Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N". 43. (Tweede blad). Zondag 15 October 1899. 8e Jaargang. Brieven uit „de Streek," NIEUWE LA1GEIUKEI (MANT. CIII. 5—12 October. Evenals de vorige week valt ook thans weinig verandering in de voorver- schillende tuinbouwproducten besteedde prij zen te constateeren. Moge de bloenikoolprijs den eenen dag eens een gulden hooger zijn dan den anderen, toch kan niet van eene rijzing of daling worden gesproken. Naar kwaliteit wordt thans f3,50 f6,50 per 100 stuks bedongen. Vooral wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat van toetal geen sprake meer is, kan deze prijs nog vrij bevredigend worden genoemd. De inmakerijen zijn nog steeds druk aan den gang en vele duizenden bloemkoolen worden dagelijks gepeld, om daarna in het vat te worden geperst. Scheen men aanvankelijk weinig lust te gevoelen om de bloemkool uit de hand aan de inmakers te verkoopen, toch is menigeen daartoe overgegaan. Deze verkoop geldt in den regel tot 1 November en de over eengekomen prijs wordt zoowel voor de goede als voor het uitschot betaald. Toch is de aan voer aan de markt van do vereeniging „de Tuinbouw" nog zeer belangrijk. Ook sluitkool wordt nog in belangrijke hoeveelheden aange boden en nog steeds worden daarvoor grage koopers gevonden. De kwaliteit loopt nog al uiteen, zoodat ook de prijzen vrij groote ver schillen vertoonen. Zoo wordt voor witte kool van f 3 tot f 7, voor roode f2 tot f5 en voor savoye kool f3 tot f 6,50 per 100 stuks be dongen. De uienprijs houdt zeer goed stand. Alleen gedurende eenige achtereenvolgende regenach tige dagen, waardoor het aantal van leverbare uien zeer wordt beperkt, kan iets meer dan fl.— per V2 HL. worden bedongen, doch ove rigens varieert de prijs van f 0,90 tot t 0,95 per v2 HL. Het aanbod van groote uien is vrij belangrijk, doch dat van kleine, of nep, is nog slechts van geringe beteekenis. Nep wordt ver handeld tegen fl,05 a f 1,10 per V2 HL. Hoewel de meeste uienbanen wrak stonden, zijn er toch enkele bouwers die met deze teelt zeer goede zaken hebben gemaakt. Zoo ver telde mij hedenmorgen een hunner dat door hem 2 halve HL. groote uien per roede was geteeld. De helft van zijne oogst, omstreeks 250 halve HL. verkocht hij tegen een gulden de V2 HL. waardoor hij dus reeds een gulden per roede maakte, terwijl hij nog een flinke partij over heeft om ter gelegener tijd van de hand te doen. Waarschijnlijk zullen de thans geldende prij zen er toe leiden, dat in het volgend voorjaar meer uien dan gewoonlijk zal worden uitge zaaid. Met de slaboonen wil 't nog niet recht vlotten. In vorige jaren werden de late boonen in den regel goed betaald en werden de prijzen hooger, naarmate het seizoen vorderde. Thans echter is die stijging van weinig beteekenis en loopen de prijzen zeer uiteen. Hedenmor gen varieerden de bedongen prijzen van f 0.25 tot f 0.80 per zak, waarbij echter dient te wor den opgemerkt, dat ook de kwaliteit zeer ver schilde. De beste partijen waren zeer goed te noemen, terwijl de mindere soorten sterk met roest waren bezet. Aardappelen, waarvan de aanvoer thans uitsluitend uit blauwe bestaat, zijn weinig in trek. Slechts tegen f0.60 h, f 0 65 worden koopers gevonden. Belangrijke partyen zijn nog in handen van de verbou wers, doch velen wachten op betere prijzen. Ook de vruchtenhandel is thans niet zoo wil lig als voor enkele weken. Blijkbaar is de voor raad win terperen grooter dan aanvankelijk werd vermoed- Voor goede winter-suikerperen, ook bekend onder de namen Winter Jan en Klei- peer, wordt fl.20 f 1.25 per mand besteed, terwijl groene Gratiolen tegen fl.60 a f 1.75 worden verhandeld. Tafelperen zijn weinig meer in trek en worden tegen f2 a f4 per halfmudsmand verhandeld. Goede zure appe len blijven daarentegen beter op prijs, doch het aanbod daarvan is zeer onbeteekenend. Gelyk ik reeds meermalen mededeelde, worde aan de teelt van goede zure appelsoorten nog te weinig aandacht geschonken, wat te meer jammer is, omdat er zoo'n ruime keuze is van soorten, die aan eene flinke handelswaarde groote vruchtbaarheid paren. K. Vervolg Nieuwstijdingen. In Hollandsch Noorder-kwartier heerschen verschillende besmettelijke ziekten onder de scha pen. Het schurft heeft zich vertoond in de ge meenten Callantsoog, Anna-Paulowna, den Hel der, Wieringerwaard en Winkel. Rotkreupel komt voor in de Zjjpe en den Helder. In de plaats van den heer van Os is tot directeur van Het Zij per Begrafenisfonds benoemd de heer E. Steijn, gemeente-ontvanger te Scha- gerbrug. Woensdagnamiddag te één uur ongeveer reed schippe'r Strijbis te Winkel met zijn jacht wagen, waarin koeken geladen waren, van zijn erf over de brug, die dit met den weg verbindt. Toen het rjjtuig over de brug was en nog niet het midden van den weg had bereikt, geraakte het lemoen van den wagen los, waarmede het paard op hol sloeg. De wagen reed met den heer Strijbis er in naar den walkant en tuimelde voor over in de sloot. Ongelukkig ging hij juist over de stelt waarop een aan de overkant van den weg wonende vrouw aan 't spoelen was. Zij kreeg den vollen wagen over haar lichaam en werd mede in de sloot gesleurd. Spoedig was er vol doende hulp bij de hand, die de bewustelooze vrouw uit het water haalden en in haar woning bracht en ook de eigenaar van den wagen was daaronder vandaan gekomen. De dokter was in een oogenblik ten huize van de vrouw, die zoo onverwachts in het ongeluk gestort was, aanwe zig en bevond, dat haar dijbeen op twee plaatsen gebroken was. Het paard werd in het westeind van Winkel tot staan gebracht en weder naar huis geleid. Op het verzoek van de afd. „Harenkar spel" der Landbouwvereeniging is door den raad dier gemeente gunstig beschikt. In zijne verga dering van 9 Oct. j.I. besloot hij, opnieuw eene premie uit te loven voor het dooden van ratten. Krankzinnigen. Er is zeker geen tijd geweest, waarin het aan tal krankzinnigen in ons land tot zulk eene hoogte geklommen is als in de dagen, die wij beleven. Alle gestichten ter verzorging van deze arm- Ijjders, vooral voor de patiënten uit den minge- goeden stand, zijn overvol. Als een bewijs daar voor kan dienen, zegt de „Arnh. Crt., dat vóór 14 dagen in Veldwijk te Ermelo, niet ninder dan 12 patiënten wegens plaatsgebrek afgewezen moesten worden. Het vermiste kind. In de duinen nabij de Watertoren te Scheve- ningen is door een konjjnendelver een lijkje van een zevenjarig kind opgegraven. Het is ter schouwing naar het politieposthuis nabij het Kurhaus gebracht. Daar er vermoeden bestond dat dit lijkje zou zijn dat van het sedert vermiste knaapje Yan Weezei, werden de ouders ter herkenning opge roepen. Het ljjk is inderdaad door de ouders herkend, in tegenwoordigheid van den gemeentegeneesheer, dr. De Niet. Het verkeerde in vergevorderden staat van ontbinding. Aan de kleeren en de schoenen is het kind zoowel door den vader als door de moe der herkend. Het onderzoek wordt echter nog voortgezet, vooral om, nadat het lijk zal zijn ge reinigd, te kunnen nagaan of het kind een breuk had, hetwelk reeds is geconstateerd. -De officier van justitie te Alkmaar ver zoekt opsporing van Arie André Louis Boerée, oud 25 jaren, koperslager, herkomstig uit Am sterdam, strafgevangene, die uit het Rijkskrank zinnigengesticht te Medemblik ontvlucht is. Het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal dr. A. Kuyper is thans uit het buiten land in Nederland wedergekeerd. Het gebruik van paardenmest ter bemes ting van aardappel- en bloemkool velden neemt ieder jaar toe, wijl zoodanige bemesting betere uitkomsten oplevert dan de oude bemesting met koemest. Kolossale hoeveelheden vinden via Broekerhaven hun weg naar onzen polder en reeds nu zijn de groenteboeren bezig de benoo- digde schuiten voor het volgende jaar naar hunne velden te vervoeren. (Enkh. Crt.) De Hogerhuizen. Woensdag is bij den Hoogen raad het ver zoek ingediend tot revisie van het arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden van 5 Aug. 1896, gewezen in de zaak van Wiebren, Marben en Keimpe Hogerhuis. Dinsdagmorgen tusschen halftien en tien uur werden de bewoners van Winkel opge schrikt door den brandhoorn. De boerenplaats, bewoond door den heer A. Geel, gelegen aan de Oostzijde van dit dorp in den Groetpolder, stond in lichtelaaie. Aan blusschen viel niet te denken, hoewel de brandweer alle krachten inspande. Van den inboedel is bijna niets gered. Alles was verzekerd. Oorzaak: vermoedelijk petroleumstel. Een staatspensioen voor allen. Men meldt de verschijning van een vliegend blaadje „De Nederlandsche Pensioenpartjj" (Een sneeuwbal voor ouden van dagen), waarvan het bureau gevestigd is bij den heer F. Hesselink te Groningen. Dit vliegend blaadje beoogt het tot stand komen eener wet, waarbij aan iederen Nederlander van 6Q-jarigen leeftijd het recht wordt gegeven op een Staats-pensioen van fl. per dag, zonder voorafgaande premiebetaling. Wie met dit denkbeeld meegaat, wordt verzocht naam, enz. op te geven aan bovenstaand adres. Eene bijdrage in geld tot dekking der onkos ten, tot een minimum van 5 cents, wordt voor ééns verzocht. Alle bijdragen worden in het blad verantwoord. Het doel is om door geheel Nederland de voorstanders van een Staatspensioen voor allen te voreenigen zonder omslachtige en dure orga nisatie en in 1901 onder die leuze hunnen in vloed te concentreeren, opdat zoo mogelijk, wij de 20e eeuw beginnen met een ernstige poging tot wegneming van het beschamende feit, dat ouden van dagen moeten eten het brood der liefdadadigheid. Te Wormerveer ligt een brug over de Zaan in het Oversluispad. Sedert eenigen tijd echter is er een geschil ontstaan tusschen de heeren Yan Wermeskerken, notaris te Kromme nie, Boonacker, notaris te Schagen, eigenaar van genoemde brug, en Langebaerd, notaris te Wor merveer, en 't gevolg daarvan is nu, dat Zon dagmorgen de bewoners van Wormerveer de brug vonden afgebroken. De heer Van Wermeskerken had dit op last van den heer Boonacker in 't nachtelijk duister met eenige helpers opgeknapt. De valsche munters. Omtrent de indentiteit der gearresteerde val sche munters verkeeren de autoriteiten nog steeds in het onzekere. De als Boite gearresteerde geeft thans weer op te heeten Heinrich Krol en inderdaad schijnen er eenige aanwijzingen to zijn, dat dit waar is, althans brieven met dit adres zijn in de woning in de Papenbrugsceeg gevonden. Dat hij en zijn medebeschuldigden zich heb ben bezig gehonden met het namaken van gul dens wordt erkend, maar ontkend wordt, dat men de bedoeling zou hebben gehad, ze als echt geld uit te geven. Hij wilde er broches van maken en trachten die aan den man te brengen. Er wordt klaarblijkelijk door alle verdachten schromelijk gelogen en verschillende verhalen, het een al onwaarschijnlijker dan het andere worden door hen opgedischt. Dat zij hierbij her haaldelijk met elkaar in tegenspraak komen spreekt wel van zelf. Intu8schen heeft de justitie op haar telegra fisch verzoek aan de politie te Keulen nog geen antwoord ontvangen, zoodat een onderzoek naar de indentiteit der verdachten vooralsnog zeer veel bezwaren ondervindt. Onverbeterlijk. Onder het voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht als gewoonlijk terecht staande groot aantal landloopers, bevond zich dezer dagen een zestigjarig man, die zeer doof was. Dientenge volge moesten de gewone vragen van den presi dent hem door den deurwaarder verstaanbaar wor den gemaakt. Zoo werd hem 0. a. aan het oor geschreeuwd of hij al meer en hoe dikwijls in de Rijkswerkinrichting was geweest, op welke vraag de man antwoorddeja, driemaal, geloof ik. Doch toen hem op last van den president werd toege roepen, dat hij zich vergissen moest, want dat uit de stukken bleek dat hij er reeds zestienmaal was geweest, keek hij den deurwaarder half we zenloos aan en zei: „chut! zestienmaal al Waar blijft toch de tijd!" Voor de zeventiende maal zal hij er nu heengezonden worden voor driejaren, zoo luidde het vonnis der recotbank. Een oud recept tegen de mierenplaag. Hoewel geen nieuw gezichtspunt openend, is zeker interessant een methode tot verdelging der mieren, voorkomend in een werk van 1778 en aan niemand minder ontleend dan aan den be roemden Linnaeus, uit zijne aanteekeningen van 1741. We lezen daar o.a. „Dewijl men gezien heeft," zegt Linnaeus, „hoe vlijtig de Mieren deze zoogenoemde eieren, wanneer de zon sterk schijnt, daar voor trachten te verbergen; zoo hebben de vogelvangers daar uit de kunst geleerd, om alle de eieren van een Nest, op een gemak kelijke wijze te bekomen; zjj hangen namelijk bij de Mierhoopen, doeken op, of zetten er plank jes voor om schaduw te maken. Als nu de hitte der zon de hoopen doet opscheuren, zoo nemen de Mieren de eieren, en brengen die ijlings in de gemaakte schaduwe, waar door men dezelve dan in menigte kan vergaderen". Nu aan de Landsdrukkerij? Men meldt uit 's-GravenhageDe politie al hier heeft in beslag genomen, bij een speksla ger hier ter stede, een partijtje misdruk, af kom- stig uit het gebouw der landsdrukkerij. Men onderzoekt of dit papier door een strafbare han deling is verkregen. De fiets in 't leger. Eenige officieren der infanterie worden van 6 November af gedurende eene week te Amster dam gedetacheerd om in een technischen cursus in eene der rjjwieltabrieken te worden bekend gemaakt met den bouw en de samenstelling van het rijwiel tot militair gebruik. Veroordeeld. De arr.-rechtbank te Arnhem heeft den wet houder van Gendt, J. J. van E., die terecht stond ter zake van beleediging van den burgemeester van dat dorp, veroordeeld tot 5 dagen gevange nisstraf. Wegens „huisvredebrenk" is diezelfde wethouder veroordeeld tot f10 boete, subs. 10 dagen hechtehis. De zaak-Troelstra in hooger beroep. In hooger beroep werd deze week voor het Gerechtshof te 's Gravenhage behandeld de be kende zaak tegen mr. Troelstra wegens smaad tegen den officier van justitie te Leeuwarden, in de rechtmatige uitoefening van diens bedie ning, door opzetteljjk diens eer en goeden naam te hebben aangerand door hem, met vermelding van bepaalde feiten en met het kenneljjk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven, ten laste te leggen opzettelijke onwaarheid in de moti veering eener ambtsbeschikking, waarbjj door dien officier werd beslist dat er geen termen beston den om een strafvervolging in te stellen, ter zake eener tegen G Haitsma wegens meineed inge diende klacht. Bekl. verklaarde met vertrouwen de uitspraak van het Hof af te wachten. Acht dit hem schul- dig, moedig en blijmoedig zal hij de gevangenis ingaan om daarna voort te gaan z|jn plicht te doen tegenover de menschheid. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 26 October. De eisch is 4 md. gevangenisstraf. Door den Minister van Justitie is een ge rechtelijk onderzoek gelast met betrekking tot de openbaarmaking door een der Haagsche bladen van een resumé van het nog niet inge diende ontwerp-legerwet. Nieuwe kwartjes en dubbeltjes. Naar men verneemt, zullen de werkzaamheden aan 't Rijks munt binnen enkele dagen hervat

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3