met een dergelijk geval. Thans gold het een per ceel aan de Keizersgracht 273. Ook hier was een binnenmuur gescheurd, als gevolg van de dreu ning, veroorzaakt door het heien ten behoeve van een eenige huizen verder in aanbouw zijnd perceel. Dit geval bleek evenwel niet van ernstigen aard te zijn en de heer Van Voorthuyzen kon, na een door de ambtenaren van het bouwtoezicht ingesteld onderzoek, de bewoners, die reeds op het punt waren het huis te verlaten, gerust stellen. Aan de op jl. Dinsdag te Schagen ge houden harddraverij werd door 7 paarden deel genomen 1. Eig. Stal Trio, Soest, Sador, Zwarte Hengst, rijder J. Koster. 2. Stal Unitas, Koudekerk, MoquetteAm. Vos Merrie, M. J. Oppelaar. 3. Bindervoet, Zuidhorn, Princes Olga, Schimmel Merrie, J. F. de Boer. 4. Joh. de Mol, 's Gra- venhage, Robert See SteeleVos Hengst, B. W. Schippers. 5. Stal Jan Steen, 's Gravenhage, Eg- bertinVos Hengst, A. v. d. Akker. 6. Stal Trio, Soest, RejectedSchimmel Ruin, J. Koster. 7. Joh. de Mol, 's Gravenhage, HuntressBruine Merrie, B. W. Schippers. De prijs f 200,— werd gewonnen door Egber- tin van Stal Jan Steen, de le premie f 75,- door Huntress van Joh. de Mol, de 2e premie, de Inleggelden, behaalde de Robert See Steele, eveneens van den heer Joh. de Mol, Spoedig gebluschte liefde. Een jong paartje te Houtingehage (Fr.) zou in het huwelijk treden. De trouwdag was be paald, de bruid en hare ouders waren gereed, maar de bruigom kwam een paar uren te laat. „Kou verdij ik het", zei de aanstaande schoon vader. „'t Kan mij ook niet schelen", zei de 17-jarige bruid. „En ik ga naar Duitschland", zei de bruigom en hij deed alzoo. Zeker niet dan noode. Eene behoeftige weduwe uit de Loggerstraat te Scheveningen, wier man verleden jaar plotse ling in eene bloedspuwing dood bleef, heeft haar vijf-jarig kind, een aanvallig knaapje, aan een rijke Duitsche familie (badgasten) zonder kinde ren tegen een geldelijke schadeloosstelling afge staan, om het als hun eigen kind groot te brengen. Tijdens hun verblijf te Scheveningen ondervond het knaapje reeds vele blijken van vriendschap van dit echtpaar. Hij loopt er niet in! Dat mr. II. J. Biederlack en Louis S. Jacobs beide Amsterdammers geen vrienden zijn, is in het proces Haas-Van Hall genoegzaam ge bleken. Jacobs beleedigt mr. Biederlack waar het in zijn kraam te pas komt, doch mr. B. staat hier natuurlijk boven en laat hem stil zijn gang gaan. Hij heeft echter gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid als curator om een onderzoek naar Jacobs' geestvermogens te doen instellen. Prof. "Winkler, hiertoe aangezocht, verzocht Jacobs bij zich, en toen deze hieraan voldaan had, zei de professor: „Nu, Jacobs, ga eens kalm zitten en vertel me wat er in de laatste jaren met je ge beurd is." Jacobs antwoordde hierop, dat de professor dit wel in de kranten had kunnen lezen, want dat deze er vol van gestaan hadden, en naar de deur gaande, zeide hij de eer te hebben den professor te groeten. Recidiviste. In Juni werd een dame uit de beschaafden stand te 's Gravenhage door de Rechtbank tot 6 maanden veroordeeld, wegens diefstallen in goudsmidswinkels; in Utrecht werd zij vooreen soortgelijk misdrijf veroordeeld tot 1V2 jaar- En deze week stond zij alweer voor een soortgeljjk feit terecht voor de Haagsche Rechtbank. Dit maal had zij bij een horlogemaker in het Noord einde een gouden horloge en bij een firma op de Plaats een gouden ketting gestolen. Het O. M. vorderde 4 maanden. Mr. Michiels vroeg een nog lichtere straf. Het „Wereldrecord". De bekende wielrenner Cordang heeft Zondag op de Haagsche wielerbaan andermaal den 24-uurs wedstrijd aangevangen, nadat Zaterdag een po ging daartoe was mislukt tengevolge van het weer, waardoor zijn machine slipte en hij er af viel. Ditmaal heeft hij hem volbracht. Het resul taat was, dat hij in 24 uren reed 1030 K.M., 110 meter, d.i. 9133 M. meer dan vroeger de Engelschman Walters maakte. Hij heeft dus het wereldrecord „verbeterd". Met dat ritje van 24 uur heeft Cordang zich plm. een f20.000, zegge twintigduizend guldens, in zijn zak gefietst. Om wat te verdienen Maandagnamiddag, 6 uur, zegge 19 uren vóórdat heden de plechtige opening van de ver gadering der Staten-Generaal plaats heeft stond reeds te 's-Gravenhage een troep personen te wachten voor de deur op het Binnenhof, die toe gang geeft tot de publieke tribune der Troonzaal. Allengs groeide in den loop van den avond dit troepje aan, en tegen achten hadden zich reeds ongeveer honderd personen in een gelid van tweeën langs den muur vaD het gebouw der Tweede Kamer opgesteld. Mannen, vrouwen, ja zelfs kin deren, stonden of zaten in den guren herfstavond dicht tegen den muur gedrukt, om den langen nacht in de open lucht door te brengen, al wach tende en wachtende, in de hoop, heden tegen het uur der opening wellicht hun plaatsje in de rij aan een meergegoed medemensch tegen een goed prijsje te kunnen afstaan. Verleden jaar „deden" enkele plaatsen wel f10, vele nog drie of vier gulden minstens. Dat is ook kras! Den lsten October zal Tiel een niet alledaag- schen jubilaris in zijn midden hebben. Dan zal Jan Kranen den dag herdenken, waarop hij 50 jaar geleden tot stads-omroeper werd benoemd, welke betrekking hij nog met jeugdigen ijver vervult. „Jan" heeft indertijd bewonderenswaardige proeven van zijn kolossaal geheugen gegeven. Den inhoud van 41 biljetten van verkoopingen waaronder te verstaanjaar, uur, dag en plaats daarvan, alsmede de grootte der perceelen, uit gedrukt in bunders, aren en ellen heeft hij meermalen den volke in één „roep" verkondigd. Hij is een algemeen bekend persoon, was vele jaren oppasser der groote sociëteit en verleent zijne diensten als „afslager" op erfhuizen. Jan maakt nergens misbruik van, en iedereen mag hem. Thans, op 78-jarigen ouderdom, is zijne stem nog bijna zoo duideljjk, helder en krach tig als eene halve eeuw geleden. Den lsten November zal hij de Luthersche gemeente 50 jaar als orgeltrapper gediend hebben. Te Haarlem zijn wederom valsche rijks daalders, guldens en kwartjes in omloop. Een „historische" aardigheid. Door Jhr. Van Sydesteijn is te Loosdrecht een boerderij aangekocht, in verband met zijn voor nemen om ter plaatse waar in 1288 het kasteel Te Sypestein werd gesticht, zoo'n ouderwetsch slot te doen verrijzen. Over den aankoop van meer land worden onderhandelingen gevoerd. De ongelukstram! Woensdag had onder Diemen,metde Gooische stoomtram die 2.20 uit Diemerbrug, richting Amsterdam vertrekt, een ernstig ongeluk plaats. Rechts van den weg schijnt een man, vermoe delijk iemand uit Amsterdam, over de rails te zijn gegaan, waardoor hij er onder raakte. Het hoofd van den ongelukkige was letter lijk van den romp gescheiden. De geneeskundige in een der rijtuigen aan wezig, kon natuurlijk slechts den dood consta- teeren. Volgens ooggetuigen reed de tram niet te hard en heeft de machinist door bellen voort durend gewaarschuwd, zoodat het ongeluk ver moedelijk aan onoplettendheid van den overle dene te wijten is. Vereenigde vergadering van de beide kamers. De heer Goeman Borgesius, Minister van Bin- nenlandsche Zaken hield tot sluiting van de zit ting der Staten-Generaal op Zaterdag den 16den September 1899, de volgende aanspraak. Mijne Heer en Ook in het afgeloopen zittingjaar werd door wettelijke regelingen in verschillende behoeften van den Staatsdienst voorzien. Overeenkomsten, met eenige vreemde Mogendheden gesloten, waar onder oen tractaat van handel en vriendschap met de Vereenigde Staten van Mexico, werden goedgekeurd. Op voorstel van de Staten-Generaal kwam eene nieuwe regeling van de rivisie in strafzaken tot stand. Eene reorganisatie van het boschbeheer werd ingevoerd. De Rijkstollen op land-en waterwegen worden met ingang van 1 Mei 1900 afgeschaft. Nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd en dien op ooftwijnen werden vast gesteld. Het belegginsveld der aan het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren toebe- hoorende kapitalen werd verruimd. Tot uitvoering van artikel 187 der Grondwet werd eene wet op den staat van oorlog en beleg afgekondigd. De aanleg van locaalspoorwegen en stoomtram wegen in verschillende deel en van het Rijk werd bevorderd door het toekennen van rentelooze voorschotten uit 's Rijks schatkist en door aan leg van eenige werken voor rekening van den Staat. Tot verbetering van het Noordzeekanaal werd besloten. De aanleg van eene visschershaven te Sche veningen werd, gedeelteiijk op kosten van hot Rjjk, verzekerd. Eene wet tot het wegnemen van belemmerin gen bij de uitvoering van werken in het open baar belang bevolen of ondernomen, uit bepa lingen van verordeningen voortspruitende, ver kreeg Uwe goedkeuring. Tot aanleg van eenige spoorwegen in Neder- landsch-Indië werd besloten. Eene Indische mijnwet kwam tot stand. Maatregelen werden genomen in het belang van het muntwezen, zoowel in Nederlandsch- Indië als op Curasao. Door wijziging van het Reglement op het be leid der regeering van Nederlandsch-Indië, wer den Japanners met Europeanen gelijkgesteld. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor den ijver en de toewijding, door U opnieuw be toond in de bevordering van 's lands belangen. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Sta ten-Generaal te zijn gesloten. De heer Minister wordt door de Commissie uitgeleid, en nadat zij in de vergaderzaal is te ruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. DE TROONREDE. In de j.l. Dinsdag gehouden vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal, heeft H. M. de Koningin de volgende troonrede uit gesproken Mijne Heeren Het is mij aangenaam u bijeen te zien tot hervatting uwer werkzaamheden. Moge dealge- meene toestand van ons vaderland en zijne over- zeesche gewesten ruime stof geven tot dankbaar heid, er is op menig gebied dringend behoefte aan krachtige wetgevende maatregelen. Ik reken tot voorziening daarin, op den ijver en de toe wijding der Staten-Generaal. De betrekkingen met de buitenlandsche mo gendheden blijven zeer vriendschapelijk. Op de Vredes conferentie, te dezer stede in gevolge uitnoodiging van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland door Mij bijeengeroepen, zijn internationale verdragen van gewichtige strekking tot stand gekomen, tot welke Mijne regeering is toegetreden. Ik heb grond te hopen, dateerlang alle Mogendheden, die aan de Conferentie heb ben deelgenomen, die verdragen zullen ondertee kenen. De gunstige verwachtingen met betrekking tot den toestand van Atjeh, ten vorigen jare door Mij uitgesproken, zijn verwezenljjkt. In Groot- Atjeh is de rust bijna ongestoord gebleven, en in de kustlanden breidt onze invloed zich voort durend uit. Hoewel ons gezag zich op eenige plaatsen nog met de wapens moest doen gelden, konden de aanwezige troepen tot de vorige sterkte worden teruggebracht. Voor de jongste krijgsverrichtingen breng ik warme hulde aan het Nederlandsch-Indische le ger, alsook aan de vloot en hare landingsdivisie. Nieuwe wetsontwerpen zullen u in den loop van dit zittingsjaar worden aangeboden. Voordrachten tot regeling van de samenstel ling der landmacht en tot nadere wijziging en aanvulling der Militie wet zullen u eerlang be reiken. Ook zal u een verbeterde regeling van de be vordering, het ontslag en de pensionneering van officieren, alsmede van de militaire pensioenen, zoowel voor do zee- als voor de landmacht, wor den aangeboden. Van de verder in te dienen ontwerpen ver meld ik die betreffende het arbeidscontract, de drankwet, de armenwet, het tarief van invoer rechten en de comptabiliteit. "Wat de Oost-Indische Koloniën betreft, zal uwe medewerking worden gevraagd ten behoeve der verkeersmiddelen in Atjeh en der bevloei ingswerken op het eiland Java. Ik vertrouw, dat de arbeid, dien gij verrich ten zult, onder Gods zegen dienstbaar zal zijn aan de belangen van het Koninkrijk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. Buitenland. De „wereld-wandelaars" zijn Dinsdag, 12 Sept., te Venetië in den besten welstand aan gekomen. Zij hebben dus den weg van Amster dam door Nederland, Duitschland, langs den Rijn, het Badische „Schwarzwald", en Zwitserland, waar zij niet nagelaten hebben hun weg over eenige van de hoogste bergrenzen te nemen, pre cies volgens hun route in den tijd van 44 dagen afgelegd. Daarbij hebben zij nog gelegenheid ge had, een 60-tal photographischa opnamen te ma ken en zich dagelijks bij vereenigingsbesturan en redactie-bureaux voor te stellen. Overal onder vonden zij groote belangstelling. Ook in Zwitser land hebben verschillende vereenigingen hen feestelijk ontvangen, en het „Centralblatt für Ansichtkarten-Sammier" bespreekt op lovende wijze in een 3/t zijde lang artikel in 't algemeen en de kranige houding der wandelaars in 't bij zonder. Uit Venetië werd ook de derde groetkaart door hen verzonden. „N. v. d. D." Cecil Rhodes heeft een f raaien leeuw ten geschenke gegeven aan den dierentuin te Pre toria. Dat ging als volgt in zijn werk. Bij gelegenheid van een landbouwconferentie te Kaapstad sprak hij eenige Transvaalsche af gevaardigden, van wie hij in den loop van 't gesprek vernam, dat de dierentuin te Pretoria geen leeuw bezat, en hij haastte zich nu in die leemte te voorzien. Het eenigszins incourante en moeilijk mee te nemen geschenk werd na eenig aarzelen dank baar aanvaard, maar het heeft natuurlijk nogal verwondering gewekt. Men vraagt zich af, of het misschien de bedoeling van den Heer Rho des is geweest, om in elk geval een Britschen leeuw te Pretoria te herbergen. Bericht van Andrée. Volgens een telegram aan het „Aftonbladet" gezonden door Lurs Ask, kapitein van den Noor- schen kotter Martha, is op de Noordkust van Ko ning Karelseiland een ankerboei gevonden met het merk van Andreés's Poolexpedtie. Tot nog toe hebben 47 firma's in Italië besloten, niet deel te nemen aan de Parijsche tentoonstelling. De regeering tracht deze bewe ging den kop in te drukken en dreigt alle hande laars, die zich terugtrekken, nadat zij zich heb ben laten inschrijven, met een proces. Engeland en de Transvaal! Aan een Transvaalsch blad ontleent men on derstaand. Politiek gedicht. Engelsman, jou Volks Verleijer Het jij al vergeet ver Dreijer: Ik zal denk hoe oud ik word, Aan zijn bloed door jou gestort. Engelsman, jou regt verdraaijer, Vrijheidsmoorder, land verraijer. Wij denken nog aan Slachters Nek, Met ons Broeders bloed bevlekt. Engelsman, vraagt jou geweten, Het jij al Natal vergeten, Tranen en bloed legt daar gestort, Die nooit weer vergeten word. Engelsman, jou wet vertreder, Meet jou grond maar altijd breeder, Wij denken nog aan Davids graf, De Diamant Veld naam jij af. Engelsman, jou vrede vrager, Lage lafhart, witvlag drager, Denk toch steeds aan Doornkop, Waar de Boer jul het geklop. Engelsman, moet toch niet praten, Van jou dapper soldaten; Menig slagveld het jul gevlugt. Waar jullie nou nog om zucht. Engelsman, Tractaat verbreker, Denk jij niet daar is 'n Wreker. Voor jullie onrecht aan Transvaal. Zal die Heer jul laat betaal. Engelsman, jou dag zal naken, Want er leef een God der Wraken, In den dag van groot gericht, Kom jou werken aan het licht. Men seint uit Batavia aan de „N. R. Ct." Een patrouille heeft in de V Kota's rijke en uitgestrekte tinmijnen en ook goud ontdekt. De vooruitzichten voor de huwbare prin- cessen van Europa schrijft een Engelsch blad, zijn slecht, daar een groot deel van haar onge huwd moet blijven, als zij er tenminste niet toe willen overgaan, een morganatisch huwelijk te sluiten. Er zijn op het oogenblik niet minder dan 71 huwbare Europeesche princessen, die be- hooren tot regeerende vorstenhuizen. Tegenover deze 71 princessen staan 47 prinsen van den bloede. Als zij toch willen huwen, moeten zij rang en stand opgeven en met haar hand een man geluk kig maken, die niet van vorstelijke geboorte is. De tegenwoordige positie der Europeesche prin cessen is dus zeer hachelijk uit een oogpunt van huwelijksgeluk. Het kleinste postkantoor is ongetwijfeld dat, hetwelk tusschen de Amerikaansche dorpen Drimmin en Barr ligt. Het is een klein hol in een rots, dat door middel van een steen kan ge sloten worden. Komen er te Drimmin brieven voor Barr bestemd, dan brengt de een of andere herder ze naar de rots, waar ze zoolang big ven liggen tot er iemand voorbij komt, die den weg naar Barr op moet. Vijf kilometer in den om trek van het „postkantoor" is er geen huis, hoe klein ook, te vinden. Het is eigenaardig dat men te Barr zeer tevreden is met deze wijze van be stellen der brieven, want nog nooit is er een zoek geraakt. RECTIFICATIE. Aan het slot van het in ons vorig nummer geplaatste bericht over den koopman in „oud- hedens", wordt gesproken over de vernietiging van het daarin bedoelde proces-verbaal door den Gem.-Veld wachter. Wij erkennen gaarne niet op de hoogte te zijn geweest, blijkende alreeds uit de door ons ge plaatste mededeeling. De EdelAchtb. Heer J. W. C. Kroon, Burge meester der gemeente Zuidscharwoude heeft ons nu verzocht bovenstaande mededeeling door de volgende verklaring te verbeteren „Een Proces-Verbaal kan nooit door een Gem. veldwachter worden vernietigd, doch wordt al tijd aan de bevoegde macht ingezonden, aan wie de al of niet vervolging is overgelaten." (RED.) ALLERLEI. Verontschuldiging. „Wat moet ik daar zien, Betje; je hebt een vrijer? „Och, mevrouw, die meent het toch niet ernstig. Vleiend? De dokter treedt tegeljjk met de huisvrouw de ziekenkamer binnen, maar zoo dat de patient hem niet kan zien. De zieke: „Och, roept toch den dokter, die weet er wel raad voor." Zijne vrouw (zachtjes): Hoort u nu eens, hoe hij weer ijlt." Besparing. A. „Wat een verkwisting, je vrouw zoo'n du ren ring te koopen!" B. „Mis vrindje, juist eene besparing, ze heeft na dien tijd niet half zooveel handschoenen noodig!" Onder water. Willem. „Dat inschenken, Ariebuur, is bepaald een zwaar werk. A. „Hoe zoo Willem." W. „Wel, omdat je de glazen nooit vol schenkt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 7