In dat geval ben ik uw neef, geef mij de hand, beste oom. Ja, maar, voor mijzelven wil ik het wel bekennen, ik ben in het geheel niet vermetel en als ik het eens voor een enkele maal wilde worden, dan geloof ik dat van Lutjewinkel stelde zijn rijtuig beschikbaar om ook kooplieden van 't station N.-S. naar Winkel te vervoeren, zoodat het getal leden, die zich met het gratis vervoer belasten thans zeven bedraagt. De voorzitter deelde mede, dat op de 4 markten, in de eerste week gehouden, voor ruim f700 verhandeld is, dat er steeds goede prijzen besteed zijn, in vergelijking inet andere markten en 't aantal koopers voldoende is geweest. Als ieder medewerkt en zoodoende voortdurend een ruime toevoer verwacht kan worden, dan zal de markt tot bloei geraken en een aanwinst voor de gemeente genoemd kunnen worden. Het Bestuur der afd. Lutjewinkol-—Weere was op de vergadering genoodigd met het oog op samenwerking der beide afdeelingen. Daaraan zal het zeker niet ontbreken en mocht de afd. Lutje winkelWeere een volgend jaar besluiten ook een markt op te richten, dan zullen beide afdee lingen dit wel in overeenstemming met elkander doen. Nadat de heer A. J. Onnekes een woord van dank had gebracht aan den heer J. Koomen, voorzitter, voor den ijver, waarmede hij steeds de algemeene belangen in de gemeente behar tigt, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Middel tegendiefstal van rijwielen 1 Naar aanleiding van de talrijke rij wiel ver duisteringen, welke tegenwoordig geschieden ten nadeele van de verhuurders, heeft men tot he den maar tevergeefs op middelen gepeinsd, waar door men dit misdrijf kan bestrijden. Bijna geen zitting der rechtbanken in de groote gemeenten is er, of er verschijnen personen, die zich wegens verduistering van rijwielen te verantwoorden hebben. Een delinquent werd te Amsterdam verleden week veroordeeld, die op één dag niet minder dan vier rijwielen had verduisterd, welke een waarde van f 385 hadden. Een der bekwaamste rechercheurs der Amster- damsche politie, een specialiteit in het opsporeD van rijwieldieven, heeft aan de verschillende rij wielverhuurders een middel voorgesteld, waardoor het misdrijf van rij wiel verduisteren tot het mini mum kan gebracht worden. Dit zou hierin be staan, dat de verhuurders eenparig van een onbe kenden huurder diens portret vorderden als waar borg. Wordt het verhuurde wiel dan toch gestolen, dan zal de recherche den delinquent wel spoedig in handen hebben. Hoe droog het was! Zelden was, van het eiland Urk gezien zoo'n groot deel van den omtrek der Zuiderzee duide lijk te zien als de vorige week. Bjj helder we der zijn Enkhuizen, Gaasterland, Kampen, soms ook Elburg zichtbaar, doch thans kon men van dit vrij hooge eiland Medemblik, Stavoren, Iiuinre, Harderwijk, enz. zien; zelfs enkele voorwerpen, als huizen en molens, waren te onderscheiden. Wel een bewijs, hoe droog de dampkring tegen woordig is. De zaak der Hogerhuizen. De „Sociaal-Democraat" kan mededeelen, dat mr. Z. van den Bergh het aanzoek om de be langen der gebroeders Hogerhuis in revisie te behartigen heeft aangenomen. Uit Amsterdam wordt aan de „Petit Bleu" gemeld dat mr. P. J. Troestra er in ge slaagd is de noodige gelden bijeen te krijgen, voor de oprichting van een groot socialistisch dagblad. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het plan bestaat het eerste nummer den len Januari 1900 het licht te laten zien. Uitgever is de heer W. H. Vliegen te Rotterdam. Kunst- en volksbeschaving. Van de hand van onzen grooten toondichter Rich. Hol, gewerd ons een artikel over „Kunst en volksbeschaving," voor ons blad bestemd. Het stuk is te groot het in z'n geheel op te nemen; met een weekblad moet men bescheiden zijn tot het verleenen van plaatsruimte. deze gelegenheid al zeer slecht zou gekozen zijn, want die Amerikaan ziet me er juist naai uit, om mjj bij de eeiste woorden een vuistslag te geven dat ik te gen den grond rolde. Och kom, waar denk ik aan? Ómdat die man er nu uitziet als iemand, die uit Amerika komt, omdat hij met zijn kinbaard en zjjn haviksneus wel eenige gelijkenis heeft met mijnheer Bernard De Prabert, mijn hoogvereerden papa, moet hij daarom juistDwaasheid, mijn jongen, dwaas heid? Alle maatregelen zijn immers zoo zorgvuldig mogelijk genomen om den held van Miramont-la- Montagne te beletten den voet op Fransch grond gebied te zetten. Met ware woede hebben oom Jacques en mama vooral mama. die, anders zoo onverschillig en zoo op haar gemak gesteld, nu een heel ander mensch schjjnt geworden zich tegen de reis van dien armen Robert Duhesme verzet. Wan neer hij de cholera in Frankrijk zou brengen, een cholera die de familie de Prabert tot haar eerste slachtoffers zou maken, dan kon men hem niet met meer kracht hebben tegengewerkt. Mama heeft won deren verricht, zij heeft ambtenaren van de prefec tuur omgekocht, zij heeft den prefect, den minister, al de kamerleden gesoebat en het zoover weten te brengen, dat men den burger van het vrije Amerika verzocht heeft zoo goed te willen zijn den Atlan- tischen Oceaan tusschen hem en Frankrijk te laten of anders, weer aan den ketting, terug naar het bagno. De eer, de veiligheid, de goede naam van de familie de Prabert en al die fraaiigheden meer wa ren met het plezierreisje van mijn oom den dwang arbeider gemoeid. Ik heb dat alles dom en kinder achtig gevonden, maar het is toch gebeurd en mjjn merkwaardige bloedverwant zal in Amerika wel zoo practisch geworden zjjn, de welgemeende raadgevin gen, die hij per telegraaf ontvangen heeft, niet in den wind te slaan. Wacht eens, de oude Dormelles is boschwachter, mogeljjk wil mjjn reisgenoot hem een agentuur opdragen voor een firma in Ameri- kaansche geweren. Met deze oplossing stelde hij zich tevreden en ver der deed hij zijn best om de gedachte aan dien rei ziger uit zjjn hoofd te bannen door het zingen van de nieuwste refreins van Yvette Gilbert en andere sterren van het café-concert. De schrijver doet uitkomen dat muziek verede lend werkt op het volkskarakterbeveelt de be oefening der muziek ten zeerste aan en geeft zijne meening te kennen, dat indien het zang onderwijs op onze scholen beter was, men meer lust zou gevoelen zich bij een Fanfare- of Har moniecorps aan te sluiten en dit dezen tak van kunst ongetwijfeld ten goede zou komen. Heeft schrijver vroeger met voorbeelden aan getoond, dat volksbeschaving en kunstbeoefening hand aan hand gaan, thans brengt hij in her innering, dat een geestelijke de jongens alle avon den naar de repetitie zond, omdat ze dan uit do kroeg blevenen van een fanfaredirecteur had schrjjver een brief ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat volgens dien fanfaredirecteur „muziekbeoefening het krachtigste middel is tegen drankmisbruik." Ten zeerste is het den componist opgevallen, dat matigheid en ingetogenheid op vele concoersen in Noord-Holland in hooge mate worden betracht. Tevens wijst schrijver op de vlugge vorderingen der verschillende gezelschap pen. Daarna geeft hij eene beschrijving der muziek instrumenten-fabriek van den heer Kessels te Tilburg en noemt die voor ons Vaderland eene Koninklijke Inrichting. Een ontzettende ramp. Donderdagavond, toen Amsterdam nog in volle feestvreugde was, had op het Noordzeekanaal, ter hoogte van het Zaandamsche Gat, omstreeks 12 u. 50 m. een ramp plaats, die niet minder dan negen menschenlevens eischte. Het stoomjacht Willemtoebehoorende aan den heer J. de Haan, eigenaar van het café „De Ruyter" aan de De Ruyterkade, werd, op weg zijnde naar Zaandam, om een gezelschap tooneelis- ten, die daar Donderdagavond gespeeld hadden, af te halen, overvaren door de Mercuriuskapi tein Naerebout, van Gebr. Goedkoop. De boot, van Amsterdam komende met een groot aantal deelnemers aan de fanfare-uitvoe ringen aan boord, was op weg naar IJmuiden. Het ontzettende gevolg was, dat van de tien personen, die aan boord waren, slechts éen enkele, do heer C. J. Bastet, firmant van de firma Bastet in de Kalverstraat en wonende De Ruyterkade 94, zich al zwemmende wist te redden. Behalve de heer De Haan en zijne echtge- noote waren aan boord de Heeren Iiipma met zijne verloofde, mej. Kruysse. de heer Casimir, candidaat-notaris, dr. Nievelt en een vriend, wiens naam tot hiertoe niet bekend is. Verder de schipper J. de Jong, wonende Looijersstraat alhier, een machinist en de heer Bastet. De heer Bastet deelde mede, dat de Willem na den geheelen avond bij het vuurwerk op den Amstel te zijn geweest, naar het IJ voer na aan de Kromme Waal mevr. de wed. Hipma aan wal te hebben gezet en omstreeks 12 uur onder verschrikkelijk noodweer het Kanaal instoomde. Op het oogenblik, dat de boot dwars lag om het Zaandamsche Gat binnen te varen, liep de Mercurius met volle vaart midden op de Willem in, die, naar men zegt, geen licht van achteren voerde, terwijl de schipper, waarschijnlijk ver trouwende op de snelheid van het bootje, meende nog voor de Mercurius te kunnen heendraaien. Op het oogenblik van den schok was alleen de schipper op het dek, terwijl de heer Bastet juist de kajuit wilde binnentreden, waar het overige gezelschap vroolijk en wel bijeenzat. In enkele seconden was het onheil geschied, De Willem zonk in eens in de diepte weg, den heer Bastet medesleurende, die, na zich losge werkt te hebben, tot tweemaal toe bij het naar boven komen tegen de kiel der Mercurius stootte. Eerst bij de derde maal was de boot over hem heengegaan, en kon hij zich rekenschap geven van het gebeurde. Hij ontdeed zich van zijn bovenkleeren en bleef nog eenigen tijd in de buurt van de gezon ken boot rondzwemmen in de hoop nog iemand te kunnen redden. Deze hoop bleek ijdel, want het water zal zoo plotseling de kajuit binnen gedrongen zijn, dat het voor de binnenzittenden onmogelijk is geweest aan den dood te ontkomen. Om vijf uur was hjj in Issoire terug. Vandaar vertrok geen rechtstreekrche trein naar Parijs voor den volgenden morgen. Komaam, zeide Aurélien voor zich, na zijn spoor wegboekje geraadpleegd te hebben, dan ga ik maar dineeren en logeeren te Clermant-Ferrand. De goede stad Issoire ljjkt me wat al te saai om er een ge heelen avond door te brengen. De hoofdplaats van Auvergue had dien nacht de eer, den jongen Prabert te herbergen en 's morgens begaf hij zich met den omnibus van het hotel naar het station, om daar den eersten sneltrein naar Parijs af te wachten. De trein stoomde het station binnen, juist toen Aurélien op het perron verscheen en tot zijn niet geringe verbazing zag hij een welbekend gezicht uit het portier ven een coupé 1ste klasse kijken Den man met den grjjzen kinbaard, zijn Amerikaan. Neen, maar dat is nu toch wat al te krasriep Aurelien uit. Die kerel vervolgt me als een nacht merrie. Ik was al zoo mooi op weg hem te verge ten en daar staat hjj eensklaps weer voor mijn neus. Ik ben niet nieuwsgierig, maar nu moet ik er toch het mjjne van hebben, wie en wat die man is. De drommel haal me als ik het voornemen had hem te bespieden, integendeel, op de heenreis heb ik zelfs getracht hem te ontwijken, maar op de terugreis vatten we dat heel anders op. Wacht eens vriend, ik zal u in het oog houden, we zullen zien. De jonge man stapte in een coupé naas^die waar hjj den Amerikaan gezien had en die, tot zijn niet geringe vreugde, ledig was. Hij trok de gordijntjes neer en zette zich aan het portier, vast besloten om goed toe te zien of de man ook onderweg zou uit stappen. De trein vertrok en de Amerikaan was niet op het perron gekomen, hij zette dus zijn reis voort. Onder het rijden scheen er eensklaps een gedachte bjj hem op te komen; hij haalde zijn spoorboekje te voorschijn, keek wanneer de trein te Parijs zou aankomen, scheurde vervolgens een blaadje uitzijn portefeuille en schreef met potlood zoo goed zoo kwaad het ging onder het rijden, de volgende regels »Jacques Hilson, avenue des Camps Elysées, Parijs. Wacht mjj met trein, die 8.15 te Parijs is, breng Do heer Bastet, daarna op eigen lijfsbehoud bedacht, zwom naar het pontveer bjj de Hom- brug, waarna hij onmiddellijk op weg naar Am sterdam toog in natte kleeren, om hulp te halen. Eerst om 4 uur kwam hij in Amsterdam aan, is toen naar de firma Goedkoop gegaan, die on middellijk 2 sleepbooten, Be Anna en de No. 7 en de Lapland van de firma Rutters, naar de plaats van het onheil zond, waar reeds de Zaan damsche politie, onder leiding van den inspec teur Van Trotsenburg aanwezig was om de eerste maatregelen te nemen. Den geheelen morgen is men met een lichter der firma's Goedkoop en Rutten. bezig gewoest om de boot te zoeken. Men vermoedt dat de schipper is overboord geslagen, de lijken van de passagiers in de ka juit zijn en dat van do machinist in de machine kamer. (Zie vervolg bijblad). Een nieuwe vloeistof voor thermo meters. Als men lage temperaturen wil meten, hebben de meeste thermometers het gebrek, dat de vloei stof bij temperaturen onder nul bevriest. Het kwikzilver bevriest bij 39°5', alcohol bij 100°. Door prof. Kohlrausch is nu petroleumether gebruikt, dat eerst bij een temperatuur van 190° bevriest, bij welke temperatuur de lucht vervliegt. Men verkrijgt petroleum-ether door distillatie van petroleum, die een specifiek gewicht van 0.640.67 heeft, en eene kooktemperatuur be reikt van 5575°. Uit Den Haag wordt aan „De Tel." ge schreven Cordang gaat 't nog eens doen. Dat vind ik erg jammer, niet om Cordang, maar om het pu bliek, dat hem daartoe in de gelegenheid stelt. Een duizend gulden of vijf, ze te verdienen met 24 uur achtereen heel snel te trappen op een wiel, gelijk heeft de manhet publiek dat door zijn opkomst die gelden bjjeenbrengt heeft ongeljjk. Dat er bij een fietswedstrijd-te-goeder-trouw nog menschen komen kijken kan ik me voor stellen. 't Is ook iets„in 't worstelperk der eer." Dat er nog menschen komen kijken naar fiets- wedstrijden waar de deelnemers moeten worden betaald voor hun rijden, waar fiets- en bandfa brikanten die deelnemers betalen voor de reclame met de wielen en banden waar er voorts geen zekerheid bestaat dat de geldprijzen niet tusschen de trappers gezamenlijk worden gedeeld, zoodat van een „worstelperk der eer" geen greintje overbljjftdat vat ik niet. Evenmin begrijp ik de belangstelling voor een streven naar record-verbetering door een flets heid, héél alléén, 24 uur lang, met gangmakende werktuigen voorop. Noch het belang zie ik er van in, noch het pikante, het aantrekkelijke, het mooie. Als de man 't nu volbrengt, zijn et maal op de flets, en hij slaat het record van Walter, wat dan nog? Gelukkig voor hemden ken velen er anders over. De menschen hebben er verleken week hun nachtrust aan opgeofferd om te gaan kijken naar hem. Voor 'n kwartje kon je d'r in. Bij dag zou 't meer worden, de toegangsprijs. En tegen het einde nog meer, wel vijf gulden. Twee rijksdaalders, om het finale te aanschou wen van een 24-uurs-rit. Een afgetobde man, in een effort suprème om nog wat meer motors in te halen, te zien komen tot zijn doel. Nie mand vertelle mij dat die man niet afgetobd zal zijn. Al zal 't in de kranten staan, dat hij frisch was als de rozenvingerige Aurora, bij aankomst, ik geloof er niets van, al geloof ik anders alles wat in de krant staat. Wanneer dierenbeulen 't een hond dwongen te doen, op hondenmanier, dan zou de dierenbescherming tusschenbeide ko men en de politie.Tegen een mensch die vrijwillig, om den lieve broode, zijn weerstandsvermogen prostitueert, komen andere menschen niet in verzet. Slakken. Het is algemeen bekend welk een groote schade de kleine slak in tuinen en velden kan teweeg brengen. detectieve mee, werk voor hem. Aurelien." Hij wachtte tot de trein aan het eerstvolgende station stopte, schoof het portiersraampje neer en wenkte den beambte. Kunt gij dit telegram even voor mjj laten over seinen vroeg hij. Zeker, mijnheer. Spoedig dan en breng mjj het ontvangbewjjs. Hij gaf hem het telegram benevens een tien-francs- stuk. Wat er overbljjft is voor uw moeite. De beambte snelde naar het telegraafkantoor van het station en kwam even later met het regu terug. Mooi, dank u, zeide het jongmensch, waarna hij het raampje weer optrok en het gordjjn er voor schoof. De trein vervolgde zijn weg. Ziezoo, mompelde Aurelien, nu ben ik zeker van mijn zaak. Wanneer ik te Parijs kom vind ik daar oom Jacques aan het station met den politieman, dien hij in zijn persoonlijken dienst heeft genomen en die, te oordeelen naar het loon dat hij ontvangt, bijzonder slim moet zijn. Hem zal ik zeggen, dat Robert Duhesme waarschijn lijk in Frankrijk is, ik wijs hem mijn verdach ten Amerikaan, hij bespiedt hem in al zijn doen en laten en een paar uur later weet ik precies waar ik mij aan te houden heb. Na dit plan gemaakt te hebben loosde Auré lien een zucht van verlichting, hij was tevreden over zichzelve, niemand had behendiger en met meer overleg van de gelegenheid gebruik kunnen maken. Waar zou dit op uitloopen? Misschien op niets, maar misschien ook kon de uitslag zeer gunstig zijn. In elk geval was het een goed middel om eens te onderzoeken of die man van de prefectuur werkelijk zoo slim was als oom Jacques verzekerde. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 2