Plaatselijk nieuws. circulaires toegezonden, waarop vermeld stond, dat genoemde personen voor eenigen tijd aan alle landbouwers, die dit jaar Friesche en zoo genaamde Groninger poters van hen hadden ont vangen, een schrijven hebben gericht om inlich tingen over het gewas der door hen geleverde aardappelen. Yerder werd melding gemaakt, dat zij hierover tal van berichten hadden ontvangen, welke zeer gunstig voor hunne zaak pleitten. Over 't algemeen roemde men zeer den stand der Groningers, vooral op de Zuid-Hollandsche eilan den; geen enkele aanmerking werd gemaakt om trent soort en zuiverheid, wat ook niet te ver wachten was, aangezien genoeg moeite en zorg was getroost tot het verkrijgen der zuivere soor ten en het sorteeren er van. Vervolgens deelde men mede, dat het ook in Friesland wel eens werd aangetroffen, dat de Groninger jammen meer loof geven dan de Friesche; boTen blijven ze dik wijls langer groen. De Friesche jammen zijn in 't begin evenwel forscher of grooter, doch ster ven eerder. Over 't algemeen is de Friesche boer van meening, dat de Groninger jammen wel veel loof maken, doch dat het beschot daarmede niet evenredig is, zoodat de verbouwde oppervlakte der Groninger jammen eer af- dan toeneemt. De Friesche jammen toch leveren hier even veel op, terwijl ze een paar weken vroeger ge rooid kunnen worden. In ongunstige aardappel jaren is de deugd bovendien beter en ze kunnen dan tegen hoogere prijzen kooper3 vinden. Aan gezien de oogst der Groninger jammen pas was begonnen, kon hierover nog geen vast oordeel worden uitgesproken, omtrent de Douwe Agezo of vroege jammen en de Zeeuwsche of herfst- blauwen werd gezegd, dat deze reeds waren ge oogst en het beschot van de door hen geleverde partijen zeer uitnemend was geweest; bij som migen was de opbrengst zelfs 1/3 hooger dan van in die streken reeds langer verbouwde. Verder waren omtrent de door hen bij wijze van proef geleverde Sigenheimers nog geene berichten ont vangen doch er werd geoordeeld, dat deze dit jaar wel wat meelrijker zullen geweest zijn. Ten slotte werd nog meegedeeld, dat zeer gunstige berichten waren inhekomen omtrent de opbrengst van de kort en langstroo Groninger paardeboo- nen, die verleden voorjaar werden geleverd, vooal uit Noordholland. Sint Pankras, 27 Oct. '99. Onder toe zicht van den Tuinbouwleeraar voor Noord- Holland zal van Rijkswege in den tuin van den heer K. Ploeger in 1900 weder een proefveld worden aangelegd. Voor de proef zullen in gebruik worden ge nomen 40 ramen, waarvan 30 voor de komkom mer- en 10 voor de meloenenteelt bestemd zijn. De zaden zullen worden gezaaid in de eerste helft van Haart en verplant worden, wanneer ze de eerste zijranken hebben gevormd. Als bjjvrucht zal postelein onder de ramen worden gezaaid. De verwarming zal worden aangebracht door middel van paardenmest. Het doel van de proef is om aan te toonen, dat de cultuur van komkom mers betere uitslagen geeft onder glas dan in den kouden grond en om te onderzoeken, of de komkommer- en de meloenenteelt in deze grond soort een toekomst hebben kan. Gisteren hield de Gemeenteraad alhier eene vergadering, waarin ook werd behandeld de con cessieaanvraag voor den electrischen tram. Het veel instemming werd de aanvraag ontvangen, zoodat de concessie dan ook met algemeene stem men werd verleend. De heffing van schoolgeld en begrafenisrechten werd zonder wijziging vastgesteld. De hoofdelijke werping, die sedert jaren karaktertrekken van hem geweest waren. Zijn gelaat drukte een vaste wils kracht uit zijn oogen straalden met lerendigen glans en op zijn voorhoofd vertoonden zich dreigende rim pels. Met vaste stem, zijn stem van vroeger, toen hg nog bevelen gaf aan een leger van werklieden in zgn fabrieken en die boven het geraas der machines uitklonk, hernam hij: Vergeef het mij, Robert ik heb mgn gezag als hoofd van mijn gezin verloren, men veronachtzaamt mij en bekommert zich niet om mijn wil. Ik ben een vreemdeling in mijn eigen huis geworden, mijn bedienden erkennen me zelfs niet als hun meester en alles kan hier in mijn naam gebeuren, zonder dat ik er iets van weet. Dat is een zwakheid, laf heid, die voortspruit uit verblinde liefde, die mij eerst gelukkig maakte, maar die mg thans nameloos doet lijden. Doch nu is het te ver gegaan, ik wil alles herstellen, gerechtighetd uitoefenen over ande ren en over mgzelve Een ondankbare en nuttelooze taak, broer, het is daartoe nu toch reeds te laat. Men kan zgn leven niet herstellen met een enkelen hamerslag, evenals een verbogen gzer. Laat de zaken hun beloop ne men, ik zou ook niet willen dat er door mij hier in huis tweedracht en wanorde werd gesticht. Kom tot bedaren, Bernard. Het was een behoefte van mijn hart, die mij hierheen dreef. Buiten u en in zgn gedachten voegde hij er bjjen mijn zoon bestaat er voor mij niets meer op de wereld. Ik wilde u alleen vergiffenis vragen voor het leed, dat ik u berokkend heb en misschien ook wilde ik u zeggen, dat mijn misdaad niet zoo groot, niet zoo afschuwelijk was, als zjj in de oogen der menschen wel schgnt. In die misdaad van Miramont-la-Mon- tagne is nog heel wat, dat niet opgehelderd is. Het is waar, zeide Bernard, die door de woorden van zjjn broeder weer een weinig tot kalmte was gekomen en wiens gedachten weer een geheel an deren loop genomen hadden, voor de rechters hebt gij een hardnekkig stilzwijgen bewaard. Omdat ik geen woord tot opheldering kon spre ken, omdat ik geen verzachtende omstandigheden kon aanvoeren, zonder mjjn huiseljjk leven in het omslag werd voor 1900 weder bepaald op f650. i De totale begrooting bedraagt f5511.24. Ook het bestuur van het polderdistrict alhier hield eene vergadering ter behandeling van het j verzoek der Alkm. Trammaatschappij om conces- sie voor het leggen van rails voor den electri schen tram. Met algemeene stemmen werd dit verzoek ook door dit bestuur verleend. Nederland geboycot Een oesterhandelaar te Ierseke deelt mede, dat hij van een paar klanten uit Engeland bericht had ontvangen, dat zij, zoolang de oorlog met Transvaal duurde, geen Zeeuwsche oesters meer 1 kunnen gebruiken. Uit antipathie tegen al wat Hollandsch is, wilde men in Engeland onze oes ters niet meer. (U. D.) Veroordeeld. Het gerechtshof in Den Haag heeft Mr. Troel stra in hooger beroep veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens smaad van den officier van justitie te Leeuwarden. Wat Hollandsch vee in Duitschland waard is! Omstreeks 10 October vielen 10 stuks meest drachtige koeien, ingevoerd uit de gemeente Echt naar Pruisen, den Duitschen beambten in handen. Tijdens de stalling hatfden vier koeien gekalfd. 16 Oct. te Heinsberg publiek verkocht zijnde, werden voor de vier nuchtere kalveren onder scheidenlijk besteed in marken 135, 126, 120 en 75 en voor een koe 695. De geheele opbrengst was groot de kapitale som van 5645 marken of f3387. Voor den Hollandschen boer om te watertanden. Een barbier in de Govert Flinckstraat, te Amsterdam weigerde Zaterdag twee Engel- schen te scheren. Een van hen was door den bediende reeds ingezeept, en moest zoo den win kel verlaten. De Engelschen hadden er heel wat tegen in te brengen, maar onder de aanwezigen verwekte de „represaille" groote hilariteit. Ook vernemen wij dat er bij de directie van het Panopticum pogingen zjjn aangewend, die echter vruchteloos zullen blijven, om het beeld van koningin Victoria van de thans ingenomen plaats te doen verhuizen naar de gruwelkamer. (Tijd.) Beter laat dan nooit. In 1878 vertrok een ingezetene van 'tFriesch e dorp St. Jacobi Parochie naar Amerika met ach terlating van vrij wat schulden. Niet weinig werden zijn crediteurs deze week verrast, toen zij per post het bedrag ontvingen, dat zij van hem te vorderen hadden en waarop zij in 't minst niet meer gerekend hadden. Een ton gouden-tientjes. Naar uit goede bron vernomen wordt, zal bin nen enkele dagen aan 's rijks munt begonnen worden met het het maken van gouden tien guldenstukken, met de beeltenis van II. M. de Koningin, voor een gezamenlijke waarde van 1 ton gouds. Naar wij vernemen heeft de heer Messchaert, om verschillende redenen, bedankt als leider van het Amsterd. A Capella-Koor, zoodat waar schijnlijk de ontbinding weldra volgen zal. Te Noordscharwoude zal eene com missie worden geformeerd tot het innen van gel den voor de Transvaal. openbaar bloot te leggen, zoriler een blik te doen slaan op den bodem van mijn gebroken hart en aan te toonen hoe mijn geluk voor altjjd was vernie tigd. En dat wilde ik niet, dat kon ik niet, trou wens, ik zocht den dood. Arme Robert Maar de bekentenis, die ik niet voor het hof van assises ie Riom heb willen afleggen, zal ik thans Bernard De Prabert viel hem in de rede. Robert, ik heb u vergiffenis geschonken, zonder eenigermate te onderzoeken in hoeverre of gij schul dig waart. En dat bewgst voor uw edele hart, uw broeder lijke genegenheid, maar laat mij u alles zeggen, ik wil dat gij de zuivere, wreede waarheid zult ken nen, dat zal voor mij een verlichting zijn. Ik ben schuldig verklaard ook wegens diefstal, Bernard. Een dief,, ik, Robert Duhesme, de zoon van den edelen, rechtschapen man, die onze vader was, een dief! Helaas Door welk een samenloop van omstandigheden heeft die vreeseljjke ramp plaats gehad Dat heb ik tot heden nog aan niemand verteld. De oorzaak daar van was een booze genius, die mij voet voor voet door het leven volgde en die mij op een onbewaakt oogenblik in den afgrond wierp. Die booze genius behoef ik het u nog te zeggen was een vrouw, of liever een monster. Vloek, driewerf vloek over den dag, toen toen ik haar voor het eerst ontmoette. Gg weet hoe weerspanning ik van aard was, hoe ik mij steeds door mgn hartstochten liet beheer- schen, gij weet ook met welk een dwazen trots ik mg verzette tegen de wijze raadgevingen van onzen vader, hoe ik zijn toorn en zijn rechtmatige gestreng heid op mij laadde. Ik deed verkeerd en toch was het mijn schuld niet, want mijn hart snakte naar liefde, had behoefte aan een onafgebroken teeder- heid. Gescheiden van de mijnen als ik was, deed deze behoefte zich nog sterker gevoelen en schonk ik mijn hart aan heteerstemenschelijkewezen.dat mg ontving met een vriendelgk woord en een glim lach ep de ilppen. Ik leefde destijds van mijn bescheiden inkomen als teekenaar aan de fabriek van de firma Gouin VERGADERING van den Raad der gemeente OUDKARSPEL, op Vrijdag 27 October 1899, voormiddags 9y2 uur. Voorz. de EdelAchtb. Heer F. F. Fuhrhop. Tegenwoordig alle leden. Afwezig de Heer P. Eecen, Secretaris, wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering en lezing der no tulen, welke worden goedgekeurd, komt als le punt aan de orde, de begrooting van het Burgerl. Armbestuur, die in ontvangst en uitgaaf sluit met een bedrag van f 1989.96. Na voorlezing der verschillende posten, komt het den Heer Borst voor, dat de vergoeding van kost- en inwoning, door de wed. Rutsen aan M. Kots gegeven, wel wat hoog voor, daar hij meent dat genoemde jongen reeds de school heeft verlaten en zeker ook al in de verdienste is. Daar dit echter niet blijkt het geval te zijn, kan de heer Borst zich met genoemde post nu wel vereenigen, waarna de begrooting zonder verder op- of aanmerkingen wordt vastgesteld. Thans komt aan de orde de Gem. Begrootin» voor 1900. Hieruit blijkt dat de II. O. met f300 is ver hoogd en is vastgesteld op f2300.— Dat door B. en W. is goedgevonden dat de gem.-veldwachter Prijs, boven zijn tractement, de f 75.voor vergoeding van kleeding enz. uitgetrokken, zelf zal ontvangen en persoonljjk over dat bedrag voortaan zal mogen beschikken en voor zijn uitrusting zorg dragen. Dat voor subsidie aan het B. A. is uitgetrok ken een som van f 1300, en dat de geraamde kosten voor onderhoud van straten en pleinen bedragen f450. Nadat de verschillende posten door den Voorz. zijn voorgelezen wordt de Begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op fl3671.53y2. Daarna wordt goedgekeurd de verordening op de begrafenisrechten en het heffen der volgende gelden Voor lijken boven de 12 jaar, onverschillig voor huur- of koopgraven f2.— van 12—1 jaar fl.— beneden 1 jaar f0.50 Voor het gebruik van lijkkleed, baar en voor het luiden der klok zal worden geheven fl. Voor onvermogenden kosteloos. Voor het uitsluitend recht op een eigen graf zal moeten worden betaald: In klasse a f8.50 b f6.50 o f4.50 Bjj de bespreking der nieuwe verordening op de heffing van den II. O. wordt het maximum bedrag door B. en W. op f3000 gesteld, en na eenige toelichting door den voorz. door den Raad goedgekeurd. Voorts wordt besloten eene commissie van 2 leden te benoemen tot een onderzoek, wie vol gens hare meening in den H. O. te hoog zijn aangeslagen, en daarvan rapport uit te brengen. Daarop doet de voorz. de vraag of het met het oog op de betere controle, als wel bij honds dolheid, wellicht ook wenschelijk is, dat eene hondenbelasting zal worden geheven Hij wenscht alleen te vernemen of de Raad er zich voor of tegen verklaart. Besloten wordt deze zaak tot een volgende vergadering aan te houden. Komen nu in behandeling ingekomen stukken. 1. Bericht van den Rijks-ontvanger, dat aan den gem.-ontvanger een bedrag van fl48.10y2 is uitbetaald. 2. Een adres van den Secretaris der gemeente, den Hr. P. Eecen Pz., houdende verzoek om eervol ontslag uit zijne betrekking tegen 1 Jan. e.k. De voorz. zegt, dat dit ontslag hem zeer zeker in de Batignolles en ik woonde in een klein huisje aan de rue Legendre, die destgds nog in aanbouw en vol open terreinen was. Naast mijn huis strekte zich zulk een open terrein uit ongeveer dertig pas in het vierkant en daarop stond een bouwvallig pa- villoen, gedeeltelijk van steen en gedenkt door oude, gescheurde lappen zink. Er waren twee kamers en een klein kamertje boven. In deze armzalige woning leefden drie menschen een muzikant, violist aan het theater de la Gaité en zgn twee kinderen. Vader Lakassagne, zoo werd hg algemeen tenoemd, had vroeger talent gehad, hij had een wals, een ballet en verscheidene .liede ren gecomponeerd, waarmee hij naam had gemaakt, maar sedert eenigo jaren was hg aan den drank verslaafd en dat doofde allen geest in hem uit, hij kon geen balk muziek meer schrijven en moest zich, om te leven, tevreden stellen met zijn. schrale trac tement als schouwburgmuzikant. Langzamerhand ging hij ook hier nog achteruit; het emplooi van eerste viool werd hem afgenomen en hij daalde at in de laagste rangen van het orkest. Hierdoor werd het gebrek in zgn gezin gaande weg grooter. Vader Lacassagne had, zooals ik reeds zeide, twee kinderen een zoon en een dochter, beiden zeer tenger en zeer blond. Met zulk een vader waren zij zoo goed als ver laten en overgeleverd aan alle gevaren van het le ven te Parijs. Toen ik de familie leerde kennen was George achtien jaar oud en Georgette zestien. OGod, wat was zij schoonIk werd weldra hun vriend en beschermer. Zeer dikwijls, wan neer de vader beschonken thuiskwam, heb ik hen tegen de mishandelingen van den dronkaard beschermdzeer dikwijls ook heb ik uit mijn beurs die destijds zelf zeer schraal was hun voedsel voor een geheele week betaald, wan neer de muzikant zijn loon verdronken had en de leveranciers niet langer krediet wilden geven. George Lacassagne was klerk bij een notaris. Hij schreef een fraaie hand en was belast met het copieeren van akten. Tot andere werkzaam heden was hij niet in staat, want hij was lui, op de meest eervolle wijze zal worden gegeven voor de uitnemende goede diensten aan de ge meente bewezen, voor de uitstekende wijze, waar op hij zijn taak heeft vervuld. De Ileer Butter zegt, dat hij ongaarne ziet, dat hij heengaat, waarop de voorz. antwoordt, dat, af te leiden uit de welwillende wijze, waarop de Heer Eecen hem gedurende den korten tijd, dat hij hem heeft gekend, steeds van advies heeft gediend en ingelicht, hij ongetwijfeld van nauwgezette plichtsbetrachting steeds blijken zal hebben gegeven. De Raad zal hem dit ontslag ongetwijfeld dan ook op zeer eervolle wijze verleenen. Daartoe wordt besloten. 3. Eene opgave van alle liefdadigheidsinstellin gen in Nederland, strekkende tot het geven van een vraagbaak met een opwekkend woord, wanneer de gemeente zou geneigd zijn ook in die rich ting te werken. De Raad ontvangt deze opgave dankbaar, maar acht daarvoor den tijd nog niet gekomen, omdat er in de gemeente zelf nog genoeg valt te ver beteren of te behartigen, dat financieële offers zal eischen. 4. Een adres van eenige belanghebbende bur gers der gemeente, houdende verzoek tot het plaat sen van een lantaarn op het pad, benoorden de Kroonstraat, dez.g. Liefdelaan. De voorz. stelt voor B. en W. te machtigen, daar waar het noodig is op de goedkoopste wijze verlichting aan te brengen. De Heer Butter zou er voor zijn aan den straatweg een lantaarn te plaatsen tegenover het pad, opdat het op die wijze wordt verlicht, ter wijl tevens door hem wordt opgemerkt, dat op sommige plaatsen de afstand der lantaarns wel wat groot is. De voorz. zegt, dat het misschien ook wen schelijk zou zijn, met het oog op eventueele electrische verlichting, voorloopig een houten lantaarnpaal te plaatsen, in plaats van een ijzeren, die nog al duur is. De Heer Butter zegt, dat men bijv. ook de lantaarn zou kunnen verbinden aan een op dat pad staand huis. De Heer Hart zegt, dat niet de lantaarn op zich zelf zoo heel duur kost, maar de verlichting op den duur de kosten zullen verhoogen. De voorz. zegt, dat het misschien ook wensche lijk was de lantaarns te plaatsen op meer gelij ken afstand en daar waar dit noodig mocht blijken in de gemeente het aantal aan te vullen, hetgeen enkelen raadsleden niet zoo ongeschikt voorkomt. De Heer Pranger zou dan tevens wenschen, dat rekening wordt gehouden met de eilanden en vooral daar lantaarns werden geplaatst, waar het licht van die plaatsen kan worden gezien. Besloten wordt daartoe een onderzoek in te stellen en adressanten te berichten, dat bij even tueele wijziging met hun wenschen zal worden rekening gehouden. 5. Een verzoek voor het verleenen van eene subsidie ^aan de Noorder Stoomtramvereeniging, die bij eventueele tot standkoming haar lijn zal gaan leggen over een gedeelte van den ge meentegrond, waarvoor destijds door den Raad reeds concessie is verleend. Tot het verleenen van eene subsidie kan de Raad niet besluiten op grond, dat die lijn voor die gemeente te weinig voordeelen oplevert* 6. Een adres van de commissie bestaande uit Burgemeesters en Secretarissen in Nederland, tot pensioneering der gemeente-politje. De voorz. zegt, dat hoewel hij in deze zaak altijd groot belang heeft gesteld, hij hiermede maar half is ingenomen. Hij verklaart zich meer voor eene gemengde verzekering, waarbij, wan- dom en losbandig. Zijn vader nam hem dikwijls mee naar den schouwburg en achter de coulissen knoopte hij vriendschap aan met figuranten en koristen, met wie hij soms geheele nachten in de gemeente-herbergen zat te spelen. Georgette kreeg pianoles aan het Conservatoire. Men beschouwde haar als een der beste leerlin gen en ik, die anders weinig gevoel heb voor muziek, geraakte in geestdrift, wanneer zij 's avonds in het kleine huisje in de rue Legendre op een oud klavier, bij de maand gehuurd, wal sen en balletmuziek speelde, die tot haar lieve lingsstukken behoorden. Obroer, wanneer ge haar gezien had, zooals ik haar zag, zoudt gij ook onder de bekoring geraakt zijn, gjj zoudt haar hebben aangebeden met hart en ziel, zooals ik dat deed. Van haar moeder een Engelsche tooneelspeelster van zekere beroemdheid had zij de slanke gestalte, de blanke huiskleur en het overvloedige haar, dat der dochteren Albions eigen is, maar in dat schoone, engelreine lichaam vloeide het verdorven bloed van den violist Lacassagne, doch tevens had zij van hem de Fransche vroolijkheid en levenslust overgeërfd. Kortom, zij betooverde mij. Op een winteravond kwam zij mij roepenzij weende en was geheel ontdaan. Haar vader was thuis gekomen, nog meer beschonken dan ge woonlijk, eensklaps was hij op den vloer van de kamer neergevallen en gaf geen teeken van le ven meer. Ik snelde toe. De oude dronkaard, door een plotselinge beroerte getroffen, was dood. Ik nam hem op en om aan Georgette dit droe vig schouwspel te besparen, droeg ik hem naar mijn huis en legde hem op mijn bed; verder zorgde ik voor alles, voor de aangifte van over lijden, voor de begrafenis, voor alles. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 2