Brieven uit „d$ Streek," Buitenland. yen? Neen resident, ik ken den schrij ver wel, maar wensch hem niet te noemen. Ik geef u twee dagen bedenktijd. De heer G. af, de heer K. voor. Hebt u in de courant geschreven? Jawel, resident! Dan wordt u onmiddellijk ont slagen als hulppostcommies en agent van de wees kamer. De heer K. bekleedde die baantjes. De edele wraakneming is uitgevoerd. Of nu de heer Fokkens denkt dat door zulke streken de critiek op wanbeleid wordt gestuit? XCVIH. 31 Aug.—7 Sept. Onze zaadbouwers maken zich de gunstige weersgesteldheid ten nutte, door verschillende zaden te dorschen en 't is gedeeltelijk ook daaraan toe te schrijven, dat de aanvoer van aardappelen thans van weinig beteekenis is. Zoowel te Bovenkarspel, Broe kerhaven als te Enkhuizen komen dagelijks nog slechts een paar honderd halve H.L. ter markt. Muizen worden nog slechts bij uitzonde ring aangeboden, terwijl het aanbod van ronde blanke aardappelen zich slechts tot enkele zakken bepaalt. Blauwe werden daarentegen gedurende de laatste weken in vrij groote hoe veelheden aangeboden, zoodat deze reeds flink beginnen op te ruimen. Worden gewoonlijk belangrijke partijen van deze laatste soort tot den winter bewaardde flinke prijs die aan de markt kon worden be dongen, noopte de meeste bouwers ze reeds nu van de hand te doen. Sedert enkele dagen wordt echter eene daling opgemerkt, zoodat thans de blauwe tegen f0,70 f0,75 worden verhandeld. Ook de mui zen worden thans tegen lageren prijs,gisteren o. a. tegen f0,70 tot f0,85 per x/2 H.L. ver kocht. Ware 't niet dat aan onze middagmarkten geregeld ook eenige partijtjes groote en kleine uien werden aangeboden, dan zou zeker spoe dig tot sluiting kunnen worden besloten. De ochtendmarkten aan het station te Bo venkarspel geven daarentegen nog steeds veel vertier. Vooral 's Zaterdags is de aanvoer zeer belangrijk. Talrijke partijen bloem- en sluitkool worden op dien dag ten verkoop aangeboden en teneinde de schuiten geheel te beladen, wor den daarbij in den regel nog enkele zakken groote en kleine uien, een partijtje boonen, komkommers of enkele manden appels en pe ren gevoegd. Verleden Zaterdag werden dan ook door een 170 tal schuiten ruim 500 koopjes aangeboden. De eerste schuit passeerde om streeks 6 ure de veiling, terwijl de laatste om 9 ure werd gemijnd- De thans aangeboden bloemkool bestaat bijna uitsluitend uit reuzen. De grove zijn zoo goed als geheel opgeruimd. Waren de reuzen aan vankelijk, vooral in vergelijking met de grove bloemkool, vrij goed van kwaliteit, daarin is sedert enkele dagen eene verandering gekomen. De kwaliteit is minder goed en bovendien wordt de luis in groote getale op en in de bloem aan getroffen. Klachten dienaangaande werden reeds uit Duitschland vernomen, doch daaraan is natuurlijk niets te doen. De prijzen bleven tot en met gistermorgen nog steeds zeer hoog en -varieerden van f 9 tot f 15. Hedenmorgen trad echter eene plontse- linge daling in en kon slechts f3,25 tot f6,25 per 100 stuks worden bedongen. Ook roode kool is sedert eenige dagen minder gewild en wordt tegen f3 f5,50 verhandeld. De witte en savoye of gelekool daarentegen wordt gaarne gekocht en flink betaald. Zater dagmorgen werd de wittekool zelfs tot op f9 per 100 stuks gemijnd, terwijl heden de prijs van f4 tot f7,75 varieerde. Voor gelekool wordt f5 tot f7,50 bedongen. Aan de markt te Broekerhaven is de aan voer van vruchten, vooral peren, niet onbe langrijk. De Dirkjes, Goudballen en Noord Holl. Suikerperen zijn grootendeels afgeleverd en worden thans door tal van andere soorten ver vangen. De Diamand of Prinsperen, Jutten en andere fijne soorten worden flink betaald. Goede Diamandperen brengen n.l. f2,75 tot f3 en Jutten f4,50 f5 per 1/i HL. op. Voor zoogenaamde Fransche peren, als Clopp's Favorite, Beurré de Mérode en Bon Chretien Williams wordt f 5 tot f 7 per 1/2 HL. bedongen. Goede zure appels varieeren van f 2 tot f2,75, terwijl extra soorten, mits puik gesorteerd, f 3 tot f3,50 kunnen opbrengen. Tegen laatstge noemden prijs zag ik een partijtje appels, van de variteit The Queen, verkoopen, die zoowel door vorm, kleur als grootte bijzonder de aan dacht trokken. Ook een paar manden peren, Clopp's Favorite muntten uit door dezelfde eigenschappen. Onder de duizende appel- en peersoorten die in cultuur zijn, zouden dan ook bezwaarlijk schooner soorten zijn aan te wijzen. K. Het Dreyfus-proces voor den krijgs raad te Hennes. Door het grootste proces dezer eeuw, dat wel licht heden zal worden geëindigd, zullen de ge moederen de volgende week niet meer op die heftige wijze worden bewogen, als dage lijks het geval is geweest. Wat zal de uitslag zijn? Na in meer dan twintig openbare, zoowel als geheime zittingen niet bij machte te zijn geweest de schuld van Dreyfus te bewijzen, heeft de Generale Staf nog genoeg invloed bezeten om den regeerings-com- missaris Carrière aan het eind van zijn requisi toir te doen zeggen .- dat hij Dreyfus bij zijn ziel en geweten schuldig acht en diens veroordeeling eischt. Want zoover is men reeds gekomen. De Ge tuigen verhooren zijn afgeloopen. Na op het laat ste oogenblik nog een krankzinnige te hebben gehoord, eene getuige door Quesnay de Baure- paire ontdekt, had men mogen verwachten, dat nu de schuld van kapiiein Dreyfus met geen enkel feit is bewezen, niet opnieuw het vonnis tot levenslange verbanning zou zijn uitgesproken. Misschien heden Zaterdagavond op zijn vroegst, Maandag op zijn laatst, kan men zekerheid heb ben, en hoe zal dan het vonnis luiden? Zeer zeker zal den beiden advokaten Labori en Démange en den militairen Picquart en Fry- statter het verwjjt niet kunnen treffen, dat zij niet alles hebben gedaan, wat in hun vermogen was om den misdadigen toeleg van de generaals en hun handlangers te verhinderen. Vooral Labori, die op het laatst Generaal Billot nog geducht onder handen nam, heefteen meesterstuk volbracht. Toen de generaal het wilde doen voorkomen, dat misschien Dreyfus de medeplichtige van den lagen Esterhazy was geweest en Labori met donderende stem protesteerde met een machtigen woordenvloed, werd de Generaal onthutst en zag smeekend den President aan, die hem dan ook redde en Labori 't woord ontnam. Maar Labori, voor 't eerst zich zelf niet meester, bulderde den President toe, dat hem juist altijd dan het woord werd ontnomen, als men hem niet kon weer staan. Dit verwekte groote sensatie en de Pre sident dreigde met de zaal te doen ontruimen. En nu wil men 't nog doen voorkomen, alsof de Krijgsaaad onbevooroordeeld de debatten leidt en recht zal spreken Van het aanvankelijk voornemen de beide mi litaire attaché'8 der Italiaansche en Duitsche regeeringen te doen hooren is afgezien, omdat de voorz. weigerde een ondervragingscommissie te zenden. 't Is waar, men had, na al hetgeen in de acht en twintig zittingen van den krijgsraad aan het licht is gekomen, kunnen hopen en verwachten, dat majoor Carrière de beschuldiging zou laten varen, dat hij naar het illustre voorbeeld van den procureur-generaal mr. Manau voor het Hof van Cassatie de rol van openbaar aanklager zou hebben verwisseld tegen die van pleitbezorger voor den beschuldigde, als kunnende het mate rieel bewijs van schuld niet geacht worden te zijn geleverd, doch dat zou al te mooi zijn geweest en al te logisch in deze afkeerwek kende zaak, waarbij de domheid, de bekrompen heid, het vooroordeel, de wraakzucht, het eigen belang, de rassenhaat, de eerbied voor de hemel weet wat al niet eerbiedwaardige zaken en per sonen, steeds vereenigd blijven aan den eenen kant, door een onoverschrjjdbare klove geschei den van de onpartijdigheid, de eerlijkheid, den overtuigingsmoed, de opofferingsgezindheid, de waarheidsliefde aan de andere zijde. Doch genoeg nu over de zaak. Mr. Demange begon gister zijne verdediging om die heden te beeindigen. Wellicht heden uit spraak. Laten wij op een schitterenden uitslag hopen. Nu het einde nadert zegt „Het Nieuws v. d. Dag", is het overigens het oogenblik om onze lezers er op voor te bereiden wat gebeuren kan. De Krijgsraad kan, wat wij hopen noch ver wachten, overeenkomstig het requisitoir, nu kapi tein Dreyfus opnieuw veroordeelen, thans ter dood. Maar zal dit geschieden, dan moeten van de 7 leden van den Krijgsraad zich minstens vijf daarvoor verklaren. Verklaren zich er maar vier voor en drie tegen, dan geldt de kapitein als vrijgesproken, zooge naamd par minorité de faveureen soort van coup de grace ten gunste van den aangeklaagde. Wanneer evenwel de Krijgsraad wat de hemel verhoede Dreyfus opnieuw mocht ver oordeelen, dan zal waarschijnlijk het volgende geschieden. Dan teekent de verdediging onmiddellijk Cas satie aan, dat is: vraagt verbreking van het von nis door het Hof van dien naam wegens tjjdens het proces gepleegde onregelmatigheden. Labori moet al een kleine dertig punten bijeen hebben, waarop hij dat bewijzen kan. De voornaamste on regelmatigheid is, dat verscheidene getuigen, een paar Generaals o. a., hun getuigenis hebben voor gelezen, in plaats van dit, gelijk de wet het uit drukkelijk voorschrijft, te doen uit het hoofden zonder eenig hulpmiddel. Vernietigt, als waarschijnlijk is, het Hof dan het vonnis, dan is de toestand weêr als na de vernietiging door het Hof van het vonnis van 1894. Dat had het kunnen vernietigen zonder meer, en Dreyfus ware vrij geweest. Het Hof heeft er toen echter, en om Dreyfus en om de „eer van het leger", de voorkeur aan gegeven de rehabili tatie te doen geschieden door eene militaire recht bank, en hem dus verzonden naar eenen nieuwen Krijgsraad. En wanneer deze nu blijk zal gegeven hebben dat werk niet te hebben kunnen of willen of durven verrichten, dan waagt het Hof zich ditmaal natuurlijk niet nog eens aan een nieuwen Krijgsraad, en spreekt overeenkomstig zijne be voegdheid, den beschuldigde vrij, zonder meer. Naar het Duivelseiland teruggebracht worden om nu eens het allerergste te noemenkan hij in geen geval. Volgens bericht uit Hennes zijn tegen den laatsten dag uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen. De meeste Engelsche bladen beweren, dat de crisis in Zuid-Afrika ernstiger geworden is en de „Standard" acht het onmogelijk, dat een oorlog kan worden vermeden. Zelfs zjj, die de Boeren wilden bewegen, tot behoud van den vrede, alle mogelijke concessiën te doen, hebben alle hoop op een vreedzame oplossing opgegeven. Het heet, dat Transvaal 30,000 en de Oranje- Vrijstaat 20,000 man op de been zal kunnen brengen. De Swazis zouden bij het uitbreken van den oorlog de Boeren aanvallen, tenzij Engeland hun gelast, zich onzijdig te houden. Al deze ge ruchten zijn niet in staat, vertrouwen te wekken in den toestand, evenmin als een bericht uit Bloemfontein, dat 1000 Mausergeweren en 600,000 patronen uit Transvaal aldaar zijn aangekomen, om verdeeld te worden onder de burgers en dat de veldkornet te Boksburg druk bezig is, wape nen en ammunitie te verdoelen. In zijn nummer van 1 Aug., laat de „Randpost" zich overde oorlogskans aldus uit „Over een Transvaalsch-Engelschen oorlog wordt steeds gesproken en geschreven, alsof de kansen ontzettend ongelijk ten gunste van En geland waren. Dit schjjnt ons een geheel ver keerde beschouwing te zijn. Men zegt, Engeland kan en zal een leger van 40.000 man zenden, wel gewapend en van al het noodige voorzien. Het is echter een natuurlijk ruwe, maar over het geheel niet een onjuiste becijfering, dat een aanvallend leger, hetwelk verplicht is diep in een vijandelijk land door te dringen, driemaal zoo sterk moet wezen als een hetwelk zich tot de verdediging van het eigen land bepaalt en dus tot groote hoogte zelf de stellingen kiest waa r gestreden zal worden. Gaat deze schatting op (en er is weinig twijfel aan, dat de werke lijkheid niet ongunstiger voor ons zal zijn) dan is voor dit leger een kleine 14.000 man noodig. „De Vrijstaat en de Republiek kunnen teza men zeker 30,000 man binnen acht dagen te velde brengen en naar schatting dus aan een dubbel sterke strijdmacht het hoofd bieden. De artillerie die aan Engelsche zijde belangrijk ster ker is dan de onze en die in Europeesche oor logen van zoo overwegend gewicht is, richt op het veld niet veel uit tegen troepen, die op guerilla-wijze oorlog voeren. Zegt men, dat En geland, zoo noodig, zijn troepen voortdurend kan aanvullen, dan zegt men iets dat nog wel be wijs behoeft, doch vergeet,, dat de Transvaalsche troepen van zelve worden aangevuld door de op standige klasse der kolonische menschen. Als men de zaken koel overweegt, dan wordt men tot de conclusie gedwongen, dat de Transvaalsche kansen in een eventueelen oorlog goed zouden staan." De aanmonstering in Transvaal voor een Duitsch korps, dat de Boeren zal helpen, wordt volgens de „Standard and Diggers News" ijverig voortgezet. Te Johannesburg hebben er zich reeds 1659 opgegeven, te Pretoria 450. In Heidelberg, Krugersdorp, Potchefstroom en Klerks dorp vormt men dergelijke korpsen, en in het geheel hoopt men wel 4000 man allen geoe fende soldaten bijeen te krijgen. „Kolonel" Schiel zal hen commandeeren. Als het tot een oorlog komt, zullen deze 4.000 soldaten een kosteliike versterking zijn voor de Transvaalsche troepenmacht! Deze werd gister nog in een telegram uit Londen geschat op 30.000 man, waarbij dan nog 20.000 Vrijstaters komen. Een -wolkenmacliine. Men spreekt van een nieuwe „clou" van de Parijsche wereldtentoonstelling in 1900 en wel van een machine om wolken te maken, die, naar de teekeningen van den uitvinder, in de gedaante van twee reusachtige ballen op het tentoonstel lingsterrein verrijzen zal. Het mechanisme wordt natuurlijk geheim gehouden, maar zooveel staat bij den uitvinder vast, dat de bezoekers op ver schillende tijden van den dag in de gelegenheid zullen gesteld worden alle soorten van wolken, schapenwolken, vederwolken, regen- en donder wolken enz. van nabij en van verre te bekijken, ja zelfs getuige te zijn van de ontlasting van een onweder met bliksem en donderslagen uit een kunstmatig te voorschijn geroepen onweers wolk. Achter de reuzenkogels wordt voor de be zoekers een platform gemaakt, vanwaar men het effect van dit onweder nauwkeurig zien kan wie de oorzaak van het onweder na wil gaan, kan een plaats krijgen in de onmiddelijke nabij heid van de machine. Een aantal geleerden en ingenieurs zijn reeds aangewezen om het plan ten uitvoer te leggen drie der bekendste Fransche meteorologen zullen eveneens hun medewerking verleenen. Hoewel de telephoon niet langer dan een kwart eeuw bestaat, heeft zijn uitbreiding over de geheele wereld met verrassende snélheid plaats gevonden, zooals uit een onlangs in Amerika verschenen statistiek blijkt. Daarin wordt mede gedeeld, dat er op dit oogenblik op de geheele wereld 1.300.000 publieke en particuliere tele- phoonposten bestaan, en de uitgestrektheid der „netten" wordt weergegeven door een totale lengte aan geleidingen van 2.500.000 K.M. Yan boven genoemde posten komen er op de Vefoeenigde Staten meer dan de helft, of 773.000 en 1.300.000 K.M. geleiding, terwijl in Europa Duitschland aan het hoofd staat met 150,000 posten. Daarop volgt Engeland met 70.000, Zweden met 56,000 en Zwitserland met 30.000. Een woord dat te denken geeft. Zonder overdrijving kan zeker gezegd worden, dat de aandacht der geheele wereld thans geves tigd is op het proces Dreyfus. Wat daarbij reeds aan het licht gekomen is, geeft zeker geen hoog denkbeeld van het zedelijkheidsgevoel van een deel van het Fransche volk. Men heeft wel eens ge vraagdWat zullen daarvan de gevolgen zijn? Tot antwoord op deze vraag kan wellicht dienen een woord gesproken door een der vroegere mi nisters van financiën in het jaar 1788. Deze mi nister Calonne is zijn naam schreef aan zijn broeder: „We beschouwen Frankrijk als een lichaam, waarvan alle leden door kanker worden weggevreten; men vreest tot eene operatie over te gaan, omdat zij te geweldig zou moeten zijn en intusschen woedt de kwaal voort en blijft voort woeden totdat het lichaam er onder be zwijkt." Zal de sombere profetie vervuld worden. Ratten als inbrekers. Er is tegenwoordig in New-York een ware rattenplaag, en de dieren stelen verschrikkelijk. Juweelen, horloges en allerlei kostbaarheden ver dwenen op geheimzinnige wijze uit de logeer kamers in de hotels en werden niet teruggevon den. Onlangs miste het hoofd van een firma in Southstreet een portefeuille die eenige belang rijke papieren bevatte. Zijn verdenking viel op eenige van zijn bedienden, maar zij werden in hun eer hersteld toen de vloer van het kantoor werd opgebroken om eenige veranderingen in de geleidingen voor het electrisch licht te maken. Daar lag de portefeuille met papiersnippers op gevuld als een warm nestje voor een dozijn jonge ratten. Een goudgraver, pas uit Klondyke terugge keerd, had eenige klompjes goud in een venster kozijn gelegd in een hotel in Broadway. Den volgenden morgen waren zij verdwenen. De ho telhouder was niet weinig in verlegenheid. Ee- nigen tijd daarna vonden een paar werklui, die een beschot moesten wegbreken in dezelfde ka mer waar de goudgraver gelogeerd had, een rat- tennest. In dit nest vonden zij de vermiste goud klompjes, benevens verscheidene artikelen van waarde, die de viervoetige dief behendig aan de bewoners en gasten van het hotel had weten te ontvreemden. Deze ontdekkingen leiden tot de vraag in hoe verre verschillende onopgehelderde diefstallen aan ratten moeten worden toegeschreven. De samenzwering. Aangaande het antisemietisch-royalistisch com plot wordt uit Parijs gemeld, dat het aantal aan geklaagden 44 bedraagt, waarvan 26 in hechte nis zijn genomen. Boven op de lijst staan Dè- roulède. De Monicourt (secretaris van den hertog van Orléans), Beffet (leider van de politiek des hertogen), Georges Thieband (journalist, op de vlucht) en Jules Guérin (belegerd). Volgens de „Petite Republique" zijn schrifte lijke bewijzen voorhanden, dat de hertog van Orléans een algemeenen opstand van werklieden wilde veroorzaken. Voor dat proces zal de Senaat als rechtbank zitting nemen onder voorzitterschap van president Fallières, eventueel onder vice-president Demole. De commissie van enqnête telt 9 senatoren onder Beranger als voorzitter. De Prins van Wales heeft eenige weken te Marienbad doorgebracht en had daar aan vankelijk veel last van nieuwsgierigen, die hem op al zijne wandelingen, inzonderheid bij de bron, naliepen of omringden. Dat verbeterde, na dat hij een paar maal vrij duidelijk zijn onge noegen had laten blijken. Maar in nog ander opzicht werd hij daar niet met rust gelaten. De Prins ontving in dien korten tijd niet min der dan 1880 brieven, waarvan 1300 pure be delbrieven, 320 brieven van handschriftenverza melaars, 260 van bewonderaars die een haarlok van den Prins vroegen, enz. Daarentegen ontving hij 300 geschenken (wan delstokken, doekspelden, enz.), die de Prins als naar gewoonte terugzond. Cadeaux van onge- genoemden worden voor liefdadige doeleinden verkocht. Jules Guérin werkt thans met luchtbal lonnetjes. Gistermiddag liet hij er een op, waar aan een verzegelden brief bevestigd was. Het viel 30 meter van de vesting op de straat. Een politieagent wilde den brief oprapen, toen plotse ling een 18-jarige jongen het papier greep en er zich mede uit de voeten maakte. Dezer dagen kwam iemand, om een quitantie van 186 francs bij Guérin te ontvangen, doch de politie beduidde den man, dat hij later maaar eens moest terug komen. De navolgende Amerikaansche formule om de versnelling van een rijwiel te berekenen vinden wij in „De Kampioen". Wobbles liet zich op den top van den heuvel dood moe van zijne machine zakken en vroeg puffend aan een der omstanders, die hem had zien tobben, of iemand soms ook op de hoogte was met het berekenen van de versnelling van een rijwiel. Hij meende namelijk onder het trap pen te hebben bespeurd, dat zijn kar over de 100 gegeard moest zijn. „Yersnelling berekenen?" antwoordde een sportsman, „da's geen cent waard. Je telt eerst

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 6