1 Voor Infill, iet Heer Hugowaard. De Boerenwoning, Kapberg. Erf, Tuin, Boomgaard en de uitmuntende perceelen WEILAND, Openbare Verkooping ts WMMIIIÏÏIZEI, E«s$ kapitale BOEKEHPLAATS KOEDIJK. I)c Notaris B. VAN OER Notaris M. G0UVERNE III1-IÏÏË0WAAE1, OB DONDERDAG, 26 OCTOBER 1899, Benifice-Voorstelling, op DINSDAG 17 OCTOBER 1899, Werklieden gevraagd, op de Zuurkoolfabriek P. VERBURG pxxizxr^j M Speculaas en Taai, M M Speculaas ïi f 040 per pond. y Taai a f 0.18 S, SCHÜITEMAKER, H R. Schrieken, Mooie gele STALSCHELPEN, W. F. STOEL Zoon, JONGENS* EU MEISJES-BARETS, ÏNMAAKT1JD. Aulvangeii ren groole sorleering L Pelterijen en Bontmutsen, Reparaüia spoedig5 net, 1 de grootste industriëelen tegenwoordig waren, werd deze vinding de meest wenschelijke voor elke gemeente en het minst gevaarlijk geacht. Alle bezwaren dienaangaande kunnen dus wor den beschouwd, als te zijn weggenemen. Er moet bestaan een begin en uit voortvloeiën zul len ongetwijfeld andere zaken, als straatverlich ting en licht voor particulieren. Het overzetten der beweegkracht is veel zinde- lijker en veel minder gevaarlijk. Bestonden er vroeger gegronde bezwaren, deze zijn door die nieuwe vinding weggenomen, zullen oponthoud en vertraging veel minder voorkomen. Het is daarom dat de concessionarissen wederom met het dagelijksch bestuur in overleg trad. Deze zaak, zegt de Heer Boogh, is voor ons ook een lijdensgeschiedenis geworden. We hadden met de paardentram kunnen doorgaan, het geld lag voor ons klaar, maar we wilden niet tegen de meening van den Raad inwerken, en wij meen den Raadsbesluiten te moeten eerbiedigen. Ook de electrische Mij. gaat van dit standpunt uit; wij willen geen onrust in de gemeente brengen. Alles verlangen, kan men in één oogenblik niet, daarvoor is tijd noodig, een tijd van voorberei ding, en daarom verzoekt de Heer Boogh voor- loopig de concessie met 30 jaren te verlengen, voor het doel, waarvoor die is gevraagd. De voorz., die vraagt of hij goed heeft verstaan, dat zonder boven- of ondergrondsche geleiding, de tram door een krachtigen stroom, één lading b. v., 80 K.M. zou kunnen loopen en daarop een bevestigend antwoord heeft ontvangen, blijft het gevaar, dat met een onberekenbare kracht wordt gewerkt, niet gering achten. Ten opzichte van het plotseling stoppen ontving ZEd. Achtb. nog gaarne eenige inlichtingen. De Heer Boogh, deze inlichtingen verschaffende zegt, dat boven op de balkon, aan het rijtuig het remtoestel zit bevestigd in den vorm van een halven cirkel. Door een hefboompje wordt de stroom afgesloten, waardoor de wagen direct tot staan wordt gebracht, plotseling, op gedachte. Met een paardentram is dat natuurlijk geheel anders. De rem moet eerst door middel van een ijzeren hefboom, die drie a viermalen moet wor den omgedraaid, in werking worden gebracht, waardoor tijd gaat verloren bij plotseling gevaar en de koppigheid van paarden somtijds ook ge ducht kunnen tegenwerken. De voorz. vraagt, of wellicht door een elec trische tram, geen veranderingen moeten worden gemaakt aan bruggen en of o. a. de klimming van de brug bij de veiling ook verlaagd zou moeten worden. De Heer Boogh antwoordt, dat alles in den bestaanden toestand kan blijven. De klimming bij bedoelde brug is al zeer gering, terwijl de krachtsontwikkeling bij klimming of daling bij bruggen veel beter is geregeld, ook al weer door meer of mindere toelating van den electrischen stroom. Yeel ongerief wordt daardoor voorkomen. De Voorz. antwoordt, dat hij inlichtingen had ingewonnen bij den burgemeester van Naaldwijk ten opzichte van de breedte der wegen aldaar. ZEd. Achtb. had hem geschreven, dat aldaar een stoomtram bestaat, en dat de wegen daar op de smalste gedeelten nog 5 Meter zijn. De heer Boogh antwoordt, dat de tram aldaar ook langs wegen gaat, wier breedten variëeren met de hier bestaande ruimten aan den Langen- dijk. De Heer W. Balder gelooft, dat het door de bocht wellicht noodzakelijk was, dat die pilasters van genoemd café moesten worden weggezaagd. De Heer Boogh zegt, dat zoo de tram tot stand mocht komen, wellicht hier en daar een hekje moet worden achteruitgezet, een huisje aangekocht. Dit zijn echter zaken voor de toe komst. Als het gebeurt, zegt de heer Boogh, zal Langedijk de eerste plaats zijn in ons land waar een dergelijke onderneming tot stand zal zijn gekomen in andere streken is eene derge lijke verbinding ter sprake gekomen, maar de concessionarissen pakken daar de zaken niet aan. Nadat op de vraag van den voorz. of een der raadsleden ook nog over deze zaak iets hebben te zeggen of te vragen, niemand meer het woord verlangt, dankt de voorz. den Heer Boogh voor zijne inlichtingen. De Heer Boogh vereischt daarvoor geen dank en hoopt dat de uitslag heden nog gunstig voor het Bestuur der naaml. vennootschap moge uit vallen. Nadat de voorz. heeft te kennen gegeven, dat wellicht heden daarop nog geen beslissing zou worden genomen, verzoekt de Heer Boogh den Raad hen toch spoedig van antwoord te dienen, zoo 't kon in den kortst mogelijken tijd, opdat de zaak spoedig, zoo 't antwoord gunstig mag luiden, voor elkander kan worden geplaatst, haar beslag krijge. Na die verzekering te hebben ontvangen, ver laten de Heeren Boogh en Keuter de raadszaal. Op de vraag van den voorz. of een der raads leden het woord verlangt, zegt de Heer J. Spaans, hoewel geheel onbekend met de werking, het stoppen op die wijze toch een uitstekende zaak te vinden. De voorz. zegt ook dat dit geheel overeen komstig de bewering der heeren geschiedt. ZEd. Achtb. gelooft echter, dat hij de tolk der verga dering is, wanneer hij de nauwte van den straat weg een bezwaar blijft noemen, en om voor een eventueel te nemen besluit ten volle voorbe reid te zijn, en dergelijke voorstellen, als heden bij den Raad ingekomen, overweging verdienen, stelt de voorz. voor, de beslissing tot een vol gende vergadering aan te houden, wellicht tot de volgende week. Met algemeene stemmen wordt daartoe be sloten. Daarop kwam de Gemeentebegrooting voor 1900 aan de orde. Uit de toelichting van den voorz. bleek, dat door onderscheidene omstandigheden in andere conditie geraakt, B. en W. zich genoodzaakt hadden gezien de H.O. met f 600 te verhoogen en alzoo te brengen op f1200 om het evenwicht in de financiën te bewaren. Eveneens kwam eene wanbetaling van ver schuldigde huur aan de gemeente ter sprake, die door bedoelden schuldenaar, niettegenstaande daartoe ten zeerste aangemaand, volgens zijne bekentenis niet kon worden voldaan. Een door hem aan de gemeente geleverde praam aarde, was aan hem daarom niet voldaan. Hierop deelt de voorz. mede, dat uit de door B. en W. gehouden kas-ferivicatie in het vorig kwartaal bleek aanwezig te zijn een bedrag van f982.14. By de rondvraag niemand meer het woord verlangende, sluit de voorz. de openbare verga dering, waarna de raad overgaat in geheime zit ting. RECTIFICATIE. Baar, 31 j. Gerrit, z. van Jacob Smit en Maar- tje Groot, 7 w. Gijsbert, z. van Cornelis de Boer en Geertje Purmer, 4 d. Aaltje Dekker, echtgen. van Arie Mul, eerder wed. van Jan Jongkind, 57 j. In het in ons vorig nummer voorkomende raadsverslag der gemeente Noordscharwoude ko men enkele mededeelingen voor, die men ons verzocht te verbeteren en toe te lichten. In de eerste plaats meldden wij, dat de ver hooging van den „H.O." het gevolg is van onder houd van werken, enz.; dit moet zijn wegens uitbreiding van armenzorg. In de tweede plaats hebben wij het Rijk en j Provincie ieder f 45 laten bijdragen in de vergoeding der kosten, die de verpleging van Jantje van Wijland met zich brengt; dit moet zijn: het Rijk f40.en de Prov. f50. In de derde plaats en hierop vestigen wij wel de aandacht verdient de bespreking over de somtijds onaangename handelingen van de vroedvrouw ten opzichte van onvermogenden, eenige toelichting. Toen over „onaangename handelingen" werd gesproken, raakten die geenszins klachten over de uitoefening van haar ambt, de leiding harer verlossingen, zooals wellicht uit de samenstelling van dien volzin valt op te maken. Hetgeen men als onaangename handelingen kwalifiseerde was het feit, dat bij de aanvrage om verloskundige hulp door onvermogenden deze somtijds noode werd toegezegd, wan neer die aanvrage zonder schriftelijk bewijs geschiedde maar alleen op de mondelinge toestemming van B. of W. Hierover wa ren schijnbaar klachten geuit door enkele personen, die bij de aanvrage om verloskun dige hulp zonder schriftelijk bewijs dik wijls moeielijkheden hadden ondervonden en de aanvrage veelal hadden moeten herhalen voor de begeerde hulp werd toegezegd. Zonder deze toelichting, zou wellicht door bo venstaande geïncrimineerde aanhaling de goede naam van juffrouw Van Wyaarda in gevaar zijn gebracht. Red. Burgerlijke Stand. Advertentiën. De Notaris is voornemens op 16 October 1899, des avonds te 0 ure, in de herberg de Zwaan aldaar, ten verzoeke van de eigenaren den Heer JACOB SWAAG en Mej. de wed. WILLEM VADER, in liet openbaar Ie verkoopen: zeer geschikt voor groenteteelt, gunstig gelegen nabij het station Heer Hugowaard, aan den Westdijk van den polder en in de ge meente Heer Hugowaard, te zamen groot ruim 6 hectaren, genaamd nhet kaselotje." De landerijen te aanvaarden 15 November 1899, terwijl de betaling der kooppenningen zal kunnen geschieden op nader te bepalen dag in Februari 1900. Koedijk. Ingeschreven van 130 September 1899. Geboren Catharina Maria, d. v. Pieter Jacob Stam en Neeltje Stam. Ondertrouwd Willem Blokker en Maartje de Jong. Klaas Dekker en Vrouwtje Blom. Corne lis Bos en Johanna Helder. Getrouwd: Pieter Wortel en Trijntje Stam. Willem Blokker en Maartje de Jong. Overleden Catharina Maria Stam, 19 d. Hensbroek. Ingeschreven van 130 September 1899. Geboren: Adriaantje, d. van Jacob Wijtman en Trijntje Bakker. Klaas, z. van Cornelis Brink en Jantje Vlaar. Pieter, z. van Jan Smits en Chatarina Wever. Overleden: Pieter Braakman Dz., 6 m. Jan Brink Pz., 3 m. Cornelia Kuijper Jd., 7 j. winkel. Ingeschreven van 130 Sept. 1899. Geboren: Pietje, d. v. A. Slijboom en Trijntje de Leeuw. Geert, z. v. C. Beers en A. Wiers. OndertrouwdK. Bakker en C. de Hoog. Ondertrouwd en GetrouwdM. Middelkoop en S. Bakker. D. Fijnheer en M. Kort, wed. A. Blaauboer. OverledenCornelis Koomen, wednr. van N. Gelder, 72 j. Aagje, d. v. Jb. Lindeboom en M. Bakker, 7 w. Heerhugowaard. Ingeschreven van 130 September 1899. Geboren: Trijntje, d. van Jacob Zijp en Maar tje Groot. Gijsbert, z. van Cornelis de Boer en Geertje Purmer. Maria Martha, d. van Nicolaas Baltus en Maria Molenaar. Ondertrouwd: Arie Smit, wednr. van Neeltje Hopman, en Antje Koppes, wed. van Willem Huiberts. Ondertrouwd en Getrouwd: Abram Bart en Beatrix Stam. Overleden: Jan, z. van Jan Pancras en Ger- ritje Bleeker, 3 j. Aagje Dekker, echtgen. van Simon Beemster, eerder wed. van Jacob van in de „Moriaan" van den heer C. DE GEUS, op Hinsdagr 31 October 1899, bij opbod en op Dinsdag T November 1899 bij afslag en combinatiën, telkens des mor gens 9 uur, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris Mr. ADKIANUS PETHUS HENDRIK DE LANGE, van bestaande uit A. Eene Hu.ism.ans woning-, Schuur, Boomgaard. Erf, Bosch, en diverse perceelen uitmuntend "W1C1JLjA.TVD, alles door water om ringd en daardoor bijzonder geschikt voor B O U W L A N D, te T u i tj e h o r n, ge meente Harenkarspel, groot H.A. 18.64.40 B. Eene Arbeiderswo ning met Tuin en uit muntend "WE1- L AN E>. bijzonder ge schikt voor Bouwland, aan den Rij per weg onder St. Maarten, groot3.14.20 Samen groot H.A. 21.78.60. Te veilen in diverse perceelen en massa. Te aanvaarden de gebouwen en erf op 1 Mei 1900 en het land bij de betaling der koopsom. Inlichtingen en teekeningen verkrijgbaar bij voornoemden Notaris en bij den Makelaar S. B R E G M A N aan de Breedstraat te Alkmaar. te Schoorldam, zal op Woensdag 18 October 18£>t>, voormiddags 10 uur, in de herberg van MAN, in liet -openbaar verkoopen: te KOEDIJK, sectie B, nos. 112, 113, 115, 116, 117, groot 6 b. 42 r. 20 e., in 28 perceelen, zooals op de kaart in de biljetten wordt vermeld. Eigendom van den hr. P. KRAMER Hz. te Alkmaar. te ALKMAAR, zal verkoopen te in het koffiehuis Halfwegvan den heer P. VAN RIJN, des voormiddags ÏO uur: Schitterende NOORDSCHARWOUDE, ten bate der weduwe COPPENS en der weduwe van den Machinist, welke het noodlot hebben getroffen haar echtgenooten te verliezen bij de ramp in den nacht van 31 Aug. 11. Een uitstekend programma zal dien avond worden gepresenteerd, de nieuwste Noviëteiten zijn voor dien avond geëngageerd. Aanvang 7 uur. Entree 50 cent. De Impressaris D. DE VROOMEN heeft ge tracht de voornaamste artisten te vragen, die bedoelden avond gratis hunne mede werking zullen verleenen. verder Getimmerte, Erf, Werf, Boomgaard en uitmuntende LANDERIJEN, waaronder bijzonder voor den koolbouw geschikte perceelen, te 11E EJEt-JJ. lJ C« O WAARD, aan den HENSBROEKERWEG, kavels E T* en 8, uitkomende aan de Oostertocht, samen groot *26 HECTAREN, 82 AREN, 50 CENTI AREN. te Noordscharwoude. 1 TAc ondergeteekende bericht dat f j M 1 hij weer ruim voorzien kJ alles le soort. Aanbevelend, k i NOORDSCHARWOUDE. k j De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het leveren van eerste kwaliteit KUIPVLEEICH, tot het koopen en slachten van VARKENS. Inkruid bij elke hoeveelheid te verkrijgen tegen den laagst mogelijken prijs. Mede verkrijgbaar: Leverworst, Metworst en Bloedworst. NOORDSCHARWOUDE. Slager. zijn weder voorhanden aan de Steenkooperij van ALKMAAR. Ontvangen De nieuwste MODELLEN zoowel ordinaire als fijne kwaliteit. M. RINGERS. Mient 14, ALKMAAR. Inmaakpotten, Inmaakflesschen en de zoo zeer geroemde Olifants bussen. Uw dw. Dienaar, Prima kwaliteiten, goedkoope prijzen. J. LI ND Hz. Bontwerk Mient 3 Alkmaar. KRAGEN voor Mantels naar ieder ver langd model en van alle velsoorten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 7